Gent wil verbetering kanaal Terneuzen zeer snel realiseren I Vingerafdrukken Democratie Osmaanse kraakt m rijk Verdediging te „goedkope van Vlissingen vlaggen" RADIO Tussen dijken en dammen Algen als voedsel voor ruimtevaarders voortaan waardeloos Toch geen dictatuur KOMT ELDIGE VRAAG IN tot a rde 000.-! HULST en teÊevisie. GEZELLIG DAGJE UIT Ietbakker 9 Uitbreiding Deltawerken tot Zeebrugge studie-object Turken blijken teleurgesteld studio [TOBER {Bakkerij et eerste abon- ir kwartaal een ek in smaak» J hoeft alleen r roman voor en bezorging ongerust dam in Schelde SIEMENS. eensgezind ijf jaar Zeeuws belang In Roergebied per jaar 200 ton brood op de mesthoop Dokter Burks kan geld verdienen .Naess Falcon internationaal Will Timmermans directeur van Scheldeharmonie DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1958 I EIZOEN met i IISSER Int voor leden. li beschikbaar. Zuidvlietstraat 65 TEL. 2693 fcerste klas de referenties strek- den: Sas van Gent het weekblad r! Wat een lawine bn! Zoals U ook hag missen! Wat loeiende en leer- pn en feuilletons. Wij willen nu in de eerste plaats wijzen op de politieke inslag, welke deze Gentse studiedag tevens heeft gehad. Hij is feitelijk een massale betoging geworden - er werd van half tien in de ochtend tot half zeven in de avond bij na onafgebroken geargumenteerd - tegen de achtergrond van een in Gent aanwezige ongerustheid, dat de werken voor het kanaal Gent-Terneuzen en de nieuwe zeesluis vertraging of uitstel zouden kunnen ondervinden. Deze werken, welke in het rapport-van Cauwelaert-Steen- berghe van 1954 reeds werden uitgestippeld, waren dit jaar onderwerp van een voorlopig financieel akkoord tussen Ne derland en België, waarbij een bescheiden herziening van de in bovengenoemd rapport voorzie ne kostenverdeling plaats vond. Er werd toen o.a. overeengeko men, dat Nederland 20 procent in plaats van 15 procent van de kosten der werken op Neder lands gebied op zich zou nemen. Er werden intussen wel al een paar jaar lang in België kredieten uitge trokken voor de verbetering van het kanaal op Belgisch gebied, terwijl Nederland voor de werken op ons gebied thans voor het eerst een mil joen gulden ter beschikking stelde. Met dat al vreesden de Gentenaars dat er ook nu nog vertraging bij de uitvoering kon intreden Een algemene aanleiding tot deze ongerustheid is, dat van de huidige Belgische regeringen belangrijke her vormingen worden verwacht, welke o.a. op het gebied van de defensie en van het onderwijs kostbare pro jecten meebrengen. Daarom zou het kunnen zijn dat niet de miljarden franks ter beschikking zouden komen welke voor de voltooiing der verbete- ringswerken en de nieuwe sluis van het kanaal nodig zijn. Er was evenwel nog een bijzondere aanleiding tot de Gentse ongerustheid welke overigens niet in de gehouden referaten werd vermeld, maar in 'n opmerking naar voren kwam, welke door oud-minister Anseele werd ge maakt. Deze gewaagde er nl. van dat er weer sprake is van studies, over een afdamming van de Wester- sthelde. Zoals men weet heeft prof. dr. Thijsse, de directeur van het Water loopkundig Laboratorium in Delft, vroeger in België al eens een derge lijke afdamming gepropageerd. Na dien heeft de senator J. van Buggen- hout een lans gebroken voor een wel uit gehele, maar toch gedeeltelijke afsluiting van de Westerschelde bij de Kop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij heeft daarvoor toen geen steun gevonden bij de Belgische regering. Later nog verdedigde dr. ir. Mesu ten onzent een afdamming van de Westerschelde bij Vlissingen-Bres- kens. Die gedachte aan een afsluiting van de Westerschelde naar zee toe heeft intussen toch wel wortel ge- (Advertentie) Een honderdtal personeelsleden van een speelgoedfabriek zijn in Milaan met ziekenauto s van het station ge haald want allen vertoonden ze tekenen van voedselvergiftiging. Het gezelschap was naar Tivoli ge weest en had in een plaatselijk restau rant gedineerd. Liefst zestien mensen moesten direct in een ziekenhuis wor den opgenomen. De overigen gingen met de sneltrein van Rome naar Mi laan terug, nadat in Rome nog enkele leden van het gezelschap wegens ver giftigingsverschijnselen waren uitge vallen. Onderweg in de trein begonnen zdfs bij de sterksten de symptomen duidelijk te worden, en het treinper soneel stuurde een seintje vooruit. Toen de trein in Milaan stopte kon den ruim hcnderd mensen naar ver schillende ziekenhuizen vervoerd worden, waar hun magen werden leeggepompt. De meesten maken het goed en zul len over een paar dagen beter zijn. Enkele gevallen vereisen ziekenhuis behandeling. De directie van de fabriek die speelgoedtreinen maakt had zijn personeel dit uitstapje aang»hoden.als blijk van waarderin" .or bet harde werken... schoten in België. Niet alleen is toe gezegd het vraagstuk van een af damming te bespreken in een bijzon dere senaatscommissie, maar er zijn ook vooruitstrevende geesten in Bel gië, die grote waarde hechten aan een doortrekking van de Deltawer ken tot in Zeebrugge en daarvoor denken aan een uitgestrekte dam over de platen vóór de Westerschel de tussen de Wielingen en het Oost gat. Uit persoonlijke informaties bleek ons dat hierbij het besef sprak, dat de eventuele dam voldoende dicht bij de diepe zee zou moeten liggen om sluizen te kunnen bouwen, welke zou den toelaten, dat schepen van 60 000 en meer ton voor Antwerpen gemak kelijk zouden kunnen passeren. Het water van de Westerschelde ware dan op het peil van middentij te houden en de stroom zou een rus tig vaarwater worden zonder eb en vloed. Oud-minister Anseele ging op dit alles niet nader in, maar heeft vol doende duidelijk gemaakt, dat in Gent nu gevreesd werd, dat een der gelijke studie over een afdamming van de Westerschelde als kapstok zou kunnen worden gebruikt om er de nieuwe zeesluis bij Terneuzen aan op te hangen. En daar is Gent niet van gediend. nen worden, als de Belgische rege ring mocht terugkomen op dat ak koord met het doel het nog eens te wijzigen. Oud-minister Anseele ver klaarde overigens dat een kanaal Selzaete-Zeebrugge voor goed van de baan is. De betekenis van de studiedag was zowel een duidelijke manifestatie, dat Gent niet langer meer wachten wil maar nu zo spoedig mogelijk de ver- beteringswerken aan het kanaal uit gevoerd wil zien, met inbegrip van de nieuwe zeesluis. Op 2 oktober j.l. is te Gent zoals wij reeds in het kort meldden door het gemeentebestuur een studie dag georganiseerd ter be vordering van de economi sche expansie van stad en gewest, in verband met de nieuwe sluis te Terneuzen en de aanpassingswerken aan het kanaal van Terneu zen naar Gent. De betekenis van deze studiedag ligt zeker ook in zijn documentaire waarden, er werden liefst een do zijn referaten gehouden, en altijd weer kwam het belang van de nieuwe zeesluis en van de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen daarbij ter sprake. Wegens de betekenis welke het gesprokene daardoor ook direct of indirect voor de ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen kon hebben, zul len wij op de inhoud dezer referaten nog nader terug komen. Er stak ook nog wel enig electoraal element in deze betoging, want bin nenkort (op 12 oktober! worden er in België gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. Het gemeentebestuur van Gent, dat de studiedag organi- raen1rberbatn^nns^cia^tlnnenCOda^e- S.oep.an_en een zeehaven voor. Ber- VI Als reactie op de nog vage plan nen bepleitte de oud-minister, dat de verbetering van het kanaal Gent-Ter neuzen en de bouw van de nieuwe zeesluis niet over tien jaar, maar reeds in vijf jaar zouden worden vol tooid. Om financiële redenen zal een der gelijke opzet wellicht een slag in de lucht blijken, maar deze stel- lingname betekent toch een duide lijke waarschuwing, dat Gent iede re nodeloze vertraging bij de uit voering van de werken voor kanaal en zeesluis vermeden wil zien. Gent is ook niet gediend met een plan zoals in het begin van het jaar nog door Prins Albert in zijn mai denspeech in de Belgische Senaat werd voorgesteld om het kanaal van Gent bij Selzaete te laten afleiden naar Zeebrugge. Ook daarin hebben de Gentenaars een gevaar gezien. Bovengenoemd plan werd overigens terzijde geschoven door het Bel gisch-Nederlands akkoord over de herziening van de financiële bijdra gen der beide landen voor de wer ken aan het kanaal Gent-Terneuzen maar het zou weer opgenomen kun- om kan zij van de bijbedoeling ver dacht worden hiermee propaganda voor het eigen politieke standje te willen maken. Daarover werd tevoren dan ook gefluisterd en op de bijeenkomst zelf is er door oud-burgemeester Claeys namens de katholieke raadsfractie kritiek geoefend op de voorbereiding van het congres, die plaats vond zonder deze raadsfractie daarbij op voet van gelijkheid te betrekken. Pas daags tevoren hadden de leden dezer fractie de documenten van het congres bereikt, zodat zij deze niet meer behoorlijk hadden kunnen door nemen. De oud-burgemeester verklaarde niettemin, dat de katholieken te Gent evenzeer staan op de zo spoedig mo gelijke verbetering van het kanaal Gent-Tterneuzen, en ook de bouw van de nieuwe zeesluis eisen. Zijn kritiek raakte enkel een bijkomstig facet van de studiedag, niet de kern van de opzet. Hij drong terwille van de eensgezindheid bovendien aan op 'n gelijk optrekken van allen in deze zaak met uitsluiting van partijtegen stellingen. Mevr. Seves, de enige vrouw die 't woord nam, bracht namens de libe rale fractie hulde voor het initiatief van het gemeentebestuur en tevens openlijk dank aan de Nederlandse minister Algera, omdat deze reeds 'n krediet van een miljoen gulden voor de werken aan het kanaal op Neder lands gebied had uitgetrokken, het geen redelijke perspectieven voor de toekomst opent. De gehele studiedag mondde lo gisch uit in de conclusies, welke bur gemeester Merchiers vertolkte en die hierop neerkwamen, dat de verbete ring van het kanaal Gent-Terneu zen en de nieuwe zeesluis door Gent niet alleen worden gevraagd, maar geëist en dat alle kringen van de stad niet enkel propaganda moesten voeren doch ook daden moesten stel len om de nagestreefde oplossing te bespoedigen. Hij heeft de studiedag gekenschetst als slechts een vertrekpunt naar de spoedige verwezenlijking van het geen Gent reeds zo lang heeft nage jaagd. Er steken in hetgeen Gent met vol ledige steun van de provincie Oost- Vlaanderen binnen de tien jaar be reikt wil zien, ook enorme belangen voor de kanaalstreek, voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en bovendien voor geheel het Westerscheldebekken met zijn nieuwe perspectieven in het gen op Zoom tussen Woensdrecht en Bath. Verwezenlijing van dit alles zal ook gepaard moeten gaan met nor malisatie van de Westerschelde, zo als Antwerpen met zijn plan-Bonnet bepleit. Wij zullen natuurlijk nog terug moe ten komen op enkele vertogen en stellingen die op de studiedag werden gehoord, maar hebben al vast willen aanstippen, dat het een miskenning van de politieke werkelijkheid zou zijn geen rekening te houden met de zeer grote waarschijnlijkheid, dat de eerstvolgende jaren plannen voor een betere uitrusting van de Westerschel de realiteit zullen worden. Als er intussen nog studiecommis sies worden gevormd om ook het vraagstuk van de afsluiting der Wes terschelde onder het oog te zien, kan dit nooit een nadeel zijn. De moge lijkheid blijft aanwezig, dat een open Westerschelde bij nieuwe stormvloe den tot onhoudbare toestanden leidt ook op Belgisch gebied, zoals de stormramp van 1953 voor Nederland meebracht. Maar er is geen aanleiding om te verwachten, dat deze studie, welke ook de ernstige aandacht van de Belgische regering schijnt te hebben tot uitstel bij de werken voor Gent- Terneuzen zal leiden. Veeleer is er reden voor de indruk, dat die studie in België eenzelfde taak is toebe deeld als de bestudering in Neder land van de toekomstige afsluiting van de Waddenzee. Zonder veel rompslomp of tam-tam wordt dagelijks door honderden handen geploeterd aan de werken voor het Drie eilanden- en Deltaplan. Lang zaam maar zeker wordt zo het Zeeuwse isolement verbroken al zal er nog heel wat getij-bewe ging in het Brouwershavensegat en de Oosterschelde zijn eer de dammen er liggen. Meer ge rucht is er in woord en ge schrift om die grootse plannen en de ene stoute utopie volgt op de ander. Men droomt nu ai van metropolen in onze thans nog zo landelijke archipel en de Groot- Nederlandse gedachte is voor sommige van deze herauten al lang niet groot genoeg meer. Dat is dan de theorie. In de prak tijk is het altijd nog een tik je anders. Zo werd er jl. zater dag op de jaarvergadering van het provinciale Groene Kruis, de grootste organisatie op dit ge bied 75 afdelingen en een dik ke 40.000 leden urenlang mie zerig gezeurd over het voorstel van het bestuur een zuster in buitengewone dienst aan te stel len. Nodig daarvoor was slechts dat de afdelingen het kwartje per jaar en per lid, dat anders aan het inmiddels overbodig ge worden eigen pensioenfonds werd gestort, doorbetaalden De oppo sitie gromde van ontzetting. Hoofd- en provinciale bestuur ders spraken overredende woor den: etaleerden krachtige argu menten en wezen op het Wit Ge le Kruis, dat driemaal meer vraagt van zijn leden voor de algemene kas: niets hielp. Als de ene zeursok gevloerd was, stond een andere met dezelfde beden kingen op. Na lang gedelibe- reer werd in de middagvergade ring met pijn eindelijk het kwar tje geofferd, maar omdat men toch niet helemaal bakzeil wil de halen, stemde men de extra- zuster weg! Klein, klein en nog eens klein. Nog een voorbeeld van pietlutterigheid. Het bestuur der stichting Zeeuws fruitcorso, had ter opluistering van de stoet en het feest ook de Kapelse fan fare uitgenodigd. De invitatie werd gaarne aanvaard. Dit laat ste was niet naar de zin van een Kapelse mijnheer, die hoewel zelf bij het fruit betrokken, aan Goes de eer niet gunt, dat het voor het Zeeuwse fruit reclame maakt. Dus wist hij de fanfare te bewegen om zich terug te trekken en hij deed daarbij de belofte dat hij uit eigen zak de vergoeding zou betalen welke de corso-stichting had toegezegd. We hopen voor de fanfare dat de man zijn belofte houdt. Waar schijnlijk lost hij dan die ere schuld" in groot geld af, maar het blijft klein geld. erg klein geld. Vandaag hebben we Dierendag. En daardoor dachten we aan het geen we zagen en hoorden in de pauze van de zo juist ge memoreerde jaarvergadering van het Groene Kruis te Kortgene. In de gelagkamer van het ca fé-restaurant, waar de bijeen komst plaats had zaten viei of vijf jagers te bekomen van hun vermoeienissen en te kouten over hun avonturen. Het was niet slechts jagerslatijn dat ten beste werd gegeven, want om het biljart lage dikke rijen van vette patrijzen. „Wat zeg je ervan", vroeg een der Nimrods aan een troepje Groene Kruis-isten dat belang- „vijfen- er een, ,,dat is stellend de buit bezag, vijftig stuk", „Ja", zei die in de typografie zat, mooi, 55 patrijzen, maar bij ons op de drukkerij liggen wel 550 matrijzen!" Enkele dames konden noch het grapje noch het gehele geval waarderen en schudden enigs- zins misprijzend de hoofden over zoveel uitgestalde wreedheid en ze lanceerden, zij het bedektelijk, enige verwijten aan het adres der gekaplaarsde heren. Die lie ten dit natuurlijk niet op zich zit ten en betoogden met klem, dat een welgemikt schot hagel voor deze vogels genadiger is dan de hongerdood, welke hun op de Zeeuwse akkers wacht indien hun aantal te groot en de winter wat streng wordt. Zo is het inderdaad. Dieren bescherming is mooi, zolang ze zich alleen richt tegen het kwel len en wreedaardig behandelen van dieren, doch al te vaak ver vallen de heftigste beschermers (sters) tot sentimentaliteiten, die ongezond zijn en hen soms blind maken voor heel wat schrijnen der leed dat mensen overkomt. De oude. geestige pater van Meurs nam in zijn tijd die ver keerde mentaliteit ook al op de korrel toen hij een gevoelige juf frouw tot haar slager deed zeg gen: ,,Dat ik arme diertjes Nooit heb gemoord; In hun pleziertjes, Zelfs niet gestoord: Er kan geen lust zijn, Op aard zo zoet, Dan dit bewustzijn Voor mijn gemoed". „O ja, juffrouw, Dat zal wel mooi zijn, Maar toch zou ik Niet graag uw vlooi zijn!" Het officiële Russische persbureau Tass haalt een rapport aan van een groep natuurkundigen die zich met medische vraagstukken in verband met ruimtevluchten bezig houden. Hierin wordt gezegd, dat algen, die een grote hoeveelheid proteïne heb ben, en weekdieren waaruit hoog waardige voedingsvetten verkregen kunnen worden, in een laboratorium zijn gekweekt onder omstandigheden zoals die welke in een ruimteschip heersen. Vastgesteld is. dat ongeveer 200 liter algen in een raket kunnen worden gekweekt, hetgeen voldoende is om een man zes maanden te voe den. Deze planten zouden ook de at mosfeer in een ruimteschip van verse zuurstof kunnen voorzien. Volgens de Russische professor Si- rotinin is reeds een speciaal pak ver vaardigd voor ruimtereizigers om de verhoogde snelheid bij het lanceren van de raket te doorstaan. De Rus sische geleerden zouden nu proberen de vraagstukken op te lossen die sa menhangen met de toestand van ge wichtloosheid. Volgens professor Siro- tinin zijn veel vorderingen gemaakt met het oplossen van de vraagstukken die vastzitten aan de terugkeer van de ruimtereiziger naar de aarde. Het Duitse katholieke kerkblad „Kirchlicher Anzeiger" klaagt over de zorgeloosheid, waarmee velen te genwoordig weer met voedingsmid delen omgaan. In het Roergebied met zijn 5.5 miljoen mensen komen jaar lijks ongeveer 200 ton brood op de mesthoop terecht. Bij de 8.250 kubieke meter afval, die er dagelijks in het Roergebied is, bevinden zich telkens ongeveer 750 kg brood. In het bijzon der valt het blad erover, dat er da- gelijk alleen door de schoolkinderen in de Bondsrepubliek ongeveer 300.000 boterhammen worden weggeworpen. Deze hoeveelheid heeft per jaar een waarde van meer dan 600.000 mark. Het blad vraagt zich af, of het Duit se volk reeds nu. het jaar waarin de tiende oogstdankdag na de honger- periode wordt gehouden, dit lijden vergeten is. Illllllllll (Correspondentie uit New York) Een kort bericht in de Ame rikaanse dagbladpers en een lang artikel in een medisch tijd schrift hebben de hele Ameri kaanse onderwereld op stelten gezet. Bij de chirurg dr. Burks staat de telefoon niet stil. „Er worden me de meest fantastische bedragen aange boden. Indien ik een derde van de op drachten had aangenomen zou ik drie mensenlevens niet meer hoeven te werken. Maar de onderwereld heeft in zoverre pech, dat ik meer van mijn werk noud dan van de dollars, die ik bovendien al genoeg bezit om onbekommerd mijn oude dag tege moet te treden", aldus de chirurg, die een kleine operatie heeft uitge vonden, welke het hele systeem der vingerafdrukken waardeloos kan ma ken, Dr. James Burks in New-Orleans heeft namelijk bij toeval een methode ontdekt om de huidlijnen, die de vin gerafdrukken vormen langs eenvou dige, chemische weg pijnloos te ver wijderen. De hele „operatie" waarbij niet eens een mes wordt gebruikt, duurt drie minuter en daarna mag men met beide duimen en de acht vingers alle voorwerpen aanraken: er kunnen geen vingerafdrukken meer op komen, omdat de huidlijnen niet meer bestaan. Het ligt voor de hand, dat de Amerikaanse onderwereld de oren spitste bij het vernemen van dit nieuws. Nagenoeg alle gangsters staan bij de politie ingeschreven die tevens foto's en vingerafdrukken be zit. Het beroep is hiermee uiterst ge vaarlijk geworden. De kleinste on achtzaamheid kan tien, twintig jaar gevangenisstraf of zelfs de doodstraf veroorzaken. Het risico is ai bedui dend verminderd als men geen huid lijnen meer bezit. Politie niet verzekerd Het bericht heeft in politiekringen grote onrust veroorzaakt. Wordt het hele systeem binnenkort onderstebo ven geworpen Dr. Burks heeft de criminologen de verzekering gegeven, dat zijn methode om de huidlijnen voor goed uil te vagen strikt geheim wordt gehouden. Hij heeft zijn werk wijze slechts aan enkele vertrouwde collega's meegedeeld en hen op het hart gedrukt het verleden van de klanten goed na te gaan alvorens de operatie uit te voeren. Maar de po litie is hiermee niet gerustgesteld. Ze kent de onderwereld beter dan dr. Burks. Over een jaar zal het systeem nog erg geheim zijn, maar iedere gangster zal spiegelgladde vingertop pen hebben en de met zoveel zorgen samengestelde archieven vol vinger afdrukken zullen waardeloos zijn. „De regering ondermijnt j de politieke vrijheden" De jonge Turk tegenover mij keek boos door zijn hoornen bril over de sjisk ke bab (een Turks schapevleesgerecht) op ons res- tauranttafeltie „De regering Menderes ondermijnt al onze poli tieke vrijheden'zei hij verontwaardigd. Een paar dagen geleden had een aanhanger van de regering zich even fel over de oppositie uitgelaten. „De oppositie is niet loyaal, zij vormt een subversieve organisatie, die nergens voor zal terug deinzen om de regering ten val te brengen." De partijstrijd in Turkije is bijzon der verbeten, sinds 12 jaar geleden het twee-partijenstelsel werd inge voerd. De democratische partij, sinds 1950 aan het bewind, is niet zonder schuld. „Toen de democrati sche partij in 1950 aan de macht kwam, heeft zij alle mogelijke vrij heden beloofd. Zij heeft die beloften niet gehouden. Integendeel, zij heeft getracht de pers te muilkorven, bet parlement en de universiteiten in hun vrijheid te beknotten. Zij heeft zelfs de onpartijdigheid van de rechterlijke macht aangetast. Onze democratie heeft zoveel terrein verloren, dat er jaren nodig zullen zijn om het verlies goed te maken", beweert de op positie. Het is juist dat de regering in de laatste jaren enkele zeer illiberale wetten heeft ingevoerd. In 1954 is een vage, maar in zijn straffen strenge perswet aangenomen, die in 1956 nog werd uitgebreid. Dit betekent dat Turkse journalisten in de gevangenis terecht kunnen komen, als zij op een de regering onwelgevallige wijze krl- 0 j Turkije is een dictatuur hoort men leden van de J Turkse oppositie zeggen, t „De oppositie is niet tiek oefenen. Er zitten dan ook vrij wat journalisten gevangen. Hoogleraren en andere docenten die loyaal, zij Vormt een sub „actief deelnemen aan de politiek" kunnen door de minister van onder wijs met pensioen gestuurd worden. Er zijn verscheidene professoren sinds 1954 gedwongen heengegaan. De debatten in het parlement zijn aan banden gelegd. Openbare vergaderin gen kunnen niet zonder toestemming van de regering gehouden worden Nog onlangs heeft de regering een wet doen aannemen, die haar de be- voegdheid geeft rechters, die 25 jaar fg in functie zijn geweest, zonder opgave - voegdheid is al meer dan eens ge bruikt en steeds om politieke rede nen. J versieve organisatie", be- weren regeringsaanhan j gers. De waarheid ligt vermoedelijk in het mid- i den. De democratie kraakt in Turkije, maar het land J geen echte dictatuur, geen politiestaat. Tot deze J J conclusie komen westelijJ Desillusie ke bezoekers, zoals David De oorzaak van deze teleurstellin- J Hotham, verslaggever van ;n is te zoeken in de geweldige hoop press 1-*- die de Turken gesteld hadden op de verkiezingen van 1950. Die verkiezin gen waren werkelijk geheel vrij en United nal, Internatio- j van wie wij neven- volkomen eerlijk. De "zittende rege- 'i staand artikel Ontvingen, i rincr werd weggestemd, en alle Tur- J 4 4 De heer Erling D. Naess, pre sident-directeur van de Naess Shipping Co., Inc. te New-York, heeft bij de tewaterlating van de bij de N V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen gebouw de 19.000 tons tanker „Naess Fal con", waarover wij gisteren reeds berichtten, in een toe spraak de nadruk gelegd op het internationale karakter van het schip, dat begin volgend jaar in dienst wordt gesteld. De bouw wordt gefinancierd door Amerikaanse en Nederlandse belan gen, materialen en hulpwerktuigen werden geleverd door Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Zwit serland, Scandinavië en andere lan den. Het schip wordt gebouwd vol gens de voorschriften van het „Ame rican bureau of shipping", de eisen van de internationale conventie van Genève en de internationale conven tie voor veiligheid ter zee. De heer Naess deelde voorts mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat de „Naess Falcon" onder Liberiaanse vlag zal gaan varen, waarschijnlijk met een Scandinavische bemanning. Het schip heeft een chartercontract voor 5 jaren met de Shell Petroleum Maat schappij. Het schip zal geheel „air-conditioned" worden, met een eigen hut voor iedei lid van de bemanning en een zwem bad op het achterdek voor beman ning en officieren. Panama-Liberia Vervolgens besprak de heer Naess de campagne die thans reeds enige tijd gevoerd wordt tegen schepen onder Panamese en Liberiaanse vlag. Hij zeide, dat deze campagne in hoofdzaak uitgaat van drie groepen, nl. reders in Europa, regeringsinstanties in Europa en internationaal aaneengesloten vak verenigingen. De reders maken bezwaar tegen de concurrentie, die volgens hen onrecht vaardig zou zijn op grond van bepaal de fiscale voordelen, welke genoten zouden worden door de Pan.-Lib eigenaars. Regeringen beschouwen de groei van de Pan.-Lib. vloten als een bedreiging van hun eigen handels vloot en de vakbonden menen, dat aan boord de gages en overige ar beidsvoorwaarden onvolwaardig zijn. De heer Naess zeide, dat dit enige jaren geleden misschien waar was voor enkele alleenstaande gevallen, maar dat dit thans niet meer geldt voor het merendeel van de Pan.-Lib. schepen. Ten aanzien van de plannen van de internationale transportarbeiders fe deratie voor een boycot van Panamese en Liberiaanse schepen, was spreker van mening, dat, indien de federatie in staat is aan te tonen, dat zulke schepen onderbemand zijn of bemand met officieren die onvoldoende diplo ma's en bekwaamheid hebben of uit gerust zijn met onvolwaardige red dingsmiddelen of op andere wijze on zeewaardig kunnen worden bevonden, een actie van de federatie boven kri tiek verheven zou zijn. Zou de actie echter tegen alle Panamese en Libe riaanse schepen gericht zijn, dan zou zo'n boycot slechts uitgelegd kunnen worden als gericht tegen de beide landen Panama en Liberia, alleen om dat zij er in geslaagd zijn eigen han delsvloten op te bouwen. De heer Naess was van oordeel, dat zo'n actie dan een uitdaging voor internationale betrekkingen en regeringen zelf wordt. Volgens hem niet alleen mis leidend, maar zelfs in hoge mate pro vocerend en gevaarlijk. ring werd weggestemd, en alle Tur ken dachten dat de absolute vrijheid was aangebroken. De automobilisten negeerden de aanwijzingen van de verkeersagen ten. Trouwens die agenten (en andere overheidsdienaren zelf) vroegen zich af of zij nog wel gerechtigd waren hun gezag uit te oefenen. De democratische partij ging aan het werk, met een zeer revolutionair programma van technische ontwikke ling. Zij ontdekte al spoedig dat de mate van vrijheid, die zij toegezegd had en waarop men hoopte, niet te verwezenlijken viel. Daarbij kwam, dat de premier, Menderes, zeer gevoelig is voor kri tiek. Hij was al snel geneigd te me nen dat zijn plannen door de opposi tie geobstrueerd werden. En het valt inderdaad niet te ontkennen, dat de oppositie, naar westerse maatstaven gemeten, verre van scrupuleus op treedt. De verkiezingen van 1950 zijn de enige geweest, die onberispelijk ver lopen zijn. Die van 1946, 1954 en 1957 waren alle gekenmerkt door grotere of kleinere onregelmatigheden, al werden die vaak in hoofdzaak ver oorzaakt door onervarenheid en in efficiency. Geen politiestaat De Turken zien nu met spanning uit naar de verkiezingen van 1961 Zal de regering-Menderes, door voor absoluut zuivere verkiezingen te zor gen, het risico aanvaarden van een nederlaag? Doet zij dit niet, dan lij ken moeilijkheden in het land waar schijnlijk. De Turkse democratie kraakt on getwijfeld. Maar toch lijkt het land niet op een echte dictatuur. Ret feit dat ontelbare ontevreden intel lectuelen de eerste de beste buiten lander, die in Ankara aankomt, overstelpen met openlijke en felle kritiek op de regering, bewijst, dat er toch meer vrijheid is dan in echte dictaturen. Ook in de pers en an derszins is de oppositie nog altijd luid. De „gewone" Turk geeft zijn mening met grote openhartigheid te kennen. Er heerst geen politieregiem in Turkije. Niemand kijkt angstig over zijn schouder, alvorens hij over de politiek gaat praten. Er worden niet willekeurig mensen opgepakt Gelijk heid voor de wet is een ieder toege kend. De zwijgzaamheid en de syn thetische eenstemmigheid die de mensen in de politiestaat kenmerken, ontbreken hier ten enenmale. De toekomst zal echter moeten leren of Turkije de democratische of de dictatoriale weg op zal gaan. In 1961 zal de tweesprong bereikt zjjn en zal men moeten kiezen. De Roosendaalse musicus, de 34- jarige heer Will Timmermans, is benoemd tot di recteur van de harmonie „Ons Genoegen" van „De Schelde" te Vlis singen. Dit in op volging van de heer P. de Rooy afkomstig uit Fijn aart. Het is woensdag precies twaalf en een half jaar geleden dat de heer Timmermans, geboren en getogen in het Limburgse, zich te Roosendaal als musicus vestigde. Meteen volgde al zijn benoeming aan de pas opgerichte Roosendaalse muziekschool en wel als leraar piano en orgel. Als pianist ontving hij zijn opleiding aan het mu- zieklyceum te Maastricht. In Roosen daal is de heer Timmermans thans ook directeur van het St. Josephkerk- koor, terwijl hij met succes directeur is van de fanfare De Hoop te Ossen- drecht en de harmonie „Oraaco" te Bergen op Zoom. In Roosendaal maakte de heer Tim mermans zich ook verdienstelijk in het verenigingsleven en was hij op richter en eerste voorzitter van de thans bloeiende vereniging Limburgia. In Vlissingen krijgt deze energieke musicus de directie over een complete harmonie met een nieuw instrumen tarium en een vijftigtal geünifor meerde leden. Tevens is er een jeugdkorps als mede een drumband Beschermheer van de heer „Ons Genoegen'' is ir. Hupkens, directeur van de Mij. De Schelde.

de Stem | 1958 | | pagina 5