Conclaaf beslist lg opvo er over van Pius XII de NEGEN DAGEN ROUW Kerkbestuur handen van in tijdelijk kardinalen Wacht voor sterfkamer Constante berichtgeving van Vaticaanse radio Mgr. Alfrink herdenkt de overleden Paus IP p Tussen 15 en 18 dagen na gisteren TRAITAL Na voorbarige publikaties in Rome: Kleinste staat ter wereld Reacties in Nederland B 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 11 Camerlengo Liefhebber van muziek... CEMA-patent 6 maanden garantie HOLLANDIA Jongens- en meisjesschoenen pers. lomtafel. gsstoffer» mot echt Nu Z. H. paus Pius XII is overleden zullen de kardinalen over minstens vijftien, maar hoogstens achttien dagen bijeen moeten komen voor het con claaf, dat over de keuze van de nieuwe paus moet beslissen. De kardinalen verzamelen zich daartoe in de Paulijnse kapel van het Vaticaan om de votief- mis van dè H. Geest bij te wo nen. In de namiddag van dezelf de dag verzamelen de kardina len zich nogmaals met de con- clavisten in dezelfde kapel om zich onder het zingen van het „Veni Creator" processiegewijs naar de Sixtijnse kapel te be geven. Hier leggen allen, die op enigerlei wijze bij het conclaaf betrokken zijn, de eed van trou we plichtsbetrachting en van geheimhouding af. Daarna worden de kardinalen, ver gezeld van hun klein gevolg, naar hun apartementen geleid. In een van de plenaire zittingen van het Heilig College van de kardinalen, die aan het conclaaf zijn voorafgegaan, zijn deze apartementen door het lot de kardinalen toegewezen. De kardinaal-camerlengo grendelt daarna de draaischijven boven aan de trap van Pius IX, terwijl de maarschalk-bewaarder van het con claaf deze ook van buitenaf sluit. Hiermede heeft het conclaaf een aanvang genomen en de kardinalen van de buitenwereld afgezonderd, zullen zich uitsluitend bezig houden met de uitoefening van een van de hoogste voorrechten van hun waar digheid, n.l. met de keuze van de Opperherder van de katholieke kerk. De stemmingen hebben in de regel vier malen per dag plaats, twee ge durende de morgenuren en twee in de namiddagen. Vóór elke stemming neemt de oudste kardinaal-diaken uit een rood fluwelen beurs een lijst met de namen van de drie stem- opnemers, van de revisoren en van de gedelegeerden die het stembiljet in een gesloten kistje eventueel bij de zieke kardinalen in hun aparte menten moeten ophalen. Daarna grendelt de jongste kardinaal-diaken (Advertentie) de deur van de Sixtijnse kapel en be gint men met het eigenlijke stem men. Hiertoe werd tot nu toe aan iedere kardinaal een stembiljet uitgereikt, in drie gedeelten verdeeld. Bovenaan schreef hij zijn eigen naam, in het midden de naam van de door hem gekozen kandidaat en onderaan een door hem gekozen en hem alleen be kend motto. Deze verdeling van het stembiljet was tot nu toe gebruike lijk, daar de gekozen paus, behalve dat hij tweederde van het totaal aan tal stemmen op zich moet verenigen, niet op zichzelf mocht stemmen. Ten einde te kunnen controleren of bij de beslissende stemming aan deze laat ste voorwaarde door de gekozene was voldaan, was het voldoende, dat deze het door hem gebruikte motto be kend maakte. Om echter deze min der aangename controle voor de ge kozen nieuwe paus onnodig te ma ken, heeft Pius XII bepaald, dat de gekozen paus in het vervolg twee derde plus één van het stemmenaan- tal op zich moet verenigen. Mocht hij aldus iets wat in onze tijd bijna ondenkbaar is op zichzelf gestemd hebben (welke stem natuur lijk ongeldig is) dan heeft hij toch nog altijd tweederde van het stem- menaantal verkregen. Deze nieuwe bepaling heeft het nu mogelijk ge maakt een kleiner stembiljet te ge bruiken, waarop alleen de naam van de door de kardinalen gekozen kan didaat voor het pausschap wordt ver meld. Na het stembiljet met een lakzegel verzegeld te hebben, legt iedere kar dinaal dit in een van de drie kelken, die zich op de groene tafel voor het altaar bevinden. Hebben alle kardi nalen hun stemplicht vervuld, dan tellen de stemopnemers eerst het totaal van de uitgebrachte stemmen, waarna de biljetten een voor een ge opend worden en door de drie stem opnemers worden voorgelezen. Iedere kardinaal heeft voor zich een ge drukte lijst met de namen van de leden van het Heilig College, waarop hij gedurende het voorlezen van de verschillende kandidaten, zijn aante keningen kan maken. Heeft geen enkele van de kardina len het vereiste aantal stemmen ver kregen, dan volgt daarop onmiddel lijk de tweede stemming. Het is van zelfsprekend, dat de kardinalen onder en met elkander over de een of an dere kandidaat van gedachten mogen wisselen. Is het resultaat van deze tweede stemming eveneens negatief, dan wordt de prefect van de pause lijke ceremoniën naar binnen geroe pen, die de stembriefjes en de kar- dinaalslijsten met wat natte houtwol in de kachel, achter in de kapel ge plaatst, verbrandt. Op het St. Pietersplein heeft zich intussen een menigte van nieuwsgie rigen verzameld, die van uur tot uur groter wordt. Immers de rook, door het verbranden van het stemmate- riaal veroorzaakt, is van dit plein af voor het publiek zichtbaar. Ter wijl de verbranding van de uiterst fijn en wit papier vervaardigde stem- Volgens de bepalingen van de in 1945 door Pius XII uitgege ven apostolische constitutie is de camerlengo gedurende de gehele periode dat de Hl Stoel vacant is verantwoordelijk voor het bestuur van de tijdelijke goederen en rechten van de H. Stoel. Hij wordt hierin bij gestaan door de hoofden van de drie kardinaalsorden. Wanneer de functie van camerlengo bij het overlijden van de paus va cant is of dit vóór de verkiezing van een nieuwe paus zou wor den, moet het college van kar dinalen er één kiezen op de eerste algemene bijeenkomst na het overlijden van de paus, casu quo in een algemene vergade ring binnen drie dagen na het vacant worden van die functie. Roos verdwijnt met Alleen Tnital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de «tefke va» »oo» bevrijdende eigenschappen Na 6 wekelijkse haarwassmgentii da raat. verdwenen. «raag TAAITAl 2. Voor de handel: N.V. Handelnvü. R. F. M. Wernekinck, A'dam. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft voor de KRO- microfoon een rede gehouden ter her denking van Paus Pius XII. We ontlenen er het volgende aan: Onze H. Vader Paus Pius XII is van ons heengegaan, tenslotte heeft de dood overwonnen. Want al mag de rots waarop de Kerk gebouwd is naar Christus' woord en door Christus' ïnacht onverwoestbaar zijn, degene die door Christus wordt geroepen als zijn plaatsbekleder hier op aarde, blijft onderworpen aan alle mense lijke zwakheid, tot aan de dood. Christus die Petrus, de eerste paus, de marteldood voorspelde, heeft thans de 263e opvolger van Sint-Petrus op geroepen en over heel de wereld treurt de Kerk over het heengaan van deze grote paus, deze liefdevolle va der van al zijn kinderen, deze trouwe beheerder van het erfgoed, dat Chris tus hem had toevertrouwd. Toen ik in mei 1952 bij mijn eerste bezoek ad limina de H. Vader van zeer dichtbij mocht gadeslaan, ben ik geschrokken van de overgrote moe heid die op zijn gelaat gespreid lag, over de afgematheid van zijn fletse ogen en zijn zwakke stem. Maar er kwam een nieuwe frisheid in zijn trekken en een nieuwe tinte ling in zijn goedige vaderlijke ogen, toen hij begon te spreken over zijn gelovigen van Nederland, over hun geloof en godsdienstzin, over hun trouw aan paus en bisschoppen en over hun grote ijver voor de missie. En nooit zal ik het gebaar vergeten, waarmee hij mij als dierbare herinne ring aan dit eerste bezoek een aantal rozenkransen in de hand stopte, die hijzelf had gewijd en die hij mij gaf voor de mijnen en de vaderlijke goed heid waarmee hij mij bij het afscheid de beste wensen meegaf voor de kardinaal. Enkele dagen na mijn eerste bezoek aan de H. Vader heb ik hem de Sint- Pieter zien binnendragen, op een draagstoel, met zulk een overgave aan zijn taak van het ogenblik, met zoveel liefdevolle toewijding voor de menigte gelovigen, die hem toejuichten in de Sint-Pieter, zo totaal zichzelf verge tend, dat de persoon van Eugenio Pa- celli totaal verdwenen was en niets anders overbleef dan de paus, de va der van heel de christenheid, de op perherder en de plaatsbekleder van Christus. Wanneer de historici het pontificaat van Pius XII zullen gaan beschrijven, zullen zij hem zonder twijfel rangschikken onder de grote pausen van de Kerk. Zij zullen de Voorzienigheid prijzen, die in de uiterst moeilijke en zware jaren van de tweede wereldoorlog en in de gistende periode er na aan zijn Kerk een paus gegeven heeft als deze. Een diplomaat die van jongs af aan in de leerschool van de pauselijke diplo matie was groot geworden, een man die verschillende delen van de wereld uit eigen ervaring kende, omdat hij een groot deel van zijn leven in het buitenland had doorgebracht, en door zijn reizen met de Oude en Nieuwe Wereld bekend was geworden. Een talentvolle redenaar en een grote geest, die in ontelbare redevoe ringen en toespraken leiding gaf aan de Kerk Gods en aan alle grote en zelfs kleine problemen van het men selijke leven, waar geloof en gods dienst een woord mee te spreken hebben. Een verkondiger en veilig stelier van het geloof in de dogma verklaring van Maria Tenhemelopne ming en in zijn encyclieken. En bo venal een man van gebed en ascetisch leven, die heel de wereld voorging in het eenvoudige gebed van de rozen krans, dat hij het liefst voor de gelo vigen van de hele wereld voorbad in gezelschap van een groep kinderen. biljetten en kardinaalslijsten een wit te rookpluim veroorzaakt, verandert de bijgevoegde natte houtwol de kleur van deze pluim in asgrauw. Op het zien van deze asgrauwe rook verlaat de menigte het plein in de hoop de volgende stemming het op stijgen van een wit rookpluimpje te mogen waarnemen. Minder goede kij kers en kleurenblinden, die menen, dat de door anderen voor asgrauw gehouden kleur even zo goed voor wit kon worden aangezien, blijven dikwijls dan nog minuten lang op het plein dralen. Als de paus gekozen is Heeft een kardinaal tweederde plus een van het totaal aantal stemmen verkregen, dan begeeft de kardinaal deken, vergezeld van de eerste kar dinaal-priester, zich naar de geko zene en vraagt hem of hij de verkie zing aanvaardt. Bij een bevestigend antwoord, vraagt de kardinaal-deken de paus onder welke naam hij zal believen te regeren. Daarop worden door de jongste kardinaal-deken, de monseigneur-gouverheur van het con claaf en de pauselijke ceremonie meesters naar binnen geroepen, wel ke laatsten, door middel van koorden, de paarse baldakijnen boven de ze tels van de andere kardinalen laten neervallen. Dit tot teken, dat de macht, tot nu toe door het Heilig College van kardinalen uitgeoefend, heeft opgehouden te bestaan en op de gekozen paus is overgegaan. De kardinalen begeven zich daarna, vol gens anciënniteit naar de gekozen paus. die nog altijd als de kardinalen in de paarse toog gekleed is en op zijn conclaafzetel gezeten, om diens hand en knie als teken van onderda nigheid te kussen. Een der ceremoniemeesters leidt de paus vervolgens naar de sacris tie van de Sixtijnse kapel om een van de drie aldaar gereed liggende witte togen tegen zijn paarse te ver wisselen. Deze togen worden voor het begin van het conclaaf gereed gemaakt en zijn van drie verschil lende maten. Daar de nieuwe paus groot, middelmatig en klein van ge stalte kan zijn. Reeds lang tevoren heeft de me nigte op het St. Pietersplein door de witte, ijle rook de gunstige uitslag van de stemming vernomen, maar zij verkeert nog geheel in het onze kere, op wie de keuze gevallen is. Want, nadat de paus zich naar de sacristie begeven heeft, heeft de pre fect van de pauselijke ceremonie meester de stembriefjes en kardi naalslijsten verzameld en deze dit maal zonder bijvoeging van houtwol in de kachel verbrand. Het witte rookpluimpje is door de schoorsteen voor de ogen van de menigte, boven het dak van de Sixtijnse kapel uit, de lucht in gedwarreld. Maar aan de onzekerheid aangaan de de persoon zal spoedig een einde komen. De brede ramen op het bal kon van de voorgevel van de St. Pie- ter worden geopend. De oudste kar dinaal-diaken vertoont zich op het balkon voor de ademloos stille me nigte en met krachtige stem, door luidsprekers nog versterkt, zegt hij in het Latijn: Annuncio vobis gaudium magnum. Ik verkondig u een blijde mare, wij hebben een paus, zijne hoogwaardige eminentie(volgen voornaam en naam van de gekozen paus), kardi naal van de Heilige Katholieke Kerk, die zich de naam gekozen heeft van Na de dood van de paus houdt het grootste hof ter wereld, waartoe meer dan tienduizend personen be horen, een officiële rouw van negen dagen aan. Tevens wordt meer dan een derde van het genoemde aantal personen hierdoor automatisch in hun functie geschorst. In de Sint-Pieter wordt het stof felijk overschot opgebaard in de kapel van het H. Sacrament, in het rechterschip, zodanig dat de voeten buiten het zware ijzeren afsluithek uitsteken zodat de gelovigen de muilen aan die voeten kunnen kus sen. Op elk der rouwdagen wordt door een der bisschoppen, leden van het kapittel, met assistentie van kardi nalen een plechtige mis van re quiem opgedragen. Op de laatste dag houdt een der meest vooraan- staande leden van het college van kardinalen een lijkrede. Pius XII. toen nog kardinaal-camerlengo Pa- celli, heeft dit destijds voor Pms XI gedaan. Dan wordt het stoffelijk overschot bijgezet. Rood is nu de overheersende kleur geworden, zowel bij de plechtigheden die aan de bijzetting van de paus voorafgaan, als bij de gewaden, waarin het stoffelijk overscchot wordt opgebaard. De kardinalen echter leggen hun gebruikelijke scharlakenrood af en dragen purper gedurende de negen rouwdagen. Het pauselijk hof bestaat uit twee groepen: de pauselijke huishouding, die ongeveer vierduizend personen telt, en de pauselijke kapel, die een zevenduizend personen omvat, voor namelijk prelaten. De leden van de eerste groep worden bij de dood van de paus automatisch in hun functie geschorst. De meeste dezer functies zijn honorair, maar enkele daarvan geven volledige taken en zijn van groot gewicht. Volgens traditie wor den velen van de pauselijke huishou ding door de nieuwe paus in hun functie hersteld. De meeste verande ringen kan men verwachten bij de posten die een bestuurskarakter heb ben en die, welke in direct verband met het dagelijkse leven van de paus staan. Een van degenen die zich door het heengaan van de H. Vader persoon lijk zeer getroffen voelen, is wel de Duitse zuster Pasqualina, die sedert 1917 de huishoudelijke zorg voor hem heeft waargenomen, daarbij bijge staan door drie Zwitserse zusters. Het was haar voortdurend een extra zorg te voorkomen dat de paus met al te veel en te langdurig werken zijn gezondheid zou schaden. Het college van kardinalen, waarvan de volledige sterkte zeventig leden bedraagt, telt er thans slechts vijfenvijftig. Hier van zijn 37 niet-Italianen die tot 23 nationaliteiten behoren. Er zijn zes Fransen onder, vijf uit het Britse gemenebest, drie van de Verenigde Staten, drie Brazilianen en drie Spanjaarden. De meeste van de achttien Italiaanse kardinalen zijn reeds van gevor derde leeftijd, dichter bij de tachtig dan de zeventig jaar. Van sommigen laat de gezondheidstoestand te wensen over. terregnum zal de „Camerlengo van de Heilige Roomse Kerk" zijn, die zoals nader gemeld, vandaag door de kardinalen zal worden gekozen. Paus Pius de Twaaldp heeft deze laatste functie namelijk jaren lang vakant gelaten. De thans 74-jarige Franse kardi naal Tisserant is geboortig uit Nan cy. Hij is voorzitter van de pause lijke commissie voor bijbelstudie en secretaris van de congregatie voor de Oosterse kerken, het Vaticaanse departement dat de zaken betreffen de de met Rome verbonden Oosterse kerken behandelt. Kardinaal Tisserant is een kenner van het oosten. Hij heeft ook in Je ruzalem gestudeerd. Hij is expert in vijf Semitische talen: Hebreeuws, Syrisch, Arabisch, Ethiopisch en As- syrisch. Na zijn wijding in 1907 ging hij aan het werk in de Vaticaanse bibliotheek en sedertdien is hij 'daar gebleven, afgezien van zijn dienst bij het Franse leger in de eerste we reldoorlog, toen hij zich als stafoffi cier het oorlogskruis verwierf. In 1919 bezocht hij met pauselijke op dracht de Balkan, het Midden-Oos ten en Noord-Amerika. Als vertegenwoordiger van de Hei lige Stoel was hij aanwezig op in ternationale congressen in Leiden Oxford en Rome. Na de tweede wereldoorlog be zocht hij Parijs, de Verenigde Sta ten en Canada. Hij publiceerde vele werken over bijbelonderzoek en an dere onderwerpen. Hij vervult een Kardinaal E. Tisserant Als mogelijke kandidaat, niet-kar- dinaal, voor het pausschap is ook genoemd mgr. Montini, die lange tijd de rechterhand van Pius de Twaalf de aan het Vaticaanse staatssecre tariaat is geweest maar in 1954 tot aartsbisschop van Milaan werd be noemd. Men heeft zich wel afge vraagd waarom hij niet tot kardinaal werd verheven en naar gezegd wordt zou hij deze waardigheid niet ge wenst hebben omdat ook mgr. Tar- dini, die tezamen met hem aan het staatssecretariaat had gewerkt, geen kardinalaat wilde aanvaarden. In 1953 zou de paus aan beide prelaten het aanbod hebben gedaan. Van verschillende zijden worden ver schillende namen naar voren ge bracht die een goede kans zouden maken. In Vaticaanse kringen herin nert men echter aan het gezegde: „Wie als paus het conclaaf binnen gaat, komt er als kardinaal weer uit..." Kardinaal Eugène Tisserant. de deken van het college van kardina len is thans de belangrijkste figuur in de hiërarchie van de Kerk, maar de opperste bestuurder tijdens het in- aantal functies ten Vaticane, o.a. die van prefect van de congregatie der ceremoniën en bibliothecaris en archivaris van de Katholieke Kerk. Hij werd op 15 juni 1936 kardinaal diaken gecreëerd door Paus Pius de Elfde en op 25 juli 1937 door kardi naal Pacelli, de toekomstige paui Pius de Twaalfde, gewijd als titulair aartsbisschop van Iconium. Hij werd kardinaal-priester op 13 december 1937 en kardinaal-bisschop op 18 fe bruari 1946. Deken van het college van kardinalen werd hij 13 januari 1951, na de dood van kardinaal Mer- cati-Selvaggiani. De periode gedurende welke de Heilige Stoel vacant is, kan verschil lend zijn. In het verleden was dat maar een enkele dag, maar dat is niet meer mogelijk sedert Gregorius de Tiende in de dertiende eeuw de bijeenkomst van het conclaaf regel de en dit deed beginnen na de „No- vemdiales", de negen dagen van of ficiële rouw. De langste perioden waren die na de dood van paus Marcelinus ln 304, welke tengevolge van vervolgingen vier jaren besloeg, en die na het overlijden van Clemens de Vierde in 1268, welke tweeëneenhalf jaar duur de. In 1292 verliepen twee jaren tus sen de dood van Nicolaas de Vierde en de verkiezing van zijn opvolger. Daarna zijn de perioden dat de Stoel van Petrus onbezet was, nooit langer dan een maand geweest. De oudste kardinaal van het col lege is de 92-jarige kardinaal Gui- seppe M. Caro Rodriguez. De Belgi sche kardinaal Giuseppe Ernesto van Roey heeft het langst zitting in het college van kardinalen, n.l. 31 jaar Bij de pauskeuze van paus Pius XII in 1939 waren er 62 kardinalen, waarvan 35 Italianen. De jongste kardinaal is Giuseppe Siri, die op 20 mei 1906 te Genua geboren is. (Advertentie) Een lid van de Zwitserse garde op wacht voor de sterfkamer van paus Pius XII in de resi dentie te Castel Gandolfo. Het voorbarige bericht om trent het overlijden van paus Pius XII, dat woensdag circu leerde, schijnt de oorzaak ge weest te zijn van een welhaast revolutionaire wijziging in de berichtgeving omtrent de ge zondheidstoestand van de paus. Voor het eerst in de geschie denis is de Vaticaanse radio woensdagmiddag begonnen met een welhaast voortdurende be richtgeving omtrent de ontwik keling van de gezondheidstoe stand van de H. Vader, een berichtgeving die rechtstreeks uit het pauselijk paleis wordt gegeven. Nooit tevoren werd de wereld zo nauwkeurig en snel op de hoogte ge houden. In het verleden werd de opdracht, inlichtingen van het Vaticaan te ver- krijgen, onder journalisten doorgaans beschouwd als een van de moeilijkste Dit had ertoe geleid, dat er aller lei vernuftige systemen werden uit gedacht, waarmee journalisten „ge tipt" konden worden. Het betreurenswaardige misver stand woensdag was aan het falen van zulk een vernuftig systeem te wijten. Het openen van een venster moest het signaal zijn en een on wetende opende het venster. Vier i kranten verschenen op straat met het bericht dat de Paus gestorven was. Het incident veroorzaakte blijk baar enige opschudding, en onmid dellijk nam men de nodige maatre gelen om de wereld snel en nauw keurig op de hoogte te houden. De professionele „tipgevers" werd hiermede het gras voor de voeten weggemaaid. In hun plaats kwam de stem van pater Francesco Pellegri- o. reeds lang bekend als radio-com mentator. Vanuit een vertrek naast de pauselijke ziekenkamer gaf pater Prllegrino dramatische en levendige oeschrijvingen van de laatste uren van de paus. Voortdurend had de .preker de beschikking over de laat ste bevindingen van de vier dokto ren, die de paus behandelden. De nieuwe paus zal behalve hoofd van alle katholieken ook het staats hoofd woiden van de kleinste soe vereine staat in de wereld, Vaticaan stad in Rome. Dit miniatuur-konink rijk beslaat een oppervlakte van ruim 43 ha en omvat binnen zijn grenzen het Vaticaan-paleis, de St. Pietersbasiliek, vele musea en kunst galerijen, tuinen, een bibliotheek, sterrenkundig observatorium en een drukkerij, waar ook het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" wordt gedrukt. De territoriale rech ten strekken zich ook uit over der tien andere gebouwen elders in Ro me: basilieken, kantoren en de villa te Castel Gandolfo, op ruim 30 km van Rome. Ook Radio-Vatieaan, een 20 km noordelijk van Rome, behoort tot de Vaticaanse staat. De stad met de paus als soeverein wordt bestuurd door een pauselijke commissie die werkt met een op ca nonieke wetten en gedeeltelijk op de Italiaanse wetgeving steunend wette lijk systeem. De staat telt 1200 ingezetenen, meest priesters en kloosterzusters, die bij het kerkelijk bestuursapparaat werkzaam zijn. Er is ook een gewa pende macht van 250 man. Deze be staat uit de Zwitserse lijfwacht van de paus, de edelgarde uit de Itali aanse aristocratie, de vrijwillige pa leiswacht en de pauselijke gendarme rie. Vaticaanstad is ook een station dat niet gebruikt wordt en een bank rijk. De inkomsten van de staat zijn geheim. De burgerij betaalt geen belastingen. Z.H. Paus Pius XII was een groot liefhebber van muziek. Zelfs woens dagmorgen, toen zijn artsen meenden dat er nog kans op herstel was maar de paus in werkelijkheid reeds op de drempel van de dood stond, vroeg hij om Beethovens eerste symfonie op een grammofoon voor hem te la ten spelen. En ook eerder, dinsdag, toen hij van de eerste ineenstorting zo goed scheen te herstellen, had hij gevraagd een plaat te draaien. Toen ik de Hei lige Vader met zijn hand de maat zag slaan en het genoegen waarmee hij luisterde van zijn gezicht las, was ik er op dat ogenblik zeer zeker van dat hij zou herstellen, vertelde prof. Gasbarrini, een der behandelende artsen, later. H.M. de Koningin heeft in een telegram aan het college van kardinalen te Rome haar deel neming betuigd met het over lijden van de paus. Dr. W. Drees heeft de secre taris van het college van kar dinalen te Vaticaanstad het vol gende telegram gezonden: „Ter gelegenheid van het over lijden van Z.H. Paus Pius XII en een eerbiedige hulde bren gend aan diens nagedachtenis, moge ik de gevoelens van de Nederlandse raad van ministers vertolken door aan uw hoog waardige excellentie innige deelneming te betuigen." (Advertentie) op de zolen GRATIS atlas van da Benelux bij leder paar Cema-patmiadia

de Stem | 1958 | | pagina 7