I Devote ontroeringj Door afwijking van enkele graden MAANRAKET MISTE ZIJN DOEL Miljoen gelovigen ging langs de baar „SYNTHESE VAN MENSELIJKE EN RELIGIEUZE GROOTHEID" tem Nochtans historische vlucht van eerste ruimtevaartuig Laatste eer aan beminde paus om vier Vanmiddag uur de bijzetting Conclaaf eerst op 28 oktober Vanmiddag in dampkring Ook nu winst voor CVP Veefcless PEKING VERLENGT BESTAND Televisie reportage Meer wind Velen waren hun ontroering niet meester WAARDEVOLLE GEGEVENS Bisschoppen vragen gebed voor overleden paus Leraar der dwalende mensheid Verkiezingen in België Max Friedlander overleden Nog steeds geen winnaar in de Stem-toto DAGBLAD VOOR ZEELAND I Stil en devoot staan de mensen rond de baar van Paus Pius XII. Meer dan een miljoen gelovigen brachten de over- leden paus een laatste groet. Het eerste ruimtevaartuig «lal zieli aan de directe aantrek kingskracht van de aarde heeft weten te onttrekken en tot taak had de maan in cirkelvlucht te verkennen, heeft zijn doel niet hereikt. Het is op de terugweg naar de aarde, na een hoogte te hehben hereikt van 145.000 kilometer. Vanmiddag zal het waarschijnlijk in de dampkring ver branden. Een afwijking van 31/? graad bij het afvuren is oorzaak geworden van het feit, dat de „Pionier", die zaterdag ochtend op Cape Canaveral, in Florida, met oorverdovend lawaai zijn reis begon, niet in de buurt van de maan is ge komen. 98e JAARGANG No. 22884 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 <3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. MAANDAG 13 OKT. 1958 Abonnementsprijs f 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Mensen van vele nationaliteiten getuigden: „Dit zullen we nooit vergetenOntroerd verlieten ze de St. Pieter, na een laatste groet te hebben gebracht aan paus Pius XII, wiens stof felijk overschot ligt opgebaard voor het hoofdaltaar van de basi liek. Meer dan een miljoen mensen hebben zaterdag en zondag langs de baar gedefileerd. Mgr. van Licrde, sacrista van de over leden paus, droeg zaterdag de eerste H. Mis van Requiem op. Vanmiddag om vier uur beginnen de plechtigheden van de bijzetting van Pius XII, die vier uur zullen duren. Het stoffelijk overschot van Pius XII wordt geplaatst in drie kisten, zoals reeds eerder is meegedeeld. De buitenste zal van cederhout zijn, de middelste van lood en de bin nenste eveneens van hout. ren de mensen gekomen; met trei nen. met bussen. Zo groot was de drukte rond de St.-Pieter, dat zon dag het verkeer, in de nabijheid van het Vaticaan, op een gegeven moment geheel gestagneerd was. Men houdt er in Rome rekening mede, dat het conclaaf niet zoals was voorgenomen op 25 oktober kan beginnen, maar tot 28 okto ber, de laatste toelaatbare ter mijn, moet worden uitgesteld. De reden is, dat enkele kardi nalen, die te kennen hebben ge geven wel aan het conclaaf te willen deelnemen, niet op de voorgenomen datum van 25 ok tober aanwezig kunnen zijn. Kardinaal Stepinac Het ziet er niet naar uit, dat de in de laatste jaren verwoed door Tito ver. volgde kardinaal Stepinac het conclaaf zal kunnen (en mogen) bijwonen. De kardinaal lijdt sinds het overlijden van de paus aan een acute depressie. Hij is zeer in zichzelf teruggetrokken. Het dorp Krasic, dat zestig kilometer van Zagreb af ligt, mag hij niet verlaten. Slechts zo nu en dan ontvangt hij fa milieleden en vrienden. i 4 4 tot 4 4 4 4 4 Verwachting van het KNMI maandagavond opgemaakt zon dagavond 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later vanuit het westen toenemende 4 bewolking, met in de middag voornamelijk aan de kust enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde zuidwes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot west. Zwaarbewolkt met op klaringen. Later toenemende be wolking en meer kans op regen. Vandaag: zon onder 17.52 uur, maan onder 18.13 uur. Morgen: zon op 7.02 uur, maan op 9.04 uur. De lijkrede, welke door mgr. Bacci, secretaris van de Breven, zal worden uitgesproken, wordt mede in de kist gelegd. Ook worden daarin gelegd de bronzen, zilveren en gou den medailles en het geld, dat gedu rende het pontificaat is geslagen. Voordat de drie kisten worden afge sloten, legt de prefect der ceremo niën een witte zakdoek op het gelaat en de handen van de Paus. Het stoffelijk overschot van Pius XII zal voorlopig worden bijgezet in de grotten van het Vaticaan en wel in het ledige graf van Pius X. De grot wordt dan met een marmeren steen afgedekt, waarop de naam van de Paus staat. Woensdag zullen de gelovigen gelegenheid krijgen dit graf te bezoeken. Het neerleggen in de drie kisten geschiedt in de absis van de St.- Pieter. Naar we van het K.N.P. verne men, zullen vertegenwoordigers van regeringen en andere autoriteiten de overleden Paus de laatste eer be wijzen tijdens ©en bijzondere plech tigheid, die samenvalt met de laat ste pontificale H. Mis van Itequiem in het kader der Novemdiales, op maandag 20 oktober a.s. Indrukwekkend was zaterdag en zondag het défilé der duizenden... Eenvoudige mensen uit de vergeten wijken van Rome, maar ook figuren, in wier handen het lot van hele vol- kc n is gelegd Met ontbloot hoofd gingen ze in de onafzienbare rij, eer bewijzend aan de overleden paus, van wie nu reeds, zonder schroom wordt gezegd, dat hij een van de grootsten was die in de afgelopen eeuwen de Kerk hebben bestuurd. Het vroege morgenlicht straalde zaterdagochtend door de hoge ramen van de koepel, toen de eerste rou wenden in de basiliek neerknielden. Vele vrouwen waren in het zwart gekleed en schreiden in stilte. Tra nen stroomden langs hun gezichten, toen zij opkeken naar de figuur in wit en rood gekleed onder de troon hemel. Het gelaat van de -paus was wit. als as, vreemd onwerkelijk en als gevat in een ruisende stilte van de dood. Hij leekMdeiner dan hij tij dens zijn leven was. Zijn handen, in witte handschoenen, lagen gekruist over zijn borst. Aan zijn voeten droeg hij rode pantoffels met gouden teen stukken. Zo zag hem, voor het laatst, de ontroerde menigte. Van overal wa- De Nederlandse Televisie- Stichting zal vanmiddag een rechtstreekse reportage uitzen den van de plechtige begrafe nis van Paus Pius XII in de St.-Pieter te Rome. De tijd van deze Eurovisie-uitzending is van kwart voor vier tot on geveer vijf uur. Wat de radio betreft-. In on- derling overleg heeft de NCRV met de KRO voor vanmiddag zendtijd geruild. En wel in dier voege, dat de zendtijd van 15.30 tot 19.30 uur ter beschik king komt van de KRO, Hil versum I. Dr. Louis Dunn, hoofd der Amerikaanse technische labora toria voor de ruimtevaart, heeft zondagavond op een persconfe rentie medegedeeld dat tweemaal vergeefs was gepoogd de lading van het laatste raketgedeelte tot ontploffing te brengen. Men had hiermede willen proberen de afwijking van de berekende koers te verminderen. De pogingen waren klaarblijkelijk mislukt, omdat de grondstations er niet in geslaagd waren in verbinding te komen met de batterij in dit vierde raketgedeelte. Ofschoon- het eigenlijke doel niet is bereikt, wo^dt het, lanceren van het eersteechve ruimtevaartuig 'n groot succes genoemd voor de Amerikaanse ruimtevaartspecialis- Advertentie) ten, die de viertrapsraket een combinatie van de Thor-Able en de Vanguard buiten de onmiddellijke aantrekkingskracht van de aarde hebben gekregen. De kunstmanen hadden een snelheid nodig van acht kilometer per seconde, de ..Pionier'' moest een snelheid hebben van 11 kilometer om aan de zwaartekracht te ontsnappen en in een stijgende koers te blijven. Op een gegeven moment zou hij, met geringe snel heid, binnen de aantrekkingskracht van de maan zijn gekomen. Nu wordt hij door de, zij het geringe, invloed van de aarde teruggehaald. Botsing De af te leggen afstand naar de maan bedraagt ongeveer 350.000 ki lometer. De raket heeft dus onge veer de helft van die afstand ge haald, zij het dan in een richting die van de eigenlijke koers afweek. Waardevolle gegevens heeft de „Pionier" reeds verschaft over de kosmische straling in de ruimte, de temperatuur en de aanwezigheid van meteorieten. Het ruimtevaartuig, dat 40 kilo weegt en 11 kilo instrumenten aan boord heeft (waaronder ook een soort televisie-camera) zou met een meteoriet in botsing zijn geweest. Zaterdagmiddag werd al duidelijk, dat de raket de maan niet zou berei ken. De waarnemingsstations stelden toen al een afwijking vast van en kele graden, die de „Pionier" steeds verder uit de koers bracht. Met behulp van de reusachtige ra- „Het heeft God behaagd hem, die alle katholieken van de hele wereld met kinderlijke piëteit „onze Heilige Vader" plegen te noemen, op te roepen naar de eeuwigheid. Elk kind wil zijn gestorven Vader eren en geden ken en daarom past het ook ons, Herders en gelovigen van katho liek Nederland, even met onze geest en met ons hart te ver wijlen bij onze overleden Vader Paus Pius XII". Aldus het Nederlandse Epis copaat in een herderlijke brief, die zondagmorgen onder de H.H. Missen werd voorgelezen. De bisschoppen vervolgden: Van weinig pausen in de geschiedenis zal zo vaak en zo nadrukkelijk ge- gezegd zijn, dat Gods Voorzienigheid hem door gaven van natuur en bo vennatuur, door menselijke hoeda nigheden en ervaringen als ook door geestelijke grootheid en kracht, op de vervulling van het hoogste ambt had voorbereid. En fl die menselijke en geestelijke trekken en eigenschappen groeiden tijdens zijn pausschap steeds nog schoner uit tot een haast volmaakte synthese en harmonie van mense lijke en religiëuze grootheid. Zijn tengere en rijzige gestalte leende zich volkomen om vorm te geven aan zijn ascetische en geestelijke persoonlijkheid. Zijn gang en om gang spraken van energie en vlug- hëid des geestes. Zijn open oog en zijn niet wijkende glimlach weer spiegelden innerlijke goedheid en hartelijkheid. Zijn diep geestelijk woord en zijn brede zegen vertolk ten zijn grote zorg en zijn diepe als hij liefde voor de zielen. En dan zo talloze malen, met het heel brede gebaar van zijn wijd open armen en met zijn heldere en sme kende clik ten hemel, voor zijn kin deren trad om hun Gods zegen af te roepen, dan werd zijn verschij ning als een monument van een eenvoudige en vaderlijke goedheid, maar toch ook van een geheel om gewone verhevenheid. Verder verklaarde het episcopaat o.m. Twee trekken zullen wel altijd be palend olijven voor zijn pausschap: zijn immense bezorgdheid om de ontkerstende wereld weer terug te brengen tot waarachtig geloof en tot echt christelijk leven; en zijn verlangen om de inhoud van dat geloof cn de zedelijke normen van dat christelijk leven aan de mensen te leren. Onze Heilige Vader was diep be kommerd over de neergang van het christelijk leven en de verzwakking van het geloof. Zijn pastorale be kommernis over de afval van de wereld van God en Christus was mateloos groot; hij zag die wereld haar eigen ondergang bewerken, „want de oorzaak van alle ram pen, die zo wreed en zwaar de mensen kwellen en volkeren en na ties drukken, is duidelijk vooral hierin gelegen, dat velen de bron van alle levende wateren hebben verlaten om zich gebarsten putten te slaan, die geen water kunnen houden", dit is „Hem verlaten, die alleen de Weg, de Waarheid en het Leven is". Zo trad deze Paus naar voren als de diep bezorgde Herder. Even opvallend en schoon staat zijn fi guur voor ons als de Leraar der dwalende mensheid. Met dezelfde gloed, waarmee hij zich in mondiale uiteenzettingen aan alle volkeren richtte, gaf hij ook in letterlijke zin les aan elke groep, die tot hem kwam. Er zal een lange en brede studie nodig zijn om alles te verzamelen wat deze grote Leraar in al zijn rede voeringen, toespraken cn uiteenzet tingen heeft neergelegd, en altijd weer met persoonlijke overtuiging, met persoonlijk accent, maar bo venal met een zuiver geestelijke belichting vanuit de Openbaring. Thans is deze rusteloze Vader der Christenheid gaan „rusten in vre de". Thans moge hij ons Gods le ring en leiding bemiddelen vanuit de hemel. Wij moeten en willen hem dankbaar blijven. Ook moeten wy voor hem bidden en offeren, want hij was tenslotte een mens gelijk wij, en zijn verantwoording zal gemeten worden met de maat van zijn verheven ambt. Katholiek Nederland is altijd zo echt trouw geweest aan Rome en aan de Paus. Nu is weer zo'n moment geko men, waarop wij dat door de daad moeten tonen. Dit dankbare gebed zal dan tevens de beste inzet zijn van de smeekbeden, welke wij nu ook moeten richten tot Jesus Chris tus, onze enige Hogepriester en ons enig Hoofd, opdat Hij ons weer een waardige en wijze, ijverige en hei lige Plaatsbekleder moge geven, in wien wij dan weer even graag en met hetzelfde geloof „onze Heilige Vader" zullen zien. diotelescoop van Jodrell Bank, in Engeland, heeft men de raket uitste kend kunnen volgen. Zaterdagavond verdween hij achter de horizon, maar zondagochtend kreeg men hem op de tevoren uitgerekende plaats weer in het vizier. Niet simpel De maan, die een middellijn heeft van 3556 kilometer, lijkt een gemak kelijk doelwit. Toch is het niet zo eenvoudig als het lijkt. De maan draait namelijk met duizelingwek kende snelheid rond de aarde en bo vendien is ze soms wel 1600 kilome ter uit haar koers. Bovendien is het bijzonder moeilijk om de raket te be sturen en haar snelheid te controle ren, daar deze verschillende malen gewijzigd kan worden onder invloed van de aantrekkingskracht van de aarde, de maan en de zon. Als de .raket het signaal voor de ontsteking van de vierde raket niet zou ontvangen, zou zij in de buurt van de maan automatisch ontploft zijn. Als extra veiligheidsmaatregel had men alle onderdelen echter een bad van ultra-violette stralen gege ven. Dit om te voorkomen dat de „Pionier" aardse bacteriën op de maan zou afzetten. De raket die op Cape Canaveral werd afgevuurd en 30 meter hoog was, had 300.000 onderdelen. Slechts enkele daarvan zijn met de betrek kelijk kleine kop van de derde trap het heelal in gereisd. De overige vielen af nadat zij hun, overigens be- lamgrijke, taak hadden verricht. De signalen die de raket uitzendt, worden nog altijd duidelijk ontvan gen. Van het begin af aan heeft de zender feilloos gewerkt. De uitslagen van de Belgische ge meenteraadsverkiezingen, die zondag te middernacht binnen waren, wij zen erop, dat de kiezers de lijn van de jongste Kamerverkiezingen heb ben doorgetrokken. Vrijwel overal was er winst voor de CVP. De socia listen verloren een aantal zetels en voor de liberalen was het verlies nog groter. De communisten zyn vrijwel overal weggevaagd. Een paar typerende uitslagen laten we hier volgen: Gent: CVP 20 zetels, tegen 18 bij de vorige verkiezingen. Socialisten 14 zetels, tegen 16 vorige keer. Turn hout: CVP 15 zetels (13), socialisten 6 zetels (8). Op 91-jarige leeftijd is te Amster dam de kunsthistoricus Max J. Fried lander overleden. De heer Friedlander Duitser van geboorte en sinds 1933 in Nederland woonachtig, gold als de grootste kenner van de oud-Neder landse kunst. In een inferno van vlammen gaat de maanraket op Cape Canaveral van start. De maan was op dat moment nog niet opgegaan... (Advertentie) BINNENVERINGBED l|( het beste bed 'i. ooit gemaakt \u ...I Hazet-Fabrieken^^. Zevenbergen (f/ooM/ SCHUIM RU BBERBED met'extra versterkte middensacior Communistisch-China heeft zon dag medegedeeld, dat het be stand in het gebied van For mosa met veertien dagen is ver lengd. De aankondiging werd gedaan in de vorm van een boodschap aan de „ka meraden van het volksbevrijdingsleger aan het front in Foekien". Èr wordtin gezegd dat de verdere staking der vij andelijkheden werd afgekondigd „om te zien wat de andere partij nu gaat doen" en om „onze landgenoten in Quemoy in staat te stellen voldoen de voorraden, waaronder levensmid delen en militaire uitrusting te ver krijgen". De voetballers maken het de deelnemers aan onze STEM-toto niet gemakkelijk. Ook gisteren speelden ze zo'n allegaartje aan uitslagen bijeen, dat er geen voor spellen aan was. Niet één formu liertje uit de gigantische berg in zendingen was geheel juist. Vol gende week gaat het om nog eens f 25,- meer, zodat er in totaal f 175,- te winnen is. De juiste uitslagen waren: NOAD- NAC 3, SHS-Willem II 1, Rapid- PSV 1. SC Enschede-Sparta 2, MVV-Elinkwijl. 2, VVV-Ajax 1, BW-Helmond 2. RBC-Roda Sport 1, EDO-Dosko 1, UVS-Longa 3. Voor God, Koningin en Vaderland Westsingel 98. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601

de Stem | 1958 | | pagina 1