NOORDWESTER RANSELT ONZE Eén, twee of ZEEDIJKEN In Rome verwacht men lang conclaaf TWEEDE KAMER ACHTER BELEID VAN SAMKALDEN Schade in Vlissingen is vrij groot Alarm „beperkte bewakingbleek niet overbodig VERSCHEURD COMITÉ STELT STAKING UIT Schepen in moeilijkheden Djakarta stelt Chinese bedrijven onder toezicht WEER BRIT GEDOOD OP CYPRUS Kwestie verstekelingen Akkoord tussen C.V.P. en liberalen Vrijspraak in de moordzaak Anjum BOEM. DAGBLAD VOOR ZEELAND In Algiers bleef hel rustig Minder wind Mutaties T.H. Eindhoven STENEN ROLDEN OVER BOULEVARD Israëlische grenswachters gevonnist Nederlands schaakteam legen Engeland Franse politie doet invallen bij Mission de France" r~ 98e JAARGANG No. 22888 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 OKT. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel telefoon "'Sfi --Hn,ST. Dubbele Poor. 7. telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEH, sfi M - OOSTBUKO. Hi.uw.tr,,, lel.„u. TO «8 - De extremistische elementen van het „Comité voor Openbaar Welzijn" hebben donderdag in Algerië de proteststaking afge last die gericht was tegen De Gaulles plannen voor de verkie zing in Algerië en zijn bevel aan de militairen om zich terug te trekken uit de Algerijnse poli tiek. Een lid van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn werd gear resteerd toen hij vlugschriften uit deelde, waarin opgeroepen werd tot een demonstratie. De man is later op vrije voeten gesteld. Generaal Salan, net terug van Pa rijs waar hij besprekingen had ge voerd met de Gaulle, ontving een delegatie van het comité, dat de te rugkeer geëist heeft van d<e militai ren. Volgens welingelichte kringen heeft Salan de leden van de delegaties aan hun verstand gebracht dat de publie ke opinie tegen hen was. In een communiqué zegt het comité dat het de staking voor onbekende tijd heeft uitgesteld ,,in het belang van het volk". Alles is rustig gebleven. De winkels BOVEN het bericht, elders in dit blad, over de te verwachten benoeming van de heer M. van Veen tot staats secretaris van Oorlog, staat een op schrift, waaruit men kan lezen dat de heer van Veen al benoemd is. Dit benoemd" moet „genoemd" zijn. OP DE EXPO te Brussel, die tot en met zondag open blijft, is gisteren de 40 miljoenste bezoeker ontvangen. Het paviljoen der Europese gemeenschap pen heeft de gouden ster verworven. ZES AQUARELLEN en zes tekenin gen, ter waarde van 2400 gulden, heeft de Amsterdams*- kunstschilder Hubert van Lith verloren terwijl hij op weg was naar het Stedelijk Museum. De werken waren achter op zijn brom fiets gebonden. IN HET Zuidslavisch instituut voor kernwetenschappen te Vinca, bij Bel grado, zijn zes mensen blootgesteld geweest aan een te grote dosis radio actieve straling. BIJ EEN ontploffing in een olieboor toren, in de Golf van Mexico, zijn zeven mensen om het leven gekomen. Negentien personen liepen verwon dingen op. FRANKRIJK heeft zijn officiële dis- contotarief verlaagd van 5 tot 4V2 procent. 0 0 0 0 J Verwachting van het KNMI tto J 4 morgenavond, opgemaakt donder- 1 dagavond 23.15 uur: 0 0 Opklaringen en plaatselijk nog J enkele buien. No:rdwestelijke wind i t verder afnemend tot vrij krachtig t of matig. Dezelfde temperaturen 0 0 als gisteren of iets hogere. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Krachtige i 0 tot matige wind uit het noord- 0 0 westen en opklaringen. Iets hogere J J temperaturen. i t Vandaag: zon onder 17.43 uur; 0 maan onder 21.25 uur. 0 0 Morgen: zon op 7.08 uur, maan J J op 13.22 uur. i 0 waren open en het verkeer onder vond geen belemmering. Wel stonden er gendarmes en brandweerlieden voor het regeringsgebouw. Een hef- schroefvliegtuig cirkelde er boven. Intussen is er een scheuring ont staan in het comité. Aanvankelijk werd met 26 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomen om toch maar te staken. Verscheidene vooraanstaan de leden, onder wie Alain de Serigny, directeur van de „Echo van Algiers", traden toen uit het comité. Met 13 tegen 10 stemmen besloot het comi té later de staking uit te stellen. Donderdagmorgen reden er legcr- vrachtauto's met luidsprekers door de straten van Algiers, die oproepen lie ten horen van de generaals Salan en Massu om niet te staken. In de zeewering bij Vlissingen hield men angstvallig de nood- vullingen" in 't oog, die ijlings in de door het water geslagen gaten waren aangebracht. Een loeiende noordwester heeft gisteren het zuidwesten van Nederland de hele dag in angstige spanning gehouden. Om tien uur in de ochtend was de dijkwacht voor „beperkte bewaking" gealarmeerd. Er werden namelijk uitzonderlijk hoge waterstanden verwacht, hoger dan de hoogste stand die gemiddeld in tien jaar voorkomt. Dat deze maatregel niet overbodig was, bleek in de middaguren, toen het springtij zijn offensief op de dijken onder nam en hier en daar grote stukken uit de zeeweringen sloeg. Vooral in en bij Vlissingen was de ravage groot. De hele dag kwamen er meldingen binnen van schepen, die op de Noordzee in moeilijkheden waren geraakt. Tachtig mijl ten westen van IJmuiden verkeerde het Noorse schip „Gudrun" in nood. De bemanning moest van boord gehaald worden. Drie zeelieden bleven nog op hun post om te trachten de Noor, die zwaar slagzij maakte, te redden. De sleepboot „Schelde" heeft gisterenavond het schip op sleeptouw geno men en zou trachten het naar Rotterdam te brengen. Ter hoogte van de Humber kwam het Deense schip „Adier Svan- holm" in moeilijkheden. Sleepboten waren donderdagavond naar het schip onderweg. Vijftig mijl ten noordoosten van het vuurschip „Terscliellingerbank" sloeg een Deense kotter lek en zonk even daarna. De bemanning kon gered worden. In het Skagerak wordt een Deense treiier vermist. Zie elders in dit blad Bij K. B. is met ingang van 1 no vember a.s. aan mr. H. L. s' Jacob op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van het college van cu ratoren der Technische Hogeschool te Eindhoven, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten in zijn functie aan den lande bewezen. Zijn plaats wordt ingenomen door drs. A. H. M. Wijffels tot nu toe secretaris der Eindhovense T. H. Tot secretaris is nu benoemd mr. A. J. Vleer, thans administrateur bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. In kringen van het Vaticaan be reidt men zich voor op een langdu rig conclaaf. Enkele prelaten spra ken gisteren als hun veronderstelling uit dat het conclaaf misschien lan ger dan een week enkele zeiden: ongeveer tien dagen zal duren, omdat de keuze van een opvolger voor Paus Pius XII deze keer bij zonder moeilijk is. H.M. de Koningin heeft een bijzon dere missie aangewezen om haar te Advertentie Uvn verrukkelijk als het landschap Import: Fa. E. van Vliet Ezn. - Amsterdam Een Britse functionaris van het be stuur op Cyprus is donderdagochtend in een dorp ten westen van Nicosia, doodgeschoten. Voorts zijn in het gebied van Ni cosia een Britse burger en vier Griekse Cyprioten gewond, de laat- sten door het ontploffen van bommen die naar Britse patrouilles werden geworpen. Ondei de Britse militai ren vielen geen slachtoffers. Krachtens een nieuwe maatregel heeft de regering de bevoegdheid ge kregen om een censuur op brieven en postpakketten in te stellen. Men wil hiermee het smokkelen van wa pens per pakketpost voorkomen. Voorts kunnen er gevaarlijke zones worden aangewezen. vertegenwoordigen bij de plechtige H. Mis van Requiem, die op 19 de zer in de St. Pieterskerk wordt op gedragen voor de zielerust van wijlen Paus Pius XII. Deze missie is samengesteld uit on ze ambassadeur bij de Heilige Stoel, graaf de Marchant d'Ansembourg als hoofd der bijzondere missie, ter wijl daarvan verder deel uitmaken Harer Majesteits Kamerheer i.b.d. mr. E. baron Speyart van Woerden, uit Breda en de honorair ambassa deraad voor kerkelijke aangelegen heden aan de ambassade bij de Hei lige Stoel, mgr. J. W. L. Damen. Alle factoren werkten eraan mee, dat vooral in de zeegaten het water gevaarlijk hoog werd opgestuwd. Op de eerste plaats stond de wind recht in het gat en bovendien was bij het lage tij, voorafgaand aan het springtij van donderdagmiddag, het water slecht weggelopen. Er bleef een meter meer staan dan normaal. In de avond uren bereikte het water, in Vlissingen een stand van 3.46 plus, zodat de ver wachting „ruim een meter verhoging" uitkwam. Eerst toen het water ging vallen, kon men constateren welke schade er aan de zeeweringen was toegebracht. In dc dijk bii de oude marinehaven bleken vijf gaten geslagen te zijn, in de Boulevard Evertsen had het water op twee plaatsen een hao weggeno men. Onmiddellijk heeft men met be hulp van zandzakken de gaten gedicht. Van de boulevardmuusloegen een groot aantal stenen weg. Ze kwamen op het wegdek terecht. Vrüwel over de gehele breedte van de Boulevard spoMde het water. De bewoners van de Boulevard konden, door de druk van de wind. hun d°uren niet open krijgen. Vrijwel alle Zeeuwse veerdiensten ondervonden gisteren grote moeilijk heden. Op verschillende plaatsen stonden de steigers onder water. Al leen het veer Vlissïngen-Breskens heeft de hele dag „volgens het boekje" kunnen werken. Tengevolge van de hoge waterstand is in het Zwin te Cadzand de dijk rond de zogenaamde klciput, waaruit de klei wordt gehaald voor verstevi ging van de nieuwe Zwindijk. weg gespoeld. Het werk aan de dijk had over enkele weken klaar kunnen zijn. doch deze tegenvaller zal enige ver traging met zich brengen. Op Schouwen-Duiveland heeft het water heel wat duinzand weggeslagen. Op het strand bij de vuurtoren te Burgh werd een afneming geconsta teerd van plusminus acht meter, te Westerschouwen van drie meter. Hier gingen ook de rijshouten hokjes op het strand die in de zomer door bad gasten worden gebruikt, verloren. Alle Chinese bedrijven, indu strieën en scholen, die geheel of ten dele eigendom zijn van na tionalistische Chinezen, zijn don derdag onder toezicht van de Indonesische regering gesteld. Inmiddels heeft Djakarta ook de normen bekendgemaakt, op basis waar van zal worden beslist welke onder- Majoor Malinki van de Israëlische grenswacht is donderdag te Jeruza lem tot zeventien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het doden van 43 Arabieren in het Israëlische dorp Kafr Kassim, op 29 oktober 1956. De krijgsraad veroordeelde twee leden van de grenswacht tot vijftien jaar en vijf tot zeven jaar gevange nisstraf voor hun aandeel in het do den van de Arabieren. Het Nederlandse schaakteam, dat op zaterdag 25 en zondag 26 oktober te Vlissingen tegen Engeland zal uit komen. wordt gevormd door de vol gende spelers: dr. Euwe, Donner, Prins Cortlever, Kramer, van den Berg, Muh- ring, Roessel, van Scheltinga en mr. Spanjaard. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft gis teren een middag lang gediscus sieerd over de uitzending van de 37 verstekelingen, die zich op weg bevinden naar Indone sië. De minister van Justitie heeft zijn beleid verdedigd, waarna een motie, om de ver stekelingen in staat te stellen naar Nederland terug te keren, opdat na een nieuw onderzoek opnieuw over hun toelating zou kunnen worden beslist, met een grote meerderheid van 29 tegen 91 stemmen is verworpen. Voor deze motie, die door de AR was ingediend, stemden behalve de VVD en de AR ook de heren Fens en van Rijckevorsel van de KVP en voorts de heer Calmeyer van de CH De liberalen, van wie het initiatief tot de interpellatie was uitgegaan, hadden hun eigen motie prijsgegeven voor die van de AR. De VVD wilde het indienen liever aan een partij overlaten, die in de regering vertegen woordigd was. Deze uiterste poging, om alsnog tot herziening van het be leid inzake de verstekelingen te ko men, is dus mislukt. Zelfs de heer Welter van de KVP bracht zijn stem uit tegen de motie, hetgeen op de publieke tribune niet zonder gemompel werd waargenomen. De woordvoerder namens de KVP- fractie, mr. de Graaf, stelde in zijn betoog voorop, dat de verstekelingen geen aanhangers zijn van de republiek Zuid-Molukken, zodat er ook geen aanleiding is hen politiek asielrecht te geven. Voorts zei hij, dat zij bij aankomst in Indonesië geen gevaren te duchten hebfcfen. Minister Samkalden betoogde, dat verstekelingen niet zonder meer in ons land kunnen worden opgenomen. Dit kan alleen al niet met het oog op onze bevolkingsdichtheid. Een ver gelijking met de toelating van de Hon garen gaat dan ook niet op. Dit was een eenmalige opname en voor hen werd een maximum van slechts 3000 gesteld. Er zijn echter reeds 125.000 personen van Indonesische nationali teit toegelaten en er zullen er dit jaar zeker nog 1000 bijkomen. De minister sprak de beschamende geruchten tegen, dat in de Kruisberg te Doetinchem, waar de verstekelingen met grote tact en toewijding zijn ver zorgd, vanwege het regime een hon gerstaking zou zijn uitgebroken. Kwaadaardig noemde hij het ge rucht, dat vanwege die hongerstaking zijn beslissing versneld zou zijn. Bij het onderzoek, dat voor iedere ver stekeling persoonlijk met grote zorg en deskundigheid is gevoerd, is met alle mogelijke menselijke en persoon lijke factoren rekening gehouden. Van de lijst is daarna nog weer een per soon afgevoerd, die wegens open tbc in een sanatorium moest worden op genomen. Na zijn genezing zal hij hier kunnen blijven. Mr. van Rijckevorsct heeft zijn van de KVP-fractie afwijkend standpunt uitvoerig gemotiveerd. Hij zag in de terugwijzing de meest duidelijke vorm van een onrechtmatige daad, omdat het gaat over het in gevaar brengen van leven en vrijheid, het meest pri maire burgerlijk recht dat door grondwet en uniestatuut gewaarborgd wordt. Hij vond de beslissing ook po litiek onverstandig. Lt.-gen. Calmeyer, die een van de CH afwijkend standpunt innam en voor de motie stemde, vroeg de aan dacht voor het feit, dat het grootste deel van de verstekelingen Ambone zen zijn. Hij bracht ook het elemen tair menselijke gevoel in herinnering, dat van oudsher het recht op asiel heeft erkend. Het beroep van mej. ten Broecke Hoekstra (VVD) op de universele ver klaring van de rechten van de mens wees de minister af, omdat er andere rechtsregels tegenover staan, die een beperking van dat recht op vrijheid inhouden wanneer het algemeen be lang zulks vergt De minister heeft de moties met kracht van de hand gewezen. Hij wei gerde in te gaan op het verzoek van de interpellante, om het besluit tot terugzending alsnog ongedaan te ma ken. Hij stelde een ruim vertrouwen in de regering, zei hij, dat deze ook de humanitaire kant van de zaak zal behartigen als voorwaarde voor het voeren van een verder beleid terzake. Wel heeft de minister de toezegging gedaan, dat, indien hem omtrent enige verstekeling nieuwe gegevens ter be schikking komen, diens zaak opnieuw zal worden bekeken. Het vaarschema van de „Oldenbarneveldt" staat dit toe. Mej. ten Broecke-Hoekstra tijdens haar interpellatie in de Tweede Kamer. In Brussel is donderdag vernomen, dat een akkoord zou zijn bereikt tus sen de C.V.P. en de liberalen over uitbreiding van de huidige homogene minderheidsregering van de C.V.P. met liberale leden. De onderhandelingen, gevoerd door premier Eyskens en de voorzitter van de liberale partij, zou het resultaat hebben opgeleverd dat de liberalen zes of zeven portefeuilles in de nieuwe regering krijgen. Hoe de verdeiing is, is nog niet bekend geworden. Het bestuur van de liberale partij zal eind volgende week zijn goedkeu ring aan de overeenkomst moeten hechten. Een coalitie van C.V.P. en liberalen kan in de kamer rekenen op 125 van de 212 stemmer- nemingen Nederlands en welke dit niet zijn. 1) De nationaliteit van een buiten landse onderneming wordt niet be paald door de zetel van de onderne ming maar door de nationaliteit der aandeelhouders. 2) Ondernemingen die het eigen dom zijn van buitenlanders van ver schillende nationaliteiten (ook Neder landers) zullen als niet-Nederlands worden beschouwd wanneer meer dan de helft van de aandelen in handen is van niet-Nederlanders en meer dan de helft van de directie en raad van com missarissen buitenlanders zijn die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten. 3 Deze ondernemingen kunnen winsten rechtstreeks overmaken naar de landen van de niet-Nederlandse aandeelhouders. Dit betekent dat voor Nederlandse aandeelhouders geen winsttransfer is toegestaan. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 38-jarige Folkje D. vrijge sproken van de beschuldiging, dat ze haar zoon. Johannes D., heeft aan gezet tot doodslag. De laatste heeft indertijd de slikwerker P. Steenstra om het leven gebracht. In eerste instantie was Foekje D. door de rechtbank te Leeuwarden, veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. De procureur-generaal had verleden week vijf jaar tegen haar geëist. Toen reeds vroeg haar raads man, mr. Schootstra, onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënte, omdat het bewijs zijns inziens niet geleverd was. Immers, de verdachte had nimmer speciaal haar zoon uit gelokt tot doodslag maar meer in het algemeen onvriendelijke woorden over Steenstra geuit. Folkje D. heeft meer dan 2 jaar in voorarrest gezeten. De Franse veiligheidspolitie heeft donderdag invallen gedaan in zeven centra van de Mission de France", de orde van priesters in Frankrijk, die onder de arbeiders werken. De inval len volgden op de arrestatie van Abbé Bernard Bourdouresques, die ervan be schuldigd wordt dat hij een ontsnap pingsweg voor Algerijnse verzetsstrij ders in Frankrijk heeft georganisered. De vicaris-generaal van de orde heeft donderdag verklaard, dat de geestelij ken van de missie gewaarschuwd zijn zich niet te laten gebruiken voor ten dentieuze doeleinden. Inmiddels is de politie nog op zoek naar een tweede geestelijke, die Alge rijnse verzetslieden in de Oostparijse voorstad Vincennes verborgen zou heb ben gehouden. (Advertentie) Op het plein voor het kasteel Amalienborg te Kopenhagen is de auto waarin koning Frede- rik van Denemarken naar het paleis reed, aangereden door een groene personenwagen, die in volle vaart een hoek om kwam. De auto van de koning kreeg enkele diepe deuken, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Toen de koninklijke chauffeur de wagen in de kasteelpoort had gepar keerd en terugging om met de chauffeur van de groene wagen te praten, bleek deze verdwe nen. De auto is spoorloos, want niemand had er aan gedacht het nummer op te nemenDe politie vermoedt dat de groene auto bestuurd werd door iemand die niet nuchter meer was.

de Stem | 1958 | | pagina 1