PAUS PIUS XII PLECHTIG BIJGEZET PIONIER r IN DAMPKRING VERRRAND ROND DE SEDE VACANTE „Zijn karakter was fijngevoelig, zijn wil ontembaar Glorie van de Kerk doorbrak beklemming afscheid van dit Deel van prijsrisico voor de boer zelf MASSAMOORDENAARS STAAN IN BONN TERECHT Prins Bernhard op de „Dinteloord Liberalen streven naar coalitie DAGBLAD VOOR ZEELAND Kath. organisaties tegen voorgestelde systeem Hogere temperaturen Straling valt wel mee Tunesië draait Nasser de rug toe Eenvoudige versiering Bij nieuwe melkgarantie VORSTELIJKE LUISTER Duizenden mensen ter dood gemarteld STRAALJAGER NEERGESTORT Na CVP-sege 98e JAARGANG No. 22885 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 14 OKT. 1958 Abonnementsprijs I 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1_). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden c-oe.s Westsingei 98, telefoon - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) pEN Zo zagen de Nederlandse tele visiekijkers het stoffelijk over schot van Paus Pius Xll tij dens de plechtige bijzetting in de St. Pieter te Rome. De foto toont het stoffelijk overschot even voordat het in de kist werd geplaatst. Bedrijfsgeneeskunde De Raad van Overleg voor Sociaal- Economische aangelegenheden, om vattende de K.A.B., het Kath. Ver bond van Werkgeversverenigingen, de K.N.B.T., de Kath. Middenstands bond, alsmede de St. Adelbert en Werknemende Middenstand, is van mening dat het door de regering voorgestelde systeem van bedrijfs gezondheidszorg onaannemelijk is. De zes samenwerkende organisa ties hebben hun unaniem standpunt medegedeeld in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Zij hebben bij hun besprekingen ernstige bezorgdheid geuit over de wettelijke verplichting van bedrijfs geneeskundige diensten voor bedrij ven met beperkt aantal werknemers. Zij menen, dat hiermede een verre gaande overheidsbemoeiing wordt in gevoerd, welke te verwerpen is. PREMIER DE GAULLE van Frank rijk he.eft een paar hoge ambtenaren op de vingers getikt, omdat zij enkele grenslijnen voor kiesdistricten zo had den getrokken, dat tegenstanders van de premier bijna geen kans meer maakten. DANSLERAAR Jan Daniels uit Am sterdam en zijn vrouw zullen half november naar de V.S. vertrekken om daar uit te komen in een wedstrijd Amerika-Europa voor professionals. AMERIKA heeft Jordanië gisteren financiële hulp toegekend ten bedrage van 30 miljoen gulden. SIR EDWIN MCCARTHY, plaatsver vangend hoge commissaris van Au stralië te Londen, is benoemd tot am bassadeur in Den Haag. De nieuwe ambassadeur is 62 jaar oud. ANTOON COOLEN heeft gisteren de cultuurprijs van de gemeente Eind hoven in ontvangst mogen nemen. Dit als bekroning van zijn roman „De grote voltige". NU TWEEDE KERSTDAG dit jaar op een vrijdag valt, zullen alle rijks diensten op zaterdag 27 december ge sloten zijn. De verzuimde uren moe ten worden ingehaald. ACHTTIEN studenten en verschei dene jonge arbeiders zijn wegens „verraad" door een Oostduitse recht bank tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. 5 Verwachting van het K.N.M.I. tol vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Verspreide opklaringen en hiei en daar een bui. Overwegent matige wind uit westelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen Vandaag; zon onder 17.50 uur, maan onder 18.52 uur. Morgen: zon op 7.03 uur, maan op 10.22 uur. TN stilte en eenzaamheid is de Amerikaanse maanraket te ruggevallen naar de aarde en vrijwel zeker in de dampkring opgebrand, na tot op 126.739 kilometer van de aarde ge komen te zijn. Een zeer gerin ge afwijking in de koers van de „Pionier" is er oorzaak van geworden dat deze tenslotte onder invloed van de zwaarte kracht tot stilstand kwam en terugviel. |yjaandagochtend (4 uur 46 Ned. tijd) verloor het waarneemsta- tion op Hawaii het contact. Po gingen om de remraket, de zgn. „vierde trap", in werking te stel len hadden gefaald en de kans dat de „Pionier" nog als aardsateliiet zou blijven voortbestaan was ver keken. Waarschijnlijk is de koersafwij king, die zondagmiddag al vier graden bedroeg, veroorzaakt door een minieme onjuistheid in de elektronische hersens van de raket. TYE snelheid van de „Pionier" begon Vf reeds zaterdagavond af te nemen. Zondagochtend om 12.42 uur hing de „Pionier" op 126.739 km van de aar de bewegingloos in de wereldruimte toen overwon de aantrekkings kracht van de aarde en begon het projectiel terug te vallen. Maandag ochtend omstreeks vijf uur schoot de „Pionier", naar men moet aan nemen, met alle snelheid van zijn eenparig versnelde beweging de dampkring van de aarde binnen. In het zuiden van de Stille Oceaan moet hij, hoog in de dampkring, ver schroeid zijn. Er zijn totaal geen vi suele waarnemingen gedaan. Toen de „Pionier" terugstortte in de dampkring moet zijn snelheid on geveer ie.141 meter per seconue zijn geweest, ijeze snelheid had de maan- ra.cet ook kort na zijn lancering. ï'Udens zun reis lieeit de „Pionier" gegevens naar de aarde gezonden over ue kosmische straling, de dicht heid van meteorieten en Ue gordel van rauio-actieve straling rond de aarde. Wat uit laatste betren: men heelt de indruk dat deze douelijae strai.ngsgordel minaer breed is dan aanvanke.ijk geuacht werd. Naar mate ue „Pionier" veiaer in de ru.mte aoororong nam ue radio activiteit af. JN de laatste twee uur van de val naar de aarde heeft men voort durend, maar vergeefs, getracht de remraket in werking te brengen, ten einde de „Pionier" als aardsateliiet te behouden. William Young, de leider van het kleine groepje Amerikaanse deskun digen, dat bij Jodrell Bank zijn ten ten heeft opgeslagen om de „Pio nier" te volgen, verklaarde dat de temperatuur in de Amerikaanse maanraket de gehele reis van dien aard is geweest dat een mens er geen schaoelijke gevolgen van zou ondervinden. De Tunesische afgevaardigde naar de zitting van de Raad der Arabi sche Liga, is maandag uit Cairo naar zijn land teruggekeerd. Zater dag is er een openlijke breuk tussen Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek ontstaan, nadat de Tunesi sche afgevaardigde kritiek op de overheersende rol" van de V.A.R. in de Liga had geoefend. Volgens waarnemers betekent het vertrek van de Tunesiër, dat verzoe ningspogingen mislukt zijn, maar in Arabische kringen wordt gezegd, dat de pogingen op regeringsvlak worden voortgezet, waarbij Irak en Libië als bemiddelaars optreden. aanscliouwe van een eerbiedige en tot tranen ont- roerde menigte is maandagmiddag in de grootste kerk der Christenheid Paus Pius XII hijgezel nabij de graftombe van de prins der apostelen, de H. Petrus. Een eenvoudig grafteken zal daar door de eeuwen heen de plaats gaan markeren, waar een der meest gevierde en bewonderde pausen rust, die de Kerk de laatste eeuwen hebben geleid. J)UIZEND kandelaren en elektrische lampen overstraalden de laatste rondgang door de grote kerk en het serene gelaat van de overledene. Toen werden de drie kisten waarin het stoffelijk overschot van Pius XII rust, zacht gesloten en in de diepten onder de basiliek neergelaten. Het gehele ceremonieel dat daaraan voorafging, scheen de gehele geschiedenis van de Kerk opnieuw tot leven te brengen. I~)E vertegenwoordigers van een vijftigtal landen hadden een plaats gekregen op zwart gedrapeerde tribunes in de absis, alsmede de zuster van de overledene, zijn drie neven, de prinsen Car, Giulio en Marcantonio Pacelli en andere familieleden en een driehonderdtal journalisten. Miljoenen over de gehele wereld hebben buitendien de plechtigheid per radio of televisie gevolgd. Enkele duizenden mensen stonden op het plein voor de basiliek naar de weergave via luidsprekers te luisteren. in de lofrede herinnerd aan de her haalde oproep van de paus tot vrede in de laatste oorlog en zijn strijd om de vrijheid van de Kerk daarna en verklaard dat hij gestorven is „opgeteerd door zijn onvermoeide werken en voortdurend handelen, be treurd door alle lagen der bevol king, door volkeren van alle gods diensten". Het fijn verluchte perkamenten do cument werd opgerold en in een ko peren bus gedaan en ook in de kist gelegd. Daarbij kwam een rood flu welen beurs met gouden, zilveren en bronzen kopieën van alle tijdens het pontificaat van Pius de Twaalfde ge slagen jaarpenningen. Het deksel van de binnenste kist werd gesloten, twee purperen zijden linten er op vastgeknoopt en voor zien van de zegels van de camerlen- go, kardmaal Masella, de aarts priester van de Sint-Pietersbasiliek, kardinaal Tisserant, en Vaticaanse functionarissen. Daarop werd de middelste loden kist dichtgesoldeerd en eveneens met linten verzegeld. Tenslotte werd het deksel van de buitenste rijk versierde kist van iepehout met gouden schroeven vastgezet. Daaroverheen spreidde men een van het wapenschild voor zien rood damasten kleed. De lijkkist werd dan langzaam naar het hoogaltaar gerold, vanwaar ze in de daaronder gelegen crypte werd getakeld, terwijl de Zwitserse garde haar laatste saluut aan Pius de Twaalfde bracht. In de crypte, waar het stoffelijk overschot voorlopig zal verblijven, waren „sampietrini'" (werklieden van de Sint Pieter) op hun post om de kist een plaats te geven in een nis van crèmekleurig marmer te genover de tombe van Pius de Elfde en naast die van koningin Christina van Zweden. Marmeren platen ston den daar klaar om een tombe om de kist heen te vormen. Enkele uren voordat de plechtig heid begon stroomden nog duizenden naar de St. Pieter om Pius XII een laatste groet te brengen. Op een ge geven moment echter moesten de deuren onherroepelijk dicht. Voor ve len betekende dit een grote teleur stelling. De enige versiering van de nis, waarin het stoffelijk overschot van Paus Pius Xll is bijgezet, is een steen uit de Renaissance met een voorstelling van Maria met het Kind en engelbewaar ders, die twaalf jaar geleden aan de dag werd gebracht bij de opgravingen naar het ge beente van de H. Petrus, op last van Pius XII ondernomen. Deze steen herinnert aan de bijzon dere devotie van de overleden paus tot Maria. Bij genoemde opgravingen is de crypte, waar zich de graftomben van 143 pau sen en vele koninklijke personen bevinden, gemoderniseerd. Van de 55 kardinalen kan van s4scM« 48 zeker worden aangenomen, dat zij gebruik zullen kunnen maken vaa hun recht der pauskeuze in het ko» mende conclaaf. De anderen zijn we gens ziekte, hoge leeftijd of om andere redenen (denk aan kardinaal Minds- zenty) verhinderd. Kardinaal Grente, Frankrijks oudste kardinaal, zal in elk geval naar Rome reizen. Vandaag, dinsdag zal het corps di plomatique, voor de aanvang van d« bijeenkomst der kardinalen, in de consistoriezaal van het Vaticaan ïjjti condoléances aan het Heilig College aanbieden. Het college van kardinalen heelt be sloten een serie postzegels uit te le ven ter herinnering aan het pauseSjli interregnum. 1 Je KRO zendt vandaag van 20 «R tot 21.30 uur de pontificale Mis van Requiem uit welke mgr. dr. B. J. Al- frink, aartsbisschop van Utrecht in de Catharinakerk te Utrecht opdraagt voor de zielerust van Paus Pius XXL De eigenlijke plechtigheid, die in de absis plaats voftd, de koornis ach ter het hoogkoor. Jcon door het pu bliek niet van dicjftbij gevolgd wor den. Vanuit de sacristie kwamen de in het rood geklede kardinalen en de leden van het kapittel van de Sint Pieter in processie naar het hoog altaar in het middenschip, waarvoor het stoffelijk overschot in vol ornaat met zilveren mijter, lag opgebaard, Zestien sediari, troondragers, legden het op een draagbaar en droegen deze op hun schouders, naar de ab sis, terwijl het koor de psaim „Miserere" zong. Edelgardisten met hun zilveren helmen vormden een escorte en naast hen de Zwitserse garde in hun blauw - geel - rode uni form cn met hun in het licht glin sterende hellebaarden. In het midden van de absis werd de baar neergezet, naast de dood kist. Vijf kolonels van de edelgarde stonden daarbij. De kardinalen na men plaats op zetels aan het hoofd einde van de baar. De celebrant, mgr. Canisius van Lierde, sa crista van wijlen Pius de Twaalfde, kwam in zwarte koorman tel met zijn acolieten naar voren om de zegening te verrichten. Het koor zong het „In paradisum deducant te angeli". (Mogen de engelen U naar het paradijs geleiden). Na de zege ning van stoffelijk overschot en kist legden sampietrini het stoffelijk over schot in de binnenste kist van ci- pressehout, waarna de aanwezige kardinalen een voor een naar voren kwamen om op hun beurt de zege ning te verrichten. Een ceremonie meester legde een witte zijden doek over het gelaat van de overledene en een ander spreidde een doek over de voeten. Lofrede Mgr. van Lierde zong het gebed ..Sicut servus" om bijstand van de apostelen Petrus en Paulus. Mgr. Nicolo Metta, een Vaticaans notaris, deed daarop voorlezing van een document waarin de gebeurtenis sen uit,het leven van de overledene staan opgeschreven. Deze akte werd in een bronzen bus gestoken en aan de voeten van de overledene gelegd. Hierop las mgr. Antonio Bacci, de secretaris die de belangrijkste 'uit spraken van Pius de Twaalfde in het Latijn heeft vertaald de lofrede voor ..Met zijn dood is een groot licht van de aarde verdwenen en een nieu we ster aan de hemel ontstoken. Zijn karakter was fijngevoelig en zacht maar zijn wil sterk, ontem baar en vasthoudend". Verder werd Maandag is in Bonn een proces begonnen tegen „ijzeren Gustav" Sorge en „revolver Wilhelm" Schubert. Zij worden ervan be schuldigd tussen 1935 en 1942 in Nazi-concentratiekampen afzon derlijk en gezamenlijk duizen den moorden gepleegd te heb ben. De twee voormalige SS-manncn wer den in 1946 door een Russische recht bank tot levenslange gevangenisstraf fen veroordeeld wegens de moord op ruim 10.000 Russische krijgsgevange nen in het concentratiekamp Sachsen- heim. In januar 1956 teruggekeerd als oorlogsmisdadigers zonder amnestie, waren zij enkele weken vrij, doch wer den vervolgens gearresteerd door de Westduitse autoriteiten om te verhin deren dat zij zouden vluchten tijdens het onderzoek, dat geleid heeft tot het nu begonnen proces. De akte van beschuldiging omvat ruim 500 pagina's. Het proces zal twee a drie maanden duren. Meer dan 160 getuigen uit West. en Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, België, de Verenigde Staten en Israël zijn op geroepen. öoi-£e is thans 47 jaar en Schubert 41. Onla.igs is op een persconferentie een en ander verteld over de metho des van de heren. Soms trapten zij gevangenen dood, soms ranselden zij hen dood met zwepen. Soms werden gevangenen met de rug tegen een muur gezet, zogenaamd om hun lengte te meten Maar dan werden revolvers dooi gaten in de muur gestoken en werden ue gevangenen in het achter hoofd geschoten. Sorge en Schubert hebben ook verfijnder methodes toe gepast. Bijvoorbeeld lieten zij gevan genen in een douchecel staan. Afwis selend kwamen de slachtoffers onder gloeiendhete en ijskoude stralen, tot hartaanvallen een eind aan hun leven maakten. Of een gevangene kreeg bui ten, bij vriezend weer, emmers water over zich heen gegoten, tot hij een klomp was geworden en uiteindelijk bezweek. De rechtbank wordt gepresideerd dooi Herbert Schroeder, die ook de behandeling heeft van de rechtszaak tegen Robert Schneider, de man die met behulp van valse papieren de baan wist te krijgen van chef-psycholoog bij het nieuwe Westduitse leger. Sorge vertelde maandagochtend aan de rechtbank dat hij in 1931 tot de SS was toegetreden en tussen toen en 1933 de bijnaam van „ijzeren Gustav" kreeg, omdat hij zich „onbevreesd toonde in de politieke geschillen van die tijd". „Wanneer ik iets steun, doe ik dat van ganser harte", aldus Sorge, die net 29 jaar was geworden toen hij tot de SS toetrad. De regering heeft voor het oogst jaar 1959 de garantieprijzen vastge steld. Opnieuw is er daarbij van uit gegaan, dat de boer een redelijk in komen dient te hebben. Voor wat ech ter de melkgarantie betreft zal de veehouder ondanks het garantiebeleid enig risico van het prijsverloop die nen te dragen, zo meent minister Vondeling, die het nieuwe beleid in een nota aan de Tweede Kamer uit eenzette. De nieuwe garantieprijzen zijn: melk 28.90 per 100 kg melk met een vetgehalte van 3.7% (ongewij zigd); tarwe 30.80 per 100 kg met 17% vocht (vorig jaar 29.20); suiker, bieten 53.40 per 1000 kg met 16% suiker (vorig jaar 54.gerst 26.45 per 100 kg If 25.85 vorig jaar); haver 24.65 per 100 kg (vorig jaar 24.fabrieksaardappelen 7.30 per 100 kg (vorig jaar 7.20). De minimum-garantieprijzen voor de voedergraanteelt op de lichtere gronden zijn: rogge 27.25 per 100 kg; haver 28.35 per 100 kg. Bij het garantiebeleid voor de melk is uitgegaan van een kostprijsbere kening, die werd gebaseerd op een bedrijfsomvang van 2 ha groter dan in de berekening van het vorig jaar. Dit betekent een verlaging van de berekende kostprijs met 20% per 100 kg. De melkgarantie zal slechts gelden voor een totale hoeveelheid van 5 miljard kg melk. Dit is ongeveer 90% van de te verwachten werkelijke pro- Maandagmiddag is een fotoverken ningsvliegtuig van het type RF 84-F „Thunderflash" van de vliegbasis Deelen nabij Schijndei verongelukt. De vlieger kwam hierbij om het le ven. Hij had tevoren enige oefen landingen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. Bij de terugkeer naar zijn thuisbasis is het toestel door nog on bekende oorzaak in open bouwland neergestort. De omgekomen piloot is de 28- jarige ongehuwde reserve eerste luitenant G. Steenhuis uit Den Haag. duktie. Met de bedoeling, dat het marktrisico althans voor een klein gedeelte door de veehouders zelf wordt gedragen, heeft minister Von deling verder bepaald, dat de garan tietoeslag slechts tot 5.per 100 kg volledig wordt uitbetaald. Vain een eventueel groter verschil tussen de werkelijke opbrengst en de garantie prijs komt de helft ten laste van het landbouw-egalisatiefonds, de andere helft voor rekening van de boer. Teneinde enige compensatie voor deze inkomensvermindering te geven heeft de regering besloten 25 miljoen beschikbaar te stellen voor een aan vullende regeling voor de voeder- granen. De opbrengst van aklcorbouw- produkten wordt daardoor iets gun stiger vergeleken met de opbrengst van de melk. Minister Vondeling hoopt hierdoor tevens verdere uitbreiding van de melkveehouderij te voorkomen. De gemeenteraadsverkiezingen in België van zondag hebben de C.V.P.- parlementsoverwinning van 1 juni jongstleden nadrukkelijk bevestigd. De socialisten boeken op verschei- |ene plaatsen achteruitgang, elders iandhaven zij hun stellingen. Soms elfs behalen zij winst tengevolge 'an de opslorping van communisti- che stemmen. De liberalen zijn met r Ie communisten opnieuw de grote verliezers. In sommige gemeenten bereikt de liberale achteruitgang de helft der zetels van 1952. Algemeen wordt verwacht, dat de liberalen nu alles in het werk zullen stellen om zo vlug mogelijk aan een regering met de Christelijke Volks partij 4eel te nemen. Dit is voor de Bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de suiker fabriek „Dinteloord" te Stam persgat bracht prins Bernhard een bezoek aan dit enorm be drijf. Op zijn rondgang bewon derde hij o.a., zoals onze foto laat zien, de suikerbroden, die voor het buitenland bestemd zijn. Naast de prins de heer L. P. van Malland, directeur. Derde van links de heer J. M. van Bommel van Vloten, president curator van de Landbouwhoge school te Wageningen.

de Stem | 1958 | | pagina 1