MA! GROTE DEINING DOOR VAN DE GAULLE BRIEF KYP wil soepelheid t.a.v. grondprijzen RUSSEN BOUWEN MAANRAKET ZO GROOT ALS SPOETNIK II Kardinaal Wyszynski vrijdag naar Rome Haar taak volbracht Geen slecht solist.... DNEEL F Militairen in Algerië uit openbare comités Centraal Comité in staat van 5®"' twee of ilne...? BOTSING.. Binnenkort de proef 6 dagblad voor zeeland K.J.B. J. v. d. Meulen wordt hoofd aalmoezenier In Nijmegen Eerste artsen afgestudeerd Twee doden bij auto-ongeluk Bredanaar gewond Dezelfde temperaturen „Er is nog werk voor U...." Gevaar voor nieuwe rebellie WEER TOMATEN NAAR BELGIE Uitkering ongevallen wet 80 procent Beperkte overheidsbemoeiing Harm van Steen overleden Naar Vmus Vliegtuigen van BOAC door staking aan de grond Twee jaar tegen Francoise Sagan geëist Bekende musici geridderd Voorbereiding van conclaaf begonnen ide bedrijven. werken, zijn lraffinage- en of omgeving bij de Perso- ,«j' «ggh j8e JAARGANG No. 22886 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderlai. 1 WOENSDAG 15 OKT. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden- GOES. Westsingel 98, telefoon *"36 Bureau voor Zepuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noords^aatJg^el. jeOl -^OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Voor het patroonsfeest van de me dische faculteit van de universiteit van Nijmegen, het feest van St. Lu cas, zaterdag 18 oktober, heeft het bestuur van de medische faculteit een uitvoerig program uitgewerkt ter viering van het feit, dat de eerste artsen zijn afgestudeerd. Het zijn de heren J. Dijkman uit Doetinchem, A. van Olphen uit Tilburg en A. Blom- jous uit Breda. Om 12 uur za! de uitslag van het artscnexamen bekend worden ge maakt op het landgoed Heyendaal. Daarna worden ..vliegende bericht gevers" uitgezonden naar mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en naar de minister van Onderwijs, mr. Th. Cals. Met ingang van 1 november heeft mgr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht benoemd tot hoofd aalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging de zeereerwaar- de heer J. van der Meulen, tot die datum diocesaan aalmoeze nier van de KJB in het bisdom Breda. Aalmoezenier van der Meulen werd op 15 april 1924 in Terheijden geboren en ontving de priesterwij ding op 11 juni 1949. Op 10 augustus van dat jaar ging hij naar Sas van Gent, waar hij tot 22 augustus 1951 als kapelaan heeft gewerkt. Van daar uit verhuisde hij naar Breda, om aan het klein-seminarie Ypelaar te gaan doceren. Op 15 juni 1954 werd hij benoemd tot diocesaan aal moezenier voor het bisdom Breda en in dezelfde maand begon hij assisten tie te verlenen aan het bedrijfsapos- tolaat voor de arbeiderszielzorg. Aal moezenier van der Meulen bekleedde tevens een leidende functie in de Ka tholieke Actie te Breda. Vanaf 1957 is hij redactiesecretaris van het weekblad „Onderweg". Hoofdaalmoezenier v. d. Meulen zal domicilie kiezen in Den Haag. Op rijksweg 16 onder de gemeen te Hendrik Ido Ambacht is een auto ongeluk gebeurd, dat aan twee Dord- tenaren het leven heeft gekost, name lijk aan de 39-jarige D. J. van Zwol en aan de 27-jarige A. J. Lodder. De auto, waarin deze heren zaten, kwam bij het passeren in botsing met de auto van de heer J. Docter uit Bre da. Deze laatste liep een hersen schudding en een lichte shock op. De heer v. Z. overleed nog voor hij naar het ziekenhuis in Dordrecht was overgebracht. In de loop van de nacht is ook de heer L. aan zijn ver wondingen overleden. EEN KLEIN jacht, met twee Ameri kanen aan boord, is gisteren door de reddingsboot „Brandaris" de haven van Terschelling binnengesleept. Het jacht was voor onze kust in moeilijk heden geraakt. ENGELAND heeft een plan om men sen, die hiervoor in aanmerking wil len komen, een groter staatspensioen te geven. Ze zullen dan een hogere premie moeten betalen, die naar rato van het inkomen stijgt. HEINZ BRANDT, ex-secretaris van de afdeling Oost-Berlijn van de commu nistische partij, is naar het Westen gevlucht. TIEN vooraanstaande Joden zijn in Tsjecho-Slowakije gearresteerd wegens „pro-zionistische activiteiten". IN SEOEL is tegen een Zuidkoreaan, die naar het oordeel van de regering een al te „progressieve" campagne had gevoerd, de doodstraf geëist. MGR. AARON MARTON, de laatste bisschop in Roemenië die zijn ambt nog kon uitoefenen, is huisarrest op gelegd. Hij heeft eerder zes jaar in de gevangenis doorgebracht. MEER dan dertig mensen zijn om het leven gekomen bij zware overstromin gen in de Indische staat Pensjaab Verwachting van het K.N.M.I. 9t vanavond, op ff avond 23.15 uur t Aanvankelijk zwaar bewolkt met J plaatselijk enige regen, later en J kele opklaringen. Weinig veran- i dering in temperatuur. Matige tot 4 i krachtige langs de kust mogelijk J harde wind tussen west en noord- J west. 4 Verwachting van het Belgisch i Weerkundig Instituut*, Matige wes- J J tenwind. Bewolkt met opklaringen. i Daarna regen of motregen uit toe- 4 4 nemende bewolking. Vandaag: zon onder 17.48 uur; t maan onder 19.35 uur. 4 Morgen: zon op 7.05 uur; maan t i op II.32 uur. Generaal Jacques Massu en de andere militairen in de comité's voor openbaar welzijn in Algerië hebben zich op streng bevel van premier de Gaulle uit deze comi té's teruggetrokken. Deze maatregel van de premier echter heeft in Algiers het effect gehad van een steen in de eendenvijver. Het centrale comité namelijk, waarvan Massu voorzitter was, heeft gezegd, dat het zich in staat van nood beschouwt en in permanente zitting hijeen zal blijven. Twee bestuursleden gaan naar Parijs, waar zij zullen proberen de Gaulle te spre ken te krijgen. Het Franse kabinet komt vandaag in spoedvergadering hijeen 0111 de toestand onder ogen te zien Toen dinsdagochtend, in de bijeenkomst van het centrale comité, generaal Massu bekendmaakte, dat hij zich op bevel van de premier terugtrok, stonden de burgerlijke leden in protest op. De generaal ver liet de zaal, gevolgd door de andere officieren. In de gang haalden de burgers hem in. „We kunnen het comité nu net zo goed opheffen", zei den ze. „U weet dat cr nog werk te doen is", antwoordde Massu en liep verder. nalisten. De laatste tijd werden ze weer onrustiger, vooral toen de pre mier liet merken dat hij de pacifi catie van het omstreden gebied met vredelievende middelen wenste na te streven en de Mohammedanen, naar de zin van de rechts-extremisten, al te veel macht wilde geven. De brief die De Gaulle nu aan ge neraal Salan heeft geschreven, dreigt oorzaak te worden van een nieuwe extreem-rechtse rebellie. In dit schrijven gaf de premier niet alleen het bevel, dat de militairen uit de politieke organisaties moesten tre den, maar hij maakte daarin even eens duidelijk, dat hij geheel vrije verkiezingen in Algerië wenst, zon der enige militaire druk (die er bij het referendum kennelijk wel is ge weest). Tevoren had hij, zoals be kend. al aangekondigd dat tweederde van de Algerijnse afgevaardigden naar de Nationale Vergadering Mo hammedanen zouden moeten zijn. Duister lot De burgerlijke leden van het cen trale comité hebben intussen een communiqué uitgegeven, waarin ze verklaren dat De Gaulle op bevel van de politieke partijen heeft gehan deld (wat evidente onzin is) en dat ,,de strijd voor verwezenlijking van de doelstellingen van 13 mei" zal worden voortgezet. De opengevallen plaatsen, zo wordt gezegd, zullen door burgers worden ingenomen. Er is een voorlopige" nieuwe leiding gevormd, met Sid Cara en Azem Oeali als voorzitters. Het machtige oud-strijderscomité in Algiers gaf een verklaring uit, waarin gezegd wordt: ,,Een duister lot schijnt op ons neer te dalen en ons in verwarring te brengen. Het is voor ons moeilijk de brief te begrij pen die de minister-president aan ge neraal Salan heeft gezonden". De links-radicale ex-premier, Men- dès France, heeft de maatregelen van De Gaulle met instemming be groet. Hij keerde zich indertijd krachtig tegen het weer aan de macht komen van De Gaulle. Zijn in stemming, nu, zal voor de leden van de comités wel dlie op het vuur zijn. Generaal Salan vertoeft momenteel in Parijs, waar hij moet getuigen in het „Bazooka-proces". Indertijd werd door middel van een bazooka een aanslag op zijn persoon ge pleegd. Ferhat Abbas, premier van de „vrije Algerijnse regering" te Cairo, heeft in een interview verklaard, dat De comités werden indertijd opge richt om van de regering in Parijs een krachtige politiek af te dwingen en de partijen in Frankrijk uit te rangeren. Behalve de militairen ma ken rechtse Mohammedanen en Franse kolonisten er deel van uit. Ze eisten, ook van De Gaulle, vol ledige integratie van Algerië en een straffe politiek tegenover de natio- zijn regering bereid is tot ..ieder soort gesprek" met Frankrijk ter re geling van de problemen die verband houden met de oorlog in Algerië die hij een „verschrikkelijke tragedie" noemde. Hij ontkende, dat hij onaf hankelijkheid van Algerië als voor waarde voor besprekingen met Frankrijk had gesteld. „Ik ken De Gaulle van Algiers, in 1943. Ik weet dat hij een groot patriot is en een man van goede wil. Hij moet wel in zien. dat de ontwikkeling in de rich ting van dekolonisering onverbidde lijk is", zei hij. De Gaulle heeft te kennen gege ven, dat hij niet aan een gesprek met Abbas denkt, Met ingang van gisteren is invoer in België van tomaten uit Nederland weer toegestaan. Reeds geruime tijd was deze verboden. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aanvaard, waardoor de uitkering krachtens de ongevallen wet voor het eerste jaar wordt vast gesteld op 80 pet. van het laatst ge noten loon. Dit percentage is gelijk aan dat van de uitkeringen krach tens de ziektewet. Zuster Pa.squa.lina die wijlen Z.H. Paus Pius XII gedurende al de jaren van zijn pontificaat heeft verzorgd, wordt hier door de Zwitserse arts Paul Niehans geholpen bij hef verlaten van de St. Pieter te Rome. De 63-jarige zuster was een van de meest bekende doch minst gefotogra feerde personen uit de omgeving van de H. Vader. (Van onze parlementaire verslaggever) Speculaties, die de prijs voor cul tuurgrond kunnen beïnvloeden, moe ten mede met het oog op het hele prijsbeleid in de landbouw zo enigs zins mogelijk worden voorkomen. Dit stelde minister Vondeling tegenover een poging van de heer Engelbertink (KVP) in de Tweede Kamer, om de bemoeiing van de overheid met de prijzen van landbouwgronden een tij delijk karakter te geven. De Kamer behandelde een wijziging: in de wet op de vervreemding van landbouw gronden. De katholieke woordvoerder was het met de minister eens. dat deze wet thans nog niet gemist kan wor den, maar hij zag met vele anderen, (vandaag zal bij de stemming moe ten blijken of dit een meerderheid is) niet in, dat de verhoudingen tussen vraag en aanbod steeds zó zullen blij ven, dat deze overheidsbemoeiing niet gemist kan worden. Eventuele prijsverlagingen moeten ten goede kunnen komen aan de boe ren en tuinders. De heer Engelber tink vreesde, dat de concurrentie kracht met name ook van onze tuin bouw, vooral straks in de Euromarkt. op deze manier eerder zwakker zal worden. Prijsbeheersing als doel kan geen ideaal zijn, zo stelde hij. De PvdA zag met de socialistische ministers Von deling en mr. Samkalden gevaren voor beïnvloeding van de kostprijzen, wanneer de grondprijzen zouden wor den vrijgelaten. Hoewel minister Vondeling de zaak niet van principiële aard achtte, is In de ouderdom van ruim 67 jaar is te Rotterdam overleden de heer Harm van Sleen. lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Ar beid, tot voor kort eerste plaatsver vangend voorzitter van dit hoge col lege, en oud-burgemeester van Brielle. In 1937 werd de heer van Sleen voor de toenmalige S.D.A.P. gekozen als lid van de Tweede Kamer. Tot het einde van het pas verstreken parlementaire jaar was hij eerste plaatsvervanger van de voorzitter. Bij de aanvang van het nieuwe par lementaire jaar heeft de heer van Sleen zich niet meer beschikbaar ge steld voor deze functie, dit met het oog op zijn gezondheidstoestand. Voorzitter Kortenhorst heeft giste ren in de Tweede Kamer getuigd van de grote achting, die de Kamer de heer van Sleen steeds heeft toege dragen. Professor Vitalij Bronstein, werkzaam bij het Moskous pla netarium, heeft als zijn oordeel gegeven dat gebrek aan snelheid of mogelijke constructiefouten de oorzaak zijn van het gedeel telijk mislukken van de proef met de Amerikaanse maanraket „Pionier". Dit sluit echter niet uit dat de Amerikaanse geleer den een hoogterecord hebben en, alles bijeen, een zeer interessan te proef voltooid hebben, aldus Bronstein. (Dit is een ander geluid dan „De Waarheid" laat horen, die voor de Amerikaanse proef geen goed woord overhad). De Russische geleerde verklaarde dat in de nabije toekomst een Russische maanraket zal worden gelanceerd. Men beschikt over raketten die krach tig genoeg zijn om de „ontsnappings snelheid" te geven. Momenteel wordt aan de bouw van een maanraket ter grootte van de tweede Spoetnik ge werkt. Men heeft in Rusland twee projec tielen in behandeling. Het ene voor ziet in de landing van een raket op «ie maan, het andere betreft een raket die als maansatelliet fungeert. De bereke ningen voor beide projecten worden verricht door professor Jegorov, lid van de Academie van Wetenschappen, met behulp van zeer moderne elektro nische rekenmachines. 1 De Russische maanraketten zullen worden uitgerust met instrumenten voor het meter van de maanmassa, diens hitte- en elektriciteitgëleidende eigenschappen, en tevens voor het onderzoeken van de bruikbaarheid van het maanoppervlak als landingsplaats voor raketten. Verder zullen televisie camera's de van de aarde afgewende zijde van de maan zichtbaar moeten maken. Dc Russische wetenschap, zo ver klaarde prof. Bronstein tenslotte, heeft op het maanproject zeer veel mensen en werktuigen geconcentreerd en hoopt de afvuring van de eerste raket zeer spoedig te kunnen organiseren. Wellicht zal de Amerikaanse lucht macht gedurende het weekeinde van 7-9 november een nieuwe poging on dernemen een maanraket te lanceren, aldus is in Washington vernomen. Hoogstwaarschijnlijk zal men dan trachten de raket een hogere snelheid te geven dan de „Pionier". De „New York Times" heeft dins dag verklaard, dat het waarschijnlijk is, dat de Ver. Staten volgend jaar zullen proberen een raket naar de omgeving van Venus te zenden. Dat zou dan een van de twee operaties zijn waarvoor de Amerikaanse luchtmacht toestemming heeft gekregen buiten de drie „schoten" op de maan. Intussen heeft men in Amerika de mededeling in de communiqués van zaterdag, dat de „Pionier" aan de zwaartekracht van de aarde was ont snapt, als „de blunder van de eeuw" gekwalificeerd. Het was in het geheel niet de bedoeling, dat de raket aan de aardse aantrekkingskracht zou ont snappen. De maan immers draait zelf ook haar rondjes dank zij het aardse gravitatieveld1 een amendement Biewenga ingediend, dat in ieder geval door alle partijen van rechts wel zal worden onder steund. De VVD schijnt verdeeld te zijn. Vandaag zal tevens gestemd worden over een amendement van de KVP, dat zich verzet tegen een poging van de minister om overdracht van land tussen naaste familieleden eveneens aan landbouwkundige toetsing te on derwerpen. De heer Engelbertink zag hierin een vooruitlopen op wijzigingen in het erf recht. De minister kon er dit niet in zien. Een amendement van de heer Engelbertink heeft hij met kracht ont raden. Als gevolg van een uitgebreide sta king zijn alle buitenlandse vluchten van de Engelse luchtvaartmaat schappij B.O.A.C. gestaakt.. De staking brak uit uit protest te gen het ontslag van twee mannen die weigerden overwerk te verrichten. Paul Robeson, de beroemde I negerzanger, heeft met zijn stem een plechtige dienst opgeluis- terd in de kathedraal van St.- Paul te Londen. Achter een fraai gedecoreerde lessenaar toonde hij zich een solist, die menig koor in zijn midden zou willen hebben. De openbare aanklager van de rechtbank in de Franse plaats Cor- beil heeft dinsdag de maximumstraf twee jaar gevangenisstraf en een boete van 7.200 gulden geëist voor de Franse schrijfster Frangoise Sa gan, wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk, waarbij zij zelf zwaar en drie andere personen licht gewond werden. De rechtbank zal volgende week vonnis wijzen. Een ovationele huldiging is de mu sici Willem van Otterloo, dirigent, en Herman Krebbers en Theo Olof, con certmeesters van het Residentie orkest, in Den Haag ten deel gevak- len ter gelegenheid van het feit dat zij 25 jaar geleden hun loopbaan als dirigent en solisten begonnen. Staats secretaris Höppener deed mededeling van de benoeming van het vioolduo Olof-Krebbers in één Koninklijk Be sluit tot ridders in de Orde van Oranje- Nassau. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, zal vrijdag per trein uit Warschau vertrekken naar Rome, waar hij het conclaaf voor de pauskeuze zal bijwonen. Dit meldt het Poolse blad „Ex press Wieczorny". Werklieden van het Vaticaan zijn begonnen met het buiten werking stel len van de ongeveer 200 telefoontoe stellen in de Sixtijnse kapel en omlig gende vertrekken, waar de kardinalen in conclaaf bijeen zullen komen. De bewoners van deze vertrekken hebben reeds dt aanzegging gekregen hun woonruimte te ontruimen opdat de kardinalen en hun „conclavisten" (persoonlijke dienaren) daar hun in trek kunnen nemen. Onder hen is de (Nederlandse) sacristijn van wijlen Pius XII, mgr. Petrus Canisius van Lierde. De crypte onder de St. Pieter, waar het stoffelijk overschot van Paus Pius XII is bijgezet, is gisteren voor het publiek opengesteld. Het gehele bij de Heilige Stoel ge accrediteerde corps diplomatique is dinsdag in de consistoriezaal van het Vaticaanse paleis door de kardinalen, in massale audiëntie ontvangen. Van het heilig college van kardina len waren 23 leden aanwezig. De audiëntie en masse van de Vaticaanse diplomaten is voorgeschreven krach tens de bepalingen inzake de voor bereidingen tot de verkiezing van een nieuwe paus. De lijfarts van wijlen Pius XII, prof. Riccardo Galeazzi-Lisi, heeft op een persconferentie een toelichting gege ven op het balsemingsproces, dat op het stoffelijk overschot van de over leden paus is toegepast. In een gedrukte verklaring werd gezegd dat het proces is gebaseerd op het principe van osmose. Hierbij wor den zeer vluchtige harsen door de huid geabsorbeerd na een besprenkeling van drie en een half uur. De uitvinder van het proces, prof. Oreste Nuzzi. zei, dat hij de nieuwe methode sinds 1917 had beproefd. Bill Norris en zijn kaartlezer Jerry Olivier hebben met 901 punten een autorally door Oeganda gewonnen, maar ergens loopt een nijlpaard rond met een verchroomd souvenir van de wedstrijd. Nabij de grens van Tanganyika schoot de wa gen van de twee Britten met 100 km per uur om een hoek en kon niet meer uitwijken voor een lui de weg overschomme- lend nijlpaard. Het brede ach terdeel van de hippo kreeg een klap van de passerende wagen, die een spatbord en een deur knop kwijtraakte. Het spatbord heeft Norris teruggevonden, de portierknop niet die zit, zegt hij, bedolven in de sterke en brede achterzijde van het nijl paard.

de Stem | 1958 | | pagina 1