WEER GRANATEN-REGEN OP QUEMOY Symbool van energie Peking trekt het bestand in Grote ontgoocheling in Verenigde Staten Kardinaal toch naar Mindszenty conclaaf Ministerraad besluit tot indiening wetsontwerp nationale voetbalpool In Warschau proces tegen begon Koch DR. GALEAZZI-LISI TOEGANG TOT VATICAAN ONTZEGD Uittocht van de Britten begonnen Wegens onbehoorlijke publicaties: Abbas wil spreken over bestand DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier Franse gevangenen vrijheid in „TROUWELOOS" Ministerj Kippen dood? Fout bij het laden Staatsgreep in Thailand VIER PERSONEN BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND Verantwoordel ijk voor de dood van miljoenen j Noordwestelijke wind Jordanië Ontslag als eerste arts Ontploffing op Britse tanker Veel sneeuw in Alpen Bergingen Zuid-Afrika WORMEN. 98e JAARGANG No. 22891 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland aflW afl DINSDAG 21 OKT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. l.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 7236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat_56L_teL _2601 ^sraURG^ieuwst at, Vier Franse soldaten die in ja nuari door de Algerijnse opstande lingen gevangen zijn genomen, zijn gisteren in Tunis op vrije voeten ge steld. De vier zijn gevangen genomen bij Sakiet Sidi Joessef, aan de Algerijns- Tunesische grens, tijdens een actie, die tot een gespannen verhouding tussen Frankrijk en Tunesië leidde. De Fransen zeiden toen dat de op standelingen, die de vier Fransen gevangen namen, uit Tunesië naar Algerië waren gekomen. De gevange nen verklaarden goed behandeld te lijn. Generaal Salan, de Franse opper bevelhebber in Algerië, heeft nu be vel gegeven tien Algerijnse verzets trijders op vrije voeten te stellen. Volkomen onverwacht hebben de Chinese communisten gis teren het bestand rond Quemoy ingetrokken en opnieuw een moordend vuur op de kusteilanden geopend. De regering in Pe king „verantwoordde" haar besluit met de mededeling, dat de V.S. de bestandsbepalingen hadden overtreden door nationalis tische vaartuigen naar Quemoy te escorteren. Het Amerikaanse opperbevel op Formosa verklaarde onmid dellijk, dat er geen enkel schip geëscorteerd wordt en dat de beschuldiging van Peking blijkbaar doelt op de vaart van een drijvend dok voor landingsvaartuigen, dat inderdaad onder es corte was van enkele kleine oorlogsschepen. De beschieting van de eilanden duurde bijna drie uur. Ze werd in gezet kort nadat radio-Peking de opzegging van het bestand had gemeld. Zoals bekend verlengde de regering van communistisch-China op 12 oktober jl. dit bestand met veertien dagen. Volgens berichten uit Vati caanstad zou de Hongaarse pri maat, kardinaal Mindszenty, in Rome verwacht worden voor het conclaaf, dat zaterdag be gint. Volgens een zegsman uit Vaticaanse kringen zouden als gevolg van berichten over de komst van de kardinaal in de Sixtijnse kapel tronen voor 53 kardinalen worden opgericht. Van gezaghebbende zijde te Boeda pest werd maandagavond vernomen, dat er niets bekend is over een ver andering in de status van kardinaal Mindszenty. Amerikaanse en Hongaarse ambte naren deelden mee, dat er geen on derhandelingen zijn gevoerd over de mogelijkheid de kardinaal deel te laten nemen aan het conclaaf. De 44 kardinalen die zich reeds te Rome bevinden, hebben maandag be sloten dat zij zaterdag om 18.00 uur in conclaaf zullen gaan. De eerste stemming zal zondagochtend worden gehouden. Om alle misverstand te voorkomen zal men bij de komende stemmingen in het conclaaf, wanneer een stem ming nog niet tot resultaat heeft ge leid, behalve wat vochtig stro ook een chemische substantie toevoegen aan de te verbranden stembriefjes, waardoor de uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel opstijgende rook terstond duidelijk zwart zal zijn. Het is namelijk wel voorgekomen dat de rook van het stroovuur eerst wit was en pas geleidelijk aan zwart werd, waardoor voorbarig de indruk werd gewekt dat er reeds een paus was gekozen. Voor Amerika is de hernieuwde be schieting van de Quemoy's een bijster onprettige verrassing. De laatste da gen waren er tekenen van een gewij zigde houding in Washington. Ais Pe king tot overleg bereid was geweest, zou de Amerikaanse regering waar schijnlijk hebben aangestuurd op de militarisering van de kusteilanden. Men wijst er in Taipeh op, dat de Chinese communisten, evenals des tijds bij de strijd op het Chinese vas teland. een (tijdelijke) staking der vijandelijkheden altijd ter bevorde ring van twee doeleinden aankondig den, namelijk voor de aanvoer van voorraden en ammunitie en ter ver warring van de tegenstander. Hieraan wordt toegevoegd, dat de eenzijdige beëindiging van het even eens eenzijdig door de Chinese com munisten afgekondigde bestand waar schijnlijk van beslissende invloed zal zijn op de besprekingen, die de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, te Taipeh met AMERIKA en Engeland hebben de Sovjet-Unie laten weten, dat hun mi nisters van Buitenlandse Zaken zich eerst op de Geneefse conferentie over de kernproeven zullen laten zien, als de besprekingen der ambassadeurs gunstig verlopen. DE HEER H. W. Tilanus, die jaren lang voorzitter is geweest van, de CHU, heeft het eredoctoraat in de rechtswetenschappen gekregen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. IN MOSKOU gaat men volgend jaar beginnen met de bouw van. een 490 meter hoge toren, die uit staal wordt opgetrokken. DE WERELDBANK gaat bemiddelen in het financiële geschil tussen Enge land en Egypte. Eerder bood de bank al met succes haar diensten aan voor de regeling der schadevergoeding voor de aandeelhouders der oude Suez- maatschappij. TWEE TURKSE politiemannen zijn gisteren te Kunousa, op Cyprus, dood geschoten. Ze hielden de wacht bij mijnen dil Brits eigendom zijn. IN CANBERRA zijn gisteren de be sprekingen begonnen over een verder gaande samenwerking tussen Neder land en Australië. Het beraad van de beide delegaties zal naar verwachting een week duren. BIJ DE RAMP met een Russisch straalpassagiersvliegtuig, op de lijn Moskou-Peking, die aan meer dan 70 mensen het leven kostte, blijken vier Oostduitsers betrokken te zijn. Aan vankelijk meende men, dat vier West- duitse zakenlieden het leven hadden verloren. SINDS zondagmorgen wordt het Zweedse vissersvaartuig „Marina" ver tuist, dat tien mensen aan boord heeft. Schepen in het Kattegat heeft men verzocht naar de boot uit te zien. de nationalistische leider, generalissi mus Tsjang Kai-Sjek, zal voeren. ,,De trouweloosheid der communis ten is eens te meer gebleken", aldus officiële nationalistisch-Chinese krin gen. Een minister verklaarde met na me: ,,Wij hebben altijd gezegd, dat Mao Tse-Toeng onze beste agent te Peking is.' Het communistisch-Chinese persbu reau ..Nieuw China" heeft naar aan leiding van het bezoek van Dulles aan Taipeh verklaard, dat dit een „nieuwe Amerikaanse politieke en militaire slinkse streek in het gebied van Formosa" moet inleiden. Dulles heeft maandag gezegd, dat het een tragedie is, dat de Chinese communisten „opnieuw hun oorlogs zuchtige houding hebben getoond." Hij zei naar Taipeh gereisd te zijn om een „vredesopdracht" te vervul len. Hij voegde er aan toe, dat het duidelijk is, dat als de communisten hun beschietingen hervatten om poli tieke doeleinden te bereiken, de ge sprekken die hij met generaal Tsjang zal voeren, niet de omvang en het karakter kunnen hebben, die zij ge had zouden kunnen hebben als er nog een bestand ware geweest. „Niettemin geloof ik, dat onze ge sprekken nuttig kunnen zijn", aldus Dulles, Hü sprak de hoop uit, dat de hervatting van het bombardement slechts van korte duur zal zjjn en dat de wereld „de ernstige gevolgen van de communistische volharding in agressie" bespaard zullen blijven. Eisenhower heeft maandagochtend een telefonisch ondèthoud gehad met zijn minister van Buitenlandse Zaken. De premier van de Algerijnse opstandelingenregering in bal lingschap, Ferhat Abbas, heeft maandag in een interview voor radio-Caïro verklaard, dat hij be reid is onmiddellijk met Frank rijk te onderhandelen over een staken van het vuren in Alge rije. Dat onlangs bij een oponthoud bij het grenskantoor Werjihout een aan tal kippen door verstikking om het leven is gekomen, wijt minister Von deling aan een fout bij het laden. Dat blijkt uit het antwoord van de minis ter op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, ir. C. van Meel (K.V.P.) De lading kippen werd vanuit Bel gië naar Nederland vervoerd. Het bij invoer overgelegde certificaat van gezondheid bleek niet aan de eisen te voldoen. Daardoor ontstond opont houd. Een grote meerderheid van de staatscommissie-Wiarda een commissie, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van het lo terijwezen wenst de instelling van een nationale voetbalpool. In de ministerraad is gisteren besloten, dat op korte termijn een wettelijke regeling in de geest van het meerderheidsvoor- stel van die commissie-Wiarda bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het rapport van de commissie zal als bijlage bij de memorie van toelichting worden gepubliceerd. De meerderheid van die staats commissie, die uit achttien leden be staat, betoogt in een interim-rapport, dat aan minister Samkalden is uitge bracht, dat een goed georganiseerde voetbalpool in de behoeften van een groot deel van de Nederlandse be volking zal voorzien. De commissie wenst aan één Instantie vergunning te verlenen voor het instellen van die pool. Zij vreest, dat wanneer als ge volg van de huidige loterijwet de hui dige KNVB-pool in hoogste instantie Maarschalk Sarit Thanarat, opper bevelhebber van de strijdkrachten in Thailand, heeft maandag het bewind over zijn land aan zich getrokken. De premier, generaal Thanon Kitti- katsjorn, en zijn ministers ziin afge treden. In een verklaring zei Sarit nog, dat de machtsoverneming noodzake lijk was om de „ernstige communis tische dreiging in en buiten het land het hoofd te bieden en de constitu tionele monarchie te bewaren." Hij verklaarde de steun van de afgetre den regering te hebben. verboden zal worden, er een aantal kleinere pools zal ontstaan, die voor de justitie moeilijk te controleren zullen zijn. Een minderheid van de commissie (dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en prof. dr. H. Ridderbos is de mening toegedaan, dat iedere vorm van een voetbalpool op ethische gronden afge wezen dient te worden. Is de meerderheid van de com missie van oordeel, dat er inderdaad een voetbalpool zal moeten komen, over de wijze waarop die pool moet worden georganiseerd, bestaat geen eenstemmigheid. Enige leden wensen n.l. ver gaande bepalingen ten aan zien van de beslotenheid, de hoogte der prijzen, enz. Maandagavond is onder Beuningen een personenauto in volle vaart ach ter op een stilstaande trailer gereden. De vier inzittenden van de personen auto, allen werkzaam bij een aanne mersbedrijf uit Beneden-Leeuwen, werden ernstig gewond. Ze zijn in het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen opgenomen. Maandagmorgen tien uur is te j Warschau het proces begonnen tegen j Erich Koch, Hitlers voormalige Gau- leiter van Oost-Pruisen en de daar- j aan toegevoegde Poolse en Russische gebieden en later rijkscommissaris van de Oekraine, die verantwoorde lijk gesteld wordt voor de dood van 72.000 Polen en vier miljoen Oekrai- ners. Het proces werd uitgesteld we gens ziekte gedurende vijf jaar Brit se en zes jaar Poolse gevangen schap. De beschuldiging houdt in, dat hij trouw Hitlers plan tot uitroeiing van alle Polen, die niet van nut wa ren als werkkrachten voor het derde rijk, uitvoerde met behulp van con centratiekampen, instellingen voor slavenarbeid, „kolonisatiedepots" en massa-executies. Hij staat alleen te recht voor oorlogsmisdaden op Pools In het Vaticaan is de kachel ge- ïnstalleerd, waarin over enkele dagen de stembriefjes van het conclaaf verbrand zullen wor den. Indien de stemming nega tief is komt er zwarte rook uit de schoorsteen. Zodra er een Paus 's gekozen stijgt er witte rook op Z Verwachting van het KNMI tot morgenavond, opgemaakt maan Z dagavond 23.15 uur: Z Vry veel bewolking met tijde- Z lijk enigl regen. Matige tot krach- tige noordwestelijke wind. Over J het algemeen weinig verandering Z in temperatuur. Z Verwachting van het Belgisch Z Z Weerkundig Instituut: matige tot Z zwakke noordwestelijke wind. Be- Z woïkt tot mooi. Plaatselijk och- Z tendmist. Vandaag: zon onder 17.35 uur; J maan op 15.03 uur. Morgen: zon op 7.15 uur; maan Z onder 1.47 uur. Maandagochtend is het eerste Brit se tanklandingsschip met militaire goederen en militairen uit Jordanië vertrokken. Het schip vertrok uit Akaba aan de Rode Zee. De reis gaat naar Cyprus. Volgens een militaire woordvoerder zullen er een week lang dagelijks schepen uit Akaba vertrek ken. Zaterdag worden er ook militai ren per vliegtuig weggebracht onder toezicht van de V.N. De vliegtuigen zullen over Syrisch en Libanees grondgebied gaan. De voormalige lijfarts van paus Pius XII, dr. Galeazzi-Lisi, is de toegang tot het Vaticaan ont zegd, Dit als gevolg van de on smakelijke publikaties over de gebeurtenissen rond het sterfbed van de Paus, die de onscrupu leuze medicus aan verschillende bladen heeft verkocht en waar- wil dagen. De journalistenbond wil de hoofdredacteuren, die voor de pu- blikatie van het dagboek aansprake- lijk zijn, eveneens voor zijn tucht- b)J hij foto S leverde die (blijk- raad brengen. De gehele Italiaanse baar door hemzelf) clandestien Pers. voorzover niet medeschuldig aan de betreurenswaardige publika ties, heeft in felle bewoordingen het gedrag van de voormalige pauselijke lijfarts afgekeurd. De Romeinse correspondent van ..De Tijd" schreef: „Onder het gehele Italiaanse volk, van welke richting of politieke ten- denties ook, is een storm van ver- gevraaga „om zich vrijer te kunnen ontwaardiging opgegaan over het ge- verweren tegen de beschuldigingen drag van een eerloze medicus, een van de federatie van artsen", die, vulgaire geldmaker en een verrader zoals gemeld, zijn gedrag heeft ver- van elke, zelfs van de meest simpele oordeeld en hem voor de tuchtraad erecode der artsen. Het gaat over de dachten rade. waren genomen. Galeazzi-Lisi heeft inmiddels zijn ontslag ingediend als hoofd van de Vaticaanse gezondheidsdienst. Het college van kardinalen heeft dit ont slag aanvaard en bekend laten ma ken dat de functie nu vacant is. Vol gens de dokter zelf heeft hij ontslag lijfarts van wijlen Z.H. Paus Pius XII. Deze man, Enrico Galeazzi-Lisi, heeft gepoogd om nog uit de laatste ziekte van de Paus een lucratieve slag te slaan, een beste zaak, een extra voordeel van ettelijke miljoe nen lires, dollars en franken. Als persoonlijk medicus van de Paus heeft hij nauwkeurig, uur voor uur, de laatste lijdensweg van de H. Vader geobserveerd en genoteerd. Stiekem heeft hij foto's genomen van de zwaar zieke en zich gespeciali seerd in kleurenopnamen van zijn doodsstrijd. Zelfs terwijl hij de „arme resten", naar de woorden uit 's Pausen testament, in de nachte lijke Sint Pieter verzorgde tijdens het proces der balseming, was hij bedacht op eigen geldelijk gewin. Deze ontrouwe slaaf trachtte, terwijl zijn Heer nog boven aarde stond, aan Italiaanse, Europese en Ameri kaanse dag- en weekbladen zijn kleu renfilm, zijn „dagboek" met of zon der foto's, voor duur geld van de hand te doen, een „scoop", dé sen satie dezer eeuw en dit met voorbe- grondgebied. Naar verluidt hebben de Russen beschuldigingen voorbe reid betreffende de dood van Oekrainers. De beschuldigingsakte beslaat zes tig pagina's en wordt onderstreept door twintig beëdigde verklaringen van overlevenden uit de 45 concen tratiekampen en instellingen voor slavenarbeid die door Koch werden opgericht. Men verwacht, dat het proces twee weken zal duren. Er worden geen getuigen verwacht uit West-Duitsland, wel een aantal Polen. Op foto's uit de dagen, dat Koch nog de trotse houder was van partij kaart no. 90 van de Nazibeweging, heeft hij het ronde voorkomen van een man vol zelfvertrouwen. Op het ogenblik is hij een mager mannetje van nog geen honderd pond, met een hangsnor. Dat hij nog leefde, aldus Koch, dankte hij alleen aan de vrouwelijke dokter Kaminska, „die van zorg zaamheid voor mij vervuld is hoewel zij joods is, een ideale dokter." Bij een ontploffing op de 17.490 ton metende Britse tankboot „Stanvac Japan", in de Arabische Zee, zijn gisteren vermoedelijk twintig van de 70 bemanningsleden om het leven ge komen. De bemanning bestond uit 16 Britse officieren en 54 Indische matrozen. Het is een schip van de Standard Vacuum Transportation Ltd. Het ge hele middenschip, waarop zich de brug bevond, is verwoest. Dit standbeeld „vliegend figuur", is in opdracht van een groep indu- strïélen door de Amsterdamse beeldhouwer W. Couzijn vervaar digd. Vandaag zal het door burge meester mr. H. Loeff in en Bosch onthuld worden. Het beeld geeft een uitbeelding van de industriële ener gie, die heeft bijgedragen tot de grote ontwikkeling van de Brabant se hoofdstad. In de afgelopen twee dagen is in de Oostenrijkse Alpen meer dan twee meter sneeuw gevallen. Als ge volg hiervan is bij de Solsteinhut, op 1.804 meter hoogte, ten noorden van Innsbruck, een groep van 16 per sonen van de buitenwereld afgeslo ten. Het zijn vermoedelijk twaalf leden van de Oostenrijkse Alpenred dingsdienst en het gezin van de waard van de hut. (Advertentie) Winsten tot veelvoud van deelname mogelijk. In de Tafelbaai liggen ca. 350 houten schepen op rotsbodem onder 4 m zand en 7 tot 15 m water. Uit een voorlopig onderzoek met de tectors is gebleken dat en waar een groot aantal ladingen met goud, tin enz. aanwezig zijn. Niemand kon de ze bergen omdat men tot dusverre niet onder water in zand kon duiken. Een gepatenteerde en beproefde duik- inriohting van de expert Ing. W. van Wienen heeft dit thans mogelijk ge maakt. De situatie in de Tafelbaai is ideaal voor dit soort bergingswerk wat aantal duikdagen en uren be treft. Zeestromingen zijn er onbe duidend. De Unie van Z.-Afrika heeft conces sie verleend. Deze èn de uitvinding zijn ingebracht in de onderneming. Een uitgegeven lening is nog niet voltekend. Verwacht wordt dat spoedig voldoen de geplaatst zal zijn om de Neder landse vlag weer ver van het Vader land in top te doen gaan en het Ing. van Wienen mogelijk te maken de reeks van zijn grote bergingssucces sen voort te zetten met een zo groot se onderneming dat de gehele wereld in spanning toe zal zien. Verkrijgbaar zijn 4% io j. Obli gaties van f 1000.— en f 100— gclijkopdelende in de winst met aandelen van gelijke nominale waarde. Uitvoerige prospectus en nadere gegevens POSTBUS 89 BUSSUM De meeste hengelaars plegen in de vroege morgenstond, of 's avonds heel laat, op pad te aan om te trachten de visjes te verschalken. Tot dusverre moesten zij ervoor zorgen de wormen, die hun aas uit maken, van tevoren in te slaan. Dat gaf wel eens moei lijkheden. Nu echter wordt het anders. De Rome Manufacturing Company in Amerika, die dit jaar voor het eerst wormen automaten in de handel heeft gebracht, wordt overstelpt met orders. De firma gébruikt verbouwde melk-automaten, waarin ieder vakje een met mos en twaalf vette wormen gevulde doos bevat. In het hengelseizoen van dit jaar hebben op een dozijn plaatsen in het merendistrict van Roeland County, in de staat New York, wormen automaten gefunctionneerd. Zij brachten op een gemiddeld weekeinde niet minder dan 125 dollar per machine op.

de Stem | 1958 | | pagina 1