Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland B Boerenleenbank Aardenburg gaf opening van zaken MANTELS B Dagblad De Stem D. Bastiaansen uit Galder op slag gedood Afscheiding van Sluis Kath. invalidenbond te Terneuzen in congres "AKKERTJES" Scl wel Interne verbond voor vlas en hennep Congres te Oostende Kassier nam ontslag WAKEN TEGEN VEREENZAMING R.-k. Jeugdgebouw te Aardenburg heropend Kadervergadering KAB te Oostburg T a r ra-percentage mosselen verhoogd Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1958 Biervliet OORLOGSTUIG Hoewel de oorlog nu reeds ruim 13 jaren tot het verleden behoort wordt men in Biervliet nog steeds 'met her inneringen hieraan geconfronteerd. Zo werd nu weer een gevaarlijk uit ziende granaat gevonden op de boer derij van de heer M. Verplanke in de St. Pieterspolder. De Mijnopruimingsdienst werd in middels van deze vondst in kennis gesteld, zodat het gevaarlijke tuig wel gauw verwijderd zal worden. SERENADE De Koninklijke Muziekvereniging Harmonie" alhier, bracht samen met de jeugddrumband een serenade aan haar voorzitter, de heer H. A. M. van de Vijver. Deze herdacht nl. zijn 25- jarig jubileum als dierenarts. De heer van de Vijver stelde deze sympathieke geste bijzonder op prijs. De heer van de Vijver had op deze jubileumdag trouwens toch nogal wat blijken van waardering in ontvangst te nemen. Velen kwamen deze sympathieke vee arts hun gelukwensen aanbieden. Vaak gingen deze gelukwensen van een bloemstuk e.d. vergezeld. Craauw CIRCUSVOORSTELLING Zaterdag en zondag gaf het reizend Tsjechoslowaaks Circus Hermanos- Maxon een voorstelling op het terrein achter de school. De belangstelling was niet slecht, maar toch te klein, gezien het pro gramma dat werd gepresenteerd. De bezoekers waren eenstemmig van oor deel, dat het afgewerkte programma alleszins de moeite waard was. Moge lijk dat de kermis te Hulst veel in vloed heeft gehad op het bezoek aan het circus. HULST Conservering van „Dobbele Poort" De rijksdienst voor monumenten zorg heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van conser vering van de vroegere Dobbele Poort" die men aan het uitgraven is. Het onderzoek werd verricht door de architect Wisse uit Den Haag. Er is ook een begroting opgemaakt voor het conserveringswerk. Hoewel er nog geen definitieve plannen bekend zijn. is het toch wel waarschijnlijk dat het conserveringswerk dat dus geen restauratie betekent herstel van de drie schietgaten die nu kapot zijn, inhoudt. De bovenkant van het poort gebouw za] waarschijnlijk worden af gedekt met een laag beton waarop bitumen wordt aangebracht. Hengstdijk CIRCUSVOORSTELLING Voor een talrijk en dankbaar pu bliek, gaf circus Hermanos Maxon een zeer geslaagde voorstelling. Dit cir cus. van Tsjechische oorsprong, is eni ge tijd geleden naar het westen uit geweken en heeft politiek asiel ver kregen. Het maakt thans na Oosten rijk, Duitsland en België een tournee door Nederland, waarbij zij worden bijgestaan door een bekend Neder lands artiest. Het programma was voortreffelijk verzorgd en vooral de nummers koorddansen, piramidebouw en wild west-show oogstten bijzonder veel bij val. Opmerkelijk waren eveneens de prestaties, verricht door de jeugdige artiesten. St.-Jansteen BOTSING Zondagmiddag kwam het in de Wil- helminastraat tot een botsing tussen een auto van de heer C. V. uit Heikant en een Belgische motorrijder. De motorrijder, die uit de Oude Drydyck kwam, had zeer waarschijn lijk geen erg in het stopbord en reed bovenop de auto. Gelukkig beperkte zich een en ander tot materiële scha de. Kapellebrug Door spin verongelukt De heer R. F. uit de gemeente St. Jansteen reed vergezeld van zijn vrouw, met zijn luxe auto in de Gent- sevaartstraat in de richting van de Belgische grens. Geplaagd door een spin die in zijn auto was terechtgeko men, sloeg hij naar het dier, maar had ondertussen geen erg in een langs de weg geparkeerde veewagen van de heer V. Met grote kracht reed hij op deze wagen. Beide auto's werden zwaar beschadigd en mevrouw F. werd met inwendige kneuzingen en een gebro ken pols naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. De heer F. kwam er met enkele schaafwonden af. /V ieuw-Mamen VEESMOKKEL Ambtenaren van de Centrale Veld dienst zagen aan de Kielweg ver dachte bewegingen. Zij ontdekten, dat een zwartbonte kalfvaars over het erf liep van de landbouwer P. Zij slaagden er in het dier te grij pen en in beslag te nemen. P. werd aan een verhoor onderworpen, maar de ambtenaren kregen geen bewijs in handen, waaruit bleek, dat P. schul dig of medeplichtig was aan de veesmokkel. De dader, die wist te ontkomen, heeft in ieder geval een schade van enkele honderden guldens. Kloosterzande DIEPVRIESINSTALLATIE Voor de onlangs opgerichte coöpe ratie ter exploitatie van een te bou wen diepvrieskluis hebben zich al ruim dertig leden opgegeven. Het ligt in de bedoeling de kluis op 1 novem ber a.s. in werking te stellen. OOSTBURG Franse coupe Voor een stampvolle zaal in hotel de Eenhoorn vond de zeer geslaagde eer ste avond van de tweedaagse mode show van het modehuis P. van der Plas plaats. Bij de aankleding van het podium en de wandversiering was het meubilair verzorgd door de firma Bel- dirok, opgesierd met bloemen van de firma Guiran .zodat een en ander een zeer gezellige indruk maakte. Onder leiding van mevrouw van der Heyt werd door de mannequins Peggi, Wil man, Benita en Eta een kerncollectie japonnen, mantels, mantelkostuums, rokken, bloeses, truitjes en regenman tels getoond, waarvan er diverse wa ren met een echte Franse coupe voor het aanstaande winterseizoen. Bij de elegante mantelmodellen en de flateu- ze mantelkostuums en japonnen viel vooral op de zorg, die besteed was aan de ruglijn en de knoopgarnering. De fraaie bijpassende hoeden waren van de firma Rodts-Stokkerman, terwijl de firma van Kampen de verzorging van de schoenen en lederwaren op zich had genomen. De mannenkleding werd op populaire wijze getoond door de in valler-mannequin „Fred", terwijl An- nemieke en Marian op vlotte wijze de kinderkleding lieten zien. De zeer rui me collectie toonde veel modellen voor „ieders beurs", terwijl de „gezette" dames niet vergeten werden. Sluiskil KAARTAVOND K.A.B. Zaterdagavond is de K.A.B. weer gestart met haar als vanouds succes volle kaartavonden. Ditmaal werd er gekaart om vleesprijzen en kolen. Er waren 60 kaarters en twintig prijzen. Uitslag van de eerste tien: 1. L. Smo- lenaars, 2. de Rijke, 3. P. Hiel, 4. J. Luycks, 5. A. de Smit, 6. Cl. Bracke, 7. W. v. d. Velde, 9. F. Schoof, 10. J. Vanhyfte. Extra prijzen: Jac. Wul- lems en Jac. Luycks. KALKOENSCHIETING. De handboogmaatschappij voor de staande wip ,,De Herleving", heeft succes behaald met de door haar ge organiseerde kalkoenschieting. Er waren 91 schutters, waaronder veel zuiderburen. De uitslag was: Hoogvogel: P. Driedijk, Heinkens- zand; eerste zijvogel: A. de Krijger, Sluiskil,; tweede zijvogel: G. Ver van Wijnbergen. Oost-Eeklo (B.); heye, Ellewoutsdijk; eerste kal: L. tweede kal: P. Baard, Koewacht. De heer R. Begeijn uit Terneuzen schoot de meeste vogels af (5 stuks). Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen- Hulst Dubbele Poort 7 Tel 102 RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N Karhof Redacteur voor Walcheren: J M",as RayunoeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp r 1 50 en u40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. W aterlandkerkje LOCO-BURGEMEESTER In een vergadering van b. en w. werd voor de komende zittingsperiode benoemd tot loco-burgermeester, de heer A. A. Buijck (K.V.P.). Zuiddorpe Uit de gemeenteraad De beëdiging van het raadslid, de heer D'Hert, kon voor de tweede maal niet doorgaan wegens ziekte. Wegens het geval „Dentalcor" wordt aan de r.-k. school een nieuwe ingang tot het schoolgebouw gemaakt, zulks met inachtneming van art. 72 der onderwijswet. Aan de „Vogelwacht oost-Zeeuwsch-Vlaanderen" wordt 'n jaarlijkse subsidie toegekend van f 10. De uitbreiding riolering zal als werk- object deze winter worden uitgevoerd. Een geldlening van f 5000,- wordt aangegaan. In 1959 zal een bevolkings onderzoek worden gehoude" De be groting 1959 wordt aang"' i Door de heer van Hoecke werd ten balletje opgegooid ter verkrijging van een schoolbusdienst voor de kinderen uit de Oudepolder. De mogelijkheid hier van zal worden overwogen. TERNEUZEN Burgerlijke Stand Geboren: Frederik zv Abraham Ha melinkden Engelsman; Peter zv Luciën LafortHendrix; Carla dv Antonius FassaertBoerbooms; Cor nelia dv Adrianus Grinwisvan der Velde. Marinus zv Hermanus Ruben' van Dixhoorn, Jan, zv Levinus DielemanPostma; Ronald zv Robert de Vliegerevan Es, wonende te Axel. Henk zv Gerard HuysMe- •ganck. wonende te Axel. Maria dv Aloysius VinkVerschooten. Huwelijksaangiften: Marinus de Vos 25 jaar, wonende te Nijmegen en Francina de Regt 23 jaar. Adrianus van Driel, 23 jaar en Maria Maas, 18 jaar. Huwelijksvoltrekkingen. Adrianus Hamelink, 22 jaar en Catharina de Rijk 20 jaar. Hermanus Wiemes, 24 jaar wonende te Axel en Dina Oost- dijk 20 jaar. Salomon Andriessen, 28 jaar en Adriana de Ridder 21 jaar. Oeverleden: Anna Kooman, 98 jaar. wed. van E. van Doeselaar, Leo Bou- chier 82 jaar, weduwnaar van Ph. de Guytenaer, gew. hebbend te Honte- nisse. Lieuwe Willems de Jong 92 jaar, echtg. van M. de Doelder. Maria Cort-vriendt, 80 jaar, echtg. van R. van Aerde. Julie Floin, 80 jaar, wed. van H. van de Putte. NIEUWE ONTVANGER I. A. De ontvanger der Belastingen te Rotterdam, de heer B. v. d. Molen, is met ingang van 1 november be noemd tot hoofd van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier. GOES Verzetsman overleden Na een langdurig ziekbed is hier op 49-jarige leeftijd overleden de heer B. Kloosterziel die gedurende de be zetting de illegaliteit diende en vooral bekendheid kreeg, doordat hij in sa menwerking met anderen het „onder grondse bulletin „Vrije stemmen uit de Ganzestad" drukte en verspreidde. Na de bevrijding liet hij „Vrije stem men" als dagblad verschijnen om het na een klein jaar te verkopen aan een provinciaal orgaan. Aanvankelijk ex ploiteerde de heer Kloosterziel een wasmiddelenfabriek, later werd hij vertegenwoordiger van een motoren- fabriek. Morgen heeft de teraardebe stelling plaats. Goese jongens kampen om beker De twee Goese neven K. Zachari- asse en J. Kloosterman, die met B. de Jonge te Den Haag het vliegtuigher- kenningsteam vormen, gaan zaterdag 25 oktober te Den Haag mededingen naar de generaal Aler-bokaal bij de Nederlandse vliegtuigherkenningskam- pioenschappen. Tweemaal heeft dit team deze prijs al behaald en gelukt dit voor de derde maal, dan wordt die definitief bezit. 's-Heerenhoek De middenstandstentoon- stelling Op de jongste vergadering van de tentoonstellingscommissie is de ruim te in de Jeugdhoeve verdeeld. De ani mo is zo groot onder de zakenmensen dat alle zalen van de Jeugdhoeve in beslag moeten worden genomen, al leen de foyer zal men vrijhouden om de bezoekers gelegenheid te geven iets te consumeren. Men deelde ons nog mee, dat de tentoonstelling wordt geopend op 16 oktober en tot 20 oktober duurt; de laatste dag zondag zal er niet verkocht mogen worden. Zaterdagavond zal er in het ka der der attracties een vuurwerk worden afgestoken. Heinkenszand GEMEENTEBODE VROEG ONTSLAG De heer C. Franse, die gedurende ruim twaalf jaar de functie van ge meentebode vervulde, heeft ingaande 1 december a.s. ontslag gevraagd. VERLOTING Aanstaande zaterdag zal op de mu- ziekkiosk de trekking plaats hebben van de grote verloting, die Euterpe organiseerde ten bate van het instru mentenfonds. Een en ander zal door Euterpe worden omlijst met een po pulair concert. Bij ongunstige weers omstandigheden zal dit programma doorgaan in de zaal. DORPSSTRAAT VERBETERD De algehele vernieuwing van de Dorpsstraat met aanleg van trottoirs en parkeerplaatsen is thans voltooid Het ongerief, dat velen in verband met de wegomlegging ondervonden, behoort dus nu weer tot het verleden. Behalve dat hiermede een belangrijke verfraaiing van het dorpsbeeld werd verkregen heeft de praktijk reeds be wezen, dat speciaal op verkeersgebied een belangrijke stap in de goede rich ting werd gedaan. (Advertentie) Hebt U nog "Akkertjes" in huls Zorg dat U altijd "Akkertjes'' bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten weg! Het ongeval op onbewaakte onder Prinsenbeek Bij het ongeval op de onbe waakte overweg nabij blokpost elf onder de Brabantse gemeen te Prinsenbeek is een van de in zittenden van de geschepte per sonenauto, mevrouw D. E. M. Bastiaansen op slag gedood. Zij liep onder meer zware verwon dingen aan het hoofd op. Haar echtgenoot, de bestuurder J. Bastiaansen, werd zó ernstig gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Hem zijn de laatste H.H. Sacramenten toegediend in het St. Ignatiuszieken- huis te Breda. Hij liep o.a. een her senschudding, rib- en polsfracturen, schaaf- en brandwonden op. Zijn toe stand was gisteren iets vooruit ge gaan. De heer en mevr. Bastiaansen zijn beiden vijfenvijftig jaar en afkomstig uit Galder, gemeente Nieuw-Ginne- ken. Rilland Geslaagde bazar In de garage van de A.M.Z. werd een bazar gehouden ten bate van de Oran jevereniging „Juliana", 's Namiddags om 3 uur begon deze gelegenheid en ze werd tot 's avonds elf uur voort gezet. In de avonduren was het flink druk. Verschillende amusementen wa ren er aangebracht, zodat ieder kon meedoen aan een of ander. Vóór de aanvang maakte de harmo nie „Rillandia" met haar drumband een muzikale rondgang door de ge meente ter opwekking om de bazar te bezoeken. Het bestuur is er dan ook best in geslaagd, en kon 's avonds een aardige kas opmaken. A.s. zaterdag zal er nog een keer gelegenheid zijn om deze bazar met een bezoek te vereren. W olphaartsdijk Poppen van koningin op bazar Voor de inrichting van het nieuwe dorpshuis, dat bijna klaar is, zal een bazar worden georganiseerd. Dit eve nement wordt gehouden in de open bare school te Oud-Sabbinge op 10 en 11 oktober en in café Ossewaarde te Oostkerk op 24 en 25 oktober. Het uitgebreide bazarcomité is er in geslaagd in het kader van de fan cy-fair een speciale attractie voor de Wolfaartsdijkenaren te organiseren. Het is nl. gelukt om een gedeelte van de poppenverzameling van koningin Juliana te exposeren. De raadszaal van het gemeentehuis werd voor dit doel beschikbaar gesteld. De tentoon stellingsdatum valt tussen beide ba- zarzaterdagen, nl. op zaterdag 18 ok tober. Bovendien wordt dan een olie bollenactie georganiseerd. Y erseke OPENING BEJAARDENSOCIëTEIT Burgemeester Willemse heeft de be jaardensociëteit, ingericht in twee lo kalen van de voormalige openbare school aan de Damstraat, geopend. Hij sprak over de totstandkoming zijn voldoening uit en zei, dat thans aan een reeds lang gekoesterde wens is voldaan. De grootste moeilijkheid was een geschikt gebouw te vinden. Toen dit gebouw, bij de ingebruikneming van de nieuwe openbare school, door de raad ter beschikking werd gesteld voor verenigingen en bijeenkomsten, was de afdeling ouden van dagen er als eerste bij om beslag te leggen op enige lokalen voor vestiging van het bejaardencentrum. Het gemeentebe stuur heeft hiervoor alle medewerking gegeven, maar afwerking en inrich ting moest het bestuur, gezien de fi nanciële toestand van de gemeente, zelf verzorgen. Door goede samenwer king is er veel bereikt. Het geheel ziet er keurig uit en burgemeester Wil lemse hoopte, dat de oudjes in dit ver blijf vele nuttige en aangename uur tjes zullen doorbrengen. De heer Glerum, voorzitter van het comité „rondrit ouden van dagen", bracht de felicitaties over van deze vereniging en bood een elektrische klok aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door het raadslid, de heer C. Pekaar. Nadat de voorzitter de heer L. V. Stee de sprekers had bedankt, was er gelegenheid de zalen en de tentoongestelde spelen te bezich tigen. De Belgische minister van buiten landse handel, Dequae, heeft maan dagochtend het negende congres van het internationale vlas- en hennep- verbond te Oostende geopend. Na te hebben betreurd, dat er onder de westelijke landen geen enkel akkoord tot stand is gekomen om de invoer van Russische vlas tot een redelijk peil te beperken, sprak hij de hoop uit dat deze landen weldra een oplos sing voor dit probleem zullen vinden. Hij uitte de wens, dat het congrês de weerslag van de gemeenschappe lijke markt en van de vrijhandelszone op de vlasindustrie zal onderzoeker! en bestuderen. De werkzaamheden van het con gres zullen tot woensdagavond duren. Er nemen 175 afgevaardigden aan deel. Zij vertegenwoordigen Duits land, Oostenrijk, Spanje. Frankrijk, Italië, Nederland, Portugal, Groot- Brittannië en Ierland, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. Voor de leden van de Boerenleenbank Aardenburg was een buitengewone algemene vergadering uitgeschreven in de Roode Leeuw te Aardenburg, in hoofdzaak met het doel eens openhartig uiteen te zetten wat zich in de afge lopen maanden ten aanzien van de bank heeft afgespeeld en de oorzaken en feiten van deze crisis aan de leden mede te delen. Zowel het uitvoerig verslag van de waarnemend directeur C. F. Vercraeye als de daaruit voort gekomen vragen en de uitleg van het bestuurslid C. A. Mabesoone hebben daarbij verhelderend gewerkt en zo werd openhartig in een correcte sfeer de zaak uiteengezet. mening te kennen, dat de Centrale Bank een verkeerde houding had aan genomen door Sluis in bescherming te nemen en Aardenburg alle mede werking te weigeren. Dit bleek ook weer, doordat de goedkeuring voor de aankoop van het pand te Aarden burg zeer lang op zich liet wachten en het er naar uit zag, dat deze niet gemakkelijk verkregen zou worden. Uiteindelijk verkreeg men deze toch. Het pand te Sluis werd aan de Boe renleenbank Sluis verkocht voor ƒ45.000.-. Dit ontlokte aan het lid A. J. Buijsse een opmerking, naar aan leiding van de houding en handelwij ze van de Sluise bestuursleden der Boerenleenbank Aardenburg, waar deze de aankoop van het pand te Sluis voor ƒ52.000.- een billijke prijs von den en er thans slechts 45.000.- voor wilden terugbetalen, omdat het vol gens hen niet meer waard was. Op vragen uit de vergadering werd na deze uitvoerige uiteenzetting en het daarop gevolgde debat, door de nieu we kassier een overzicht gegeven van de verdeling van de bank. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer 60 pet. naar de Boeren leenbank Aardenburg gaat en 40 pet. naar de Boerenleenbank Sluis. Van de spaargelden van 3.000.000 gaat 1.700.000.- naar de Boerenleenbank Aardenburg. De crisis was begonnen doordat de kassier der Boerenleenbank Aarden burg. H. Blondeel, die te Sluis woon de, medegedeeld had ontslag te zullen nemen in verband met zijn verdere studies. Hierover had het bestuur zich beraden en men meende een poging te moeten doen om de kassier door een eventuele verhoging van salaris, alsnog voor de bank te behouden. Een afvaardiging, bestaande uit Alf. Aer- noudts en J. F. M. Plasschaert uit Sluis en C. R. Mabesoone uit '"n- burg, zou bij de centrale e Eindhoven salarisverhoging b- n. Onderweg werd door een der Sluise leden medegedeeld, dat de kassier toch niet bereid zou zijn om langer aan te blijven, zodat pleiten voor sa larisverhoging overbodig was. Na het geen toen in Eindhoven was bespro ken werd een bestuursvergadering te Sluis belegd, waar de hoofdinspecteur Erkelenz aanwezig was en zonder dat toen dit punt op de agenda stond wer den de Aardenburgse bestuursleden op aandrang van deze hoofdinspec teur ermede geconfronteerd dat een pand te Sluis zou worden aangekocht en dat dit zeer noodzakelijk was voor het voortbestaan der bank. Daarbij werd er van Sluise zijde op gewezen, dat geen pand te Aardenburg beschik baar was. Eigenlijk overrompeld zo werd verklaard, is men toen stilzwij gend met de gang van zaken akkoord gegaan, zodat te Sluis een pand voor 52.500.- werd aangekocht waarin begrepen 1000.- commissieloon voor een inwoner van Sluis. Verzet Op de algemene vergadering die daarop in Aardenburg werd gehouden stuitte deze handelwijze op hevig ver zet van de Aardenburgse leden. De meerderheid der leden was tegen dit bestuursbesluit en ook de Aarden burgse bestuursleden en leden van de raad van toezicht kwamen op hun be sluit terug, mede toen bleek, dat in Aardenburg wel een pand te krijgen zou zijn. In meerderheid wilde men de Boerenleenbank Aardenburg ook in Aardenburg gevestigd hebben. Van Sluise zijde wilde men de hoofdbank in Sluis hebben en een bijbank te Aar denburg met een assistent-kassier. Toen eenmaal bleek dat de Aarden burgse leden, die een ruime meerder heid hebben, niet wilden wijken, werd naar een tussenoplossing gezocht, waarbij van Sluise zijde gevraagd werd de bank nog 5 jaar in Sluis te laten, doch van Aardenburgse zijde werd dit resoluut afgewezen, omdat Sluis al zoveel voordelen had gehad. Uiteindelijk resulteerde de crisis in een afsplitsing van het werkgebied Sluis. Tot kassier van de Boerenleen bank Aardenburg werd benoemd R. O. de Bruijne en tot kassier van de Boerenleenbank Sluis dhr. Gevaert. Aankoop pand i Advertentie" Het bestuur van de Boerenleenbank Aardenburg heeft daarop getracht het voormalige zusterhuis aan te kopen, doch de bisschop van Breda gaf geen toestemming tot verkoop, wel kon het worden gehuurd. Naar aankoop van verdere panden werd uitgezien en tenslotte kon een groot pand wor den aangekocht, eigendom van de er ven dokter de Hullu, voor een prijs, dié iets meer dan de helft bedroeg van het te Sluis aangekochte pand. De waarnemend directeur gaf als zijn HET EULAN ETIKET \DE GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTËCHTHEID EULAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van bayirJ tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. In zijn openingswoord op het druk bezochte congres van de Ned. Kath. Invalidenbond St. Liduina afdeling Zeeland te Terneuzen uitte de voor zitter, de heer Weterings z\jn grote zorg om de vereenzaming der inva liden. Hij richtte een felle aanklacht tegen de regering die, ondansk vele belof ten, nog geen verandering heeft ge bracht in de verouderde Ongevallen en Invaliditeitswet. Het beiaardenprobleem is al voor een groot deel, althans wat het stof felijke betreft, opgelost. Ook het pro bleem der gerepatrieerden heeft de nodige aandacht, maar wat de inva liden betreft, de oplossing van hun probleem laat nog veel te wensen over. De voorzitter was van mening dat nog te veel werkgevers zich niets van hun vroegere werknemers aan trekken, wanneer zij door een onge val niet meer in staat zijn te werken. Hij was van oordeel dat vak- en standsorganisaties, politieke organisa ties en maatschappelijk werk er zich terdege van bewust moeten zijn dat hier een belangrijke taak ligt. Helemaal eens was de heer Marqui- nie uit Middelburg het niet met de woorden van de voorzitter .Ook hij was er van overtuigd dat er nog veel verbeterd dient te worden maar daar naast wist hij toch ook heel wat ac tiviteiten van de overheids- en parti culiere instellingen op te noemen waaruit wel degelijk de zorg om de invaliden blijkt. Uit de uitvoerige verslagen van de secretaris-penningmeester bleek dat het afgelopen jaar vruchtbaar is ge weest. De functie van secretaris zal voortaan worden waargenomen door de heer G. van Schaik uit Breskens en de heer J. de Bakker blijft pen ningmeester. Deze en de voorzitter, werden herkozen en in plaats van de heer W. Colsen werd mej. B. Baars, maatschappelijk werkster in het wes ten gekozen. Ter uitbreiding van het bestuur nam zuster van Ravels zit ting en werd de heer J. Bogelaer uit Oostburg gekozen. De Lourdes-actie 1961 werd uitvoe rig besproken en eveneens de kwestie van een week vakantie en retraite voor de invaliden. Na de vergadering trad de volks dansgroep Kasporgo uit Goes op on der leiding van de heer E. Valk. Werkgebied Overdracht van leden had niet plaats, maar wel werd het werkge bied van beide banken bepaald. De Boerenleenbank Aardenburg omvat nu het gebied der parochie Aarden burg, terwiji over een geschil aan gaande het Lapscheurse-gat de Cen trale Bank zal uitmaken onder wie het komt te horen. De leden hier heb ben zich inmiddels uitgesproken. Het R.K. Jeugdgebouw in de Brou werijstraat te Aardenburg, dat in een povere toestand verkeerde en dat dank zij een georganiseerde fancy- fair en andere medewerking geheel kon worden gemoderniseerd en opge knapt, werd door pastoor Jos. Dierick en burgemeester J. van Dongen in tegenwoordigheid van talrijke geno digden waaronder o.m. de commissa ris der jeugdbeweging Th. J. Alberts uit Mariadorp, officieel geopend. Kapelaan B. de Vos verzorgde het welkomstwoord en merkte op, dat sommigen dit gebouw misschien wel te mooi zullen vinden voor de jeugd. „Wat mooi is moet mooi blijven"", zo zeide hij en zo kan dit gebouw een stimulans zijn voor de opvoeding om het mooi te houden. Hij dankte spe ciaal de jeugdleider Walter Dierick en de assistent Theo de Baerdemae- ker, die zoveel van hun vrije uren hebben opgeofferd om aan dit ge bouw te werken. De kale betonvloer is van fraaie rubbertegels voorzien, er zijn nieuwe gordijnen in frisse kleuren gekomen, het gehele gebouw is fris geverfd, het toneel is verfraaid en er zijn nieuwe stoelen en tafels gekomen. Druk op de knop Doordat burgemeester van Dongen en pastoor Dierick ieder op een knop drukten, waarbij de zaal in het don ker werd gezet en daarna in het volle licht, was het r.-k. jeugdgebouw her opend. In zijn toespraak dankte pastoor Dierick kapelaan B. de Vos voor zijn werk en gaf een overzicht van de po gingen, die werden aangewend om een behoorlijk parochiehuis te krij gen, Destijds was getracht om een mooi behoorlijk parochiehuis te bou wen, doch gezien de kosten, die meer dan f 100.000,zouden bedragen, was dit door de parochie, die daar voor geen toestemming van het bis dom kreeg niet te verwezenlijken. Daarom moet men thans met een kleiner gebouw tevreden zijn. Hij vond het een groot geluk, dat er in de parochie 'n jonge geestelijke is, die zich met de jeugd kan bezighouden. Hij hoopte dat de parochianen elkaar in deze zaal zouden mogen vinden in vriendschap en dat de verschillende katholieke verenigingen er een nuttig gebruik van zouden maken. Het bestuur der bank werd ge bracht van 5 op 3 leden, waarbij tij delijk zolang de thans zittende leden in functie blijven er 4 bestuursleden zullen zijn. In de vacature van een lid van de raad van toezicht werd gekozen G. Bonte uit Sint Kruis. Het bestuur bestaat thans uit: C. F. Ver- craeije, C. A. Mabesoone, Aug. de Bruijckere allen uit Aardenburg en Edm. Bonte uit Sint Kruis. De raad van toezicht bestaat thans uit: Alf. de Smet en H. Ferket uit Aardenburg en G. Bonte uit Sint Kruis. Bij de rondvraag vond dhr. E. Lansu het jammer, dat de leden zo lang in het onzekere waren gelaten over de toe stand, hetgeen nadelig kon zijn voor de bank. Het overige deel der vergadering was gewijd aan meer algemene za ken de bank betreffende. Medege deeld werd, dat de administratie thans werd gemoderniseerd en van boeken werd overgestapt op kaart systeem, terwijl door de kassier werd gewezen op de mogelijkheden, die de bank biedt, waarvan nog te weinig gebruik werd gemaakt. Verder werd de aandacht gevestigd op de voorde len van de nieuwe jeugdspaarwet. In de katholieke kring te Oostburg werd een vergadering gehouden voor de kaderleden van de kring west- Zeeuwsch-Vlaanderen van de K.A.B. Vertegenwoordigd waren alle 12 af delingen van de K.A.B. uit Zeeuwsch- Vlaanderen met uitzondering van de afdeling Eede, Bij de opening door de voorzitter, de heer G. Jacobs, verzocht deze een algemeen gebed voor de geestelijk ad viseur, kapelaan A. Kimmel, die in het ziekenhuis was opgenomen en uiteraard daardoor niet aanwezig kon zijn. In zijn betoog lichtte de heer Ja cobs daarna de acute vraagstukken, toe zoals 't melkvraagstuk de huurver hoging en het standpunt, dat terzake door de K.A.B. wordt ingenomen. Vervolgens werd door de heer Broeders een toelichting gegeven op de agendapunten, die behandeld zul len worden in de bijeenkomst van de Centrale Raad der K.A.B., die op 25 oktober op Bouvigne bij Breda wordt gehouden. Tenslotte werd door pater Simons het woord gevoerd over de vrijetijds besteding en het ontwikkelingswerk, waarbij hij vooral het belang van een. Credo-Pugnoclub naar voren bracht. Toneelstukjes Burgemeester J. van Dongen prees de wijze, waarop dit gebouw was tot stand gebracht, hoofdzakelijk door eigen werk van de jeugd en medewer king van de parochianen. Hij vond dat er moed voor nodig was om er iets moois van te maken en zeide, dat dat in de parochie hoog werd gewaar deerd. Hij sprak de hoop uit dat de jeugdverenigingen zouden mogen groeien en bloeien in 'n gezonde sfeer Door elk van de jeugdgroepen werd daarna voor de opvoering van een to neelstukje gezorgd. De gidsen kwa men met „Aan de hemelpoort", waar personen uit de Aardenbuigse jeugd beweging voor Sint Petrus moesten verschijnen, de kabouters met „De Spoetnik", het patronaat had het in 'n detectivestuk gezocht en de V.K.A.J, liet de lachspieren werken door „Willy's radio". Een verloting completeerde verder deze avond. Door het produktschap voor vis en visprodukten is op voorstel van de mosseladviescommissie besloten de kwaliteitseisen voor mosselen te wij zigen door het tarrapercentage van 20 op 25 procent te brengen. In verband met zaad val in de Wadden en andere oorzaken doen zich moeilijkheden voor bij de levering van consumptie mosselen. Deze maatregel is genomen om te voorkomen dat grote partijen mosselen afgekeurd zullen worden. Ook hoopt men hierdoor het zoge naamde molen van mosselen te beper ken. Morgen, woensdag 8 oktober, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.14 en 23.07 uur; te Terneuzen om 9.57 en 22.43 uur en te Vlissingen om 9.28 en 22.17 uur. (Advertentie) met bont v.a. f 109. zonder bont v.a. f 69. BREDA - KARRESTRAAT 17 TERNEUZEN Luxor 8 uur: De bloed hond, 18 j. OOSTBURG Raadhuis: Tentoonstelling De meester en zijn leerlingen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Are de Triomphe, 18 j. met enig voorb. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Heim- weh, dort wo die Blumen blühen, 18 j. Hotel de Kerstklok: Dansen. W. v. Smaal 2.30 uur: Kermisschieting. St. Josephkring 8 uur: Een huis vol herrie. GOES Grand: De dochter vam de woestijn, 14 j. Grote Kerk 7.30 uur: Concert. Rotterdams Filharm. ortoest. MIDDELBURG Electro: Paris canaille. VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis, 14 j. Luxor: Ik weet van niets. OOSTBURG Ledel 8 uur: Een theehuis voor Tobiki, a.l. Raadhuis 3-5 en 7-9 uur: Tentoonst. De meester en zijn leerlingen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De bloed hond, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De droom van een bakvis. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Paris Holiday, a.l. GOES Grand: De dochter van de woestijn, 14 j. Krijger: Bakkerij-ten toonstelling. MIDDELBURG Electro: Paris canaille. VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis, 14 j. Luxor: Ik weet van niets. TijdtJ leden i plan de staij Noord van he wijl inl hopelijf Het VeerseJ Walchel volgt: gaan aanleg j cherse f re dooi) vormen sluitgat, driehon dit gat I tig meta doorlaat de afwe:| sluiting het werl Wat de gaat: dil vordereil tijdscheil Grevelirl is het Duivelaii van hetl 1970 vol 1 terscheli| der is noemd. put voo:| is men rl wandeliiM ventienhl reeds vil Veersegl heeft val een hal'l veel hogl Bevelanl dam varl derdtactijj segat is breed, z| meter d|

de Stem | 1958 | | pagina 2