Kardinaal Celso Constantini overleden, acht dagen voor opening conclaaf Vreemde „pool" in Milaan KERMIS OF NIET? Bijna 200 jaar oud Twintigtal opvarenden Russisch schip vermist Verdween smokkelkomplot met het vliegtuig in Wester schelde Verkiezingen Algerije op 30 november Kachel zoek.... Na de noordwesterstorm Regering in Libanon kreeg vertrouwen Koel antwoord aan Guinea Radio-actieve thee Vliegtuig in zuidpoolgebied neergestort DAGBLAD VOOR ZEELAND Tragisch ongeluk op Cyprus R.M.S. vraagt Nat. China asiel voor de 37 verstekelingen Vertrekken in orde bevondenmaar Isvestia Zonnige perioden Weer Sovjet-nota aan Amerika LAATSTE NIEUWS Thans arrestatie in verband met die vliegtocht Britse troepensterkte in Europa blijft gehandhaafd Weer overname van Ned. bedrijven in Indonesië 98e JAARGANG No. 22889 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mi). Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 ZATERDAG 18 OKT. 1958 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 601OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. Slechts acht dagen voor de opening van het conclaaf tot ver kiezing van een opvolger van Paus Pius XII, is het college van kardinalen geslonken tot 54 leden; gisteren is de 82-jarige kar dinaal Celso Constantini in een ziekenhuis te Rome tengevolge van een hartaanval overleden. Kardinaal Celso Constantini, die de functie bekleedde van Kanselier van de Kerk, had drie weken geleden een operatie ondergaan. Zijn artsen hadden hem gezegd, dat hij zondag het ziekenhuis zou kunnen verlaten en ook gisterenmorgen was hem dit nog verzekerd. Gisterenmiddag was hij voor het eerst sedert geruime tijd op en ontving hij enige bezoekers. Plotseling klaagde hij over ademhalingsmoeilijkheden. Hij stierf enige uren later.... Een tragisch ongeluk is gisteren J in Famagusta op Cyprus ge- aan een Grieks-Cypriotische jon gen een sigaret. Op dat ogenblik ging de stengun van de soldaat a en trof de jongen dodelijk. De regering van de Republiek der Zuid-Molukken heeft de re gering van nationalistisch-China te Taipeh telegrafisch verzocht om asiel voor de 37 verstekelin gen aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt. De premier van de Republiek der Zuid-Molukken. ir. J. A. Manoesama, zei in Den Haag, dat aan het verzoek een dringend karakter is gegeven. Voorts is een telegram gezonden aan de Australische premier, Menzies, met het verzoek de 37 verstekelingen in Australië aan wal te laten, (op 3 no vember, als de Joh. van Oldenbarne velt Melbourne aandoet), hangende een belissing over hun toekomst. DULLES zal volgende week naar For mosa gaan voor besprekingen met Tsjang Kai Sjek. 12.000 PREDIKANTEN van de kerk van Engeland zullen een salarisverho ging krijgen van zes shilling per week, waardoor hun salaris komt op een gemiddelde van 7170 gulden plus een woning. NA HET OVERLIJDEN van dr. A. Kat te Haarlem is door het hoofdbe stuur van de Ned. St.-Gregorius- vereniging (tot bevordering van de kerkmuziek) tot voorzitter gekozen prof. dr. Jos Smits v. Waesberghe s.j. ZUID-SLAVIE heeft bij Oost-Duitsland geprotesteerd tegen een gemeenschap pelijk Oostduits-Bulgaars communiqué, waarin nieuwe kritiek op het Zuid- slavische .revisionisme' werd geleverd. DESKUNDIGEN van het Britse ob servatorium te Jodrell Bank hebben via de radio van de „Pionier", toen deze zich in de ruimte bevond, seinen gewisseld met collega's in Florida en Hawaii. EEN 19-JARIGE student aan de uni versiteit van New York is gearresteerd toen hij een lang telefoongesprek voerde, waarin hij aankondigde, dat ook in New York aanslagen op syna gogen zullen worden gepleegd. Twee onbezet blijvende zetels in de Sixtijnse kapel zullen tijdens bet con claaf, dat 25 oktober begint, herinne ren aan de vervolgde kerk of wel „de kerk der stilte". Het zijn de ze tels van de kardinalen Mindszenty van Hongarije en Stepinac van Joego slavië.... De eerste niet-blanke kardi naal, aartsbisschop Thomas Tien van Peking, zal waarschijnlijk de volgen de week het ziekenhuis van Siegburg in West-Duatsland kunnen verlaten, zodat hij kan deelnemen aan het con claaf, waarvoor de vertrekken thans in orde zijn bevonden. Een commissie van vier kardina len was belast met de uiterlijke voor bereidingen. Deze commissie heeft de vertrekken in orde bevonden. Niette min weet de correspondent van het Russische blad ,,Izvestia" in Rome te melden, dat de Franse, Westduitse en Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken, na de rouwplechtig- heden voor paus Pius XII in Rome besprekingen zullen voeren „die ten doel hebben de pauskeuze te beïnvloe den. Zij zullen trachten overeenstem ming te bereiken over een kandidaat en vervolgens trachten het conclaaf zodanig te beïnvloeden, dat deze kan didaat tot paus gekozen wordt", al dus de „Izvestia". De Italiaanse regering zal er nauw lettend op toezien dat het luchtruim boven de staat van. Vaticaanstad tij dens de duur van het conclaaf niet wordt geschonden. Vluchten over het Vaticaan zijn verboden krachtens artikel zeven van het in 1929 gesloten verdrag van La teranen tussen de Italiaanse staat en de Heilige Stoel. Het Vaticaan heeft dit nimmer te strikt genomen onder normale om standigheden. Thans wenst men, dat voor de duur van het conclaaf het wetsartikel naar de letter zal worden geëerbiedigd, hetgeen door de Ita liaanse regering is verzekerd. Op enveloppe Een Vaticaanse zegsman heeft gisteren bevestigd, dat paus Pius Men heeft gisteren in het Vati caan koortsachtig gezocht naar de kachel, die men nodig heeft om het stro te verbranden, dat aan de wereld bekend moet maken of er een nieuwe paus gekozen is of nog niet. Kerkelijke autoriteiten, die een kijkje gingen nemen in de Six tijnse kapel, waar het conclaaf gehouden zal worden, konden nergens die kachel vinden. Nadat men het ding in twintig jaren niet nodig had gehad, was het blijkbaar ergens opgeborgen, waar men het nu niet meer terug kon vinden. Men heeft er elke opslagplaats in het Vati caan voor afgezocht, maar te vergeefs... Als de kachel niet op tijd wordt ontdekt, zal men tot het aan schaffen van een nieuwe kachel over moeten gaan. XII zijn laatste wil met potlood op de achterkant van een enveloppe had geschreven. Dit was gepubliceerd door het Ita liaanse weekblad „Gente" in een ar tikel over de levenswijze van de over leden H. Vader, waarvan de gegevens verstrekt waren door zuster Maria Carmela Motta, dochter van een Zwitserse oud-president en algemeen overste van de nonnen van het Hei lig Kruis, waartoe zuster Pasqualina Lehnert behoort. De paus schreef zijn testament op de achterkant van een gele envelop pe en het werd geschreven „in een moment van inspiratie na een lang durig gebed", aldus het blad „Gente". De hevige noordwesterstorm, iJmuiden op het strand was vastge 0 tot vanavond, opgemaakt vrijdag- J avond te 23.15 uur. avond te 23.15 uur. f J Zonnige perioden, maar ook f enkele verspreide buien, voorna- i 0 melijk in de kustprovincies. Over- J J wegend matige noordelijke wind. i Ongeveer dezelfde middagtempe- t 1 raturen als gisteren. Verwachting van het Belgische J Jï T—4S4....4 li A4 A1 «A... A --- m ri o turlAllllr Weerkundig Instituut: Over het algemeen matige, maar tijdelijk t aan de kust nog vrij sterke tot sterke wind uit noordwest tot J noord. Zwaar bewolkt met opkla- t ringen. Enkele zeldzaam worden- t de neerslagvelden. Lichte daling J van de temperatuur. J Vandaag: zon onder 17.41 uur. i Maan onder 22.28 uur. t Morgen: zon op 7.10 uur. Zon onder 17.39. Maan op 14.01 uur. Maan onder' 23.34 uur. t Maandag: zon op 7.12 uur. Maan op 14.35 uur, In het dorpje Keluseh op 90 mijl van Isfahan in Perzië, is de hier afgebeelde Sayed Ali ontdekt, die 189 jaar oud en daarmee de oudste mens ter wereld zou zijn, aldus wordt medegedeeld door het blad „Ettelaat", waarvan een correspon dent de hoogbejaarde heeft geïnter viewd. Sayed Ali, die nog een uit stekende gezondheid geniet, be schikt over documenten om zijn leeftijd te bewijzen. Dat Ali nu pas is ontdekt, wordt toegeschreven aan het feit, dat het dorpje waar hij woont, volkomen van de buitenwe reld is afgesloten. Ali heeft verteld, dat hij enige jaren geleden zijn 120 jaar oude zoon heeft begraven en dat hij kortgeleden zijn woning heeft verlaten na een ernstige ruzie met zijn jongste zoon,... die is 103 jaar oud... die eergisteren onze kust beuk' te, heeft tal van kleinere sche pen in moeilijkheden gebracht. Bij de Shetlandeilanden vonden ongeveer 22 Russische vissers een zeemansgraf. Het Noorse schip „Gudrun" is gis terenavond achterstevoren de Nieu we Waterweg binnengesleept, op weg naar Rotterdam. Een Deens schip, de Svanholm", is op de Noordzee ge zonken. Op de kapitein na kon de be manning door een Engelse treiler worden gered, 't Nederlandse vracht schip „Boskoop" (5910 ton), die bij Het Libanees parlement heeft tij dens een gisteren gehouden spoedzit ting met algemene steimmen zijn goedkeuring gehecht aan het rege ringsprogramma van premier Rashid Karami. De regering-Karami, die slechts vier leden telt, had op het laatste ogenblik afgezien van het voorgeno men verzoek om algehele volmacht en toestemming tot het afkondigen van de staat van beleg. Premier Karami las een korte ministeriële verklaring voor, waarin zijn regering toezegt zich met alle kracht te zullen inspan nen. voor het vestigen van de vrede in Libanon. Toen de vijftig aanwezi ge parlementsleden daarna stemden, verklaarden zij zich er allen voor stander van. lopen, kwam op eigen kracht vlot, maar raakte spoedig daarna op nieuw in zware moeilijkheden. Sleep boten verleenden assistentie en brach ten het schip naar IJmuiden en van daar naar Amsterdam. De ergste ramp heeft zich echter afgespeeld bij de Shetland-eilanden. Aan de noordelijke punt van de Shet- land-groep liep een Russische treiler met ongeveer 25 koppen omhoog. Drie leden van de bemanning wisten het eiland te bereiken. Moedige reddings pogingen vanuit Lerwick richtten evenwel niets uit, zodat vermoed wordt, dat de overige bemanningsle den een graf in de golven vonden. De stoffelijke overschotten van drie Russische vissers zijn inmiddels aan gespoeld. (Advertentie) Het personeel van een grote fabriek in Milaan is, volgens de aard van de graag gokkende Italiaan, begon nen met weddenschappen betref fende de vraag, welke kardinaal door het conclaaf tot paus zal wor den verkozen. Deze foto toont de mannen bezig met hun vreemde ,,pool". Als b.v. kardinaal Tisserant zou worden uit verkoren, zullen aan de winnaars vijf aperitiefs, vijf repen chocolade of zelfs vijf maaltijden worden uit gekeerd... Het vliegtuig in Armenië Rusland heeft in een nota geëist dat de Amerikanen hun vluchten bo ven Russisch grensgebied stopzetten en de verantwoordelijkheid voor de vliegtuigen die deze vluchten maken en hun bemanning van de hand ge wezen, zo meldt Tass. De nota is het Russische antwoord op een Amerikaanse nota van 3 ok tober, waarin gevraagd wordt om in lichtingen over de verblijfplaats van de 11 overlevenden van het Ameri kaanse transporttoestel, dat op 2 sep tember in Russisch Armenië veronge lukte. De lijken van de zes beman ningsleden, die om het leven kwa men zijn op 24 september aan de Amerikanen gegeven. In de Russische nota wordt voorts gezegd, dat de Russische regering geen nieuwe gegevens heeft over de bemanningsleden van het verongeluk te Amerikaanse toestel. In de loop van deze zaterdag zal aan de Korte Brugstraat nr. 5 te Breda de model-automatiek „Panaché" worden opengesteld. Kosten noch moeite zijn gespaard om van Panaché een gemak kelijk en aantrekkelijk geheel te ma ken. Op een vloer van gebroken na tuursteen staan modern genuanceerde wanden, welke worden afgesloten door een strak geribd plafond van parana- pine-hardhout. Panaché maakt, mede door de batterij chroom-stalen auto maten een hygiënische en gezellige indruk. Kermis of niet. Panaché zal u kunnen voorzien van vele soorten door eerste klas koks bereide artikelen, welke stuk voor stuk uitmunten in smaak en verzorging. Ter gelegenheid van de openink wor den door Panaché gebraden hanen aangeboden. Via de automaten kunt u voor 1.25 een kwart-haan nemen, welke rijkelijk gegarneerd is met bo- terpurée. Door een loket kan Panaché u voorzien van een halve haan, welke óók wordt opgediend met boterpurée, tegen de prijs van f 1.95. Wij vermoeden, dat het storm zal lo pen bij Panaché, en zijn dan ook ten zeerste benieuwd, of de voorraad bruin-geroosterde halve en kwart-ha- nen groot genoeg zal zijn om aan de vraag van het publiek te voldoen. (Van onze speciale verslaggever) Ben G., een zware jongen uit Rotterdam, is gearresteerd. Hij bevindt zich onder de hoede van de rijkspolitie van de luchtha- van Schiphol. Hij bracht deze week enkele dagen door bij de rijkspolitie te Breda. Hij schijnt alles af te weten van de vlieg tocht. die door de G-AKYD van af het Engelse vliegveld Croy don via Knokke naar Rotterdam werd onderngmen. Het eindpunt haalde het vlieg tuig niet. Met de piloot en twee inzittenden stortte het op de 14e augustus in de Westerschelde, vier mijl ten zuidwesten van Vlissingen. „Het staat onomstotelijk vast, dat het vliegtuig- in een smokkelkomplot was ingeschakeld, vertelde vrijdag middag de rükspolitie van de lucht haven Schiphol. „Nog niet vaststaat wat er met het vliegtuig werd ge smokkeld", aldus de politie. De geschiedenis van de G-AKYD heeft de politie en de recherche sinds de 14e augustus niet meer losgelaten. Ook aan „de grens" werd het geval druk besproken De heren, die in het vliegtuig, bestuurd door de Hongaarse piloot J. K. (31 jaar), zaten, waren zeer bekend aan de grens. Nog slechts en kele maanden geleden werd de Rot terdammer S. de B. in België aange houden. Hij voerde vierhonderd kilo boter clandestien over de grens. De Bredanaar G. H., evenals S. de B. om het leven gekomen, was even eens een bekende van de recherche. In zijn huis werd de befaamde smok- kelkoning Johnny B. ongeveer twee jaar geleden gearresteerd. In het kom- plot zat ook de nu gearresteerde B.G. uit Rotterdam, die eertijds de chauf feur was, die voor Johnny B. de be langrijkste zaakjes opknapte. Ook hij liep diverse malen tegen de lamp. De reconstructie van de vliegtocht is daarom zo moeilijk, omdat de ge schiedenis zich afspeelt in drie landen. Aanvankelijk was niet bekend van welk Engels vliegveld de G-AKYD opgestegen was. De veiligheidsdien sten achterhaalden nu, dat de basis Croydon het vertrekpunt is geweest. Of de piloot J. K. de tocht van Croy don naar Knokke alleen heeft gemaakt is een vraagteken. Hij kan gezelschap hebben gehad van S. de B„ maar in elk geval geen gezelschap van G. H., want die scheen in Brussel te zitten. Hij telefoneerde met zijn vrouw in Breda op het ogen blik, dat het vliegtuig nog niet op Bel gische bodem was. Hij had zijn vrouw eveneens een brief geschreven vanuit de Belgische hoofdstad. Beslag op deze brief kon niet worden gelegd, want zij was door een hond opgegeten! G. H. heeft zich in Knokke bij zijn twee vrienden gevoegd voor de vliegtocht naar Rotterdam. Wat er tijdens die vliegtocht gebeurde, zal waarschijnlijk nooit ontsluierd worden. Stortte het toestel door een mechanisch defect neer of gebeurde er iets anders aan boord? Nog één feit is opmerkelijk, ofschoon het helemaal niet zeker is of er ver banden bestaan. Typisch genoeg keer de nü Johnny B., de aartssmokkelaar, terug. Hij verbleef in het buitenland, maar zette zijn stappen weer in de richting Nederland omdat hij heimwee had, zoals hij beweerde. In Parijs is gisteren na een kabinetsvergadering bekendge maakt, dat de verkiezingen in Algerije op 30 november i.p.v. op 24 november, zoals oorspron kelijk was bepaald, gehouden zullen worden. Op 30 november wordt in het Franse moederland de tweede ronde der ver kiezingen, die op 23 november worden geopend, gehouden. In Algerië is slechts één stemming. Mohammedanen in Algerije, die af stand hebben gedaan van hun status volgens de Koran en die daarbij b.v. afeien van het recht om meer dan een vrouw te hebben, zullen zich bij de verkiezingen kandidaat kunnen stel len in Europese of Mohammedaanse gemeenschappen. Zo blijkt uit een pu- blikatie in de Franse staatscourant van gisteren. Algerije zal 60 afgevaardigden in de nieuwe Franse kamer van afgevaardig den aanwijzen; 45 van hen moeten Mohammedanen zijn. De Sahara zal vier leden afvaardigen, die vermoe delijk allen Mohammedanen zullen zijn. De Gaulle koel Premier De Gaulle heeft Sekou Toure, de eerste premier van Gui nea,' in antwoord op diens verzoek om diplomatieke erkenning van het souvereine Guinea en opne ming van dit land in een federatie met Frankrijk, op enigszins koele toon verzocht de doelstellingen van zijn regering te omschrijven. Bovendien stelde De Gaulle, dat en- (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horlogei Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in Londen verklaard, dat Elnge- land heeft besloten zijn troepensterk te op het Europese vasteland in 1959 op 55.000 man te handhaven. Dit be sluit om 10.000 man meer op het vas teland te laten dan volgens de Britse regeringsverklaring van mei j.l. fi nancieel mogelijk was, is het gevolg van een verbetering van de Britse betalingsbalans. Een tweede factor is het feit, dat Amerika volgend jaar steun voor het Britse defensie-onder- zoek zal verschaffen, ook al betekent dit geen directe financiële bijdrage aan de kosten van de Britse troepen in West-Duitsland. kele voorwaarden vervuld moeten worden, eer Guinea als onafhankelijke staat erkend kan worden. Premier Toure ziet er geen afwij zing in, maar verwacht, dat de onaf hankelijkheidsverklaring van Guinea toch aanzienlijk later zal worden af gelegd dan men vermoedde toen 96 percent van de bevolking tijdens het referendum „neen" zei tegen De Gaulle. Geleerden van het federale bureau voor voedsel en medicijnen te Was hington hebben vastgesteld dat in thee, zuivelprodukten en bepaalde zee-produkten opmerkelijke stijgin gen van radio-activiteit zijn te be speuren in vergelijking met gelijk soortige voedingsmiddelen die uit de tijd voor 1945 afkomstig zijn. Gevaar is hieraan echter niet verbonden, om dat het toelaatbare maximum niet wordt bereikt. De radio-activiteit in 78 thee-mon sters van de oogsten van 1956 en 1957 bleek ruim 30 maal groter te zijn dan in de thee van voor 1945. In zes monsters was het cijfer 109 tot 135 maal groter. De geleerden noemden het een ge lukkige omstandigheid, dat, op 17 procent na, al het radio-actieve ma teriaal in thee verloren gaat door het broeiproces, zodat het drinken van thee niet gevaarlijk is. Vandaag zullen wederom acht Ne derlandse industrie- en middenstands- bedrijven onder beheer worden ge steld van de „Bappit", de door het Indonesische ministerie van industrie ingestelde instantie, die de door de regering overgenomen Nederlandse industriële ondernemingen zal moe ten beheren. In totaal zullen in Djakarta 62 in dustriële bedrijven door de „Bappit" worden overgenomen. Een Globemaster transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat van Christchurch onderweg was met voorraden voor een basis op Kaap Hallet in het zuidpoolgebied is tegen een heuvel gevlogen, toen het aanstalten maakte om een lading hout af te werpen. Zes bemannings leden vonden de dood. Zeven inzittenden, van wie enkele gewond waren, overleefden het onge val en voor hen werden sneeuwtrac- tors en helikopters uitgezonden. Twee sneeuwtractors („Weasels") bleven onderweg in een ijskloof steken en de reddingspoging over land moest daarna worden opgegeven,. Een heli kopter heeft vier van de overleven den, van wie twee ernstig gewand waren, gevonden en ze opgepikt. Drie overlevenden moeten nog in de omgeving van het vliegtuigwrak zijn en men zal alsnog pogen hen in veiligheid te brengen. Kaap Hallet ligt op 700 km afstand van de Amerikaanse zuidpoolbasis aan de McMurdo Sont. De Globemas ter is op ongeveer 45 km van Kaap Hallet neergestort.

de Stem | 1958 | | pagina 1