Het priestervraagstuk in Europa is vooral ook structureel probleem MENSEN EN MUZEN Duiven in tijd voor de winter: selectie A S B c Li. 1 Vogels zonder kooi Nieuwe leningsvorm bij Twentsche Bank Een, twee of drie Sc Groot congres te Wenen was pleidooi voor Europese visie I Interessante conclusies naar Yaticaan Aanwezigen j Noodlanding bij Zele (B) Routes naar Monte Carlo Boete voor honden Tekens I 13 Traangas gebruikt in gevangenis van Denver met het hoogste rendement Invallen en uitvallen van Karei Jonckheere Overdruk uit Nieuw Vlaams Tijdschrift Duivenkroniek van „Den Bruinen" Politieke officieren op schepen M !a E !H IU 60-74 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 (Van een onzer redacteuren) ,Er bestaat in Europa een priesterlijk lijkerwijze opgevat kunnen worden als een accentuering van het feit, dat een priester probleeem". Vele en velerlei sprekers hebben dit vraagstuk, vaak ieder vanuit een eigen gezichtshoek, belicht. Het laatst en tevens op de meest grondige wijze is dit thema ter sprake gebracht op een inter nationale conferentie te Wenen, die van 10 tot 13 oktober te Wenen is gehouden. 1 Daar kwamen godsdienst-sociologen uit tal van landen uit het vrije Europa bijeen priesters-wetenschapsmensen, die een Euro pese visie voor het priesterlijk probleem in Europa vermochten op te brengen Nu klinkt dit misschien oneerbiedig en de uit roepteken achter de vorige zin zou moge- zo maar een Europese visie erop na kon gaan houden, over z'n eigen problemen nog wel. Het uitroepteken zij echter bedoeld als een hulde aan deze priesters-wetenschaps mensen, die als pioniers - op de basis van de Kerk - dit nijpende probleem enkele dagen lang grondig hebben bestudeerd. Uit de diverse referaten hebben zij, met ruime Europese visie, hun conclusies getrokken. En deze conclusies zijn doorgegeven aan het Vatikaan. Een weg van onder naar bo ven dus, niet bepaald de hiërarchische weg. Vandaar, dat de persconferentie, die dr. J. J. Dellepoort, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te Breda, die secretaris van die Weense conferentie is geweest, op het seminarie De Ypelaar te Breda hield, een merkwaar- I dige persconferentie was. Want wel gewaagde dr. Dellepoort vol enthousiasme over die conferentie en over resultaten en conclusies daarvan, maar tegelijk wist hij die conclusies-in- concreto in een sfeer van geheimzinnigheid verborgen te hou den. „Eerst moeten die voorgelegd worden aan het Vatikaan", wimpelde hij, als goede zoon van Onze Moeder de H. Kerk, iedere vraag naar een meer formele aanduiding van wat er dan besloten was, af. inschakeling van regulieren is wense lijk, met handhaving van de eigen taak. Priester-wetenschapsmens en hiër archische weg, merkwaardige com binatie van tactisch, enthousiast en toch gesloten diplomaat, die niette min de pers zeer goedgunstig gezind is. Dit alles zeer in het milde na tuurlijk, anders zoudt ge dr. Delle- I poort waarlijk onderschatten In grote lijnen, zoals hij ook op het Weense congres had gedaan, gaf hij het priesterprobleem in Europa in weinige ogenblikken klaar en duidelijk gestalte. Hij constateerde, dat er waarlijk een Europees priesterprobleem be stond a. door de missionerende taak, die Europa in de overige wereld delen vervult. Is immers niet 90 percent van alle missionarissen afkomstig uit Europa.? b. door de taken, die de Kerk wachten ten opzichte van de Christenen achter het IJzeren gordijn. c. door de voorziening van pries ters in de landen van Europa zelf. Voor ogen houdende, dat er, in verhouding tot de toename van de bevolking kwantitatief een tekort is aan priesters, terwijl de clerus rela tief snel veroudert, zag hij het pries terlijk probleem toch vooral als een probleem van structurele orde, dat geboren werd door de verstedelijking. Noch de verdeling van priesters over de parochies, noch de verdeling van parochies over de bisdommen hebben gelijke tred gehouden met de socio logische werkelijkheid. Dat probleem zal zich alleen maar laten oplossen door een aanpassing van de kerkelijke strategie, die alle richtingen uitgaat, zo stelde dr. Delle poort. Urbanisatie volgen Waarom moeten er in Frankrijk bij voorbeeld zo'n 15.000 parochies zijn zonder priester, terwijl er in dat zelfde land een even groot aantal pa rochies is met slechts enkele honder den gelovigen, waar wel een priester is?De priester is de urbanisatie niet gevolgd en ook de recrutering is bij het proces van verstedelijking ten achter gebleven. Zo zeer benadrukte dr. Delle poort het structurele karakter van het Europese priesterlijke pro bleem, dat wij wel moeten aan nemen, dat ten Vatikane naarstig gestudeerd wordt op een der con clusies van het Weense congres, dat uitgaat in de richting van een herverdeling der priesters over Europa. Tot op zekere hoogte is het moed gevend, dat het probleem „slechts" van structurele aard is, aldus dr. Dellepoort. Maar tegelijk verheelde hij niet, dat bij een eventuele herver deling der priesters vele" ingewik kelde problemen opgelost moeten worden. Er zijn bijvoorbeeld duizen den priesters in het onderwijs werk zaam. Moeten die door lekenkrachten vervangen worden ter leniging van de nood in de parochiële zielzorg? In Oostenrijk zal dan onmiddellijk de tegenwerping worden gemaakt, dat de school de priester vrijwel de enige kans op contact biedt met de leek... D e persoonlijke binding van de priester met de leek is belangrijk. En het is nu eenmaal de existentiële re aliteit van het priesterleven, dat dit momenteel niet tot roepingen inspi reert Denk aan de arme parochies in verlaten gebieden, denk aan een over-actief priesterleven in sociale en andere organisaties. Door een functie-zuivering in de clerus, zal het accent meer kunnen komen te liggen op het essentiële van het pries terschap, de liturgie, de uitdeling van de sacramenten en de prediking. Niettemin: een zo groot mogelijke Late roepingen Bijzondere belangstelling gold te Wenen het probleem van de late roe pingen. Kon men bij de discussies over seminarie-opleidingen, geen be paalde voorkeur voor een of andere richting uitspreken (gesloten semi narie, colleges, convicten), omdat dit in ieder land van Europa anders lag, ten aanzien van de late roepingen achtte het congres het wel nodig als dan een mogelijkheid open te laten voor keuze van congregatie, bisdom, enz. Meer differentiatie, zal dus wel een van de aanbevelingen zijn, die momenteel ten Vatikane punt van studie en discussie uitmaken. Vele, vele aspecten van het Euro pese priesterlijke vraagstuk zijn te Wenen onder de loep genomen. Waar om een teruglopen in Frankrijk van de priesterwijdingen in Frankrijk van 6.000 per jaar in de eerste jaren na de bevrijding tot 4.000 per jaar thans? Waarom wel voldoende priesters in het noorden van Spanje, Italië en Portugal, terwijl het midden en zui den van deze landen vrijwel van Dr. J. J. Dellepoort, priester en wetenschapsmens. priesters verstoken zijn? Waarom zo'n geweldige toename van priesterroe pingen in Spanje sindsde burger oorlog? Zo groot is het aantal roepin gen daar zelfs (in noord-Spanje dan), dat de bisschoppen een plan voor ze ven jaar hebben gemaakt, dat voor ziet in Spaanse hulp aan Zuid-Ame- rika. Dat plan is momenteel in uit voering en binnen enkele jaren gaan permanent 7.000 Spaanse priesters per jaar naar Zuid-Amerika. WaaromWaarom Priester en wetenschap Deskundige inleiders, vooraan staande godsdienst-sociologen, 160 in getal, beluisterden de inleidingen uit vele landen, waarbij iedere spre ker een statistisch overzicht van zijn land achter zich had. Priesters-wetenschapsmensen spra ken, luisterden, discussieerden en trokken hun conclusies. Meer contact over wetenschappelijke studies het Hoe belangrijk het interna.ti.o- nale congres, onder auspiciën J van het Internationale Kath. Instituut voor sociale onder- zoekingen over „het priester- lijk probleem in Europa" is geweest, blijkt reeds direct uit het feit, dat het Vaticaan een waarnemer had gezonden. Dit was mgr. Pocci, directeur van i de congregatie van de semina- ries. Nederland was vertegen- woordigd door de directeur van het Katholiek Sociaal-Kerke- lijk Instituut, H. Damoiseaux, en pater Linus Grond, secreta- j ris van het permanent secre- tariaat van de internationale federatie van onderzoekings- j instituten als het KASKI te Genève. Het Nederlands episcopaat liet zich vertegenwoordigen door mgr. Groot, vicaris-generaal S van het bisdom Haarlem, ter- wijl voorts een twintigtal priesters uit Nederland aanwe- zig was, onder wie directeuren van seminaries, provinciale oversten van ordes en congre- gaties. Voorzitter van dit congres was dr. Franc. Jachym, aartsbis- schop-coadjutor uit Wenen, se- cretaris dr. J.J. Dellepoort uit Breda. priestervraagstuk betreffende, werd bepleit. Meer aanacht op katholiek universitair niveau in de godsdienst- sociologische sector aan de priester roepingen, weer zo'n hartewens, een hartekreet eigenlijk. Van priesters wetenschapsmensen, die in pastorale bezorgdheid op een hecht, weten schappelijk fundament, willen bou wen aan een Europese toekomst voor de Kerk. Want slechts het kijken over de grenzen van regulieren en seculieren, over de grenzen der bisdommen, verschaft een Europese visie op het Europees priesterlijk probleem. In de gevangenis van Denver, Ver enigde Staten, heeft de politie van traangas gebruik moeten maken om een opstand te onderdrukken. Vier bewakers werden licht gewond. Geen der gevangenen ontsnapte. De gevangenen zouden in opstand zijn gekomen uit protest tegen ge weldplegingen van de zijde der be wakers. (Advertentie) Een vrachtvliegtuig van de West- duitse maatschappij ,,Flugdienst" dat van Hamburg op weg was van Lon- den naar Düsseldorf, heeft gistermid dag in België een noodlanding ge- maakt. De twee inzittenden werden licht gewond. Het toestel kreeg motor storing op circa 40 km ten westen van Brussel. De piloot liet toen het vliegveld van Brussel weten dat hij zou trachten op dit vliegveld te lan den. Even later viel echter de tweede motor uit. De piloot maakte een noodlanding bij Zele. Het toestel brandde volledig uit. De „Flug- dienst" is geassocieerd met de West- duitse Lufthansa". (Advertentie) Sr- ^SSO) PETROLEUM DE HAARDOLIE zuinig geen roet meef warmte 5-fe- - Van de dichter, prozaschrijver, criticus en globetrotter^Karel Jonckheere is na zijn studie ',De Vlaamse letteren vandaag", ver schenen bij gelegenheid van de Expo, alweer een nieuw boekje uitgekomen. Het is pocket 22 van de uitgeversmaatschappij Ad Donker N.V. te Rotterdam. Jonckheere, die letterkundig advi seur is bij het Departement van Openbaar Onderwijs in België, is in ons land o.a. bekend als spreker voor de radio en als secretaris van de Conferenties der Nederlandse Lette ren. Hij is enorm belezen en niet min der bereisd. Vele landen van de we reld heeft hij bezocht. Men behoeft er zijn werk, speciaal de verzen en reisverhalen maar op na te slaan, om dit te constateren. Als redacteur van Het Nieuw Vlaams Tijdschrift laat hij zich weer j blijkt. Menige bijdrage is geïllu- korte beschouwinkjes, invallen en uit vallen, waarvan er nu een veertig tal gebundeld is onder de titel „Vo gels zonder kooi", die herinnert aan Vestdijks jongste Wachter-roman. Zo zijn deze losse vogels tenslotte toch „gevangen binnen de tralies van geprente regels". Merkwaardig is, dat deze stukjes, die meestal een ac tualiteit ten grondslag hebben, ook nu nog zeer leesbaar zijn en al hun frisheid hebben behouden. Inder daad hebben ze, zoals de schrijver op merkt, iets prils bewaard uit het oude nest: wat droge klei, een hooi- sp.tet. Humor De auteur kan soms heel geestig uit de hoek komen, wat ook hier weer van een geheel andere zijde zien. In dit maandblad schrijft hij onder de rubriek „Zoek de mens" regelmatig De Twentsche Bank N.V. en de met haar verbonden Van Mierlo en Zoon N.V. hebben be sloten een nieuwe mogelijkheid van kredietverlening te openen onder de benaming „persoonlijke leningen". Het onderscheid tussen deze en de reeds gebruikelijke vor men van bankkrediet zal in de eerste plaats zijn, dat de per soonlijke lening de middelen wil verstrekken voor bijzondere privé-uitgaven met eenmalig ka rakter, dus niet voor bedrijfs- of beroepsdoeleinden. Voorts zal de persoonlijke lening gebonden zijn aan een vast aflos singsplan en is dus niet te allen tijde door de bank opeisbaar. De aflossing zal namelijk plaatsvinden in gelijke maandelijkse termijnen, minstens 6 en hoogstens 24. Het bedrag van een persoonlijke lening zal ten minste 500.ma ximaal f 4000.— belopen, van welke som de rente vastge steld op 5 pet. van het ieningbe- drag over de volle leningsperiode ingehouden wordt bij de uitbe taling, evenals de zegelkosten. Bij het bepalen van de omvang der lening zal rekening gehouden worden Allegro maestro-de toetsen volgen de snelste tempi „allegro" (blij) en N V OLYMPIA KANTOORMACHINE .IMPORT - T.-I K 1700-33.64 6.0 llllillllllllll Vele sjarels klagen dat het de laatste dagen in hun hokken mans 784 p.; 2 J. Sep 882 p., 3 Fr. zo trekt. Het lijkt wel alsof het van Drees gaat. Ze moeten effenaf de kraag van hun jas opzetten om geen stijve nek te krijgen van de tocht. Ik heb daar eens diep over nagedacht en mij dunkt dat het de wind is Ik bedoel de overgang van de mooie nazomer' naar hetgene dat niet deugt. Niet dat het kwaad kan dat een duif eens uitwaait. Kijk maar naar de kauwen die als zwarte lappen boven de wind hangen. Ze krassen nog van plezier. Maar het moet toch niet te lang duren met die tocht en dat vocht, want menige weduwman zit nog in de verpluiming. Los in de banden en kaal op de kop. En dan mag je het hebben, als het weer zo ineens omslaat. Als voorzitter van de C.C. Bergen op Zoom en omstreken richt de heer J.P. Franken vriendelijke woorden tot zijn medeleden. Het zijn woorden van dank aan al degenen die hebben meegewerkt om de concoursen in '58 te doen slagen. Inzonderheid de vete raan - penningmeester Jan Verpa len, die accuraat veel werk verzet heeft, maar ook de rekenaars, de convoyeur en de diverse commissies in de verenigingen, kortom tot een ieder di? op enigerlei wijze mede werking heeft verleend om het mooie C.C.-spel te bevorderen. Het winterseizoen, aldus de heer Franke, geeft de gelegenheid waar nodig een strenge selectie toe te pas sen en de leemten in de kolonie aan te vullen. Alsook voor het perfectio neren van de organisatie waar hier en ginder nog wel eens wat aan man keert. Tevens maakt hij de kam pioenen bekend en het is mij een waar feest ze in de krant te kunnen laten zetten. Aangewezen duiven, vltesse: 1 A. Mouwen, 2 A. de Mooy, 3 A.J. Levol- ger, 4 P. van Tilburg, 5 L. Stok enz. Idem halve fond: 1 Co Verhezen, 2 A. Hermans, 3 A.J. Levolger, 4 P. van Tilburg, 5 L. Grotten enz. Idem fond: 1 A. Hermans, 2 L. Stok 3 M.P. Buuron, 4 Gebr. de Nijs, 5 Jan Jonkers. Idem jonge duiven: 1 G. Levolger, 2 L. Jacobs, 3 A. Tempelaars, 4 W. Wijt, 5 Jac. Weijdt enz. Niet aangewezen duiven Vitesse: 1 A. Boogaart, 2 A. de Mooy, 3 M.P. Buuron, 4 L. Stok, 5 Gebr. de Nijs enz. Idem halve fond: 1 M.P. Buuron, 2 A. van Elzakker, 3 A. Boogaart, 4 Co Verhezen, 5 L Stok enz. Idem fond: M.P. Buuron, 2 H. Hop mans, 3 A, Hermans, 4 C. Govers, 5 L. Stok enz. Idem jonge duiven: 1 J.B. Stok, een van de oude garde waarvan Napo leon zei dat zij liever sterft dan zich overgeeft!hou je taai Tiest; 2 gebr. de Rooy, 3 Co Verhezen, 4 W. Wijt, 5 Ph. van Elzakker enz. Generaal over alle vluchten en trac- tementen, voor de hoeveelste maal daar zal hij de tel wel van kwijt zijn: M.P. (Tinus) Buuron 1414 p., 2 de niet minder gevreesde Naris Stok 1315 p., 3 A. Boogaart 1143 p., 4 gebr. de Nijs 1119 p., 5 A. Hermans 1065 p. Verenigingskampioenschappen: 1. De Luchtgids te Halsteren waar nog nooit aan te kluiven geweest is 616 p., 2 De Reisduif, vanouds bij Jan Verpalen in de Wouwsestraat 540 p., 3 Nooit Gedacht 420 p., 4 't Fort 404 p„ 5 De Vredesduif, die zich nooit op het oorlogspad begeeft 145 p. De Verenigde Bergse Krabben doen voor hun wapenbroeders in de C.C. niet onder. Vitesse: 1 A. Jaspers, 2 J. Nuyts, 3 Jos. Dingemans enz. Halve fond: 1 Goossen-Sebregts: 2 P. de Kok, 3 Fr. Lambregts enz. Fond: 1 Gebr. Tebbens; 2 J. Sep, 3 P. van Kaam enz. Oude duiven tot en met Orleans: Jos. Dingemans. Oude duiven, alle vluchten: 1 Jos. Dingemans, 2 Fr. Alleman, 3 Gebr. Tebbens. Jonge duiven: 1 Fr Lambregts, 2 J Musters, 3 J. Sep enz. Oude en jonge duiven: 1 Dook de Nijs, die dus ook nog niet onderge doken zit. Autovluchten1 P, Mertens. 2 F. Lambregts. 3 G. de Kok. Kampioenen-generaal: 1 Jos. Dinge- Lambregts 1057 p„ 4 A. Schouteren 1249 p.. 5 F. Alleman, vooruit u zijt ook alle mensen niet 1254 p. enz. Al deze grote kampioenen onze welgemeende gelukwensen. Ter gelegenheid van de Bredase kermis geeft de machtige maat schappij Zelden Rust gevestigd in de „Gouden Leeuw" te Ginneken zon dag a.s. een pracht van een concours op Goes. Zo wordt mij althans mede gedeeld door de ijverige secretaris de heer Willem Verdaasdonk. Men moet deze mensen bewonderen want ze weten gewoon van geen ophou den. Er is een wisselbeker en niet minder dan zestig ereprijzen, alle maal voor de Ginnekense vrienden- ploeg. Drie magnifieke theeservie zen voor serie een, twee en drie. Dus dames van de leden, schenk maar in. Inkorven zaterdag. Hard en soepel De blik van een dier schrijft konfrater v.d. H. zegt veel. Die van een mens trouwens ook. Baseer u eens op deze feiten en probeer in de ogen van een duif te lezen of ze wijs, vasthoudend, regelmatig en moedig is Ik zoek steeds in de blik van mijn duiven en, zoals ik al zei: ik houd niet van achteruitkijkers. Ze moeten vooruit zien, met de hals rekken en u opnemen. Ze mogen ook de kop wat in de schouders trekken doch dit moet uit waakzaamheid ge schieden. Niet uit angst. De waak zame duif verraadt zich door u loe rend te bezien. (Hij loert op u zoge zegd. De Br.) En als ik met een duif van blik gewisseld heb, voel ik het hele lijf. Nog even dit voor ik verder ga: de kleur der ogen interesseert mij hele maal niets. Elk oog kan goed en elk oog kan fout zijn. De kleur is bijzaak zelfs uit oogpunt van de kweek. Een helle witoog kan evengoed waarde hebben als de duif met kastanjekleu rige ogen, rijk voorzien van zwarte stippen en strepen. Maar nu het li chaam. Ik voel als ik een vreemde duif in handen krijg altijd of het ge raamte hard is. Ik eis dat van een sterke duif. Gebeente dat bij een lichte druk ------ van de vork niet tegen mekaar aan te zitten. En ze hoeven even min vast tegen de graat aange bouwd te zijn. Ruimte geeft niets als het karkas maar stevig in el kaar zit en de rug met bovenstutt een pijlerloze brug, sterk zijn. Ook mogen de beentjes beweeglijk zijn. Ik verkies een harde duif, doch tevens een soepele. En soepele duiven hebben meestal geen ijze ren vork. Maar de rug, die moet sterk zijn. Hij behoeft, om uw aandacht te trekken, niet omhoog te steken. Hij mag gerust wat hol zijn als de sterkte er maar is. Een wat holle rug is geen fout, doch gecombi neerd met een bepaald model. Ook trek ik de vleugel open. En soms kijk ik in de bek. In januari doe ik dat meer. Als ik dan rode bekken tegen kom, durf ik bijna een slecht seizoen te voorspellen. In de winter moeten de bekken namelijk rustig en bleek zijn en nu al moet het daar wat op begin nen te lijken. Natuurlijk niet bij duivinnen die nog leggen of bij duivers die vol vuur zijn. Wel bij de rustige ruivers of de jongen. We moeten, als we onze duiven dan toch een keer in handen ne men dat niet voor niets doen. Al dat kunstenwerk zonder bedoeling is overbodig en nadelig. Een duif in de hand moet hetzelfde zijn als contact met de duif. Zo denk ik er ook over heer v.d. H. Dank namens de lezers voor uw uiteenzetting. Allemaal goeie. met de financiële draagkracht van de aanvrager, die blijkt uit de door hem over te leggen gegevens. Anders dan bij de hypotheeklening en het afbetalingskrediet, zal de bank name lijk geen zekerheid verlangen in de vorm van een verband op het ob ject dat de geldnemer misschien voornemens is met behulp van de opgenomen persoonlijke lening aan te schaffen. Een volledig vertrouwen tussen bank en cliënt is dan ook voorwaarde voor de nieuwe krediet vorm, en tevens een van de belang rijkste winstpunten die de Twentsche Bank in dit project meent te zien. Daarnaast zal het bijdragen tot een meer economische inkomensbeste ding, omdat het tot sparen, zij het tot sparen achteraf noopt en dus een meer verantwoorde budgettering mo gelijk maakt. Om dit aspect nog te accentueren zullen bij overlijden van de kredietnemer tijdens de looptijd van de persoonlijke lening de nog niet vervallen aflossingstermijnen aan zijn erfgenamen worden kwijtgescholden. De spaarcapaciteit van weduwen en wezen kan daardoor buiten beschou wing blijven. De leeftijdsgrenzen aan de gega digden voor een persoonlijke lening zijn gesteld van 25 jaar als mini mum en 55 jaar als maximum. De mogelijkheid voor deze leningen staat vanaf 27 oktober open. De persoonlijke lening is geen uit vinding van de Twentsche Bank. Al jaren lang wordt zij in het buiten land toegepast, vooral in de Verenig de Staten, waar in „personal loans" meer dan 40 miljard dollar uitstaat, of wel 12 pet. van het nationale in komen. Welke omvang het project hier zal aannemen, valt slechts te gissen. Het is een terrein waarop de banken in Nederland zich tot dusverre niet hebben bewogen. streerd met een speciale anecdote, die de lectuur tot een ware ont spanning maakt. Natuurlijk verloochent de wereld reiziger zich niet. Verscheidene no tities betreffen het reizen en in het bijzonder de zeereis. In een soort afo rismen vol paradoxen geeft Jonck heere zijn wijsheid weg, zoals in: „Vrees voor de zee schenkt liefde voor de boot"; „De boot is een huis zonder buren"; „Wij denken te veel aan het einddoel van de reis, niet genoeg aan de reis zelf", enz. Rake opmerkingen Ook op literair gebied maakt Jonck heere pittige, soms ironische, soms scherpe opmerkingen. Een paar voor. beeldjes: ,,Als men Gezelle leest, denkt men nooit aan een onderpas toor; als men een onderpastoor ziet denkt men nooit aan Gezelle". Of: „De beste feuilletons van A. Hans werden door E. van Hemeldonck ge schreven". Of: „Van Gezelle tot de „atonalen": zo de ouden zongen, zo piepen de jongen." Een der uitvoerigste beschouwin gen in dit boekje is gewijd aan de magistrale „Spiegel van de Neder landse Poëzie door alle eeuwen" van Victor E. van Vriesland, waarvoor de schrijver niets als de hoogste lof heeft, al formuleert hij wel bezwaren tegen het niet opnemen van dichters, die gecollaboreerd hebben. We zouden nog meer willen cite ren, maar men neme liever zelf zo nu en dan dit boekje ter hand. Men zal er altijd iets in aantreffen, dat tot nadenken noopt. Dat de schrijver u zowel aan de voorzijde van de pocket als aan de achterkant ietwat opdringerig aanstaart, moet u maar op de koop toe nemen. WILLEM v.d. VELDEN De Oostduitse socialistische een heidspartij heeft besloten naast de kapiteins op koopvaardijschepen po litieke officieren aan te stellen om het politieke denken van de beman ningsleden op het gewenste peil te houden, zo meldt het communistische blad „Ostseezeitung" dat in Rostock verschijnt. i kwartje per kolom 4 kolommen f I.- I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I 1 1 ÉS vtsUf 1 1 1 1 I D 1 e 1 1 1 F 1 c 1 G I 1 1 H 1 1 1 j 1 1 K 1 1 _Jf i_ 1 a b 1 1 1 D 1 1 1 F 1 G 1 1 1 11 1 1 j 1 1 K 1 1 -i 1 -J ■Hl 1 Hierboven drukken wij twee oplossingsstroken af van onze puzzel: Een, twee of drie Lezers, die meer dan vier kolommen willen gebruiken voor hun DEN BRUINEN oplossingen, kunnen van deze oplossingsstroken gebruik maken. De organisatoren van de Rallye Monte Carlo hebben enkele bijzonderheden bekend gemaakt over de trajec ten, welke de deelnemers, die in negen plaatsen starten zullen moeten rijden. De afstanden zijn, van start tot ■ti /7-r meegeeft, vertrouw ik u finish, onderscheidenlijk: Glasgow 3014 km, Athene L- (Peen accordeons dus of dui- 2920 km, Lissabon 2996 km, Warschau 2995 km, Stock holm 2901 km, Parijs 2940 km, München 2937 km, Den Haag 3040 km en Rome 2974 km. De routes komen samen te Chambery in de Franse Alpen, 491 km voor de finish. Na aankomst te Monte Carlo zullen de deelnemers een regelmatigheidsproef op een bergtraject van 430 km moeten afleggen. ven met een ressortje in. De Br.) Ik houd van een harde duif met soepele of taaie spieren. Harde bot ten zinnen me. Harde spieren niet. Het stuitbeentjesgeloof ondersteun ik niet. Bij mij behoeven de tanden Eigenaars van honden die hun beestje op bepaalde wegen in Groot-Brittannië los laten lopen, zullen een boete van vijftig gulden kunnen krijgen, zo heeft het Britse Lagerhuis bepaald. Dit is een van de maatregelen die in Engeland wor- den genomen om het aantal verkeersongelukken te ver- minderen. Op het ogenblik doen zich elk jaar 300 ver keersongelukken voor, die te wijten zijn aan loslopende honden. Er zal alleen op bepaalde uren worden beboet, voor namelijk de spitsuren, maar welke dit zijn zal door de plaatselijke autoriteiten worden bepaald. In New York heeft een Britse collega pas geledien gezien dat er borden stonden met het opschrift: Al leen voor meneer pastoor". Dit is heel goed te ver klaren. De parkeerplaatsen zijn alleen bestemd voor priesters die hun wagen willen parkeren om in hun parochiekerk de mis op te dragen.

de Stem | 1958 | | pagina 9