DE GAULLE WIL MET ABBAS ONDERHANDELEN KADAR HOUDT ZIJN TROEPEN GEREED ub\ca La tl lit Puzzelpot blijft staan LANGSTE CONCLAAF DUURDE BIJNA 3 JAAR Rebellenleiders kunnen vrijgelëide krijgen SYMFONIE VAN DE HERFST Rusland financiert stuwdam bij Assoean Vrije regering niet wars van gesprek Toch minder troepen op de kusteilanden J0 e* *P/ M. van Veen benoemd VERLAAG BELASTING VOOR VRIJGEZELLEN Ballon- kunstmaan fiasco Honderden arrestaties Alle kardinalen nu in Rome Oog om oog boon om boon DAGBLAD VOOR „Parlement niet meer almachtig" Volgens zegslieden op Formosa: I115.-J Staatssecretaris van Oorlog Socialisten in motie: Bedrijfsgeneeskunde Wetsontwerp aangenomen Reactie van Pasternak niet door censuur EENZAME ZWEMMER STEEN 98e JAARGANG No. 22894 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 7oor God, Koaingé* en Vaderland VRIJDAG 24 OKTOBER 19&8 Abonnementsprijs f 7.— per kwar» taal, 8.20 per post, l 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele oi>- lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de_ Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Volgens het Russische persbih reau Tass heeft premier Kroest- jev bekendgemaakt, dat de Sov jet-Unie de Verenigde Arabi sche Republiek een krediet van 400 miljoen roebel zal verstrek ken voor de bouw van de dam bij Assoean. De mededeling van Kroestjev werd donderdagavond gedaan op een ont vangst in het Kremlin ter ere van veldmaarschalk Abdel Hakim Amer, vice-president van de Verenigde Ara bische Republiek. Het krediet tot maximaal 400 mil joen roebel (ongeveer 330 miljoen gul den) zal dienen voor uitgaven in ver- ueut uicucii vuui ungdvui u ,vcl"i y-Tii rien mpf qr>OPd Zlin minisxe band met leveranties van machines, a11J riep mei spoea zijii iimita uitrusting en ander materieel uit devan de Gaulle te beraadslagen. Sovjet-Unie die de V.A.R. niet heeft. Premier de Gaulle heeft gisteren gezegd, dal de Alge rijnse rebellenleiders gerust naar Parijs mogen komen als ze over een staken van het vuren willen praten. Hij bood ze een vrijgeleide aan en verklaarde verder, dat alle rebel len die zich overgeven een eervolle behandeling zullen krijgen. De Gaulle, die er fris en monter uitzag, hield een pers conferentie voor ruim 300 journalisten. Men ziet in zijn verklaring de kloekste stap die bij lotnutoe met betrekking tot het Algerijnse vraagstuk heeft gedaan. Opvallend genoeg kwam er ook een onmiddellijke reactie van de zogenaamde „vrije Algerijnse regering Ferhat Abbas zei. „Het is allemaal zeer bemoedigend en een grote stap voor waarts. Naar mijn oordeel zijn deze voorstellen zeer interessant Hij riep met spoed zijn ministers bijeen om over de verklaring Hongarije „herdacht" gisteren de tweede verjaardag van de Hongaarse revolutie en volgens uit Boedapest ontvangen berichten zijn de veilig heidsmaatregelen de afgelopen week over het gehele land verscherpt. Politie-patrouilles zijn versterkt en de arbeidersmiiitia wordt in staat van paraatheid gehouden. Enkele honderden personen zijn, naar verluidt, in de afgelopen drie dagen in hechtenis genomen, een maatregel, die ook verleden jaar, en kele dagen voor de eerste verjaardag van de Hongaarse opstand, genomen werd. DE HEER K. van Dijk, oud-directeur van de N.C.R.V. en oud-wethouder van Hilversum is gisteren tenge volge van een hartverlamming over leden. De heer van Dijk was 73 jaar. IN DE BOTNISCHE Golf bevindt zich de Groninger kustvaarder „Truus" in moeilijkheden. Het schip maakt water maar de bemanning hoopt het des ondanks te kunnen behouden. TEVERGEEFS heeft de NAVO-raad gisteren een oplossing trachten te vin den voor het vraagstuk van de samen stelling der conferentie, die de kwes- tie-Cyprus behandelen moet. TE ROTTERDAM is een 54-jarige vrouw, die in het kozijn ramen stond te zemen, uitgegleden en op een twee meter lager gelegen binnenplaatsje te rechtgekomen. Zij was vrijwel onmid dellijk dood. NIET MINDER dan 225.000 binnen- en buitenlandse badgasten blijken in het afgelopen seizoen de Waddeneilan- den te hebben bezocht. De belangstel ling groeit nog ieder jaar. ELF PERSONEN, onder wie twee zie ken, zijn tengevolge van zware sneeuwval ingesloten in een hotel op de top van de Kehlsteln bij Berchtes- gaden. Hitler had daar zijn buitenver blijf. HET BESTUUR van de Tweede Ka merfractie der KVP voor het parle mentaire jaar 1958-1959 is als volgt samengesteld: prof. mr. C.P.M. Romme voorzitter; J.W. Andriessen, vice-voor- zitter; drs M. M. A. A. Janssen, pen ningmeester; J.M. Peters, eerste secre taris; mej. mr. J. C. H. H. de Vink, tweede secretaresse. Als een grimmige waarschuwing, dat het communistische regime geen pardon kent tegenover diegenen die aan te opstand hebben deelgenomen, werd het kardinaal Mindszenty ver boden naar Rome te gaan om deel te nemen aan het conclaaf. Van slechts twee gearresteerden zijn de namen bekendgemaakt. Het zijn Ferenc Merey, een voormalige hoogleraar, en Sandor Feket, oud journalist. Beiden werden zaterdag gearresteerd wegens ..tegen de staat gerichte activiteiten." Intussen tracht het regime de be volking op te wekken aan de natio nale en gemeentelijke verkiezingen deel te nemen door 120.000 partij-ac tivisten het land rond te sturen. Het Hongaarse volk schijn' over het alge meen apathisch t. staan tegenover de verkiezingen, die 16 november ge houden zullen worden. Onder de huidige omstandigheden hebben zij weinig keus. In het land verblijven nog naar schatting 50.000 man Russische troepen. Alle grote verkeerswegen worden bewaakt door gewapende politiemannen. Voor open bare gebouwen, kazernes, communi catiegebouwen en zelfs garages staan mannen met repeteergeweren op wacht. Het regime heeft officieel bekend gemaakt dat in de afgelopen twee jaar 138 „contra-revolutionairen zijn terechtgesteld, maar onofficieel wordt het aantal geschat op ruim 2.000 te rechtstellingen. Tot op heden hebben extremisti sche Europese leiders in Algiers en conservatieve leiders in het moeder land altijd fel gereageerd tegen het denkbeeld van besprekingen met de rebellenleiders. De Gaulle voelt zich kennelijk voldoende gesteund door het volk om zich niet vee] van deze opi nies aan te trekken. Hij legde er de nadruk op, dat voor de Algerijnen de weg van democratische evolutie is geopend en dat zij deze moeten vol gen. Hij sprak weer van de .Alge rijnse persoonlijkheid", daarmee vol gens waarnemers te kennen gevend, dat volgens hem tezijnertijd een spe ciale status voor Algerië tot stand moet komen en dat het gebied niet zonder meer als een Franse provincie kan worden behandeld. Over de komende verkiezingen zei de premier: „Ik kan geen partij kie zen. In mijn positie van bemiddelaar zal ik niets verklaren ten voordele van hen. die mij hun toegenegenheid op moeilijke ogenblikken hebben be toond. Zelfs in bijvoegelijke vorm moet mijn naam niet voor partijen of kandidaten gebruikt worden." Binnenkort zal het parlement weer bijeenkomen, aldus de Gaulle, maar het zal niet meer almachtig zijn. Krachtige remmen zijn erop gezet Indien het parlement erin faalt zich bij de omstandigheden van de harde wereld waarin we leven aan te pas sen, zal de republiek opnieuw voor een crisis staan, waarvan niemand dit keer de afloop kan voorzien. In elk geval zou ze betekenen dat de parlementaire instellingen voor lange tijd verdwijnen. De Gaulleverklaar de dat Frankrijk de „voortdurende en enorme onveilig heid op het gebied van kernwapens" Uit welingelichte Amerikaanse bron niqué wordt gezegd, dat de Verenigde op Formosa is vernomen, dat na af- Staten de verdediging van de Que- loop van de gesprekken tussen de moys en Matsoe „nauw verwant" ach niet wil aanvaarden. De dag is niet ver meer, zei hij, waarop Frankrijk een atoommogendheid zal zijn. Ons doel is wereldveiligheid en ontwape ning, aldus de Gaulle, die ervan over tuigd zei te zijn, dat het Westen di rect zou ontwapenen, indien Rusland hetzelfde deed en dat ontwapening en doeltreffende internationale con trole daarop het vraagstuk van op schorting der proeven vanzelf zou doen verdwijnen. Indien de drie atoommachten (Amerika, Rusland en Engeland) voortgaan steeds grotere voorraden kernwapens aan te leggen en dan beweren dat staking van proe ven op zichzelf al iets goeds kan doen, misleiden zij de wereld, zo be toogde de Franse premier (Advertentie) 4 schuimrubber-matras Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en president Tsjang Kai Sjek. het besluit genomen zou zijn om 15.000 tot 20.000 man ge leidelijk terug te trekken uit de eilan den voor de Chinese kust. Dulles is gisteren weer naar Washington ver trokken. Volgens waarnemers te Taipeh zijn Tsjang en Dulles in beginsel overeen gekomen, dat nationalistisch-China de sterkte van zijn strijdkrachten kan verminderen, indien de overblijvende troepen bewegelijker worden gemaakt en de beschikking krijgen over krach tiger wapens Er zal echter verder overleg nodig zijn, voordat de sterkte der nationa listische troepen op Quemoy kan wor den verminderd. De Ver. Staten zou- den in feite de Chinese nationalisten meer militaire hulp hebben toegezegd in ruil voor waarborgen, dat zij met zullen pogen landingen op het Chi nese vasteland uit te voeren. In een gisteren uitgegeven commu- ten aan de verdediging van Formosa. In het communiqué werd over de meningsverschillen tussen beide staats lieden niet gesproken. Opgemerkt werd dat de besprekingen „in hoofd zaak betrekking hebben gehad op mi litaire kwesties". De heer M. van Veen, oud-burge meester van Enschede en lid van de P. v. d. A., is nu benoemd tot staats secretaris van Oorlog. De benoeming gaat in op de datum van de beëdi ging. Het ligt in de bedoeling dat H. M. de koningin zaterdag a.s. op pa leis Soestdijk de beëdiging zal ver richten. De heer van Veen deelde in een kort onderhoud mee, dat hij zijn nieu we ambt als zeer zwaar beschouwt. De heer van Veen deelde in een kort onderhoud mee, dat hij zijn nieu we ambt als zeer zwaar beschouwt. (Van onze parlementaire verslaggever) De algemene bezorgdheid over de grote stijging die de staatsuitgaven al jaren vertonen de vrees voor de mogelijkheid dat het tekort op de be groting van ruim VA miljard niet ge dekt zal kunnen worden en de vrees voor inflatie hebben de financiële be schouwingen in de Tweede Kamer be heerst. Er is van socialistische zijde een motie ingediend om de loon- en inkomstenbelasting voor vrijgezellen, die nog steeds in de „strafklas" zitten, nu eindelijk eens te verlagen. De heer Peschar, de eerste onder tekenaar van deze motie, voerde aan dat de opeenvolgende ministers van Financiën al jarenlang erkennen dat het hoge tarief voor de ongehuwden niet zonder bezwaren is. Minister Hofstra heeft zelf, toen hij nog Ka merlid was, reeds een motie ingediend. Zijn geestverwanten menen, dat wan neer binnenkort het advies van de SER voor enige belangrijke kwesties bekend is gemaakt, de regering deze vrijgezellenbelasting in haar beslissin gen moet betrekken. Namens de KVP had ook dr. Lucas voor de vrijstelling gepleit. De behandeling van de ver- Niemand heeft de eerste prijspuzzel „Vul in1, 2 of 3en win" goed opge lost. De pot van f 2500. blijft staan, onder aftrek van 25 percent voor charitatieve doeleinden. Bij de tweede puzzel, die elders in ons blad is opge nomen, gaat het dus om 1875. Vul in 1, 2 3.en win ditmaal. schillende begrotingshoofdstukken zal dit jaar vermoedelijk meer dan ooit tot een pijnlijke impasse voeren om dat de Kamer geen enkele concesie van de regering meer los zal krijgen. Ieder jaar wordt er gevraagd om meer bezuinigingen. Dr. Lucas (KVP) was over de stijging van de overheidsuit gaven zeer ongerust Van de andere kant vroeg de katholieke spreker zich af, of de regering niet het paard ach ter de wagen van de werkgelegenheid spant, wanneer zij niet het juiste be- iastiqgklimaat weet t<= scheppen, waar in het bedrijfsleven kan blijven in vesteren. De heer Lucas vroeg zich af of, nu Nederland voor extra hoge lasten komt te zitten door de moeilijk heden van de landbouw, een verlaging van de defensiebijdragen aan de NATO niet reëel zou zijn. Ook wees hij op de mogelijkheid om grote wer ken van Waterstaat, die niet uit vei ligheidsoogpunt noodzakelijk zijn (zo als de inpolderingswerken) te ver tragen. Van alle zijden werd betwijfeld cf mr. Hofstra wel zal slagen in zijn plannen om dit jaar 800 miljoen op de kapitaalmarkt op te nemen ter dek king van het begrotingstekort. De heer van Eijsden (AR) drong er op aan, dat het urgente vraagstuk van lonen en huren in elk geval in 1959 wordt opgelost. Algemeen was de weerstand tegen een verlenging van de maatregelen, die destijds als tijde lijk zijn aangekondigd. Veel bewolking 2 Verwachting van het KNMI tot vrijdagavond, opgemaakt donder- 2 dagavond 23.15 uur: J Veel bewolking maar overwe- gend droog weer. Zwakke tot ma- tige wind tussen noord en noord- west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: l l Lichte noordenwind. Over het l 1 algemeen zwaarbewolkt met mot- 2 regen. Enkele opklaringen. Geen 5 J verandering in temperatuur. 2 2 Vandaag: zon onder 17.29 uur; 2 2 maan op 16.14 uur. 2 Morgen: zon op 7.21 uur; maan onder 4.59 uur. Het wetsontwerp, waarbij de be drijfsgeneeskundige dienst voor elk bedrijf verplicht wordt gesteld, is door de Tweede Kamer aangenomen. De stemverhouding was: 66 stemmen voor en 53 (KVP, VVD en SGP) tegen. Voor welke bedrijven de verplich ting gaat gelden is nog niet bekend. De minister van Sociale Zaken moet nog nadere uitvoeringsvoorschriften geven. Donderdagmiddag is de Chi nese kardinaal Tien per vlieg tuig op het vliegveld Ciamino aangekomen. Hij werd verwel komd door enkele monsignori van het pauselijk staatssecre tariaat. De kardinaal was ver gezeld van de twee Duitse artsen dr. Moehlenbruch en dr. Zylka van het ziekenhuis in Bonn, waar hij sedert augustus wordt verpleegd in verband met de gevolgen van een auto-ongeluk. Zijn rech terarm en de helft van de borst zijn in gipsverband ge legd. Thans bevinden zich 52 kardinalen in Rome. Het laatste conclaaf, waarop Pius de Twaalfde gekozen werd, heeft maar één dag geduurd. Er werd toen slechts drie keer gestemd. Zo is het echter lang niet altijd ge weest. In 1922 waren veertien stem mingen nodig voor de verkiezing van kardinaal Ratti, die paus Pius de Elfde werd. Verder waren er conclaven die maanden of zelfs ja ren duurden. Zo was het met het conclaaf van Viterbo in 1268. dat door achttien kardinalen werd bij gewoond van wie er elf een Italiaan wensten en zeven een Fransman, Nadat er zeventien maanden vruchl teloos verlopen waren, sloten de burgers van Viterbo de kardinalen op in het bisschoppelijk paleis en lieten slechts een opening vrii om voedsel door te geven. Bij deze ope ning werd de wacht gehouden door de markies Savelli, wiens familie het recht erfde om het conclaaf aan de huitenkant te bewaken, dit recht ging later over op de familie Chigi. Toen de opsluiting nog geen effect bleek te hebben braken de burgers het dak van het paleis af en lieten de kardinalen over aan de ongena de van het winterweer. Tenslotte liet het conclaaf de keuze over aan een commissie van zes. Tedaido Visconti werd paus onder de naam Gregorius de Tiende. Het conclaaf had toen twee jaar, negen maanden en twee dagen geduurd. Gregorius legde het systeem van een besloten en geheim conclaaf for meel vast in de apostolische con stitutie „Ubi Periculum". Volgens zfjn bepalingen zouden de kardina len na drie dagen slechts twee maaltijden per dag krijgen en na nog eens vyf dagen alleen nog wa ter en brood. Dit geraakte echter in onbruik. Overigens is de constitutie van Gregorius in hoofdzaak van kracht gebleven en mede opgeno men in de apostolische constitutie die Pius de Twaalfde op 8 decern ber 1945 uitvaardigde. Zaterdagochtend wordt in de Pau- lus-kapel door de deken van het college van kardinalen een H. Mis van de Heilige Geest opgedragen, waarbij alle andere kardinalen in paars gewaad aanwezig zijn. Na de H. Mis wordt de kardinalen ge wezen op het belang van hetgeen zij gaan doen en de eigenschappen die voor bekleding van het pausschap vereist zijn. Het eigenlijke conclaaf begint des namiddags te achttien uur de voorbereidende plechtig heden te zestien uur. Zondagochtend is de eerste stemming. Twee oudjes ondergaan in stilte de weemoedige bekoring van wat een onzer dichters „het droevigste der vier seizoenen" genoemd heeft. De bladeren vallen, de winter nadert.... Symbool van het eeuwige ritme van dood en leven, dat de natuur be heerst.,... Een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Gro ningen, geëist, tegen de 36-jarige koopman J. B., die op 26 augustus van dit jaar zou getracht hebben met een hoeveelheid zuringzout zijn echtgenote van het leven te bero ven. B. had een hoeveelheid zuringzout volgens deskundigen nog niet genoeg om een baby letsel te bezor gen, iaat staan te doden in de koffie van zijn vrouw gedaan. Enige tijd vóór deze gebeurtenis had hij een kop koffie van zijn vrouw ge kregen met een zeer vreemde smaak. Op zijn vraag wat dat was, had zij hem geantwoord, dat er wel een rotte boon" in de koffie gezeten zou hebben. Op de bewuste avond had hij in een kast een doosje zu ringzout ontdekt, dat, in de koffie gemengd, dezelfde smaak oplever de als indertijd de koffie met de rotte boon" van zijn vrouw. Hij had haar nu met gelijke munt te rugbetaald door in haar koffie een beetje zuringzout te doen, echter niet met de bedoeling haar te do den. Op haar vraag, wat er in haar koffie zat, had hij haar geantwoord: ,,Een rotte boon. net zoals in mijn koffie indertijd". Opnieuw is een Amerikaanse poging om een aardsatelliet te lanceren mislukt. Van de basis op Cape Canaveral werd in de vroege ochtenduren van don derdag een Jupiter-C afgescho ten, met in de neus een opge vouwen ballon, die, eenmaal in de ruimte, met in de raket aan wezig gas zou worden opgebla zen. De lancering is normaal verlopen en de eerste trap is op tijd afgewor pen. Toen dit geschiedde vloog de raket in zijn tevoren berekende baan. De radiozender weigerde echter tien seconden voor het moment van af werpen van de tweede rakettrap. Te Washington is door het ministe rie van defensie verklaard, dat een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, aan de hand van de gegevens die in het beginstadium van de raketreis verkregen zijn. Het staat vrijwel vast, aldus een der verklaringen, dat de satelliet, met de codenaam „Bea con" („baken") niet terecht is geko men in de tevoren berekende baan rondom de aarde. Het Westduitse persbureau D.P.A. heeft donderdag gemeld, dat zijn cor respondent te Moskou een gesprek heeft gehad met de Russische schrij ver Boris Pasternak, die de Nobelprijs voor literatuur is toegekend, maar dat de censuur het bericht van de corres pondent over Pasternaks reactie op de toekenning van de prijs niet heeft laten passeren. (Voor bijzonderheden over de toekenning zie elders in dit blad). Het Zweedse persbureau T.T. heeft donderdag geprobeerd Pasternak op te bellen, 's Middags omstreeks zes uur slaagde het persbureau er in verbinding te krijgen met de telefoon centrale van Peredelkino, het dorp bij Moskou waar Pasternak woont, doch de telefonist deelde mede. dat de schrijver geen telefoon had. Toen men vroeg of Pasternak gewaar schuwd kon worden zei de telefonist, dat het daarvoor te laat op de avond was. Het is mogelijk, dat op dit mo ment een eenzame zwemmer, een rubberbootje voor zich uit duwend op weg is van Frankrijk naar Al gerië. Sinds zaterdagavond wordt de 35-jarige Maurice Tondu, die al vaak gezegd heeft met behulp van een rubberbootje over de Middellandse Zee te willen zwem men, vermist op het eilandje Porquerolies aan de Franse Ri- vièra. Tondu heeft zelfs de Fran se marine al eens verzocht om een escorte voor zulk een tocht, maar de marine weigerde en ver bood hem eraan te beginnen. Vorige week nu verscheen Ton du, die wel een goede zwemmer is, op het eiland Porquerolies met een rubberbootje en sinds zater dagavond heeft men hem niet meer gezien. De kustradio heeft nu de sche pen op de Middellandse Zee ver zocht elke eenzame zwemmer die zij mochten zien aan boord te ne men.

de Stem | 1958 | | pagina 1