VANDAAG STAKEN, ZEGT COMITÉ IN ALGIERS Duizenden vermoord Afgezanten vielen de leiding af |arige vrouw vermoord, dader brengt zichzelf om Gemaskerde bedreigt kassier met pistool KRITIEK VAN MONTGOMERY OP EISENHOWERS BELEID Ondanks streng verbod van Salan CRISIS IN LIBANON OPGELOST 1 Tunesië breekt met Nasser Stimuleren, geen dwang zegt KVP DAGBLAD VOOR ZEELAND Stil Ossendrecht schrok op Nog veel wind Geen geestdrift Venezolaans vliegtuig wordt vermist JACHTAKTEN TWINTIG GULDEN DUURDER In Duitsland: Nederlandse straaljager neergestort Bedrijfsgeneeskunde Poging tot bankoverval Almkerk „Oorlog had bekort kunnen worden Debat over landbouwgrond geschorst Henk de Braai weer thuis INTERPELLATIE VERSTEKELINGEN 98e JAARGANG No. 22887 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 OKT. 1958 Abonnementsprijs i 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noo~aat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het „Comité voor Openbaar Welzijn" in Algiers heeft ondanks een uitdrukkelijk verbod van generaal Salan, zijn oproep voor een algemene slaking gehandhaafd. Dit als protest tegen liet besluit van de Gaulle, dat militairen zich buiten de politiek moeten houden en iedere groepering, hoe links dan ook, aan de verkiezingen moet kunnen deel nemen. Niet alleen heeft Salan, de opperbevelhebber der strijdkrach ten en tevens de hoogste burgerlijke gezagsdrager, de staking verboden, maar bovendien hebben de twee afgevaardigden van het comité naar Parijs onomwonden verklaard, dat ze het met hun medebestuursleden niet eens zijn. kringen te Parijs heeft De Gaulle on der meer aan Salan duidelijk ge maakt, dat noch hij, noch zijn rege ring de bedoeling heeft met de Al gerijnse opstandelingenorganisatie, het „Nationale Bevrijdingsfront", of met de „Vrije Algerijnse regering" te onderhandelen. „Er zal niet wor den onderhandeld met de leiders van de moordenaars", zo zei De Gaulle tot Salan. Dit betekent echter niet, aldus de premier, dat de Franse regering bang is voor kandidaten die zich tij dens de verkiezingscampagne voor onafhankelijkheid van Algerië .uit spreken. De Franse regering is van mening, dat er na de uitslag van het referendum over de nieuwe grond wet en de gevoelens van Frans-Mo hammedaanse broederschap die zijn ontstaan, geen reden is om de acti viteit van dergelijke kandidaten te vrezen. Het is opvallend, dat Ferhat Abbas, de rebellenleider, enige dagen gele den al een toontje 'ager zong dan nog kort daarvoor zich „hoe dan ook" tot onderhandelen bereid ver klaarde. IN HET Noordzeekanaal heeft een Noorse tanker gisterenmiddag een baggerbak van de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij geramd. De twee opvarenden van de bak, die onmid dellijk zonk, konden worden gered. VIJF BLANKEN zijn woensdag tot gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar veroordeeld in het z.g. bazooka proces te Parijs. De veroordeelden werden schuldig bevonden aan deel neming aan de aanslag op de Franse bevelhebber in Algerië, generaal Salan. VOLGENS een Russische minister zal over enkele jaren in de Sovjet-Unie de kleuren-t.v. gemeengoed zijn ge worden. In december begint men met het uitzenden van kleuren-program- ma's. VERMOEDELIJK zal de gevangenis van Spandau, waar nog slechts drie oorlogsmisdadigers verblijven, binnen afzienbare tijd gesloten worden. Ru- dolf Hess, Albert Speer en Baldur yon Schirach zullen dan waarschijn lijk op vrije voeten worden gesteld. PRESIDENT HEUSS van West-Duits- land, die volgende week een officiëel bezoek aan Engeland brengt, zal ko ningin Elisabeth uitnodigen, een be zoek te brengen aan de Bondsrepu bliek. DE BIJEENKOMST van de perma nente Navoraad, waarin gisteren de kwestie-Cyprus behandeld zou wor den, is uitgesteld. TOKIO krijgt 'n 364 m hoge toren, met daarop nog een televisiemast van 27 meter. De toren is op twee na het hoogste bouwwerk ter wereld. IN FRANKRIJK overlijden tweemaal zoveel mensen door alcoholisme dan door tuberculose. Dit heeft een der meest vooraanstaande Franse medici verklaard. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Af en toe zonne- schijn maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust krachtige tot stormachtige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig Instituut: Opklarin gen. maar ook enkele neerslagvla gen. Sterke wind uit het noord westen. Vandaag: zon onder 17.45 uur; maan onder 20.27 uur. Morgen: zon op 7.06 uur; maan op 12.32 uur Generaal Salan verlaat hier het Parijse militaire tribunaal in de kazerne van Reuilly, na getuigd te hebben tegen de plegers van een aanslag op hem, die hem met een bazooka trachtten te doden, kort na zijn aankomst in Algerië twee jaar geleden. De Gaulle liet de twee vertegen woordigers van het comité, die hem wilden spreken, in de wachtkamer zitten, waar een medewerker van de premier hen te woord stond. Inplaats van de zaak van de extreemrechtse groep te bepleiten, verklaarden de twee Mohammedanen, dat ze het met de verklaring van het comité, na hun vertrek uitgegeven, volslagen oneens waren en dat ze rustig terug zouden gaan naar Algiers De oproep tot een proteststaking is met gemengde gevoelens door de be volking ontvangen. De meeste Mo hammedanen in Algerië en ook de jonge legerofficieren blijken ervan overtuigd te zijn. dat De Gaulle de juiste weg bewandelt door ook de nationalisten bij de aanstaande ver kiezingen aan hun trek te laten ko men. Het comité heeft de bevolking op geroepen voor een demonstratie op het grote plein voor het gouverne mentsgebouw, waar op 13 mei de op stand begon, die De Gaulle aan de macht bracht. De betoging moet om 3 uur vanmiddag beginnen. Ze zal o.a. ook gericht zijn tegen ,,de in vloed van de politieke partijen" op het beleid van de premier. Merk waardig genoeg echter zond het co mité telegrammen aan de rechtse partijen in Frankrijk, waarin het om steun verzocht.... De Gaulle had eerder op de dag met generaal Salan gesproken over de weerslag van zijn instructie in Algerië. Volgens doorgaans welingelichte I Een „Superconstellation" van een Venezolaanse luchtvaartmaatschap pij met 23 personen aan boord, wordt vermist op een vlucht tussen Pana ma en Maracaibo. Sedert dinsdag avond heeft men geen contact meer met het toestel gehad. Onder de zeventien passagiers b vinden zich negen leden van een Cu baanse balletgroep. Bij de Columbiaanse grens, zo werd later gemeld, heeft men van de lucht uit het wrak van het toe stel waargenomen. Er waren geen tekenen van leven te bespeuren. De christelijke falangisten in Liba non hebben woensdag hun drie we ken geleden afgekondigde staking be ëindigd, nadat eerder officieel was bekendgemaakt dat de regeringscri sis was opgelost. Ongeveer 20.000 vakbondsleden die eveneens in staking dreigden te gaan om een oplossing van de crisis te verhaasten, besloten aan het werk te blijven. De crisis werd opgelost door het opnemen van twee vertegenwoordi gers van de christelijke gemeenschap in het nieuwe kabinet, dat vier mi nisters telt. De Mohammedaan Ras- jid Karami blijft premier. De falan gisten hadden het opnemen van christenen in het kabinet geëist. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat Britse militairen begon nen zijn Jordanië te verlaten. De jachtakten zullen met ingang van 1 april 1959 20.duurder wor den ondanks de poging van ir. van Meel (KVP), die in de Tweede Ka mer een amendement indiende om de stijging van de lasten te verminde ren. Ir. van Meel verdedigde zijn voorstel op sociale gronden. Het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag middag bekendgemaakt, dat Tunesië besloten heeft de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Ara bische Republiek te verbreken. Zoals bekend heeft de Tunesische afgevaardigde bij de Arabische Liga eerder kritiek geoefend op de dicta toriale rol van Nasser in de Arabi sche wereld, waardoor een latent conflict tussen de beide landen tot uitbarsting kwam. Een Nederlandse Thunderstreak- straaljager is gisteren in Duitsland neergestort. De bestuurder, de onge huwde sergeant J. Heesmans uit Rot terdam, is om het leven gekomen. In Duitsland wordt aangenomen dat de bestuurder van het veronge lukte vliegtuig in het regenachtige weer het zicht verloren heeft en te gen de 653 meter hoge Gellerberg, bij Siegen, is gevlogen. Het toestel, dat op de vliegbasis Eindhoven thuis hoorde. schoof over een lengte van circa driehonderd meter door een bos. Vele minuten na het ongeluk ontplofte nog de boordmunitie van het toestel. Aangenomen wordt dat de ser geant-vlieger het toestel nog heeft verlaten, voordat het de grond raak te, maar vermoedelijk tengevolge van het feit dat het vliegtuig reeds te laag was. kon hij zich niet meer in veiligheid stellen. (Van onze parlementaire verslaggever) De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft gisteravond in de Tweede Kamer een wetsontwerp verdedigd, dat de verplichte invoering inhoudt van een bedrijfsgeneeskundige dienst in grote bedryven. De Kamer heeft het hem niet gemakkelyk gemaakt. Met uitzondering van de PvdA heb ben alle fracties de grootste terug houdendheid getoond ten aanzien van het verplicht opleggen op dit moment van bedrijfsgeneeskundige diensten. De KVP heeft haar standpunt uit eengezet in een motie, waarin er wordt op aangedrongen het maat schappelijk leven hierbij in te scha kelen en niet alles wettelijk te gaan regelen. Opvallend was, dat alle spre kers en met name mr. J. de Vreeze (KVP) sterk voor het stimuleren van bedrijfsgeneeskundige diensten wa ren, maar dan in een andere vorm. ..Stimuleren is wat anders dan ver plicht opleggen", aldus de katholieke woordvoerder. Het is de vraag of de staatssecretaris kans zal zien om de andere fracties, die een groot aantal amendementen hebben ingediend, daarin zodanig tegemoeit te komen, dat het wetsontwerp gered kan wor den. Eir bleek weinig animo de motie van de KVP te steunen. (Van onze verslaggever) Dinsdagavond tussen zes en zeven uur is in Ossendrecht de 50-jarige weduwe Irma van Loon vermoord. Verscholen in de bossen onder Os sendrecht, aan de O.L. Vrouw ter Duinenlaan, werd haar lijk gisteren morgen gevonden door de 82-jarige G. D., de vader van de vermoede lijke moordenaar. Gisterenavond om streeks half zes werd in een waterput bij het kleine huisje van G. Dekkers in de Slingerstraat het lijk gevonden van de bijna 50-jarige A. D., die ge meentearbeider was te Ossendrecht. Naar hem had de rijkspolitie de ge hele dag gezocht, omdat hij verdacht werd van de moord. De vermoorde vrouw was de hals afgesneden. Men kan aannemen, dat D. zichzelf heeft verdronken in de waterput bij zyn ouderlijke woning. De districtscommandant van de rijkspolitie te Breda, overste Ger- hardt, de officieren van Justitie, mr. Bins en mr. Louet Feijser, heren van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, de rijksspeurhond uit Waal wijk en de leden van de rijkspolitie uit Hoogerheide en Ossendrecht heb ben zich gisteren de gehele dag be zig gehouden met het onderzoek van deze moordzaak. De weduwe van Loon is tweemaal getrouwd geweest. Haar tweede man ontviel haar vele jaren geleden. Zij heeft daarna ongeveer vijf jaar de gemeentearbeider A. D., die geschei den van zijn echtgenote leefde, ge holpen in zijn huishouden. Enkele we ken geleden verliet zij hem. In Ossendrecht heeft men de wedu we van Loon dinsdagavond om streeks half zes voor het laatst ge zien. Ze liep door de bossen in de richting van het huisje van Kee Jo ris in de O.L. Vrouw ter Duinenlaan, een heel eind buiten de bebouwde Dinsdagavond om kwart over tien is een gemaskerde onbe kende, gekleed in overall, het kantoor van de Boerenleenbank te Almkerk binnengedrongen, met de bedoeling zich meester te maken van de aanwezige con tanten. De kassier, de negenen twintigjarige A. G. N., werd met een pistool bedreigd. De over valler sloeg echter op de vlucht zodra de alarminstallatie in wer king trad. De kassier, op dat tijdstip voor werk zaamheden in het kantoor aanwezig, werd vanuit het portaal plotseling op. geschrikt door het geroep: „Handen omhoog, doe het licht uit", en zag dat de gemaskerde een pistool op hem richtte. Blijkbaar ongeduldig, draaide de overvaller vlak daarop zelf de schakelaar om. Mevrouw N., die zich tezelfdertijd in de kantoorruimte be vond, maar de onbekende niet had zien binnenkomen, hoorde dat haar man werd bedreigd. Op het ogenblik, dat de gemaskerde aanstalten maakte om het kantoor binnen te komen, stel de de vrouw door een druk op de knop de alarminstallatie in werking. Dat was voor de overvaller aanleiding om zich ijlings uit de voeten te maken. Hij is alles bijeen niet langer dan vijf minuten binnen geweest. Naar alle waarschijnlijkheid had hij geen auto tot zijn beschikking. De rijkspolitie is gisteren met een uitvoerig onderzoek begonnen. In de tweede aflevering van zijn memoires in het Ameri kaanse weekblad „Life" heeft de Engelse veldmaarschalk Montgomery scherpe kritiek ge oefend op Eisenhowers bevel voering over de geallieerde le gers na de invasie van 1944. Eisenhower miste het begrip voor het beginsel van de opmars tegen de Duitsers, aldus de veld maarschalk, ofschoon hij er eerst opgewekt mee akkoord was ge gaan. Hel plan was dat de Engelsen en Canadezen bij Caen de hoofdmacht van de Duitsers naar zich toe zouden lokken om zo de Amerikanen gelegen heid te geven door te breken op de rechterflank. Maar later gaf Eisen hower in een rapport aan de gecom bineerde staven de indruk, als zou den de Engelsen en Canadezen er niet in geslaagd zijn bij Caen door te breken, zodat de Amerikanen hun taak moesten overnemen. Deze onjuiste indruk bestond alleen op Eisenhowers hoofdkwartier, aldus Montgomery. De andere opperofficie- ren die betrokken waren bij de strijd in Normandië, zoals de Amerikaanse generaal Bradley, wisten zeer goed, wat het eigenlijke plan inhield. Montgomery vertelt, dat hij en Eisen hower, die hij overigens beschouwt als een „groot en goed mens, en nu een van mijn beste vrienden", op het ge bied van oorlogvoering totaal verschil lende theorieën aanhingen. „Mijn wij ze van oorlogvoering was erop gericht de vijand uit zijn balans te brengen. Ik was er steeds op uit de vijand er toe te brengen zijn reserves te ver spreiden over een breed front om zo gaten te kunnen slaan in zijn defensie. Als ik hem daartoe gedwongen had, zette ik mijn eigen reserves in voor een'harde slag op een smal front. Eisenhower scheen de theorie aan te hangen, dat iedereen steeds in de aan val moet zijn. Ik herinner me, dat ge neraal Bedell Smith Eisenhower eens Vergeleek met een voetbalcoach. Hij rende op en neer langs de frontlijn, iedereen aanvurend toch aan te vallen, Deze stategie was duur aan levens". Na de val van Parijs wilde Montgo mery een concentratie langs de kust, maar Eisenhower wenste een breed front met gevechten langs de gehele lijn. Montgomery was tegen zulk een breed front in verband met de daaruit resulterende moeilijkheden op het ge bied van bevoorrading, en hij is van oordeel, dat de feiten hem in het gelijk hebben gesteld. Nadat Eisenhower het opperbevel op zich had genomen, was er gebrek aan operationele leiding, schrijft hij, en gebrek aan controle. „Onze operaties waren slordig gewor den en zonder samenhang. We waren in een grote wanorde beland". En hij voorspelt, dat de geallieerde strategie ten noorden van de Seine een van de grote geschilpunten uit de militaire geschiedenis zal worden. „Wy waren er niet in geslaagd de verwarring der Duitsers na hun vol slagen nederlaag in Normandië ten volle uit te buiten. Hadden we half augustus een degelijk operatieplan op gemaakt en gezorgd voor een goede ad ministratieve en logistieke achtergrond dan zouden we voor de winter nog bruggehoofden gevestigd hebben over de Rijn en het Roergebied veroverd hebben", aldus Montgomery. „Hier door zou de oorlog bekort zyn en zou er bovendien de mogelijkheid gescha pen zijn voor een oorlogseinde in Europa onder gunstiger politieke machtsverhoudingen, als hestonden toen het einde werkelijk kwam". Eisenhower was, volgens Montgo mery, ook te afhankelijk van de open bare mening in Amerika. „Ik vroeg hem wel eens, waarom de openbare mening ons zou moeten brengen tot militaire beslissingen die beslist on juist waren", schrijft de veldmaar schalk, maar hij voegt eraan toe: „Mis schien had ik te weinig oog voor de zware politieke last die hij droeg". Eisenhower heeft op de kritiek ge- antwoord^ dat de geallieerden de oorlog wonnen binnen 11 maanden na de dag dat zij in Normandië ge land waren. Hij had in die tijd nie mand horen zeggen dat de overwin ning verkregen kon worden in min der dan twee jaar. Hij zei dat Chur chill hem toendertijd verteld had dat als Parijs veroverd zou worden tegen Kerstmis na de invasie, dit een van de snelste militaire overwinningen van alle tijden zou zijn. kom. Men heeft haar niet zien terug keren. Met betrekking op de moordzaak wist men in Ossendrecht te vertellen, dat de 82-jange G. D. gisterenmor gen om acht uur een briefje vond, dat onder zijn deur geschoven was. Daarop zou hebben gestaan, dat hij maar eens in zijn bossen moest gaan kijken waar het lijk zóu liggen van de vermoorde vrouw. Dat briefje was van zijn zoon.... Maar de politie heeft niets gevon den van het brieve. Feit is, dat d€ oude D. omstreeks half tien in het bos, ongeveer honderd meter terzij de van de O.L. Vrouw ter Duinen laan en slechts enkele honderden me ters buiten de bebouwde kom van Ossendrecht, het slachtoffer heeft aangetroffen. Het lag op een dicht - beboste plaats, enkele meters van een smal bospad. In een bosperceel, dat tot voor drie jaar zijn eigendom was. De burgemeester en de politie van Ossendrecht zijn daarop gewaar schuwd. Dat de oude man het slacht offer in het bos aantrof kan een toe valligheid geweest zijn. Daar hij aan het perceel bos, dat jarenlang zijn eigendom is geweest, gehecht is, wandelt hij daarin regelmatig rond. (Van onze parlementaire verslaggever) De behandeling van het wetsont werp vervreemding landbouwgronden in de Tweede Kamer is geschorst na dat de ministers Samkalden en Von deling een nederlaag hadden geleden. De Kamer verwierp met 60 tegen 52 stemmen het artikel, waarin bij over dracht van grond in herverkavelmg®- gebieden of in de IJsselmeerpolders aan echtgenoten en bloedverwanten in de rechte lijn toetsing door de grondkamers wordt voorgeschreven. De tegenstemmen kwamen alle van de rechterzijde van de Kamer. KVP. AR, CHU cn SGP waren van mening, dat in deze gevallen de over dracht vrij moet zijn. Met dezelfde stemmenverhouding werd toen een amendement Engelbertink-v. Rijcke- vorsel (KVP) aangenomen, tegen het voor de tweede maal toekennen van voorkeursrecht aan de pachter hij verkoop. KVP, AR, WD' en SGP wa ren voor dit amendement. Alleen de heer Andriessen* (KVP) stemde met PvdA, CHU en communisten tegen. De behandeling werd toen geschorst „om technische redenen". De beslis singen van de Kamer moeten nog worden verwerkt in andere artikelen. De Nederlander H, de Braai, die in Indonesië was veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar op be schuldiging van subversieve acties tegen de Indonesische regering, is zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar vier en een half jaar van zijn straf had uitgeze ten. De heer de Braai, die op 22 juni 1925 in Soerabaja werd geboren, heeft altijd in Indonesië gewoond! Dinsdagmiddag kwam hij te Tilburg aan. Hij heeft zich daar bij zijn vrouw en vier kinderen gevoegd die sinds 1955 in Nederland vertoeven. De Braai is door de Nederlandse autoriteiten een spreekverbod opge legd. Dit o.m. vanwege het feit, dat de Nederlander Schmidt nog altijd in een Indonesische gevangenis is op gesloten. Gustav Sorge (rechts achtergrond), genoemd „IJzeren Gustav" en Wil helm Schubert, „Schietgrage Schu bert" genaamd, staan hier in de beklaagdenbank van het gerechts hof te Bonn tijdens het begin va,n het proces, waarbij zij terecht staan op beschuldiging van massamoorden, bedreven in de concentratiekampen Esterwege en Sachsenhausen. Sorge en Schubert worden beschuldigd van het doden van 10.800 Russische krijgsgevangenen en van wrede moorden op Poolse en Joodse ge vangenen in de kampen. Het Tweede-Kamerlid mej. ten Broecke Hoekstra zal vandaag in de Tweede Kamer minister Samkalden interpelleren over de terugzending van 37 verstekelingen naar Indone sië.

de Stem | 1958 | | pagina 1