Tsjang en Dulles zijn het niet eens GROOTS WERK VOLTOOID Nationalisten willen geen compromis BRITSE „VISCOUNT VERONGELUKT Collectie Regnault onder de hamer Spaarcenten verdwenen mèt oude kastjes Kardinalen nu op één na in Vaticaanstad Baale Mindszenty mag niet Rome naar Officieel „overeenstemming maar: Duitse studiebeurs voor vijf jonge Britten >Vlj OE WACHT DAGBLAD VOOR Makarios Cyprus gaat alleen de Cyprioten aan Ballon als kunstmaan „ONVOLDAAN' Erich Koch: Ik wist het echt niet" Na botsing boven midden-Italië 31 Personen omgekomen ONTSLAGKWESTIE PENSIOENRAAD Voorzitter van de K.V.P.-jongeren neemt afscheid Geschenk van Heuss aan Oxford: Later opklaringen Verkiezingen Comité doet niet mee Abbas denkt aan „vrijwilligers" Huishoudster dupeerde haar werkgever Zuidslavische doorvoerhaven voor Djakarta Laatste voorbereidingen Beslissing over Euro-hoofdstad niet afgewacht gemoderniseerde Terende prijzen. 1 november op - wat verlate Toua- en de rotsen. En nie- merkt, dat de .man rasechte woestijnbe- 1 wat erg onzeker op 5 rug van zijn kameel 98e JAARGANG No. 22893 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 OKT. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau wnr 4e Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 98, telefoon 7236 -■ Rureaii voor Zeeuwseb-VlaanderenHTTT.ST Dubbele Poort 7. telefoon 102 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, NoordJraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Hongaarse regering heeft geweigerd kardinaal Mindszenty toestemming te geven naar Rome te gaan, aldus radio-Boedapest. In een woensdag aan de Ame rikaanse zaakgelastigde in de Hongaarse hoofdstad overhan digde nota wordt gezegd, dat de Hongaarse regering een Ameri kaans verzoek, de kardinaal naar het conclaaf te laten gaan, van de hand wijst. Het Amerikaanse verzoek is, aldus de nota, een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Indien de kardinaal een vrijgeleide zou worden gegeven, zou dit betekenen, dat hij wordt vrijge laten of dat zijn straf wordt opge schort. Deze kwestie kan in geen enkel geval het onderwerp zijn van afspra ken tussen de regeringen van de twee Janden, aldus de Hongaarse nota. Aartsbisschop Makarios' heeft woensdagavond in Athene verklaard dat Griekenland nooit territoriale aanspraken op Cyprus heeft doen gelden en dit in de toekomst ook nooit zal doen. De toekomst van het eiland gaat uitsluitend het Cyprische volk aan, aldus Makarios. Hij reageerde met deze verkla ring op de scherpe kritiek van de Griekse oppositiepartijen, die hem hebben verweten dat hij het enosis- ideaal de eenheid van Cyprus en Griekenland heeft verloochend. Zoals bekend wil Makarios met Engeland over Cyprus onderhande len. als de toekomstige onafhanke lijkheid van het eiland inderdaad wordt gegarandeerd. Het Amerikaanse leger kan elk moment een poging doen, een plas tieken ballon met stikstof als een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. De poging zal worden gedaan met een gewijzigde Jupiter- C-raket met vier trappen, die op de basis van Cape Canaveral zal wor den gelanceerd. Het juiste tijdstip van de lance ring is niet meegedeeld. De ballon zal worden opgeblazen op het ogen blik, waarop hij in zijn baan wordt gebracht. Hij zal een doorsnee van 3,6 meter hebben. Deze kunstmaan zal groter zijn dan de grootste Rus sische spoetnik, maar lang niet zo- i veel wegen. De besprekingen tussen Dulles en Tsjang Kai Sjek zijn geen succes geworden. Dit staat, ondanks de officiële ontkenning door een Amerikaanse woordvoerder, wel vast. Er was gezegd, dat de twee staatslieden „algehele overeenstemming" hadden bereikt, maar uitlatingen van nationalistische politici en andere goed ingelichte personen duiden erop, dat Tsjang en Dulles het op veel punten nog verre van eens zijn. In het algemeen zou het zo zijn, dat dë nationalistische lei der niet gelooft in wat Dulles als een „vredesmissie" beschouwt. Tsjang voelt met name niets voor vermindering of algehele terug trekking van zijn troepen van de kusteilanden. Dulles op zijn beurt wenst niet in te gaan op het verzoek van de nationalisten om meer wapens. Tsjang zou na tie beraadslagingen van zijn ernstige ontstemming hebben doen blijken. Hij zou, om hierop de nadruk te leggen, de natio- nalistisch-Chinese dagbladen hebben opgedragen, zijn foto niet teza men met die van Foster Dulles te publiceren. Tsjang en Dulles zouden elkander tijdens hun besprekingen zeer koel hebben bejegend. slechts aan de communisten zou kunnen worden ontrukt door hen, tel kens wanneer zij hun beschieting hervatten, „krachtig en op doelma tige wijze af te straffen". Hij lichtte dit punt van zijn verklaring niet ver der toe. De Amerikaanse ambassadeur te Taipeh, Evert Drumright, heeft, naar aanleiding van de hervatting van de beschieting van Quemoy en Matsoe door het Chinese kustgeschut, ver- Men meent te weten, dat de Ame rikaanse mmister gestaan zou heb ben op demilitarisatiemaatregelen ten aanzien van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Niet bekend is echter, hoe ver deze demilitarisatie zich, volgens Amerikaans inzicht, zou moeten uitstrekken. Dulles zou hebben duidelijk ge maakt, dat de door de Ver. Staten voorgestane demilitarisatie in elk geval, ondanks de protesten der Chi nese nationalisten die volkomen van hun Amerikaanse bondgenoot afhankelijk zijn moet worden uit gevoerd. ,AFP" meldt uit Taipeh. dat een vooraanstaande nationalistisch-Chi- nese functionaris heeft verklaard: ,,De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken gelooft, dat de Chi nese communisten zullen instemmen met een blijvend bestand", waaraan hij toevoegde: „President Tsjang heeft uiting gegeven aan zijn on voldaanheid over het Vredesevan- gelie" van de heer Dulles." De nationalistisch-Chinese premier en vice-president, generaal Tsjen Tsjeng, heeft verklaard, dat het ini tiatief in het gebied van Formosa klaard dat de Amerikaanse vloot, zo nodig, weer nationalistische schepen zal begeleiden, die voorraden naar de kusteilanden vervoeren. Het artillerieduel tussen Chinese communisten en nationalisten wordt thans met zwaarder geschut ge voerd, dan tevoren het geval was. De communisten vuren nu grana ten van 203 en 212 millimeter af, waarop tie nationalisten antwoorden met nieuwe, door de Amerikanen geïnstalleerde houwitsers van acht inch (20.32 centimeter). Het vuur der communisten is echter zes maal zwaarder dan dat der nationalisten. Volgens ooggetuigen schiet de communistische artillerie nu en dan ook op dat gedeelte van het strand van Quemoy. dat als vliegveld wordt gebruikt en op de hoofdweg naar het strandgedeelte, dat door landings vaartuigen gebruikt wordt. Erich Koch, de voormalige Nazi gouwleider van noordoost-Polen, die te Warschau terechtstaat, heeft woens dag verklaard, niet schuldig te zijn. „Ik heb nu eerst uit detenlastelegging vernomen van al die verschrikkelijke dingen die tijdens de oorlog in Polen zijn gebeurd", zo zei Koch, die tot dus ver had gezegd te ziek te zijn geweest om de tenlastelegging te lezen. Volgens Koch heeft hij niets te maken met de in de akte van beschuldiging genoem de mjsdrijven. „Ik heb nooit, hetzij mondeling of schriftelijk orders uitge geven als die welke in de telasteleg- ging worden aangehaald. Mijn enige schuld is, dat ik behoord heb tot die natie (Duitsland) en die organisatie (de Nazipartij) Persoonlijk heb ik geen schuld". Koch wordt ervan beschuldigd de dood van 72.000 Polen en 16.000 joden op zijn geweten te hebben. Hij wordt ook verantwoordelijk geacht voor de dood van 4 miljoen Oekrainers, maar is in dit proces hiervan niet 9fficieel beschuldigd. 55 Aan de heer J. Olie, wiskundig ad viseur bij de pensioenraad is, om re denen van algemeen belang, bij Ko ninklijk Besluit, eervol ontslag ver leend per 1 februari. Minister Drees deelt dit mee in een brief aan de Eerste Kamer. Een commissie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het ont- slagvoorstel van de pensioenraad. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat, ondanks de persoon lijke bekwaamheden van de heer Olie, gezien het ontbreken van enig uitzicht op een herstel der goede betrekkingen ontslag inderdaad gewenst is. Bij Nettuno, in midden-Italië, is een lijnvliegtuig van de Bri tish European Airways met 31 inzittenden verongelukt, na in botsing te zijn gekomen met De Jongerenraad van de Katholieke Volkspartij houdt zaterdag 15 novem ber in zaal Musis Sacrum te Arnhem een vergadering waarbij de aftreden de voorzitter van de jongerenorgani satie, Celestin Cosijn zijn afscheids rede zal uitspreken. Tevens voert Eef Verwoert namens het nieuwe bestuur het woord. De partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn zal eveneens een korte toespraak houden. een Italiaanse straaljager. Er zijn geen overlevenden. Het vliegtuig was woensdagoch tend van London Airport vertrokken met bestemming Malta. Het zou in Napels een tussenlanding maken.Het zicht was slecht. De piloot van de straaljager heeft zich met zijn valscherm kunnen red den. Hij werd uit zee opgepikt en met een shock naar het ziekenhuis van Nettuno vervoerd. Kort tevoren was daar ook het lijk van een Ita liaan binnengebracht, die vermoede lijk door neerkomende wrakstukken van het viermotorige turboproptoe stel was gedood. De inzittenden van de „Viscount" moeten door de ontploffing die op de botsing volgde allen terstond zijn gedood. De botsing vond plaats op een hoogte van 7 km. Onder grote belangstelling is gis teren in gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam de openbare verkoping begonnen van de coIIectie-RegnauIt, een der grootste veilingen van mo derne kunstwerken der laatste jaren. De interesse van deze ochtendvei ling ging vooral uit naar de vier Chagalls uit deze collectie van 216 werken, die in opdracht van de er ven Regnault onder de hamer zijn gebracht. Het 100 cm hoge doek „Violon cellis te" van Chagall werd ingezet 'voor f 40.000,- en binnen on enkele seconden volgden de biedin gen elkaar op met 1000 gulden tege lijk omhoog. Het stuk is voor f 118.000,- afgehamerd. Chagalls gouache „Russische man en vrouw" bracht na een inzet van 10.000 gul den een bedrag van f 38.000,- op en de „Danseres met waaier" van de zelfde schilder eenzelfde bedrag. De „Bloemen op het dak", een klein doek van Chagall, ging voor f 30.200,- van de hand. In kringen van deskundigen op het gebied der moderne kunst was men na afloop van de eerste dag der vei ling van gevoelen, dat er vrij hoog was geboden. In aanmerking geno men, dat het „Interieur" van Picas so na een inzet van f 70.000,- ten slotte f 130.000,- opbracht, de „Twee NOG ALTIJD is de regering ervan overtuigd, dat leraren niet minder ver dienen dan academisch gevormde amb tenaren. De topsalarissen van de laat- sten, zo wordt gezegd, liggen welis waar iets hoger, maar het gemiddelde salaris van de leraren, over hun ge hele loopbaan berekend, ligt boven dat van de ambtenaren in kwestie. OMDAT hij foto's zou hebben ge maakt van Russische militaire instal laties is in Oost-Duitsland een 29-ja- rige Amerikaanse toerist gearresteerd, die van Berlijn op weg was naar Ko penhagen. IN NIJMEGEN heeft gisteren de jon ge beeldhouwer G. Bruning de Keizer Karelprijs in ontvangst mogen nemen, die eens in de vijf jaar wordt uitge reikt. DOORDAT de uitstekende vracht van een goederentrein drie rijtuigen van passagi^rstrein openscheurde, ttor- criülI P_ortmund een treinreizi- dan twintig andere personen liepen verwondingen op. TN LITTLE ROCK is de „particuliere" mè'td24narie scv001 de lessen begonnen j j leerlingen. Zoals men weet werd de school opgericht uit protest tegen het opheffen van de rassen scheiding. VAN TWEE schepen met samen 64 passagiers, die vermist worden na een storm in de Philippijnse wateren, is totnutoe geen spoor gevonden. VOLGENS een vertegenwoordiger van de Amerikaanse marine wordt in de V.S. gewerkt aan de bouw van duikboten „zo groot als kruisers", Dr. Theodor Heuss, president van de Westduitse Bondsrepubliek, heeft aan de universiteit van Oxford een schenking gedaan, welke vijf afge studeerde Britten in staat zal stellen nog gedurende een jaar in Duitsland te studeren. De schenking geldt voor een periode van vijf jaar. Heuss memoreerde dat de univer siteit van Oxford veel gedaan heeft om de betrekkingen tussen Britse en Duitse wetenschapsmensen te bevor deren. Zij heeft het vele Duitse in tellectuelen mogelijk gemaakt hun studie voort te zetten, waarbij aan velen van hen die ons land moesten verlaten in de jaren van terreur, al dus de president. Duitse bezoekers in Londen tonen zich nogal teleurgesteld over wat zij de „ijzige" houding van het Britse publiek tegenover de Westduitse pre sident noemen. Zij menen hieruit te moeten .opmaken dat de verbittering over hetgeen in de oorlog is geschied nog steeds niet verdwenen is. Maar correspondenten met ondervinding wijzen er op dat de mensen in Lon den zich zelden demonstratief ge- Verwachting van het K.N.M.I. tot donderdagavond. opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaarbewolkt met hier en daar wat motregen. Daar- na van het noorden uit enkele opklaringen. Zwakke tot matige i wind tussen west en noord. Wei- I nig verandering in temperatuur. J i Vandaag: zon onder 17.31 uur; J maan op 15.51 uur. J Morgen: zon op 7.19 uur; maan onder 3.55 uur. In zijn junctie van minister van Verkeer en Waterstaat ad in terim heeft minister Witte, woensdagmiddag de storm vloedkering in de Hollandse IJssel, tussen Capelle en Krim pen en de daarbij behorende moderne verkeersbrug, officieel in gebruik gesteld. De rug heeft de naam Algera- brug gekregen, naar de onlangs afgetreden minister. De storm vloedkering is het eerste grote Delta-project, dat gereed is ge- I komen. De foto laat zien hoe het be- weegbare deel van de brug naar beneden klapte, nadat de minis- ter op een knop had gedrukt. Het comité voor Openbaar Welzijn voor Algerië zal bij de komende ver kiezingen geen kandidaten stellen. Een woordvoerder van het comité heeft meegedeeld, dat de leden op de kan didaten van andere partyen kunnen stemmen. Vierhonderd Algerijnse opstandelin gen zijn in het westen van Algerië door de Fransen omsingeld. Hun lei ders zouden zich al hebben overge geven. Een minister van de „Vrije Alge rijnse Regering" heeft gezegd, dat Fer- nat Abbas buitenlandse vrijwilligers zal oproepen voor de strijd tegen de 0 Fransen, als men niet tot een akkoord' komen, met de regering-Parijs kan komen. Dit vertelde De huishoudster C. G. v. d. M. uit Amsterdam, die een half jaar gele den in een vlaag van schoonmaak woede aan een opkoper twee oude kastjes had meegegeven, die zij op de zolder van een gemeenteambte naar vond, bij wie zij in dienst was, is door de politierechter te Amster dam veroordeeld tot 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis. Het vervelende van deze oprui ming zonder voorkennis van haar werkgever was, dat zich in een der kastjes een bedrag van 6000 gulden bevond, dat toebehoorde aan de ge meenteambtenaar. Hij had het geld daar voor alle veiligheid opgebor gen. Het geld noch het kastje zijn tot nu toe teruggevonden. De huishoudster was niet versche nen omdat daarmee naar haar me ning het kastje toch niet zou terug- de gedupeerde amb tenaar bij de belastingen. Hij had het zijn huishoudster zeer kwalijk genomen dat zij de kastjes had mee gegeven, hoewel hij geloofde dat zij het in een vlaag van opruimwoede had gedaan. Hij had haar nog zo lang in dienst gehouden omdat hij haar nochg had als gids bij zijn speurtochten langs de verschillende markten. Want de hoop eenmaal zijn kastje te vinden heeft hij nog steeds niet opgegeven. Wellicht zou zij in een der opko pers degene herkennen aan wie zij de kastjes had meegegeven. Hij had haar ook gehouden omdat zij dit moest hij de president toegeven een goede huishoudster is. „Wel ba zig. Maar ze is een Friezin. Dus.. De president vond het opberg systeem van getuige, „die als ambtenaar bij de belastingen toch wel moest weten hoe je met geld moest omgaan", bepaald dom. „Vindt u dat uw huishoudster een ernstige straf moet krijgen?", vroeg de president. Na enig nadenken zei getuige aarzelend: „Ach, liever niet". Na de uitspraak vroeg de presi dent aan getuige of hij meende dat zijn huishoudster „het geld zelf ach terover had gedrukt." Getuige zei dat hij aanvankelijk het idee heeft gehad, dat zij de kastjes niet aan een opkoper maar .aan bekenden van haar heeft meegegeven. „Wilt u de boete voor haar beta len1?". vroeg de president „Nee, dat moet ze zelf maar doen", vond ge tuige. dragen bij officiële bezoeken en der gelijke gelegenheden. Overigens wordt door de bladen nog wel melding gemaakt van de koelheid waarmede Heuss door som mige personen zou zijn. bejegend. Zo schrijft de Daily Herald (Labour) on der de kop „Papa Heuss vindt het maar koel", dat bij de dronk die in de Guildhall op „zijne excellentie de president van de Duitse Bondsrepu bliek" werd uitgebracht enkele der aanwezige officiële personen hun glas niet aan de lippen brachten. Wegens de overweldigende be langstelling voor het veilen van de collectie Regnault, had men I in andere zalen televisietoestel len geplaatst, zodat eenieder de I veiling kon volgen. jonge vrouwen" van Jules Pascin 44.000,-, het „Boeket bloemen" van Kandinsky f 13.400,- en de Modigliani f 220.000,-, dan heeft de gemeente Amsterdam volgens deze insiders voor de twintig „representatiefste" werken uit de collectie met twee mil joen gulden niet teveel betaald. De stukken van de collectie-Reg- nault die zo vele jaren in het stede lijk museum te Amsterdam (in bruikleen) waren geëxposeerd en daar duizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland hebben getrok ken, zullen straks worden verspreid over de gehele wereld. Zuid-Slavië en Indonesië zijn het eens geworden over het tot stand brengen van nauwere economische samenwer king. In een gemeenschappelijke ver klaring van president Tito en de In donesische premier Djoeanda wordt gezegd, dat dit „mogelijk en noodza kelijk is". Aangenomen wordt, dat een van de voornaamste resultaten der besprekin gen is geweest, dat de Zuidslavische haven Rijeka in toenemende mate zal worden gebruikt als doorvoerhaven van Indonesische produkten voor Oost Europa en enige Westeuropese lan den, dit ten nadele van Nederland, waar Indonesië voor een belangrijk deel gebruik maakt van Amsterdam als doorvoerhaven. DE NIEUWE regering in Thailand heeft nu het heft stevig in handen. Sommige noodmaatregelen zijn al op geheven. In Bangkok en andere ste den is het rustig. Woensdag bevonden zich 51 van de 54 kardinalen in Rome voor bijwo ning van het aanstaande conclaaf. Uit Bonn werd gemeld dat ook de Chinese kardinaal Thomas Tien' Tsjen Sin, aartsbisschop van Peking, donderdag uit Bonn naar het Vati- caan zou vertrekken. Onder de kardinalen te Rome is ook de 86-jarige aartsbisschop van Le Mans in Frankrijk, kardinaal Grente, die ernstig ziek is. Hij is vergezeld van twee zusters Domini canessen. Het college van kardina len zal erover moeten beslissen of een dezer verzorgsters hem in het conclaaf mag vergezellen. Wijlen Pius de Twaalfde, toen nog kardinaal Pacelli, werd in het vorige conclaaf verzorgd door de Duitse zuster Pas- qualina, die gedurende zijn gehele pausschap zijn huishouding heeft ge leid. De keuken in het conclaaf zal ver zorgd worden door de „Zusters van Liefde" die een gasthuis in Vati caanstad hebben. Onder de geeste lijkheid in Rome wordt ironisch op gemerkt dat gezien dit feit het con claaf wel niet zo lang zal duren.... de manier van koken van deze zusters schijnt namelijk niet de algemene waardering weg te dragen. Het keu- kenpersoneel zal in een afgelegen hoek van het conclaafcomplex ver blijven en werken. Men meent te kunnen voorspellen dat zich bij de eerste stemmingen op zondag aanstaande twee tenden sen zullen openbaren, namelijk een voorkeur van de traditie-gezinden voor kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië, en van voorstanders van vernieuwing voor kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna. Als overige „papabili" worden ge noemd kardinaal Agagianian, kar dinaal Valeri en kardinaal Masella (de camerlengo) op wie dan even tueel de keuze zou kunnen vallen om uit een dilemma te geraken. Mocht na een stemming de tweede langer dan normaal op zich laten wachten het gewone tijdsveiToop tussen de stemming van 's middags en 's avonds is plusminus 5 a 6 uur dan is het zo goed als zeker, dat een niet-kardinaal is gekozen. Volgens de bestaande voorschrif ten van het ceremonieel moet de ge kozene namelijk onverwijld naar Rome worden geroepen, waar hij in het conclaaf wordt toegelaten. Als hij de keuze aanvaardt kan er pas bekendheid aan gegeven worden middels de witte rook, en later via de officiële aankondiging. In Rome wordt de keuze van een niet-kardi naal zeer onwaarschijnlijk geacht. Vele honderden ambtenaren en die voor de Èuromarkt en Euratom in Brussel werkzaam zijn, schijnen de keuze van een Europese hoofdstad, door het feit van hun vestiging in Brussel, in eigen handen te hebben aonomen. Na jarenlange beraadslagin gen is men het nog steeds niet over de officiële aanwijzing van een Europese ïoofdstad eens geworden, maar de >eide organisaties hebben nu van de 3elgische regering twee flatgebouwen iran tien verdiepingen gehuurd en daarbij 80 miljoen Belgische franken te leen gekregen als tegemoetkoming voor de inrichting. Een derde gebouw Ivoor de E.E.G. zal binnenkort gereed komen. Men schat de getalsterkte van het personeel en hun gezinsleden van Euratom en Èuromarkt op vijf- tot vijftienduizend.

de Stem | 1958 | | pagina 1