Indrukwekkend eerbetoon bij tocht naar St. Pieter MAANDAG a.s. BEGRAFENIS IN STAATSIE OPGEBAARD Vele vragen over begroting Landbouw HET KIESSTELSEL VOOR ALGERIJE Rijkspolitie vocht tegen Prinsenbeek overmacht Cerber In devote stilte trok stoet langs miljoen biddende mensen V.S. willen verlenging bestand DAGBLAD VOOR ZEELAND Rond de dood van de H. Vader Opklaringen Maarschalk en gouverneur van het Conclaaf Als mens uit Castel Gandolfo, als H. Vader naar St. Pieter Vakcentrales niet akkoord eventuele hogere melkprijs Y.S. akkoord conferentie in Genève Zuster Pasqualina vertrokken NA ARRESTATIE-POGING: Aanvaller in been geschoten 19 Doden vliegramp in Ver. Staten iCarami wil niet aftreden Jupiter-raket ontploft Anti-brand-auto toch in brand Een der gestoten schatten Rijksmuseum iets beschadigd 98e JAARGANG No. 22883 Uitgave N.V. Uitg My. Neerlandia. Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnenPostgiro 273841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 11 OKT. 1958 Abonnementsprijs 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau "oor fe Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraatjg^tel. 41' e 1 Dezelfde twaalf mannen, die de H. Vader steeds hebben gedragen wanneer bij zijn onvergetelijke bezoeken bracht aan de St. Pieter op het St. Pietersplein, hebben giste ren zijn s'toffelijk overschot gedragen van Caslel Gandolfo naar de St.-Jan van Late ranen. De twintig kilometer lange loclit gebeurde in alle eenvoud, doch langs de route was één onafgebroken lange rij van biddende mensen, die op deze wijze nog eenmaal hun aanhankelijkheid wilden betuigen. Duizenden, tienduizenden verdrongen zich te Castel Gandolfo achter de afzetting van de carabinieri. Droef galmde het gebeier der klokken over de zonovergoten straten. Stil was de menigte. En stil was later ook de massa op het plein van de St. Pieter, waar naar schatting 300.000 mensen waren samengestroomd. In het schemer donker luidde daar een hooggestemde klok in een onregelmatig ritme, terwijl de grote klok - de „campanoiie" - van de St. Pieter nu en dan een zware, plechtige dreun liet horen. Om twee minuten voor half drie vertrok het stoffelijk over schot van de H. Vader van Castel Gandolfo naar Rome. De met giazen wanden voorziene lijkkkoets werd voorafgegaan door een open auto, waarin mgr. P. T. van Lierde, sacrista van de Paus, was gezeten. Begeleid door de erewacht arriveerde de droeve stoet om half vier aan de basiliek van St.-Jan van Lateranen, waar de geheime kamerheren stonden opgesteld, alsmede de volledige pauselijke lijfwacht, die anders nooit buiten Vaticaanstad komt. De twaalf dragers torsten de draagbaar van de lijkkoets naar de ingang van de basiliek, waar de kardinaal-priester van de St.-Jan van Lateranen, kardinaal Aloisi Masella, die tevens camerléngo is, alsmede het voltallige kapittel van kanunniken van de basiliek wachtten. De baar werd naar het midden der basiliek gebracht, waar kardinaal Aloisi Masella de absoute ver richtte. ALLE plechtigheden ter gelegenheid van de sluiting van de wereldtentoon stelling op zondag 19 oktober zijn af gelast ingevolge het overlijden van de Paus. Alleen het vuurwerk gaat door. EISENHOWER heeft Dulles aangewe zen als zijn vertegenwoordiger bij de begrafenis van de H. Vader. De Ame rikaanse president zal zelf dinsdag een H. Mis bijwonen, die in Washington wordt opgedragen. KARDINAAL Stepinac zal, zoals reeds verwacht werd, niet naar Rome gaan. OP HET GEBOUW van de geallieerde controlecommissie in Berlijn heeft de vlag niet halfstok gewaaid. Franse, Engelse en Amerikaanse autoriteiten wilden dit wel doen, de Russen verzet ten zich. Reden; „Wij hebben geen di plomatieke betrekkingen met het Va- ticaan". DE KATHOLIEKE Universiteit te Nijmegen heeft gedurende negen da gen rouw aangenomen. DE ITALIAANSE regering heeft spe ciale maatregelen genomen ter verze kering van een ongestoord verloop van het aanstaande conclaaf. DE RAAI GEVENDE vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg was gisterenochtend gewijd aan een herdenking van de Paus, waarna de eigenlijke zitting eerst "s middags be gon. DE EUROVISIE-uitzending van gis- .?ver overbrenging van het stoffelijk overschot van de H. Vader was in haar stemmigheid ongemeen boeiend. Het bescheiden commentaar van Jan Dijkgraaf was adequaat aan het bijzonder kaarkter van dit gebeu ren. TE CASTEL Gandolfo werd gisteren morgen niemand van de wachtende menigte toegelaten, omdat zich plot seling een fout had geopenbaard in het nieuwe systeem van balsemen, dat men had toegepast. Men heeft deze fout kunnen herstellen. Weersverwachting van het KNMI 5 fot vanavond, opgemaakt vrijdag- l avond 23.15 uur: 1 Opklaringen maar plaatselijk ook 2 2 enkel- buien. Matige tot vrij J krachtige wint. tussen zuidwest en west. Kouder dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind 2 uit zuidwest tot west. Aanvanke 2 lijk bewolkt tot betrokken met 2 kans op een weinig regen. Daar- l 2 na zwaar bewolkt, afgewisseld met 2 opklaringen. Enkele neerslagvla- 2 5 gen. Lichte daling van de tempe- ratuur. Vandaag: zon onder 17.56 uur. Maan onder 17.10 uur. 2 Morgen: zon op 6.58 uur. Zon 2 onder 17.54 uur. Maan op 6.20 uur. 2 2 Maan onder 17.40 uur. 2 2 Maandag: zon op 7.00 uur. Maan 2 2 op 7.42 uur. Van Castel Gandolfo tot aan de St.-Jan van Lateranen bracht men het stoffelijk overschot van een mens, een doodgewone mens, ten grave. In de luisterrijke stoet daar na eerde de wereld de H. Vader, de Vredespaus. Honderdduizenden baden. En ween den. En in hun oren galmden de zojuist gemeengoed geworden woor den uit het testament van de H. Vader na: ,,Ik vraag nederig vergif fenis van allen, die ik beledigd, ge schaad of gesmaad heb, door mijn woorden en werken." Om tien voor zes reed de lijk koets over de grens van Vaticaan stad en Rome, de grens, die Pius XII op 12 juli van dit jaar gezond en vol verlangen hard te gaan werken op zijn buitenverblijf, had overschre den. Nu keerde hij weer, maar al leen naar het lichaam, dat hij nooit had gespaard... Tegen zessen hield de stoet stil voor de St.-Pieter. Weer droegen de knechten de baar, nu voor de laatste maal... Aan hun aijde ging, in rokkostuum gekleed, de oude Mario Stoppa, die de H. Vader 24 jaren lang als zijn per soonlijke dienaar had gediend en hem als chauffeur had gereden. Vijf minuten stond de stoet stil on der de beierende klokken. Het koor van de Sixtijnse kapel zong. Het was alsof men aarzelde de laatste stap te zetten... Toen keerde de aartspriester van de basiliek, kardinaal Tedeschini, zich om, ten teken, dat de stoet de St.-Pieter zou binnentrekken. Deze oude vriend van de H. Vader leidde hem nu naar zijn laatste rustplaats. Het was maar een kleine stoet van hoogwaardigheidsbekleders en familieleden die werden toegelaten om te zien, hoe de kist nu voor de confessio werd geplaatst. Vandaag zal de H. Vader in de Sacraments kapel worden opgebaard. Drie dagen lang zullen tienduizenden hem daar de laatste eer bewijzen... In stilte... Biddend.... En wenend... Prins Sigismondo Chigi, maarschalk van de Heilige Roomse Kerk, zal als maarschalk van het Conclaaf optreden. In deze functie zal hij voor de uitwen dige bewaking zorgen. Dit geschiedt in samenwerking mei de gouverneur van het Conclaaf, mgr. F. Callori di Vignale, de opperkamer heer van de overleden Paus, die door |de vergadering van kardinalen als zo- anig is benoemd. g, ld Voor de baar werd een kussen neer gelegd. waarop een symbolische tiara, dezelfde welke ook op de lijkwagen was meegevoerd. De plechtigheid in de St. Jan duurde slechts twintig mi nuten. De basiliek was evenals alïc kerken van Rome door zware zwaarte gordijnen afgesloten als teken van rouw om de gestorven herder. Toen begon de laatste gang van de H. Vader. Voordat de kist buiten was, had de vijf km lange stoet zich al in beweging gezet. Aan het hoofd de carabinieri, die gedurende de meer dan vier kilometer lange tocht door het hart van Rome naar de basiliek van St.-Pieter plechtige mu ziek zouden spelen. Dan 't befaamd- ste en populairste regiment, dat Italië kent. de grenadiers van Sicilië. En dan de geestelijken: priesters, bis schoppen en aartsbisschoppen. Ver volgens mgr. Luigi Traglia, de in zwarte mantel gehulde vice-regent van de stad Rome, die onmiddellijk voor het rijtuig liep. Aan beide kan ten van de lijkwagen liepen de edel- gardisten, in wier bepluimde helmen de zon zich weerkaatste. Zij werden op hun beurt geflankeerd door een rij carabinieri en Romeinse politie mannen. En daarachter dan de fa milieleden van de H. Vader. Zijn bejaarde zuster, door smart over stelpt. nam geen deel aan de pro cessie.... De drie werknemersvakcentra les, het NVV, de KAB en het CNV, hebben zich in een tele gram tot de ministerraad ge wend in verband met maatre gelen, die in overweging zijn en die zouden kunnen leiden tot een verandering van' de consu mentenprijs voor melk. De vakcentrales wijzen erop, dat in 't kader van de adviesaanvragen van de SER, het gehele vraagstuk van de consumentenprijs voor melk in de beschouwingen zal worden be trokken. In verband hiermede dringen zij er by de ministerraad ten sterkste op aan in dit stadium elke beslissing, die zou leiden tot een verhoging van de consumentenprijs voor melk, aan te houden. Indien onverhoopt e>en besltissing van de ministerraad wel zou leiden tot een verhoging van bedoelde con sumentenprijs, moeten de drie vak- oentrales zich alle vrijheid voorbe houden, aldus het telegram. De kardinalen hebben gis terenochtend in liun tweede algemeen beraad besloten, dat het stoffelijk overschot van Paus Pius XII maandag zal ivorden bijgezel in de grotten onder de St. Pieter. De plechtigheid der bij zetting, welke aan de strenge regels van het ceremonieel gebonden is, begint om 16.00 uur. Verklaring Volgens de richtlijnen, die de paus voor de dood van pausen heeft vastgesteld, na melijk in zijn laatste consti tutie, hebben de kardinalen de plicht om onmiddellijk na het overlijden vast te stellen, wanneer de begra fenis zal zijn. Deze is drie of vier dagen na de dood van de paus. Voorschrift is, dat negen dagen volledige rouw in Vaticaanstad wordt aangehouden en die rouw wordt ge vierd in de vorm van negen dagen pontificale H. Missen voor de ziele- rust van de paus. De zes eerste worden gecelebreerd door een bis schop, de drie laatste door drie van de kardinalen. Tot 12 uur maandag blijft het stof felijk overschot opgebaard in de Sa cramentskapel. Dan wordt de basi liek van St.-Pieter gesloten en bren gen de sampietrini, de wei'klieden van de St.-Pieter, alles in gereedheid voor de bijzetting. De H. Vader wordt bijgezet in een drievoudige kist. Het stoffelijk overschot rust in een kist van cipressehout, welke met rode zijde is bekleed. Om deze kist komt een kist van lood, die wordt dichtgesoldeerd. Daaromheen komt nog een kist van olmehout. waarop in koper een kruis, de naam en het wapen van de Paus, alsmede de voornaamste data van Pius XII. Het pauselijk zegel en een exem plaar van alle munten, welke tijdens zijn pontificaat werden geslagen, worden met de H. Vader begraven. Deze foto toont het stoffelijk over schot van Z.H. Paus Pius XII, in staatsie opgebaard te Castel Gan dolfo, in afwachting van de over brenging naar Rome. V errassingsaanval De V.S. hebben de Sovjet-Unie meegedeeld, dat zij er mee ak koord gaan op 10 november te Genève technische besprekingen te beginnen over de wijze waar op men een verrassingsaanval kan voorkomen. De Amerikanen stellen in een in Moskou overhandigde nota voor. dat het Westen vertegenwoordigd wordt door deskundigen uit de V.S.. Groot- Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië. Mogelijk kunnen ook deskundigen uit andere Westelijke landen aan de conferentie deelnemen, aldus de nota. (Van onze parlementaire medewerker) Niet minder dan 198 vragen zijn gerezen bij het intern beraad, dat de Tweede Kamer heeft gehouden aan de hand van de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Zoals te verwachten was, hebben in het voorlopig verslag de moeilijk heden grote aandacht gekregen. Ge vraagd wordt o.a. hoe het melkver- bruik in de vorm van nieuwe produk- ten zoals milkshakes zich ontwikkelt, hoeveel melkpoeder in Nederland werd geproduceerd en hoeveel werd ingevoerd en hoe de beschikbare melkpoeder kan worden gebruikt. Naar aanleiding van de plannen tot beperking van de produktie wordt gevraagd, hoe beperking mogelijk is zonder administratieve rompslomp. De Kamer wil ook een overzicht hebben van de omvang van scheuren van grasland. Bijzondere belangstel ling bleek ook uit de vraag over de positie van de Nederlandse veehou derij in de Europese Economische Gemeenschap. De Kamer verwacht nadere mede- De Franse regering heeft gis teren bijzonderheden bekendge maakt van het kiesstelsel voor Algerije, waar op 23 november de verkiezingen worden gehou den. Naar de nieuwe nationale vergadering zullen 45 Moham- De Duitse ordeszuster Pasqua lina, die vele jaren de leiding heeft gehad van de pauselijke huishouding, is gisteren uit het zomerpaleis te Castel Gandolfo vertrokken. Zij nam in een kooi de zes kanarievogels mee, die vaak het enige gezelschap van de H. Vader waren. Twee nonnen, die zuster Pas qualina bij de vervulling van haar taak hpbben bijgestaan, hielpen haar, met haar twee koffers, in een auto. Zuster Pasqualina had het ge zicht, bij het wegrijden van de auto afgewend. Fotografen zijn er nimmer in geslaagd een dui delijke foto van haar te nemen. (Van een onzer verslaggevers) Twaalf pendelaars uit St. Willebrord en omgeving, die na werkzaamheden in Rotterdam hun dorst gingen lessen in Prinsenbeek, hebben donder dagavond omstreeks elf uur in dit anders zo rustige dorp een hevige consternatie veroor zaakt. Toen twee agenten van de rijkspolitie een van hen wegens openbare dronkenschap wilden opbrengen, grepen de overi gen in en er ontstond een vechtpartij. De gemoederen van de drinkebroers raakten daarbij zo verhit, dat de politie zich uit zelfverdediging' ge noodzaakt zag van de vuurwa penen gebruik te maken. Na een waarschuwingsschot werd de vijfendertigjarige H. J. S. in het linkeronderbeen getroffen. Hij is naar het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda overgebracht. 't Gezelschap, dat al eerder 'n café in Zevenbergschehoek had bezocht, kwam kort voor elf uur een café aan de Groenstraat te Prinsenbeek bin nen. Een oudere pendelaar raakte daar zodanig onder invloed, dat hij, buitengekomen, als een blok tegen de grond sloeg. Op dat ogenblik pas seerden de beide politiemannen. Zo dra zij aanstalten maakten om de man op te brengen schoten diens ka meraden „te hulp". Na een woordenwisseling ontstond een handgemeen, waarby de politie de aanvallers met gummistokken te lijf ging. De overmacht vormde ten laatste een zo grote bedreiging voor de persoonlijke veiligheid van de wetsdienaren, dat een van hen e'X waarschuwingsschot loste, echter zon der gunstig resultaat. Het tweede schot trof S. De echtgenote van een der politie mannen had zich inmiddels telefonisch tot de rijkspolitie Etten gewend, met het verzoek om assistentie. Kort daar op kwam eenzelfde verzoek binnen van burgemeester P. Baetens, die getuige was van de vechtpartij. Opge schrikt door de schoten haastten zich vele gemeentenaren naar de Groen straat, waar de strijd nog niet ge streden was. Binnen tien minuten arriveerde echter een motorbrigade van de rijkspolitie Etten-Leur. De ge wonde werd naar Breda vervoerd. Het inrekenen en insluiten van de aanvallers heeft de rijkspolitie tot vrijdagmorgen werk gegeven. De twaalf arrestanten werden deels te Etten, deels te Prinsenbeek inge sloten. medanen en 21 Europeanen af gevaardigd worden. Bovendien zullen vier afgevaardigden voor de Sahara gekozen worden. Er zal gestemd worden op kandi datenlijsten. De kandidaten van de lijst waarop bij eerste stemming de meeste stemmen worden uitge bracht, zijn allen gekozen. Herstem mingen worden in Algerije niet ge houden. Het aanxal Mohammedaanse en Europese kandidaten op elke lijst zal in verhouding staan tot de Mo hammedaanse en Europese bevol king in ieder kiesdistrict. De stad Algiers bijvoorbeeld zal twee Euro peanen en twee Mohammedanen af vaardigen. Algerije is verdeeld in 18 kiesdistricten. Communisten en F.N.L. ..De terroristische aanslagen, die het Algerijnse nationale bevrijdings front" in Frankrijk laat plegen, doen afbreuk aan de zaak van het Alge rijnse volk", aldus heeft de leider der Franse communistische partij, Maurice Thorez, op een bijeenkomst van het centrale partijcomité ver klaard. Alle negentien inzittenden van een tweemotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat bij Fayette in de Amerikaanse staat Idaho verongelukte, zijn omgekomen. De Libanese premier Rasjid Karami heeft gisteren verklaard dat in tegenstelling tot hetgeen verwacht werd, hij niet van plan is zijn functie van premier neer te leggen. Karami heeft verder gezegd, dat zijn kabinet van zes leden niet zal worden uitgebreid, zoals de voorma lige loyalisten en de falangistische leiders hadden geëist. (Advertentie) De smakelijkste vakantie herinnering aart Zwitserland kaas uit Zwitserland Imports fa. L voo Vtoet tza. - Amsterdam De Verenigde Staten hebben gisteren, in de besprekingen met communistisch-China, die te Warschau worden gevoerd, er op aangedrongen, dat het door de communisten afgekondigde sta ken der vijandelijkheden in het gebied van Quemoy voor een langere periode zal gelden dan de aangekondigde week, die zon dag a.s. afloopt. delingen van de minister over de mogelijkheden tot verplaatsing van de oesterteelt. Hoe staat het met de onderzoekingen in Wemeldinge? Zal de proef in het Veerse gat worden doorgezet? Geïnformeerd wordt tenslotte o.m. nog over vroegtijdige taxatie van de bedrijven. Een „Jupiter"-raket van het Ameri kaanse leger is 28 seconden nadat ze op de basis van Cape Canaveral in Florida was gelanceerd, in de lucht ontploft. De brokstukken kwamen in de omgeving neer. Het leger heeft medegedeeld, dat de raket uit de koers was geraakt en daarom door de officier van de con trole werd vernietigd. De brokstukken van de raket hebben geen slachtoffers gemaakt of schade aangericht. Op zich zelf is de Jupiter al uit het proefne mingsstadium in het „operationele" stadium. Op een Peelweg nabij Griendtsveen is gisterenmiddag de zo goed als nieu we auto van de heer E. G. uit Hel mond, vertegenwoordiger in brand- blusmiddelen. in brand geraakt. In de verre omtrek is geen telefoon, maar de heer G., die verscheidene soorten brandblusapparaten in zijn auto had, maakte zich daarover aanvankelijk niet teveel zorgen, omdat hij nu de ongedachte gelegenheid zou hebben de brand met eigen middelen te blussen. Hi, zou wellicht in zijn pogingen zijn geslaagd wanneer hij maar een der apparaten uit de auto had kunnen krijgen, maar het vuur was direct zo hevig en verspreidde zich zo snel, dat hij met lede ogen moest toezien dat de auto door de vlammen werd ver teerd. Van de vier gouden kunstschatten uit het Rijksmuseum zijn een penning en twee kettingen de politie onbescha digd in handen gekomen. Een beker is echter zwaar beschadigd, de steel is aangetast en de kelkhouder ietwat vervormd. De politie te Amsterdam en ook het Rijksmuseum hebben van het bureau van Interpol in Wiesbaden thans een mededeling van de teruggevonden voorwerpen gekregen.

de Stem | 1958 | | pagina 1