Zeeuwsch-Vlaanderen Fruitpluk is in volle gang Het Venus kruid Jan Mertens over de soc. verzekeringen Zeeuws Tijdschrift geraakte achter Dagblad De Slem Afzet tegen* lage prijzen ZUID-BEVELAND DE LELIE Terneuzense Jeugdraad wacht nog steeds op een uitkering uit de Rampenfondspot Oudste rechten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 OKTOBER 1958 AXEL TERNEUZEN ü;ië zet invoer tomaten stop Ploegwedstrijd van de kring Oostburg der RKJB Op kaderdag KAB. te Goes GOES Missie-zondag Burgerlijke stand „Expo" werd een succes Fruit-export naar West-Duitsland De vrijhandelszone onder de loep Prachtige jonge bedrijven Dr. Ritter contra Delta-plan IN STATENKRING HULST: Verlangen naar eenheid van Zeeuwsch- Vlaamse K VP-ers Invoer appels in ons land verboden Hoogwaterstanden, AGENDA Vandaag Morgen RECREATIECOMMISSIE Door burgemeester en wethouders werden de volgende personen herbe noemd tot lid der recreatiecommis sie: C. van Bendegem, H. Goossens. L. Hamelinck, J. Wijna en W. Hir- des. In één vacature zal nog nader worden voorzien. Heikant OPLEIDING MUZIKANTEN Onder deskundige leiding van de heren Louis Ferket en August van Hooye zijn reeds 3 maanden twaalf jonge muzikanten in opleiding. Het ziet er naar uit dat ze ook allen mu zikant zullen worden. Dit is iets wat in de geschiedenis van het muziek leven niet vaak voorkomt. TONEELNIEUWS Daar de r.-k. muziekvereniging Heikant het vorig jaar een overwel digend succes heeft geoogst met de opvoering van het toneelspel „Suske Perdaems, de koster van de Hei kant", heeft men thans besloten het vervolg op dit toneelspel op te voe ren. Dit stuk heet ,,De terukeer van Suske Perdaems". De regie is we derom in handen van alom bekende Heikantse regisseur P. L. van Hooye. St.-Jansteen E.H.B.O. VIERDE 20-JARIG BESTAAN Voor een grote belangstelling vier de de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling haar 20-jarig bestaan. De pl.v. bur gemeester, wethouder de Kerf, reik te insignes uit aan voorzitter L. Wö- ginger en secretaris C. P. de Maat, die reeds van bij de oprichting lid der vereniging zijn. Mevrouw de Maat, mevrouw Wöginger en de heer O. Weemaes kregen een insigne van het 10-jarig lidmaatschap. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij de vereniging nog maals in de bloemetjes werd gezet vanwege het behaalde nationale kam pioenschap te Delft. Een loterij, waarvoor door midden standers meer dan 100 prijzen waren beschikbaar gesteld, vulde, verder afgewerkt door een gezellig dansje, deze zeer geslaagde avond. Koewacht BESTUURSMUTATIE BIJ HET WIT-GELE KRUIS Op de laatste bestuursvergadering van het Wit-Gele Kruis werd aan de heer Alphons de Waele op eigen ver zoek ontslag verleend als voorzitter. De heer de Waele heeft ruim 28 jaar als voorzitter de «belangen van het Wit-Gele Kruis behartigd. De heer Albert de Waele, eerste wethouder der gemeente, werd met algemene stemmen tot nieuwe voorzitter geko zen. Philippine STAKING OPGEHEVEN. Vele maanden heeft de haan op on ze nieuwe toren, het gewoon vertikt enige dienst te doen. Zonder dat iemand er erg in had heeft hij de staking opgeheven. Wellicht zijn er boven vele klach ten binnengekomen van de zijde van de windstreekkijkers. In ieder geval, de haan draait weer en we hopen dat hij niet meer zal blijven steken. Sluis B.A.F. GOED GESLAAGD. De katholieke Jeugdraad heeft het gepresteerd om met hun B.A.F. (Bliksem Actie Film) bij de parochia nen de benodigde gelden in te za melen voor het aanschaffen van een eerste klas filmtoestel. Voorzeker een hele aanwinst voor de parochie. Reeds zaterdag a.s. zal men in de gelegenheid worden ge steld te genieten van een kleurenfilm, de bekende operette „Roze Marie" Zondagmiddag kregen de kinderen hun première, en wel met: „Leer om leer". V.K.A.J. OPGERICHT. In onze parochie is een afdeling van de V.K.A.J. (vrouwelijke kath. ar beidersjeugd) opgericht. Er wordt van deze groep veel goeds verwacht. Sluiskil TONEELUITVOERING. De plaatselijke toneelvereniging „Sempre Avanti" heeft in het paro chiehuis voor een goed bezette zaal een geslaagde opvoering gegeven van het toneelspel „Vandaag is morgen" van Herbert Bates. De rollen der piloten, gespeeld door de heren Gregoire en van Hecke werden prachtig vertolkt en ook juffrouw de Buck speelde als Julia een prachtrol. Het zou te ver voeren, maar ook alle andere spelers beheersten hun rol vol komen. en speelden zonder, uitzon dering prima, hetgeen een compli ment is voor regisseur A. de Buck. Het decor was tot in de puntjes verzorgd door de heer Marvin en bij zondere lof verdient de grime welke voor het eerst werd verzorgd door A. van Hecke. Hoewel de tijden voor vele amateur gezelschappen zeer zwaar geworden zijn, behoeft „Sempre Avanti" met dergelijke goede opvoeringen niet bang te zijn voor de toekomst. „Sempre Avanti" speelt dit stuk zondag voor het laatst in Sluiskil. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 Tel 102 RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes Westsingel 98, Tel 2236. RayvnredacteurN. Karhof Rayuaoetieerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties oestemo voor de editie vooi Zeeland t 0.15 pei mm. Vooi .Ingezonuen Mededelin gen" 1 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes i regels oi minder t 0.90, élke regel meei t 0.15 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp f 1.50 eD j.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen da derdi plaatsing tegen half geld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marie Louise dv J. de Booij en M. Roelands; Michel zv E. de Ridder en M. Saelens; Martha dv J. Bleyenberg en J. Dobbeleir; Mar tina dv C. Bilderbeek en A Berk hout; Christiaan zv D. Schrier en C. van Langevelde; Ronald zv A. Hollebosch en M. Rijckaert; Nico- laas zv L. de Lege en J. Broodman. Huwelijksaangiften: Adriaan Bril 26 j. en Maatje Scheele, 24 j.; Pieter Moes, 23 j. en Geertruida van Dron- gelen, 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: Réné Rammeloo, 19 j en Johanna Sutter- land, 16 j. Overleden: Jannetje Ferdinadusse, 68 j., geh. gew. met C. van Dix- hoorn; Ebrina de Putter, 62 j.. geh. gew. met K. Burger; Franciscus de Block, 74 j., echtg. v. O. van de Cal- seyde; Hendrika Akkerman, 68 j„ echtg. van A. Bouman; Pieter Re- mijnsen. 49 j.. echtg. v. P. Klaassen; Leendert van der Weele, 34 j., echtg. van N. de Jager. IJzendijke UITSLAG KNOBELRIT Ter gelegenheid van de winkelweek werd voor de schoolgaande jeugd een knobelrit georganiseerd, waaraan ruim 90 kinderen deelnamen. De uitslag hiervan luidt: 1 W. Minnaert, 2 H. Rutten, 3 Ch. Tanghe, 4 Jac. Ocke. 5 H. Corijn, E. Martens. 7 Joh. van Opdorp, 8 Chr. de Veth, 9 Th. Wijf fels, 10 A. van Sorgen. „PYGMALIOW" VOOR ELMARE De culturele kring Elmare heeft zijn eerste lustrum ingezet op een zeer gelukkige wijze. De Schouwspelers uit Den Haag onder regie van Theo van Duyn gaven een prachtige ver tolking van het bekerade spel „Pyg malion" van G. B. Shaw. Het was een groot succes. Piet Eelveld gaf een gave vertolking van de onaandoen lijke spraakleraar Higgens; Jack Kei ling was onverbeterlijk als óe uitge kookte proletariër Doolittle, maar het grootste succes verwierf Charmy Rey- nen als het argeloze straatmeisje Eli za, dat tot grote dame wordt gevormd. De bijrollen pasten zich uitmuntend aan, zodat het geheel een gave en vooral plezierige vertoning werd, op een peil zoals hier nog niet is gezien. Het publiek, dat de grote zaal van het Jeugdgebouw nagenoeg geheel vulde, was enthousiast en gul met applaus. (Advertentie) Z.O.GENfiëi eiken Vandaag (dinsdag) is het juist een week geleden, dat België besloot de invoer van Nederlandse tomaten weer toe te laten, nadat dit vrijwel gedu rende het gehele seizoen verboden was geweest. Lang heeft de export mogelijkheid van tomaten naar België Op het terrein van de heer C. Ter- mont te Hoofdplaat vond onder grote publieke belangstelling de jaarlijkse ploegwedstrijd plaats van de kring Oostburg van de RKJB. Voor het publiek was het 'werkelijk jammer, dat niet meer jonge boeren aan deze wedstrijd deelnamen. De jury, bestaande uit de heren P. de Rijk, technisch adviseur van de kring, M. Franke en P. Remijn, assis tent bij de Rijks Landbouw Voorlich tingsdienst was vol lof over het werk. Winnaar van de wisselbeker en kam pioen werd de heer H. Goethals uit Waterlandkerke met totaal 82 punten, 2 A. de Maat eveneens uit Waterland kerke 81 p.. 3 B. Thomaes, Hoofdplaat 75 p., 4 R. Thomaes, Hoofdplaat 73 p. De wisselbeker was geschonken door de CHV te Hulst, terwijl door het echter niet geduurd, want de Belgi sche autoriteiten hebben thans bekend kringbestuur van de NCB te Oostburg, gemaakt dat met ingang van 22 ok-1 de NCB afdeling Biervliet, en de heer tober de invoer van dit Nederlandse P. Ouweneel te Oostburg, kunstvoor- produkt weer verboden zal zijn. I werpen ter beschikking waren gesteld. Op de kaderdag van de gewestelij- schiktheid. Indien enigszins mogelijk Het is druk in de Zeeuwse boomgaarden. Overal is men met man en macht bezig om de overvloedige oogst binnen te halen. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes, alles helpt met de pluk. Dat kan in deze tijd ook gemakkelijk gebeuren, want om fruit plukker te zijn behoeft men geen echte klimmer meer te zijn. Een groot deel van het werk kan vanaf de begane grond gebeuren. (Advertentie) ZIET UW PULLOVER-VEST- TRUI er nog fris en netjes uit? Laat hem anders NU nog even chemisch reinigen. Het kost U maar f 1.50. Stoomwasserjj, Chemische Was serij en Ververij St. Josephstraat 9-17 - Tel. 5171 BERGEN OP ZOOM Ter gelegenheid van de missiezon dag hield pater Rijk uit 's Graven polder behorende tot de missionaris sen van het H. Hart te Tilburg, een preek in de parochiekerk. Pater Rijk vertrekt binnenkort naar de Philip- pijnen. De jeugdige priester wist het hart van zijn gehoor te treffen en de collecte voor de missie bracht ruim duizend gulden op. Geboren: Hendrik zv J. de Jager en D. v. d. Pol te Kapelle; Jacobus zv F. Louws en A. van Weele te Nisse; Adriaan zv J. ter Heide en G. Smith te Wemeldinge; Leendert zv C. van Langevelde en J. Rottier te KrabbendijkeJoke dv P. Ponse en R. Janse; Willem zv W. Jacobus- se en D. ter Horst te Hoedekensker- ke; Diana dv C. Hermes en R. Ver- beem. Ondertrouwd: H. Proost, 23 j. en J. Imanse, 20 j.; J. Steketee, 26 j. en J. Wessels, 26 j.; A. Remijnse, 42 en P. Arnoldi, 37 j.; G. Hopmans, 31 j. en C. Borgo, 22 j. Gehuwd: J. Korshuize, 23 j. en C. de Koning, 19 j. Overleden: A. Wolfers, 94 j., onge huwd; C. van Dijk, 8 d., dv P. van Dijk en T. den Boer te Oosterland; A. Meijler, 78 j., echtg. van A. Goudszwaard', H. Dek, 54 j., ongeh. te Kruiningen; J. Gelok, 82 j., echtg. van G. van Fraassen. 's-Heerenhoek De 's-Heeren'hoekse „Expo" heeft haar deuren gesloten. En dat is niet met een zucht van verlichting ge beurd. De huishoudbeurs is namelijk een klinkend succes geworden en een geslaagde, gezellige zaak, waaraan niet alleen het publiek, maar ook de standhouders volop plezier hebben be leefd. Maximaal was het aantal be zoekers geschat op 3.000 doch het werden er ruim 3500. Alleen zondag telde men er al 1200. Een machtige trekpleistér bleek zaterdag het vuur werk, waarvan ongeveer 1600 perso nen hebben genoten. In de zalen van de Jeugdhoeve heerste een feestelijke stemming, die nog werd verhoogd door de premie- en prijzenregen. Bijzonder begiftigd werden zij, die een duizendtal vol maakten. Van iedere standhouder ontvingen zij een cadeau, zodat er hulp nodig was om de diverse ge schenken te torsen. De gelukkigen waren de heer J. Pompernolle en dokter Luyckx jr. uit 's-Heerenhoek en mej. Kole uit Nieuwdorp. Kapelaan de Bruyn, die op een der Expo-dagen zijn verjaar dag vierde, werd eveneens mild be dacht. Wanklanken waren er niet op deze Expo. Wel enige schroeilucht! Het „textiel" van de secretaris kwam namelijk op een gegeven moment in aanraking met een straalkacheltje, dat bij het kaartjesloket stond. Uit heel de omgeving zijn de be. langstellenden op komen dagen en de standhouders, die goede zaken hebben gemaakt, hoorden wij gistermorgen zeggen: „Dat doen we volgend jaar weer en dan nog beter en grootser". ke kring der K.A.B. in „Slot Ostende" te Goes, heeft de bondsbestuurder J. Mertens een glashelder betoog over de sociale verzekeringen en de ver eenvoudiging, welke eindelijk op dit gebied spoedig zal plaats vinden. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Mertens, om de sociale volks verzekeringen. welke voor alle inwo ners van Nederland gelden als de alg. ouderdomswet en de komende algemene kinderbijslagwet en de we duwen- en wezenverzekering onder te brengen bij de sociale verzekerings bank en de 22 Raden van Arbeid. Bij de bedrijfsverenigingen komen dan de ongevallenverzekering; de werk loosheidsverzekering en de verzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid. Die laatste verzekering maakt dan de regelingen inzake ziektewet, inva liditeitsverzekering en de meervoudi ge ongevallen-wet overbodig. Door deze unificatie en vereenvou diging zal een eind komen aan de haast chaotische toestand op dit ter rein. Behalve deze dringend nodige ver eenvoudiging komt er een eind aan de vaak tot wantoestanden leidende verschillen bij de ongevallenverzi ke ring. De nieuwe wet zal n.l. geen verschil meer maken tussen de on gevallen onderling; alleen wordt er dan n.l. gelet op de arbeidsonge- Nederlandse deskundigen bekijken elke week opnieuw, welke maatrege len er genomen moeten worden in verband met de export van appelen naar West-Duitsland en de gegeven prijsgarantie, dat geen appelen bene den een marktwaarde van 24 cent per kg naar dit land geëxporteerd zullen worden. Voor deze week komen er weinig veranderingen in de lijst van te ex porteren appelrassen. Er gaan geen rassen van de lijst af, terwijl enkel Golden Delicious boven 65 mm aan de lijst wordt toegevoegd. Hiervan mag dus met ingang van 20 oktober ook export naar West-Duitsland plaats vinden. De Kamer Van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden zal 12 november te Goes een verga dering houden. Drs. B. Udink, adj.-secretaris der K. v. K. te Rotterdam, zal in deze bijeenkomst een causerie houden over het onderwerp „De Europese economische samenwerking en de vrijhandelszone". wil de regering alles nog afhandelen in de zittingsperiode, welke in de zo mer van 1960 afloopt. Voorts zal in de toekomst de zegelplakkerij op de rentekaart vervallen, met behoud van verkregen rechten. De nieuwe vorm van verzekeringen en de voor uitgang der medische wetenschap, welke tot kostbare behandelingen voert, zal wel een verhoging der in te houden premies tot gevolg hebben, maar spr. meende, dat het bij 2 a 3 proceni zou blijven. Op het interessante betoog volgde nog een geanimeerde discussie. In de meeste boomgaarden is de pluk van peren nu achter de rug en ook de oogst van het belangrijke ras goudreinette is afgelopen. Het zijn nu hoofdzakelijk de Jonathan en Golden Delicious, welke nog aan de bomen hangen. Dit zijn twee rassen, waarvan in Zeeland de laatste tien jaar vele duizenden bomen zijn geplant. Over wegend treft men deze rassen aan op de jonge, moderne bedrijven. Het is een bijzonder mooi gezicht om aan de bomen deze mooi rood en geel gekleurde appels te zien han gen. Vooral als de zon schijnt is het heel mooi: Met name is dat het ge val rond het jonge, moderne fruit teeltgebied van Krabbendijke en ver der is er ook te genieten van de frisse kleuren van deze laatste ap pels in de omgeving van Nisse, 's- Heerenhoek en Heinkenszand, waar ook vele prachtige jonge bedrijven zijn aangeplant in de laatste tien jaren. De pluk zal over het algemeen nog wel twee tot drie weken duren, üp het ogenblik worden van de Jonathan en de Golden Delicious namelijk meestal de gekleurde vruchten ge plukt en later plukt men de vruchten welke op het ogenblik nog te groen zijn. Deze kunnen dan eerst nog wat kleuren. Het is namelijk zo, dat er op de veilingen enkel vraag is naar mooi gekleurd fruit. Méér dan vier .iaar wachten de Terneuzense jeugdvereni gingen op een uitkering uit de „Rampenfondspot", die bij de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland berust, maar nog steeds blijft het deksel er stevig op. Het gaat om een bedrag van ongeveer 25.000. Dit bedrag is al vele malen het on derwerp van discussie geweest en naar men beweert berust de uitein delijke beslissing bij de hoogste ge zagdrager in de provincie, die on dertussen reeds opdracht gaf een overzicht te geven van de verenigin gen, die hiervoor in aanmerking ko men, terwijl burgemeester mr. Tei legen van Terneuzen, meent de oud ste rechten te hebben, omdat hèm aanvankelijk werd gevraagd voor welk doel hij dit geld zou willen aanwenden. De burgemeester meen de dit het beste te kunnen besteden aan een openbare leeszaal, zeer te gen de zin van velen, die aan het jeugdwerk, zeker in een plaats als Terneuzen, een zeer grote waarde hechten. Zo langzamerhand is deze kwestie een „affaire" geworden, maar het resultaat is dat, hoewel er (weer) toezeggingen zijn gedaan, men nog steeds niet aan een defini tief besluit toe is. Dit onderwerp vormde het voor naamste punt van besprekingen op de vergadering van de Terneuzense jeugdraad, waar men lang niet te spreken was over het onderhoud, dat een afvaardiging van de jeugdraad op 12 mei van dit jaar met burge meester Tellegen had, waarbij deze niet van plan bleek zijn standpunt te laten varen en de prioriteit bleef ge ven aan een openbare leeszaal die, volgens de burgemeester, even zeer het algemeen belang dient. Toen de bcrgeweester werd ge- Nummer 4 van de lopende jaargang gen, wel geïncasseerd zullen worden, van het Zeeuwse Tijdschrift is bijna twee maanden over tijd verschenen, zodat het nog hard zal moeten op schieten om nummer 6 dit jaar nog van de pers te krijgen. Mr. W. de Bruine, oud-archivaris van Vlissingen. thans verbonden aan de prov. biblioheek, schreef een his torisch goed verantwoorde schets over de inlijving van Vlissingen in het Franse keizerrijk, welke op 7 februari 1808 geschiedde. Een diplomatieke strijd van 10 jaar was daaraan vooraf gegaan en toen Bonaparte aan de macht was gekomen werd de zaak hachelijker. Eerst kwam Talleyrand met het voorstel, dat de Bataafse republiek 50 miljoen gulden zou neertellen om de stad te behou den. Natuurlijk kon dat bedrag niet opgebracht worden. De geldwolf, die Talleyrand was, probeerde toen er een persoonlijk slaatje uit te slaan. Aan onze gezant te Parijs, Schimmel- penninck, liet hij door zijn agent Le- hoc meedelen, dat hij voor 600.000 francs Vlissingen in Bataafse handen zou spelen. Ook dit feest ging niet door, omdat Schimmelpenninck wist welke aardsschelm Talleyrand was. Later is de strijd om Vlissingen nog voortgezet tegen Napoleon met steun van koning Lodewijk, doch uit eindelijk moest men capituleren voor het bruut geweld. De bevolking was woedend over dit onrecht, al werd in de raadzaal door de collaborateurs een hoeraatje ingezet voor Napoleon en Josephine. Dr. P. Ritter jr., de oude trouba dour van Zeeland, schreef een „Con tra het Deltaplan", beducht als hij is voor het teloor gaan van veel schoonheid. Dr. Ritter twijfelt eraan of al de voordelen, welke de voor standers van het Deltaplan aankondi- maar wel weet hij, dat men het na tionale karakter een trek van zijn wezen ontneemt, wanneer een hele provincie van haar eigenheid beroofd wordt. Dr. Ritter schrijft in mineur, want hij beseft dat „het een vechten tegen de afsluitdammen is". Alleen hoopt hij nog dat bijzondere omstandigheden zullen opdoemen, die noodzaken tot wijzigingen tijdens de uitvoering der Deltawerken! Ds. F. Kloosterman komt nog even aan het ziekbed zitten van het Zeeuws Genootschap; de natuurliefhebber Vijverberg uit Schouwen stond een plaatje en een praatje over zijn ge liefde vogels af en notaris Blinden- bach uit St. Maartensdijk beschrijft de gerechte straf, welke de vagebond Caspar v. d. Weyde, wegens moord op zijn zuster te Aardenburg, niet ont liep. vraagd welke bestemming aan het bedrag van 25.000.- zou gegeven worden, kreeg men te horen, dat hij niet wist over welk bedrag men het had. Na een nadere toelichting met daaraan de vraag gekoppeld of hij dit werkeljjk voor een leeszaal wens te te gebruiken, beaamde burge meester mr. Teilegen dit. De burge meester zei daarbij, dat hem van een bestemming voor het jeugdwerk niets bekend was. „Daarvoor", zo zei de burgemeester, „moet u bij de commissaris der koningin zijn". De leider van de commissie, de heer E. de Groene, merkte op, dat er toch opdracht was gegeven dit bedrag onder de jeugdorganisaties te verdelen en dat er zelfs bepaalde toezeggingen werden gedaan. Burge meester Teilegen was van mening „dat er dan in Middelburg een fout was gemaakt". Vervolgens werd hem de vraag gesteld wat hij belang rijker achtte, een openbare leeszaal of een jeugdwerk, dat in opbouw is en dat van belang is voor de toe komst van de gehele bevolking. Bur gemeester Teilegen repliceerde met de vraag „waarom bouwt u dan geen zuigelingenbureau? De jeugdvereni gingen bevorderen de verzuiling". De gemeentesecretaris, de heer Dees, voegde er nog aan toe, dat de verlanglijst omtrent de besteding van het bedrag dateert van 1953 of 1954, de opdracht tot verdeling onder de jeugdorganisaties is van latere da tum. In antwoord hierop werd opge merkt, dat de jeugdorganisaties in financiële moeilijkheden verkeren. Door de toezeggingen, die werden ge daan, hebben verschillende organisa ties onkosten gemaakt, wat op zijn minst genomen niet erg verstandig is geweest. Programma Nadat de voorzitter uiting had ge geven aan zijn misnoegen door het gebruik van de woorden „zuigelin genbureau en verzuiling" in deze om standigheden, werd er bovendien nog opgemerkt, dat van overheidswege te weinig wordt gedaan voor de Ter neuzense jeugd. Men klaagt ieder jaar opnieuw wel over baldadige jeugd, maar de nodige gebouwen zijn er niet, er is geen kampeerplaats en eerst nu wordt een begin gemaakt met de aanleg van een speeltuin, maar dit is ook weer een kwestie van particulier initiatief, waar al te veel aan overgelaten wordt. Er werden plannen gemaakt voor het a:s. win terseizoen, waarbij o.a. de suggestie naar voren kwam om een avond te organiseren, waarop onderling zou worden van gedachten gewisseld over de levensbeschouwingen en hun invloed op het jeugdwerk, samenwer king, subsidiëring, maatschappelijk Iwerk en tenslotte een forum, dat al deze kwesties nader belicht. Zeker is dat in november de heer Lou Hoefnagels uit Amsterdam zal ko men spreken over lekentoneel en creatief spel. Tenslotte dankte de voorzitter mej. R. van Eek voor al het werk als secretaresse gedaan, nu zij wegens verandering van werkkring deze werkzaamheden niet meer kan voort zetten. Zelfs dat kan slechts verkocht wor den tegen lage prijzen. Voor onge kleurd fruit bestaat helemaal geen belangstelling. Lage prijzen voor appels Op de Zeeuwse veilingen is thans elke dag een ruim aanbod van vele appel- en pererassen. Alle herfst- en winterrassen mogen worden aange voerd en die zijn er heel wat. De af zet heeft over het algemeen een moeizaam verloop. Naar België mo gen geen appels en peren worden ge ëxporteerd en ons belangrijkste af zetgebied voor fruit, West-Duitsland. heeft de grens voor vele rassen ge sloten. Slechts de beste rassen en hiervan de beste kwaliteiten mogen naar dit land worden geëxporteerd. Dat is nog een voordeel, want hier door is er b.v. elke dag op de Zeeuwse veilingen vraag naar Cox's Orange Pippin voor West-Duitsland en de prijs van dit ras blijft hierdoor vrij stabiel. Voor de goede kwaliteit Cox's Orange Pippin wordt 35 tot 40 cent per kg betaald. Ook Sterappelen, enkel de groot ste maat, worden nog regelmatig naar West-Duitsland verladen. De veilingprijs hiervoor ligt rond 25 cent per kg. Er komen in Zeeland ook reeds heel wat Goudreinetten op de veilingen. De prijs blijft vrij stabiel op 15 tot 19 cent per kg voor de grootste maten. Er komen nog vele andere appel rassen op de veilingen en allemaal worden ze verkocht tegen lage prij zen. Vele goede kwaliteiten appels kan men kopen op de veilingen voor prijzen rond 15 cent per kg. Het ver schil met 1957 is wel bijzonder groot. Toen werden b.v. val- en kroetappe- len verkocht voor ongeveer 50 cent per kg en op het ogenblik wordt hier voor nauwelijks 5 cent per kg be taald. Appels, welke op het ogenblik wor den verkocht voor 15 cent per kg, no teerden het vorig jaar 75 tot 85 cent per kg. Nu was 1957, in het bijzonder voor Zeeland, een uitzonderlijk fruitjaar, omdat de appeloogst hier vrij nor maal was en de prijzen abnormaal hoog. Op het ogenblik is er weer sprake van een vrij normale tot goe de fruitoogst in Zeeland, maar de prijzen zijn nu abnormaal laag. In geen jaren zijn ze zo laag geweest als op het ogenblik en er zijn weinig tekenen welke wijzen op een verbete ring. Een groot voordeel is dat de binnenlandse markt zoveel appels en peren kan gebruiken. Enkele miljoe nen kilo's fruit worden wekelijks op de binnenlandse markt verkocht. De Nederlandse consument heeft het het vorig jaar noodgedwongen meestal zonder fruit moeten doen. Het tekort van het vorig jaar kan hij nu ruim schoots in halen en de algemene in druk is dat dit ook gebeurt. De er varingen van fruithandelaren is, dat er niet alleen veel fruit wordt ge kocht voor directe verse consumptie maar ook om in te maken. Vooral keuken- en fabriekskwaliteiten van rassen als goudreinette zijn hiervoor gevraagd. Een andere belangrijke factor is, dat de fabrieken zeer veel belang stelling hebben voor appels. Er was in de fabrieken praktisch geen appel moes meer in voorraad en de vraag was groot. Alle fabrieken werken op het ogenblik dan ook op top-capaci- teit in de appels. Peren iets heter Met de afzet van peren gaat het iets beter dan met de appels. Deze mogen naar West-Duitsland worden geëxporteerd en verder is er ook ge regeld vraag voor Engeland. Zo werd het belangrijke ras Beurre Alexander Lucas de laatste tijd voor de grootste maat verkocht tegen prijzen van rond 40 cent per kg De fijne, goéd smakende Doyenne du Cornice vindt gerede aftrek tegen prijzen, welke liggen tussen 50 en 60 cent per kg. Minder goed zijn de kleinere peren van rassen als Emile d'Heyst en Zwijndrechtse wijnperen te plaatsen. Deze komen niet veel boven 6 cent per kg. Zelfs de grootste maten van Zwijndrechtse wijnpeer komen niet hoger dan 12 tot 15 cent per kg. De vraag naar stoofperen was tot op heden erg gering. Goede partijen St. Remy werden de laatste tijd ver kocht voor 10 cent per kg en de Gie- ser Wildeman kwam ook niet hoger dan 20 cent per kg voor de grootste maat. Het vorig jaar werd hiervoor geregeld rond een gulden per kg be taald. Samenvattend kan worden gezegd, dat de gang van zaken in de fruit- afzet tot op heden teleurstellend is en dat de verwachtingen ten aanzien van de toekomstige afzetmogelijkhe den niet hoog zijn gespannen. Een voordeel is, dat er bij deze lage prij zen grote hoeveelheden te verkopen zijn op de binnenlandse markt. Hier door kan vrijwel het gehele aanbod steeds worden verkocht, al is het te gen lage prijzen. De pluk is in volle gang en zal nog enkele weken duren. Een groot deel van het geplukte fruit gaat zo vlug mogelijk naar de bewaarplaatsen, koelhuizen en gascellen van de vei ling- en particuliere koelhuizen. Ze ker in een overvloedig fruitjaar als dit bewijzen deze hun grote nut. Zon der deze mogelijkheden van bewa ring zou de hedendaagse fruitteelt niet kunnen bestaan. Dank zij de be- waringsmogelijkheden kan er Neder lands fruit worden aangeboden tot diep in het voorjaar en de telers zullen zeker in een jaar als dit er alles op zetten een zo goed mogelijke kwaliteit in de koelhuizen te bren gen, omdat hiervan nog het meeste verwacht kan worden. Het ledental van de Statenkring Hulst van de K.V.F. is, naar voorzitter E. Poppe tijdens de vergadering in het bioscoopgebouw te Hulst meedeelde, vrij aanzienlijk gedaald. Er is zelfs een hele afdeling al was het dan een kleine ter ziele. De secretaris, de heer F. C. Mechelink, voegde daaraan in zijn jaarverslag nog toe, dat het verlies vooral in de kanaalzone geleden was. Het totaalverlies aan leden bedroeg 362, naar hjj vertelde. Men slaagde er, evenmin als het kringbestuur tot nog toe, niet in een vrouwelijk bestuurslid te benoemen. Die kwestie zal over ca. 6 weken op nieuw ter tafel komen. Dan wordt n.l. opnieuw een vergadering belegd, zo mogelijk tezamen met de Staten kring Sluis, waarmee men contact zal opnemen. Tijdens de vergadering te Hulst bleek opnieuw het verlangen naar eenheid, zo mogelijk zelfs tot samen smelting van de beide statenkringen. Die wens kwam weer naar voren toen men besloot de inleiding van de gedeputeerde ir. G. P. M. Dikötter over alle aspecten van het Delta plan naar een volgende bijeenkomst te verschuiven. Men wilde daarbij graag ook de west-Zeeuwsch-Vlamin- gen hebben. Ir. Dikötter zelf hield daarop een overtuigend pleidooi voor eenheid. Waarschijnlijk zal over ca. zes we ken een gezamenlijke vergadering worden gehouden waar ir. Dikötter zijn inleiding over het Deltaplan houdt en die tevens aanleiding kan worden tot onderhandelingen over 'n samenvoeging. In de vergadering te Hulst is het plan 1960 voor de nieuwe kamerver kiezingen aangekondigd, waarbij men de afdelingen opwekte tot grote ac- Op 25 september j.l. werd de ex port van Nederlandse appels naar België stopgezet in verband met de prijsontwikkeling op de Belgische markt. Er zijn op het ogenblik nog geen tekenen, welke er op wijzen, dat de grens spoedig open zal gaan. Tot dusver bestond nog steeds de moge lijkheid alle appelen behalve Cox's Orange Pippin en Goudreinette uit België in ons land in te voeren. Met ingang van 22 oktober is deze invoer echter verboden Voor Cox's Orange Pippin uit België werd de grens reeds op 27 sept. j.l. gesloten en voor Goudreinette op 10 oktober. tiviteit en tot het opstellen van een winterprogramma. Men besloot ook een telegram aan de K.V.P.-kamer fractie te zenden om erkentelijkheid te betuigen voor wat zij terzake de vrije veren heeft gedaan. Morgen, woensdag 22 oktober, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.04 en 23.49 uur; te Ter- Kieuzen om 10.49 en 23.27 uur en te Vlissingen om 10.20 en 23.02 uur. SAS VAN" GENT Olympia 8 uur: Adam op de va'lreep, 18 j. TERNEUZEXT Luxor 8 uur: Der Bettel- student, a.L AXEL Het Centrum 8 uur: Mon Oncle, alle leeft. KAPELLEBRUG Cyr. de Kindt 3 uur: Kermisschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Let fanatiques. GOES Grand: De vuurdoop van de lafaard. 14 j. MIDDELBURG Electro: De vluchte lingen van Guatara. VLISSINGEN Aihambi^: Een theehui# voor Tobiki, a.l. Luxot: Maar.... 36 uur, 18 j. GOES Grand: De vuurdoop van de lafaard. 14 j. MIDDELBURG Electro: De vluchte lingen van Guatara. VLISSINGEN Alhambra: Een .theehuis voor Tobiki, a.l. Luxor: Maar.,.. 36 uur, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: For tune Carree, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uur: Mon Onc^e, alle leeft. OOSTBURG Ledel 8 uur: De slag om het vrouwenfort, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Der Bettel- student, a.l. XORDERS VAN DE BAASÏ, JE VOIAT DEZELFDE ROUTE i

de Stem | 1958 | | pagina 2