Papier voor UW pen IE Met oog en oor TV-venster op te gast Europa Hoela-hoepel demonstratie Voetbal-amateurs halen schade in 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 i in 25 kleuren y.23 10» Vandaag .en komende week Een blik achterom 1 Onze radio en TV-rubriek \Onse Gast l Flitsen Mooi KRO-werk Op burenvisite iWzesTlr,e ,huid? Cairo, dorado voor oorlogsmisdadigers Iwee tanks in ravijn in oost-Frankrijk houd hem buiten Acties tegen kerken in V.S. ■hui Wm ._;v, I «36 l'lijke 158.- aawfccht lijke zorg p de pnj- 7.25 .'G, ome speciale :handelhig. ille aflevering Twee bijzondere gebeurtenis sen hebben ons deze week ge leerd, hoezeer televisie een medium, dat nog nieuw" heet, maar in werkelijkheid al een grotere invloedssfeer heeft dan radio in de afgelopen jaren in Europa terrein heeft ver overd. De Italiaanse technici verzorgden maandagmiddag een Eurovisie-uitzending over de be grafenis van Z.H. de Paus, die zo indrukwekkend was, dat 13 van de 15 miljoen kijkers in Eu ropa geboeid aan hun toestel bleven. De tweede gebeurtenis, die duidelijke Europa-taal sprak, was merkwaardig genoeg een streekuitzending. Rond de inge bruikneming namelijk van de steunzender in Roermond zijn enkele getallen genoemd, waar bij men toch wel even mag stil staan. Wist u bijvoorbeeld, dat reeds 12 landen zijn aangesloten op het Eurovisienet, dat in to taal 220 zenders omvat en zich uitstrekt over een afstand van 1800 kilometer? Dat zijn cijfers, die het belang van de Eurovisie uitzendingen, zoals we die de laatste weken irt- steeds toene mende mate op het scherm ont vangen, onderstrepen. Het is intussen een trotse gedach te, dat juist een Nederlander bijzon der veel heeft bijgedragen tot de popularisering van televisie in Euro pa. Het internationale journaal name. lijk met telerecordings uit alle Euro- visielanden was een idee van Carel Enkelaar, hoofdredacteur van de NTS-journaaldienst. Vorige week de monstreerde hij de waarde van zijn idee met opnamen uit Italië (Cas- tel Gandolfo), België (onthulling mo nument), Frankrijk (De Gaulle), En geland (nieuwe Cornet) en Nederland (Leni de Nijs). Van 20 tot en met 26 oktober redigeert hij vanuit Brussel de tweede serie. Slaagt de proef, dan worden regelmatige telerecor- ding-uitzendingen definitief. Vanavond wordt het laatste tipje van de sluier, die nog hangt over de zaterdagavond-uitzendingen opge licht met een programma, dat de NCRV de ether inzendt. Op het oog mag het er zijn. De rubriek „Mijn hobby" waarin Alfred Pleiter enke le merkwaardige vormen van vrije tijdsbesteding ten tonele voert en Han Rensenbrink de baas of bazin van een bijzonder dier aan u voor stelt heeft bijzondere verrassingen in petto. Het succes van ,,Plus of min" staat of valt met het al of niet welslagen van het televisiedebuut van Johan Bodegraven, die man die zo goed ,,Goed zo" leidde. Het programma wordt besloten met een heel vrije bewerking van Jules Verne's „Reis om de wereld in 80 dagen", tijdens welke tocht we diverse Nederlandse beoefenaren der lichte muze zullen ontmoeten. cabaretprogramma en maandag avond een variété. Dinsdag- en don derdag filmprogramma's en vrijdag ook op kanaal 10 de Eurovisie-uit zending uit Parijs. Het lijkt ons nut tig bijzonder te attenderen op het programma van experimentele films waaraan onze Zuiderburen niet min der dan een vol uur gaan wijden op woensdagavond aanstaande. doet ons eerst met bijzondere waardering terugdenken aan het voortreffelijke werk, dat de Italiaan se televisiestichting en ook de NTS hebben verricht in de uitzendingen over de begrafenis van Z.H. Paus Pius XII. Jan Dijkgraaf, die de Ne derlandse kijkers voorlichtte over hetgeen de camera's filmden, deed dat op zo'n sobere, deskundige en in formatieve wijze als men maar zel den bij dergelijke gelegenheden be luistert. Zijn collega Aad van Leeu wen was tenminste heel wat minder op dreef in zijn commentaar op de beelden in „The Horse of the year"- show op zaterdagavond jl. Hij bab belde even hard als de paardjes liepen en, dat was hard. Op een geheel ander vlak ligt het heroptreden van Tom Manders, van wie we een pittige start verwachtten. Hij bracht ons weliswaar een boeiend cabaretprogramma, maar alle inge wikkelde ensceneringen ten spijt her kenden we de echte schlemiel Do- rus maar een enkel ogenblik. De ere prijs in de glazenwassersrevue zou- j Er zijn meer belastingambte naren, die miljoenen uit de zakken van eerzame burgers hebben geklopt, maar aan nie mand werd hét met zoveel ple zier gegeven als aan Johan Bo degraven. Zijn aanslagen be rustten dan ook op een basis van vrijwilligheid. Wij vertel len u dat, omdat Nederlands beste „schooier" die uit het be lastingenvak stamt, vanavond de rollen omkeert tijdens zijn televisiedebuut. Dan gaat hij namelijk schenken. Johan is een plezierig man, die men het „spel van verkennen", dat hij vele tientallen jaren speelde en waarin hij ook zijn regietalenten ontwikkelde goed afziet. Via „Spraakwater" en Mastklimmenwerd hij po pulair, als leider van grote ac ties dwong hij bewondering af waardering kreeg men in het afgelopen jaar voor zijn pres taties als hoorspelregisseur. Wat hij het liefste doet Men sen gelukkig maken", zegt Jo han, die zo nerveus is als een kleine jongen voor een uitzen ding begint, maar als geen an der microfonist zo onbevangen het spel van geven en laten geven" speelt. den we zelfs niet aan Tom Manders maar aan Cor Steyn met zijn ,,po- litie-koortje" willen toekennen. Woensdagavond werden we voor het eerst geconfronteerd met alle medewerkers van „Ensemble", voorheen ,,Het Zuidelijk Toneel". In ,,Ik heb een graaf vermoord" werd fris gespeeld en knap geacteerd. Vooral Lo van Hensbergen en Son ja Brill gaven voortreffelijke vertolkin gen van respectievelijk Inspecteur Davidson" en Polly" het kamer meisje. De cameraregie was beter dan vorige week bij Jeanne d'Arc" maar gezegd dient te worden dat de ze thriller meer op het TV-lijf her schreven was dan het ernstige spel, dat vorige week voor de camera's kwam. De programmastaf van de KRO heeft in de voorbije week heel wat te verwerken gehad. Het overlijden van de paus bracht zeer ingrijpen de ivijzigingen op zowat alle zend uren. Amusementsprogramma's moesten worden vervangen, extra reportages vereisten moeilijke re dactionele en technische voorberei dingen, er werden sprekers ge vraagd en anderen geinterviewd. Maar het slaagde. Zo volkomen in alle onderdelen, dat grote bewon dering voor het aanpassingsver mogen van onze eigen omroepver eniging niet achterwege mag blij ven. Vanaf heden heeft de KRO de rouio afgelegd. Vandaag.... Het is moeilijk uit de reeks uitzen dingen, die ons deze week te wach ten staat, een keus te maken. De beelden zijn namelijk elke avond te zien waard. De sluiting van de Expo zondagavond middels een extra Eurovisieuitzending in de huiskamers te volgen is een manifestatie van de eerste orde, temeer, waar tevo ren een filmpje de enorme beteke nis van de wereldtentoonstelling 1958 gaat onderstrepen. Wie, die van de lichte muze houdt, wil de eerste Perry Como show mis sen, die enkele weken geleden in Amerika een uiterst gunstig onthaal vond en nu op maandagavond aan staande op de Nederlandse scher men komt? De film „Storm over Malakka" (dinsdagavond KFC-keu- rlng 14 jaar) heeft meer inhoud dan andere rolprenten, die we in de afge lopen maanden konden zien. Vooral kijkers in west-Brabant en Zeeland moet de woensdagavond documentaire interesseren over de dubbele stormvloedkering in de Hol landse IJssel die die dag wordt ge opend en een belangrijke rol speelt in het Deltaplan. Op die avond tenslotte het toneel spel „Het huis van Mungo King", dat ook al niet voor jonge kijkers geschikt is en daarom pas om 9 uur begint. Wie de choreografie minder ligt zal dan misschien geen belang stellen in het optreden van de ver maarde danser Harald Kreutzberg op donderdagavond, maar de tweede extra-Eurovisie uitzending van deze week die uit Parijs op vrijdag avond zal ieder interesseren. Dan spelen namelijk op het concert, dat gegeven wordt ter gelegenheid van de 13e verjaardag van de Verenigde Naties, Yehudi Menuhin en David Oistrach 's werelds beroemdste violisten het concert voor twee violen van Bach. In een gevarieerd filmprogramma zal de NTS tevoren aandacht schenken aan het werk van die organisatie. Voor de derde belangrijke Eurovi sie-uitzending deze week moeten we de kanalen van de buren bevaren. De BBC-uitzending namelijk van de voetbalwedstrijd Engeland - Rusland wordt door alle Eurovisielanden be halve Nederland gerelayeerd. De NTS nam het principiële standpunt in, dat bilaterale ont moetingen met landen, die niet tot de vrije wereld behoren, moeten worden geboycot: een straf, die alleen ivest-Nederland treft, want LimburgBrabant en Zeeland schakelen woensdagmiddag om half vier over op Langeberg of Brussel. Brussel-Vlaams heeft het program ma voor komende week in een luch tig kleedje gehuld. Vanavond een te levisiespel, een Hitchcockfilm en een om 18.10 een interessante uitzen ding van „De springplank" waarin Harry Bannink. die diezelfde avond in cabaret ,,Half Time" van .Tiere lantijnen" zal optreden, gaat vertel len over zijn werkzaamheden. Harry en dat is het bijzondere van dit praatje vond zijn weg naar radio en TV via de „Springplank". Om 18.45 uur beantwoordt Louis Beumer vragen van luisteraars over moeilijk heden. die met het werk van de KAB verband houden. De heer Beu mer mist vanavond zijn partner F rans Royers, die 116 keer met hem samenwerkte, maar vorige week woensdag na een hartaanval plotse ling overleed. Het beluisteren waard is ook het programma van Nederlandse liedjes en melodietjes (22.05 uur) waarin de „Zilveren Schijfwinnaars" van dit jaar. het duo „De onbekenden", Har ry Mooten en Co Hagendoorn hun kunnen zullen tonen. ....en volgende week Morgen, zondag wordt de plechtige Hoogmis uitgezonden vanuit het Mis siehuis St. Franciscus Xaverius der Missionarissen van het Goddelijk Woord te Teteringen. 's Avonds om 9.20 uur komt een oude bekende in de ether; de heer J.M. Peters, die met zijn Limburgse tongval in „U bent toch ook van de partij" pittige vaak schrijnende en droeve voorval len aan de kaak stelt. Maandagavond wacht ons een rendez vous in het artiestencafé van Simon Carmiggelt, die zich voor een half uurtje kolder van de medewerking van enkele gerenommeerde mede werkers verzekerde. In de serie „D'oprechte amateur" beluisteren we dinsdagmiddag de Ge mengde Zangvereniging Tavenu uit Dinteloord, Willy van Wanroy, zan geres uit Oosterhout en de Ricardos (Advertentie) Vroeg Het nieuw» nummer vcm WEEKBLAD VOOR TELEVISIEKIJKERS 4,20 p«r bworlool 9rafrs provlnmmmit Pwtfb»» DMtincfc»*» alsmede het ensemble Henny de Reu ver uit Middelburg. Het Limburgs Symphonie Orkest concerteert diezelf de avond onder leiding van André Rieu. Uitgevoerd worden werken van Landré en Strawinsky. Degenen die geen televisietoestel hebben, kunnen toch deelnemen aan het concertfestijn van de Verenigde I Naties door een relayering uit New- York, die de NCRV op vrijdagavond ve2'zorgt. In dat programma beluis teren we een boodschap van de se cretaris-generaal van die organisa-1 tie, de heer Dag Hammarskjoeld. 1 Zondagmorgen van 10 tot 12 uur zorgt de Eurovisie voor een uitzen ding van de Pontificale H. Mis van Requiem voor Paus Pius XII, op te dragen door kardinaal Tisserant in de Sint Pieter. Nog niemand weet die Annemarie- ke is uit de gelijknamige vervolg- strip van Wim lbo. „Het is een kind en daarom blijven we de ano nimiteit bewaren", zeggen de sa menstellers. 5 november stuurt de KRO een TV-schooluitzending als proef de lucht in. Het wordt een les over vloeibare gassen. Leraren en leer lingen worden later geënqueteerd over de resultaten. Bep Rowold. dirigent van de Sky- masters gaat in de „Mitch Miller Show" debuteren voor de Ameri kaanse televisie Hij vertrekt in april '59. De streekhalfuren zijn in 't nieuws verschoven van de zondagmiddag naar de meer luisterdicht vrijdag avond. In een TV-quiz op zaterdagavond jl. zei een deelnemer over Luc van Dam: hij had één ding niet: het killersinstinct, hij maakte het werk niet af...!" „Oh!" zei Theo Eerdmans. Tom Manders gaat in Amsterdam een expositie inrichten van Dorus- tekeningen die hem door kinderen werden toegezonden. Dat zijn er al ruim 2000. Prijzen in een Engelse quiz voor mannen: le prijs: reis naar Parijs voor man alleen, 2e prijs: reis naar Parijs voor man met zijn vrouw... Hebt u zich al verzekerd tegen schade die aangericht wordt door omwaaiende TV-antennes? Er zijn plannen Frans Muriloff bereidt ze voor om Sleeswijks revue in aparte versies voor de TV-camera's te brengen. Snip en Snap treden in ieder geval op. De Italiaanse televisie gaat recht streekse Eurovisieuitzendingen ver zorgen van de Olympische Spelen die in 1960 in Rome worden ge houden. (Advertentie) p öabyderm-zeep NOZEMS (VI) In het ingezonden stuk „Nozems" in uw blad van zaterdag 11 oktober is mij de volgende gedachte opgevallen: ..Laten de ouderen er ons iets anders voor in de plaats geven!" Naar mijn mening munt deze gedachte uit door eenzijdig heid. Hoewel ik mezelf niet onder de oude ren kan rangschikken, voel ik toch dik wijls de bijna aartsvaderlijke vraag in me opkomen: „Waar moet dat heen?" „Laten de ouderen er ons iets anders interessants voor in de plaats geven" m.a.w.: „Laten de ouderen ons eens op een interessante manier bezighouden". De jongeren willen dus bezig gehouden worden, hetgeen te verklaren valt uit het feit, dat zij niet over de vereiste do sis initiatief en activiteit beschikken, om zelf iets tot stand te brengen. De in teresse is bij vele jongeren eenzijdig ge richt op vermaak, waarbij zij dan vaak een passieve rol spelen. De leiders van jongerenverenigingen moeten hen dus amuseren. Daarnaast zien vele jongeren de leiding in het algemeen als een ver velend iets en deze wordt derhalve moei lijk aanvaard. Zolang echter de interesse van de no zems niet verder strekt dan de frites kraam op de hoek. de laatste Elvis-Pres- leyfilm en de gazons van het Valkenberg (dit laatste als doelwit voor hun destruc tieve neigingen), is het voor de ouderen zeer moeilijk, hen iets interessants te bieden. Hoeveel culturele evenementen zijn niet in het water gevallen juist door het primitieve optreden van de nozems? Hoe veel ouderen (en jongeren) ergeren zich niet groen, wanneer zij een nozem-clan door de stad zien (en horen) patrouille ren? Wanneer al deze verveeld-laehende, frites-consumerende en bête-lachende no zems het slechts rudimentair gebleven restje belangstelling voor cultuur en we tenschap in zich actief wisten te maken, zou er al heel wat gewonnen zijn. BREDA. E. NOZEMS (VII) Het nozemwezen is een urgent pro bleem, ontegenzeggelijk. Dat het tijd wordt, dit vraagstuk in extenso onder ogen te zien mag dus evenmin worden betwijfeld. En ook hier leidt de kortste weg tot de oplossing regelrecht naar de grondoorzaak: een algemene gezagscri sis. Men zou dan ook het respect voor het openbare gezag dienen te herstellen: aangenomen, dat dit gezag zich ons res pect ten volle waardig toont. Mag bovenstaande het doorsnee-nozem weinig Interesseren, het blijkt er toch ten nauwste bij betrokken, waar immers hetzelve als fenomeen is voortge komen uit de devaluatie van het gezag, en alzo de morele crisis juist in zijn De Amerikaanse handelaar, die hier zo vriendelijk lachend zijn waren toont, geven wij weinig kans, een „hoela-hoepel" enthousiast tot klant te krijgen. De nauwelijks te tillen hoepel, die hij hier toont is nl. een rol drainagebuis bepaald niet geschikt om je een slanke lijn mee te hoepelen. anarchistische levenshouding het sterkst tot uitdrukking komt. Inz. J. R. verwijst ons naar ongetelde en ook niet nader aangegeven Ame rikaanse werken ,,op dit gebied". En er zijn ook reeds ettelijke Europese werken verschenen, waarin we alle denkbare- en ondenkbare facetten van het barre leven op- en onder het asfalt op vaak meesterlijke wijze zien belicht. In het kader van de nozembestrijding eveneens zonder merkbaar succes, overigens. Er wordt zelfs gefluisterd, dat zul'k een grootscheepse romantisering van het gangsterdom wel onvermijdelijk massale idealisering van de misdaad ten gevolge moest hebben. Pertinente onzin, natuur lijk. Of. gelijk zekere T. J. te Rotterdam het zo plastisch formuleert: „zijïg geze mel". Cultuuruitingen als het vernielen van jeugdhuizen, het molesteren van vreedzame wandelaars en het stukslaan van bierglazen in elkanders gezichten mogen in dat licht dan waarschijnlijk tot de meest-sublieme manifestaties van democratische vrijheidszin en onstuimige jeugdmuzikaliteït wor den gerekend. Doch dergelijk ontreden van „onevenwichtige" en onbegrepen" figuren maakt het Vrouwe Justitia toch wel erg moeilijk, daar iets „interessan- ters" iets „pakkenders" tegenover te stel len dan een paar jaar tuchthuis. J. R. gelooft voorts, dat die z.g. no zem niet zo slecht is als zijn daden" vermoedelij'k indachtig het feit. dat de mate onzer Innerlijke slechtheid door geen psychologische robot bij benadering is vast te stellen maar wat heeft de ambtenaar van Beplantingen hieraan en wat schiet de samenleving ermee op? Is het dus niet in het belang der maat- schappelijkg orde. voorshands te besef fen. dat althans onze daden beter beho ren te zijn dan wijzelf? De moderne de tective-schrijver mag dan alle impopu laire klassieken en romantici in de scha duw stellen (soeciaal wat produktiviteit en revenuen betreft), als machtig „Um- werter" aller morele waarden, dus als „bezielend richter van het volksgewe ten" lijkt hij toch wel de slechtste peda goog welke men zich denken kan. Want zijn gewiekste, joviale en sportieve mis dadigers vermogen nauwelijks nog af schuw voor het kwade te wekken: veel eer raakt men geneigd zich met hen te vereenzelvigen in de strijd om de over winning op het goede. Waar nu vele no zems nooit iets beters krijgen te lezen dan dat soort snertromantiek van Rooie Sien en Hein-met-de-Handjes. daar be hoeven wij ons toch waarlijk niet meer te verbazen over de misdadigheid van onze ..eigen asfaltjeugd". Of moeten we wachten, tot Amerika zijn gangsterpro biemen heeft opgelost? BREDA, L- PI SON W IJ EN DE DUITSERS (II) In antwoord op het schrijven van de heer G. wil ik het volgende antwoorden Er wordt in Duitsland voor een timmer man of metselaar 2.54 mark per uur be taald. In Duitsland is er een 45-urige werkweek, dus dat maakt 45 X 2.54 114.30 mark, dat is zo ongeveer f 105 per week. Weet schrijver ook dat de sociale lasten in Duitsland veel hoger zijn? Dat de huishuur per maand onge- j veer overeenkomt met een weekloon? Dat vlees, boter en dergelijke veel duur der zijn dan hier? Dat koffie 10 mark per pond kost, dat de sigaretten twee maal zo duur zijn Weet hij ook dat er in Duitsland geen regenverlet bestaat. Dus als het een dag regent ben je ver plicht je kletsnat te laten regenen, of geen cent verdienen. Dat een Duitse on dernemer die z'n mensen buiten zijn woonplaats laat werken, maar eenmaal in de vier weken reisgeld moet betalen? En dat er geen vorstverletregeling be staat? Wil de Duitse bouwvakker wat verdie nen dan moet hij minstens zestig uur werken, wat daar heel gewoon is. Er hebben hier uit Breda al verschillende bouwvakkers in Duitsland gewerkt, maar ze zijn allen teruggekeerd. Op een groot bouwwerk in Essen namen er dertig te gelijk ontslag. Nee, spreek er mij niet over, dat het in Duitsland voor de bouwvakkers goed is. Met zestig uur per week te werken kan ik hier ook een goed loon verdienen. BREDA. J. K. PROF. ROGIER In uw editie van 15 oktober jl. trof ik een drietal artikelen aan onder de op schriften: Sensationeel - Materialisme - Volgzaamheid. Blijkbaar hadden zij ten doel reeds eerder in deze rubriek ge plaatste artikelen recht te zetten. Dit was, naar de mening van velen, dan ook wel nodig. U had echter, naar de me ning van dezelfden. de nu gebruikte plaatsruimte in uw blad kunnen uitspa ren als u, in plaats van een verslag in De „Pressedienst" der Westduitse socialistische partij wijdt een kriti sche beschouwing aan de bescher ming, die de Duitse arts dr. Hanns Eisele in Egypte schijnt te genieten. Eisele wordt door de Westduitse jus titie gezocht terzake van de beschul diging, dat hij als arts in een con centratiekamp deel zou hebben ge had aan massamoorden. De „Pressedienst" schrijft: Egyptische hoofdstad aan de Nijl heeft reeds de droevige reputa tie verworven, een dorado te zijn voor de helpers van het derde rijk, wier schandelijk optreden de naam van Duitsland hebben bezoedeld. Dat zij nu ook nog bescherming geeft aan een massamoordenaar is meer dan men verwachtte". De „Pressedienst" spreekt de hoop uit dat de Westduitse ambassadeur in Cairo duidelijk maakt dat dit in cident de betrekkingen tussen beide landen niet ten goede kan komen. Vier soldaten werden gedood en twee zwaar gewond, toen twee tanks in de buurt van Besangon in een diep ravijn stortten. Een woordvoerder van het leger deel de mee, dat de tanks op oefening waren, toen zij te land kwamen op een glibberig gedeelte van de weg in een hoge bergpas. De rupsbanden waren niet in staat houvast te krij gen en beide tanks stortten meer dan dertig meter omlaag in een af grond. De voetbalamateurs, die vorige zondag een onverwachte vrije dag kregen voorgeschoteld, zullen dit weekeinde de schade inhalen. Zij ko men met opgespaarde energie de ter reinen op en waarschijnlijk zijn er oen aantal „vlammende" wedstrijden het gevolg van. De belangrijkste ontmoeting in on ze streek is Vlissingen-MOC in de eerste klasse C. De Zeeuwen hebben hun competitie niet grandioos inge zet, hetgeen uiteraard niet inhoudt, dat ze tegen MOC kansloos zijn. In tegendeel, het voordeel van eigen veld spreekt nog altijd mee, terwijl de Vlissingse formatie ook techniek genoeg heeft om de Bergse gasten een kwade dag te bezorgen. Allina- ce krijgt Roermond op bezoek. De Roosendalers, sportieve vechters van naam, moeten dit bezoek de baas kunnen. In de tweede klas A gaat ODC het eigen publiek vergasten op een over winning op Boxmeer. Ook de dag van Sarto belooft goed te worden, want het moet op eigen terrein van TOP kunnen winnen. Valkensvvaard krijgt een lastige bezoeker aan Ta- xandria. Gemert zal zich tot het uiterste moeten inspannen om tegen Veloc de leiding te behouden. Schijndel heeft aan Woenselse Boys een uiterst lastig tegenstander. Uno Animo kan misschien de eerste winst boeken bij Oss. DESK, een der prominente ploegen uit de tweede klas B, krijgt aan In ternos een niet te onderschatten te genstander. TSC maakt de reis naar Hulst met bange voorgevoelens. Deze „volbloed" Zeeuwse ontmoeting Goes- Terneuzen wordt, wat spanning be treft, zeker de moeite waard. Rood wit zal het uiterste moeten doen om het bezoekende RAC de baas te blij ven. BSC maakt zich waarschijnlijk niet veel illusies, wat de komst van leider Middelburg betreft. Roosendaal kan op eigen grond Corn. Boys min stens de halve winst ontfutselen. In de strengen Volgt dc derde klasse. In B gaat GW van UDI winnen, hetgeen volop de moeite waard is. RWB heeft aan SCB geen gemakkelijke gast. Con cordia moet zich ook extra in de strengen werpen om als winnaar over Heusden van het veld te komen. RKT VV wordt zwaar bedreigd bij St. Mi chielsgestel dat zelf veel voelt voor een hoofdrol. Nevelo kan vermoede lijk niet op tegen RKC, terwijl Vlij- mense Boys bij Best Vooruit niet meteen met de winst kan weg hol len. In de derde klasse C zal Veerse Boys eindelijk iets moeten gaan doen. Het kan wellicht tegen het bezoe kende Gudok. WSC gaat een kwade dag bezorgen aan VOAB, dat op vi site komt, terwijl Dongen de leiders plaats van Virtus gaat bedreigen. Hero trekt naar SET, waarschijnlijk met het voornemen de laatste plaats I kwijt te raken. Baardwijk is een ver- vaarlijk tegenstander van RKDVC, dat overigens het terreinvoordeel I heeft. Oosterhout wacht gespannen op de plaatselijke derby tussen SCO en WVO. Behalve de derb.sfeer is er ook het feit, dat de ploegen aan elkaar gewaagd zijn, zodat men kan reke nen op een opwindend, spannend par tijtje voetbal. Hoogtepunten Zierikzee kan in de derde klasse D weinig goeds verwachten van Grens wachters. Zeelandia moet de uitge sproken ploeg zijn om koploper RK FC van de ereplaats te verdringen. I ODIO kan hooguit een puntenverde- ling uit het vuur slepen tegen METO. Tussen Axel en Steenbergen ont- I brandt de strijd welke ploeg in de kopgroep zal blijven, hetgeen een strijd vol hoogtepunten belooft. VES kan zijn positie in de standenlijst verstevigen door winst op Hontenis- se en RCS gaat tegen Zeeland Sport trachten om de rode lantaarn kwijt te raken. Bredase derby In de vierde klas B zal Nieuwkuik tegen RKSVA zijn positie verbeteren. OJC moet op eigen vertrouwde grond Berghem Sport kunnen bedwingen. RKJVV rekent af met Nooit Ge dacht. BMC ontvangt Zwaluw VFC met vaste bedoelingen om te win nen. ZIGO, rode lantaarndrager in de vierde klas E, ziet tegen SVG mis schien kans hoger op te komen. Ons Vios wordt geslachtofferd bij Hilvaria. Gilze maakt de reis naar Oirschot Vooruit met het vaste plan twee punten bij zijn totaal te voegen. Velocitas is niet kansloos tegen Hie- ronymus. Berkdijk betekent een moeilijk te omzeilen klip voor GSBW. In de vierde klas F staat de ste delijke derby Breda-Groen Wit op het programma. Op papier hebben de gastheren de meeste kansen. RKWU moet zijn leidersplaats verdedigen tegen DEVO, hetgeen de Leurenaren wel is toevertrouwd. Boeimeer gaat naar Zundert zonder al te veel hoop. Madese Boys kan bij TAC de lakens uitdelen, terwijl RSV met, veel goede wil minstens de helft van de winst kan thuis houden tegen SC Gastel. Noordhoek laat het bezoekende De Schutters (vierde klas G) niet veel mogelijkheden tot winst. Rimboe is een lastig tegenstander voor NSV, dat overigens op eigen veld speelt. Halsteren zal zich zekere niet de weelde veroorloven om van het laag geklasseerde Nieuw Borgvliet te ver liezen. Renesse zal zonder twijfel meer moeite hebben met Kaaise Boys Cluzona kan van Yerseke win nen. In de vierde klas H gaat 's Heer Arendskerke naar RIA voor een span nend partijtje voetbal met moeilijk te profeteren uitslag. Sluiskil kan wellicht een zege boeken op Hans- weertse Boys, al zal daarvoor ge spééld moeten worden. Oostburg, te gast bij Lewedorpse Boys, heeft een zware wedstrijd voor de boeg. Bier vliet kan Clinge de voet dwars zet ten. Luctor tenslotte krijgt Breskens op visite. Misschien geeft het voor deel van eigen terrein hier de door slag. De Volkskrant als leidraad te nemen, het verslag van professor Rogiers rede In De Tijd tot uitgangspunt van uw eerste beschouwingen had gemaakt. Te meer viel mij dit op, omdat ik meen geconstateerd te hebben dat u De Tijd toch wel geregeld raadpleegt. U kon dus weten dat dit dagblad inzake kwesties die met cultuur samenhangen een uiterst betrouwbare gids is. Wat u in het ar tikel: „Materialisme" te elfder ure aan De Bazuin ontleent, heeft dan ook let terlijk en wel onmiddellijk na de ver frissende rede van professor Rogier in het dagblad De Tijd gestaan. Laat ons intussen met genoegen con stateren dat de door u gevolgde gedrags lijn tot resultaat heeft dat weer eens na drukkelijk de aandacht gevestigd is op een man van de zeldzame soort, die een niet gemakkelijk te overschatten beteke nis heeft voor de ontwikkeling van het katholiek-culturele leven in Nederland. BREDA, JOH. H. AUDENAERDE (Het verslag in De Volkskrant ver scheen twaalf uur vroeger dan dat van De Tijd en het was het enige uitvoe rige verslag, dat we op het moment van het schrijven van ons commentaar tot onze beschikking hadden. Red.) ACTIEF Dezer dagen kwam er te Rijen in de z.g. „militaire wijk" een woning vrij. En aangezien tegenwoordig geen enkele wo ning zich kan veroorloven om lang leeg te staan, was het logisch, dat zich even eens dezer dagen een nieuwe bewoner moest aandienen. Dit had zich de plaat selijke middenstand met het oog op het aanwerven van een nieuwe klant terdege gerealiseerd. En om acht uur zaterdagmorgen hadden zich reeds twee vertegenwoordigers van twee grote za ken opgesteld om een run te onderne men op de nieuwe bewoners zodra deze zich zouden aandienen. Het duurde wel bijzonder lang. Maar toch werd men het wachten blijkbaar niet moe. In al die tijd kon men zijn positie verbeteren om straks, wanneer het ogenblik daar was, de wedren te beginnen. Eindelijk draaide een grote verhuis wagen, met het verwachte echtpaar erin gezeten, de straat in .naar het leegstaan de pand. En als hazewinden stormden de afgevaardigden van de middenstand op hun object af. De nieuwe mensen hadden een zo'n spontane ontvangst natuurlijk niet verwacht. Maar alras was het duide lijk, dat meer zakelijke neigingen de overhand kregen. Staande op de tree plank en hangende door het portier wer den de kwaliteiten van de produkten luid keels aangekondigd. En allengs groeide de groep. De nieuwe bewoonster stond met de handen in het haar. Zij was geheel ver bouwereerd van zoveel activiteit. En nog voor zij uit de auto was gestapt had ze reeds kennis gemaakt met Rijens nijvere middenstand. En nog voor zij een voet binnen haar nieuwe huis had gezet, was ze er van overtuigd, dat ze in haar nieuwe woonplaats per se niet van hon ger en dorst behoefde om te komen. En toch misten wij en de mensen, die het tafereel glimlachend hadden aange zien, toch nog iemand die op het appèl ontbrak. Namelijk hij, die ons voorziet van ons dagelijkse brood. Wij hebben ons getroost met de gedachte, dat de nieuwe mensen wel zo verstandig geweest zullen zijn voor hun eerste dag een luchpakket mede te nemen. RIJEN. PIëTElT i w. Het commentaar door de Romeinse cor respondent van de KRO op zaterdagavond j.l. heeft ongetwijfeld velen pijnlijk ge troffen in hun gevoelens van pieteit voor de overleden Paus Pius XII. Terwijl overigens in de radio-uitzen dingen, evenals in onze dagbladen, een stemmig de nagedachtenis van deze grote kerkvorst werd geëerd, kregen wij juist uit Rome niets meer dan nutteloze be spiegelingen te horen, afgestemd op de sensatielust van de man in de straat. (We hebben de uitzending in kwestie niet geboord. Was )iet Dick de Vree, die deze reportage verzorgde? In het algemeen heeft deze verslaggever zich, naar onze mening, op loffelijke ma nier van zijn taak gekweten. Red.) (Advertentie) Houd verkoudheid, bronchitis, catarrh, en al die vervelende winterkwaaltjes, die U het leven zo onaangenaam maken, buiten de deur. Zorg tijdig de be roemde bacillendodende POTTER'S CATARRH PASTILLES in huis te hebben. Deze rode, desinfecterende pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze nog heden in huis. Uw grootouders kenden ze al. Bij apotheken en drogisten a f 1.10 *nm De Amerikaanse senator Jacob Ja- vits heeft verzocht om een confe rentie va nde federale autoriteiten en die van staten over de aanslagen op en de dreiging met geweldple ging tegen kerken, synagogen, scho len, verenigingsgebouwen en woon- huizen. Deze activiteit, ingegeven door haat tegen mensen van ander ras of geloof, heeft zich uitgebreid tot vijf staten, aldus Javits. In New-Port in New Jersey heeft de politie acht kei-ken doorzocht na een waarschuwing per telefoon, dat een kerk zou worden opgeblazen. Na een dergelijke waarschuwing had de politie van New York tweemaal de rooms-katholieke Sint Patrick kathe draal te New York doorzocht. Te Brooklyn werden in de afgelopen nachten ruiten ingegooid van een synagoge. Ook in Minneapolis in Minnesota werd op deze wijze een synagoge aangevallen. De politie in Atlanta in Georgië is op zoek naar een man, die in Atlan ta en omstreken anti-semitische ac tiviteit financiert. In Atlanta werd in het begin van deze week een bom aanslag op een synagoge gepleegd.

de Stem | 1958 | | pagina 7