am Middelburg stelt nieuwe ere-penning in Op 23 Lts. in oktober vijftig jaar Oostburg Goede raad aan de fruitkwekers ^DA Oude te veel gebaseerd op de wederopbouw Blijk ACHT DODEN IN BEIROET Kath. muziekkampioenen komen in Breda bijeen Tilburg gaat exposeren als „Hart van Brabant" Kleuterleidsters waren te Breda in congres bijeen Uagfela? 9 extern Sensationeel Materialisme Volgzaamheid van grote waardering Burghsluis haven voor vissers van Veere en Arnemuiden Conferentie Cyprus over Debat over huwende ambtenares in de raad van Goes Schouwburg Roosendaal GIFT 'M DE RUIMTE spelers r naar lijke aag gen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Smokkelkoning meldt zich vrijwillig W%S mmt. Molotov zoek 13 korpsen uit de zes dioc. bonden Offerte-versoek tweede veerboot JVesterschelde Niet voorbarig de oogst ruimen VVV Brabants Centrum treft grootse voorbereidingen Drs. Th. Draat over Het moderne gezin Nieuwe bijdrage voor levende agrarische streekontwikkeling WE lezen nu in „De Bazuin" let terlijke citaten uit de redevoe ring, die losgemaakt van alle sen satie, werkelijk aandacht en over weging verdienen. Zoals deze ken schets van een zekere materialis tische gezindheid, welke met de culturele inertie van de katholie ken samenhangt: Dtjens uit Gem* ruit I dinsdag* piitsing Haring* r, zag hij het ito bij de Delta- en licht nan een *r daarom rustig otseling bovenop k bovenstaande ■Idt. Hij heeft er n. Toen het om idag hoogwater ig gewaagd het i. Dat is ook ge- n weer vooruit. ;ram gestart 1 goede moed aan seizoen begonnen, pg te geraken is n geanimeerd bal, erd gehouden. Het apunt belooft veel •ekken: zaterdag- Jeugdhuis te IJ- toneelgroep „De :t Shaw's ,,Pyg- KVCO kunnen de- men door de sa- Umare" te IJzen- belangstellenden bus door geheel laanderen, zodat •eisprobleem thuis £VCO-programma eressante dingen, r gaat men naar vaar dan ,,Manon :ini wordt opge rende, pater Suas- rado, komt op 15 west Zeeuwsch- jongeren spre- vandaag en mor- ivember haalt de denburg, de Sint schijnt deze keer Nicolaasfeest te fdpersoon zelf niet avonden worden n getroffen. De K Jagen haar 150ste daaruit blijkt, ïaar zeer gestaag Olympia 8 ituri Kindertoneel van 1 8 uur: De redder 4 j. or 8 uur: De eerete j. Vadis, 14 j. ectro: Thee en sym- enig voorbehoud. imbra: Als het bloed ;r krabmonsters, 14 J. t leven van Vincent Jeugdhoeve: Huis- DlectroDe blonde >urg: Toneelvoorstel- ambra: De weg naar met voorb. er krabmonsters, 14 j. 8 uur: Toneelgroep >n. Ned. Schouwburg >rug af gezien. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben de raad een voorstel do>en toekomen om een verordening vast te stellen tot het instellen van een ere-penning der gemeente Middelburg. Deze zal worden geslagen in brons, zilver en goud. Aan de voorzijde vertoont zij het stadhuis van Mid delburg met als randschrift Erepenning der gemeente Middelburg" en aan de achterzijde het gemeentelijk wapen, met daaronder ruimte voor een voor elk geval vast te stellen toepasselijke inscriptie. De penning wordt slechts in bijzon dere gevallen toegekend als blijk van grote waardering en erkente lijkheid aan hen, die zich jegens de gemeente Middelburg in hoge mate verdienstelijk hebben gemaakt en als onderscheiding aan inwoners der gemeente, die door hun grote en al gemeen erkende verdiensten op eni gerlei gebied zich die toekenning hebben waardig gemaakt. In de na-oorlogse jaren werd ver schillende malen een erepenning der gemeente uitgereikt, aanvankelijk aan personen, die zich op bijzonde re wijze verdienstelijk hadden ge maakt voor de wederopbouw van de stad in de ruimste betekenis; later werd zij ook wel uitgereikt aan per sonen. die zich voor de Middelburg se gemeenschap hadden verdienste lijk gemaakt, Een register Deze penning werd reeds tijdens de oorlog ontworpen en ingesteld door de toenmalige burgemeester in een tijd dat de raad „rustende" was. De Smokkelkoning en oud-wielrenner J. B. heeft zich vrijwillig bij de Breda se politie gemeld om de twee maan den gevangenisstraf, die hij nog te goed heeft, uit te zitten. Toen hij zich enige maanden geleden had moe ten melden, was hij naar het bui tenland uitgeweken. Men was stomverbaasd op het po litiebureau. Nadat de administratie ve beslommeringen achter de rug wa. ren en J.B. 'n kopje koffie had ge accepteerd, werd hij overgebracht naar het gerechtshof. Intussen maak te men in de strafgevangenis een cel voor de smokkelkoning in ge reedheid. J.B. zeide de Bredase politie, dat hij het in het buitenland niet langer meer kon volhouden. Hij had heim wee en had er de twee maanden ge vangenisstraf graag voor over om na dien weer vrij in Nederland te kun nen rondlopen. uitreiking vond aanvankelijk plaats door de burgemeester en later door het college van b. en w. Het colle ge acht het thans niet juist dat een en ander niet officieel is vastge legd en is daarom nu met de eer dergenoemde verordening gekomen. Het geval doet zich echter voor, dat de destijds ontworpen penning niet geheel en al voldoet aan de daar aan te stellen eisen, omdat zij te veel op de wederopbouw is geïnspi reerd. Daarom is een wijziging van het beeld, dat dus zal worden als boven aangegeven, in de verorde ning opgenomen. Het college schat de kosten aan de wijziging verbon den op 663, De toekenning van de nieuwe pen ning zal volgens de verordening ge schieden door het college van b. en w. en daarvan zal telkens medede ling gedaan worden aan de raad. Van de toekenningen wordt een re gister bijgehouden en ook de van 1947 tot en met 1958 reeds uitgegeven pen ningen zullen alsnog in dit register worden ingeschreven. (Advertentie) De raad van Haamstede heeft het college van burgemeester en wet houders gemachtigd alle mogelijke stappen te ondernemen om zowel rijks waterstaat als provinciale waterstaat en het provinciaal bestuur te wijzen op de mogelijkheid, de haven van Burghsluis in de toekomst te gaan ge bruiken als haven voor vissers van Veere en Arnemuiden. Er bestaat een goede kans dat de vergadering die de Noordatlantische Raad morgen belegt over de kwestie Cyprus, zal resulteren in een ronde tafelconferentie binnen de Navo. Men acht het allerminst uitgesloten dat, naast Engeland, Griekenland en Tur kije, ook Frankrijk, Italië en de Ver enigde Staten, alsmede afvaardigin gen van de Turkse en Griekse be volkingsgroepen op Cyprus, aan deze ronde-tafelconferentie zullen deelne men. Vermoedelijk zal de bijeen komst vooropgesteld dat morgen besloten wordt er een te beleggen nog voor het eind van deze week beginnen. Bij gevechten in Beiroet zijn dins dagmorgen 8 mensen om het leven gekomen. Op het Mohammedaanse kerkhof werden vier leden van de socialisti sche volkspartij (de voormalige Sy rische volkspartij) gedood. Bij een schietpartij tussen leden van het „volksverzet" en onbekenden, die trachtten de wijk Bastt binnen te dringen, sneuvelden vier mensen. (Advertentie) (Advertentie) Het debat in de Goese raad over de gehuwde ambtenares nam veel tijd in beslag. B. en w. hadden voorgesteld de huwende ambtenares pas ontslag te geven, wanneer naar hun mening haar taak in het gezin niet meer ver enigbaar zou zijn met de vervulling van haar ambtelijke functie. Het is na tuurlijk iets, dat haast niet uit te maken is en heel de raad en tenslotte b en w zelf, hadden er geen goed woord voor over. Behalve bij de .t .D. en P.v.d.A. (de heer Visser gaf er een stuk socialistische lyriek over ten beste) was de animo om de huwende ambtenares te handhaven zeer gering. Men zag wel in dat het grote goed van het gave gezin opgeofferd dreigt te worden aan het materialisme. Alleen terwille van rechtszekerheid der ambtenares, zo drukte wethouder Roose zich uit, besloten ook de (Advertentie) Oe NSU aatd heelt als krachtbron een 600cc foebtgefcoelde viertaktmotor, dos geen «Aiaatgepruttel zoals bij een twee- Takt IO© bovenliggende nohkenas wordt -dboe dujlstangen aangedreven. Oei unieke mo*orconstructie (MSU-pa- «ent j geeft de PBINZ-molor een relatief ff hoog vermogen (20 PK) ei» een grote beteouwbaarheid. Ce* uitgebreide technische foMer woedt op verzoek gaarne toe gezonden door Uw PRINZ-dealor oh de importeur. f*S*T»t¥PORT FIRMA VAM OORSCHOT ROTTE ROAM atd automobielen GARAGE VAN GINNEKEN, Hermusstraat 10. Tel. 4175 Wassenaarstraat 68 Tel. 5509 BERGEN OP ZOOM, Tijdens de bespreking van exploita tiemogelijkheden van deze haven maakte burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll de opmerking, dat moet worden aangenomen, dat de plannen van de koninklijke marine om in de haven een aantal mijnenvegers onder te brengen voorlopig geen doorgang zullen vinden. Hij vroeg zich echter af of de haven van Burghsluis niet geschikt gemaakt zou kunnen wor den als vissershaven. Vooral ook om dat Burghsluis een goed geoutilleer de haven heeft, waaraan slechts ge ringe kosten zouden moeten worden besteed om de haven als vissershaven dienst te laten doen. De heer Roëll wees erop, dat on langs ir. Dibbits van de rijkswater staat tijdens een excursie naar de werkzaamheden van het drie-eilan denplan heeft meegedeeld, dat wan neer een tussenhaven in Colijnsplaat gemaakt moet worden, hiervoor ruim een miljoen gulden geïnvesteerd zou moeten worden. Daarbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat Colijnsplaat na verloop van tijd een binnenhaven zou worden, terwijl dit van Burghsluis nog lang niet ze ker is. Het is namelijk nog niet be kend, waar de afsluiting van de Oos- terschelde zal komen. Als verdere voordelen noemde bur gemeester Roëll dat de afstand naar de visgronden korter zal worden in dien Burghsluis vissershaven wordt. De afstand naar het buitenlandse af zetgebied zou ongeveer gelijk blijven terwijl de afstand naar de Randstad Holland korter wordt. Oud-minister Molotov is uit zijn ..verbanningsoord", de hoofdstad van Buiten-Mongolië, „verdwenen". Al dus dr. Robert A. Rupen van de uni versiteit van Noord-Carolina (V.S.). Dr. Rupen heeft de afgelopen zes weken door de Sovjet-Unie en Mongo lië gereisd. Hij woonde op 11 juli in de hoofdstad van Buiten-Mongolië de nationale feestdag bij. Molotov, die ruim een jaar geleden tot Sovjet ambassadeur werd benoemd, woonde de feestelijkheden niet bij. Men scheen niet op de hoogte met zijn verblijfplaats. Zondag 23 november a.s. zal in Concordia Breda de kampioenswed strijd van de r.-k. federatie in Ne derland plaats vinden. Hiertoe zyn dertien korpsen aan gewezen door de zes diocesane bonds- besturen. De aanwijzing vond plaats naar aanleiding van de laatste pres taties op de gehouden bondsconcour- sen van dit jaar. Alle deelnemende verenigingen zijn reeds opgenomen in de ere-afdeling. De deelnemers moeten één ver plicht nummer instuderen, terwijl de jury een keuze maakt uit drie der ingestudeerde werken. Dit laatste is gedaan om het repertoire der ver enigingen te vergroten, want men is verplicht voor deze kampioenswed- In aansluiting op een desbetreffend bericht in onze editie van gisteren kunnen wij thans melden dat het pro vinciaal bestuur Zeeland een aantal werven heeft verzocht om offerte te maken voor een nieuwe veerboot. Aangezocht zijn ,,De Schelde",J^en K. Smit te Slikkerveer, „Merwede" uit Hardinxveld en „Wilton Feyenoord." De nieuwe veerboot zal van hetzelf de type zijn als de „Prinses Bea trix". In het Zeeuwse landbouwblad be kijkt een medewerker de gang van zaken bij de appel-export in het bij zonder naar West-Duitsland. Aan het eind van het artikel schrijft de medewerker: We willen een waarschuwing laten horen tegen een soort wanhoopstemming die zich meester zou kunnen maken van de fruitkwekers. Het gevaar bestaat dat men de toekomstige afzetmogelijkhe den voor het fruit en in het bijzon der voor appelen dermate ongunstig beoordeelt, dat er in de komende weken koste wat kost wordt geruimd. Uiteraard is het niet aan ons gege ven om uit te maken of de appelprij- zen van de toekomst hoger of lager zullen zijn dan op het ogenblik. Wel willen we er op wijzen dat het altijd verkeerd is zich te laten meeslepen in een golf van pessimisme. Dit ge vaar is er op het ogenblik. Hoe de toekomstige ontwikkeling zal zijn we ten we niel. maar we zouden toch de ze raad willen geven: Verliest de moed niet! Overweegt rustig alle factoren. Uw lantaarnman kan niet zeggen wat u moet doen: koelen of bewaren. Hij kan wel zeggen: blijft nuchter onder alle omstandigheden. Na vervolgens te hebben gewezen op de maatregelen van West-Duits land met betrekking tot de appelex port vervolgt hij: De veiling Goes heeft in een circulaire aan haar le den er nog eens op gewezen, dat het geheel van de toekomstige prijs ontwikkeling zal afhangen met wel ke rassen de lijst van naar West- Duitsland uit te voeren rassen zal worden uitgebreid. Van harte willen we de hoop uitspreken dat er spoe dig meerdere rassen aan toegevoegd zullen worden en met name denken we dan aan onze Goudreinette. Nog maals echter: we kunnen u niet ad viseren u moet bewaren, of u moet ruimen. Dat weten wij ook niet. We willen u wel waarschuwen om zich niet te laten verliezen in een soort wanhoopstemming en in de komen de weken alles te ruimen tegen elke prijs welke de koper maar wil beta len. strijd vier nummers in te studeren. De r.-k. federatie heeft 580 gezel schappen verenigd. Zij volgt in groot te onmiddellijk op de neutrale Kon. Ned. federatie. De Bredase bond heeft 82 leden. Na de oorlog is de betekenis van de federatie sterk gegroeid, zij is een stichting geworden en kreeg veel groter bevoegdheden. De overheid erkende de waarde van deze Stichting door haar subsi die toe te kennen. Landelijke concoursen zijn na de oor log door de r.-k. federatie steeds ge houden, maar er is lang gezocht naar de juiste vorm van een bijzon der jaarlijks concours. In 1953 is de ze gevonden. Alleen de drie hoogste afdelingen kunnen deelnemen. Ze wor den door de bondsbesturen gekozen uit de verenigingen, die op de laat ste gewone concoursen de beste pres. taties leverden. Zodoende is er voor iedere kampioenswedstrijd 'n werke lijke selectie geweest. De hoogst geplaatste in elke afde ling (uitmuntendheid, ere. en superi eure afdeling) ontvangt de kampi oenswimpel, tenzij het behaalde pun- tenaantal minder dan 300 zou zijn. c BRABANTSE REVUE VANAF 26 OKTOBER TOT EN MET 2 NOVEMBER D Nauwelijks is het seizoen 1958 verstreken of de Streek-VVV „Brabants Centrum" treft voorbereidingen van allerlei aard voor het komende jaar, waarbij de grote internationale tentoonstelling Tilburg 1959 „Hart van Bra bant" in het middelpunt der activiteiten komt te staan. De uitwerking van de dien aanzien vorderen regelmatig, zo dat binnen enkele weken de eerste concrete gegevens openbaar zullen kunnen worden gemaakt. Het ligt in het voornemen een representatieve „VW-stand" te bouwen in het pa viljoen „Toerisme en Verkeer", met inbegrip van een projectieruimte, waar kleurendia's continu worden vertoond. En voorts zal er allerlei materiaal aanwezig zijn, met betrek king tot het natuurschoon van Bra bant en het economisch toeristisch as pect van dit gewest. Veel bezoek verwacht Aangezien de verwachting gewet tigd is, dat gedurende de tentoonstel- lingsweken van 24 juli lot en met 16 augustus circa vijfhonderd duizend personen Tilburg zullen komen bezoe ken, en velen nachtverblijf zullen wensen, wordt nu reeds alles in het werk gesteld om de huisvesting in goede banen te leiden. Waarbij aller eerst gedacht wordt aan de twaalf honderd 'mensen, die onmiddellijk bij de tentoonstelling betrokken zijn. Ter voorlichting en oriëntatie van de bezoekers verschijnt het maand- orgaan van de WV te zijner tijd als afzonderlijk tentoonstellingsnummer in een omvang van vierenzestig pa gina's en een oplage van tienduizend exemplaren; de prijs ervan bedraagt slechts 25 cent. De gewone abonné's ontvangen dit boekwerk te voren gratis. Nieuw gebouw V.V.V. Middelerwijl houdt een door het bestuur ingestelde „bouwcommissie" zich bezig met de bestudering van het vraagstuk, welke oplossing zal dienen te worden gevolgd, wanneer binnen afzienbare tijd het WV-huis plannen te/op het Stationsplein moet verdwijnen /iï - viinrlp ingevolge de in uitvoering zijnde spoorwegwerken en de bouw van een nieuw station. De z.g. „Belgische dag", welke dit jaar niet is gehouden in verband met de „Expo" zal op 1 mei a.s. weer worden hervat, mede om bij onze zuiderburen een propaganda op grote schaal te kunnen uitvoeren, ten be hoeve van de tentoonstelling „Hart van Brabant". Ook de samenwerking en propagan- da-uitwisseling met de VVV Dor drecht, waartoe enkele maanden ge leden op bescheiden schaal de basis is gelegd, zal, gezien het succes, we derom worden voortgezet. Een nieuw aantrekkelijk denkbeeld vormt de uitgifte van z.g. „tover-" oftewel introductiekaarten, die de houders verschillende faciliteiten bie den bij het bezoeken van gemeenten of toeristische objecten en speciale attracties in de streek. rechtse fracties hun bezwaren prijs te geven. De heer Vervest (K.V.P bepleitte nog aanhouding van de zaak, maar werd niet voldoende ge steund. Het voorstel van de heer Ha- verhoek, om de betreffende bepalin gen te schrappen, werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Aangenomen werd ook het voorstel om 54.600 uit te trekken voor de verbetering van de middelbare land bouwschool evenals dat om negen oude huizen aan te kopen in ver band met de sanering van Goes- noord. Op een enkele uitzonclering na werd het voorstel, inzake de oprich ting van een detailhandelsvakschool met instemming begroet. Minder glad ging het met het voorstel om 78.000 voor de verbetering van het kruispunt Voorstad - Patijnweg. Wel betaalt het rijk 41.000, maar de fi nanciële commissie had bezwaar ge maakt tegen de financieringswijze. Verkeerd werd geacht om de rest van het bedrag ten laste te brengen van een bouwplan en van de post bestratingen. Wel werd het voorstel aangenomen, gezien de gevaarlijke situatie op dit punt, waar de heer de Valk op attendeerde, maar b. en w. zullen over de financiering met een nieuw voorstel komen. Ook een spoedvoorstel om garantie te geven voor een lening van 25.000 welke de Middenstandsbank tegen 31/» pet. wil lenen aan het protestantse streekziekenhuisbestuur, kreeg de goedkeuring. Bij de rondvraag bracht de heer Vervest het raadslid Laport in de knel, daar dit raadslid in een verga dering der A.R.-partij zich had uit gesproken tegen annexatie door Goes van Kloetinge, waarin wethouder van Melle hem bijviel. De heer Laport wierp tegen, dat hij gezegd had om onderhandelingen in deze voorop te stellen en dat nij niet als raadslid had gesproken. Dit laatste argument accepteerde de voorzitter niet. Nadat nog enig kleingoed de revue was gepasseerd kreeg de directeur van het E.T.I, gelegenheid zijn in zichten over Zeeland als probleem provincie uit te spreken. In Concordia Breda hebben de kleu terleidsters uit het bisdom Breda een eendaags congres gehouden, waar zij zich bezonnen hebben op hun taak. Zuster Martina, die de vergadering leidde, verheugde zich in de gestage groei van de bond, die momenteel zo'n 540 leden telt. Donderdag 23 oktober viert de Oostburgse lagere technische school haar vijftigjarig bestaansjubileum met een herdenkings bijeenkomst en een feestavond. Het was op de eerste van deze maand een halve eeuw geleden dat de school, toen in de Henne- quinstraat, met de eerste cursus begonaan jongens van wie er nu nog verscheidene in leven zijn en die de viering van het jubileum volgende week donderdag als speciale gasten zullen bijwonen. maatschappij en tot harmonische mensen. J ernieiiwing Die eerste drie richtingen waaruit men vijftig jaar geleden kon kiezen, tonen aan, dat de „ambachtsschool" in een landbouwstreek moest gedij en. De boeren hadden smeden nodig voor de paarden en voor het repare ren van gereedschappen, 'n timmer man om de schuur en het dak op te knappen en een schilder om de hele hof af en toe een nieuw kwast je te geven. Het leerprogramma omvat, wat het praktijkgedeelte betreft, heel wat andere vakken, in onze tijd. Maar het heeft nog altijd sterke bindingen met de agrarische be drijvigheid van west Zeeuwsch- Vlaanderen, dat' tot Nederlands al lerbeste en best georganiseerde landbouwgebieden behoort.Dat deze streek in landbouwmechanisatie ge. heel Nederland (misschien op Gro ningen na) ver vooruit is, weerspie gelt zich ook in de technische school te Oostburg, waar men met de aanvang van deze cursus, in De school, in die tijd nog algemeen ..ambachtsschool" geheten, begon met 26 leerlingen, die men in niets anders dan praktijklessen onderwees in timmeren, smeden en schilderen. Niet meer dan twee uurtjes per week werden besteed aan rekenen en taal, en dan nog wel op de zaterdagmid dag waarop de jongens veel liever vrij zouden zijn geweest. Maar de man die hun die lessen gaf, was hoofdonderwijzer aan een gewone la gere school en kon dus niet op een ander tijdstip! Veranderd Er is intussen wel heel wat ver anderd. De grondige praktische scho ling is gebleven, verbeterd zelfs, maar er wordt aanzienlijk meer aan- dachc besteed aan theoretische en algemene ontwikkeling. Het leerpro gramma van de lagere technische schrJen voorziet tegenwoordig o. a. >elfs in birlogie, muziek, Engels en andere vakken, die er mede toe bij drager dat de leerlingen behalve tot goede vakmensen ook geschoold wor den tot bruikbare leden van de een nieuw noodgebouw (het twee de) met de cursus landbouwwerk tuigen is begonnen. Er hebben zich 16 leerlingen voor deze cursus opgegeven en ze zullen het eerste jaar algemeen voorberei dend onderwijs krijgen, daarna een jaar algemene metaalbewerking en tenslotte 2 jaar niets anders dan „tractoren en landbouwwerktuigen". Het pronkstuk van de nieuwe cursus is een oude tractor, waaraan naar hartelust, maar volkomen verant woord gesleuteld" zal kunnen wor den. De opleiding is belangrijk voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de opzet er van belooft dat ze na vier jaar (de eerste) vakmensen zal afleveren die men met een gerust geweten de zorg om de landbouwmachines kan toever trouwen. Te klein De school huist thans sedert 1952 in het (semi-permanente) gebouw aan de weg naar Aardenburg. Er staan twee houten bijgebouwen naast, maar nog altijd is de school veel te klein. Niet minder dan 225 jongens volgen er het onderwijs en dat aan tal zou ongetwijfeld groter zijn, als de school niet in zo'n krappe ruimte huisde. Men heeft dit jaar zelfs de inschrijvingen moeten stopzetten om dat er niet meer bij kon! Jammer. Een nieuwe school is dringend no dig, maar in dat opzicht vaart men te Oostburg in hetzelfde schuitje als te Hulst,waar de plannen voor nieuw bouw op de lange bestedingsbeper- kingsbaan geschoven zijn. De school heeft in de afgelopen halve eeuw vele honderden vakmen sen aan de streek geschonken. Zij heeft daardoor bijgedragen aan de ontwikkeling van w.-Zeeuwsch-Vlaan- deren, ook aan de agrarische ontwik keling die immers steeds moeilijker los te maken viel van de techniek. Het is daarom alleszins de moeite waard I.et eerbiedwaardig jubileum te vieren. Ofschoon de besprekingen met de regering over periodieke verho gingen een ongunstige wending ge nomen hadden, meende de voor zitster, dat alle hoop nog niet ver vlogen behoeft te zijn. De K.O.V. heeft thans de zaak in handen en hoopt deze tot een goed einde te brengen. Zij verzocht meer deelname aan de activiteiten van het pedagogisch bureau, terwijl zij tevens benadruk te de kringvergaderingen goed te be zoeken. Zuster Martina vestigde te vens de aandacht op de nieuwe con tributieregeling die per 1 januari in gaat. Zuster Francien trad toe tot het diocesaan bestuur, wegens aftre den van haar voorgangster, die over geplaatst was naar het Bossche dio cees. Drs. Th. Draat heeft daarna een aantal problemen rond het moderne gezin belicht. Hij deed dat in de vorm van, zoals hij het zelf noem de, hardop denken. Zodoende kreeg zijn causerie een levendigheid, die door het geboeide gehoor zeer werd geappreciëerd, dit te meer, waar drs. Draat de kunst van de humor zeer goed bleek te verstaan. Hij kwam tenslotte tot een aantal pedagogische consequenties, waarbij hij te kennen gaf, dat er o.a. naar gestreefd diende te worden het gezin een gezamenlijk rustpunt te geven. Zo achtte hij het noodzakelijk, dat minstens één maaltijd per dag ge zamenlijk werd gebruikt. Ook het naar bed brengen door een der ou ders achtte hij belangrijk,omdat vipor het slapen gaan tussen ouder en kind dikwijls een sfeer geschapen wordt, die het gemakkelijk maakt proble men te bespreken. Huiselijke feesten moeten zo feestelijk mogelijk ge vierd worden; aan feesten als kerst mis en nieuwjaar moet bijzondere aandacht worden gewijd en in het algemeen komt het dus hierop neer, dat men de gezelligheid cultiveert. Het kan slechts ten goede werken, aldus drs. Th. Draat, indien men de kinderen voorzichtig laat meedelen in de eventuele financiële zorgen. Het vaderschap, aldus concludeer de hij, is een heel ander dan van een generatie terug. Hoofdzaak is, dat de vader iemand is, die op de een of andere manier uitsteekt boven het gezin, hij moet ..iemand zijn". Tenslotte verlangde hij meer speel ruimte in huis en op straat. De middag was gewijd aan het slechtziende kind. Frater Theophaan, directeur van het instituut St.-Henri- cus te Grave heeft de kleuterleid sters via woord en film de duistere wereld ingeleid van het misdeelde kind. Dat alles maakte grote indruk op de vele aanwezigen, waaronder zich diverse gasten bevonden, zoals de heer P.A. Eggermont, inspecteur j /?eer DiePstraten namens de K.O.B. Ook vertegenwoordigsters van de diverse bisdommen woon den het congres bij. QVER vx.iv de rede, door professor Ro gier voor Sint Adelbert gehou den, is nog altijd veel te doen. Wij hebben er indertijd van gezegd, dat ze ons eenzijdig voorkwam, maar we moesten afgaan op een verslag in De Volkskrant. We lezen nu in het weekblad De Bazuin; Nu wij van de oorspronkelijke rede de volledige tekst hebben bestudeerd, kost het ons geen moeite vast te stel len, dat het verslag eenzijdig is ge weest en naar het sensationele ge trokken. Waarmee men dan maar prof. Rogier zelf en de zaak, waar voor hij heeft gepleit, een bijzonder slechte dienst heeft bewezen. De Nijmeegse hoogleraar heeft er recht op, dat dit te dezer plaatse ook vastgesteld wordt. Hij heeft nu eenmaal de faam gekregen, dat hij in zijn redevoeringen vaak als aan klager optreedt, dat hij bij voorkeur te velde trekt tegen conformisme en gezapigheid en dat hij er daarbij van houdt de dingen fors en fel te zeggen. Deze faam heeft de verslaggever blijkbaar parten ge speeld. Hij verwachtte een sappig om niet te zeggen sensationeel stuk kopij. Hij heeft het er dan ook van gemaakt, al klopte dit dan naar geest en bedoeling niet geheel met de werkelijkheid. We weten nu dus, wat we eraan hebben. Echt schik hebben in de cultuur, er al zijn zinnen op zetten en al zijn krachten eraan geven om daarin iets te bereiken, er desnoods krom voor te liggen nee. helaas, daar moet men bij de meeste 'katholieken niet om komen; men studeert om er beter op te worden, om meer te kunnen ver dienen, om te ontvangen en niet om. te geven. De geesteshouding om zich gelukkig te voelen in verantwoorde lijke en zware ambten of in een we tenschappelijke loopbaan, in elk ge val in functies, die het leven in een stijlvolle soberheid tot plicht maken, waarin voor ontspanning zo goed als geen plaats is, komt onder ons te wei nig voor?Wat kan het toch zijn, dat ons, die geloven in een onstoffe lijke wereld, zo materialistisch maakt, terwijl anderen, die geen religie zeg gen te hebben, vaak zozeer uitmun ten in die sobere levensstijl. Ten aanzien van de laatsten merkt prof. Rogier echter ook op, dat ze de beoefening van de weten schap soms „tot het niveau van de godsdienstbeleving opvoeren". Met dat al is hier een tekort aan gewezen, dat onze klachten over „achterstelling" zeker moet tempe ren. Ook „de politiek" weet er van, hoe bekwame mannen zich van haar afzijdig houden, omdat daarin geen carrière van zware verdiensten en royale levenswijze te bereiken is. Hier past gewetensonderzoek en professor Rogier deed er goed aan het zo onverbloemd te stellen. JTEN van de meest besproken pas sages in de redevoering van pro fessor Rogier is die betreffende de volgzaamheid. Hij sprak duidelijk over de waar de van gezag en gehoorzaamheid, doch de volgzaamheid achtte hij geen deugd, doch slechts een eigen schap van schapen. Hier nu, menen we, dat juist de nuancering ontbrak, welke bij zulk een materie toch van grote bete kenis is. Het is een weinig vrucht bare bezigheid over de juistheid van het woordgebruik te gaan twisten, zegt „De Bazuin", maar ons dunkt, dat goed onderscheiden hier wel degelijk grote waarde heeft. Voor een goed verstaander moet het dui delijk zijn geweest, dat professor Rogier toornde tegen de slaagse volgzaamheid, het kritiekloos aan vaarden van alles wat het gezag op legt. Doch zijn woord reikt verder dan „de goede verstaanders" en daarom deed „De Linie" nuttig werk door er op te wijzen, dat er ook een volgzaamheid is, die als complement van de gehoorzaamheid onmisbaar is. Deze volgzaamheid be staat in de bereidheid namelijk om „royaal mee te doen", om een ze ker pré te geven aan de leiding van een werkelijk gezag, in één woord: om van de gehoorzaamheid niet een karikatuur te maken. In gezin en openbare samenleving, in staat en maatschappelijk verkeer zou het voor de gewenste gehoor zaamheid der respectieve onderdanen (en dat zijn wij allen op een of an dere manier) akelig uitzien als wij ons alléén tot het eigenlijke gehoor zamen „aan de rechtmatige bevelen van de wettige overheid" zouden be perken. Wij krijgen dan zoiets als mo del-rijden, strikt volgens de regle menten handelen, wat ieder mens als morele sabotage van de overheid be schouwt. Ook in het gezin der Kerk kan men déze royale en bewust geschonken medewerking niet mis sen, die natuurlijk zijn grenzen kent en de vrijheid van handelen en spre ken allerminst behoeft te verkleinen. Dit is natuuflijk iets heel anders dan datgene waartegen professor Rogier waarschuwde: „Wij leiden onze mensen te weinig op tot zélf denken, zélf onderzoeken, zélf be slissen en te veel tot een passief alles overlaten aan de kerkelijke overheid". Hierbij zouden we „volgzaam heid" tussen aanhalingstekens wil len zetten, omdat dit een gedweeë onderworpenheid betekent, welke de karikatuur is van de ware volg zaamheid. Deze waarschuwing mogen we ons ook ter harte nemen, omdat de geschetste mentaliteit funest kan werken en in bepaalde opzichten ook reeds heeft gewerkt.

de Stem | 1958 | | pagina 3