de luxe van meer room! Gunstige stemming op de aardappelmarkt IBOMMENMAAND IN HET JAAR VIJFDUIZEND IS HET HEELAL TE KLEIN •ïiit- HERFST-AAN BIEDING Wereldbevolking groeit enorm HOE y üE KOFFIE OOK ZET: MET NUTROMA HEBT U DE LUXE VAN MÉÉR ROOM! H.H. BROMFIETSERS EN MOTORRIJDERS DIT ALLEEN BIJ DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Prijs vertoont stijgende tendens AANBESTEDINGEN t VIV0 Het ziet er naar uit dat er dit jaar wel gunstige afzetmogelijkheden voor aardappelen zijn. Tot deze conclusie komt men wanneer men de berichten bekijkt en analyseert, welke regelmatig worden gegeven door het Produkt- schap voor aardappelen en tot deze conclusie komt men ook wanneer men naar de noteringen kijkt welke worden gemaakt op de termijnmarkt voor aardappelen. Vooral voor levering laat in het voorjaar worden hier behoor lijke hoge prijzen genoteerd. Ondertussen blijkt dat de Zeeuwse aardappelteler thans reeds behoor lijke prijzen voor zijn produkt kan maken. Er zijn in de afgelopen pe riode heel wat aardappelen gekocht door de handelaren en de prijs ver toont de laatste tijd een stijgende ten dens. Zo wordt er thans voor goede par tijen een prijs van 10 cent per kg landsgewas betaald. Op de beurs in Goes werd dinsdag voor de Bintjes 3 mm. opwaarts binnenlandse sor tering 11 cent per kg betaald en voor de Bintjes 35 mm opwaarts export sortering 12 cent per kg. Regelmatig worden er vanuit Zee land aardappelen verladen voor ex port. De Amerikaanse en Britse le gers in West-Duitsland zijn regelma tige afnemers en verder gaan er ook steeds Nederlandse aardappelen naar Zweden. De uitvoer heeft een vrij rustig verloop maar toch is wel de algemene conclusie dat er dit jaar tot op heden meer is uitgevoerd dan in de voorgaande jaren in dezelfde periode. Groot verschil met 1957 De oogst van aardappelen behoort thans in Zeeland vrijwel tot het ver leden. Slechts hier en daar ziet men nog enkele kleine perceeltjes in de grond. Op het geheel is het van geen betekenis meer. Voor de boeren is het verschil met het aardappelseizoen 1957 wel bij zonder groot. Dit jaar verliep de oogst zeer vlot en kwamen de aard appelen mooi en schoon uit de grond. Zieke knollen zijn er praktisch niet. Het vorig jaar was het moeite en zorg vanaf het begin tot het eind en er kwam toen een produkt in de kuil of de bewaarplaats, waaraan la ter nog zeer veel zorgen besteed moesten worden. Toen kwamen er percentages tarra voor van 30 pro cent en dit jaar zijn er heel wat partijen, welke bijna geen tarra had den. Per 10 september j.l. heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek een raming gehouden van de Nederland se aardappeloogst. Deze geeft een aanwijzing voor de totale oogstver- wachting, hoewel het uiteraard een raming blijft. De voorlopige raming van de oogst van kleiaardappelen 1958 in Nederland wordt door het C. B. S. gesteld op bruto 1.442.000 ton. In 1957 bedroeg de produktie bruto 1.485.000 ton. De netto produktie van dit jaar wordt geraamd op 1.262.000 ton en het vorig jaar was dat maar 900.000 ton. Dit is dus wel een zeer groot verschil en geeft wel duidelijk aan dat het produkt dit jaar belangrijk beter is. Niet alleen de kilo-opbrengst van de aardappelen is dit jaar over het algemeen goed, ook de kwaliteit is best. Het vorig jaar waren er bijna geen partijen waarin het zgn. „glas" niet voorkwam. Dit jaar kunnen we rustig zeggen dat er geen „glas" in de aardap pelen zit. Overigens moet bij dit alles niet worden vergeten dat de aardappel oogst 1957, vooral ook in Zeeland een grote mislukking is geweest en er was toen geen sprake van een ook maar enigszins lonende teelt. Wat dat betreft staat het er dit jaar heel wat beter voor. Exportvooruitzichten Het is vanzelfsprekend onmogelijk te zeggen hoe de toekomstige prijs ontwikkeling van aardappelen zal zijn. Vraag en aanbod bepaalt im mers de prijs en hoe dit is zal de toekomst moeten leren. Wel is het Produktschap voor aard appelen van mening, dat de export vooruitzichten er niet ongunstig uit zien. Volgens berichten uit Engeland zou de aardappeloogst daar dit jaar la ger zijn dan gemiddeld de laatste ja ren het geval was. De invoer van aardappelen in Engeland is verbo den en wanneer de invoer zal wor den vrijgegeven is niet bekend. Som mige handelaren verwachten nog dit najaar exportmogelijkheden voor En geland. andere menen, dat het wel voorjaar 1959 zal worden voor het zover is. Ook in Frankrijk is de aardappel oogst lager dan gemiddeld de laatste jaren het geval is. Ook in dit land echter is invoer thans verboden. West-Duitsland heeft een normale oogst en België heeft een goede aard appeloogst. Denemarken heeft een oogst van aardappelen welke 10 tot 15 procent lager is dan normaal. Ook Zweden heeft een lagere oogst en verwacht wordt, dat dit land ook later in het seizoen importbehoefte zal hebben. Zwitersland heeft een record aard appeloogst en zal een flink kwantum beschikbaar hebben voor export. Ita lië heeft een normale oogst en zal weer aardappelen importeren. De eerste partijen uit België zijn in dit land reeds ontvangen. Voor de prijsontwikkeling is ver der van belang of er veel of wei nig aardappelen vervoederd worden want in de belangrijkste Westeuro- pese landen worden tesamen onge veer evenveel aardappelen vervoe derd als geconsumeerd door de be volking. De prijzen van het ogenblik liggen hoger dan de laatste jaren het ge val was. Voor een deel komt dit omdat het produkt wordt vastgehou den. Er is geen overwegend groot aanbod. Wel zijn er veel partijen, zeker in.Zeeland, de laatste tijd over gegaan in de handen van de han delaren. Het is te hopen dat de toekom stige marktontwikkeling zodanig zal zijn dat de gunstige verwachtigen van het ogenblik bewaarheid worden. Tot op heden verliep het aardap pelseizoen, wat groeien, oogsten en bij elkaar brengen betreft, zeer goed. Het is te hopen, dat het afleveren aan de consument even gunstig mag blij ven verlopen. O vcm Ou^lGe. BOUW VERENIGINGSGEBOUW KWADENDAMME Te Kwadendamme had in café Pee ters de aanbesteding plaats van het kath. verenigingsgebouw. De uitslag was: fa. Geus en Rijk, Heinkens- zand 80.974.J. Engelbert, 's Hee- renhoek f 84.285.C. Priem, Lewe- dorp 84980,fa. J. Peeters, Kwa dendamme 86.218.fa. Ctiamuleau Kwadendamme 86.400,en J. Hopmans Goes 87.167.Schilder werk: fa. C. Franse en zonen, Kwa dendamme 5.321.en gebr. Geus Kwadendamme 6.100.De raming van het totaal was 89.345. OOST ROZEBEKE f~"E zult het misschien al in de Gazetten gelezen hebben ik geloof dat 't ook in d'n uwe heeft ge staan dat er ieverans in Italië 'n projectiel is neergevallen. Ze peizen daar dat het uit Rusland af komstig is. Men zegt er nie bij of 't iemand op z'nne kop heeft ge kregen, ze hebben geen doden of gekwetsten geteld Maar dat ies de fout nie van de Rus, zulle. Die heeft er nie met 'n paraplu boven gestaan om ze te beschermen, 't Is nochtans geen gerust gedacht te moeten constateren, dat elke mi nuut van d'n dag of de nacht, u zo'n Moscovisch gebak op de kop kan vallen. Wij mogen aannemen, dat het daar in Italië, in 't open veld is gevallen en niemand schade heeft gedaan. Des te beter. Maar, hier in België en bij U in Holland is nie zoveu! open veld as m Italië. Bij U ijn de steden en dorpen bij kans aaneen gebouwd. Zodus: er bestaat bij U en bij ons grote kans, dat eerzame burgers, die bood schappen halen of op wandel zijn, zoiets vreemds en zwaars op hun nen kop krijgen en morsdood neer vallen. Wij motten daar 'nne keer serieurs op nadenken. Natuurlijk weten wij dat we in de eeuw der nieuwigheden leven. Alles komt te genwoordig onverwacht en niets verwondert ons meer. Maar, zied 'nne keer naar Frankrijk, waar ze, uit politieke razernij, mekaar op vreten. Ik zeg zie naar Frankrijk. Ge peist daar, as toerist, 'nne keer de beroemde Eiffeltoren te beklim men, ge zit er in 't restaurant aan uwen hors d'oeuvre en daar barst op eene keer 'nnen bom van twee kilo's dynamiet uit mekaar en ge vliegt natuurlijk mee de lucht in. D'n Eiffeltoren komt op z'nne kop in de Seine terecht. Ook dan ver wondert ge U over niks, want ge voelt er niks meer van. Maar de anderen die er bij staan te zien, die motten toch wel 'nne keer den ken: „Wat leven we toch in 'nne plezante tijd! Wat hebben we toch 'n grote eerbied voor 't mensen leven. En die eerbied manifesteert zich al onder de jongeren, zo in de leeftijd van zes tot zestien of ze ventien. Ge kunt dat alle dagen lezen. Hebben ze hier in de Welle- kom uit uwen gazet nie voorgele zen, dat twee jonge cadeeën, die met hunnen velo op den trottoir reden, mekaar de benen kapot heb ben gereden? Ge zult zeggen: flaauwerik. 'n dingske van niks bij diejen Eiffelbom vergeleken. t'Ak- koord, maar 'n gebrek aan eer bied voor 't mensenleven moet ge het toch noemen. MÜG n ander gebrek aan eerbied kan ik u hier noemen. In een van uw nief woningen, deftige huizen, zulle met zo'n nieuwerwetse brie venbus, stond zo'n jonge cadee en deed daar in die brievenbus iets, wat alle ordentelijke mensen in 'n Lavatory doen. Ge moogt dat ook al 'n bagatel noemen, maar ge zult zoiets op uwen recommandée of uwen postwissel krijgen. Is 't respect voor de mens die daar in dat huis woont, of is het iet an ders? Worden dat later geen Ter- neuzener gangsterkes? Ik zeg het nog 'nne keer' wij leven in de eeuw van het onverwachte. Maai toch... onverwacht 'n projectiel op uwen kop krijgen. Ge verschiet er eventjes van, niewaar? En ge moet nie vergeten: wij leven in volle vredestijd, t les te zeggen: in nie vechtenstijd, want geen oorlog betekent nog nie vrede. In oorlogs tijd, alla, dan mogen ze zich zo'r. projectieleke in 't open veld wel permitteren. Ge kunt dat moeilijk refuseren, maar in vredestijd moet tegen zoiets krachtig worden ge protesteerd. Ik stel voor 'n protest telegram naar Moskou te sturen: „Smijt ons dood in oorlogstijd, maar blijf m vredestijd met uw vingers van onze kop" We zouden in de Wellekom 'n serieuze pro testvergadering kunnen houden. Ze hoeven in Rusland nie te weten, dat de meeste habitués daar zatte- kullen zijn. Met zo'n schoon na zomer, wanneer iedereen lacht en levenslustig is, as wij naar de Zun- dertse bloemencorso's zijn geweest en nog maar 'nne keer naar onzen Expo gaan... dan opeens 'n projec tiel op uwen kop, nee dat is te veel van de goedmoedige Vlamink gevraagd. LIIJ zal daar tegen protesteren en blijven protesteren.Het is ons en U gelijk vanwaar dat projectiel komt, of de Russen of Amerikanen het ons cadeau doen... 't ies gelijk. De een is 'nnen bandiet, de ander deugt 'n bietje... nie. Heb ik gelijk dat ik protesteer of nie? Ge zult nu zeggen: ,,'t is toch geen avans, 't helpt U toch nie. Ze vegen in Moskou en Washington hun botten aan de V'ellekom met al wat er in zit." Goed, maar wat dan? Motten we bij de pakken gaan neerzitten, 't hoofd buigen en zeggen: alle zegen komt van boven? Om de drommel nie, protest op protest mot aan de ambassadeurs worden ter hand gesteld, tot ze onder hun ambassadeurstafel leggen. Ze zul len dan te langen leste zien en voelen dat lang niet iedereen ak koord gaat met die Russische vuil tjes uit de lucht. Waarom laten ze geen Russische Eieren neer daar zijn wij allemaal zot van. Óp d'n Expo betaalde gij voor 'n „Oeuf Russe"... veftig francs. De bom- menziekten heerst besmettelijk over heel de wereld. Zie nog 'nne keer naar Parijs, waar de Algerij nen ze zelf fabrikeren. De mensen van goeden wil motten de koppen bijeensteken en 'n Sossetaat op richten „Tegen de onverwachte projectielen. 'As zetel motten ze dan 'n Brouwerij kiezen, dan komen alle leden trouw op. SUSKE VAN TESTELT. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedra gen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze ge liefde echtgenoot, vader en grootvader CORNELIS FRANSE echtgenoot van Cornelia Doggen In de ouderdom van 68 jaar. Kwadendamme C. Franse-Doggen Ap. Franse Adr. Franse H. Franse-Boudens en kinderen. Ovezande C. Sehuermann-Franse J. Schnermann en kinderen H. de Jonge-Franse A. C. de Jonge en kind. Kwadendamme Joh. Franse. Sluiskil Jos. Franse M. Franse-Bal. Kwadendamme W. Franse J. Franse-Verbart en kind. Christchurch (N. Z.) M. Rombout-Franse P. J. Rombout en kind. Den Bommel F. Franse E. Franse-van Hooff. Kwadendamme J. Franse en verloofde. Goes L. Franse. W. Franse-van Asten. De plechtige uitvaart dienst zal plaats hebben op zaterdag 11 oktober a.s. in de parochiekerk van de H. Bonifatius te Kwadendamme des voor- middags 10 uur. Alle verande ringen GRATIS REGENJASSENv.a. 32.50 GABARDINE JAS (zuiver wol) v.a. 79. DEMI'S (nieuwste modellen, Ital. dessins)v.a. 59. JEKKERSv.a. 59.— KOSTUUMS v.a. 59.— SPORTCOLBERTSv.a. 25.90 PANTALONS v.a. 16.90 Originele PARGAthans 79. (Scooterjas met uitknoopbare voering) Lange zuiver lederen JASSEN 119. Lange Terry-lederen JASSEN 89. Terry-Iederen JEKKERS 53.50 Terry-lederen VESTEN 44.50 Op al ons Terry-leder 2 jaar SCHRIFTELIJKE GARANTIE Betaal- zegels worden aan genomen tTot ons groot leed wezen delen wij U mede, dat JOZEF ROELANDS in leven voorzitter van Herwonnen Levens kracht, K.A.B. afd. St. Jansteen, overleden is. Wij vragen aan al onze leden zoveel mogelijk aanwezig te zijn bij de Rozenkrans op vrijdag avond 7.30 uur en de uitvaartdienst op zater dag om 9 uur. Het bestuur van de K.A.B. te St. Jansteen. MUDY Wouwsestraat 24 BERGEN OP ZOOM Telef. 3771 Momenteel leven er op aarde 2,7 miljard mensen. Dat houdt meer in dan een getal alleen. Het is het be wijs van de onvoorstelbare toename van het menselijk geslacht. Het is een sleutelgetal, waaromheen tal loze andere berekeningen cirkelen. De wetenschap houdt zich aan de nuchtere spiegel van de statistiek, aan het exacte getal- Zij zoekt naar bewijskrachtige punten, om de ver overing van de aarde door de men sen zo nauwkeurig moaelijk tveer te geven. Het resultaat van deze kennis is niet minder opwindend en verrassend, dan dat van de geheim zinnige cijferbeelden van het Oude Egypte, waar duizenden jaren ge leden priesters en waarzeggers de gebeurtenissen uit de vroegere ge schiedenis op papyrusrollen be waarden en uit de stand van de ster ren de toekomst probeerden te voor spellen. Volgens wetenschappelijke bereke ningen had de prehistorische aardbe- volking na het eind van de ijstijd 3000 jaar nodig om zich te verdub belen. Bij de huidige bevolkingsaan-1 was van ongeveer een drietiende procent per jaar, zijn daarvoor 55 jaar voldoende. In de loop der ge schiedenis hebben weliswaar rampen epidemieën en volksverhuizingen de I bevolkingstoename periodiek geremd I maar altijd volgde na deze periode I een grote aanwas van het bevolkings cijfer. Zesduizend jaar geleden, het begin van de historische tijd, woonden er op aarde ongeveer 30 miljoen men sen, dus ongeveer 20 miljoen meer dan op het ogenblik in Nederland. Tussen de jaren 4000 en 1000 voor onze tijdrekening werden deze 30 miljoen er 100 miljoen. In die tijd verdubbelde zich het aantal aardbe woners binnen 2000 jaar. In de laat ste duizend jaar voor Christus ver dubbelde het zich weer, zodat toen ongeveer 200 miljoen mensen de aar de bewoonden: rond 1600 na Chr. waren het er 500 miljoen, in 1825 eeh miljard. Terwijl dus in de middeleeuwen de bevolkingsaanwas gering was, vloog het bevolkingscijfer tussen 1600 en 1800 omhoog: het verdub belde zich bijkans in 200 jaar. En de laatste dertig jaar heeft de stij ging een ongekend tempo aangeno men. Men heeft zich bezorgd afge vraagd wanneer de „bevolkings- bom" zal barsten. Maar zal zij eigen lijk wel ooit barsten? Wanneer wij de huidige toename van ongeveer anderhalf procent per jaar als grondslag nemen, dan ope nen zich werkelijk duizelingwekkende perspectieven. In het jaar 2000: 4947 miljoen mensen; in 2050: 11 miljard; in 2500: 8.5 biljoen en in 5000: 123.700 triljoen. Deze triljoenen mensen zouden ech ter op aarde en op de planeten zelfs geen plaats genoeg hebben; het is namelijk onmogelijk mensen op één vierkante meter land of water samen te persen. De wetenschap houdt echter het hoofd koel. Zij redeneert als volgt: remmen in de aanwas zullen er zorg voor dragen, dat de bevolkingstoe name in de komende eeuw bij on geveer negen miljard tot stilstand komt. Terwijl volgens de deskundi gen West-Europa van 1956 en N. Amerika van 1990 af deze stilstand zullen bemerkenzal de toename in Oost-Europa, Azie, Zuid-Amerika en Afrika vorlopig nog aanhouden. Maar ook dit drie vierde deel van het huidige mensental zal onder de wet vallen, volgens welke zonder 'n voortschrijdende techniek een ver snelde bevolkingstoename niet denk baar is. Het hoogtepunt van de technische ontwikkeling is immers voor de helft van de 21e eeuw aangekondigd. Mo menteel reeds, aldus vooraanstaande deskundigen zijn de grenzen van de fysica zichtbaar geworden en met het afzienbare verloop van ontwikke ling ervan treden ook de grenzen van de technische mogelijkheden steeds duidelijker naar voren. Het sleutel getal negen miljard bepaalt echter reeds in onze dagen de toekomstplan ning van de grote industrieën. Ame rikaanse chemische concerns ramen nu al in speciaal daarvoor opgerichte afdelingen de behoefte aan grondstof fen en afzet-mogelijkheden voor over 70 jaar. 3 St. roodzegel toiletzeep van 75 ct. voor 59 ct. met 5 punten 1 literblik GELRIA APPELMOES slechts 70 ct. 1 fles rode LANDWIJN Paysan van f 2. nu voor f 1.55 NUTROMA Van

de Stem | 1958 | | pagina 4