Oude plaatsen en legenden in Zuid-Engeland Praag centrum van communistische opleiding voor sabotage Geen sprekende Nederlandse winst in Sluitingsprijs Putte Deens elftal gearriveerd Teleurstellend top-duel in FIDE-toernooi Notermans (reserve) wordt vervangen door de Koning Waar verraad leervak is Aanslag op mgr. v. d. Bronk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Afrikanen en Aziaten krijgen zeer bijzondere scholing Nog twee centra LAATSTE NIEUWS BOEKENPLANK Het eiland der vervolgden Schuttersconcours te Oostburg Training B-spelers MARKTEN WATERSTANDEN Het is nu gezellig in de Nub. Het is vakantietijd. Af en toe legt er een bus aan vol vakantie gangers die naar de zee zijn ge weest. Dan wordt ijlings de pia nist opgetrommeld die heel de avond gezellige wijsjes als „Tu lips of Amsterdam", Daisy enz. uit de piano hamert. Heel het café zingt en deint mee, de En gelsman houdt van „Community singing". Neem me niet kwalijk dat ik een ogenblik ophield met schrijven. De limonademan was er. Hij komt iedere vrijdagavond met een vrachtautootje vol met alle bestaande smaken limonade en limonadesiroop. Liften is hier bijzonder gemakke lijk en bovendien zeer interessant. Je komt Engelsen van iedere leeftijd en iedere stand tegen. Ze zijn allemaal uiterst vriendelijk en behulpzaam. Zo ging ik op een zondag naar Portsmouth. Ik kreeg een lift van een echtpaar, waarvan de man in de oor log in Eindhoven en Apeldoorn was. Hij had nog een vriend in Apeldoorn, of ik hem kende. Ik deelde hem voor zichtig mee, dat ik helaas niet alle 11 000 000 inwoners van ons kleine landje kende. De weg volgde slinge rend de dalen tussen hoge met bos sen begroeide heuvels. Hier en daar leek een dorpje tegen een helling aan geplakt. Tussen Guilford en Peters- field wees hij me op een groot spoor wegemplacement van het Britse le- Als men de schoorstenen op dit huis ziet, moet men wel tot de conclusie komen, dat de oorspronkelijke bewoners nogal kouwelijk waren aangelegd. In elk geval een curio sum, waarvoor men graag een straatje om loopt. ger. Hier worden militairen onderwe zen' in alles was met spoorwegen sa menhangt. Zij zijn in staat in geval van nood het hele spoorwegverkeer binnen 48 uur over te nemen. Lelijke havenstad Achter de heuvels in een vlakte, grenzend aan de zee, lag Portsmouth. Het is een lelijke havenstad waar niet bijzonder veel te zien is. Een van de dingen die ik daar bezocht was het admiraalschip van wijden admiraal Nelson. Na mijn wandeling door dit prachtige oude schip vol kanonnetjes en kleine glas-in-lood-raampjes be gon een miezerig regentje het leven van de wandelaar onaangenaam te maken. Ik dook een taveerne binnen, „The Old Vic". Het was er bijzonder gezellig, de tafels waren oude rum- vaten. Scheepslantaarns verspreidden een zacht licht in dit oude zeemans café, boven de toog hingen 250 pet gallons en waren 65 scheepsinsignes tegen het bruine eikehout gespijkerd, Achter de bar was een verzameling spullen te zien van ijzeren kruisen tot Japanse Samurai-zwaarden. 's Avonds luidde de dikke waard de scheepsbel ten teken van „de hoog ste tijd voor de heren". Dit echter maakte ik niet mee. Toen zat ik in de wagen van een interna tionale antiquair die de week tevoren nog in Amsterdam geweest was. 's Avonds nam hij nooit lifters mee. Maar hij was wel veilig, ze maakten hem niets en hij toonde me een klei ne revolver. „Speel je cricket? Ik zal je de plaats laten zien waar het voor het eerst gespeeld werd in En geland. De meeste Engelsen weten het niet eens". Hij stopte even voor het dorpje Hambleden. Hier vonden Hier is weer een verhaal van S P. Lombarts uit Zundert, die S een paar maanden in zuid- Engeland vertoeft op een school J voor boomkwekers. S we een grote vierkante rotsblok op een voetstuk, waarin enige cricket instrumenten gebeiteld waren en „Hambleden 1750". De laatste wagen die dag werd be stuurd door een rijzige 60-jarige pro fessor van Oxford. Het was onge hoord, veertien dagen in Engeland en niet in Oxford geweest te zijn. Ik moest hem beloven, vóór ik dit prachtige land verliet, een bezoek aan deze stad te brengen. Silent Pool" Ik ben echter op mijn fiets ge stapt en naar een klein plaatsje Shere, gereden. Het lag diep in een dal. In de smalle straatjes stonden nuizen, honderden jaren oud. Van verweerde stenen met geweldige gro te ronde schoorstenen. Een klein beekje bruiste onder een boogbrugje door van ruwe rotsstenen naar een meertje, de „Silent Pool". Dit water is zo diep, dat het nooit rimpelt. Jaren geleden zwom de dochter van de smid er naakt in rond. Haar broer zag koning John met gevolg op het meer toerijden. Hij sprong te water en sleurde het meisje mee naar de diepte om te verhoeden dat de koning haar zo zag. En daarom rimpelt het water nooit. Soms kun je de schimmen van de ineengestren gelde lichamen op de bodem zien lig gen. Die dag was het weer niet goed genoeg, denk ik, want ik zag niets. Ik reed door over heuvels en door da len. Tot ik arriveerde bij de „Devils Ponch Bowl". Vroeger reisde op een dag een zeeman per pedes apostolo- rum van Londen naar Southampton. Zwervers voerden hem dronken. Toen de zeerob zijn weg waggelend ver volgde, gingen ze hem achterna en vermoordden hem. Het lijk gooiden ze in de diepte van Devils Ponch Bowl. De dag daarop vond een schaapherder het ontzielde lichaam. De twee landlopers werden gearres teerd en samen opgehangen op een plek, vanwaar ze een ruim uitzicht op de plaats van hun gruweldaad hadden. Hier werd een steen ge plaatst met als inscriptie de vloek: „Iedere man, die deze steen zal ver plaatsen, zal sterven". Enige jaren geleden werd over deze plaats een verkeersweg geprojecteerd. Geen man van het wegenbouwpersoneel was te bewegen de steen te verplaat sen. Uiteindelijk heeft het een vrouw gedaan. Leith Hill De hoogste heuvel in Surrey is „Leith Hill". Op de top hiervan staat Russell Jones, de beste kenner van de staf van „United Press International" van Midden-Europa geeft in het hieronder vol gende artikel een beeld van een communistische activiteit, die gericht is op een gewelddadige activiteit in de meestal onder ontwikkelde landen van Azië en Afrika. Hij toont aan, dat Praag sedert, enige jaren het communis tische centrum is geworden van de opleiding voor sabotage en subversie, in het bijzonder van Afrikanen en Aziaten. Duizenden jonge mensen, die naar de Tsjechische hoofdstad komen, aangelokt door aantrekkelijke beur zen, worden opgevoed in de tech niek van het geweld en de dogma tische overtuiging, die hen tot de aanvalsleiders kan maken op de au toriteit, die in hun geboortelanden de macht in handen heeft. Op het ogenblik zijn er in de school, die in de Wocelowastraat in Praag door de „Internationale bond van studenten" is ingericht, onge veer 250 Afrikanen aan het werk, terwijl op zijn minst een gelijk aan tal diploma's heeft ontvangen en de laatste maanden naar huis is ge zonden. Die school draagt de arge loze naam van „Instituut voor eco nomische studie", maar haar oplei ding bestrijkt het maken van bom men tot aan spionnage en guerrilla. In de Zizkowwijk van de hoofdstad studeren nog 2000 andere buitenlan ders, en bovendien ongeveer 3000 Tsjechen aan de „faculteit der in ternationale betrekkingen." Er zijn op zijn minst nog twee an dere centra in Tsjecho-Slowakije in gericht voor opstand en sabotage, een in Brno en het andere in Velke Kostalany (Slowakije) Volgens de berichten uit Tsjecho- Slowakije zelf is aan elk van die scholen een algemeen geografisch gebied toegewezen. Zo volgen op de school in de Wocelowastraat de ne gers uit Afrika de cursus. Mgr. A. v. d. Brornk s.m.a. uit Vel- sen, bisschop van Kumasi in Ghana, is ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Juist na zijn terugkeer van een bezoek aan Accra de hoofdstad van Ghana, ontplofte tri zijn huis een staal dynamiet. De bisschop bleef onge deerd. De regering van Ghana heeft het bisschoppelijk huis onder bewa king gesteld. Het KNP verneemt ver der, dat de aanslag werd gepleegd door een groep katholieken, die' mgr. v. d. Bronk vervangen wil zien door een inlandse bisschop. De meeste studenten van de school in de Zizkowwijk komen uit Zuid- Amerika. De Italiaanse en Franse leerlingen worden in Brno opgeleid en de Arabieren zendt men naar Slo wakije. Hoewel het verraad in al zijn vor men op al die scholen wordt onder wezen, is het voornaamste doel toch jonge intellectuelen te vormen, die als agenten kunnen optreden en zo wel de intelligentsia als de arbei dersklasse van hun landen kunnen beïnvloeden. De Tsjechen, die de scholen samen met de buitenlanders aflopen, gaan gewoonlijk in diplomatieke dienst, teneinde het contact te handhaven met de afgestudeerde inheemsen, als dezen naar huis zijn teruggekeerd. Terwijl de meeste leraren Tsje chen of Russen zijn, bestaat een an der deel voor een groot percentage uit vluchtelingen, die aan de justitie van hun eigen land hebben willen ontkomen of uit afvalligen, die „po li: ek asiel" hebben gezocht. Tot aan het einde van de bezet ting van Oostenrijk in 1955 was het voor een communistisch student niet moeilijk Tsjecho-Slowakije binnen te komen. De Russen immers hadden de macht in handen aan de Oosten rijks-Hongaarse grens en zij be- hoefden dus alleen maar naar We nen te gaan, waarna zij de „Pipe line" konden volgen, die naar het noorden liep. In hun eigen landen en in Oosten rijk wist men dan niets anders, dan dat zij in Wenen verdwenen waren. Thans komen de meesten van hen met Sovjet- en satellietschepen naar Polen of Oost-Duitsland of zij ver trekken per vliegtuig vanuit Zwit serland met communistische lucht lijnen. Behalve die opleidingsscholen heb ben de communisten ook nog een „rust-centrum" in Trebotov. Daar worden de studenten, in het bijzon der die uit de vroegere koloniale ge bieden. gefêteerd, zoals zij dat nog nooit zijn geweest in hun eigen land Toch wrijving Hoewel op de scholen de nadruk wordt gelegd op internationale communistische broederschap, zonder onderscheid van kleur, heeft de voorkeursbehandeling van de buitenlanders onder de Tsjechische studenten nogal wat wrijving veroorzaakt. Niet alleen worden aan kleurlingen studenten gemakkelijker taken opge dragen, maar hun beurzen zijn dik wijls ook acht maal zo groot als die, welke aan Tsjechen worden gege ven. Sommige studenten worden door hun eigen land gezonden, bijvoor beeld door de Ver. Arabische Repu bliek. Andere gaan uit zichzelf naar ter worden door de „Internationale bond van studenten" uitgekozen. Deze communistische organisatie heeft afdelingen op alle grote en kleine universiteiten in de wereld. De secretarissen ter plaatse kie zen die studenten uit, d^e daar het meeste voor voelen of die in hun eigen land de grootste invloed zul len hebben en overreden hen, naar Praag te gaan. een 500 jaar oude uitzichttoren van-1 waar men bij helder weer de zee kan zien op 50 mijl afstand. De voet van deze heuvel was eeuwen geleden het strijdtoneel van twee legers van 20 000 man. Een leger van de Noor mannen, die ver op weg waren om heel Engeland onder de voet te lopen. En een leger onder leiding van de west-Saksische koning „Ethelwulf". De Saxen vochten voor hun leven, hun vrouwen, hun land en hun christen dom. Ze wonnen van de beste strij ders ter wereld, de Noormannen en redden zo Engeland in een histori sche veldslag voor het christendom. Het landschap is betoverend. Het is oud en bij iedere stap, die je zet, ontmoet je overblijfselen van eeuwen terug. Huizen, meertjes met legenden of plaatsen, waar geschiedenis ge maakt werd. Teveel om het allemaal te verhalen. Cheerio everybody. P. LOMBARTS Weer een echt spannend boek in de Herbert-Kranz-serie! Zoals be kend gaat het in deze boeken om een team van een Lpndense maat schappij, dat allerlei moeilijke kwes ties in de meest uiteenlopende delen van de wereld moet oplossen. Het team is internationaal samengesteld. Het zijn ook mensen van geheel ver schillend karakter, maar ze zijn toch telkens gezamenlijk bezield van de vaste wil hun zware opdracht tot een goed einde te brengen. In „Het Ei land der vervolgden" gaat het om een verdwenen professor op het ei land Sardinië, dat niet minder dan het zustereilanö Sicilië door bandi tisme geteisterd schijnt te worden. Dat ervaren de zes op maar al te duidelijke wijze. Het wordt een ge schiedenis vol verrassende wendin gen, waarbij men de verdwenen pro fessor haast uit het oog zou verlie zen, maar hij komt natuurlijk toch gaaf en gezond terecht. Belangrijker is echter nog, dat men voor een jon ge bandietenleider, die niet zo slecht is als men aanvankelijk zou menen de weg naar een eerlijk en fatsoen lijk bestaan weet te openen. Het is allemaal levendig en niet zonder hu mor verteld. Daar za] de opgroeien- ten. Uitgeverij Helmond gaf het op de jeugd zeker weer echt van genie- de bekende smakelijke wijze uit. (Van onze sportredacteur) Met tien Nederlandse renners in het zeer sterke veld iets heel bijzonders sinds vele jaren! kon men weer eens optimis tisch zijn over het eventuele re sultaat van deze 29e Grote Slui tingsprijs van Putte. Als van ouds de laatste wegwedstrijd in het seizoen, zowel in Nederland als op Belgische bodem. Organisator Eugène Teysen was in, zijn nopjes over deze (na zoveel koer sen!) weer opvallend grote deel neming van Nederlandse coureurs. Hij achtte het een goed teken, in deze zin, dat de renners eindelijk weer eens naar een koers komen, waarvan de inrichters geen startgeld betalen, (Dit is trouwens in Putte nooit het geval geweest). Enfin, men was in de grensstreek bijzonder ingenomen met de komst van zoveel Nederlandse renners. We bemerkten de gebroeders Wim en Piet van Est; de Zeeuwen Jo de Roo en Jan Westdorp; voorts Piet de Bruijn en Adr. Wuijts, Wies van Don gen, Jos Hinsen, Jo de Haan en Harm Smits. Het betekende een vaderlands tien tal dat, samenwerkend tegen het Bel gische „geweld" (alle favorieten on der de zuiderburen gaven op hun beurt acte de présence) bekwaam scheen, om goede dingen te verwezen lijken. Overigens was het aantal deelne mers groter dan lange tijd geleden hier in Putte aan de start was ver schenen. Zwaar parcours Het parcours was zeer zwaar. De regens, de avond tevoren en des nachts gevallen, hadden de wegen (vooral de wielerpaden!zwaar én modderig gemaakt. En het was op die gedeelten, dat al spoedig de slacht offers (wegens valpartijen) werden genoteerd. Daaronder bevonden zich Jo de Roo en Harm Smits zomede Jan Westoiorp. Dat bleef tot het ein de toe, want in totaal bereikten slechts 1 eenendertig van de vierentachtig de eindstreep! lleeds geruime tijd voor het begin van de vierde ronde van het FIDE- landentoernooi was het duidelijk, dat de ontmoeting tussen Rusland en Zuid Slavië in de finalegroep de meeste belangstelling zou trekken. De toe schouwers verdrongen zich achter de touwen, die de schaakmeesters van het publiek scheiden en ook de demon stratieborden hadden volop de aan dacht. De Russen verschenen zonder Botwinnik en Smyslov, hetgeen men hier merkwaardigerwijs sinds enige tijd, algemeen als hun sterkste op stelling beschouwt. De Zuidslaven had den aan Fuderer de voorkeur gegeven boven Ivkov. De ontmoeting had even wel een vrij teleurstellend verloop. Evenals in de wedstrijd Rusland-Ame- rika, eindigden alle partijen in remise. In de Nederlandse ploeg, welke tegen Columbia uitkwam, had dit- In het Nederlands elftal, dat heden avond in het Feyenoord-stadion te Rotterdam tegen Denemarken zal spelen, wordt de als reserve opgestel de Notermans van Fortuna '54 ver vangen door de Koning van Sparta. Notcrnians heeft moeten bedanken, omdat hij last heeft van een keel ontsteking. Aangezien het tijdstip van aanvang van de wedstrijd circa anderhalf uur valt na afloop van het avondspitsuur, zullen de aanvoerroutes naar het Feyenoordstadion zeer kwetsbaar zijn, deelt de Rotterdamse politie mee. Aan bezoekers van de wedstrijd wordt daarom met klem geadviseerd zoveel mogelijk gebruik te maken van de openbare vervoersmiddelen. De genen, die per auto van andere plaat sen komen en via het aan de rechter Maasoever gelegen stadsdeel rijden, wordt aanbevolen hun auto in de bin nenstad te parkeren en per tram naar het stadion te gaan. De Rotterdamse elektrische tram zal een groot aantal extra trams naar het stadion laten rijden, waar men vlak voor de ingang kan uitstappen. maal Donner een rustdag gekregen, welverdiend overigens. In de och tenduren had hij op onnavolgbare wijze zijn afgebroken partij tegen Sliwa remise gemaakt en het scheel de maar een haar of hij had nog ge wonnen ook. Dinsdagavond was Roessel aan het vierde bord het eerste klaar. Hij ver dedigde zich met een Benoni-opstel- ling tegen de opening van zijn tegen stander Martin. Hoewel Roessel goed uit de beginfase kwam, kon hij toch tegen de kundige verdediging van de Columbiaan geen voordeel behalen. Na 18 zetten werd de vrede getekend. Kramer ondernam met wit spelend wel energieke pogingen om iets tegen de Stonewall-opstelling van de Greiff te bereiken, doch ook in deze partij kon de Zuidamerikaanse tegenstan der zich behoorlijk staande houden. Op de 29ste zet was de remise een feit. Het verging van den Berg tegen Sanchez in een Spaanse partij aanvan kelijk goed. In het midden vergiste hij zich echter eenmaal, hetgeen hem op het verlies van een pion kwam te staan. Desondanks bereikte ook hij remise. Prins bouwde tegen Cnellar stevig aan zijn vierde zege in succes sie. Het was een Siciliaanse partij, waarin onze landgenoot wit had. Via kwaliteitswinst kwam hij een volle toren voor te staan. Hoewel Prins in de afgebroken stelling een redelijke kans op winst heeft kan men Cuellar kleine remisekansen niet ontzeggen. Door het karabijnschuttersgilde De Treffers te Oostburg werd van 14 september t.m. 12 oktober een groot internationaal schuttersconcours ge houden waaraan prijzen verbonden waren tot een bedrag van 665 gulden. Dat deze grote prijzen veel schut ters naar de zaal van het hotel De Vier Emmers op de Markt hebben gelokt spreekt vanzelf. Vooral uit België was de toeloop enorm. Niet minder dan 11 schutters haal den het maximum aantal van 120 pun ten, zodat men tenslotte genoodzaakt was de standenlijst op te maken naar het aantal malen dat men het maxi mum aantal punten had geschoten. De uitslag werd: 1 F. Cosman Brug ge 120 p„ 2 J. de Groote, Brugge 120 p., 3 A. Beerens, Oostburg 120 p 4 F. Cattoor, Brugge 120 p., 5 C. Braecke- veldt, Antwerpen 120 p., 6 A. de Poor ter, Oostburg 120 p., 7 A. de Wulf, Brugge 120 p 8 G. Block. Antwerpen 120 p.. 9 R. Meerschaert, Kortrijk 120 p., 10 A. Cathenis, Brugge 120 p. Bondscoach Elek Schwartz heeft 14 spelers uitgenodigd die donderdag aanstaande, met het oog op de lan- denwedstrijd Zwitserland B-Nederland B (2 november te Winterthur) in Den Bosch zullen trainen. De spelers zijn: Roffel (GVAV), Scherpenisse (ADO), Boskamp (DWS A), Brull (Rapid JC), Munsters (For tuna '54), Weustink (SC Enschede), de Koning (Sparta), Schaap (SC En schede), Angenent (Fortuna '54), Von- hoff (DWS A), Janssen (Stormvo gels), Bosselaar (Sparta)Rutten Tsjecho-Slowakije. De meeste ech- (MVV), en Rijvers (Feyenoord), Gisterenmiddag is bp Schiphol het Deense nationale elftal aangekomen, wat vanavond zal uitkomen tegen Nederland. De foto toont de Deense voetballers en hun begeleiders op de trap van het vliegtuig, dat hen vanuit Kopenhagen naar Nederland bracht. En onder die finishers waren wel geteld twee landgenoten: Adrie Wuijts en Piet de Brujjn. Alle andere Neder landers werden wegens pech of an derszins uitgeschakeld. Begin veelbelovend Daar had het aanvankelijk niet naar uitgezien, want na twee ronden had zich een kopgroep gevormd, met o.m. Wim van Est en Jos Hinsen in de gelederen. Bij dit „elftal" waren in tussen de sterkste Belgen, te weten Rik van Looy, Louis Proost, Pol de Paepe, Marcel Hendrickx, André Vlayen, Couvreur e.a. Na de samensmelting (in de tweede ronde) van de twee groepjes bij wie dus Wim van Est en Jos Hinsen, werd over het algemeen aangenomen, dat de beslissing was gevallen. Maar de verdere ontwikkeling wees anders uit. In de vierde ronde slaagde Gilbert de Smet er in, uit de achterhoede naar de kop te springen een for midabele prestatie! en het was ze ker slechts een geringe beloning, dat hij aan de eindstreep zo ver achter aan in het klassement terecht kwam. Dat was intussen nog sterker het geval met Wim van Est, die door tegenslag in de zevende ronde naar de kant werd verwezen. Tegen het einde van de koers, toen zich aan weerszijden van de grens zeer veel wielerfans hadden verza meld was een nombreuze groep tot stand gekomen. Alle overgebleven coureurs (in totaal eenendertig) had den zich daarin verzameld en tezamen ging het met deze meute op de fi nish af. Massaspurt Het werd nabij de grens, waar de eindstreep was getrokken, een massa sprint, waaraan de befaamdste cou reurs kennelijk geen welsprekend deel hadden. In zoverre: Rik van Looy werd geklopt door de Baere en Schils en Vlayen namen genoegen met de mindere plaatsen. Dit wijst er o.m. op, dat de risico's voor de groten te sprekend waren geweest. Intussen een slot, dat begeesterde, meer dan in de koersen in de voor bije jaren. Bekroning van een vol ledig geslaagde wedstrijd, die het wegseizoen hier traditioneel afsloot De uitslag 1 de Baere 135 km in 3 uur 45 min. 2 Jos Schils, 3 Rik van Looy, 4 Mau rice Joosen, 5 Firmin Bal, 6 André Vlayen, 7 L. Schaeken, 8 Meulemans, 9 Couvreur 10 Sile'mbier, 11 Loyaert, 12 v. d. Véken, 13 de Mulder 14 Se rin, 15 ex aequo: v. Kerkhoven, Adr. Wuijts, de Clercq, Verreyns, de Cou- ver, G. de Smedt, Louis Proost, Ros- seel, J. Wieme, Decock, v. d. Bran- de, Olliebraindt, Jos. Mertens, Jos de Feyter, Marcel Hendrickx en P. de Brujjn. Afef zijn allerlaatste energie „gooit" de Belg Karei de Baere zich over de eindstreep. De „Sluitingsprijs 1958" van Putte-Kapellen werd zijn buit. GOES, 14 okt. Export- en indu strieveiling: cox orange pippin H80- 85 36. 75-80 39, 70-75 41, 65-70 37,80- 38,80, 60-65 27,80-28,10, 55-60 17, H2 7, goudrenet H85-95 18-19, 75-85 15,50- 16,10, 65-75 13-14, H2 7, K 12, F 6,50, dekkers glorie H90-100 11, 80-90 12, 70- 80 9, H2 6, laxton superbe H80-85 16, 75-80 17, 70-75 15, 65-70 12, 60-65 7,50, H2 3,50, glorie van Holland H75-85 16, 65-75 13, H2 6, sterappel H65-75 24-25, 55-65 12, doyenne du cornice H85-95 51, 80-85 55, 75-80 59, 70-75 60-63, 65-70 62, H2 46, st. remy H75-85 10, 65-75 10-11, H2 7,50, br. clairgeau H65-75 15, 55-65 12, sold, laboureur H60-70 17. 50-60 11, Zwijndr. wijnpeer H60-70 13, 55-60 9, 50-55 6, conference H65-75 19, 55-65 15, H2 7 br. alex lucas H85-95 31, 75-85 36,10-36,50, 65-75 27.90, H2 7, gieser wildeman H60-70 27. 50-60 18-19, H2 10, e. d'heyst H65-75 13, 55-65 12, H2 6, div. appels kroet en val 3,60, goud renet val 4,10, bramen 1 97, 2 70. Gewone veiling: Ingrid Marie H80- 85 31-33, 75-80 34, 70-75 28. K 18-21, F 12, cox orange pippin K 20-33, F 6-14, glorie van Holland K 9-10, F 6-8, allington K 6-11, sterappel K 8, st. remy K 8, conference K 12, F 7-8, legipont K 11-15, br .alex lucas K 8- 14, F 6-10, doyenne du cornice K 38- 46, F 26-32, black alicante 1 130, 2 104-113. GOES, 14 okt. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe, basis 17 pet. vocht, boerenschoon af boerderij per 100 kg 27-28,75, gerst, idem, 24-27,50, haver basis 15 pet. vocht, idem 20-24 kleine groene erwten, idem 26-50', schokkers, idem 50-70, bruine bonen, idem 70-77,50, karwijzaad, idem 65-75* blauwmaanzaad, idem 125-140. Aardappelen: kleiaardappelen no teerden heden: bintje, 35 mm opw binnsnl. sortering 12,50, bintje 35 mm opw. export sortering 13,50, alpha 35 mm opw. export sortering 12, koop- mans blauwe 35 mm opw. binnenl. sortering 12-13, prijzen per 100 kg, 5555 (+10), Visé 5030 (+55), Borg- geleverd aan de sorteerinrichting, sor- haren 4008 (+97), Belfeld 1108 (+6), teerkosten voor rekening van koper. Grave ben. de sluis 474 (+6). De prijs van voederaardappelen be droeg 2-2,50 per 100 kg. Stro. Gerstestro per ton 35-40, tarwe- stro per ton 36-42, erwtestro per ton 48-52,50. Uien. Uien noteerden 5.- per 100 kg, afgestaart produkt. Vlas. De prijzen van ongerepeld vlas bleven onveranderd. Voor goede kwa liteit wordt 18-21 cent per kg betaald, terwijl voor afwijkende kwaliteit 10- 17 cent per kg kan worden genoteerd- Eieren. De eierprijs bedroeg 2,22 per kg. GOES, 14 okt. Eierenprljzen. (Bericht van handelaren). Kippeëie- ren 13, kl, eieren 9, en eendeëieren 8 cent. KAPELLE, 14 okt. Bramen in dustrie I—n 110, afw. 71. Cox's Or. P. H 75-80 34, H 70—75 34, H 65—70 35, H 60—65 24, H 55—60 13, K 14. Goudreinette H 85 18,20, H 7585 14.40- 14.60, H 65—75 12.40—12.60, II 6,5— 8,5 K 11.10—11.40, F 6.60. Glorie v. H. H. 75—85 15, H 65—75 13, II 6, K 9— 9,5, Sterappel H 65 25, H 5565 12-15, II 6 K 10, F 3.5. Laxton Superbe H 75 —80 9,5, H 70—75 11, H 65—70, 7, H 60—65 5, II 4, K 6, F 3,5, Jonathan H 75—80 15, H 70—75 15, H 65—70 15, H 6065 13, II 4, K 7 3. Bramley's Seed ling H 90 F'ranse Reinette H 85 10, H 75—85 10, H 65—75 8, K 7 Lomb. Calville H 70—80 12 H 60—70 9, II 4, K 6, F 3,5, Bouwman Reinette H 70- 70 10, H 60—70 10, H 60—70 9,5, II 3, K 6,5, F 3 Reinette d'Automne H 70- 80 5, H 60—70 4, K 4,5, F. 3 Br. Alex Lucas H 85 31, H 75—85 34, H 65—75 26, II 7, K 12, Zw. Wijnpeer H 60 13, H 55—60 12, H 50—55 6, K 6. Doyenne du Com. H 65—70 53, H II 37, K 45, F. 25. St. Remy H 75—85 9,5, H 65—75 9, II 7,5, K 7,5. Gieser Wildeman H 60 20, H 5060 16, II 7,5. Nouv. Poi- teau 5575 doordr., Conference H 65 -75 20, H 55—85 18, II 8,5, K 11, kroet- en valappelen 3,5, goudreinette val 4.5. MIDDELBURG, 13 okt. Fruits cox orange pippin hl 55-60 19, k 24 31; james grieve k 1521,; gl. v. holl. hl 75-85 17—29, 65-75 15—21, h2 9, k 814; zoete bloemée k 1822; goud- reinetten k 1517; jonathan k 13; appels val en kroet 312; conferen ce h2 1416, k 2123; peren val en kroet 613; torn. A 21-59 B 22-39 C 20-35, druiven: black alicante 1,31-1,45. Groenten: and. 7-8, r.kool 7-16, sav. kool 7-11, w.kool 4-7, spin. 6-39, ehi- nesekool 8-10, prei 14-24, uien 5-9, postelein 29-35, witlof 80-89. sla A 3-7 B 3-4, veldsla 13-37, bl.kool 4 p. kist 18-37, 6 p. kist 10-28, 8 p. kist 10-23, 10 p. kist 10-14, komk. A 8-17 B 8-16 C 8-14, kassnijbonen 1,13-1.38. pronk- bonen 31-47, prins.bonen 38-83, was- peen 10-22, bospeen 14-18, boskroten 4-9, breekpeen 3-7. ROTTERDAM, 14 okt. Aanvoer in totaal 3304, weektotaal 5008, vette koeien en ossen 375, gebruiksvee 1398, vette kalveren 160, graskalveren 448, nucht. kalveren 353, varkens 46, big gen 70, paarden 108, veulens 14, scha pen of lammeren 297, bokken of gei ten 35. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 300-330, 2e kw. 275-295, 3e kw. 255-265: vette kalveren 290-320, 255-285, 200-255; slachtpaarden 210, 200, 180. Prijs in guldens per stuk: gras kalveren 425, 375, 280; nucht. kalveren 75, 60, 50; biggen 55, 44, 40; schapen 85. 65, 55; lammeren 85, 65, 55; kalf- koeien 1150, 960, 850; melkkoeien 1150, 960, 850: vare koeien 800, 750, 600; vaarzen 850, 800, 600; pinken 600, 500, 400. Vette koeien aanvoer iets rui mer, handel kalm, prijzen vooral niet hogr dan gisteren. Vette kalveren even kleiner, vlot, prijshoudend. Graskal veren iets minder, lui, vooral niet ho ger in prijs. Nucht. kalveren iets kor ter, stug, onveranderd. Biggen even minder, kalm, niet geheel prijshou dend. Slachtpaarden als vorige week, kalm, niet geheel prijshoudend, scha pen matig, redelijk, constant. Lamme ren matig, redelijk, constant, kalf- koeien even meer, stil, prijshoudend. Melkkoeien even meer, stil, prijshou dend. Vare koeien gewoon, slepend, als vorige week. Vaarzen als vorige week, flauw, ongewijzigd. Pinken als vorige week. flauw, ongewijzigd. Konstanz 348 (+4), Rheinfelden 265 (+11), Breisach 212 (+49), Straats burg 273 (+35), Maxau 432 (+24), Mannheim 247 (onv.), Mainz 244 (+3) Bingen 161 (onv.), Kaub 170 (—4), Trier 160 (—10), Koblenz 182 (+2), Keulen 141 (onv.), Ruhrort 337 (+9), Lobith 936 (+6), Nijmegen 715 (+8), Arnhem 753 (+3), Eefde IJssel 328 14), Deventer 236 (+13), Monsin

de Stem | 1958 | | pagina 7