Beraad in Canberra niet zint Djakarta Soekarno onderneemt propagandareis Dulles confereerde met Tsjang Kai Sjek GELIJKENIS.... Beweeglijk model Drinkebroers Tholen in een maakten „vrolijke van café keuken' Motie K.Y.P. verworpen Soebandrio waarschuwt weer eens Razzia's in Thailand Staatsgreep in Bolivia mislukt Mr.J.v.Aartsen opvolger van Alge BRITTEN NIET IN EEN HOERA-STEMMING i I DAGBLAD VOOR ZEELAND Bedrijfsgeneeskunde Staking bij BOAG geëindigd .GEVAARLIJK' Quemoy weer onder vuur Zelfde temperaturen Djakarta: Verstekelingen wellicht niet aan land Mr. Schürmann in V.N.: Sovjets moeten hun enorme troepenmacht inkrimpen Maatregelen tegen Galeazzi-Lisi Mindszenty toch niet naar Rome De Gaulle weer naar Algerië' Fran^oise Sagaiï krijgt boete Bij bezoek van Heuss: Hoofdboekhouder bouwde volière van verduisterd geld Politieman moest het ontgelden Schuldigen aan drama Sclessin berecht 98e JAARGANG No. 22892 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 Hjnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 OKT. 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. MeA. f i._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor®de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iet. zzó'ii (<s lijnen;, rosigiro ziöösi Bureau voor 4e Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeouwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele PoorW, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no J (Van onze parlementaire verslaggever) Met uitzondering van de K.V.P.» fractie is de Tweede Kamer opzij ge gaan voor het standpunt van staats secretaris van Rhijn, dat de bedrüfs- geneeskundige diensten wettelijk ver plicht moeten worden. Het wetsont werp zal eerst later in stemming wor den gebracht, maar een motie van de K.V.P. is reeds met tweeënveertig tegen achtenzeventig stemmen ver worpen. In de motie werd tot uitdrukking gebracht, dat de maatschappelijk^ or ganen belast dienen te worden met de ontwikkeling van de ook door de KVP gewenste bedrijfsgeneeskundige dienst. Mr. de Vreeze betoogde namens de fractie, dat de overheid zich niet moet mengen in een zaak, die nog niet r$jp is, maar die zich wel gunstig ontwik kelt. Dr. van Rhijn was van mening, dat, nu 58 van de 134 ondernemingen met meer dan duizend arbeiders nog geen bedrijfsgeneeskundige dienst hebben, de ontwikkeling niet kan wor den afgewacht. Ook een poging van de WD om de verplichting althans voor vijf jaar te stellen, werd ver worpen. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen, dat minister Cals in staat stelt, voor kinderen, die op hun veer tiende jaar nog niet de zesde klas van de lagere school hebben bereikt, toch de leerplichtwet te laten gelden. Ook de mogelijkheid om leerplichtige kin deren, die in de landbouw moeten hel pen, verlof te geven de school te ver laten, is nu uit de leerplichtwet ge schrapt. Het technisch personeel van Britse luchtvaartmaatschappij BOAC dat negen dagen in staking was, is gisterenmiddag weer aan het werk gegaan, nadat de directie met de vakbondsleiders tot overeenstem ming was gekomen. De staking heeft de maatschappij een rdige negen miljoen gulden gekost. Hoe tie oogst in Canberra ook zal zijn, Djakarta vindt de druiven bij voorbaat zuur. Dit blijkt uit een verklaring, die minister Soebandrio over het gesprek tussen de Austra lische en Nederlandse delegaties heeft afgelegd. E11 hield de minister zich nog een beetje in, de Indonesische bladen konden geen woorden genoeg vinden om het „komplot" aan de kaak te stellen. Soebrandio waarschuwde tegen een militaire overeenkomst met betrekking tot Nieuw-Guinea. Men moest, zei hij, in dat geval niet lichtvaardig heenstappen over de mogelijkheid van een gewapend con flict. Indonesië, zei hij verder, kan tegenover de Australisch-Nederlandse besprekingen niet onverschillig staan en kan zich geen negatieve hou ding veroorloven tegenover „provocerende daden op militair terrein van de andere kant". maand een bezoek zal brengen aan enkele dicht bij de Westelijk-Nieuw- Guinea gelegen Indonesische eilan den. Een ongewoon groot aantal am bassadeurs, onder wie die van de Ver. Staten en communistisch-China, is uitgenodigd deze reis mee te ma ken. Het doel van de reis is de Kai- en Aroe-eilanden, welke onder de Vogelkop, het meest westelijke deel van Nederlands Nieuw-Guinea zijn gelegen. Op massabijeenkomsten zal de president „belangrijke toe spraken houden." Naar aanleiding van een recente uitlating van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken mr. Luns, dat de Indonesiërs Nederlands bezit ter waarde van naar schatting vijf miljard gulden gestolen hebben, heeft een woordvoerder van het In donesisch ministerie van Buitenland se Zaken, Suska, verklaard dat de Nederlandse handelingen tijdens het koloniaal bestuur een sterker om schrijving dan „diefstal" verdienen. Toen hem verzocht werd commen taar te leveren op de door Luns in New-York afgelegde verklaring, dat de Verenigde Staten de overneming van Nederlands bezit door Indonesië niet goedkeuren, antwoordde Suska: ..Ik vraag me af of Luns thans de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken De minister sprak tegenover jour nalisten, voor wie hij deze verkla ringen aflegde, de hoop uit, dat de Verenigde Staten een „meer actieve politiek" zouden gaan voeren voor de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea, daar dit in hun be de lang is in verband met het hand haven van de vrede in dit deel van de wereld. Soebandrio meende, dat elk ver drag over Nieuw-Guinea de spanning in de wereld zal doen toenemen. De kwestie West-Irian is in de eerste plaats een geschil tussen Indonesië en Nederland, zei hij. Intussen is in Djakarta bekendge maakt, dat Soekarno de volgende Terwijl de Chinese communisten Que moy zestien uur achtereen met gra- naatvuur bestookten, confereerde de Amerikaanse minister Dulles dinsdag op Formosa met de nationalistische leider Tsjang Kai Sjek over de psy chologische oorlogsvoering van de HONGAREN die een particuliere arts willen raadplegen, moeten zelf alle kosten betalen, ook al betalen zij pre mie aan het nationale ziekenfonds. De bedoeling is kennelijk, de particuliere artsen het bestaan onmogelijk te maken. DE ZESTIEN mensen, die sinds zon dag in een Alpenhut ten noordwesten van Innsbrück waren geïsoleerd, zijn nu in veiligheid. Dit werd gisteren avond gemeld. DUITSLAND heeft in de eerste helft van 1958 ongeveer 3000 hectoliter wijn naar Nederland geëxporteerd. Het ver bruik in Nederland beweegt zich in stijgende lijn. SPOEDIG zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe schilders school in Boxtel. Dit deelde gisteren de voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons mee. MAANDAG 10 november a.s. wordt gevierd van de umversiteit te Nijmegen. v=„ dteSH- '1ï?s,weg?ris het overlijden van de H. Vader uitgesteld. IN EGYPTE heeft een Tunesische di plomaat asiel gevraagd. Hij was in Saoedie-Arabië geaccrediteerd en is het niet eens met de kritiek van Bour- guiba op de V.A.R. DINSDAGMORGEN heeft de Neder- landse onderzeeboot „Zeeleeuw" voor de Noordierse kust de piloot en twee waarnemers van een Brits hefschroef- vliegtuig gered, die met hun toestel in zee waren gestort- communisten en maakte een balans van de toestand in het gebied op. Dulles, die met 19 saluutschoten werd ontvangen, verklaarde dat het initia tief tot het overleg krachtens het verdrag van wederzijdse verdediging tussen de V.S. en nationalisfcisch-Chi- na was uitgegaan van president Tgjang Kai Sjek en dat hij blij was op de uitnodiging te kunnen ingaan. Onze besprekingen hebben niet het sluiten van een nieuw verdrag ten doel, zei hij, maar wij hopen door een diepgaand heronderzoek onze be trekkingen van wederzijds vertrou wen, die een geweldige waarde voor alle volkeren der vrije wereld hebben, te verstevigen. Boven de Straat van Formosa is dinsdag een luchtgevecht geleverd tus sen communistische en nationalistische straaljagers. Geen van beide partijen leed verliezen, aldus een nationalis tisch communiqué. Een voltreffer van een communistische granaat op een schuilkelder had de dood van negen burgers op Quemoy tengevolge. Ove rigens was de beschieting minder he vig dan maandag. Verwachting van het K.N.M.l. tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Veel bewolking met hier en daar wat regen. Matige af en toe krach tige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit het noorden. Zwaarbewolkt met opklaringenen enkele neerslagvlagen. Lichte da- ling van de temperatuur. Vandaag: zon onder 17.33 uur; maan op 15.28 uur. Morgen: zon op 7.17 uur, maan onder 2.51 uur. Een woordvoerder der Indonesische regering heeft dinsdag verklaard nog niet te kunnen zeggen of de 37 ver stekelingen, die door de Nederlandse regering naar Indonesië zijn terugge zonden, ook inderdaad in Indonesië zullen worden toegelaten. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, Suska, zei dat deze kwestie bij het ministerie van Justitie in studie is. Volgens U.P.I. zou reeds positief verklaard zijn, dat de verstekelingen de toegang tot Indonesië zal worden ontzegd. Veldmaarschalk Sarit Thanarat. die maandagavond in Thailand de macht aan zich trok, is dinsdag be gonnen met het arresteren van com munisten. Om half twee in de nacht begonnen razzia's op grote schaal. Bij verschillende kranten, voorna melijk Chinese, werd een onderzoek ingesteld en enkele journalisten wer den meegenomen voor een verhoor. De politie deelde mee, dat de raz zia's zouden leiden tot de arrestatie van een aantal hooggeplaatste mili tairen en politiefunctionarissen. Tha narat greep naar de macht, omdat naar zijn zeggen de staat in gevaar was door ondermijnende activiteiten van de communisten. Radio-Thailand heeft dinsdag een besluit van de nieuwe regering om geroepen, waarbij de wet op de po litieke partijen wordt ingetrokken. Dit betekent, dat deze partijen zijn ontbonden. De schilder Theo Swagemakers heeft in opdracht van het ministe rie van O.K. en W. een portret ver vaardigd van Anton van Duinker ken. De schilder beweerde, dat hij het niet gemakkelijk heeft gehad, omdat zijn model uitermate spraak zaam en beweeglijk was. De Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bjj de Verenigde Na ties, mr. C. W. A. Schürmann heeft dinsdag in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gezegd: „Wij zijn geschrokken" van de impasse na de ontwapeningsbespreking die vorig jaar in de Algemene Vergadering werden gehouden. „Nederland, gelegen aan de kust van West-Europa, moet wel voortdu rend bewust zijn van de aanwezig heid van de enorme gewapende macht van de Sovjet-Unie, enkele honderden mijlen ten oosten van zijn grenzen", aldus de heer Schürmann. Volgens hem vormen de grote legers van de Russen een bedreiging, die slechts in toom kan worden gehou den door kernwapens, omdat West- Europa niet voldoende soldaten heeft om op te kunnen tegen „die ontel bare marcherende mannen". Dit is de kern van het probleem, aldus Schürmann. „Wij kunnen er niet mee instemmen, dat de kernbewapening van het toneel verdwijnt, tenzij de leviathan van het rode leger ook wordt beperkt tot een redelijker om vang. Het één doen zonder het an- De medische raad van Rome heeft maandagavond besloten disciplinaire maatregelen tegen de voormalige lijf arts van de Paus, Galeazzi Lisi, te treffen. De raad maakte bekend dat Lisi twintig dagen tijd heeft om te antwoorden op de beschuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht. Galeazzi-Lisi ligt op het ogenblik met griep te bed. Men heeft vernomen dat er na het overlijden van Paus Pius de Twaalfde verschillende voorwerpen, waaronder een armstoel en zelfs altaarkleden, uit de privé-kapel van de Paus te Castel- Gandolfo ontvreemd zijn. Dit is mo gelijk geweest, omdat de deken van het college van kardinalen vergeten heeft de toegang tot de kapel te laten verzegelen. dere, zou ons onverdedigbaar maken tegen een overweldigende numerieke meerderheid een politiek die nooit in het belang van een volk is geweest." Verder zei de heer Schürmann, dat regering en volk van Nederland op recht een spoedige en blijvende be ëindiging van de proeven met kern wapens wensen, mits onder deugde lijke controle. In Vaticaanse kringen is gisteren het bericht tegengesproken, als zou kardinaal Mindszenty, in verband met het conclaaf, te Rome worden ver wacht. Over de komst van de Hon gaarse primaat is in het Vaticaan niets bekend. Dat zowel voor kardinaal Ste- pinac als voor kardinaal Mindszenty zetels in gereedheid worden gehou den, moet gezien worden als een sym bolisch gebaar. Men wil ermee aan geven, dat zij het recht hebben bij het conclaaf aanwezig te zijn, ook al kunnen zij in feite niet naar Rome komen. Wel heerst er in het Vaticaan enige verwondering over het feit, dat kar dinaal Mindszenty geen bericht van verhindering heeft gezonden. Kardi naal Stepinac heeft dit wél gedaan. Boliviaanse oppositieparf (jen heb ben dinsdag geprobeerd in La Paz de macht over te nemen, doch hun poging is mislukt. Er zouden drie mensen om het leven zijn gekomen en verscheidene gewond zijn. De regering heeft de noodtoestand voor de hoofdstad afgekondigd. In een officiële bekendmaking is dinsdagavond verklaard, dat de re gering de toestand volledig meester is. In de hoofdstad is alles rustig. De prefect van La Paz, die aanvan kelijk door de rebellen was gevan gen genomen, is vrij. Het radiostation van La Paz had eerder op de dag bekendgemaakt dat de rebellen leden waren van de rechtse falangistische partij. De re bellen hadden een poging gedaan om de gevangenis van de hoofdstad te bezetten en de politieke gevangenen te bevrijden, doch die aanslag was verijdeld. In de straten van La Paz patrouil leerden dinsdag militairen. Ook het regeringspaleis werd bewaakt. Gus tavo Chacon, een voormalige minis ter in de in 1946 omvergeworpen regering van president Gualberto Villarroel, zou gearresteerd zijn. Het was de tweede mislukte staats greep van de falangisten binnen een jaar. Naar in gemeentelijke kringen te 's-Gravenhage wordt verno men, is mr. J. van Aartsen, wet houder van Economische Zaken in Den Haag aangezocht om op te treden als minister van Ver keer en Waterstaat, in de vaca- ture-mr. Algera. Mr. van Aart sen, die tot de A.R.-partij be hoort, heeft nog in beraad of hij een eventuele benoeming zal aanvaarden. Mr. Johannes van Aartsen is 15 september 1909 te Amsterdam ge boren. Na met goed gevolg het eind examen gymnasium te hebben afge legd ging hij studeren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 2 juli 1934 het doctoraal examen rechten aflegde. Mr. van Aartsen is tot 1 januari 1948 hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge weest en daarna tot september 1949 secretaris van het Christelijk Werk geversverbond. Na de oorlog had hij zitting in de Haagse gemeenteraad voor de Anti-Revolutionaire Partij. Van 1949 af Is hij wethouder van Economische Zaken. Daarnaast ver- vult hij nog een groot aantal andera functies. Hij is o.a. lid van het cen traal comité der Anti-Revolutionaire Partij. In Den Haag is men er nog niet zeker van of mr. van Aartsen zich bereid zal verklaren gedurende de res terende zittingsperiode van het ka binet de portefeuille van Verkeer en Wateretaat te beheren. Het is lang niet zeker'dat de A.R. na 1960 met twee ministers in het kabinet zal terugke ren. En de post van Economische Zaken, waar prof. Zijlstra een belang rijke stem heeft in het financieel-eco- nomisch beleid, zal zij niet gauw op geven. De Franse premier, generaal De Gaulle, is voornemens op 1 novem ber een bezoek aan Algerije te bren gen. Dat is de vierde verjaardag van de Algerijnse opstand. In politieke kringen meent men, dat De Gaulle persoonlijk wil controleren, of zijn instructies betreffende een onbelem merde verkiezingscampagne worden, opgevolgd. Een rechtbank te Corbeil, bij Parijs, heeft dinsdag de 23-jarige Franse schrijfster Franpoise Sagan veroordeeld tot een boete van 50.000 frank wegens roekeloos rijden. Er was twee jaar gevangenisstraf tegen haar geëist. Vorig jaar sloeg haar auto op een verkeersweg ten zuiden van Parijs om. Sagan en drie vrienden van haar, die meereden, liepen verwon dingen op. De rechtbank heeft de journalist Bernard Franck een schadevergoeding van 950.000 frank toegekend. Franck zat naast Sagan in de auto. De Asser politie heeft dinsdagmor-1 gen de hoofdboekhouder G. J. van D. aangehouden, die in de afgelopen jaren een bedrag van f 50.000 ten nadele van zijn werkgever, een groot kledingmagazijn te Assen, heeft ver duisterd. De boekhouder en zijn gezin leef den betrekkelijk sober. Het geld heeft de man gebruikt om een zeer kostbare volière te laten bouwen. Dinsdag stonden eien vijfhonderd mensen toe te zien toen president Heuss van West-Duitsland, die een officieel bezoek aan Engeland brengt, Buckingham Palace verliet voor een lunch in de Guildhall. Men glimlachte en enkelen wuifden het Westduitse staatshoofd toe. Heuss nam zijn hoge hoed af ter beant woording van die begroeting. Het gezelschap reed In rijtuigen door het centrum van Londen met een cavalerie-escorte. Over het al gemeen keken de mensen op straat zwijgend toe bij het passeren van de stoet. Hier en daar klonk een vriendelijke uitroep en enkele vrou wen en kinderen wuifden met zak doeken. Bij de Guidhall, het vijftiende- „Onzin," zeiden sommigen, toen pro fessor Gerbrandy in vragen aan de minister de aandacht vestigde op de sprekende gelijkenis tussen de Tu-104, een Russisch passagiers vliegtuig met straalaandrijving, dat geregeld Amsterdam aandoet en de Sovjet-bommenwerper Tu-16. Boven de bommenwerper, onder het passagierstoestel. Een vergelij king voert tot de conclusie, dat de vaststelling van Gerbrandy toch niet zó onzinnig was..„ (Van onze correspondent) De stukken vlogen er af. Van de stoelen en de tafeltjes, van de bier glazen en de ramen. Het gebeurde 5 september j.l. in een gelegenheid in Tholen, die de naam „Sport" draagt. De oorzaak van dit gooi- en smijt- festijn waren de 47-iarige mosselbe werker Stoffel S., diens zoon, Jacob S. en nog een zekere Joh. van D. De drank had dit kwartet zo aangegre pen, dat de mannen van plan schenen het hele café met de grond gelijk te maken. De baas riep daarom assistentie van een wachtmeester der rijkspoli tie in en deze probeerde het geval te sussen. Het wilde niet gesust worden. Het vond het dienstiger, de wacht meester als stormram te gebruiken. De politieman werd hier en daar flink geraakt en de man stond in een ommezien in de bijna letterlijke bete kenis van het woord in zijn hemd, doordat zijn tenue aan flarden werd getrokken. Een collega, die korte tijd later arriveerde, werd op dezelfde manier ontvangen; hij werd zelfs met een stoel bewerkt. delburg diende. Eén van de wacht meesters zei, dat het een verzinsel was, waarop de officier van justitie, mr. T. Lebret, vlug aan zijn requi sitoir begon. Deze wees er op, dat een rel als deze al sinds vele jaren niet meer op Tholen is voorgevallen. De café-in ventaris werd voor een groot deel vernield en de „restauratie"-kosten liepen aardig in de papieren. Over Stoffel S. zei mr. Lebret, die in het algemeen van „wilde beesten" sprak, dat hij zijn zoon op sleeptouw heeft genomen. De twee anderen hadden volgens hem geprofiteerd van de al gehele verwarring om een zekere rancune tegen de politie te kunnen af reageren. Tegen Stoffel S. vroeg de officier 14 dagen voorwaardelijk met eeuwse bestuurscentrum van de City, werd Heuss met de traditionele plechtigheid door de Lord Mayor, Sir Denis Truscott ontvangen. Het Duitse volkslied werd gespeeld en bij het binnentreden van de gast weerklonk een trompet-fanfare. In antwoord op een welkomsttoe spraak zei Heuss: „Wij kunnen het verleden niet ongedaan maken, maar het feit dat ik door de konin gin ben uitgenodigd uw land te be zoeken, na die tragische gebeurtenis sen, en dat ik het voorrecht heb vandaag uw gast te zijn in de city van Londen, is naar mijn mening een teken van het vertrouwen dat in de afgelopen jaren tussen ons is her steld." De Hamburger „Bildzeitung" schreef, dat de manier waarop ver scheidene Britse bladen president Heuss begroetten „een vrijwel vol komen gebrek betekende aan de tra ditionele Britse sportiviteit". Er was geen houden meer aan en terwijl een grote menigte zich voor de vensters van de herberg verdrong, trokken de politiemannen de gummi knuppel. Het werd een bikkelhard ge- drie jaar proeftijd en 100 boete, te- vecht, dat pas geëindigd was, toen de gen de zoon 14 dagen voorwaardelijk vier oproerkraaiers bewusteloos op met drie jaar proeftijd en f 60 boete, de vloer lagen. „Waarom hebben jul- terwijl hij N. S. en Van D. verooi-: lie nog geschopt en geslagen, toen wij deeld wilde zien tot een boete van al lang buiten westen waren vroeg ƒ80. De politierechter mr. J. A E. gisteren aanvoerder Stoffel S., toen Rink, vonniste conform, de zaak voor de politierechter te Mid- Negen Belgen, onder wie twee vrouwen, zijn dinsdag voor een Luikse rechtbank tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen van één tot acht maanden veroordeeld op be schuldiging van nalatigheid, die in april 1956 een bioscoopbrand in het dorp Sclessin tengevolge had. Daar bij kwamen 39 mensen, onder wie vele kinderen, om het leven. Het on derzoek wees uit dat het verwar mingssysteem van de bioscoop de fect was, dat er onvoldoende blus- materiaal was en dat de ambtena ren, belast met de controle op de brandweervoorschriften, in gebreke waren gebleven. De veroordeelden waren de vijf eigenaren van de bios coop en vier ambtenaren. Tezamen moeten zij bovendien een half mil joen gulden aan de nabestaanden be talen. Alle veroordeelden tekenden hoger beroep aan.

de Stem | 1958 | | pagina 1