jj. Voetbal blijft spv kansen Ook de sport verloor in Paus Pius XII een grote figuur FOCKINK CE in de pijp! Zwart o Wit STEM-FEUILLETON Op Tahiti werd premier Oopa aan de dijk gezet Wrede analist van hond gevonnist Amerikaanse leger en de maanraket Het blijft mis °P Cyprus DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Ned. bankdirecteur in Djakarta vrij De beste bessen... BESSEN VAN Zoveelste weigering van Rusland Notaris wegens verduistering veroordeeld f 0,70 Spionnen opereren in door Emily Grant en Engels vlootbezoek aan Rotterdam ABDIJ SIROOP/; Zo of anders j 5 J TV'RADIO'TV'RADIO -TV- (.Advertentie) Op verzoek van het bestuur van het Italiaanse Olympische Co mité is de voorbije zondag op alle sportvelden in Italië een minuut stilte in acht genomen om de nagedachtenis te eren van Paus Pius XII. De sportwereld werd er daardoor aan herinnerd, hoezeer de opperste herder van de katholieke kerk de sport genegen was. In zijn ontvangkamer in het Vaticaan zag men zeer vaak beoefe naars van de meest uiteenlopende takken van sport en hij liet geen enkele delegatie gaan, zonder zich in bijzonderheden op de hoogte gesteld te hebben van pas geëindigde of nog gaande zijnde wed strijden. Twee jaar geleden, op de 9e oktober 1956, sprak Paus Pius de volgende woorden naar aanleiding van het feit dat de organisatie van de Olympische Spelen van 1960 aan de Italiaanse hoofdstad was toevertrouwd: „Om meer dan één reden is dit bericht ons welgevallig. De Spelen zullen niet slechts vele atleten en bezoekers in de gelegenheid stellen kennis te maken met de vele schone en heilige dingen in het hart van de christenheid, maar ook zullen onze gasten de atmosfeer van universiteit in kunnen ademen, die aan dit christelijke Rome eigen is. De wederzijdse kennis in liefde en broeder schap zal er toe leiden dat, als de sportlieden elkaar in de eeuwige stad de moeder der volken en de grote vredestichtster, ontmoeten, de wil tot vrede en samenwerking bij de jeugd des te sterker wordt aangewakkerd". De paus drong er bij vereni gingsbesturen en trainers op aan, de sport vóór alles onder de onvermogende jeugd te propage ren. Als men ervan overtuigd is, dat sport het lichaam sterkt en de geest opvoedt, dan mag niet worden gedoogd dat grote scha ren jongeren, omdat zij arm zijn, van deze goederen beroofd wor den. Eerbied verschuldigd Paus Pius XII heeft zich in zijn verklaringen ook bezig gehouden met dat streven van naar topprestaties het- In dit verband had de Paus reeds opdracht gegeven in zijn zomerresi dentie te Castel Gandolfo de nodige voorbereidingen te treffen, opdat hij de roeiwedstrijden op het meer van Albano uit zijn verblijf zou kunnen gadeslaan. Doel christelijke sport Geen schrijver heeft zo juist het doel van de ware sport en lichamelij ke opvoeding uiteengezet als Paus Pius XII die zich een grote kennis van zaken had verworven. Hij werd niet moede te betogen, dat de geest over de techniek behoort te heersen. Bekend zijn DEZE woorden: „De tech niek mag zomin in de sport als in de kunst een beletsel zijn voor de ont plooiing van de geestelijke krachten zoals intuitie, wil, gevoel, moed en volharding, waarin het ware geheim van elk succes in laatste aanleg schuilt. De overheersing van de koude techniek verhindert niet slechts de verwerving van geestelijke goederen maar kan, zelfs in geval van succes, noch de atleet noch de toeschouwers bevredigen". De Alkmaarse rechtbank heeft van morgen de dertigjarige analist J. H. uit Beerpster, tegen wie de officier van justitie jhr. mr. A. J. Reigers man veertien dagen geleden vier maanden gevangenisstraf had geëist, veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie maanden. H. die te Leiden werk zaam was. had op 15 juli een hond, die van Purmerend naar Beemster met hem mee gelopen was, na het dier met chloroform verdoofd te hebben, met een mes open gesneden. Daarna had hij een stukje van de lever af gesneden. Volgens H. was de hond reeds tijdens de narcose gestorven. Hij zou het dier eerst een half uur daarna hebben geopereerd. Toen men later het cadaver in een sloot vond, kreeg men direct verdenking tegen H. van wie men vermoedde dat hij al eerder op soortgelijke wijze katten had geanaliseerd. 'Advertentie) welk gepaard gaat met de zwaarste training en met verwaarlozing van beroep en familie. Hij kantte zich hiertegen. Sportieve bedrijvigheid, zo meende hij, mag niet ten koste gaan van de vervulling van plichten, wel ke men als arbeider, ambtenaar of student heeft. Geen enkel motief kan de ware sportman ontslaan van de eerbied, wel ke bij verschuldigd is aan de alge mene zedenwet met de begrippen God, gezin, maatschappij en persoonlijk heid. Wie zijn lichaam onnodig bloot stelt aan gevaar, het tot topprestaties dwingt en opwekkende middelen ge bruikt welke het organisme wellicht onherstelbare schade berokkenen, mis leidt en bedriegt scheidsrechter en toeschouwers. In een beroep op de deelnemers aan de Winterspelen van 1956 te Cortina heette het tenslotte, dat de echte sportman de belichaming dient te zijn van de trouw aan deze gedragsregel: bescheidenheid ingeval van een over- winnig, grootmoedigheid ten opzichte van de overwonnene, gelijkmoedigheid in geval van eigen tegenslag en ge duld jegens een publiek, dat niet al tijd maat weet te houden. Directeur G. Schütte van de Neder landse Nationale Handelsbank, die op bevel van de Indonesische militaire overheid twaalf dagen in de Djakar- taanse Tjipinanggevangenis in arrest heeft gezeten, is maandagavond op vrije voeten gesteld. Schütte was twee dagen na de be kendmaking, dat de bank twaalf van haar kantoren in de Archipel zou slui ten. gearresteerd. Rusland heeft geweigerd het inter nationale gerechtshof te Den Haag het geval voor te leggen van de Ame rikaanse bommenwerper van het ty pe Neptunus, die in 1954 door de Rus sen werd neergehaald in internatio naal luchtruim boven de Japanse zee, aldus een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. In augustus van dit jaar dienden de Amerikanen een aanvraag bij het in ternationale hof in, maar Rusland dat al eerder alle verantwoordelijk heid had afgewezen liet het hof weten dat „er niets te overwegen valt". Op Tahiti, het paradijsachtige eiland in de Stille Oceaan, hebben politieke moeilijkheden geleid tot bomaansla gen en de arrestatie van de premier, Pouvanaa Oopa en een vijftigtal van zijn aanhangers. De premier, een 63-jarige afgevaar digde in de Franse nationale vergade ring, is indertijd op Tahiti gekozen onder de leuze „Tahiti voor de Tahi- tiers en de Fransen in zee". Hij heeft de afgelopen maanden een felle campagne gevoerd tegen de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet, doch de meeste inwoners van de Gezelschapseilanden, waarvan Tahiti deel uitmaakt, hebben zich vóór de grondwet van generaal de Gaulle uitgesproken. Oopa staat in Parijs bekend als een man met een mild karakter, die maar weinig spreekt in de debatten in de nationale vergadering. Doch thuis op Tahiti is Oopa die achtereenvol gens patates-fritesverkoper, timmer man en grondbezitter is geweest een fel politicus. Hij heeft de afgelopen maanden een verbitterde politieke strijd geleverd met een deel van zijn democratische partij, die in mei „in opstand" kwam tegen zijn pogingen om op Tahiti in komstenbelasting in te voeren. De op positie werd gesteund door blanken en Tahitiers. Oopa kon zijn belasting plan dan ook niet uitvoeren. In het afgqlopen weekeinde zijn op Tahiti aanslagen gepleegd met benzi nebommen. Politie en militairen heb ben daarop huiszoeking bij de pre mier gedaan. Zij troffen Oopa thuis, beschermd door 40 lijfwachten. In het huis, dat er uitzag als een belegerde vesting, werd een flinke voorraad ben zinebommen aangetroffen. Het Amerikaanse leger heeft een gelijke kans om zijn raket in het ge bied van de maan te brengen, doch de kans dat een satelliet met instru menten in een baan om de maan kan worden gebracht is minder groot, zo heeft generaal Medaris van de raket afdeling van het leger in Chicago verklaard. Het mislukken van de proef met de „Pionier" van de Amerikaanse lucht macht wordt geweten aan een fout van drie graden bij het afvuren. Ge neraal Medaris merkte naar aanleiding hiervan op, dat het leger over meer controleposten op de grond beschikt dan de luchtmacht. maar. Douwe Egberts COOPVAERT ztchte geurige pijptabak De Amsterdamse rechtbank heeft de 56-jarige notaris G. A. R. uit Over- veen, die kantoor heeft gehouden in de Deurloostraat te Amsterdam, we gens verduistering en valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Voorts heeft de rechtbank de verdachte het recht ontzegd amb ten te bekleden voor de tijd van elf jaar. Tegen de notaris was veertien da gen geleden eveneens wegens ver duistering en valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, acht jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit het recht ambten te bekleden geëist. De verdachte was ten laste ge legd, dat hij in de periode van 1947- 1957 ten nadele van Joodse nalaten schappen een bedrag van 338.000 gul den had verduisterd. Maandag zijn een Britse militair en een Griekse Cyprioot gedood bij aan slagen en schietpartijen. De Brit sneu velde, toen ten zuidwesten van Cyprus bij het dorp Prodromos, een militaire auto v' uit een hinderlaag werd be schoten. De Cyprioot werd gedood bij een vuurgevecht in het noord-oosten van Cyprus. Maandagavond laat hebben verzets lieden bommen geworpen naar twee Britse auto's bij het Ledra Palace ho tel. De auto's werden licht beschadigd; twee Cyprioten zijn gearresteerd. Te Limassol werd dinsdagochtend een Britse militair, toen hij zijn wo ning verliet, neergeschoten. Hij werd gewond; de daders wisten te ontsnap pen. In Nicosia is gisterochtend een bom geworpen naar een Britse jeep. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. Zó uit het pak in de panl 2) „De ernst van Ernst heeft gewerkt. v«ra zie ik," zei Laaghuis zacht bij wijze van begroeting, ,,en Durand De8int dit reeds te begrijpen...." "Ah- Jean, prettig, dat je hier "ept zei Vera luid, ,,en gij ook, mijn waarde Durand. Zijn er in Pa rijs geen schavuiten meer om de Su- rete bezig te houden?Kijk, daar komt zowaar Juan Alvarez ook bin nen.... eveneens uit zijn koers ge slagen, net als u, monsieur Durand een internationaal circus gelijk, dit „Dollarlust", nietwaar, monsieur ie eommissaire?" Durand, opgestaan, toen Vera bij het tafeltje kwam, was inmiddels weer gaan zitten. Hij maakte een wat wrevelige indruk. ,,Je ziet het, Jean, onze Parijse vriend is niet half zo blij als hij be hoorde te zijn bij dit weerzien als hij eens wist. hoe Ernst-ig ik hierheen ben gekomen Laaghuis grinnikte. Vera is in vorm, dacht hij. „Kent u monsieur Alvarez, mada me Vera?", vroeg de Fransman zacht. ,,Ja, mijn waarde',, antwoordde Vera en zag hem spottend aan, ,,ik ken hem al verscheidene jaren.... een merkwaardig man. Hij kent de wereld en is in de onderwereld vol doende thuis om er niet te verdwa len.... ik heb hem het laatst gezien in Wenen. Dat was vóór de oorlog. Men noemde hem daar de lachende Danseur.... hij was danseur, die Alvarez. Alvarez, die in kleding en gebaar zijn Zuidamerikaanse herkomst niet verloochehde, was aan de bar gaan zitten, dicht bij Durands tafeltje. Vera, die het korte knikje van Laag huis begrepen had, sprak de Zuid amerikaan aan: „Monsieur Alvarez, dat is al vele jaren geleden.... in Wenen, weet u wel? Ja, vele jaren geleden.... vind het interessant u weer te zien, en dus vinden commissaris Durand er dr. Laaghuis het stellig ook interes sant om u te ontmoeten...." Alvarez glimlachte en boog, toen hij Vera begroette en zich vervolgens aan Durand en Laaghuis voorstelde Laaghuis zorgde voor de bestelling Het gesprek, in het Frans „Je verandert nooit, Laaghuis", Zei *r0 3 angesprokene wat onzeker, ..Nooit antwoordde Laaghuis. „want ik wil mijzelf geen geweld aandoen. Jou desnoods -Wel, maar omdat ik van nature behplzaam ben, nodig ik je uit, bij ons te komen zit ten Dan hoor je alles uit de eerste ii-ct, gcapich, ui nei rians en in hanri Q,-, j L A hoofdzaak door Vera en Alvarez ge- tiiiSL' -iJ kans op vergissingen voerd, liep eerst over Berlijn Pa- vl X"3' Du,and- monsieur Al- X t.' ls miJnheer Jansen van de Nederlandse Veiligheidsdienst de Nederlandse Sureté, Durand een collega en een concurrent van je.... Kijk, dat vind ik nou echt ge zellig, kan alleen in Den Haag ge beurenallemaal aan één tafel tje.... een beeldschone vrouw, de Franse veiligheidsdienst, de Neder landse veiligheidsdienst, een belang stellend toeschouwer (dat ben' ik zelf).... en(hij wachtte even).. de Deviezenkeizer. Alleen maar jam mer dat Arlotti er niet is Durand zweeg, Jansen zweeg. Al- rijs, Londen, Brussel; namen van mensen en van restaurants en clubs in die hoofdsteden passeerden de re vue. Durand was zwijgzaam. Toch ontging hem geen woord van het gesprokene. Plotseling vroeg Laag huis: „Monsieur Alvarez, waarom staat u in deze stad en ook elders bekend als de Deviezenkeizer?" Vera keek plotseling naar Laag huis. De glimlach die om de mond van de Zuidamerikaan speelde, ver starde een fractie van een seconde. Van onder zware wolkengevaarten uit, kwamen dinsdagmorgen vier En gelse oorlogsbodems, die een bezoek aan Rotterdam brengen, Hoek van Holland aanlopen. Voorop het hoofd kwartierschip Tyne, daarachter de mijnenlegger Apollo, het onderzee bootfregat Zest en de onderzeeboot Seneschal. Nadat de vaartuigen waren be- loodst, daverden 21 saluutschoten van de Tyne over de grauwe zee naar land; vijf minuten later klonk het martiale saluut van de Nederlandse kustbatterij. Aan de ingang van de Waterweg stond een peleton mariniers met gepresenteerd geweer opgesteld. Tegen elf uur liepen nog 4 Engelse vaartuigen binnen. (Advertentie) Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. WRAAK Op het politiebureau van Sa- cramento is mevrouw Loretta- Weynant komen vertellen, wat er allemaal gebeurde, nadat ze weigerde haar man gelijk te geven na een ruzie. De liej- hebbende echtgenoot had haar vastgepakt, een vleeshaak in haar kraag geslagen en haar vervolgens twee uur in de ijs kast gehangen. /akker siroop Extra De heer B. Johnson uit West Hart ford kreeg; onlangs een boete van drie gulden, omdat hy zijn wagen verkeerd had geparkeerd. Hy be taalde per postwissel en adresseerde die aan de „Gestapo van West Hart ford". Johnson heeft een extra-boete van 100 gulden gekregen wegens be lediging van het openbaar gezag. De postwissel is dus kennelijk be zorgd. Vliegtuig De heer Johnny Eli heeft de po litie van Wichita vergeefs aan het verstand proberen te brengen, dat een groot passagiersvliegtuig hem en zijn auto van de weg wilde vliegen. Hij had het duidelijk gezien, zei hij, en daarom was hij gaan slingeren om de vervelende piloot te ontgaan. De politie hield het er echter op, dat de heer Eli als honderdduizend man zo dronken achter het stuur zat. Voorkeur Een garagehouder uit Knox- ville is de politie verbaasd ko men vertellen, dat iemand zijn zaak binnendrong en ver dween met een tweedehands wagen, die hooguit duizend gulden waard was. Hij liet twee gloednieuwe modellen 1958 (waarde 15.000 gulden per stuk) staan. Wedden In een kroeg te Rouen (Frankrijk) wedde de heer André Poultier met zijn vrienden, dat hij in tien minu ten tijd gemakkelijk 30 glazen Per nod kon leeg drinken. Hij speelde het inderdaad klaar. De man had juist gelegenheid om het gewonnen geld-na te tellen. Toen stierf hij. Ruilt je Pietro Annigoni, portretschilder aan het Britse hof, ontmoette dezer dagen in Londen de beroemde Cana dese fotograaf Karsh. Zij besloten een ruilt je te leggen: Karsh zal van Annigoni een foto maken en Anni goni zal de Canadees portretteren. Costuums De dief, die onlangs bij een kle dingmagazijn te Holborn inbrak, moet een bijzonder klein mannetje zijn geweest. Hij kon nergens an ders het gebouw in en uit dan langs een kelderraampje, dat amper der tig centimeter lang en breed was. Merkwaardig genoeg verdween hij met vier kostuums van de grootste maat, die in de winkel te vinden waren. „Hallo, Pieters. Hoe is dat fantastische experiment van je eigenlijk afge- lonen9" CIClCj Durand daarentegen glimlachte ge- varez zei; „Arlotti Vera glim- amuseerd. De spanning, die was lachte geamuseerd. Laaghuis dacht- HÉBÉMu||f' TJde naam Arlotti zegt ze allen iets. het probleem-markies houdt ze al ontstaan, verbrak Laaghuis door te zeggen: „Vera, kijk me niet zo verwijtend aan. Je weet toch. dat ik erg nieuws gierig en onbescheiden kan zijn... trouwens, anderen zijn dit ook, kijk maar. Een rustig, onopvallend gekleed man van een jaar of veertig, die aan een tafeltje in de buurt zat, reet overeind en vroeg Laaghuis, of hi een lucifer voor hem had. „Jansen", zei Laaghuis. „doe niel zo opvallend onopvallend en doe vooral niet of je me niet kent. Krijg je niet eens voldoende representatie duiten om lucifers of een aanstekei te kopen? En ben je zo'n vreemde ling in „Dollarlust". dat je niet weet. dat er hier bedienden zijn, die op een wenk van jou onmiddellijk met vuur gereed staan?" len bezig. Vera kwam tot dezelfde slotsom en begon te lachen. Laag huis wachtte enige seconden en ver volgde toen: ,,De Deviezenkeizerja, mon sieur Alvarez, zo wordt u nu een maal genoemd.... weet u, ik houo wel van open spel.... we stellen be lang in elkaar.... waarom zouder we dat ontkennen? Waarom zouder we ingewikkeld of melodramatisch doen? Kom, laat ons gezellig zijn. Ik zal beginnen met een raadseltje op te geven. Wie van u vieren hei oplost krijgt een gouden horloge met ?en eervolle inschriptieHet •aadseltje luidt: Waarom of wan neer is 1 x 1 is 3?" Vera zei: Dat is moeilijk, Jean" Durand keek oprecht verbaasd. Jan sen zei: ,,Dat is nou weer echt Laaghuis". Alvarez verschoof een asbak, zei toen: ,,Zeer juist, mon sieur Jansen. Ik ken de oplossing niet". Laaghuis dacht: Durand en Jan sen weten van het bestaan van dat raadsel niet af; Alvarez vermoede- lijk wel, maar hjj kent de oplossing ook niet, maar ik had mijn hoop op hem gevestigd.... als ik maar iemand wist, die de oplossing wél kentmaar komaan, laten we dan maar gezellig praten „Monsieur Laaghuis heeft gelijk" viel Vera hem bij, ,,ik wilde graag[ dat u dit inziet, messieurs.... u ook' monsieur Jansen Durand stond op. Even telefoneren zei hij. Alvarez verzocht Vera met hem te dansen. Vera knikte instem mend. Toen Alvarez haar op de dansvloer vroeg wie en wat Laaghuis was, zei Vera: „Intelligente weduw naar". „Intelligent?" vroeg Alvarez. „Roekeloos intelligent", zei Vera „Weduwnaar?" vroeg Alvarez. „De oorlog", antwoordde Vera. Het woordje „roekeloos" ging er in ais gesneden koek, vertelde Vera later aan Arlotti en Laaghuis. „Jansen", zei Laaghuis, toen zij met zijn beiden waren, „weet je, dat je een driedubbel overgehaald rund bent... jij met je tactiek van onop vallendheid... of denk je soms, dat Alvarez in het duister tast omtrent jou Weet je dan niet meer dat de „stille" zelfs bij schooljongens in de kijkerd loopt En Alvarez is geen kleine jongen.... Man, doe gewoon, val een beetje op, dan verdenken ze je niet of je werkt verwarrend in de horden der duisterlingen... en be gin morgen met naar een goede kleermaker te gaan... Zeg Sherlock .Jansen, die Alvarez is een zonder ling heerschap.... jij let op hem... ik ook.... een der hoofdfiguren voor mijn nieuwe boek, Jansen.... Dan nog iets. doud Vera te vriend. Zij is de moeite vaard en kent erg veel mensen... ionder haar hadden we broeder Al varez nooit zo ongedwongen onder onze hoede en onder vuur kunnen nemen.... maar Vera is slimmer dan jij en ik samen, Sherlock Jansen...." Broeder Jansen was heus enigs zins geimponeerd door deze loftui ting, van man tot man gesproken, vertelde Laaghuis later aan Vera en Arlotti, (Wordt vervolgd) Het voetbal verloochent zich niet. Het blijft alle elementen van verrassing en tumult met zich meedragen. Als er mensen zijn, die daarin nog niet heilig geloven, is één blik op de uit slagenlijsten voldoende om hem voor het leven van het tegen deel te overtuigen. Het zal ook de komende zondag wel niet anders zijn. Zo zal men om bij het begin te beginnen van NAC-Rapid JC alles kunnen ver wachten, behalve een braaf tijdje op en neer draven. De Limburgers schijnen hun oude luister aan het herwinnen te zijn. Dat betekent een vloeiende techniek. Maar er is hoop voor de Bredase supporters, want ook NAC vertoont tekenen van groot herstel. Als de ploeg zijn grootste verdienste uit het verleden het winnen van kansloos geachte wed strijden eveneens herovert, ziet het er voor heel het fraaie Rapid niet bijster goed uit. Toch zullen de NAC-ers op niet meer dan een ge lijkspel durven rekenen. NAC's laatste tegenstander, het Tilburgse NOAD, gaat eveneens een nieuwe vuurproef tegemoet, want ADO is op eigen grond een kwade. Maar de Tilburgse formatie pleegt zich niet veel van reputaties aan te trekken en zij zal zich de recente nederlaag vpn de Hagenaars goed genoeg herinneren om met minder te willen volstaan. NOAD-winst dus. DOS krijgt te maken met een tegen stander, die fris van de lever weet op te trekken en die bovendien het voordeel van eigen terrein heeft. Het is DWS/A, boordevol talent, dat het de landskampioenen van het vorige seizoen bijzonder lastig zal maken, al zit er geen volle winst in voor de Amsterdammers. Wat Sparta alle maal met Blauw Wit gaat uitvoe ren laat zich, op papier, raden. Vol gens de strikte logica moeten de EREDIVISIE t NAC-Rapid JC (3) ADO-NOAD (2) DWS A-DOS (3) f Sparta-Blauw Wit (1) 4 Fortuna-Enschede (1) Elinkwijk-Feijenoord (3) 5 Willem II-MW (2) J Ajax-SHS (1) 4 PSV-VVV (1) EERSTE DIVISIE A Volendam-Leeuwarden (1) Helmond-ZFC (1) DFC-BVV (2) Wageningen-Eindhoven (1) Graafschap-AGOW (3) Haarlem-VSV (1) J Limburg) a-Alkmaar (1) 5 Fortuna VI.-SVV (2) 4 i EERSTE DIVISIE B Hermes-HVC (2) Heracles-RCH (1) Stormvogels-Sittardia (2) Excelsior-Vitesse (3) Volewijckers-GVAV (2) Roda Sport-Helmondia (3) J Rigtersbieek-RBC (2) t TWEEDE DIVISIE A Hilversum-EDO (3) J LONGA-De Valk (3) i DHC-UVS (1) Wilhelmina-Xerxes (1) Velox-EBOH (1) Zeist-'t Gooi (2) ONA-Baronie (2) t TWEEDE DIVISIE B 5 PEC-Veendam (1) Rheden-NEC (2) J Oldenzaal-Go Ahead (1) Velocitas-Zwartemeer (3) Ensch. Boys-Heerenveen (1) Be Quick-Tubantia (3) Spartanen hun gasten zakken en verkopen, zonder dat die er iets aan kunnen verhelpen. Maar, zoals ge zegd, voetbal is voetbal. Blauw Wit heeft een bepaald maniertje, waar op het onverwacht méér wedstrijden heeft gewonnen. Toch zou men het op Rotterdamse winst moeten hou den. Verliezers Fortuna-SC Enschede brengt de twee grootste verliezers van de af gelopen zondag tegen elkaar. Beide ploegen komen het veld op na een hele week doorgebracht te hebben met het zweren van dure eden en het beloven van beterschap. Waar schijnlijk wordt het er dus knallend vuurwerk, waarin, naar onze me ning, de Limburgers aan het lang ste eind zullen trekken. Feyenoord eindelijk „los" gaat naar Elinkwijk toe. Wederom op papier zouden de Rotterdammers alvast de vlaggen ten teken van triomf kunnen ontrollen, maar Elink wijk is zelfs bij MW niet bang en nu de Utrechters thuis spelen is er helemaal geen staat meer op te maken. Het kan gemakkelijk zijn, dat de perfecte Feyenoord-aanval zich vastloopt op de zevenmans-verdedi- ging van hun gastheren. Als de Rot terdammers met een gelijkspel huis waarts kunnen keren, is dat al heel veel. Wraak Het zojuist genoemde MW komt naar Willem II, vermoedelijk om er te winnen. De Maastrichtenaren hebben namelijk de goede gewoonte om elke nederlaag zo spoedig moge lijk te wreken en aangezien de Til burgse formatie op dit ogenblik niet bijster voldoet, zien wij maar heel weinig Tilburgrse kansen. Ajax ont vangt Scheveningen Holland Sport met een mengeling van vrees en zelfvertrouwen. De Amsterdammers voelen wel, dat ze meetellen, maar SHS heeft al voor zoveel verrassingen gezorgd, dat het zeker geen te on derschatten tegenstander is. Toch houden wij het op Ajax-winst. In de eredivisie gaat tenslotte de wedstrijd PSV-VVV door. De Eind- hovenaren leden afgelopen zondag een verrassende nederlaag, terwijl VVV een sprekende overwinning boekte, maar dat zegt betrekkelijk weinig van de ontwikkeling in deze ontmoeting. PSV zal zich, zeker op eigen veld, zonder twijfel herstellen. En het mag dan aanpakken worden, een Eindhovensé zege is toch het meest voor de hand liggend. Bezorgd In de eerste divisie A kijkt men in onze gewesten wat bezorgd naar de verrichtingen van BW, dat naar deze afdeling degradeerde en het er ondanks het vermeende klassever- schil niet al te best maakt. Zondag gaan de Bosschenaren naar DFC. Redelijkerwijs gesproken zouden ze daar moeten winnen, al was het al leen maar om hun supporters niet het allerlaatste van hun illusies te ontnemen. Het kan, al zal BW meer stootkracht in zijn ploeg moeten zien te brengen. In de eerste divisie B doet RBC het beter. Het staat met ere in de middenmoot van de standenlijst en het ziet er naar uit, dat de Roosen dalers nog wel hoger zullen klim men. Als ze wat secuurder richten zal het overwicht, dat ze stellig ook bij Rigtersbleek kunnen nemen, met een vloed van doelpunten uitgedrukt worden. Rode lantaarn De Brabanders doen het over het algemeen niet best in de tweede di visie A. Niet minder dan drie ploe gen uit ons gewest bengelen onder aan de standenlijst. Baronie draagt de rode lantaarn. Het is merkwaar dig, want de Bredase ploeg heeft „iets", dat eigenlijk betere resulta ten moest opleveren. Misschien, dat het er tegen ONA uitkomt. Dit elftal zal voor verwoede tegenstand zor gen, maar de vasthoudendheid der Baronnen zal wellicht de doorslag geven. DOSKO krijgt vooralsnog niet de kans om voor verbetering van zijn positie te vechten, want de Bergenaren zijn aanstaande zondag vrij. Wilhelmina een schim van wat het nog niet zo lang geleden was zal zich tot het uiterste moe ten inspannen tegen Xerxes. De Bosschenaren hebben een „zwaar" terrein en misschien voelen ze zich daar met al de regen van de laatste tijd genoeg op hun gemak om toch klappen uit te delen. Longa maakt het beter. Toch zal het moeten strijden, wat het waard is om zijn stellingen te behouden, nu het tegen De Valk aantreedt. Met een gelijkspel zou Tilburg waar schijnlijk al tevreden zijn. DONDERDAG, 16 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,30 V.d. jeugd 7,40 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8.50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Mor- gend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Vocaal Dubbelkwart. 12,00 Middagklok noodklok 12,03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zon newijzer 13,20 Lichte muz. 13,45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork 14,45 Gram. 15,20 Cello en piano 16,00 Bijbel- lez. 16.30 Gram. 17,00 V.d jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Amus.muz. 18,15 Stemmen van overzee 18,30 Vocaal ens. 18,50 Sociaal perspectief, caus. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Radiotorant 19,50 CHU, pol. caus. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Tijd- schriftenkron. 22,10 Orgelconc. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23.20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO" 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9.15 Gram. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d, kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Omr.ork. 12,00 Amus.muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Me ded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13,55 Beursber. 14,00 Pianoduo 14,30 Logboek München 1938 (II) 14,55 Zigeunermuz. 15,15 V.d. vrouw 16.00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18,15 Dansmuz. 18,45 Sportpraatje 18,55 Gespr. brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Ga er eens even voor zitten 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. 20,50 De oude man en de zee, hoorsp. 22,05 Strijkkwart. en sol. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Festival te Luik 14,00 Eng. les 14,15 Gram. ^14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15.45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Gem. koor 16,25 Gram. 16,40 Gem. koor 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Altviool en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Caus. 20,10 Missie-montage 20.40 Verz.progr. 21.15 Omr.ork. 22,00 Nws. 22,15 Intern. Radio Universiteit 22,30 Gram. 22,35 Orgelconc. 22.55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Idem 13,00 Nws. 14.15 Gram. 14,30 Fes tival v. Luik 15,30 Gram. 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 19,30 Nws. 21,00 Chansons 21,30 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,10 Kamerrhuz. 22,55 Nieuws. Televisie DONDERDAG, 16 OKTOBER NTS: 20.00 Journ. VARA: 20,20 Men sen, dingen, nu20,30 Spiegel der kunsten 21,00 Anders dan anderen, TV- biogral'ie. FRANS E'ELG.: 16.00 Wereldtentoonst. 17,00 V.d- kind. 18.00-18.30 La Clé des Champs 20,00 Journ. 20,35 Télé-match 21,35 Film. Daarna: Wereldmys. VLAAMS BELG.: 17,30 Wereldtentoonst. 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Film 21,30 Filmfragm. 22,00 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 9