H. VADER ZEER ERNSTIG ZIEK Gisterenavond trad echter aanzienlijke verbetering in Vier personen te Breda ingesloten Eerste paal tweede T.H. Ouders en aangevallen, aanranding gevechten met politie Gelovigen opgeroepen voor hem te bidden Vragen over omgekomen kippen jNog niet naar Vaticaan Zestig dagen onder water Algera en zijn opvolging Scotland Yard naar Cyprus DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier specialisten dekbed aan J Plaatselijk enkele buien J De verlopen biljetten van f 100 Roosendaal het begin Weer Russische kernproef Druk werk voor Amsterdamse politie Kwo-Min-Tang zonder scholen in Indonesië 98e JAARGANG No. 22879 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 7 OKT. 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week, Buitenlandse abonnementen op a atv vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau v0or 'Ip Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN Noordstraat SS, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 3J) Paus Pius XII is gisterenochtend vroeg getroffen door een stoornis van de bloeds omloop in de hersenen. Aanvankelijk waren de berichten alarmerend, doch tegen de avond werd bekendgemaakt, dat de H. Vader „opnieuw zijn aanzienlijke weerstandskracht" had getoond en een grote verbetering was ingetreden. Gisterenochtend was de Paus, na een rus tige nacht, huiten bewustzijn. Gisteren avond heeft hij echter weer een kop kof fie gedronken en met de mensen, die in De geestelijkheid heeft de gelovigen opgeroepen voor de 82- jarige H. Vader te bidden. Het vicariaat van Rome heeft verklaard, dat in alle kerken het Sacrament des Altaars moet worden uitge steld. Niet-officieel werd gemeld, dat Paus Pius bediend was, doch de aartsbisschop, die hem dit Sacrament zou moeten toedienen mgr. Canisius van Lierde, de Pauselijke Sacristijn zei van niets te weten. hans te laten komen, de specia list, die de Paus enige jaren ge leden heeft behandeld met leven de cellen. Aan het Pauselijk ziekbed waakt voorts de Duitse kloosterzuster Pas- qualina Lehnert, die geruime tijd de (le ziekenkamer waren, gesproken. In het eerste bulletin, dat door zijn lijf artsen werd uitgegeven, stond, dat men met de dringende noodzakelijke behande ling was begonnen, maar tegen de avond maakten de vier artsen bekend, dat „de toestand van de H. Vader aanzienlijk ver- beterd'' was, voor zover hel de bloeds omloop in de hersenen betrof. Deze stoor nis is, volgens gezaghebbende kringen, een vorm van trombose. Vier geneesheren bevinden zich aan zijn ziekbed. Het zijn de profes soren Gasbarrini (de maagspecialist, die de Paus vier jaar geleden heeft behandeld), Galeazzi-Lisi (zijn lijf arts), Mengazzini (een der beste Ita liaanse urologen) en Corelli) een hartspecialist, die, samen met Ga leazzi-Lisi de H. Vader injecties toe diende, to>en deze gisteren om 8,20 uur het bewustzijn verloor.) In gezaghebbende kringen wordt nog vernomen, dat men besloten heeft de Zwitserse dr. Paul Nie- huishouding van de H. Vader heeft geleid. Grote menigte Zodra gisteren het verontrustende nieuws bekend werd, verzamelde een menigte zich op het plein voor het grote, bruine zomerpaleis van Castel Gandolfo, waar de H. Vader vertoeft. De Italiaanse politie zond onmiddel lijk versterkingen en heeft rondom het plein een ..stilte-cordon" gelegd om de mensen op een afstand te houden. Alle ramen van het paleis zijn gesloten. De voornaamste kerkelijke leiders zijn naar Castel Gandolfo gegaan. Het zijn kardinaal Clement Micara, vicaris van Rome en onder-deken van het Heilige College (de deken, kardinaal Tisserant, is op het ogen blik in Frankrijk vanwaar hij ijlings ontboden is), mgr. Domenico Tardi- ni, pro-secretaris van staat, en de kardinalen Angelo Deil'Acqua, Carlo Grano en Guiseppe Pizzardo. Daar de functie van Camerlengo vacant is, zal kardinaal Tisserant als zinking gekomen is... deken van het H. College van Kardi nalen, bij het overlijden van de Paus, het tijdelijk bestuur van de Kerk op zich nemen. In vele kerken ter wereld verza melden zich de gelovigen om speci ale missen bij te wonen. Toch niet plotseling De plotselinge instorting van de H. Vader kan men eigenlijk weer niet zo plotseling noemen als dit op het eerste gezicht schijnt. Want van het eind van 1952 af heeft Pius XII bijna periodieke inzinkingen in zijn gezond heid meegemaakt, die steeds te wij ten waren aan te hard werken. Telkens weer werd de Paus door zijn lijfarts dr. Galeazzi-Lisi gewaar schuwd, dat hij rust moest nemen, maar telkens ook weer vernam men, dat hij daaraan in het geheel niet of maar zeer beperkt gehoor wilde geven. In januari 1953 openbaarde zich bij de oververmoeide opperher der de eerste hik-verschijnselen, die hem zo hinderlijk waren. Ook kreeg hij toen bronchitis en longontsteking. Begin december 1954 kreeg de H. Vader opnieuw een inzinking, welke nu echter veel ernstiger was. Hij leed uitwendig aan hevige hik, welke nu dieper onderzocht werd. Zij bleek te ontstaan door een maagzweer, maar zijn gestel was ook geheel aangetast en zijn hart had aanvallen van zwakte te verduren. Op 2 de cember 1954 moesten hem de H.H. Sacramenten der Stervenden worden toegediend. De gehele katholieke en niet-katho- lieke wereld verkeerde in angstige spanning. De nacht van 2 op 3 dfe- cember 1954 was bijzonder kritiek, doch naar berichten, die volgens de Oss. Romano op waarheid berusten, is hem Christus toen verschenen. De Paus meende dat Christus hem kwam halen, doch Deze beduidde Pius XII, dat het niet het geval was. Op dat ogenblik is de beterschap in de gezondheidstoestand ingetre den. Het heeft echter nog tot begin april 1955 geduurd eer de Paus her steld was. Na die tijd is het behoudens enkele voorbijgaande kleine ongesteldheden steeds goed gegaan met de Paus. De laatste maanden waren echter wederom bijzonder inspannend. Geen wonder, dat thans een nieuwe in- ANN TODD, de bekende Engelse ac trice, is door twee „teddyboys" te Londen aangevallen. De jongens stalen haar handtas en verwondden haar op vier plaatsen aan de linkerslaap. Zij zal voorlopig niet kunnen optreden. MINISTERS van de zes landen der E.E.G. komen vandaag te Parijs bij een om te trachten een gemeenschap pelijk standpunt te bepalen ten aan zien van de plannen voor een Euro pese vrijhandelszone. DE BRAZILIAAN Carlos Bernardes is gisteren gekozen tot voorzitter van de raad van gouverneurs van het Inter nationaal Atoombureau te Wenen. BIJ HET IERSE kustplaatsje Rosslare breekt men zich het hoofd over het „mysterie van het brandend schip". Zeer velen hadden een brandend schip gezien, maar bij reddingspogingen viel niets meer te ontdekken. HET KLM-VLIEGTUIG „Koraalzee" is gisterenmorgen, na een proefvlucht Amsterdam-Anchorage-Tokio (via de Noordpool), in de Japanse hoofdstad aangekomen. GOMULKA, de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, en Cyrankiewicz, de Poolse premier, zul len deze maand de Sovjet-Unie be zoeken. HE.T OOSTDUITSE persbureau ADN meldt, dat 27 leden van de Westduitse Bondsdag de vorige week in het ge heim besprekingen hebben gevoerd met afgevaardigden van de Oostduitse Volkskamer. NASOETION, chef-staf van de Indo nesische strijdkrachten, zegt, dat het ten minste nog twee jaar" zal duren eer de restanten van de rebellenstrijd- krachten op Sumatra en Celebes zul len zijn opgeruimd. j Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later af en toe krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige en tijdelijk vrij sterke wind uit zuidwest tot west. Wei nig bewolkt des morgens. Bewolkt en zwaar bewolkt gedurende de middag en enkele neerslagvlagen. Temperatuur zonder grote veran dering. Vandaag: zon onder 18.05 uur. Maan onder 15.08 uur. Morgen: zon op 6.51 uur. Maan 4 i 4 4 4 Van het Kath. Nederlands Pers- bureau ontvingen wjj, juist voor t het afsluiten van deze pagina, nog de volgende bijzonderheden: J De voorgenomen overbrenging van de II. Vader naar het Vati- i caan, waarom hij gevraagd had J teneinde daar te kunnen sterven, heeft men niet willen uitvoeren, t i Als reden wordt hiervoor opge- geven, dat de toestand van de J Paus te ernstig is. t Even nadat de paus tot het be- wustzijn was teruggekeerd, werd hem de H. Communie als Viati- J J cum uitgereikt. t De Amerikaanse atoomduikboot Seawolf is gisteren, na een verblijf van 60 dagen onder water, bij Long Island weer boven water gekomen. De Seawolf dook op 7 augustus. Het schip heeft het record van 31 dagen onder water, dat door de Ame rikaanse atoomduikboot Skate in mei werd gevstigd, ruimschoots gebroken. (Van een onzer verslaggevers) Vier personen, nl. de 21-jarige Jantje V., de 38-jarige Jaap P., zijn broer de 28-jarige Piet P., allen afkomstig uit Fijnaart, en de 30-jarige Teun van H. uit Kapelle aan de IJssel, zijn door de Roosendaalse politie voor de Officier van Justitie te Breda geleid, verdacht van het uitgeven van briefjes van 100.welke sinds 1945 hun geldigheid hebben verloren. Het viertal heeft een volledige bekentenis afgelegd. Daaruit bleek, dat ongeveer vijftien verlopen biljetten in Nederland en België zijn uitgegeven. de Het spel begon tijdens Roosendaalse kermis begin sep tember jl. Jantje V. kocht in een sigarenhandel wat rookwaren en bood een verlopen biljet aan, dat prompt werd aan genomen en gewisseld. Diezelfde dag werd een tweede sigarenwin kelier bijna ook het slachtoffer. Deze ontdekte tijdig dat het een ver lopen biljet was, waarop V. ijlings met goed geld betaalde. De winke lierster sloeg meteen alarm, doch op het geroep .houdt de dief' rea geerde het publiek niet snel genoeg, Deze telejoto laat zien, hoe men te Rome via de kranten de laatste be richten over de gezondheid van de H. Vader bijhoudt. (Van onze parlementaire medewerker) Verwacht kan worden, dat zeer spoedig in het kabinet een voor stel zal worden behandeld om minister Algera te benoemen tot lid van de Raad van State. Hij zal dan de opvolger zijn van dr. J. Schouten, die wegens het be reiken van de 75-jarige leeftijd dit college zal verlaten. Minister Zijlstra heeft hedenavond meegedeeld, dat hij de opdracht heeft gekregen van dr. Drees om een opvolger van minister Algera in het kabinet voor te stellen. De mi nister verwacht, dat hij op korte ter mijn aan deze opdracht zal kunnen voldoen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren in Washington bekendgemaakt, dat de Russen zondag weer een kernproef hebben genomen, de vijfde sedert zij terugkwamen van hun eenzijdige be sluit om de kernproeven te staken. Evenals de voorgaande proeven is ook deze in het gebied boven de poolcirkel genomen. De explosie van Iedere dag opnieuw worden de redacties der dagbladen ge confronteerd met de misdaad: in welhaast eentonige cadans dan sen de letters van de telexmachines op het maagdelijk papier. diefstal hier, roofoverval daar. Wat voorheen hele streken in opspraak bracht, wordt thans, met de steeds betere communicatie middelen, naar de prullenbak verwezen. Quemoy, Frankrijk, Cy prus, Libanondat alles verdringt het menselijk leed van de kleine en soms zelfs van de grote misdaad. Maar plotseling bereikt de grafiek van de misdaad een toppunt zoals gisteren. Dan zijn het harde, wrede feiten, die spreken in een kleine, echter schrij nende bloemlezing. Vooral de Amsterdamse politic, in het weekend in de beruchte buurten herhaaldelijk lastig gevallen, had drukker werk dan gewoonlijk. De 18-jarige reclametekenaar J. S. heeft gisterenmorgen in zijn ouderlijke woning in Amsterdam- Noord zijn vader en moeder, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een kleine bijl aangevallen. Door de slagen vloog de bijl van de steel af. De jongen liep na zijn daad direct naar de huisarts om deze te waarschuwen. Beide ouders moesten naar het Bin nengasthuis worden vervoerd, waar de vader, die een hoofdwond cn een hersenschudding had opgelopen ter verpleging is opgenomen. De moe der, die ook aan het hoofd gewond zondag was minder sterk dan de werd, kon na behandeling huiswaarts voorgaande, op 20 september en 2 keren De jongen is door de politie oktober. in de woning aangehouden. Het mo tief voor zijn daad is nog een raad sel, want de verhouding in het gezin is goed. Vrou w mingevallen Een onbekend gebleven man heeft gisterenmorgen de 47-jarige ser veerster mevr. M. H. Z. voor haar woning in de Kinderdijkstraht in Amsterdam-Zuid aangevallen met het doel haar een koffertje te ont rukken. In het trapportaal ontstond een worsteling, waarbij het koffertje opensprong en de inhoud er uit viel. De vrouw, die begon te gillen, kreeg van de man enige klappen in haar gezicht en trappen tegen de buik, waardoor zij kwam te vallen. De man vluchtte toen met het koffertje, dat later in dezelfde straat tussen enige struiken verborgen werd te ruggevonden. Ongeveer vier weken geleden is dc vrouw op hetzelfde uur door deze man. die haar gevolgd was, ook aan gevallen. Toen slaagde zij er in de deur voor zijn neus dicht te doen. Vermoedelijk is het de onbekende om geld begonnen. Van deze eerste poging tot beroving heeft de vrouw destijds geen aangifte gedaan. Rel op kermis Lommerweg in Amsterdam-West heeft een aantal agenten met de gummistok moeten optreden tegen een groep van 500 tot 600 opgescho ten jongens, die het terrein onveilig maakten door meisjes en andere be zoekers lastig te vallen. Zij, maar ook de andere bezoekers kwamen van een oude kermis thuis, want het gehele terrein werd door de politie om elf uur ontruimd. De kermis zou tot middernacht hebben geduurd. Een 17-jarige bijrijder, die tezamen met andere jongens een ter assisten tie verschenen politie-auto omver trachtte te werpen, werd aangehou den. Agent mishandeld De politie in Den Haag heeft de 43-jarige opperman A. D. T. en de 24-jarige stoffeerder W. van D. aan gehouden wegens mishandeling van een agent van politie. De agent had een café gesloten, omdat het na slui tingstijd nog open was. Acht jaar Op de laatste avond van de kor- 1 mis op een terrein aan de Bos en Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren W. van der K. uit Meyel veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- arrest. Toen hij op 22 september achter gesloten deuren terecht stond we gens een poging tot vergiftiging van zijn echtgenote, eiste de pro cureur-generaal tegen hem be vestiging van het vonnis van de rechtbank te Roermond: zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Zowel de officier van justitie te Roermond, die acht jaar gevangenis straf had geëist, als de verdachte, waren tegen dit vonnis in hoger be roep gekomen. Bij de behandeling door het ge rechtshof trad de echtgenote van verdachte, het slachtoffer dus, als getuige a décharge op. zodat V. de benen kon nemen. De Roosendaalse politie werd met het geval in kennis gesteld en toog op onderzoek. Er vielen bepaalde ver denkingen aan de hand van een ver kregen signalement, doch tot aan houding kon men toen nog niet over gaan. Wel volgde er een waarschu wing in de bladen om voorzichtig te zijn met het in ontvangst nemen van biljetten van f 100,-. Intussen wer den enkele personen uit Fijnaart ex tra in het oog gehouden. Ongeveer een week geleden kwam er bij de rijkspolitie in Fijnaart een melding uit Den Haag binnen, dat Jantje V. was aangehouden, kort nadat hij al daar getracht had in een café een ongeldig biljet te wisselen. De rijks politie Fijnaart waarschuwde op haar beurt de Roosendaalse politie en aan de hand van een verkregen foto werd V. door de Roosendaalse winkeliers en andere getuigen her kend als de man, die extra kermis geld had trachten te krijgen. V. werd vanuit Den Haag naar Roosendaal overgebracht, waar hij tot een volledige bekentenis kwam. Kort daarop ging de politie ook over tot de aanhouding van dc gebroeders P. te Fijnaart en van Van H. in Kapelle aan de IJssel. Het viertal viel na enig gedraai door de mand. Hierbij bleek, dat J. V. juist voor zijn voor hem noodlottige poging in Den Haag op de Madese kermis met succes een verlopen biljet te gelde had kunnen maken. De melding daarvan was intussen bij de politie binnengekomen. Uit voorraad gehaald Van H. en Jaap P. waren de grondleggers van het gevaarlijk spelletje. Beiden werkten zij evenals de andere twee, als pen delaars boven de Moerdijk en op een bepaald moment kwamen zij aan de weet, waar verlopen bil jetten van f 100,. te verkrijgen waren. Het in bezit hebben van deze biljet ten is op zich niet strafbaar, dus zat daaraan ook geen gevaar verbonden. Toen het tweetal ze echter eenmaal in bezit had, werd de verleiding groot om te trachten ze te gelde te maken. Degene die er het meest warm voor te krijgen was, bleek Jantje V. te zijn. Piet P. ging wel mee naar België, waar ook drie of vier biljetten met succes werden aangeboden, terwijl een enkele keer Amsterdam als operatieterrein gold. Vanuit België was intussen de rijksrecherche op de hoogte gesteld van het uitgeven van verlopen bil jetten. Van H. bleek de schatbewaarder te zijn. Kort na zijn aanhouding wer den nog een aantal briefjes opge graven uit de glooiing van een dijk. Meteen maar opmaken Het viertal deelde gelijk op. Was er een biljet met succes aangeboden dan kreeg ieder zijn deel onder af trek van de gemaakte onkosten in de vorm van gekochte rookwaren of geconsumeerde glaasjes bier. De beide P.'s hadden een auto ter be schikking, zodat het operatieterrein praktisch geen grenzen kende. Het geld werd meteen opgemaakt door eens een gezellig avondje uit te gaan. In Eindhoven heeft minister-presi dent dr. W. Drees gisteren de eerste paal in de grond geheid voor het nieuwe gebouw van de Technische Hogeschool in de Nederlandse licht stad. Het was de eerste van de 1075 palen waarop het nieuwe gebouw zal komen te rusten. De foto geeft hiervan een beeld. Het Tweede Kamerlid de heer Van Meel (K.V.P.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schrifte lijke vragen gesteld over het omkomen van kippen aan de grenspost te Wernhout, waar over wij vorige week uitvoerig berichtten. De heer Van Meel vroeg: 1. Is het waar, dat bij de invoer van een lading kippen uit België naar Nederland via het grenskantoor Wernhoutsbrug zich moeilijkheden hebben voorgedaan ter zake van een certificaat, dat niet geheel aan de aan dat certificaat gestelde eisen zou hebben voldaan? Is het juist, dat tengevolge daarvan de doorvoer oponthoud heeft gehad en dat een aantal kippen door ver stikking om het leven is gekomen? 2. Indien dit waar, is de minister dan bereid van de juiste toedracht van deze zaak mededeling te doen? 3. Indien uit de mededeling betref fende de juiste toedracht van deze zaak zou blijken, dat hier sprake is van een omissie in een forma liteit, acht de minister dan de mo gelijkheid aanwezig, dat in de toe komst deze en soortgelijke ge beurlijkheden binnen het kader van de Benelux kunnen worden voorkomen? Engeland stuurt twee van zijn beste detectives naar Cyprus om 'de leider van de anti-Britse ter reur, kolonel Grivas, daar op te sporen. Scotland Yard heeft officieel meege deeld, dat hoofdinspecteur Thomas Butler en inspecteur Peter Vibart, in de Londense onderwereld bekend als de .terreur-tweeling", ter beschikking van de politie van Cyprus zijn gesteld. Een woordvoerder van Scotland Yard deelde mee, dat deze twee beschikken over een weergaloze ervaring op het gebied van ondervragen. „Z(j weten wanneer iemand liegt en zij kennen foefjes om misdadigers van hun apro pos te brengen. Als hun werk op Cy prus succes heeft, is het mogelijk dat er nog twee mannen van Scotland Yard naar tqe gaan". Naar verluidt, is deze maatregel ge nomen op dringend verzoek van gou verneur Foot. De ondervragingen wer den tot dusver geleid door de Britse militairen op Cyprus en de plaatse lijke politie. Indonesië heeft gisteren de inbeslag neming bevolen van alle scholen van de „Kwo-Min-Tang". Dit is een nieuwe stap tegen die Chinezen, die sympathiek staan ten opzichte van de regering van Tsjang- Kai-Sjek op Formosa.

de Stem | 1958 | | pagina 1