Met oog en oor te gast Carantiebeleid Verstandige voeding geeft betere verpluiming Onze gast Voor de ouders kans in een eigen bond 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 13 ten [tsen 'g Gevaar Quiz-pelstaartend dingen naar de gunst van het publiek Vandaag Blik achterom Komende week Onze radio en j TV-rubriek Burenvisite Beste dinsdag Het spastische kind (III, slot) Vragen Goede vrienden Sedert 1953 Flitsen Wat denken de boeren er van In blij verwachting Onder Lewedorp 4 man betrokken bij botsing N.O.C. krijgt nieuwe voorzitter Programwijziging j Duivenkroniek van j „Den Bruinen" Irg neemt «urg; voor |ijke dok- ns; voor w dokter fervliet en te IJzen- |nd dienst te Mid- fi; te Vlis- te Hein- Volfaarts- Jile en te lilland en lRoos te Ikx te 's- |or dokter Borssele In dokter lor dokter Ikter Boor :.d. Giek. lummelen In: Van de 1 tel. 2730. Ite. lede neemt Tenberg te IJzendijke te IJzen- dienst de fenszand en pgen. en Zaam- de Put- or Hulsten 'm te Nieuw lering van de hte huis, 18 j. Trommelvuur yburg: Charly Moordcentrale uur: Wild- jur: De lord, .1. Concertge- doods, 14 j. Ottjes: Prijs- ret Pilot, 14 j. 3 uur: Mon- ia 8 uur: Vrij en 9 uur: Car et enig voorb. vv 8 uur: Het Nijs 2.30 uur: Dijk 7.30 uur: bijfilm Har uur: Die Früh- n. VI. Opera, ichte huis, 18 j. Trommelvuur iwburg: Charly Moordcentrale d. Schouwburg brug af gezien. ;on. VI. Opera, oon; 8 uur: De priessche 3 uur: schieting staam- uurPas des ur: De lord, de Concertgebouw is, 14 j. •k-Vonck 3 uur: >ethem: Dansen, uur: Ontvoerd en 8 uur: Jet w 2.30 uur: Het en 8 uur: De G. Nijs 2 uur: iw-Hulst 5 uur: Laere 2 uur: r 5 uur: Wild- r. Dijk 3 en 7.30 eel, als bijfilm: mpia 2.30 uur: Icht; 5 en 8 uur: rijs, 18 j. met le Brug: Dansen :5 uur: Carnaval ?nig voorb. Het uur: Schieting. t 5 en 8 uur: Ottjes: Prijs- ompiet: Dansen, uur: Dansen. dachte huis, 18 j. o: Trommelvuur 3uwburg: Charly Moordcentrale 8 uur: De lord, a.l. iouw 8 uur: I j. B.V. Nieuw- Jet Pilot, 14 j. lasso spreekt over npia 8 uur: Blan- j. m. enig voorb. ock-Vonck 3 uur: v. Goethem: Dan- Dijk 7.30 uur: als bijfilm: Har- Als de voortekenen niet be driegen biedt de televisie ons vanavond een in één opzicht buitengewoon exclusief amuse mentsprogramma. De VPRO na melijk heeft zich niet geschaard in de rij van omroepverenigin gen, die dingen naar de gunst van het publiek met een TV- spel van vragen en antwoorden. Vragen van spitse lieden als Jan Blaaser, Mies Bouwman, Theo Eerdmans en Johan Bodegra ven. Antwoorden van trotse en bescheiden, verlegen en snoeve rige burgers en burgeressen, die pionnen zijn in het spel, dat na de radio nu de televisie speelt omwille van wat de Amerikanen „human interest" of „true life" noemen. Uitzendingen, die de kijkers een spiegel voorhouden. Want dat is de kern van die door te geringe of meer nog door te grote diepgang vaak onleerzame „volksexamens" De kijkers be seffen onbewust, dat zij in de plaats van het slachtoffer zou den hebben kunnen staan. Zij vereenzelvigen zich met het sympathiekste gezicht of de meest anecdotische stem. En vergeten, dat een strenge voor selectie niet „kijker doorsnee", maar een bij uitstek voor een dergelijke uitzending geschikt type voor optreden heeft aange wezen. Zo quiz-pelstaartend trachten de omroepverenigingen sympathie te winnen. En het is daarom dubbel jammer, dat vorm en opzet van dit soort programma's ingewikkelder (en duurder) worden en de inzetten ho ger. Daardoor is de kijker vaak het idee van de ,,open strijd" ontnomen, het slachtoffer even dikwijls gedwon gen tot een nerveuze ernst, die alle luim belet. Waarbij dan soms met gedachten aan Amerikaanse fraudes op grote schaal een uitermate zichtbaar controlesysteem aan elk buiten-programmatisch babbeltje alle spontaniteit ontneemt. Lof aan de quizmasters, die ondanks dat alles dit soort uitzendingen een plezierige sfeer meegeven, zij net met een overgave, die zij niet meer zullen kunnen opbrengen, wanneer de Ne derlandse quiz naar nog ingewikkel der vormen en nog hogere prijzen groeit. Hetgeen we daarom van har te niet hopen. Hartogs succes-stuk maar één ac teur dit spel gaat spelen. Die ene acteur is John Soer en hij vertolkt „Sammy" een stuk, dabde Engels man Ken Hughes op het ijjf schreef van Sammy Ellerman. Op diezelfde avond Jan Cottaar over sport (en ho pelijk) weer met een gast, by voor beeld in een gesprek over Engeland- Rusland....) en Jan Willem Hofstra met A. van Domburg in „Voetlicht en camera". Een interessante avond dus die door 'n belangrijke televisiedag wordt gevolgd. Met veel pracht en praal gaat namelijk dinsdag 28 oktober H. M. Koningin Elisabeth II het Britse parlement openen. De Engelse vorstin was de hoofdfiguur in de eerste Euro visie-uitzending in juni 1954. Wie tus sen de middag vroeg thuis is kan een deel van de uitzending nog zien, want die duurt officieel van 11.15 tot 12.30 uur. Hopelijk volgt in de avonduren telerecording van dit programma, alvorens de film „Hoogverraad" (KFC 14 jaar) gaat draaien. Na het weekoverzicht komt de NCRV-toneelsectie woensdagavond met het zwierige Franse kostuum stuk „Mademoiselle de la Seiglière" Dit spel bleef in de jaren '35-'36 een geheel seizoen repertoire hou den. Hoofdrolvertolkster in deze speelse comedie van Jules Sandeau was in 1936 op het toneel en is op woensdag 29 oktober 1958 voor de TV-camera Ank van der Moer. Donderdag tenslotte krijgen we Greetje Kauffeld op het scherm te zien. Deze altijd lachende zangeres treedt op in de Skymaster-show die aan het slot van de avond wordt ge presenteerd, nadat bijna een vol uur is besteed aan een nadere kennisma king met andere gezichten in „Nieu we Oogst". Wellicht wordt in het journaal aandacht geschonken aan het feit, dat de Vlaamse TV-sectie 5 jaar bestaat. VPRO-programma. Morgenavond om 8 uur een cabaretje, gevolgd door een Mantovani-show, die de uitermat- te boeiende quiz „100.000 of niets" voorafgaat. Tijdens deze quiz zal een 17-jarige knaap die tot nu toe alles van wereldkampioenschappen voetbal terugkijkende tot 1930, afwist, zijn laatste examentje afleggen. Slaagt hij en heel kijkend Bel gië leeft met deze knaap mee dan krijgt hij de 100.000 francs die voor hem (volgens beloften van zijn ouders) de poorten naar de univer siteit openen. Een menselijk tintje aan een nerveus spel. Dinsdag en woens dag filmen de Belgen, dinsdag zelfs met Fernandel. Donderdag tenslotte is het feest: vijf jaar Vlaamse TV. Dan spreekt minister P.W. Segers en wordt ter viering van het eerste lustrum de kijkers een documentair- educatief en een licht amusements programma aangeboden. heeft ons Johan Bodegraven een minder geslaagd debuut zien maken dan we verwachtten. Als radio-spel leider was hij goed, als „schooier" enorm, als TV-quizmaster té school- meesterig. Wel, hij had de wind niet mee. Zijn spel was weinig boeiend door de bar oninteressante vragen, de vorm te gecompliceerd. Voeg daarbij de handicap van een kwar- tierlange beeld- en geluidsstoring en het matte optreden van twee kam- maken we dus kennis met het VPRO-zaterdagavondprogramma. Nog vóór het nieuwe seizoen begon maakte deze omroepvereniging be kend voortaan ook de luchtige ether- weg te willen gaan bewandelen. Wel, de start lijkt ons in dat opzicht alleszins hoopvol. In plaats van een programma, gecentraliseerd rond één artiest, zoals men dat in het verleden deed, treden nu vogels op van diverse pluimage. De hoogste vlieger is on getwijfeld Benny Vreden, wiens eigen musical „Waterproef" op het scherm komt na het journaal, het weerover- zicht en een causerie door prof. dr. L.J. van Holk. Na het kwartierver- blijfje in „Plasdrecht" wacht ons een verrassing in „Amorpheus" het luch tige éénaktertje van Berend Boude- wijn, die dat samen met Nellie Wie gel speelt. Simon van Collem draait om om streeks 9 uur fragmenten uit oude films en het slot is al even attractief als internationaal. In een nog niet benaamd cabaret treedt dan een van de beste all-style-jazzpianisten in Europa op de Zweed Hallberg („King of Cool") alvorens Bob van Reyn juist terug van een televisie trip naar Zweden als professor Pa- nenepski de tweede parodie van Franz Liszt gaat uitvoeren. Behalve deze mime ontmoeten we verder in dit cabaret de Canadese zangeres Doreen Hume (in Engeland zeer be kend door haar optreden in „Melo dy with Sydney Torch") en het or kest van Frans Poptie. Na de televisieloze zondag op dit moment is nog niet bekend of enig buitenlands programma wordt gerelayeerd worden we op maan dagavond in het KRO-programma ge confronteerd met een soort „Hemel- bed"-experiment. Met dit verschil echter dat niet twee zoals in de Eenmaal in de uier weken volgende week maandagavond I o.a. komt de televisie pat er j op het scherm. Die pater is de augustijn Leopold Verhagen 5 die terwille van de camera de' 5 zwarte pij ruilt voor de meer j „fotogenieke" grijze en wiens grijze haren wat worden bijge- kleurd alvorens hij zich tot de kijkers richt. Richt? Neen, hij praat met hen, hij geeft als het ware een persoonlijk antwoord op ieders bestaande maar on- gestelde vragen. t.U spreekt het Evangelie voor iedereen," schreef een man. Mijn excuses, ik behandelde mijn vrouw onheus juist toen u bij ons op bezoek was," zei een ander. Pater Verhagen is prior te Overveen, maar hij is Brabander van geboorte (Hel- mond). Een golf van ontroering sloeg door het land toen hij enige tijd geleden zomaar op het scherm het Onze Vader bad. ..Voor tv preken moeilijk? Reen," zegt de pater, „ik begin gewoon maar een beetje te pra- ten. ik stel me reacties voor dat kun je wel na zo'n lange paterspraktijk en geef dan een antwoord." Deze buitenge- wone „gewone man" won er de harten mee van geheel tv- kijkend Nederland. pioenen (typen en zingen) en u hebt een volledig beeld van een uitzending die niet zo „Goed zo" was. Alia, de NCRV mocht er voor de rest van die zaterdagavond zijn: een kostelijk geënsceneerd cabaretprogramma rond een weddenschap, die twee we reldreizigers afsloten met ouden van dagen. Televisie van de bovenste plank. Een compliment tenslotte aan de Italiaanse cameralieden voor hun voortreffelijke opnamen tijdens de rouwdienst, die onder leiding van kardinaal Tisserand in de St. Pieter te Rome werd gehouden en waarvan ons zondagochtend een voortreffelij ke uitzending bereikte. Onze zuiderburen, de Vlamingen Het vaste stramien der radio-pro- relayeren vanavond het Nederlandse gramma's heeft nu weinig geheimen „Bovenmenselijk zwaar voor ouders" Zó zou men het hebben van een spastisch kind kunnen kwalificeren. Bovenmenselijk zwaar in ieder opzicht. Geestelijk door de kwel lende vragen, de ongemotiveer de schuldgevoelens, de voort durende onzekerheid. Lichame lijk door de zware verpleging, de grote gebondenheid, de voort durend noodzakelijke aanwezig heid waaruit dan weer gees telijke moeilijkheden kunnen voortvloeien, huwelijksconflic ten etc. Het begint direct bij of enige tijd na de geboorte. Het kmdje is lang zamer, minder actief. Eerst denkt men, dat het verbeelding is. Maar als het zichtbaar achter blijft bij an dere kinderen gaat men zich angstig afvragen: wat is er De dokter komt opnieuw. Hij aarzelt, want de diagno se is zo moeilijk te stellen. En... zo onherroepelijk. Hersenverlamming. Een spastisch kind. Niets aan te doen. Of toch wel Specialisten worden geraadpleegd. Overal, na aarzeling hetzelfde: hersenverlam ming, een spastisch kind... En wat dan Dat hangt van de ouders af. Het hele bestaan van dit kindje, veel meer nog dan van ieder ander kind, hangt van de ouders af. Oi ze het zullen volbrengen, er nog iets van te maken, of dat ze er niet tegenop kunnen. Maar niet aléén van de ouders hangt het af. Ook van de steun die ze krijgen. Morele steun van werkelijke vrienden, die niet weeklagen of medelijdend doen. Steun verder van andere ouders, die ook een spastisch kind hebben. En boven dat alles staat het ver trouwen. In God. In eigen wil om er iets van te maken. „Vertrouwen moe ten jullie hebbenHet klinkt zo gemakkelijk uit de mond van mensen die niet weten. Want iedere keer im mers komen die vragen weer terug. „Was het onze schuld Zijn wij erfelijk belast „Moet je ze verwennen 7" „Kent hij ons 7" „Zou hij zijn toestand zelf besef fen?" Of is er de moedeloosheid: „Zelf zijn wij er soms zo prikkel baar en moedeloos onder." „Niemand kan het begrijpen, die het niet heeft meegemaakt...." „Wij missen zo erg een vaste lijn. Door iedereen laten we ons van de wijs praten." Dat is het: iedereen heeft er wat over te zeggen Ze menen het zo goed, maar de vaste lijn ontbreekt. Of ontbrak. Want er zijn immers nu a! zo veel meer mogelijkheden, dan P°g geen tien jaar geleden. Overal in ons land beginnen heilgymnasten mo<ierne behandelingsme thoden te specialiseren. Er zijn en kele mytylscholen, (niet alleen in Am. sterdam en Leiden, zoals in het vo- "6® artikel werd vermeld, maar ook m Nijmegen en Rotterdam zijn reeds mytylscholen gesticht). Er zijn de medische teams, die proberen voor ieder individueel geval de beste lijn uit te stippelen. En er is de B.O.S.K., de Bond van Ouders van Spastische Kinderen. Misschien is die wel even belang rijk als alle andere werk. Want hier kunnen ze „het" kwijt. Hier kunnen de ouders van spastische kinderen met elkaar praten, hier hoeven zy zich niet te schamen. Schamen waarvoor 7 Voor niets natuurlijk, maar zo is onze maatschappij nu een maal. „Door de B.O.S.K. hebben we goede vrienden gekregen", zeggen ze, of „Bij hen durf ik soms iets te zeggen wat ik nooit gedurfd heb". Dat is de B.O.S.K., een vereniging van mensen die hetzelfde doormaken. Die iedere keer dreigen in een vi- Bijgaand plaatsen wij het laatste van de drie artikelen over het spastische kind. De twee andere artikelen plaatsten wij in onze edities van resp. 11 en 18 okt. jl. cieuze cirkel vast te lopen, maar er door de steun van anderen uitge trokken worden Ze komen in afde lingen bijeen, ze bespreken elkanders moeilijkheden, ze leggen soms een soort getuigenis af. En daarmee hel pen ze zichzelf en dat kind van hen dat die hulp zo hard nodig heeft. De B.O.S.K. bestaat sedert 1953 (in Breda werd onlangs een afdeling voor west-Brabant opgericht). En het aan tal leden groeit. Want is er eenmaal ergens een afdeling, dan blijken er m zo n rayon ineens veel meer spastische kinderen te zijn dan ver- ™°e<5 werd. En daarmee werkt de „opsporing" en dus de mogelijkheid tot ingrijpen in tot dus verre met of onvoldoende ge signaleerde gevallen in de hand. De BO.S.K. dat zijn de betrokke nen zelf. Mensen vaak, die de enor me offers op financieel gebied niet aan kunnen. Nu is er wel tegemoet koming door de ziekenfondsen. Er wordt ook, bijvoorbeeld voor ortho pedische instrumenten, incidenteel hulp verleend door verschillende groepen en verenigingen, die de be langen van de minder valide behar tigen. Maar tot voor kort was er geen instantie, die zich uitsluitend richtte op de belangen van het spas tische kind. Die is er nu wel: de Dr. Winthrop M. Phelps Stichting voor Spastische Kinderen, een nog klein evereniging, die ten doel heeft gelden te verzamelen voor de hulp aan het spastische kind. Hoe dit werk zich zal ontwikkelen is nog niet te bezien. Dat er ook in deze richting moet worden gewerkt is echter wei zeker. Het is echter in de eerste plaats noodzakelijk, dat de ouders de steun krijgen, die zij zo heel hard nodig hebben. Van binnen uit natuurlijk. Maar ook van buiten af. En daar is de B.O.S.K. voor. Want behalve dat de morele steun uit de contacten tussen de ouders groeit en verstevigd wordt, heeft de B.O.S.K evenzeer de taak, meerdere bekendheid te geven aan de hersen verlamming en de problemen rond het spastische kind. Want pas wanneer ieder van ons gezonden en validen begrijpt, welke deze problemen zijn, zal men ze met alle kracht kunnen aanpakken. Zoals dat gebeurd is met de tuberculose en zoals dat thans gebeurt met de kin derverlamming. Het spastische kind moet getrokken worden in de sfeer van de bereidheid tot daadwerkelijk 1 elpen. De ouders moeten een volk achter zich weten. Dan pas kunnen de poliklinieken er komen en de my tylscholen en zo nodig de internaten. Ir Denemarken, in Engeland, in de V.S., is men al zo ver. Wat daér kan moet hier ook kunnen. meer. Vergelijkende komt men tot de slotsom, dat' niet een zaterdag maar een dinsdagavond de meest at tractieve programma's brengt. De 'CRO heeft dan een schema, waarin ieder meermalen aan zijn trekken komt. Afgelopen dinsdag bijvoorbeeld na het nieuws en de commentaren be luisterden we: een boeiend sport- praatje en een uur lichte klanken. Na „Ja met mij" klassieke muziek ditmaal van Brahms en om 9 uur de serie „Aan de poorten van een nieuwe tijd", een reeks uitzendingen gewijd aan de kernenergie en de daarmee samenhangende problemen. Na deze uitzending plaatste men een goed klassiek concert, waarin het Limburgs Symphonie-orkest blijk van muzikaal kunnen gaf. Vandaag.... zouden wij u willen wijzen op een hele korte, doch interessante re portage, namelijk die van de vei ling van de Regnault-coiiectie. Woensdag en donderdag is deze in ternationale slag om meesterwer ken van allure gevoerd in Amster dam. De reportage begint om 22.05 uur. In de vooravond kunnen we eveneens in het KRO-programma het vioolconcert van Brahms beluisteren in een uitvoering door het Concertgebouworkest. Na het nieuws zoals gebruikelijk, de „Tie relantijnen". en komende week Voor de Bredase luisteraars die niet in de gelegenheid zijn de Brabantse derby NAC - PSV te bezoeken heeft de KRO-sportuitzending van morgen middag een verrassing in petto. Leo Pagano geeft namelijk over Hilver sum I een verslag van het laatste kwartier van deze wedstrijd. In „Jeugdland" dat op de vrije woensdagmiddag wordt uitgezonden beluisteren we de stemmen van en kele leerlingen van de Prins Bern- hard Mulo te Breda. De Brabantse jeugd gaat het in een soort quiz programma opnemen tegen jongelui uit Nijverdai. Tenslotte bijzondere aandacht voor de detective-parodie die op woensdagavond wordt uitge zonden, In „Désiré maakt een boot reis" komt de fine-fleur van de hoor spel-kern voor de micro in een pittig spel van M. Terval. 3 november is er een KRO-auditie in Hotel Noord-Brabant in 's-Her- togenbosch. Het aantal TV-toestellen in Neder land in 1962 wordt geschat op 1.3 miljoen. In 1972 zal het maximum zijn bereikt met een totaal aantal van 2.5 miljoen. Veldmaarschalk Montgomery zal voor de BBC-camera's komen om zijn eigen autobiografie te vertel len. De NTS verwacht in 1959 een winst van 8 ton bij een kijkersgeldop- brengst van 15 miljoen. „Waarom dan commerciële TV 7" vroeg jhr. Roël] zich af. De balletgroep van Sleeswijks re vue komt zaterdag 22 november op het TV-scherm. Snip en Snap ko men met de complete revue op oudejaarsavond. Johnny Kraaykamp heeft plannen voor een TV-one-man-show, die 18 minuten zal duren. In de afgelopen 6 jaar is in de V.S. 60 miljoen dollar uitgegeven voor experimenten met schooltelevisie. De Sovjet-Unie gaat in december kleurentelevisie uitzenden. De ont vangtoestellen zijn viermaal zo duur als de normale. Er zijn ongeveer 15000 „zwart-kij- kers" in Nederland. Half november kunnen de TV-kij- kers de maan van dichtbij zien middels een uitzending vanuit de Sterrewacht te Leiden. De camera wordt op het instrumentarium van de waarnemers gemonteerd. (Van onze landbouwmedewerker) De strijd tussen de minister van Landbouw en het Land bouwschap over de garantieprij zen en het garantiebeleid voor het jaar 1959 is achter de rug. Minister Vondeling is er echter nog niet helemaal, hij moet nog een hindernis nemen voor zijn beslissingen definitief zijn. Hij moet zijn beleid nog verdedigen in de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting van Landbouw. Het Landbouwschap heeft de Kamer op de hoogte gebracht van zijn mening over het beleid en nu zal de Kamer het laatste woord hebben. Het belangrijkste verschilpunt tus sen het Landbouwschap en de minis ter heeft betrekking op de verdeling van het marktrisico bij de melk. Er wordt, zo men heeft kunnen lezen, een garantie gegeven voor vijf mil jard kg melk, maar deze garantie is niet absoluut. Aan het einde van het melkprijsjaar dus in november 1959 wordt uitgerekend, hoeveel deze vijf miljard kg hebben opge bracht, Is dit per kg vijf cent minder dan de garantieprijs, dan past de minister alles bij. Is het verschil gro ter dan vijf cent, dan past de minis ter van dat meerdere de helft bij; de andere helft daarvan komt voor rekening van de boeren zelf. De mi nister rekent er min of meer op, dat het verschil zeven cent zal zijn. Hij geeft dan eerst cijf cent en daaren boven nog de helft van twee cent, dus één cent. In totaal geeft de over heid dus zes cent. Vijf miljard maal zes cent is 300 miljoen gulden, het bedrag dat de minister in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft ge noemd. In werkelijkheid betekent dit dus, dat de garantie met één cent is ver laagd. Zij bedraagt dus niet 28.90 maar 27.90 cent per kg. Is dit nu zo ernstig 7 Dat zouden we niet durven bewe ren als we de zekerheid hadden, dat het bij die ene cent zou blijven. Maar dat kan niemand garanderen. Neem (Advertentie) iedere meter h gestempeld met het Schutterveeldmerk L _j eens aan, dat het verschil groter wordt dan zeven cent, bijvoorbeeld een dubbeltje. Dan wordt de garantie verlaagd tot 26.40, en dan komt het er voor de boer minder fraai uit te zien. Dit is ook het grote bezwaar van het Landbouwschap. Het zou zich desnoods nog kunnen verenigen met een verdeling van het marktrisico als daaraan een grens gesteld zou zijn. Deze vraag over het beleid kan bij de behandeling van de begroting aanleiding geven tot ineressante de batten in de Tweede Kamer. Er zullen daarbij ook wel wat zwa re woorden vallen, zoals „uitholling van het garantiebeleid", maar meer aandacht zou men moeten besteden aan de nieuwe formulering van de minister. Deze heeft immers gezegd, dat hij de garantie op de produkten wil beperken tot die bedrijven die grotendeels voor hun inkomen van deze produkten afhankelijk zijn. Een toevoeging die nieuw is en die an dere mogelijkheden opent voor het garantiebeleid. De minister zal het in de Kamer niet gemakkelijk heb ben, al zal hij dan wel woorden van lof toegevoegd krijgen, omdat hij de prijzen zo vroeg bekend gemaakt heeft. Een lof, die hem alleszins toe komt, want wat men van deze socia listische minister ook mag denken of zeggen, niemand zal kunnen ontken nen, dat hij een onvermoeibare werk kracht bezit en dat hij niet bang is om voor dag en dauw te beginnen en laat in de avond met zijn werk op te houden. Opvallende uitlating Het zou de moeite waard zijn te horen, wat de boeren van deze mi nister en van zijn beleid denken. Niet de boerenorganisaties of het Landbouwschap, maar de boeren zelf. Wij menen dit daarom, omdat de minister aan het einde van zijn persconferentie op maandag 13 okto ber een merkwaardige uitlating heeft gedaan. Hij heeft daar namelijk ge zegd, dat de boeren niet ontevreden waren over de prijzen. De boeren in dividueel. Als men hen van man tot man zou vragen, wat zij ervan den ken, dan zou men niet erg veel on tevredenheid ontmoeten. Een opvallende uitlating. Het zou immers betekenen, dat de organisa ties van boeren, zowel afzonderlijk als verenigd in het Landbouwschap, niet de mening van een groot aantal boeren zouden weergeven, maar een soort beroepsmatige ontevredenheid zouden tonen. Hoewel wij ook wel eens de indruk hebben, dat boeren minder ontevreden zijn dan u denkt, zouden we de bewering van de mi nister niet durven onderschrijven. Wij geloven dat men dan verschil moet maken tussen grote boeren en kleine boeren. Een van de onderdelen van de kostprijs wordt gevormd door de ar beidslonen. De grote boer moet deze lonen iedere week uitbetalen. Hij moet zorgen, dat het loonzakje van zijn arbeiders iedere week gevuld is. En dat kan hem wel eens hoofdbre kens kosten. De kleine boer werkt zelf op zijn bedrijf. Hij verdient het arbeidsloon zelf en hij maakt geen onderscheid tussen datgene, wat hij verdient door zijn handenarbeid en datgene, wat hij krijgt als onderne mer. Hij let op zijn inkomen in het geheel. Als men gaat rekenen blijkt dan dikwijls, dat hij als ondernemer weinig of niets verdient, er soms zelfs geld op toegeeft. Maar de klei ne boer rekent niet op deze manier en omdat het totale Inkomen van het gezin nogal meevalt, klaagt hij niet en Is hij niet ontevreden. De helft van de melk komt van het zand, waar de meeste bedrijven ge zinsbedrijven zijn. Het ligt er dus maar aan, In welke streek men de boeren van man tot man gaat vra gen of zij tevreden zijn. En dan is het nog de vraag, of deze tevreden heid een teken van onwetendheid is, omdat de boeren in die streken de kunst van scherp rekenen nog niet verstaan. Anderzijds echter mogen de boe ren niet al te ontevreden zijn over hun Landbouwschap en hun minis ter. want het Landbouwschap heeft bij de minister, en de minister bij de ministerraad gevochten met be wonderenswaardige taaiheid, die zeker alles bij elkaar vijftig miljoen voor de melk meer heeft opgebracht dan oorspronkelijk in de verwach ting lag. (Advertentie) Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby s tere huidje. Op de rijksweg te Lewedorp is een 3-wielige motor-bakfiets, bestuurd door G. uit Middelburg, door nog niet opgehelderde oorzaak aangere den door een auto, bestuurd door de Middelburger L. toen deze passeren wilde. De bakfiets sloeg om en kwam in de sloot terecht. Op dat moment kwam uit de richting Goes een motor, bestuurd door J. v. d. P. uit Vlissingen, met als duo-passagier zijn stadgenoot J. H. Doordat de chauffeur van de auto krachtig remde vloog v. d. P. met zijn motor tegen de auto op, waarbij de motor in brand raakte. Beiden zijn overgebracht naar het St. Jozefsziekenhuis te Vlissingen. De bestuurder had ernstig en zijn passa gier lichte brandwonden. Voor de overige betrokkenen bleef het bij materiële schade. KROESTJEV, de Russische premier, heeft vrijdag een lang onderhoud ge had met de bekende Amerikaanse commentator op het gebied van de buitenlandse politiek, Walter Lipp- mann. DrJ. Linthorst Homan heeft enige tijd geleden, in verband met zijn verhuizing naar Brussel, de wens te kennen gegeven, af te treden als voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Het bestuur van het NOC heeft thans besloten om aan de algemene vergadering, die binnenkort zal wor den gehouden, voor te stellen als zijn opvolger te benoemen jhr. P. J. Six (Hilversum). In het wedstrijdprogramma KNVB afdeling Zeeland voor zondag 26 okt. zijn de navolgende wijzigingen aange bracht: 3e klase A: uitgesteld: Patrijzen II -Sluus en Vlissingen V-Schoondijke II Ingelast: Patrijzen Il-Vlissingen V; Sluus I-Schoondijke II; Walcheren III-Groede II. 3e klase B: Uitgesteld: Lewed. Boys II-'s-H.-Arendskerke II; Zeelan- dia III-Robur III. Ingelast: Zeelandia III-'s-H.- Arendskerke II. HET EERSTE TREFFEN in het ten nistoernooi om de Koning Gustaaf- beker te Rotterdam tussen Neder land en België, is in een puntenver deling (1-1) geëindigd. Voor enkele jaren aldus mijn goede konfrater Petit ontmoette men veel meer moeilijkheden op de hokken ten tijde van de grote verpluiming dan ter dage. Men kan zo een beetje overal vaststelten dat de vleugelkwalen en de bloedpluimen achterwege zijn gebleven. Waaraan deze gelukkige verandering toe te schrijven? Hoogstwaarschijnlijk aan een beter begrepen en beter aangepaste voeding die instaat voor de noodwendigheden van de duif. Men moet zo ver niet terugblikken om het mee gemaakt te hebben dat vele liefhebbers beweerden dat de hoe danigheid der pluimage strikt gebonden lag aan de hoeveelheid olieachtige zaden die de duiven gedurende de rui te verorberen kregen. Op dat tijdstip deden de invoerders van koolzaad gouden zaken, om slechts dit enkel zaad te noemen, terwijl de duiven- apothekers in schromelijke hoeveelheden levertraan-olie tapten, bestemd voor hun kalanten. Van al deze overdrijving waarvan de sjarels de dag van heden gelukkig genezen zijn, kan niets voortspruiten dan ophoping en stoornissen van som mige inwendige organen, aan de welke men een nutteloze en uiterst schadelijke last oplegde. De natuur liet niet op zich wachter, om wraak te nemen onder vorm van kwalen die wij genoemd hebben in het begin van dit artikel en die in vele gevallen menige kolonie voor immer hebben geknakt. Deze lessen zijn echter goed onthouden geweest en de voorzichtig heid waarschuwt ons voor alle over drijving. De logica gaat niet altijd gepaard met de waarheid. Het is niet voldoende krachten op te doen om sterk te worden. Het enig goede voe dingsregiem is dit, hetwelk aan het lichaam alles geeft wat het nodig heeft voor zijn actuele noodwendig heden. Uitgaande van het princiep dat alle overdrijving van nutteloze krachten, niet verteer- noch opneem baar, een schadelijkheid in zich hou den. In de tijd van verpluiming moet de duif kunnen putten uit haar eigen reserves voor het volmaakt en kom pleet hernieuwen harer pluimage. Maar men moet onthouden dat. door het feit van een soort speciaal'leven hetwelk omzeggens geen ander ver teer vergt, deze reserves gemakkelijk bijgehouden worden zonder bijkomen de steun. Goed afgewisseld regiem zonder overdrijving. Meer het te veel dan het te weinig vrezen. Niet te veel peulvruchten, weinig olieachtige za den, veel groenten of een goed vita- minencomplex en, om alle grappen te vermijden, om de veertien dagen een ganse dag heel licht verteerbaar voedsel, aangevuld met dubbelkool- zuurzout (bi carbonade de soude, geef mij de carbonade maar, de Br.), in het drinkwater op basis van een koffielepel op een of twee liter. Te simpel voor u, waarde sportvriend? Hewel, doe dan voort met het ver giftigen van uw duiven, maar kom a.u.b. niet klagen, of met andere ar gumenten van niet lukken voor de pinnen! Neen, geachte konfrater, dat zullen we niet. En dan hebben we hier de uitslag van Goes, vervlogen in duivenlokaal Ginneken. 1 de gevreesde Giel Hey- blom jr., winner zilveren duif, waar mee onze hartelijke gelukwensen, 2 J. van Opstal jr., 3 L. Bruygoms, 4 P. Lambregts, 5 A. Vermeeren, 6 A. Bogers, 7 H. Brokken, 8 A. van der List, 9 W. Schoutese. 10 C. Machielse enz. Zondagavond 8 uur prijsuitreiking in de „Gouden Leeuw", met onze dank aan Willem Verdaasdonk voor de welwillendheid van het verstrek ken van de gegevens. Nu ik toch in Breda zit, heb ik van secretaris Jac. de Wijs vernomen dat de werkzaamheden voor de zevende Bredase Kampioenendag inmiddels een aanvang hebben genomen. Alle autowinners van de diverse nationale concoursen in '58 hebben alreeds in geschreven. Het wachten is nu op de inschrijvingen van de kampioenen der machtige duivenmaatschappijen in en rond de Baroniestad. Het adres van het secretariaat is: Pijnboom- straat 46. Nader» mededelingen vol gen. En dan hebben we hier de stand van de kampioenschappen jonge dui ven in de Bredase Bond met volgens de laatste tellingen 735 leden. 1 J. de Kort 19 k 6107 p.; 2 P. M. Jaspers 13 k 5258 p.; let wel op de enorme voorsprong van de beroemde melker de Kort, niet aan te kluiven, 3 Jac, van Geel, eveneens zeer harde speler 15 k 5084 p.; 4 A. van Duuren 15 k 5080 p.; 5 Jac. de Wijs 14 k 5028 p.; 6 Quirijn Diepstraten 14 k 4854 p.; 7 A. A. van Gooi 13 k 4659 p.; 8 L. Franken 14 k 4626 p.; 9 P. Jas pers 15 k 4574 p.; 10 Am. Derks 12 k 4481 p. enz. Rekenaar Leemans heeft het zaakje weer eens haarfijn uitgerekend. Nergens een hoekje de punt af, waarvoor onze dank. De kermisvlucht van het beroemde •••••••••••••••••••••••••••••••••••••a duivenlokaal aan de Teteringsedijk bracht de volgende uitslag. Afstand 38 km, in concours 1200 duiven, op een nulleke meer of minder wordt niet gekeken: 1 Chr. van Gurp, 2 J. Havermans, 3 en 7 A. Verwaters, 4 H. C. Verheijen, 5 en 6 C. Marijnis- sen, 8 N. Kazus, die de kaas ook nooit van zijn brood laat eten, 9 A. Verwaters en 10 Chr. van Gurp. De C.C. zelf vloog als ik 't wel heb van Goes en van Weert uit. Op Goes was de uitslag als volgt: 1 J. F. Ver meulen, 2 Fr. Vermeeren, 3 B. Ver daasdonk, 4 en 5 Chr. Meeuwissen, 6 C. van Zundert, 7 K. Braun 8 C. J. Remie, 9 Jos van Gils, 10 J. Hekkens enz. Weert idem dezelfde J. F. Vermeu len en met dezelfde duif, 2 C. J. Remie, 3 Chr. Meeuwissen, 4 L. Ver heijen. 5 F. Vermeeren, 6 en 8 G. Koevoets, 7 Jos van Gils, 9 Adr. Koe- voets en 10 H. van Gastel enz. Kampioenschappen. We zullen van de week de rij ope nen met Cher Ami, gevestigd bij mijn goede duivenvriend Piet Ver meulen aan de Haagdijk, een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft. Vitesse: 1 P. Vermeulen voor noemd 992 p.2 A, A. van Gerven 861 p.; halve fond: 1 P. Vermeulen 1162 p.; 2 Jan Bindels 978 p.; fond: 1 Jan Schnlermanni 362 p.; 2 Jan Bindels 338 p.; jonge duiven: 1 A. A. van Gerven 854 p.; 2 P. Vermeulen 756 p.; 3 Jan Bindels 754 p. Kam pioen-generaal over alle vluchten en traktementen: 1 P. Vermeulen 2656 p.; 2 A. A. van Gerven 2355 p.; 3 Jan Bindels 2162. Duifkampioen P. M. Vermeulen-Gijzen 11 prijzen met ringnummer 480075. De „Toerist" te Breda moeten wij ook niet uitvlakken. Om de dooie dood niet zou wijlen Joris van den Bergh, mijn leermeester en vriend zeggen en als hij wat zei was het er doorgaans niet nevens. Vitesse: M. Pellenaars; halve fond: M. Pellenaars; fond: A. Ver waters. Generaal oude duiven: M. Pellenaars voornoemd. Jonge dui ven: A. van Gooi. Idem per duif oude duiven: M. Pellenaars; idem jonge duiven: B. Verdaasdonk. Generaal kampioen van april tot oktober: M. Pellenaars. Tweestrijd Teteringen te gen Teteringsedijk, met straatlengte gewonnen door de Dijk. Koppelmatchvluchten oude duiven: Pellenaars-van Gooi; idem jonge dui ven; van Gool-Verdaasdonk. Al deze grote kampioenen onze hartelijke ge lukwensen. Wij zetten de strijd voort met de kampioenschappen in de machtige maatschappij Nieuw Ginneken te TJT- venhout (en omstreken). Hier zijn de kleppers in het seizoen dat achter ons ligt weer door de lucht gegaan dat de rook eraf vloog! Vitesse: 1 M. de Ruiter 1417 p.; 2 W. van Oosterbosch 1247 p.; 3 H. J. Bogers 1187 p.; 4 Jac. de Kort Ï143 p.; 5 L. Paulissen 1113 p.; halve fond: 1 W. van Oosterbosch 1720 p.; 2 Chr. Martens 1456 p.; 3 Jan van Eil 1430 p.; 4 Jac. de Kort 1202 p.; 5 J. Marijnissen 1108 p.; fond: 1 A. van Dorst 1002 p.; 2 C. Martens 996 p.; 3 Jan van Eil 969 p.; 4 W. van Oosterbosch 844 p.; 5 Ant. de Jong 836 p. Kampioen oude duiven: 1 W. van Oosterbosch 3811 p.; 2 Jan van Eil 3269 p..; 3 C. Martens 3041 p.; 4 Jac. de Kort 2926 p.; 5 L. Paulissen 2635 p. Jonge duiven: 1 Gebr Graumans 2062 p.; 2 Jac. de Kort 1801 p.; 3 C. Wijgaarts 1705 p.: 4 H. van der Vel den 1644 p.; 5 W. van Oosterbosch 1577 p. Generaal over alle vluchten en traktementen: 1 Willem van Ooster bosch. broer van Jan uit Hoensbroek, de televisiepostenwinner op Dax. u ziet dat het in de familie zit, de kat leert het muizen niet af, 5388 p.: 2 Jac. de Kort 4725 p.3 C. Martens 4611 p.; 4 Jan van Eil 4025 p.; 5 L. Paulissen 3761 p. enz. Duifkampioenschappen oud: 1 3 en 4 W. van Oosterbosch 1511, 1018 en 1018 p.; 2 L. Paulissen 1049 p.; 5 Jac. de Kort 894 p. Idem jong: 1 Gebr. Graumans 1562 p.2 W. van Oosterbosch 1494 p 3 en 4 Jac. de Kort 1311 en 1238 p.; 5 C. Martens 1238 p. DEN BRUINEN

de Stem | 1958 | | pagina 3