ZWARE MIST VAN ROUW H OVER HEEL DE WERELD Eenvoud bij doodsbed van Paus in Castel Gandolfo Speculaties rond de opvolging Vader op zijn doodsbed Nieuw kabinet in Libanon Verslaggevers waren achter in Gandolfo Naar verlenging van bestand-Quemoy Even enorm gedrang in gestage stroom van biddende mensen Naar Rome Kardinaall Masella Camerlengo DAGBLAD VOOR ZEELAND Solemnele ogenblikken „U kunt er niet in" Vrij zacht T.v.-reportage overbrenging Het overlijden van Z. H. Paus Pius XII en de r.-k. sportclubs Wyszynski wel Stepinac ziek Mindszenty niet Geen complot in Irak? Bonn en Londen zijn het eens Scheepje bij Gaza bijna geënterd door Egyptenaren 98e JAARGANG No. 22882 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 10 OKT. 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, i 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN^jjoordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Paus Pius XII ligt op zijn doodsbed te Castel Gandolfo vlak onder het raam, van waaruit men een uitzicht heeft op Rome. Kandelaars met brandende kaarsen staan aan de vier uiteinden van het bed. De tafel van een la, aan de rechterkant van het stof felijk overschot doet dienst als een eenvou dig altaar. De naaste medewerkers van de overledene liggen rondom zijn doodsbed geknield. Rouw heerst in Castel Gandolfo. Als een zware mist ligt de rouw over heel de wereld. Tienduizenden trekken langs het doodsbed van de H. Vader. Op enige afstand van het paleis werden de mensen opgevangen door een cordon carabinieri. Onder de brandende zon en later onder het licht van de schijnwerpers vormde zich een onafzien bare menigte. Op de duur konden de gendarmes de mensen niet houden. Zij werden stap voor stap teruggedrongen, waarop men de hulp inriep van de Jezuïetenpater Pellegrino. Hij kalmeerde de men sen, maar later drong de menigte weer op. „II papa.... wij willen de Paus zien". Die kreet weerklonk weer spoedig. Tientallen vie len flauw. Tenslotte kon men de menigte, na het balsemen, weer toe laten. Het was opvallend, hoe de mensen toen kalmeerden. Lang zaam schoof de rij weer voorwaarts. Het volk betuigt zijn eer bied. crypte onder de St -Pieter. En buiten, waar leken en geestelij ken hartstochtelijk gebeden hebben, verdringt zich de menigte om af scheid te nemen... Tot vanmiddag twee uur blijft de Paus opgebaard in Castel Gandolfo. Met een minimum aan ceremonieel u wordt zijn stoffelijk overschot dan Kort na het overladen en het plech- Vaticaanstad vervoerd, waar tige ogenblik, waarop een functiona- h t d st .Jan van Lateranen ris van het pauselijk hof alle aan- bn t wezigen uit het sterfvertrek leidde deze basiliek zal het worden °(m» ?,.m0 t tC "A Y1*, a overgebracht naar de Sixtijnse ka- sloffelijk overschot werd gebalsemd, j 6vanwaar de uitvaart - ver- kwamen de hoogwaardigheidsbekle- J„o;,aelijk volgende week zaterdag - ders van kerk en staat naar de ka- za, ,aaJts hegten. mer, waar Pms de Grote rust. De klokken van de st.-Pieter en Zij kwamen om de hand van de de basiliek van st..Jan van Latera- dode te kussen, de hand, waaraan de vissersring ontbrak. Kardinaal Tisserant, op wie in deze eerste uren nen hebben gisteren een periode van negen dagen rouw ingeluid. Zoals hij op zijn doodsbed gelegen is, zal het volk hem nog negen dagen lang kunnen aanschouwen: een scharlaken cappa, afgezet met wit hermelijn, bedekt het hoofd en slechts het ingevallen grijze gelaat is zichtbaar. De H. Vader is gekleed in een witte mantel met scharlaken hermelijnen kraag. Rouw Halfstok wappert de pauselijke vlag boven de ingang van Castel Gandolfo, op de gebouwen van Va ticaanstad en de exterritoriale ge bieden van het Vaticaan in en bui ten Rome. Halfstok wapperen de vlaggen op vele openbare gebouwen, overal ter wereld. Italië rouwt, drie dagen lang. Scholen en regeringsgebouwen zijn gesloten, bioscopen, nachtclubs en andere etablissementen hebben de deuren eveneens dicht. Spanje zal tien dagen van rouw kennen bij decreet van Franco. Eisenhower reageerde met de woorden: ,,De wereld is armer ge worden." Adenauer was diep getroffen. Pre sident Heuss van de Duitse Bonds republiek noemde de overleden H. Vader een historische figuur van waardigheid." De Gaulle gewaagde in zijn con- doleantieboodschappen van een ..groots en schitterend" pontificaat. President Coty bewonderde de nobel heid van 's Pausen boodschappen. Mevrouw Meir, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken zei, dat Israël ,.de smart van de rest van de mensheid deelde." In België zal het hof van koning Boudewijn gedurende acht dagen rouw aannemen. In Engeland zal geen hofrouw zijn. Wel zullen de vlaggen halfstok ge hesen worden. De leden van de politieke commis sie van de V.N. hebben op het hoofd kwartier van de V.N. een minuut stilte betracht, waarna de voorzitter van deze commissie, Miguel Urquia van El Salvador, de H. Vader schil derde als de „Vredespaus." Het Russische persbureau Tass, dat met geen woord gerept had over de ziekte van de H. Vader, volstond gisteren met een kort bericht over zijn dood. Het Oostberlijnse dagblad „Am Abend" schreef, dat het Vati caan de dood van de Paus gebruikte om smakeloze, sensationele propa ganda" te bedrijven.... Maar alle echte kranten van de wereld wijdden vele, vele kolommen aan de grote, nobele figuur, die Pius XII was. PAUS PIUS XII heeft, als een van zijn laatste daden, een nieuw bisdom in Canada ingesteld. Het is gevormd uit delen van de bisdommen Toronto en Hamilton. Mgr. Thomas McCarthy werd tot bisschop benoemd. VOOR DE ZEVENDE maal heeft de Rotterdamse politie proces-verbaal op gemaakt tegen de 56-jarige „magneti seur" T. F. uit Rotterdam. DE AMERIKAANSE familie Rasmus sen uit Michigan heeft gisteren op Schiphol de eerste belastingvrije auto gekocht, die daar voor overzeese toe risten beschikbaar worden gesteld. „WINKELPROMENADE Lijnbaan", het bekende winkelcentrum in Rotter dam, heeft gisteren haar vijfjarig be staan op feestelijke wijze herdacht. PLUNDEREN, hamsteren en smokke len zal voortaan in Pakistan, waar de de staat van beleg is afgekondigd, met de dood strafbaar zijn. DE EUROTOMCOMMISSIE heeft haar voorgenomen reis naar de V.S., we gens de gezondheidstoestand van de voorzitter, de heer Louis Armand, moeten uitstellen. IN ZUIVELKRINGEN in Nederland heerst felle verontwaardiging over de Deense concurrentiemethode in Costa Rica, in welk land door Denen het gerucht is verspreid, dat onze veesta pel niet tuberculose-vrij zou zijn. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••mi Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, die met een groep Amerikaanse pelgrims na een be zoek aan Rome de terugreis naar de V.S. met het schip Olympia had aan vaard, is gisteren op het eiland Ter- ceira van de Azoren aan land ge gaan om vandaar terug naar Rome te vliegen voor bijwoning van het aanstaande conclaaf. Leden van de Zwitserse Gar de bij de ten teken van rouw verzegelde toegang tot de villa van Castel Gandolfo hebben eerst kardinaal Tisserant niet willen toelaten. „U kunt er niet in", riep één van de mannen van de garde tot de chauffeur van de auto van de kardinaal. De prelaat stapte uit, liep naar de man van de garde, zei „Ik heb hier thans de leiding" en liep door Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donder dagavond 23.15 uur; Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid. Aanvankelijk betrokken met lichte regen bij tussenpozen. Later enkele opklaringen met neerslagvlageri. Vrij zacht weer. Vandaag: zon onder 17.59 uur. Maan onder 16.41 uur. Morgen: zon op 6.56 uur. Maan I op 4.57 uur. Volgens Vaticaanse deskundi gen is er sinds mensenheugenis niet zo'n grote keus uit geschik te kardinalen voor de pauselijke waardigheid geweest als nu. Men neemt aan, dat de reeds 435 jaar bestaande traditie, dat de H. Vader uit de Italiaanse kardinalen wordt gekozen, niet zal worden ge broken. Men gelooft voorts, dat vijf van de huidige 18 kardinalen in ieder geval bij de eerste stemming als kandidaten naar voren zullen komen. De uiteindelijke keuze, waarvoor wel verscheidene stemmingen nodig zul len zijn, moet geschieden met een meerderheid van tweederde plus een van de aanwezige kardinalen. De vijf „kandidaten" zijn: kardi naal Marcello Mimmi, de 76-jarige vroegere aartsbisschop van Napels, die secretaris is van de Congregatie van het Consistorie, een van de twaalf „ministeries" van de centrale regering der Kerk. Kardinaal Gaeta- n° Cicognani, de 76-jarige Prefect van de Congregatie van de Riten en een vroegere pauselijke diplomaat, die aanzienlijke ervaring heeft als bestuurder. Kardinaal Giacomo Lercaro, de 66-jarige aartsbisschop van Bologna, de stad waar de Italiaanse commu nisten het sterkst zijn. Kardinaal Giuseppe Siri, de 52- jarige aartsbisschop van Genua, het jongste lid van het college van kar dinalen. Kardinaal Alfredo Ottaviani, de 67- jarige pro-secretaris van het be langrijke Heilige Officie en kamer heer van het college van kardinalen. Van de 37 niet-Italiaanse kardina len acht men er toch een eventueel als kandidaat mogelijk voor het ge val de kardinalen moeilijk overeen stemming over de keuze van een Italiaan zouden kunnen bereiken. Het is kardinaal Gregorius Agagia- nian, de 63-jarige patriarch van Ci- licië (Armenië) en pro-prefect van de Congregatie voor de Verbreiding van het Geloof. Kardinaal Agagiani- an heeft als jongen in Georgië op hetzelfde seminarie gestudeerd als Stalin.... Hedenmiddag zal de NTS, via het Eurovisienet, een rechtstreekse re portage uitzenden van de overbren ging van het stoffelijk overschot van Paus Pius XII van Castel Gandolfo naar Rome. Deze uitzending zal om circa 14.45 uur beginnen. In verband met het overlijden van Z.H. de Paus Pius XII verzocht de Ned. Kath. Sportbond (N.K.S.) de r.-k. clubs zondag a.s. niet deel te nemen aan voor die dag vastgestel de wedstrijden. Op de sportpagina is te lezen, op welke wijze de diverse sportbonden op dat verzoek hebben gereageerd. Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, heeft een prediktocht in de provincie afgebroken om voorbe reidselen te maken voor de reis naar Rome voor bijwoning van het con claaf. Men verwacht, dat de Poolse regering hem geen beletsel in de weg zal leggen. Volgens mededelingen van welin gelichte zijde te Belgrado is het zeer onwaarschijnlijk, dat kardinaal Ste pinac, de Zuidslavische primaat, in staat zal zijn naar Rome te gaan. De zestigjarige prelaat, die sedert 1951 praktisch huisarrest heeft in zijn geboortedorp Krasic, zou daar voor te ziek zijn, ook al krijgt hij toestemming van de communistische autoriteiten. Hij verblijft in Krasic sedert hij vrijgelaten werd na vijf jaar gevangenschap. In 1952 werd hem toestemming ge weigerd om naar Rome te gaan voor het ontvangen van de kardi naalshoed. Voorzover bekend zou de regering hem willen laten gaan, op voorwaarde dat hij niet meer in Zuid-Slavië terugkeert, maar de kar dinaal zou daar niet op willen in gaan. Uit gezaghebbende bron te Boe dapest is vernomen, dat men niet verwacht, dat kardinaal Mindszenty die in de Amerikaanse ambassade aldaar asiel geniet, naar Rome zal gaan. Om 3.52 uur in de nacht van woens- kerkvorst. Deze telefoto toont de dag op donderdag stierf Z.H. Paus H. Vader op zijn doodsbed, omringd Pius XII. Thans komen velen om door een aantal kardinalen, onder afscheid te nemen van deze grote wie mgr. Tisserant. Het feit van het overlijden van de H. Vader is in de afgelopen nacht via de radio eerder bekend gewor den aan de buitenwereld dan aan de speciale verslaggevers van over al ter wereld, die buiten bij het pauselijk verblijf de wacht hielden. De correspondent van AFP be schrijft, hoe op een gegeven mo ment in de donkere gevel van het gebouw ergens op de tweede ver dieping ter linkerzijde van het pau selijk wapenschild, een lichtschijn sel zichtbaar werd. Het licht doofde uit, ging weer aan en opnieuw, uit. De journalisten, nerveus van het gespannen wachten, vroegen zich af of dit een teken was. Velen van hen hadden de dag tevoren achter een van de vensters, tussen twee half geopende luiken, een hand met een witte zakdoek zien zwaaien. Kort daarna meldden enige Romeinse bladen, voorbarig naar spoedig bleek, dat de H. Vader was overle den. Terwijl men zich deze nacht dus nog stond af te vragen of het dit maal een betrouwbaar teken was geweest, kreeg men, niet uit het pa leis zelf, maar vanuit de aan het plein gelegen vertrekken waar de Mohammed Salam Aref heeft „een vriendschappelijk beleefd heidsbezoek" van twee uur ge bracht aan de Iraakse minister president Kassem. Een officiële woordvoerder der re gering noemde de berichten, als zou Aref in een staatsgreep verwikkeld geweest zijn, „absolute en volstrekte verzinsels". „Er is geen enkele onrust van wel ke soort ook geweest", aldus de woordvoerder. Enkele uren tevoren verluidde nog in diplomatieke kringen in Beiroet, dat men uit Bagdad wel degelijk be richten had omtrent het oprollen van een samenzwering gedurende het week einde. Volgens die berichten was, zo als gemeld, Aref wel gearresteerd, samen met nog dertig officieren van het Iraakse leger. De samenzwering zou gericht zijn geweest op een in lijving van Irak in de V.A.R. radioposten waren geïnstalleerd, het fatale nieuws te horen: „II Papa e morto". Onmiddellijk ontstond een gewel dige agitatie. De journalisten ren den naar de speciaal opgestelde te lefoons in het gemeentehuis om het nieuws door te geven, maar ze kre gen te horen: „Merci, we hebben het al van de radio". Bondskanselier Adenauer en premier MacMillan zijn het in hun besprekin gen te Bonn eens geworden over „noodzakelijke nauwe samenwerking in de gezamenlijke inspanning voor het handhaven van de wereldvrede", zo blijkt uit een Duits-Brits commu niqué, dat gisteren is uitgegeven. Wat het Duitse vraagstuk betreft, sprak de Bondskanselier zijn groeien de or,gerustheid over de ontwikkelin gen in de Russische zone uit. MacMil lan verzekerde, dat Engeland altijd bereid is met Rusland op een geschik te manier over oprechte voorstellen voor hereniging van Duitsland in vrij heid te beraadslagen. MacMillan verklaarde tegenover ver slaggevers het uiterst belangrijk te achten, dat er voor het eind van het jaar in elk geval een beginselakkoord over de vrijhandelszone komt. Kardinaal Benedetto Aloisi Masella, prefect van de Congre gatie der Heilige Sacramenten, is door de vergadering van kar dinalen tot Camerlengo van de Heilige Roomse Kerk benoemd voor de periode tot aan de ver kiezing van een nieuwe paus. Kard. Masella President Sjehab heeft Nazem Akkari, directeur-generaal van het kabinet van de premier, tot eerste minister benoemd. Het nieuwe kabinet bestaat uit twee burgers en vier militairen. Over de verdeling van de porte feuilles moet nog beslist worden. De samenstelling van het nieuwe kabi net is in overeenstemming met de traditie van evenwicht tussen het Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de V.S. vandaag bij de hervatting van de bespre kingen tussen de V.S. en com- munistisch-China in Warschau, bij communistisch-China zullen aandringen op verlenging van het bestand van zeven dagen. Het doel van de V.S. is en blijft een permanente wapenstilstand in de straat van Formosa, aldus White. Premier Tsjen Tsjeng van natio- nalistisch-China heeft de V.S. echter verzocht een einde te ma ken aan de onderhandelingen te Warschau. De enige manier om de agressie der communisten een halt toe te roepen, is versterking van de mili taire macht in het gebied van Formosa, zei hij. De konvooiering Nu de Amerikaanse marine de na tionalistische konvooien naar de Quemoy-eilanden niet langer bege leidt zullen de nationalisten zelf escorteren, aldus is in Taipeh mede gedeeld. Communistisch-China heeft voor de 25ste maal de Verenigde Staten ge waarschuwd tegen schending van de territoriale wateren of het luchtruim door oorlogsschepen of vliegtuigen. Twee Amerikaanse oorlogsbodems zouden de territoriale wateren zijn binnengedrongen. Voorts heeft radio-Peking bekend gemaakt, dat in het district Yulin vijf nationalistische agenten zijn te rechtgesteld. Mohammedaanse en het Christelijke bevolkingsdeel. Het nieuwe kabinet Akkari komt in de plaats van het kabinet-Karami. Volgens AFP is met de benoe ming van Akkari tot premier de politiek van „nationale ver zoening" van president Sjehab van de baan. Na talloze pogingen om een ver zoening teweeg te brengen tussen de opstandelingen van gisteren, die thans loyaal zijn omdat zij premier Karami steunen, die opstandelingen leider te Tripoli was, en de loyalis ten van voorheen die opstandelingen zijn geworden na de vorming van de regering-Karami, heeft president Sjehab dus een beroep gedaan op militairen en burgerlijke „technici". Honderden voormalige Mohamme daanse opstandelingen begaven zich gisterenavond naar de in west-Beiroet gelegen woning van premier Karami, waar zij een betoging hielden en rie pen: „Treedt niet af". Een patrouillevaartuig van de Egyp tische marine heeft gisteren, in de Middellandse Zee op ongeveer acht mijlen uit de kust ter hoogte van Gaza getracht de Israëlische vissersboot „Nitzan" op te brengen. Een enter- ploeg was aan boord gegaan en had een sleeptros bevestigd. Op dat mo ment verscheen een patrouillerend Is raëlisch jachtvliegtuig, dat om de beide schepen begon te cirkelen. De Egyptenaren kapten de sleeptros en verdwenen. Het vissersvaartuig is te ruggekeerd naar een Israëlische haven.

de Stem | 1958 | | pagina 1