Gl SPEN =KJTE Vaste °P oeververbinding lange termijn TERNEUZENS ONTWIKKELING LAM GESLAGEN Plannen voor lozing van afvalwater op Westerschelde KLEUR 1 1 i;i r i 1 HQ U ROD PagWa? pCcSt cm In Terneuzen voorlichting aan alle gerepatrieerden Tekort aan rech tvaardigheid bij overheid Chemische industrie Ontwikkelings klimaat Infrastruktuur Reserveklassen K.N.V.B. Koeperman praktisch al wereldkampioen Glanzende woning, heerlijke geur! Lichtend geschenk aanvaard Storm en Veren In opdracht Roosendaal cn Bergen Persleiding naar Bath KANTONGERECHT MIDDELBURG Kinderen plukten te Lewedorp prinsessenbonen Gevaarlijke situatie te Kloetinge KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Door samenwerking met I.S.C.C DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent). Op de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering te Terneu- zen zal de gemeentebegroting voor 1959 worden behandeld. Ook nu werd naar aanleiding hiervan door burgemeester mr. Teilegen een voorwoord geschreven. Een voorwoord, dat bijna klinkt als een noodkreet, omdat door het overheidsbeleid Ter- neuzen niet bij machte is de vleugels uit te slaan, terwijl prach tige kansen voor het grijpen liggen. De ligging van de plaats aan de Westerschelde en aan het kanaal van Gent naar Ter- neuzen, de grote bedrijven langs dit kanaal te Sluiskil, de overname van de haven en de modernisering der havenoutil- lage- de vaste oeververbinding... Dit zijn nog maar enkele aspec ten, die de aandacht vragen. Terneuzen kan een plaats van de eerste orde worden. Hopelijk biedt 1959 nieuwe en betere pers pectieven. Een nieuwe regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, de oude werd in 1957 voor een jaar verlengd is op dit ogenblik zwevende. Wel spreekt de minister in zijn circulaire van 7 okt. van een eventuele inwerkingtreding van de nieuwe financiële verhoudings regeling met ingang van 1959, maar men vertrouwt in Terneuzen het woord eventueel" allerminst. Men meent te moeten verachten, dat opnieuw een jaar aan de oude ver houding zal worden toegevoegd, ge zien het tijdstip, waarop deze circu laire verscheen. Het gemeentebe stuur ziet in de opgelegde bestedings beperking één der voornaamste mo tieven. Bij de tegenwoordige stand van za ken ontbreekt letterlijk alles aan de verdelende rechtvaardigheid, die de overheid moet kenmerken. Meerdere gemeenten baden, nu nog, in weelde. Naar de mening van burgemeester Tellegen zijn de grote steden in het bijzonder bevoorrecht. Zij kunnen aan hun ontwikkeling bouwen. An dere gemeenten kunnen geen voet verzetten. Ook de gemeente Terneuzen ligt aan handen en voeten gebonden, ter wijl alle voorwaarden aanwezig zijn om de vleugels» uit te slaan. De unieke ligging aan de Wester schelde en aan het kanaal van Ier neuzen naar Gent kon op geen enkele wijze worden uitgebuit door de voor Terneuzen funest werkende bepalin gen van de financiële veihouding. Hopelijk zal de regering de moed kunnen opbrengen meer en veel meer aandacht te schenken aan de recht vaardige verdeling tussen de gemeen ten onderling van de ter beschikking komende middelen. Met verwondering vraagt het Ter- neuzense gemeentebestuur zich af, waarom zoveel gemeenten niet spon taner reageren op de doeluitkeringen. De financiële basis van Terneuzen zou zeker al een stuk verbeteren, als in alle verplichte uitgaven kon worden voorzien uit de doeluitkeringen, die voor bepaalde taken Worden toege wezen. De regelng van de oorlogsschade voor de grote, met buitenlands kapi taal werkende, bedrijven in de ka naalzone liet zo lang op zich wachten, dat deze bedrijven te lange tijd nodig (Advertentie) Met Ca-va-seul wrijfwas gaan vloeren en meubeltjes heerlijk glanzen en alles ruikt zo „schoon"! En silicone maakt waterafstotend! En D.D.T. doodt houtworm! 58 ct. hadden om weer goed op gang te Tegen de tijd, dat de gemeente pro fijt zou kunnen gaan trekken van de opbrengsten van de ondernemingsbe lasting die door de bedrijven ver schuldigd was, werd deze afgeschaft en werd de aan de gemeente toeko mende opbrengst gefixeerd op de in voorgaande jaren genoten inkomsten. Door een subjectieve rijksbijdrage moest de begroting worden gestut. Geen probleem-gemeente Wat de industrialisatie en de werk gelegenheid betreft was Terneuzen geen probleem-gemeente. De bevol king bleef niet hokvast thuis zitten, terwijl in de randstad Holland genoeg werk te vinden was. Door vrijwillige migratie loste het probleem zich op. Verdere maatregelen werden overbo dig geacht. De regeringsinstanties zijn nu tot het inzicht gekomen, dat de kanaal- zóne een uitstekende ligging heeft, zodat deze streek niet tot „probleem gebied" behoeft te worden verklaard. De kanaalzone biedt zoveel kansen uit zichzelf, dat kleinere bedrijven zich zonder overheidsstimulans hier zullen vestigen. Voor de grootbedrij ven aldus is de opvatting moet het industrieel klimaat worden ver beterd, waartoe de overheid blijkbaar bereid is door met kapitaal ter zijde te staan. Met voldoening heeft bet dagelijks bestuur der gemeente Ter neuzen hiervan kennis genomen. De raad heeft weinig invloed op de ontwikkeling van de gemeente. Steeds moet het ministerie van binnenlandse zaken finar 'iele steun verlenen De kanaalzönecommissie kan te zij ner tijd de bereidheid van het rijk steunen om het industrieel klimaat te verbeteren. De demping van de wes telijke waterleiding (waardoor voor al Sluiskil van heel veel kwalijke geu ren zou worden afgeholpen, red.) komt hierbij het eerst in gedachten. Er leven in Terneuzen. dat als een brok toekomstmogelijkheden aan de Westerschelde ligt, vele wensen. Men beseft te goed, dat het om de toe komst gaat. In een volgend artikel zullen wij nader op een en ander ingaan. (Advertentie) Voor boerenleenbank te VHeer Arendskerke Met een rukje aan de buitenscha kelaar ..toverde" de heer W, J. de Vlieger uit Nieuwdorp het woord ,,Raiffeis$enbank" in zachtgroene ne onletters op de voorgevel van de coöperatieve ..Raifeissenbank" te s- Heer Arendskerke. Deze ingebruikstelling van de ver lichting een geschenk van de le den ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bank vond plaats in bijzijn van het bestuur en de raad van toezicht van de bank. Hierbij was tegenwoordig een commissie uit de leden, die een actie gevoerd had voor de aanbieding van het jubileumge schenk. Tevoren had in het bankgebouw een ontvangst plaats gehad waarbij de voorzitter van het bankbestuur de heer D. Lindenbergh, zijn vreu'gde over dit gebaar van de leden had uitgesproken. Weliswaar had volgens spr. dë bank de verlichting nog wel kunnen bekostigen, maar de totstand koming van de verlichting op deze wijze als een geschenk van de le den stelde het bestuur op hoge prijs. Zowel bij dag als bij nacht zal deze geste van de leden bij het betreden van de bank in herinnering worden gebracht, aldus de voorzitter. Spr. hoopte, dat het voor vele cliënten de weg naar de bank nog meer zou ver lichten". Sprekend over de arbeid van de bank kon hij een voortdurende uit breiding van zaken constateren. Bin nenkort zal men overgaan tot uit breiding van de zittingsuren te Goes en wellicht zal het bestuur zich moe ten beramen over een uitbreiding van het bankgebouw omdat de tegenwoor dige ruimte te klein wordt. De heer W. de Vlieger, die als voor zitter van het geschenkcomité het woord voerde, kon meedelen, dat hij op zijn rondgang onder de leden geen enkele wanklank over de bank had gehoord; iederen had waardering voor de wijze, waarop zijn zaken be hartigd werden. Zelfs mocht hij van iemand, die 20 jaar geleden al be dankt had. nog een gift voor het ge schenk in ontvangst nemen. Spreker bood tenslotte zijn beste wensen aan voor de toekomst van de bank. De gemeenten Roosendaal en Nispen en Bergen op Zoom zul len er toe overgaan aan het Ad viesbureau voor Civielinge- nieurswerken van ir. R.J.V. Bon- gaerts opdracht te verstrekken tot het maken van een definitief plan tot wegpersing van het af valwater naar de Westerschelde. Het werkobject zal t.z.t. als werkverschaffingsobject worden uitgevoerd. Eind vorige maand konden we aan de hand van mededelingen in de raads. zitting te Roosendaal al meedelen, dat het maken van een definitief plan spoedig zou kunnen geschieden, daar het vooronderzoek was beëindigd. Ook Bergen op Zoom wil zijn afvalwater naar de Westerschelde afvoeren. Beide gemeenten hebben aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Zeeland een gezamenlijke aanvraag ingediend, om vergunning voor het lozen van het af valwater van beide gemeenten op de Westerschelde, ter hoogte van Bath te verkrijgen. Hoewel deze vergunning nog niet is on.tvangen, is met Rijks waterstaat in principe overeenstem ming bereikt over het lozingspunt. Omtrent de constructie van het lozingspunt wordt nog nader overleg gepleegd. De eerste besprekingen over de afvoer van afvalwater dateren al van (Advertentie) 1943, daar de sterke verontreiniging van het water in de Roosendaalse en Steenbergse Vliet aanleiding tot klachten gaf- Het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater ,,Riza". gaf na het eerste onderzoek het ad vies bovengenoemd ingenieursbureau deze zaak nader uit te laten werken. In 1953 verleende de toenmalige Commissaris voor de Werkgelegen heid aan de gemeente Roosendaal een subsidie van f 18.000, Het voorontwerpplan kwam daarna gereed en werd voorgelegd aan de D.A.C.W. te 's-Hertogenbosch. Niet naar Volkerak Uit het bijbehorende rapport blijkt, dat wegpersing van het afvalwater naar het Volkerak, dat in het begin als een mogelijkheid werd gezien, thans niet meer mogelijk blijkt. Als het Deltaplan geheel is uitgevoerd, krijgt het Volkerak immers de be stemming om als zoetwaterreservoir voor agrarische doeleinden te dienen. Er werd in eerste aanleg ook ge dacht aan een zuiveringsinstallatie, doch het adviesbureau beveelt dit niet aan. Kosten De kosten voor het maken van een definitief plan worden geraamd op f 128.714,— De D.A.C.W., welke zich met de conclusie, neergelegd in het bij het voorontwerp behorende rap port, kan verenigen, heeft voor het verder uitwerken van het definitieve plan tot wegpersing van het afval water naar de Westerschelde in 1957 een subsidie tot dat bedrag aan Roo sendaal toegekend. De raad van Roosendaal en Nispen wordt nu voorgesteld dit bedrag in samenwerking met de gemeente Ber gen op Zoom voor het opmaken van dat plan beschikbaar te stellen. In de Statenkringvergadering van de KVP te Hulst heeft men enig optimisme aan de dag gelegd ten aanzien vhn de kwestie der mvrije veren Aanleiding hiertoe zag men in de belangstelling van de Tweede-Kamerfractie der KVP voor deze aangelegen heid, welke aan het licht trad in de motie-Romme en in de moge lijkheid van nieuw overleg op gunstiger basis tussen Ged. Staten van Zeeland en de opvolger van minister Algera. De Zeeuwse KVP-gedeputeerde, ir. G. Dikötter, heeft intussen in Hulst nog eens betoogd, dat de enige toekomstige oplossing van het vraagstuk toch altijd de technisch uitvoerbare en steeds meer noodzakelijke vaste oeververbinding zal zijn. Wij wijzen hier nog eens op, omdat zo pas geleden weer zware stormen langs onze kusten hebben geraasd en het verkeer met veerboten evenals de overige scheepvaart bijzonder be zwaarlijk, zo niet onmogelijk hebben gemaakt. Hierbij hebben ook de dijken het opnieuw moeten ontgelden en al be hoeft men nu gelukkig slechts van lichte schade te spreken, zoals te Vlissingen aan de strandboulevard, het is toch wel even benauwd ge weest. De kleine bressen, die zijn ont staan in de Zeeuwse oevers, bewezen het nut van een paraat dijkleger, dat onmiddellijk de gaten kon dichten. Niet alleen aan de Scheldemond sloegen wind en water toe. ook die per het land in en in België leek de toestand nog gevaarlijker. Daar zijn dijkbreuken voorgekomen aan de Zeeschelde tussen Antwerpen en Gent en haar zijrivieren de Rupel en de Durme, waardoor woningen, we gen en lar.d in en onder water raak ten. Ook in Antwerpen kreeg men op enkele plaatsen wateroverlast. De Benedenschelde in België werkt nu eenmaal bij stormvloeden als een bergboezem en het gevaar, dat daar bij telkens dreigen kan, is bijna niet te verminderen, omdat de dijken in dit gebied, zoals te Antwerpen zelf, nauwelijks of niet te verbeteren zijn, daar zij vaak door bebouwde kom men lopen. Steeds weer bestaat hier bij nood weer de mogelijkheid van uitgebrei de overstromingen. Om deze defini tief uit te schakelen zal men ofwel er toe moeten overgaan een storm- stuw te bouwen in de Schelde bij Antwerpen ofwel moeten komen tot een afsluiting van de Westerschelde. Deze laatste oplossing heeft in België ook de aandacht en er is daarom trent een vaste studiecommissie in oprichting. De gedachten gaan er o.a uit naar de mogelijkheid van een af sluitdijk nog vóór de lijn Vlissingen- Breskons over de verdronken eilan den in de Scheldemond, wel ongeveer van Zeebrugge naar Westkapelle. Het behoeft evenwel geen betoog, dat een dergelijk plan of welk af sluitingsplan voor de Westerschelde ook, waarvoor het initiatief van Bel gië dient afgewacht, een zaak van zeer lange adem zal zijn en voor de verbetering van de oeververbinding aan de Westerschelde pas een oplos sing op zeer lange termijn kan leve ren. Intussen zal men alle middelen moeten aanwenden om de bestaande oeververbindingen zo te verbeteren, dat zij, zonder overlast of onevenre dige kosten voor Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de eisen van het toenemend verkeer kunnen voldoen. EINDELIJK: VOOR DE MODERNE KANTOREN VAN NEDERLAND! Het bureau voor KLEUR-vragende werkruimten Kies passende kleuren voor uw laden, kies uw linoleum bovenblad uit zwart, of groen, of grijs I Bijzonder: Linoleum rondgebogen om de bladrand aan voor- en achterzijde. Zijkanten in plastic rand gevat. Laden rollend of glijdend op nylon. Ranke pootjes met beschermende vloerdoppen. Brochurt bij uw Gispen dealer of bij Gispen Culemborjj Uit honderden mogelijkheden één Kleurodesk alleen voor u van f 92.- tot f 370.-. Hier zijn er zes. Burggraf f 1295.- GRAETZ: constante, stralende beeldhelderheid met constante, maximale beeldscherpte. GRAETZ: verfijnde klank door de GRAETZ KLANKCOMPRESSOR die elke toon de ruimte geeft. GRAETZ: Uw keuze waard! TV en radio/televisiecombi naties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 11 modellen; van f825.- tot f2595.-. En ook Graetz radio met klankcompressor voldoet aan al Uw eisen! Importeur: N.V. Thabur- Den Haag. Hoewel hij niet in het bezit was van een arbeidsvergunning voor minder jarigen, had de tuinder S. van G. uit Lewedorp 21 augustus jl. toch een aantal jongens en meisjes heneden de 15 jaar op zijn bedryf aan het werk bij de pluk van prinsessenbonen. De politie kreeg het in de gaten en het gevolg was, dat de tuinder de kantonrechter te Middelburg, mr. J, Moolenburgh, tekst en uitleg moest geven. En de zaak zag er voor Van G. nog bedenkelijker uit, omdat hy twee jaar geleden voor hetzelfde feit ver oordeeld werd. De man betoogde, dat de kinderen niet bij hem in dienst waren. „Maar zij hebben voor U gewerkt en U heeft ze betaald," meende de kan tonrechter. Van G. zei. dat de kin deren maar een poosje bezig ge weest waren en dat hij hen al had weggestuurd, voordat de politie kwam. Voordat de politie terug kwam," bracht de officier van jus titie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vlug in het midden. Hij wees er op, dat de wachtmeester reeds eerder was geweest. Bovendien had van G. tegenover de verbalisant verklaard, dat de jongens en meisjes in hun vakantie best wat konden bijverdienen. „En voor mij zijn het goedkope arbeids krachten." aldus de tuinder. Mr. Schenkenberg stelde er echter prijs op de wachtmeester te horen en daarom werd de zaak aangehouden tot 19 november a.s. Kruimel gevallen De landbouwer A. B. uit 's-Heeren- hoek werd conform de eis veroor deeld tot een boete van f 30,-. Enige tijd geleden had hij in Lewedorp met zijn personenwagen geen voor rang verleend aan een van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. Bij het vonnis hield mr. Moolenburgh rekening met de om standigheid, dat een tarwegewas destijds het uitzicht belemmerde. Een boete van f 2.50 kreeg de winkelier C. G. de J. uit Heinkenszand, na een eis van f 5,-. augustus met zijn auto op de rijks-1 V weg in Kruiningen de linker rijbaan. weia De Goese koopman A. de W. kwam er nog beter af. Hij werd conform tot f 2,- boete veroordeeld, omdat hij op 15 augustus in Souburg zonder vergunning met fruit had gevent. De man leurt er altijd, maar op vrij dagen worden geen vergunningen af gegeven. Aanrijdingen De Vlissingse metaaldraaier A. A. de B. tufte per bromfiets 17 augustus vanuit de Fort de Haakweg rustig de Dorpsstraat te Vrouwenpolder in, zonder op een stopbord te letten. Toevalligerwijs stond er een rijks politieman en zodoende kwam De B. dit ritje op f 7,50 te staan, nadat de officier f 12,. had gevorderd. Een boete van f 35,- eiste mr. Schenken berg tegen de bejaarde expediteur W. R. uit Goes, die 4 september op de hoek van de Piet Heinstraat en de De Ruyterstraat in Middelburg zijn veewagen pardoes tegen een trekker met oplegger aanstuurde, s Mans aandacht was afgeleid door een steppende kleuter, die onder de vrachtauto dreigde te komen. Hier mee rekening houdend bepaalde mr. Moolenburgh het vonnis op f 25,-. Doordat hij teveel aandacht be steedde aan de trappers van zijn bromfiets kwam de landbouwers- knecht J. B. uit Vrouwenpolder op de Langevieleweg te Middelburg in botsing met een ,,tegenliggende" personenauto. Het kostte hem con form de eis f 15,. boete. De bestuur der van de personenauto, de Koude- kerkse café-houder J. P. A. R. kreeg een boete van drie rijksdaalders, omdat hij onvoldoende rechts had gehouden. Ingewikkeld Op de rijksweg even voorbij Kloe tinge ontstond 13 augustus een bij zonder gevaarlijke situatie voor een wagen van de rijkspolitie, toen een tegemoetkomende vrachtauto met aanhangwagen op het linker wegge deelte kwam om een andere vracht wagen in te halen. De bestuurder van het samenstel, dat 18 meter lang was en dat geladen was met 9 ton stro, zag zich genoodzaakt de andere wagen te snijden, waardoor deze in de berm terecht kwam. Was dit niet gebeurd, dan zou het hele spul op de politiewagen ingereden zijn. De bewuste chauffeur, J. B. van V. uit Doorn, had volgens de tenlaste legging niet mogen inhalen, omdat er een tegenligger aankwam. Maar volgens Van V. was de politieauto nog niet te zien voor hij zijn ma noeuvre begon. ..De bestuurder van de andere vrachtauto ging echter plotseling zijn snelheid opvoeren en daardoor had ik veel meer tijd nodig Wii vniarU 17 i er lanSs te komen," aldus Van Hy volgde, 17 v Qm d.t te kunnen controleren de zaak aangehouden. Cen bedrijfstak, welke nog in voortdurende ontwikkeling ver keert en voor de de toekomstige werkgelegenheid in ons land nog veel belooft, is de chemische indu strie. Uit liet jaarverslag van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie blijkt, dat zij vorig jaar, wat de omzet betreft, de vierde plaats innam onder de industriële bedrijfstakken van ons land. onmiddellijk na de textielin dustrie. De omzetten van beide branches lagen ongeveer gelijk en men verwacht, dat dit iaar de om zet van de chemische nijverheid die van de textielindustrie zal over treffen. Alleen de metaalnijverheid en de voedings- en genotmiddelen industrie komen met een omzet op een ruim driemaal hoger niveau ver boven de chemische bedrijvigheid uit. Ook op het gebied van de export b'ijkt het toegenomen belang van de chemische industrie. Zij nam nl. vorig jaar 10.3 pet. van Nederlands industriële uitvoer voor haar reke ning. Deze moderne bedrijfstak bete kent derhalve een stevige pijler voor onze volkswelvaart, welke de zorgzame aandacht verdient bij onze economische politiek, £)e chemische industrie is een zeer gevarieerd kapitaalintensief be drijf. Er treden in deze branche voortdurend nieuwe mogelijkheden aan de dag en er komen hierbij steeds nieuwe produkten op de markt. De bedrijfsvoering vraagt daarom aanhoudend uitbreiding en vernieuwingen, wil men op de hoog te van de tijd blijven en met de concurrentie mee kunnen. De uitbreidingstendens in deze jonge bedrijfstak is juist een geluk kige omstandigheid met het oog op de behoefte aan werkgelegenheid van onze groeiende bevolking. De ze uitbreidingen vragen echter gro te investeringen en men begrijpt daarom, dat de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie zo zeer op de noodzakelijkheid wijst dat er op korte termijn een zo gun stig mogelijk fiscaal klimaat wordt geschapen, opdat de chemische nij verheid in ons land tot de gewenste ontwikkeling kan komen. Bij het vooruitzicht van de Euro- markt feldt dit te meer. Thans neemt de chemische industrie van Nederland de vijfde plaats in West- Europa in. Zij moet straks in open concurrentie treden met de hoog ontwikkelde chemische nijverheid van West-Deutsland. Frankrijk en Italië. Om zich dan te kunnen hand haven en nog verder te ontplooien dient zij thans de effectieve belang stelling van onze overheid te on dervinden. (Betaald voetbal) Res. Ie divisie B: SW 2-PSV 2 2-2 VVV2-Excelsior 2 1-0, SHS 2- Sparta 2 1-0 BW 2-DFC 2 2-2, DWS 2-ADO 2 0-6, Feijenoord 2-HDVS 2 2-1. Res. 2e divisie B: Baronie 2-Velox 2 6-3, RBC 2-Fortuna VI. 1-1, DOS 2- ONA 2 4-1, Xerxes 2-DHC 2 4-5, UVS 2-Elinkwijk 2 1-0, Dosko 2-NAC 2 1-6. Res. 2e divisie C: Helmondia 2-Wil- lem II 2 3-1, MVV 2-Wilhelmina 2 2-1, De Valk 2-Longa 4 4-1, Eindho ven 2-Helmond 2 4-0, Sittardia 2-Noad 2 3-1. (Amateurs) Res. Ie klas: Zeeland Sport 2-Noad 3 0-1, Middelburg 2-Willem II 3 4-3, Brabantia 2-Helmondia 3 4-0, PSV 3- BVV 3 afgek., Taxandria 2-WSC 2 4-3, NAC 3-Vlissingen 2 4-3. Res. 2e klas A: Woensel 2-Schijndel 2 1-4. RKTVV 2-PSV 4 2-0, Internos 2-RKDVC 2 5-1. TOP 2-Eindhoven 3 3-3 Veloc 2-De Valk 3 4-0, TSC 2- OÖC 2 2-1. Res. 2e klas B: RCS 2-Alliance 2 1-8. Res. 3e klas A: Helmondia 4-Spech- ten 2 1-3, Eindhoven 4-Brabantia 3 3-i. Mulo 2-Gemert 2 1-4. Res. 3e klas B: Schijndel 3-Oss 2 1-2, RKC 2-Concordia 2 0-5, Willem II 4-OJC 2 2-0, Desk 2-GW 2 1-2. Res. 3e klas C: Longa 3-NAC 4 2-3, Moe 2-Baronie 3 2-1, Hero 2-BSC 2 4-3, Rac 2-Set 2 0-1, Voab 2-Sarto 2 2-0. JUNIORENHOOFDKLASSE NAC-Longa 1-2, Noad-Wilhelmina 2-4. Eindhoven-Dosko 7-0, Brabantia- MOC 3-4, RKC-PSV 0-5. De dertiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de titelhouder Marcel Deslauriers en Iser Koeperman, woensdag avond te Hengelo gespeeld, is na 64 zetten door Koeperman die met zwart speelde, gewonnen. De Rus leidt thans met 16 tegen 10 punten. HET ZWITSERSE B-ELFTAL dat 2 november a.s, te Winterthur tegen het Nederlandse B-elftal uitkomt, heeft woensdagmiddag te Saarbrüc- ken in een sfeervolle wedstrijd met 1-0 verloren van Saarland. £)e chemische nijverheid kan in de toekomst een van de belangrijke welvaartsbronnen worden, ook voor onze gewesten en het gehele kern gebied van Benelux. Zij is dat reeds door de chemische nevenbedrijven van de mijnen in Limburg. Zij kan zich ook ontplooien rond het Wes- terscheldebekken, waarvoor het stikstofbedrijf te Sluiskil een aan wijzing is. De Kempische mijnen in Belgisch Limburg bieden gelegen heid voor een nieuwe grote con centratie van chemische bedrijven in het centrum van Benelux. Om de bestaande mogelijkheden te kunnen realiseren en de vesti ging van deze industrieën te be vorderen zal intussen ook ernstige aandacht besteed moeten worden aan de infrastructuur van dit kern gebied. Land-, spoor- en waterwe gen moeten worden uitgebreid of verbeterd om de gewenste ontwik kelingen in te leiden of op te van gen. Men denke aan de Boudewijn- weg Antwerpen-Hasselt-Luik in wording of aan het Postelkanaal nog maar on papier, aan de waterwegen in west-Brabant of aan het Sloe- plan voor Vlissingen. Een vooruit ziende stuwende politiek zal mede de weg moeten bereiden voor de vestiging der industrie. (Advertentie) „Ik heb nu pas het gevoel dat wij hier welkom zijn", zei de heer Rams- bergen aan het einde van de voor lichtingsavond van het Interparochi eel Sociaal Charitatief Centrum te Terneuzen. Ze werd gegeven in de gemeenschapszaal van de Waterlei dingmaatschappij. De parochiegeeste lijkheid van Terneuzen en de maat schappelijk werkster, mej. Dirven hebben vanaf het begin dat de gere patrieerden uit Indonesië in Terneu zen een vaste woonplaats kregen con tact met de gerepatrieerden gezocht. Kort nadien werden verscheidene katholieke gezinnen aangewezen om een gerepatrieerde familie geduren de een wekelijks bezoek meer ver trouwd te maken met onze levens wijze en van voorlichting te dienen in allerlei grote en kleine problemen. Voor al deze mensen zijn de so ciale wetgevingen een doolhof waar niet uit te komen is. Hierin enige klaarheid te brengen was voor die avond de taak' van de heer W. We- terings, die zich hiervan op uitste kende wijze kweet Nu hebben zij ten minste enig idee van invaliditeits- en oudersdomswet, ziekenfondsbe- sluit. werkloosheidswet en alles wat daar verder mee samenhangt. De heer Fr. Hagenaar had in zijn openingswoord al gezegd, dat een serie van dergelijke voorlichtings avonden gehouden zal worden om de mensen nog meer wegwijs te maken. Pastoor van Campen deelde mee dat de afstand naar de parochiekerk voor velen te groot is gebleken en dat hij daarom heeft besloten, vanaf half november iedere zondag om half negen in de gemeenschapszaal van de katholieke jongensschool een H. Mis op te dragen. Het was verheugend, dat ook niet- katholieke gerepatrieerden aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Ook was aanwezig mejuffrouw van Wijck, als maatschappelijk werkster van de gemeente Terneuzen. In de pauze werden verversingen aangeboden en bovendien werd nog tijd gevonden voor een drietal inte ressante films, die door de Neder landse ambassade te Brussel beschik baar gesteld waren.

de Stem | 1958 | | pagina 3