Ontmoeting met Zadkine -.52 -.43 -.25 -.54 chachten Staatsmijn Beatrix bijna gereed ggftOSQTf Het college van kardinalen in huidige samenstelling Soms zijn ze bang voor me Tankschepen opgelegd Spoetnik II op 500 meter diepte GIRO 433 BIJSTAND 2 NET MEISJE Chrysanten Handwerksman, kunstenaar, leraar en nobel mens Reddingsvliegtuig bij jutland in zee gestort dan BERGèRE! Want hier is talent Ni ïeuw griep-vaccin J TUTTI FRUTTI BIJ WENTELTEEFJES Niets zeggen...! Doen! Tutti frutti: een weldadige over daad aan de heerlijkste-van-de- heerlijkste zuidvruchten, gezel lig door elkaar gemengd. Kleu rig en fleurig, verrukkelijk en óóóóh zo gezond! Wat een verrassing als U die morgen op tafel brengt. Niets zeggen! Doen! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 „Let eens goed op de kop van een tijger bijvoorbeeld! Dat is een woud in een woud!" De jonge mannen, die rondom de kleine heftig sprekende man met de grijze haarlok heen staan, luisteren ademloos. Hier staan hun rappe monden, die in het Café du Dome geen ogenblik rust kennen, werkelijk een paar uren lang stil. Want van Ossip Zadkine kunnen ze wat leren. Kunnen ze leren wat beeldhouwen is en meer nog misschien wat toewijding tot het werk betekent. Als leze jonge mannen en meisjes dat trouwens zelf niet voelden, zouden ze de Académie de la grande Chaumière, waar Zadkine ioceert, wel vermeden hebben. ^"mÈËÈÈË A hij zich wellicht graag „artisan". En dat is hij ook, maar dan een artisan, een handwerksman, die als mens zich oprecht verblijdt in en lijdt aan het leven en die daarom een kun stenaar is. Zadkine is een man van cultuur, hij is van zijn tijd en res pecteert niettemir> in diepste wezen de traditie. Zijn leven is werkelijk beeldhouwen en tekenen. Zie zijn pentekeningen en gouaches die te weinig bekend zijn, maar hoe voldra gen van compositie zijn ze, hoe ori gineel van vondst en zij vormen een zeker niet te verwaarlozen deel van zijn oeuvre. Ossip Zadkine werkt, de ganse lange dag en avond, nerveus en ge jaagd. Hy is charmant en beminne- lyk. Hij is overal en nergens. Hij houdt van Parys en hij begrijpt Pa rijs. Eén ding echter heeft Parijs niet begrepen van hem: dat hy on langs in tegenstelling tot het gebruik na de vernissage van een grote ten toonstelling van zijn werk moederziel alleen zat in de Deux Magots. Maar dat is ZIJN zaak en ZIJN geheim. WILLEM ENZINCK zicht van Zadkine's ontwikkeling door de jaren heen. De gesloten ku bistische vormen van '20 tot '35, waarin de magische formule over heerst; de neo-barok van daarna, zwieriger en minder bewust naar het schijnt, maar altijd muzikaal. Zadkine schijnt in zijn laatste beel den tot zijn voordeel de periode van die neo-barak te boven te komen. De kern ervan is gebleven, maar naar binnen gekeerd thans, de dramati sche expressie van zijn figuren ver hevigend. Want Zadkines figuren zijn dramatisch, het zijn altijd worstelen de mensen, vechtend met de demon van de tijd, met hun dromen en vi sioenen. En zelfs als zij verstild naast elkaar staan, zoals de man en de vrouw die hij nu uit het ebbenhout tevoorschijn roept, zijn zij getekend door de z ijgende strijd met de een zaamheid, die ook daar blijft bestaan waar mensen elkaar het dichtst ge naderd zijn Gestolde. vulkanisch geronnen strijd lijken de geboetseer de beelden van Zadkine vaak, geopen baarde strijd zijn hout. en steenplas tieken. Geopenbaard, tevoorschijn ge. haald uit de gegeven vorm van de steenklomp of de boomstam. Zadkine heeft een feilloos gevoel voor zijn materiaal. Daarom noemt Volgens de jongste gegevens van Oil-Shipping co. (n.v. Olie-Scheep vaart) zijn er over de gehele wereld thans 351 tankschepen opgelegd of althans buiten gebruik gesteld. De totale tonnage (draagvermogen) van deze vloot is 5.420.009. Slechts 94 van deze schepen behoren aan maat schappijen, de overige zijn voorna melijk in particuliere handen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Getrouwd Noud v. d. Hey- den en Bea Baartmans, Ber gen op Zoom. Overleden Godefridus Tem- pelaars-Goossens, 80 jaar, Bergen op Zoom. Joanna Din- gemanse, wed. van Frans de Bruyn, 64 jaar, St. Laurens. Jozina M. Dekker-Verplan- ke, 49 jaar, Waterlandkerkje. Wilhelmina den Engelsman- Aarnoutse, 80 jaar. Middel burg. Antonia C. Jacobs- Schraven, 40 jaar, Tilburg. Een tweemotorige „Pembroke" van de Deense luchtreddmgsdienst is ter hoogte van het eiland Fanoe voor de westkust van Jutland, in zee ge stort. Van de vier inzittenden heeft men geen spoor gevonden. PUDDING T Altijd de lekkerste, ook onze RAPID. pp®»* <*Sc'. l.. \vvV ,,Ah, soms zijn ze bang voor me!" fluistert Zadkine mij toe in een klei ne werkpauze, waarin de leerlingen en het model even mogen uitblazen. ,,Maar dat hindert niet Het is altijd wel ergens goed voor. Want hier is talent!" En hij maakt een gebaar dat het gehele lokaal omvat. Zijn rossig ge laat rekt zich naar voren, de diep bruine ogen glanzen levendig en kwa jongensachtig. Dat kwajongensachtige zit trouwens ook in zijn even naar voren tuitende lippen. Inderdaad, er is talent bij het tien tal Zweden, Amerikanen en Engelsen dat hier ijverig de klei hanteert. Maar het wordt ook geleid. Als onze sigaret is opgerookt, wordt de arbeid hervat. Zadkine bekijkt de werkstuk ken één voor één van alle kanten. Een korte, keurende blik: Goed, goed! Maar dan komen zijn opmer kingen: „Die kop is nog te ijl, te weinig volumineus; het haar speelt ook een rol Zó!" En hij buigt de haarwrong van zachte klei wat naar buiten. Een kleine correctie en er is al meer evenwicht. Maar de meer naturalistische opzet van het geheel blijft onaangetast, „Et vous?" De jonge Zweed neemt een af wachtende houdin gaan. „U werkt met gaten in de sculp tuur?" begint Zadkine, „goed, maar een gat in een beeldhouwwerk heeft een functie, begrijp dat goed, het moet de plastiek van het geheel ver sterken; het is er maar niet zó!" De jonge man knikt. Zadkine heeft het tere punt geraakt. En daar is meteen de spatel, die snel een reep klei wegneemt en de ruggegraat feil loos juist accentueert. „Kijk, mon ami, nu is het een accent en geen ziekteverschijnsel meer!" Ieder zijn beurt Zo krijgt ieder zijn beurt. Wat er goed is in al deze pogingen, krijgt lof, fouten worden gelaakt en verbe terd, maar Zadkine laat de persoon lijkheid van elk zijner leerlingen on- aangerand. Tmee uur lang spreekt de kleine man, geejt raad en verbetert met een verbazingwekkende vitaliteit voor zijn zesenzestig jaren. Een le ven van onverpoosde arbeid, begon nen in Rusland, in Smolensk; voort- Gevoelig en monumentaal is deze kop, werk van Zadkine. In Engeland heeft men een nieuw vaccin tegen griep samengesteld, dat in tabletvorm kar worden ingenomen en waarvan men hoopt voldoende voorraad te hebben tegen de tijd dat een nieuwe griepepidemie zich aan kondigt. Het vaccin is gebaseerd op de veronderstelling dat de komende griepepidemie elementen van de Aziatische, de gebruikelijke Engelse en de algemeen-Europese griep zal bevatten. Het vaccin is tegen deze virustypen, alsmede tegen enkele an dere, zeer werkzaam, aldus is mee gedeeld door de Engelse vereniging van homopaten. gezet met zijn studie in Londen; vrijwilligerschap in het vreemde lingenlegioen gedurende de eerste wereldoorlog, jarenlange balling schap in Amerika tijdens de tweede, zij zijn schijnbaar' ongemerkt aan hem voorbijgegaan. In zijn werkplaats op Montparnasse hakt Zadkine een dubbelfiguur uit ebbenhout. De zwarte schilfers vlie gen in het rond: insekten uit Kafka's dromen. Zo nu en dan houdt hij even op. Dan beven zijn handen, de eeuwi ge pijp tussen zijn tanden trilt: ..Je ja, we zijn handwerkslieden en niets anders", zegt hij en begint opnieuw. Zijn ontwikkeling De grote ruimte achter hem is te klein voor de vele werken, die er staan. Ze geven zwijgend een over- Zadkine in zijn atelier. Het college van kardinalen zal. zoals bekend, binnenkort beginnen met de paus-keuze. Wanneer het col lege voltallig is bestaat dit uit 70 kardinalen. Dit aantal werd reeds bepaald door Paus Sixtus VI in 1586 In 1953 heeft Paus Pius XII het College ->or de laatste maal op zijr, voltallige sterkte aangevuld. Sinds 1953 zijn 15 kardinalen overleden terwijl afgelopen week in Rome kar dinaal Constantini de 16e kardinaal was die aan het college ontviel. Van de 54 overgebleven kardinalen zijn er thans 52 in Rome bijeen aan gezien .tardinaal Mindszenty, de aarts bisschop van Esztergon, sedert de opstand in Boedapest op de Ameri kaanse legatie aldaar verblijft en geen toestemming verkrijgt van het huidige Hongaarse bewind de reis naar Rome te ondernemen. Kardinaal Stepinac, de aartsbis schop van Zagreb, is in Joego-Slavië, in ballingschap en kan evenmin naar Rome reizen. De enige kardinaal die uit de communistische landen naar Rome kwam is kardinaal Wyszyns- ki, de aartsbisschop van Warschau. Kardinaal Guiseppe Siri, de aarts bisschop van Genua, is met zijn 52 jaren de jongste van het college. De hoogst bejaarde kardinaal is Jo sé Maria Caro Rodriguez, de aarts bisschop van Santiago, die op 92-ja- rige leeftijd de reis van Chili naar Rome maakte. Van de 54 nog overgebleven kardi nalen zijn vier de 85-jarige leeftijd gepasseerd. De overgrote meerderheid (39) is tussen 65 en 85 jaar. Elf kardinalen hebben de leeftijd van 65 jaar nog niet bereikt. 5? De boorwerkzaamheden aan de beide schachten van de in aanbouw zijnde staatsmijn Bea trix te Herkenbosch, waarmee in 1955 werd begonnen, naderen het einde van de eerst fase: bin nen enkele maanden, tegen het einde van dit jaar hoopt men de beide schachten tot op een diep te van ruim 500 meter met een doorsnede van 7.65 meter ge reed te hebben, waarna in het begin van 1959 met de bekle ding van deze schachten kan worden begonnen een werk, dat ongeveer 60 dagen in beslag zal nemen. Daarmede zullen de beide schach ten voltooid zijn tot op de diepte, waar het kolengebergte begint. Daarna zal het nog twee a drie ja ren duren, voordat met de exploita tie van de kool zal kunnen worden begonnen. In de loop van de jaren, waarin net boren van de schachten voor de Beatrixmijn voortgang vond, zijn verschillende boortechnische proble men tot een oplossing gebracht, waar men tot dan toe nog niet of slechts gedeeltelijk in was geslaagd. Dit betreft zowel de capaciteit van de boorapparaten als de methodes om afwijkingen tijdens het boorpro- ces dat slechts bovengronds kan worden gevolgd te controleren en te corrigeren. Spoetnik II. Een van de meest spectaculai re vindingen voor de controle van het boorproces, diep onder de oppervlakte, is wel de con structie van een zendapparaat, ontworpen door het Centraal ,,.on van de Staatsmij nen, dat de boortechniei in staat stelt om na te gaan, welke krach ten en stoten op de boren wer ken bij het stoten op bepaalde, soms rotsachtige, weerstanden in de ondergrond. Omdat dit ap paraat werd gerealiseerd op het zelfde ogenblik, waarop Rusland zijn Spoetnik de ruimte inzond, heeft dit apparaat de bijnaam Spoetnik II gekregen. Eveneens werd door het proefsta tion een apparaat ontwikkeld, dat de juiste diameter van een geboord gat op elke diepte kan meten, het z.g. calibreerapparaat. waarbij 4 schar nierende testarmen de boorgatwand aftasten. Het valt verder moeilijk na te gaan, in hoeverre de reeds in 1956 in gebruik genomen boorautomaat is te vergelijken met de automati sche piloot in een vliegtuig. Toeren tal, boordruk e.d. worden op deze automaat geregistreerd, waardoor de boormeester snel en doeltreffend de maximaal bereikbare voortgang van het werk in de diepte kan regelen. Zeker 20 tot 25 pet. is de voortgang der vorderingen daardoor versneld. Ondanks de enorme technische vor deringen, die de boortechniek in de ze jaren aan de Beatrixmijn heeft doorgemaakt, is het werk op bepaal de momenten door verrassingen in de ondergrond herhaaldelijk ernstig vertraagd. Nochtans zal de vooruit berekende duur van 1080 dagen ver moedelijk slechts met enkele tien tallen dagen worden overschreden Inmiddels zijn de voorbereidingen reeds in volle gang om onmiddellijk nadat de eerste schacht de vereiste diepte van ruim 500 meter en de vereiste doorsnede van 7.65 meter zal hebben verkregen, te kunnen begin nen met de bekleding of cuvelage. De ijzeren ringen, die dan in de schachten zullen worden neergela ten om er een dubbele binnenwand in te vormen, staan reeds op het terrein opgesteld en de betonfabriek. die de beton moet leveren voor het opvullen van de ruimte tussen de beide wanden, is in aanbouw. Daar naast is de installatie vrijwel gereed, welke de bitumen moet leveren voor het opvullen van de ruimte tus sen de wand en de aarde daarom heen. In een tijdruimte van onge veer 2 maanden moet het hele pro ces van' de bekleding van de schach ten worden voltooid. Schacht II, die in continu-arbeid wordt geboord, zal het eerst aan de beurt komen: drie weken daarna is schacht I op de vereiste'diepte en doorsnede en hier kan men dan ook met de bekleding beginnen. Als de cuvelage teneinde is, zullen per schacht 3000 ton staal en 8000 ton beton verwerkt zijn voor de dubbele binnenwand die dan een veilige ruimte biedt om erin te wer ken en om in gereedheid te worden gebracht voor het doordringen in de kolenlagen. ROTTERDAM Direct gevraagd: installatiebureau ALBERT EGGERMONT Korte Nieuwstraat 21 Hulst Tel. 92. Allerheiligen nadert Bestel tijdig uw Wit en gekleurd. Potten vanaf 6 tot 15 bloemen aan lage prijzen. Ww. P. VAN RATTINGEN- PENNEM\N Aan de oude kerk KOEWACHT (België) wasiiiaciitnes Zoekt u op voor delig wijze een goede wasma chine aan te schaffenAls iroothamielaas hebben wij ïog Mikeie licht beschadigde ma chines die onder volle garantie net grote reductie kunnen wor- ien verkocht Br. onder no 227b Bi oiKiuiiiHle bouwvallige w >- unger aan de Paardenmarkt s,oo| vergunning in bezit Tota le oppervlakte ca. 300 rt\2 - Te bev L. Fassaert, Steenstraai 13 Hulst 18742 vvegfir overcompleet gaska- j el 8 staafs te koop, g.staat iVevi Weemaes, Tivol) 63 duist 18743 tacitg stalen kast aangebo den vooi vlakliggend kaartsys- een. met 734 kaarthouders, merk „Standard Zo goed als meu'' voor minder dan de hal ve prys Burgemeester Man- r«ïla-i 38 Zunriert 72817 St. Nicolaas „De Titel". Een prachtig sportboek. Kloek for- ;naa 50 foto's Rijk geill. Slechts 5,-. Bestellen bij Re el. Klijssen, Gem. Giro K10100, Adam. (Giro kant. A'dam 13500). Franco thuis in 3 da gen. Bontwerker biedt aan: bont mantels in het betere genre, ook naar maat. Betaling op prettige wijze te regelen. Be zoek met collectie aan huis. - Brieven onder no. 72742 bur. v.d. blad. Wasmaehinefabriek heeft gloed nieuwe wasmachines en centri fuges met lichte emaillebescha- digmg voor 145 met garantie. Desgewenst afbetaling. Fa- brieksagent: Hoogstraat 116, - Roosendaal, telefoon 01650-4121, Nieuwstraat 28. Terneuzen, te lefoon #150-2140. 72874 Wegens vernieuwing een partij tweede hands theaterstoelen te koop. Grand Theatre, v. Cooth- plein 17, Breda. 72889 I.g.st.z. Jawa motor 125 cc te koop, jaar 1957. Dorpstraat 67, Oud-Gastel. 8494 wMmmm. Ope Rekord 1958, Voiksw de Luxe 1956, Voiksw. de Luxe 1954, Chevrolet Bel Air 1954; Renault 4 1951. Fiat 1100 1954 Voiksw bestel 1955. Taunus be stel 1955, Skoda cabriolet 1951 motui NSU 250 cc. Al deze au to's worden onder garantie ver kocht financiering mogelijk - Df Jong's Garagebedrijf Nis- K1R5R-945 84*3 D K W '55 te koop, lichtgrijs met donkergrijs dak. Ir. W.G. Blauwhof, Heuvelstraat 259. - Breda, tel. 01600-31935. 72747 Oveigangsleeltijd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuist jes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende tbec no. 8 helpt I Groot pak i «,8ü bii elke drogist. Een lederen jas te koop voor uw leven v.a. 2,- p.w. met 5 j. garantie. Gratis op zicht. Br. onder no. 71938 bur. blad. Vermager zonder dieet met Gracial 50 dragees 1.98. Bij apoth. en drogist. Wilt U er aan denken bij inzending van brieven op nummeradvertenties ook inderdaad het num mer op de enveloppe te vermelden (bjj voorkeu* in de linkerbovenhoek)? T .as u' Seizoe'i v verkoop na I lert Er «erg vertegenw gew i verkoop van groente- #»r indbz Zaaigr. en poulaarri ooi S^rrarens Zaadh Goes 'Kt M visie Zelfstandig meisje gevr. voor dag en nacht in doktersgezin met 3 kinderen. Mevr. Smit huis, Brabantlaan 4, Breda. Nette r.-k. dienstbode gevraagd bij doktersfamilie, hulp van werkvrouw, goed loon. Zich te wenden: Dokter Stuyk, De Beu kelaarlaan 30, Ekeren (B), tel. 11554. 2094 Net jong meisje gevraagd bo ven 18 j. voor café. Hoog loon. Café Taxie, Statiestr. 138, Es sen, tel. 732098. 8488 Zoekt u bijverdiensten? Laat het ons weten, wij zoeken be langstellenden in de omgeving H.L. Zwaluwe, Wagenberg, - Terheijden, Made voor het handlezen van erwten, schok kers en bonen, het gehele jaar door werk, goede bijverdienste. Aanmelden: Fa. W.A.J. v.d. Plas, Kerkdijk 59, Hooge Zwa luwe, tel. K1690-489. 72871 :VOOR .TOP" VOEDING; 1 heerlijke BANKETSTAAF 150 gram met 10 duikertjes gratis. 1 pak DUIKER BAKMEEL (zelfrijzend) met 5 duikertjes gratis. 1 pak DUIKER MAÏZENA met 5 duikertjes gratis. 250 gram CHINESE DROPBLOKJES met 10 duikertjes gratis. NU bij aankoop van deze artikelen SAMEN, nog eens 10 DUIKERTJES EXTRA. 7 J XV 2 4 200 g tutti frutti, water, wat sinaasappelsiroop, sago, wat suiker; 8 sneetjes oud brood zonder korst, 1 groot ei, 2lA dl melk, 30 g suiker, 1 pakje vanillesuiker, boter om in te bakken. Was de tutti frutti, knip de klokhuizen uit de appeltjes. Week de vruchten in ruim water met wat limonade siroop en wat suiker. Laat ze zachtjes gaar koken en bind het vocht met wat sago. Klop het ei met suiker, vanille en melk. Overgiet hiermee het brood en bak de geweekte sneetjes in de koekepan met hete boter aan weerszijden licht bruin. Leg op elk wentelteefje een portie tutti frutti. sïïis® Eet ook weer eens rijst met abrikozen; griesmee! met pruimen of drie-in-de-pan met krenten en rozijnen! En smullen maart geduurde CALIFORNISCHE PRUIMEN - ABRIKOZEN - APPELTIES - KRENTEN - ROZIJNEN - TUTTIFRUTTI

de Stem | 1958 | | pagina 4