Excursie langs objecten van Drie Eilandenplan AMSTLEVEN levensv Zandkreek en Veersegat uniek recreatie-gebied Nieuwe tijdelijke huisvesting r.-k. vormingsschool voor detailhandel Uitvoerige nota over de mogelijkheden Belangrijke mededelingen van ingenieur Dibbits Cultureel contact Indrukwekkende teraarde bestelling Arie Levering Schema van de werkzaamheden Y eere-Beveren W aterschappen op de eilanden Verrassing Exit Algera Om een nieuwe vissershaven op Noord-Beveland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1958 Jongen te Moerdijk verongelukt Onderwijsexpositie „De Emailindustrie" te IJzendijke Ongeluk met brommer te Sas van Gent Dolf ving een piel Faillissementen Overblijfselen van „Huis Oosterstein" blootgelegd Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! De Goese korendag Helft van aanmeldingen moest terzijde worden gelegd Men gaat werken aan plan voor 12-klassige school In West-Europa Sl^bho^tcm Surseance van betaling 3 Tijdens de tournee, welke gisteren het provinciaal bestuur met de Staten leden en enkele andere genodigden langs de objecten van het Drie Eilanden plan maakte, heeft ingenieur Dibbits belangrijke mededelingen gedaan over de stand van zaken bij de Deltawerken. De grote schutsluis in de dam tussen Noord- en Zuid-Beveland, die een breedte van twintig meter en een lengte van honderdveertig a honderdvijftig meter krijgt, komt klaar in 1960, ter wijl in 1961 de dam en de basculebrug over de sluis gereed zullen zijn en hopelijk ook de op de dam aansluitende wegen. Het schema voor de dam door het Veersegat, welke Noord-Beveland en Walcheren moet verbinden, is als volgt: volgend jaar wordt voortge gaan met de bodembezinking en de aanleg van een stuk dijk van de Wal- cherse oever uit. In 1960 volgt verde re doortrekking van de dam en het vormen van het zogenaamde winter- sluitgat, dat een breedte krijgt van driehonderd meter: in 1961 za) men dit gat sluiten met zeven vijfenveer tig meter lange en zeven meter hoge doorlaatcaissons en in 1962 volgt dan de afwerking van de dam en de aan sluiting op de wegen; zodat eind 1962 het werk opgeleverd kan worden. Wat de verdere Deltawerken aan gaat: de havenwerken bij Bruinisse vorderen goed en men ligt al op het tijdschema voor; in 1963 zullen de Grevelingen afgesloten zijn en in 1964 is het isolement van Schouwen en Duiveland opgeheven. De afsluiting van het Brouwershavensegat zal in 1970 voltooid zijn en die van de Oos- terschelde in 1978, wat twee jaar eer der is dan aanvankelijk werd ge noemd. Na bezichtiging van de bouw put voor de damkreeksluis bij Kats is men naar Veere gevaren, waar een wandeling gemaakt werd over de ze ventienhonderd meter lange dam, die reeds van Noord-Beveland uit in het Veersegat is gelegd en een hoogte heeft van niet minder dan dertien en een halve meter boven N.A.P., wat veel hoger is dan de dijken op Noord- Beveland. De totale breedte van de dam van teen tot binnenberm is hon derdtachtig meter. Het gehele Veer segat is negenentwintighonderd meter breed, zodat er nog twaalfhonderd meter dam moet worden gelegd. Tijdens diner Tijdens het diner in hotel De Burg, dat tot besluit van deze geslaagde en nuttige excursie volgde, heeft inge nieur Dibbits enkele vragen beant woord. Hij deelde mede, dat de Zeeuwse vissers en voornamelijk de garnalenvissers uit Veere niet onge rust behoeven te zijn, dat zij gehin derd zullen worden in hun werkzaam heden door de uitvoering van de aan leg der afsluitdam tussen Vrouwen polder en Noord-Beveland. Want in 1961 zal deze dam gereed zijn, doch in 1960 wordt begonnen met het zin ken van de laatste benodigde zink- stukken. Zo lang mogelijk zullen de Zeeuwse vissers vrije doorvaart ge nieten. Wat de ongerustheid onder de Veerse vissers betreft ten aanzien van de te scheppen vissershaven bij Colijnsplaat deelde ir. Dibbits mede, dat het opgestelde rapport over deze Veerse vissers en de nieuwe vissers haven Colijnsplaat reeds een viertal maanden bestudeerd wordt door een speciale commissie. Op 14 oktober zal hij nadere mededelingen hierover doen. Dit had hij reeds toegezegd aan Gedeputeerde Staten. Dat er tot dus ver geen gelden op de rijksbegroting zijn gesteld voor een mogelijke uit voering van de nieuwe vissershaven, achtte hij van minder groot belang. Ten eerste zijn er in de visserijwer- ken nog enkele duistere punten, de uitvoering van het plan Colijnsplaat- haven zal ongeveer een miljoen ver gen en men heeft dan' nog altijd de mogelijkheid: het middel van de suppletaire begroting. leg met de provinciale waterstaat van Zeeland. Wat het financiële gedeelte betreft, achtte hij dit niet mis. Want de uitvoering van de proeven in het Veersegat en het plan Grevelingen, waarheen de oestercultuur zal wor den overgebracht, vergt een bedrag van minstens tachtig tot negentig miljoen gulden. Bovendien zal bij de uitvoering van het plan Grevelingen er ook een maatschappelijk probleem op te lossen zijn, omdat dan een groot deel van de bevolking van Ierseke naar deze streek moet worden over geplaatst. Slotwoord Aan het eind van deze avond heeft de commissaris van de koningin een slotwoord gesproken, waarin hij zijn vreugde uitsprak over deze bijzonder De vrienden van mijn vrienden Het stadsbestuur en de archivaris van het nabij Antwerpen gelegen Be veren, hebben contact gezocht met de vereniging .Vrienden van Veere*', omdat er tussen beide plaatsen sinds de vijftiende eeuw een band bestaat. In 1486 huwde Anna van Borsele, dochter van Wolferd de zesde, heer van Veere en stadhouder van Holland en Zeeland, met Philips van Bourgon- dië, heer van Beveren, Philips was een zoon van Anthony, uit het huwe lijk van Anna en Philips werd Adolf geboren, die in 1540 overleed en begra ven werd op „Sandenburgh" het kasteel van de heren van Veere maar wiens gebalsemde hart nog steeds bewaard wordt in de parochia le kerk van Beveren. Wanneer de vereniging „Vrienden van Veere" in 1959 haar jaarcongres te Veere zal houden, zullen afgevaar digden uit Beveren daarbij aanwezig zijn. De voorzitter van de vereniging „Vrienden van Veere" dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, heeft van het gemeentebestuur van Beveren een uitnodiging ontvangen om daar be sprekingen over het cultureel contact tussen beide plaatsen te komen voe ren en voor de vereniging „Vrienden van Veere" een lezing te houden over „de heren van Veere". Oester problemen Ingenieur Dibbits heeft voorts en kele belangrijke dingen bekend ge maakt over de te nemen oesterproe- ven in het Veersegat. De oesterpro blemen kunnen onderverdeeld wor den in drie problemen, te weten een biologisch, een technisch en een fi nancieel probleem. Het biologisch ge deelte is wat de proef in het Veerse gat betreft vrijwel opgelost. Het technische gedeelte: eind van dit jaar zal er een rapport gepubliceerd wor den, dat is opgemaakt in i?auw over- Uitwonende eigenaren hoofdingeland De rentmeester van het kroondo mein op do Zeeuwse eilanden had onlangs bezwaar gemaakt tegen het uitsluiten der uitwonende eigenaren van gronden in waterschappen van de functie van hoofdingeland Naar aanleiding hiervan schrijven G.S. thans aan de leden der Prov Staten o m.: „Ongetwijfeld geldt nog steeds, dat het wonen van de hoofdingelan den binnen het gebied van het wa terschap met het oog op de binding aan dat waterschap van groot belang is te achten. Ontkend kan echter niet worden, dat verschillende uitwonende eigena-^ ren desniettegenstaande steeds de ai- gemene belangen van het waterschap hebben voorgestaan. In het bijzonder denken wij hierbij aan het Kroondo mein, het Staatsdomein en particu lieren. Nadat wij dit punt andermaal am pel hebben overwogen komt het ons ter erkenning van de verdiensten van bedoelde eigenaren in het verleden toch wel gewenst voor, althans in zeer beperkte mate de mogelijkheid te openen, dat uitwonende eigenaren zitting hebben in de algemene ver gadering, waarbij wij denken aan on geveer een tiende gedeelte der hoofd ingelanden." G.S. stellen nu voor de mogelijkheid te openen dat in de waterschappen Schouwen, Tholen, N. Beveland en Z - Beveland resp. 4. 3. 2 en 8 hoofdin gelanden worden benoemd, die buiten het waterjQitai» wSöjHk Gistermiddag omstreeks half zes heeft te Moerdijk een ongeluk plaats gegrepen met dodelijke afloop. Bij het oversteken van de straat geraakte de vijfjarige Peter de Ridder onder een bus met werkvolk. De jongen overleed ter plaatse. De stichting Onderwijstentoonstel lingen te 's-Gravenhage, welke stich ting reeds meermalen onderwijsten toonstellingen voor IJzendijke en om liggende gemeenten heeft georgani seerd, zal van 10 tot 24 oktober 1958 in het raadhuis een tentoonstelling houden, genaamd „De Emailindu strie". De tentoonstelling is weer zo inge richt, dat de onderwijzer of leraar zelf als rondleider zal kunnen optreden voor de leerlingen. De opening met voorlichting zal plaats vinden in het gemeentehuis op 9 oktober. Hiervoor werden uitgenodigd het onderwijzend personeel van Biervliet, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. De expositie is vooral van belang voor meisjes, opdat zij voor later we ten wat goed en wat slecht email is. De jongens zullen weer veel be langstelling voor het fabricage-proces tonen. Voor het echtpaar de Z, uit Terneu- zen is een rit op de brommer naar Sas van Gent minder prettig afge lopen. De heer de Z. reed met zijn echtgenote als duopassagiere op het rijwielpad langs het kanaal. Onge veer halverwege tussen Driekwart en Sas van Gent, haalde hij twee voor hem rijdende bromfietsers in. Op het moment, dat hij deze twee wilde pas seren, week de achterste op zijn beurt naar rechts om de voor hem rijdende brommer in te halen. Door deze onverwachte manoeuvre kwam de heer de Z. in de grasberm terecht. Hij en zijn echtgenote kwamen zo on gelukkig te vallen, dat beiden naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Hier bleek, dat de heer de Z. een kaakfractuur had opgelopen. Zijn echtgenote was suechts licht gewond De rijkspolitie van de brigade Sas van Gent stelt een onderzoek in. geslaagde en nuttige tournee. Hij deelde mee, dat hij zich heeft bera den over het probleem van de opge legde vrachtschepen in het Noordsloe, doch hier voorshands nog geen oplos sing zag. Op dit moment liggen er reeds twee opgelegde vrachtschepen en hem was ter ore gekomen, dat er nog een tiental stuks bij zouden ko men. Wat de kwestie van de aanslui tende wegen op de dammen van het Drie Eilandenplan betreft deelde hij mede, dat getracht zal worden om de uitvoering van de aansluitende we gen zoveel mogelijk te bespoedigen. Er moet echter een vorm van sa menwerking bezien worden om deze spoedige totstandkoming te kunnen realiseren. Hij gaf echter de verzeke ring, dat de wegen gereed zullen zijn wanneer de dammen in 1961 zullen zijn voltooid. In zijn vrije uren is de weger van de gemeentelijke weegbrug te Hulst, de heer Dolf Koemans, een verwoed visser. Nu had hij zaterdag zijn hengel uitgelegd in de buitenvest naast de weegbrug en had aan zijn haak een pluim pje brood gedaan om zo een kar per te verschalken. Er kwam on dertussen echter een klant om te wegen en Dolf vroeg aan vader Jan om even op zijn hengel te passen. Hij was nog maar net in de weegbrug of daar hoorde hij zijn vader roepen: Dolf, Dolf. Dolf keek naar buiten en hij zag zijn hengel flink gebogen staan in de handen van zijn vader. Hij be dacht zich geen ogenblik en ren de met zijn schepnet naar buiten. Het was echter geen karper, die aan het pluimpje brood had gebe ten, maar een wilde eend. Hevig fladderend kreeg men de wilde eend (piel) aan de kant. De haak zat goed gepikt, maar men slaag de er toch in deze zonder noe menswaardige verwondingen te verwijderen, waarna de eend haar vrijheid herkreeg. Uitgesproken zijn de faillissemen ten van G. van Emden, autorijschool, Hogeweg 13, Vlissingen. R. C. Mr. A. W. Thöne. Cur. Mr. J. G. v. d. Burgt, Goes. A. Overdulve, caféhouder, Lan ge Zeedijk 7, Haamstede. R. C. Mr. C. E. Coester. Cur. Mr. K. A. Keuning, Zi*r&2e«t Onder meer dan gewone belang stelling is maandagmiddag op de Noorder Begraafplaats te Vlissingen 't stoffelijk overschot van de donderdag op zo tragische wijze in het zieken huis overleden heer A. W. Levering, onder meer voorzitter van de voet balclub „Vlissingen", groot animator van de sportbeoefening in het alge meen en voor de jeugd in het bijzon der en zeker niet in de laatste plaats uitstekend sportjournalist, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Honderden van alle richtingen en uit alle lagen van de Vlissingse sa menleving en tientallen van daarbui ten, waren op de begraafplaats aan wezig om „Arie" de laatste droeve eer te bewijzen. In treffende bewoordingen schetste aan de geopende groeve de heer J. W. Hupkes, lid der adviescommissie van de v.c. „Vlissingen", die tevens sprak namens het bestuur van deze vereni ging. het werkzame leven van de ver scheiden voorzitter. Hij herinnerde aan de grote tegenslagen, die de heer Levering vroeger te verwerken heeft gekregen en aan de schitterende wij ze, waarop hij zich er doorheen sloeg. Hij verrichtte het werk in al zijn functies met grote toewijding en leef de zich tenslotte uit in de sport. De rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek te Amersfoort, heeft in de polder Oosterland, nabij de buurtschap Vianen van de gemeen te Ouwerkerk, de overblijfselen bloot gelegd van het uit de tweede helft der veertiende eeuw daterende slot „Huis Oosterstein". Funderingen en muur- resten werden gevonden van hoofd en bijgebouwen en van de toren. Naar de heer Renaud van de rijksdienst ons mededeelde, geven de gevonden overblijfselen een mooi compleet voor beeld van een versterkt huis uit de veertiende eeuw. De resten van het slot behoren aan de ambachtsheer van Oosterland, ba ron C. Schimmelpenninck van der Oye. Voorts werd nog gesproken door de hoofdinspecteur van het verkeer in het district Zeeland, de heer J. Later, door wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage, namens het Vlissingse ge meentebestuur en namens de stichting Sportbelangen, door de heer J. Bom namens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, door de heer Jan Liber, onder meer namens de Nederlandse Sport-Pers, en tenslotte door een vertegenwoor diger van de voetbalvereniging „Mid delburg", voor welke vereniging de heer Levering eveneens grote ver diensten heeft gehad. Een broer van de overledene dankte namens de fa milie voor de we] zeer indrukwek kende belangstelling. (Advertentie) Wiilj Schobbe, Nederlands drukst bezette solo-trompettist. Com poneert. arrangeert, repeteert, musiceert - raak 15 uur per dag. Ongewild hebben wij in ons verslag van de Goese korendag Ovezande te kort gedaan. Ook het koor van deze parochie was namelijk vertegenwoor digd en nog wel met zestien zangers. De r.-k. vormingsschool voor de detailhandel „St. Olof" te Breda, een 4-jarige handelsdag school voor Noordbrabant en Zeeland, is gisteren het tweede jaar van haar bestaan ingegaan met de feestelijke opening van een nieuwe verblijfsruimte in de Cingelstraat: vier modern in gerichte, buitengewoon geacom- modeerde klaslokalen en een di- recteur-lerarenkamer. Men is heel blij met het nieuwe schoolgebouw, maar er heerste geen hoera-stemming tijdens de officiële openingsbijeenkomst in de bovenzaal van Moderne. De woorden van ir. J. G. Gooden, directeur van openbare werken te Breda, verklaarden veel. Deze zei, dat het saneringsproces van Wanneer over een drietal jaren de dijken in het Veersegat en de Zand kreek zijn gesloten en het Drie Eilandenplaii een werkelijkheid zal zijn geworden dan breekt er voor dit hele gebied een nieuwe periode aan. In de Technische Adviescommissie van het Drie Eilandengebied is herhaalde lijk over de mogelijke ontwikkeling van dit gebied gesproken en deze be sprekingen hebben geleid tot het verschijnen van een uitvoerige nota over ,,De ontwikkeling van de recreatie in het gebied Veersegat-Zandkreek". De nota bepaalt zich in hoofdzaak tot de aspecten van de recreatie, waarbij ook de nabuurbescherming is betrokken. De ligging van het gebied wordt ui terst gunstig genoemd, omdat Zee land centraal is gelegen binnen enke le zeer grote bevolkingsconcentraties van overwegend stedelijke aard. Bin nen een cirkel van hemelsbreed wo nen 25 a 30 miljoen personen. Zij ver tegenwoordigen een concentratie van koopkracht en dus van mogelijkhe den van vakantiebesteding welke waarschijnlijk zijn gelijke niet vindt op de wereld. Gezien de duidelijke tendens tot verkorting van de werk week en tot vergroting van het aantal automobielen, kan gesteld worden dat te zijner tijd Zeeland en het Drie Ei landengebied liggen binnen een week end-afstand voor 25 a 30 miljoen men sen. Het dagbezoek kan eveneens van zeer grote betekenis worden. Bij het aannemen van een straal, hemels breed groot 90 km hetgeen bij goede verbindingswegen een tijdaf- stand van gemiddeld 2 uur zou bete kenen zullen te zijner tijd Zeeland en het Drie Eilandengebied liggen binnen dagafstand voor meer dan 5 miljoen personen Het van de zee afgesloten ge bied kan bijzonder aantrekkelijk worden en biedt een unieke mo gelijkheid, de genoegens van de binnen-watersport te combine ren met de strandrecreatie. De uitvoering van het Deltaplan ontsluit het gebied en geeft het directe verbindingen naar het noorden en het oosten. Het is wenselijk in het westelijk ge deelte van dit gebied de nadruk te leggen op de recreatieve ont wikkeling, in het oostelijk ge deelte de nadruk te leggen op de agrarische mogelijkheden en de natuurbescherming. Watersport Na afdamming ontstaat er een bin nenwater met een lengte van 22 km en een breedte variërend tussen de 250 en 1500 meter. Voor het eerst krijgt Zeeland een uitgestrekt gebied voor de watersport met kleine vaar tuigen, een watersportgebied met een wateroppervlakte gelijk aan de Ka- gerplassen, Loosdreehtseplassen en de Reeuwijkse Plassen tezamen Het zou dus mogelijkheden bieden voor ongeveer 4.000 bootjes Ontwikkeling van de watersport is slechts mogelijk indien langs de oe vers voldoende accommodatie aan wezig is. Centraal gelegen in het wes telijk watergebied, dat de belangrijk ste thuisbasis wordt voor de water sport is de stad Veere. Er is dus alle aanleiding om Veere te zien als het belangrijkste centrum voor de water sport Als „oostelijke pool" komt het j meest in aanmerking Kortgene, de enige kern, die directe relatie heeft met het water. Voor de kleinere steunpunten voor de watersport spreekt het Rapport zich uit voor de gemeenten Vrouwen polder, Wissenkerke, de Oranjeplaat bij Arnemuiden en Wolfaartsdijk, dat twee mogelijkheden krijgt: één bij het Veerhuis en één meer naar het oos ten. Het haventje van Vrouwenpolder zal waarschijnlijk de meeste kansen hebben en t.z.t. uit kunnen groeien tot een volledige jachthaven. Gebruik oevers Het gebruik van de oevers voor de recreatie acht men minstens even belangrijk als de recreatie op het wa ter zelf. Volstaan zal kunnen worden met enkele wandelwegen, fietspaden en de auto-toerwegen Afsluitdijk Veersegat. Dijk Vrouwenpolder-Vee- re, weg Veere-Oranjeplaat, weg Oranjeplaat-Monding ,,De Piet". Voor de recreatie op het land geeft het rapport richtlijnen aan voor het kamperen, het verblijf in bungalows en zomerhuizen, hotels, gezelligheids centrum etc. In de gemeente Wissen kerke, ten zuidoosten van de afsluit dijk werd een kampeercentrum ge projecteerd. Denkbaar is het dat bij Vrouwenpolder één of twee van deze centra zouden komen. Een vierde centrum zou kunnen worden ontwik keld in het Krekengebied. Natuurbescherming De wensen inzake de natuurbe scherming zijn kenbaar gemaakt door de Contactcommissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming in een ontwerp-bestemmingsplan Veer segat-Zandkreek Voorgesteld wordt, drie natuurreservaten te handhaven van zodanige grootte, dat de betref fende levensgemeenschappen zich on gestoord kunnen ontwikkelen en handhaven. In het voorlopig schema van de recreatie en de natuurbescherming zijn het zuidelijk deel van de Goud plaat en de Middelplaten bestemd tot natuurgebied. Het bestemmen tot natuurgebied van de Haringvreter is een moeilijker geval. Deze droogval lende plaat ligt recht tegenover Vee re. het centrum van de bedrijvig heid. de binnenstad sneller gaat dan op het eerste gezicht lijkt. Ook het gebouw, waarin de school nu is ondergebracht zal over enkele jaren afgebroken moeten worden, ongeveer gelijktijdig met het gebouw van openbare wer ken in de Karnemelkstraat. Ir. Gooden, die namens de gemeen te sprak, hoopte, dat de school niet alleen deskundigheid en een juiste al gemene vorming bij de leerlingen zal kweken, maar ook, dat hun een grote mate van zelfvertrouwen zal worden bijgebracht. In dit verband wees ir. Gooden op „te weinig initiatieven van de middenstand om ook in de nieuwe woonwijken bestaansmogelijkheden te zoeken." De heer H. Wouters, voorzitter van het schoolbestuur, gaf toe, dat de vestiging van de middenstand in de nieuwe wijken te wensen over laat. Hij schreef dit echter niet al leen toe aan gebrek aan initiatief, maar ook aan de duurte van gebou wen en grond. T eamgeest De eerste woorden van gelukwens werden geuit door mej. E. Lommer, inspectrice van het nijverheidsonder wijs. Tijdens haar bezoeken in het eerste studiejaar had zij steeds een uitstekende teamgeest geconstateerd bij directeur en leerkrachten en grote interesse ondervonden bij het be stuur. De heer E. Manse, directeur van de Centrale van Katholiek Handelsonder wijs. wees op het belang van deze specifieke opleiding voor zelfstandi gen in het midden- en kleinbedrijf. De leerlingen spoorde hij aan zich in te spannen, niet alleen tot heil van zichzelf, maar ook in het belang van de school. Mr. J. Kamerbeek, directeur van de katholieke middenstandsbond in het bisdom Breda, citeerde prof. Ro gier, die onlangs heeft gezegd, dat de tekorten in de katholieke samenleving de consequenties zijn van de eman cipatie. „Met deze school is een van de tekorten in het bisdom Breda op geheven", aldus mr. Kamerbeek. De directeur van de school, de heer N. van Herpen, liet uitkomen dat de school óók in het opgeknapte pand in de Cingelstraat nog belem merd wordt in haar mogelijkheden. De helft van de aanmeldingen moest dit jaar terzijde worden gelegd (de school herbergt op het ogenblik 92 leerlingenwaaronder negen meis jes). De plannen voor de toekomst be staan uit de bouw van een 12-klassi- school met vier praktijk- en acht theorielokalen. Een dergelijke ruime accommodatie is noodzakelijk om aan de belangstelling voor dit onderwijs in Brabant en Zeeland tegemoet te komen. Erg blij De heer v. Herpen was overigens erg blij met deze voorlopige huisves ting. Er was van gemaakt wat er maar van te maken was. Bijzondere woorden van dank hiervoor richtte de directeur tot de heer J. Verhoe ven, (echnisch hoofdambtenaar van openbare werken, en de heer A. v. d. Horste ieraar creatief-technische ar beid bij de school. Nadat de heer v. Herpen nog beklemtoond had. dat de school geen streng boekjes-program ma volgt, maar op het praktische on derwijs is afgestemd, dankte hij de ouders voor de grote belangstelling, die zij tot nu toe voor het wel en wee van de school hadden getoond. De opening werd o.a. bijgewoond door mr. C. Merkelbach van Enkhui zen, oud-inspecteur van het lager on derwijs te Breda en zijn opvolger, de heer P. Eggermont. Gistermiddag waren de ouders in de gelegenheid de nieuwe school ruimte te bezichtigen. pEKING heeft voor een daverende verrassing gezorgd. In een bloemzoete boodschap aan alle be woners van Formosa, Pescadores, Quemoy en Matsoe wordt een schier ononderbroken bombardement op de twee laatstgenoemde eilanden sinds de 23e augustus genoemd: het afvuren van een stuk of wat gra naten „om uw aandacht te vragen". Terwijl honderden militairen en burgers in die tijd meedogenloos zijn verpletterd onder die regen van vuur en staal, wordt nu gezegd: Uit humanitaire overwegingen zuilen we het vuren een week lang sta ken. Dan behoeven die 130.000 mi litairen en burgers op Quemoy niet langer honger en koude te lijden... De gewone logica is hier totaal zoek. Politieke logica zit er echter wel achter. Men wil een wig drijven tussen de bewoners van de kust- eilanden en hun leiders, maar meer nog: Men wil de zaak-Formosa ge heel loskoppelen van de bemoeienis der Verenigde Staten. Een onder linge regeling, desnoods een over eenkomst met „de verrader" Tsjang Kai Sjek staat voor ogen, als d« macht van Amerika maar verdwijnt uit het westelijk deel van de Stille Oceaan. Dit alles komt op een tijd stip, dat Eisenhower en Dulles iet wat aan het wankelen waren ge gaan in hun vastberadenheid ten opzichte van Quemoy en Matsoe tot grote ontsteltenis van de regering in Taipeh. Hier wordt een zeer lis tig spel gespeeld en het valt te be zien, of de niet al te vaardig ma noeuvrerende diplomaten in Wash ington daartegen opgewassen zijn. Laten we er ons in ieder geval over verheugen, dat het kanongebulder voorlopig zwijgt. Dat maakt het onderhandelen gemakkelijker. {-[ET heengaan van minister Algera, nog vóór de behandeling van zijn begroting, is zeker in wijde kring met leedwezen vernomen. Hij was een harde werker, die zich ver rassend snel had ingewerkt in een enorme stapel van problemen. Hij heeft in eerste instantie de beslis sing moeten nemen ten aanzien van het indienen van de Deltawet, een feit van historische betekenis. Voor de noden van west-Brabant en Zee land heeft hij o'ok anderszins veel begrip getoond en er worden nu tal van werken in gang gezet, welke de ontwikkeling naar breder taken van deze gewesten zullen steunen. Jammer is alleen, dat de kwestie der veertarieven kortsluitingen heeft veroorzaakt tussen hem en Zeeland, tussen hem en het parle ment. Voor het overige zal men aan het bewind-Algera de heugenis bewaren van een vruchtbare periode op het belangrijke terrein van Ver keer en Waterstaat. Voor zijn op volger zal het niet gemakkelijk zijn hem te evenaren, laat staan te over treffen. Het ligt aan de politieke verhoudingen, dat die opvolger slechts gezocht kan worden in anti revolutionaire kring. Toch eigenlijk iets wonderlijks, dat voor zo'n func tie de kring zo eng getrokken moet worden, terwijl hoogst bekwamen daarbuiten geen kans kunnen krij gen. Dat zit echter vast aan het beroemde „politieke evenwicht", in 1956 met zo ontzaglijk veel moeite in elkaar geknutseld. (Advertentie) eiken dag een glaasje Zo men weet moeten, als Veere van de zee wordt afgesloten, de Arnemui- dense en Veerse vissers elders „on derdak" zoeken voor hun vloot. De algemene wens is: Colijnsplaat. Di verse stappen zijn in die richting ge daan, maar omdat Den Haag blijft zwijgen, worden de vissers ongedul dig. Het bestuur van de „Zevibel" heeft zich, na een vergadering met de vissers te Arnemuiden, over een en ander beraden en nam het besluit om een audiëntie aan te vragen bij de minister van Verkeer en Water staat en te proberen op de hoogte te komen van de plannen tot bouw van een vervangende haven. Ook de „Ze vibel" geeft de voorkeur aan Colijns plaat. Het bestuur van Zevibel heeft van dit voornemen ook kennis gegeven aan Ged. Staten van Zeeland en aan de stichting Nederlandse visserij. Aldus deelde de voorziter, de heer A. Lockefeer, uit Hulst, ons mee. Aan C. van de Velde, timmerman aannemer, Biezelinge voorlopig sur séance van betaling verleend. Be windvoerder is Mr. J. G. v. d. Burgt, Klokstraat 3. Goes Aan de C. V. H. J. de Pont-Man- naerts. Nieuwstraat 25, Alphen, en aldaar h/o de naam Bulldog Schoen fabrieken en P. J. C. de Pont Station straat 25, Rijen is definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van 1 jaar, ingaande 16 mei 1958.

de Stem | 1958 | | pagina 3