Nog 91 kompels ingesloten Canadese in mijn Behuizing voor maanreizigers VANDAAG BEGINT CONCLAAF Fraude te Oosterland MR. J. VAN AARTSEN VOLGT ALGERA OP Roebels voor Assoean Nederlandse diamanten sierden pronkstuk van Goring Uitslag foto- I 1 wedstrijd I Pasternak hoorde het nieuws van vrienden Akkoord van C.V.P. met liberalen 'LEIDSTER ICES! tna melange k samen DAGBLAD VOOR ZSELAND Vul in 1, 2 of 3 en win. Na moeizaam reddingswerk: Secretarie-ambtenaar geschorst Tamelijk somber Slachtoffers van verkeer Overleg met Ferhat Abbas begonnen Staatslening van 250 miljoen MONTGOMERY KRITISEERT DE V.S. Aanbod geaccepteerd Medeplich tigen van Ludwig gearresteerd Jok Amsterdamsche Bank geeft persoonlijk krediet Extra uitzendingen conclaaf ï.v.m. Uit Duitse archiefstukken blijkt: „IK BEN BLIJ MET DE PRIJS" In België .1 ,LEVE MOSKOU!' 10 lOCOlADEFABRIEK )CHT .bonpro&uctie- en inpak- die zich aangetrokken aan meisjes. :hte opleiding hebben ge- n aan de afdeling ;e Bakstraat 1 te :cht :en verrassing, hee! Een echte de allerfijnste ste blad van de acht U ervan? NeEe's nieuwe linnen. Doe unilmerkjes 98e JAARGANG No. 22895 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 25 OKT. 1958 Abonnementsprijs 1 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Buren 7ppi>wsp Eilanden: GOES. Westsingel 98, telefoon 0?3fi Rureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHTTT.RT Dubbele Poort 7 telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 QOSTBURG^Nieuwstraat 41, tel. no. Dit is het model van een „maan- huis", dat op een tentoonstelling in Chicago te zien is. Het is een ont werp van de Amerikaanse „wonder building corporation" en is bedoeld als een permanente behuizing voor ontdekkers en hun wetenschappe lijke laboratoria. Het „dubbele dak" moet het huis beschermen tegen de inslag van meteorieten; de obser vatorium-bol kan afgedekt worden met metaal om de intense ultra-vio lette straling tegen te gaan. De ma ten zouden zijn: lengte ruim 110 m breedte 50 m hoogte ruim 20 m. Gisteren hebben wy medegedeeld, dat voor onze Prijspuzzel nr. 2 een pot blijft staan van 1875.-. Om misverstand te voorkomen, zij opgemerkt, dat hieraan het bedrag der inzendingen zal worden toege voegd. DR. RENé KOVACS, die de leider ge weest zou zijn van een samenzwering tegen generaal Salan, in Algerië, is door een Parijse rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. IN NICOSIA is vrijdag een Britse za kenman doodgeschoten, toen hij in een wijk „waar men veilig kon winkelen" naar zijn auto liep. MEN vreest, da c een eenmotorig per- ticulier vliegtuig in het Kanaal is ge stort. Het was van Parijs op weg naar Londen. De piloot had het bij een ver loting gewonnen. TOEN een automobilist in de buurt van Amsterdam remde voor een haas, die de weg overstak, sloeg zijn auto over de kop. De man werd licht ge wond. De haas koos het hazepad. PARTIJLEIDER Gomulka en de Poolse premier Cyrankiewicz zijn vrijdag aan het hoofd van een rege ringsafvaardiging naar Moskou ver trokken. DE HEER A. van Rossen is gekozen tot voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren. Hij volgt als zodanig de heer J. Blom op. BELA KOVACS, een lid van het kern kabinet van Imre Nagy tijdens de Hongaarse opstand, is kandidaat ge steld voor de aanstaande parlements verkiezingen in Hongarije. OPSTANDELINGEN zouden bij aan vallen op de plaatsen Pala en Dong- gala, op Celebes, een schade van 35 miljoen rupiahs hebben veroorzaakt. OP EIGEN kracht is de Groningse kustvaarder „Truus". die donderdag in moeilijkheden verkeerde, een Finse haven binnengelopen. IN DEN HAAG is een vereniging „Vrij Hongarije" opgericht, waarvan "alle Hongaren in Nederland die voor het communisme moesten vluchten lid kunnen worden. Gisterenavond was er niet veel hoop meer, dat 91 mijnwerkers, die sinds donderdagavond opge sloten zitten in een kolenmijn in Nieuw-Schotland (Canada), konden worden gered. De mijnwerkers bevinden zich op drie etages in de mijn. Alleen voor degenen die zich op de derde etage bevinden is er nog een beetje hoop, zo werd door de directeur van de mijnbouwmaatschappij, die de ramp mijn exploiteert, meegedeeld. Het on geluk is veroorzaakt door een aard verschuiving. Oorspronkelijk raakten 166 arbei ders ingesloten. Neken lijken waren gisterenavond geborgen. Van de 73 anderen die tot dusver naar boven werden gebracht, waren er vijftien gewond, onder wie drie ernstig. Er deed zich donderdagavond een ondergrondse trilling als van een aardbeving voor, welke in het gehele stadje werd gevoeld en welke huizen deed schudden. Honderden inwoners van Springhill stonden vrijdag met r >mbere gezich ten bij de mijnschacht en zagen toe hoe twee reddingsploegen van 45 man contact trachtten te maken met de vermiste arbeiders. Een van de geredden had tientallen meters op handen en voeten gekro pen door een gang. Hij had een ge broken schouderbeen en zijn mijn werkerslamp was uitgegaan. Hij kwam bijna twee uur na de instor ting op de begane grond. Vandaag gaan in Rome de kardinalen in conclaaf en met spanning ziet de wereld uit naar het definitieve re sultaat van de stemmingen. Wie zal de opvolger worden van Pius XII, de man die Christus' Kerk met zoveel wijsheid en ijver heeft ge leid? Wie zal, binnen enkele dagen misschien al, het witte kleed mogen dragen dat aan de opvolgers van St. Petrus blijft voorbehouden. Een subtiel rooksein, uit ecu kleine schoorsteen, zal de wereld kond doen van de uitslag der stemmingen. Zwarte rook als de uitslag negatief is, witte rook als er een Paus is gekozen- De katholieke wereld wacht met spanning af. Elders in ons blad wijden wij nog een uitvoerige be schouwing aan het conclaaf. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting- van het K.N.M.I. tot zaterdagavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en aanvankelijk hier en daar ook mist. Slecht enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwak ke tot matige westelijke wind. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Kalme wind, vooral uit het oosten. Neve lig weer met hier en daar opkla ringen. Vandaag: zon onder 17.27 uur; maan op 16.36 uur. Morgen: zo nop 7.22 uur; zon onder 17.25 uur; maan op 16.59 uur; maan onder 6.01 uur. Maandag: zon op 7.24 uur; maan onder 7.04 uur. Donderdagnacht is de 38-jarige heer C. de Waal uit Woerden met zijn bromfiets op de Singel te Woerden tegen een uit de richting Rotterdam komende trein gereden, waarbij hij op slag werd gedood. De heer de Waal, die, terugkomende van een verjaarspartijtje in zijn ouderlijk huis, een particuliere spoorwegover gang wilde oversteken, werd door de trein gegrepen en moet op slag dood geweest zijn. De heer de Waal laat een vrouw en elf kinderen achter. Vrijdagochtend is de 40-jarige J. van der Vliet uit Heemstede met zijn auto nabij Hoofddorp in botsing ge komen met een uit de tegenoverge stelde richting komende vrachtauto. Van der V. was op slag dood. Eveneens vrijdagmorgen is op de Biltstraat te Utrecht het 9-jarige jongetje W. Douwes aangereden door een personenauto. De jongen werd ernstig gewond en overleed korte tijd na het ongeval in het ziekenhuis. De leiders van de „Vrije Algerijn se regering" zouden in Cairo reeds contact hebben opgenomen met ver tegenwoordigers van de regering in Parijs. Dit naar aanleiding van het onderhandelingsaanbod van de Gaul le. Officieel echter is er nog niets gezegd over dit overleg. De Algerijnse opstandelingenleider „Tarzan" heeft zich te Sidi-Aissa, ten zuiden van Algiers, aan de Franse troepen overgegeven. Hij is hiermede de eerste rebellen leider, die gehoor heeft gegeven aan de donderdag jl. door premier gene raal de Gaulle gerichte oproep tot „hen, die de strijd begonnen", om de wapens neer te leggen. Bij een controle door het verificatiebureau der Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten te Oosterland, zijn belang rijke malversaties aan het licht gekomen. Hangende het onderzoek is de secretarie-ambtenaar G. B. voorlopig geschorst. Hoeveel geld er wordt vermist en hoe lang de knoeierijen hebben ge duurd is nog niet bekend ge maakt. De regering is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een staatsle ning van 250.000.000 gulden, tegen een koers van 98 procent. De lening zal een rente geven van 4 1/2 pro cent. Ze zal worden afgelost in 25 ge lijke jaarlijkse termijnen, te begin nen 1 december 1959 Bij de vaststel ling van het leningsbedrag is reke ning gehouden met de wenselijkheid, ruimte te laten voor een emissie van rentespaarbrieven door de Bank van Nederlandse Gemeenten. De staatslening zal worden aange gaan tegen schuldbekentenissen van 1000 en honderd gulden. Wél hebben b.en w. medede ling gedaan aan de raadsleden in een geheime zitting. Veldmaarschalk Montgomery, de voormalige plaatsvervangende opper bevelhebber van de Navo in Europa, heeft vrijdag in een lezing te Londen gezegd, dat de V.S. „grotendeels en misschien wel merendeels" verant woordelijk gesteld moeten worden voor de huidige toestand in de we reld. Volgens Montgomery zou de situa tie in het Midden-Oosten er heel an ders uitzien „als de V.S. de Suez-ope- ratie niet gesaboteerd hadden en zich eerder bij het pact van Bagdad had den aangesloten." De V.S. steunden voormalige kolo niale mogendheden in West-Europa maar streefden naar vernietiging van hun invloed in Afrika. Als gevolg van de Amerikaanse politiek was een groot deel van de Nederlandse, Fran se en Britse rijken, die alle een sta biliserende factor in de naoorlogse periode hadden moeten zijn, ineenge stort. Mr. J. van Aartsen, de anti revolutionaire wethouder van Economische Zaken te Den Haag, heeft gisteren aan de mi nister-president medegedeeld dat hij zich beschikbaar stelt voor de functie van minister van Verkeer en Waterstaat. De be noeming zal ingaan met de dag waarop hij door H.M. de Konin gin zal zijn beëdigd. „Het was een moeilijke beslissing voor mij om na het uitoefenen van een negenjarige wethoudersfunctie in Den Haag, die ik met buitengewoon veel plezier en enthousiasme vervulde, het mij aangeboden ministerschap te aan vaarden". Aldus mr. van Aartsen in een gesprek met een veertigtal jour nalisten in zijn werkkamer. Staande achter zijn bureau, dat met bloemen van zijn personeel was ver sierd, zei de aanstaande minister: „Een tweede moeilijkheid was, dat het maar een korte ambtsperiode, namelijk tot 1960 zal zijn. Het zal moeilijk zijn mij in de talrijke vraagstukken van het departement van Verkeer en Water staat in te werken. Nu ik echter mijn beslissing heb genomen, meen ik dat het zo ook goed moet zijn. Ik heb aan minister-president Drees medegedeeld, dat ik heb gemeend niet te mogen bedanken voor het mij aangeboden ministerschap". De heer van Aartsen is een Zeeuw van afkomst. Zijn vader komt uit Middelburg en zijn moeder uit Goes. De kwestie van de vrije veren zal dus zeker wel zijn warme belangstelling hebben Te Kiel zijn vijf medeplichtigen ge arresteerd van de Westduitse luite- nant-ter-zee Horst Ludwig, die voor de Sovjet-Unie heeft gespioneerd. Er bevinden zich militairen onder hen. Zij worden ervan beschuldigd luite nant Ludwig te hebben geholpen bij het uitleveren van gegevens betref fende de duikbootafweer der nieuwe Westduitse vloot. Gebleken is, dat luitenant Ludwig reeds verscheidene jaren in betaalde dienst van de Russische geheime diensten stond. „AFP" meldt uit Frankfort, dat een te Mannheim wonende zuster van Ludwig, gehuwd met de voormalige Oostduitse gezagsbekleder Werner Jaeger, die om politieke redenen naar West-Duitsland is uitgeweken, eveneens is gearresteerd. Nu een van de grote banken in Ne derland (de Twentsche Bank) de mo gelijkheid tot het aangaan van per soonlijke leningen heeft geopend, meent de Amsterdamsche Bank dat het, gezien de algemene ontwikkeling en de daaraan ten grondslag liggende oorzaken, niet juist zou zijn indien zij zich van het betreden van dit nieuwe terrein zou onthouden. Van a.s. maan dag af zal ook de Amsterdamsche Bank haar loketten openen voor het ver strekken van persoonlijke leningen door haar dochtermaatschappij „Ma- huko". Radio-Vaticaanstad heeft vrijdag avond bekendgemaakt dat er 13 rechtstreekse radioverbindingen tus sen Vaticaanstad en de Europese lan den, de V.S. en Canada tot stand zul len worden gebracht en wel twee maal per dag, als men de resultaten van de stemmingen voor de verkie zing van een nieuwe paus verwacht. De uitzendingen zullen vermoede lijk beginnen om 11 uur en 17 uur Ned. tijd. Zoals onlangs al is gemeld, heeft het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie te Amsterdam ontdekt, dat veel diamanten die de IJzeren Kruisen van de Na zi's sierden, uit Nederland af komstig zijn. Ze werden geroofd of gekocht, waarbij dan met be trekking tot het laatste dient te worden aangetekend, dat de eigenaars tot de verkoop ge dwongen werden. Het rijksinstituut heeft al veel goed werk gedaan. Duitsland betaalt namelijk alleen schadevergoeding uit aan oorlogsslachtoffers, als die schade inderdaad kan worden aan getoond. Daartoe moet naar papie ren worden gespeurd, die met het „geval"verband hielden en dat speur werk is lang niet altijd gemakkelijk Duitsland keert zowel schadevergoe ding uit aan degenen die lichamelijk hebben geleden, door deportatie bij P M teriële bezit werden benadeeld. Duitsland in beslag genomen zijn. Hij vertelde nu, dat een aantal diaman ten, die de Duitsers in Nederland haalden, zelfs gebruikt is om het Grootkruis van Göring op te sieren. In december 1942 gaf Hitier op dracht aan de vrouwelijke professor Gery Troost voor Herman Göring, hoofd van de Duitse luchtmacht, die de volgende maand jarig zou zijn, snel een verjaardagscadeau te ont werpen. Zijn voorstel was: een spe ciale op perkament gestelde oor konde, die zou behoren bij het Gö ring reeds eerder uitgereikte Groot- Men kruis. Deze oorkonde moest WL.JlDeze oorkonde moest opge- denke hier bijvoorbeeld aan de dui- borgen kunnen worden in een schit- zenden woningen van joden, die door terende portefeuille en die weer in Hitiers trawanten werden leegge- een cassette. Prof. Troost kweet zich toofd. Veel slachtoffers, die nu voor snel van deze taak. Per expres schadevergoeding in aanmerking ko- zending werd een pakje briljanten men, hebben dit aan het instituut te uit Nederland gehaald.Op de cassette lanken. liet zij een massief gouden adelaar Een van de medewerkers van het aanbrengen met daaronder een ge- Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- heel uit de briljanten vervaardigd tatie, de heer A. van der Leeuw, is Hakenkruis en toen ze dit Hitier ver- luist uit Amerika teruggekeerd, waar toonde, riep deze zo heeft de heer hem dankzij de voorspraak van het de Leeuw in een Duits document ge- ministerie van Buitenlands»- Zaken lezen vol ontzag en blijdschap uit: voorbeeld, als aan mensen die door inzage in enkele archieven werd ver- ..Das ist das schönste Dokument toedoen van de bezetter in hun ma- leend, die door de Amerikanen in der Weltgeschichte." Een vriendelijk lachende Kroestjev begroet hier maarschalk Abdel Ha- kim Amer (links), vice-president van de Arabische Republiek, die ook minister van oorlog van de VAR is. De ontmoeting vond plaats in het Kremlin. Hakim Amer maakte van Kroestjev een miljoenenlening los voor de bouw van de Assoean-dam. De jury is klaar met haar 2 werk. Zij heeft alle inzendingen voor de grote Zomer-fotowed- strijd minutius bestudeerd. De resultaten zijn elders in dit blad 2 opgenomen. Mogen wij alle inzenders vriendelijk, maar dringend ver- 2 zoeken, over deze wedstrijd niet 2 2 te corresponderen? 2 Alle prijswinnaars krijgen 2 bericht; alle bekroonde foto's 2 gaan wij in de komende weken 2 og publiceren. En bovendien J 2 zullen alle ingezonden foto's 2 2 worden geretourneerd. 2 Alle prijswinnaars van harte gelukgewenst; alle anderen: 2 veel geluk bij de volgende wed- 2 strijd. 2 De Russische schrijver Boris Pasternak heeft vrijdag in zijn landhuisje bij Moskou tegen over journalisten van Weste lijke bladen verklaard, dat hij buitengewoon blij is met de toekenning van de Nobel prijs. Hij had het nieuws van vrienden moeten vernemen. Officieel had het hem nog niet bereikt. Daarom kon hij ook nog niet zeggen of hij zelf naar Stockholm zou gaan om de prijs in ontvangst te nemen. Pasternak deelde mee dat hij naar aanleiding van zijn roman ,,Dr. Zjivago" een enorme stapel brieven uit het buitenland had ge kregen. „En die brieven kosten mij veel tijd, want ik heb het gevoel dat ik ze alle moet beantwoorden". Ve le ervan komen uit de V.S., zei hij. De Russische schrijver verklaar de dat hij de Nobelprijs liever over een jaar had gekregen. „Ik had dan nog wat meer tijd gehad om te werken. Over de verhouding tussen de schrijvers van nu en die van voor de revolutie merkte Pasternak op, dat een schrijver vroeger veel moest schrijven om bekend te wor den. Op het ogenblik is het echter mogelijk veel vlugger een reputatie te krijgen, aldus Pasternak. Het houten huls van Pasternak heeft twee verdiepingen en ligt ter zijde van de grote weg in een wei land, waaraan een dennenbos grenst. Zijn huis is eenvoudig, doch smaakvol gemeubileerd. Pasternak maakt grote wandelin gen omdat hij i.v.m. de pijn in zijn benen veel in beweging moet blij ven. Alle ,,Pravda"-tjes buiten Rus land, dat van Paul de Groot inbe grepen, hebben de toekenning van de prijs aan Pasternak een politie ke streek genoemd, die ten doel heeft „een rel tegen de Sovjet-Unie te ontketenen." Voorzitter Lefèvre van de Chr. Volkspartij in België heeft tot ver slaggevers verklaard, dat zijn partij met de liberalen ruime overeenstem ming over een regeringsprogramma heeft bereikt. Besloten is het onder zoek van de schoolkwestie uit te stel len en de bevindingen van de natio nale schoolcommissie af te wachten. Lefèvre ontkende dat de Belgische regering maandag haar ontslag zal nemen, zoals het blad Libre Belgi- que" heeft gemeld. Russische patrouillevaartuigen hadden in mei jl. een aantal Japanse vissers opgebracht die ervan beschuldigd werden in Russische wateren te hebben gevist. De 122 vissers die de bo ten bemanden, werden gevan gen gezet. Dezer dagen werden zij vrij gelaten en in de haven van Moji op het eiland Kioesjieo, ontscheept. De terugkeer in hun vaderland had echter een ver rassend trekje: de vissers ver lieten, rode vlaggen zwaaiend en anti-regeringsleuzen roepend hun schip. Tegenover Japanse verslagge vers, die meer wilden weten van deze merkwaardige veran dering in geestesgesteldheid, verklaarden zij dat het zitting hebbende kabinet-Kisji, een reactionaire en Amerikaans gezinde regering", niet deugde. De toedracht werd echter pas geheel duidelijk, toen de vissers vertelden dat zij elke dag van hun verblijf in China vijf uur onderricht in de communistische leerstellingen hadden ontvan gen

de Stem | 1958 | | pagina 1