HO Golden Fiction 0 OVERGOOiER 3. E.H.B.O. te Sint Jansteen vierde twintigjarig bestaan Middelburgse raad besloot tot instelling zilveren erepenning Kampioen onder water De wielerkalender voor 1959 Onze Ronde 15-21 juni TJOBA IS ZEEUWS KORFBAL KAMPIOEN PeektCloppenburg KINDERyoORUJEEL DAC 95 verkopen Jubilarissen onderscheiden 10 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 OKTOBER 1958 3 90 IBERGE Afscheid van bode Muller Kreeftenvisscrij weer teruggelopen Geen tomaten meer naar Noorwegen Inschrijving voor „blanke school" te Little Rock Onder ons gezegd... toch maar liever... Traangas besliste voetbal-duel Wijziging KNVB programma pasblaü P extern Persoonlijke eningen Mosselzaadvissefij Jongen verdronken te Westkapelle Jan Hupperts neemt ontslag MOEILIJKHEDEN IN MAROKKO Elke woensdag is MEISJES ROOM DREESMANN Reserveklassers in Brabant en Zeeland e... ine rt jn- ird. tin- fUSKMENTS- autocars naar tbergreUBeigië), ig-Rotterdam- >tel (2 nachten te kmch m het per persoon, izen, bedrage® soon. ?egaog bot het ir. zorging. J. KNAAP. b.g.g. 123880 17, TeL 83300. L 33988. (sinds Ö54>. DER STEEN Brons, zilver en goud, zilver en goud of alleen maar zilver; dat was het probleem, waarmee de Middelburgse gemeenteraad maandagmiddag vrij uitgebreid heeft geworsteld. Wat te voorzien was gebeurde; het werd zilver en niets meer en niets minder. Het ging over de instelling en toekenning van de erepenning der gemeente Middelburg. B. en w. wilden het voorwerp in de drie genoemde metaalsoortën laten slaan, maar de junior van de raad, de heer D. Rijkse (P.v.d.A.), meende dat de beoordeling van de vraag of iemand er voor in aanmerking ge bracht kon worden reeds voldoende hoofdbrekens zou kosten. Een grade ring der waardering in brons, zilver en goud oordeelde hij uit den boze niet alleen, maar praktisch onmoge lijk bovendien. Hij diende daarom een amendement in op het ter tafel lig gende voorstel en kreeg met tien te gen acht stemmen zijn zin. Uit het voorstel bleek niet wat de bedoeling van de gradering was. De voorzitter, burgemeester mr. Joh. de Widt, zette daarom haarscherp uit een, dat deze niets te maken had met de 'sociale positie van de toekomsti ge onderscheidene, zoals wel het ge val is bij bestaande eretekenen en orde-onderscheidingen. De heer Rijke vond, dat de penning alleen bij uit zondering verleend dient te worden en daarom reeds onderscheiding genoeg is. De voorzitter en enkele zijner wet houders verdedigden het oorspronke lijke voorstel ook anderen deden er aanvallen op maar overtuigden de raad niet. Integendeel, men raak te steeds meer van het onjuiste er van overtuigd en zelfs een der wet houders, de heer A J. Berenpas, schaarde zich achter de amende ment-indiener. Later volgde ook wet houder jhr. mr, T. A. J. W. Schorer dit voorbeeld, blijkens de stemming. Bij de stemming kreeg de socialisti sche fractie de steun van christelijke zijde, zodat met meerderheid de dit maal zilveren middenweg werd geko zen. Een uit duizend Aan het einde van de vergadering werd door de raad afscheid genomen van de gemeentebode, de heer P. C. Muller, die deze dienst gedurende 35 jaren én tien maanden opgewekt en trouw verrichtte en dezer dagen met pensioen gaat. De voorzitter herin nerde er aan, dat de heer Muller niet i alleen bode der gemeente, maar ook van de raad was en dat hij zijn werk gedurende vele jaren voortreffelijk deed. De heer J S. Hoek, nestor van de raad. sprak namens zijn medele den en duidde op een wederkerig ge voel van verbondenheid tussen de Uit de officieel bekendgemaakte cij fers blijkt, dat de kreeftenvangst in Zeeland ook in het seizoen 1958 we derom achteruit is gegaan, nl. van 6232 kg in 1957 tot 5007 kg in 1958. De opbrengst bedroeg resp. f 62.681 en f52.253. Het aantal stuks zal naar schatting ongeveer 8000 hebben be dragen. Vanaf 1914 blijkt de visserij ieder jaar te minderen. In genoemd jaar bereikte het aantal stuks een re cord van 23.059. In 1900 werden in Zeeland 29 kreeften gevangen. raad en de heer Muller. Hij noemde hem een bode uit duizend, discreet en belangstellend met een alom bekende liefde voor zijn stad. Hartelijk dankte hij de vertrekkende voor de dienst aén de gemeente, de raad en de indi viduele leden en tenslotte bood hij hem een zestal kunstfoto's aan van het raadhuis, van buiten en van bin nen. De heer Muller zei het werk al tijd heel graag gedaan te hebben en dankte voor de onverwachte attentie. Het plechtigste vond hij altijd de raadszitting na de verkiezingen, waarin de leden werden beëdigd. Voor zijn loopbaan als gemeentebode was de heer Muller drie jaren en tien maanden in Middelburg als militair en vijf jaren en vijf maanden als agent van politie, zodat hij er in to taal ruim 45 jaren vertoefde. De andere punten van de agenda gingen weliswaar niet alle onder de hamer door, maar zij verkregen toch de volle instemming van de raad en het eerste deel van het programma werd zo snel afgewerkt, dat enkele leder het niet goed bij konden houden blijkbaar. Met ingang van 23 oktober a.s. wordt de export van tomaten uit ons land naar Noorwegen stopgezet. Re gelmatig werden er de laatste tijd tomaten naar dit land verladen. Op de groenteveilingen in ons land is nog steeds een vrij groot aanbod van to maten. De afzet heeft een zeer vlot verloop. In het bijzonder West-Duits- land kan grote kwantums gebruiken, maar ook naar Engeland en Zweden is er flinze expoVt. De prijzen liggen op een hoog niveau. Circa driehonderd blanke leerlin gen hebben zich maandag in Little Rock laten inschrijven voor de nieuwe particuliere middelbare school, die alleen voor blanken toe gankelijk zal zijn. De school Is ge sticht met geld dat voorstanders van de rassenscheiding op de scholen bij een hebben gebracht. In totaal zijn circa 4.000 leerlingen zonder onderwijs gekomen doordat gouverneur Faubus de openbare mid delbare school van Little Rock sloot om rassenintegratie te vermijden. Ongeveer de helft van hen heeft op scholen buiten Little Rock of op bij zondere scholen onderdak gevonden. Juridische deskundigen van de Amerikaanse Vereniging voor de Bevordering van de Belangen der Kleurlingen overwegen of een aan klacht tegen de nieuwe particuliere school van Little Rock kan worden ingediend. Tijdens de voetbalwedstrijd tus sen River Plate en Velez Sars- field in Buenos Aires, heeft het publiek zich zo misdragen, dat de scheidsrechter de ontmoeting moest affluiten. Het publiek dat op de hand was van River Plate, I bekogelde de spelers van Velez met stenen, flessen en andere voorwerpen. De politie greep toen energiek in en wierp meer dan 150 traan- gasbommen op de tribunes. Balans van de dag: een dode, acht gewonden van wie twee -ernstig, vijftig arrestaties en aanzienlijke materiële schade. In het KNVB-wedstrijdprogramma voor zondag 26 oktober zijn de na volgende wijzigingen aangebracht. UITGESTELD: Groen Wit—RSV en BoeimeerRKVVU (4 F). INGELAST: DEVO—Breda en RSV- Groen Wit (4 F) zomede OJC II RKC 2. Ken gulden genieting t)oor 9.5 vent Zo zacht - zo zuiver rijs-Roubaix; 12 april Parijs-Brussel; Ronde va.n Nederland; 21 juni kam- 18-19 april Ardennen-weekeinde; 26 i pioenschap van Frankrijk op de weg; april-1 mei Ronde van zuidoost-25 juni 18 juli Ronde van Frankrijk I Voor het vissen van mosselzaad zul len de natuurlijke banken in de Wad denzee geopend worden en wel op 21 en 22 oktober en 4 en 5 november. Het geviste zaad en halfwasmossels zullen uitsluitend uitgezaaid mogen worden op de percelen in de Wadden zee. Ook zal het niet toegestaan zijn bij nacht op bovengenoemde banken te vissen. Volgens deskundigen moet zich een voldoende hoeveelheid grof en fijn mosselzaad op de banken bevinden. Teneinde een grote hoeveelheid zaad te bemachtigen is op verschillende schepen extra personeel aangenomen. Bij de pier te Westkapelle is de 15-jarige Chr. Joziasse verdronken. Met enkele jongens van zijn leeftijd was hij aan het spelen geweest op de pier. Toen er echter een regenbui los barstte, luchtten de knapen over haast naar veiliger oorden. In zijn Poging weg te komen moet J. uitge gleden zijn en van 't plankier van de pier zijn gevallen. Ondanks vele po gingen was gisteren het stoffelijk overschot nog niet gevonden. (Advertentie"» De heer Jan Hupperts heeft bij de voorzitter van hef bestuur van de Zuidnederlandse Opera zijn ontslag ingediend als dirigent van deze opera. Als gevolg van reeds geruime tijd bestaande controversen tussen diri gent en directeur-regisseur, die naar de heer Hupperts mededeelde, uit groeiden tot rechtstreekse tegenwer king van de zijde van de directeur regisseur, de heer J. Baarts, zag de heer Hupperts bij de Zuidnederland se Opera geen ontplooiiingsmogelijk- heden meer op muzikaal gebied. Volgens maandag te Parijs ontvan gen berichten zijn er in het week eind in Marokko wanordelijkheden uitgebroken. De „France Soir" meldt, dat er een regeringscrisis in Marokko dreigt en dat in het gebied van Rabat de nood toestand is afgekondigd. ,,Le Monde" schrijft, dat de veel vuldige bijeenkomsten van het kabi net met de opperbevelhebber van het leger, prins Moeial Hassan, in de af gelopen drie dagen de indruk wek ken, dat men van plan is het leger te doen ingrijpen in bepaalde roerige ge bieden. j Deze foto laat zien hoe „de verba- l zingwekkende Randi". een 30 jaar oude beroeps-boeienkoning uit To- ronto 'n Canada, zich in de West Ham gemeentelijke baden te Strat- ford, Engeland, in een stalen kist met glazen deksel liet sluiten. Hij werd even later in de verzegelde kist in het zwembad neergelaten als oefening voor de poging, die hij voor de camera's van de Britse Indepen- I Frankrijk op de weg. Waarschijnlijk dent televisie zal doen om zijn eigen wor^en de data van de Ronde van record onder-water-blijven"dat op 1 uur en 58 minuten staat, te breken. Randi zal trachten twee uur onder water te blijven Hij zal via een microfoon en koptelefoon in Zwitserland nog gewijzigd. De Tour de France werd geprojecteerd van 25 juni tot 18 juli. De andere data (die mogelijk nog gewijzigd worden) zijn: 29 juli - 6 augustus Ronde van west- Frankrijk; 2 augustus Ronde van de Drie Valleien; 8 en 9 september we reldkampioenschappen op de weg in Nederland; 13 september Ronde van Piemont; 20 september Grote Prijs der Naties; 4 oktober Parijs-Tours en Ronde van Emilia; 18 oktober Ronde van Lombardije. Tijdens een vergadering van de bond van organisatoren van wegwedstrijden, die zaterdag te Milaan werd gehouden, is de in ternationale wielersportkalender voor 1959 bestudeerd. Het pro ject zal worden voorgelegd aan het kalendercongres van de UCI, dat in november a.s. te Zürich definitieve beslissingen neemt. Hoewel verschillende data nog of ficieus zijn, staat vrijwel vast dat de Ronde van Nederland van 15 tot 21 juni zal worden gehouden, gelijktijdig met de Ronde van Zwitserland (13 tot 20 juni). De laatste dag van onze nationale ronde valt samen met de wedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk; 7-17 mei Ronde van Span je (gevraagd werd deze ronde één week te vervroegen in verband met de Ronde van Italië), 7-10 mei Ron de van Duinkerken en Ronde van Normandië; 16 mei-7 juni Ronde van Italië; 17 mei Parijs-Valenciennes; 30 mei-7 juni Dauphiné Liberé; 31 mei Bordeaux-Parijs; 13-20 juni Ronde van Zwitserland; 15-21 juni De korfbalploeg TJOBA uit 's Heer Hendrikskinderen heeft het kampioen schap van de eerste klasse, de hoog ste eer die er in de Zeeuwse Korfbal- bond valt te halen, bereikt. Met een 4-0 nederlaag stuurde TJOBA het be zoekende VIOS naar huis terug te zelf kon men de kampioensvlag hijsen. In de tweede klasse A behaalde Swift III het kampioenschap door een zege van niet minder dan 14-0 op de Breskense ploeg BKC. Swift III mag nu met Volharding en Olympia uit maken, wie de twee opengevallen plaatsen in de eerste klasse zullen gaan innemen. De wedstrijd TJOBA-VIOS kende weinig hoogtepunten. De spelers van - v, maart Milaan Turijn; 3-14 verbinding blijven met de buiten- maart Parijs - Nice - Rome (nieuwe wereldwaarin zich speciaal voor t wedstrijd)19 maart Milaan - San 0._r hem, in het zwembad, ook een paar! Remo; 22 maart nationaal wegcri- TJOBA. die wisten wat er op het spel artsen bevinden. 5 terium van Frankrijk; 21-22 maart stond, konden hun zenuwen nauwe- Trofee van Vlaanderen; 29 of 30 lijks de baas en anderzijds was het maart Ronde Calabrië, 30 maart door de vele regens moeilijk bespeel- Ronde van Vlaanderen; 5 april Pa-bare terrein mede van invloed op het in een gezellige ruif. Mooie moderne kleurencombinatie. Rok in 3 etages, wit gepaspeld. ALLE MATEN voor leeftijd 6 t/m 11 jaar Deze speciale VoorDeel prijs is alleen morgen woensdag geldig. BREDA - BERGEN OP ZOOM spelpeil. Eerst na de rust slaagde TJOBA erin tot scoren over te gaan. De stand in d» eerste klasse, waar nog gespeeld moeten worden de wed strijden Scampolo 1-TOGO 1 en Vol- harding-Animo, is thans: TJOBA 1 25 uit 14, TOGO I 20 uit 13, ELTO 1 17 uit 14. Swift II 16 uit 14, VIOS I 11 uit 14. Animo I 9 uit 13, Scampolo I 9 uit 13 en Volharding I 1 uit 13. Door de slechte gesteldheid der ter reinen werd het merendeel der te spe len wedstrijden afgelast. Alleen de be langrijkste vonden doorgang. Voor de promotie naar de eerste klasse moest Volharding met lede ogen toezien, dat Olympia 1 de volle buit mee naar huis nam (1-5). Door dat Swift III kampioen werd in de tweede klasse A zal er een hele com petitie worden gespeeld tussen Vol harding I, Olympia I en Swift III voor twee plaatsen in de eerste klas. I Zoals wi.i dezer dagen hebben ge meld, heeft de Twentsche Bank en de met haar verbonden bank van Van Mierlo en Zoon een systeem van persoonlijke leningen ingevoerd. Particulieren kunnen bij de bank een lening sluiten van minimum vijfhonderd en maximum tweedui zend gulden tegen een rente van vijf procent en met een maximum termijn van aflossing van twee jaar. Het systeem van persoonlijke le ningen is niet nieuw. In de Ver enigde Staten zijn duizenden be drijven, die zich hiermee bezighou den. die daar per jaar voor ongeveer veertig miljard dollar aan persoon lijke leningen verstrekken. Ook in Engeland is men er, zij het sinds kort. mee begonnen. Er is reden om te veronderstellen, dat de persoonlijke lening ook in ons land wel succes zal hebben. In feite doet de bank immers niet an ders dan het afbetalingsbedrijf. Al leen zijn er bij de bank veel for maliteiten te vervullen. De geld- nemer moet in een persoonlijk onderhoud" uit de doeken doen, hoe hij zijn brood verdient, hoeveel hij verdient (na aftrek van alle lasten), de grootte van de lening moet ..passen in zijn levensstaat zoals de bank zegt. de maandelijkse aflossingen moeten in een „gezonde" verhouding staan tot zijn inkomen, enz. Die formaliteiten zullen wel voorkomen, dat het systeem van jle persoonlijke leningen teveel zal uit groeien. ir De kosten, aan het opnemen van een persoonlijke lening verbonden zijn niet laag. Zij liggen voor een lening van enkele duizenden gul dens tussen tien en twaalf procent. Vergeleken met het normale afbe talingskrediet echter is dat nog gunstig. Percentages tot twintig zijn daar niet abnormaal. De bank geeft in een brochure zelf een voorbeeld. Voor een lening van achttienhonderd gulden met een looptijd van achttien maanden be taalt men op basis van vijf procent rente per jaar f 135. Aan zegelkosten komt daarbij f 4.70, zodat de totale kosten bijna honderd veertig gulden bedragen, hetgeen neerkomt op iets meer dan elf procent van het le ningsbedrag. Meer dan het dubbele dus van de officiële rente. Dat komt, aldus de bank. nmdat de admini stratiekosten zo boog zijn. ITT Er wordt, zo stelt de bank. geen saVeliike zekerheid oorlernand of borgtocht eevraaed. 7ü gaat dus of no de juistheid van de dnor de geldnemer verstrekte gegevens. Maar men mag aannemen, dat het .oersoopliilre onderhoud" met een intelligente vertegenwoordiger van da hanV wel voldoende inzicht in de nosiHe van de geldnemer zal verschaffen TTet, risico, daf de hank gaat lonen liikt dan ook niet te groot. De brochure, die de Twent sche Bank heeft uitgegeven wüst daar niet, op- 7ii gaat er van uit. dat de persoonlijke lening slechts een succes kan worden op de grond slag van wederzijds vertrouwen en fatsoen. Een normale basis overi gens voor het hele zakenleven. En nodig is dat wel, want het lage minimumbedrag van vijfhonderd gulden brengt de persoonlijke le ning binnen het bereik van vrijwel iedere Nederlander, die een vaste betrekking heeft. Op twee gunstige aspecten zij nog gewezen: bij vervroegde terug betaling vergoedt de bank een rente van vijf procent over het vervroegd terugbetaalde bedrag. En bovendien vervallen alle nog opeisbare termij nen, ingeval de geldnemer komt te overlijden. De bank verhaalt de schuld dus niet op de erfgenamen. Een plezierig sociaal aspect, dat niet zo vaak pleegt voor te komen in het harde financiële leven. De E.H.B.O. afdeling- St. Jansteen vierde haar twintigjarig bestaan. Om 8 uur werd een heilige Mis opgedragen voor de zieierust van het overleden lid, de heer Al. Vonck. Om 20.00 uur begon de zeer druk bezochte feestver- gadering met een woord van welkom door de voorz. aan het college van 1). en w., de voorz. van het Distriet Zeeland, dokter Hermans, tevens lid van het hoofdbestuur, de afgevaardigden van de zusterverenigingen uit de om geving en andere aanwezigen. Hierna werd het overleden lid Vonek, met een kort gebed herdacht. De voorz, deelde mede, dat van de heren Bergers en Bouwman van het hoofdbestuur, van de burgemeester, van Sint-Jansteen en van de pastoor van St.-Jansteen, tevens geestelijk adviseur, bericht was ontvangen van verhindering, deze vergadering bij te wonen. Ook van de heer Jansen, voor malig instructeur, was bericht van verhindering binnengekomen. De secr. gaf een kort verslag van de voornaamste gebeurtenissen in de afgelopen 20 jaar. Hierna was het woord aan dokter Hermans. Hij zei totaal onvoorbereid te zijn om op deze jubileumvergade ring- het woord te voeren, omdat hij had verwacht, dat de heer Bergers dit zou doen. Dokter Hermans begon met Paus Pius XII te herdenken en voor diens zieierust een onze vader en weesgegroet te bidden. Daarna feliciteerde hij de afd. met haar 20-jarig jubileum en zei, dat de afd. St.-Jansteen bekend staat als een afd. die er mag zijn. En dit is wel bewezen uit het feit, dat zij de eerste aid. is geweest, die in Zeeland de na tionale titgl E.H.B.O,, afd. junioren, heeft weten te behalen. Dokter Hermans feliciteerde de voorz. en secr. met hun toegekende insigne van 20 en Mevr. Wöginger, vrouw van de voorz. Mevr. de Maat, insigne van 10 jaar trouwe dienst aan de E.H.B.O. Insignes De heer L. de Kerf, wnd. burge meester van St.-Jansteen, speldde hierna de jubilarissen het insigne op de borst, feliciteerde hen en zei ver volgens: De gemeente heeft de laat ste jaren een behoorlijke subsidie aan de E.H.B.O. gegeven, en is nog meer malen over de brug gekomen als de omstandigheden van de kas van de afd. niet toereikend waren. De ge meente heeft dit altijd gaarne ge daan, omdat zij er van overtuigd was dat door de E.H.B.O. veel goed werk is gedaan. Ik denk hierbij niet alleen aan de hulp, die werd verleend bij ongelukken op de weg, maar ook de begeleiding van ouden van dagen, in validen en vooral het zich spontaan ter beschikking stellen als nood wach ters van de B.B. Als 3e spreker trad op. de heer Van Aert, instructeur van de afd. Hij zei, dat uit het kort verslag van de secr. gebleken was, dat in de afge lopen 20 jaar, 273 personen het di ploma hadden behaald en dat er nu nog 71 werkende leden waren. Onder die 71 zijn er ongeveer 20 die in de toekomst alle oefenavonden zullen moeten meemaken, willen zij hun di ploma kunnen laten verlengen. Ge zien het feit, dat het aantal ongeval vrouw van de secr. en de heer O. len met de dag stijgt, spoorde hij die Weemaes, met het hun' toegekende leden krachtig aan, de oefenavonden trouw bij te wonen en hun diploma niet te laten verlopen. Wij zijn pas met een nieuwe cursus begonnen, al dus spreker. Namens het bestuur doe ik een beroep op u allen om te trach ten, degenen die hun diploma hebben laten verlopen, terug te winnen voor het volgen van een cursus en ze op nieuw in onze gelederen te helpen brengen. De heer Van Aert gaf een overzicht over het vele en goede werk, zowel in verenigingsverband als in de prak tijk, verricht door de 5 jubilarissen en spoorde een ieder aan, dit voor beeld te volgen. Een wenk Als laatste spreker trad op dokter Adriaanssens, docent van de afdeling. Ik ben zowat vier jaar werkzaam als docent van Uw afd., aldus spreker. Op de eerste plaats feliciteer ik de afd. met haar 20-jarig jubileum en de 20- en 10-jarige jubilarissen met het aan hun uitgereikte insigne. Op de tweede plaats is het mij een groot genoegen hier te mogen zeggen, dat de afd. over veel goede E.H.B.O.-ers beschikt. Ik ben het met mijn collega Hermans eens, dat dit voor een groot gedeelte is te danken aan onze in structeur, waarmee ik steeds prettig heb samengewerkt. Ik vind het ech ter wel jammer dat bij plaats heb bende ongelukken de bevolking er zo weinig aan denkt, om niet alleen een dokter maar ook de E.H.B.O.-ers te waarschuwen. Ik zou het ook op hoge prijs stellen, dat in de toekomst de E.H.B.O.-ers de beschikking kregen over een middel van snelvervoer. Hierna werd overgegaan tot het houden van een verloting onder de genodigden en de leden. Door de mid denstand van St.-Jansteen en enige fabrikanten was een massa mooie prijzen gratis voor dit jubileum be schikbaar gesteld. Na afloop van de verloting was er gelegenheid tot dan sen. Zowel NAC III als Brabantia II wonnen hun wedstrijd in de reserve le klasse. De Bredanaars met 43 op het nippertje van Vlissingen II en de Eindhovenaren met 40 van hekkesluiter Helmondia III. Zeeland (Advertentie) Sport II trok tegen Noad III aan het kortste eind (0—1), maar Middel burg II hield tegen Willem II III de buit in Zeeland (4—3). Taxandria II stuurde WSC II met lege handen huiswaarts (43). In de reserve 2e klas toonde Mid delburg III zich te sterk voor Axel II (83) en Hulst II had evenmin moei te met Hontenisse II (61). Alliance II boekte zijn eerste zege en wel met liefst 18 op het zwakke RCS II.

de Stem | 1958 | | pagina 5