DE GAULLE ONTVOUWT PLANNEN VOOR ALGERIË Huizen, onderwijs, fabrieken.... In vijf jaar moet er veel gebeuren Wereldcongres der „eenzamen" begonnen FRANSMAN NU SLACHTOFFER YAN DORRE AMBTENARIJ Op Cyprus gaat het hard tegen hard Veehouders krijgen weer uitkering Protest van Peking bij Den Haag Twee bootjes sloegen om^ negen doden Verkoeling tussen Mao en Kroestjev Dagblad De Stem Twintig dagen koningin DAGBLAD VOOR ZEELAND Melkgarantie Vee] Hongaren in Engeland zijn verpauperd „Staak onzinnige strijd7 Zuidelijke wind In Z.-S/avië Al meer dan vijftig doden bij mijnramp Kunstmatige ingreep in de erfelijkheid Merendeel der deelnemers bestaat uit dames Gangsters stalen 160.000 gulden Studiedag over .Gent-Terneuzen" Wernhout en het ene Europa.... cent porto was teveel Britse vrouw doodgeschoten 98e JAARGANG No. 22877 Uitgave N.V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Huotegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278341 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 4 OKT. m:3 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieoi ijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. i_) Bij contract aanzienlijke reducti^. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en A' mene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau »nnr 4e 7whïsp Eilanden: GOES. Westsingel 98, telefoon Rureau voor Z—mvsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nienwstraat 41, tel. no. 35) De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehou ders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 1957-1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 gelever de hoeveelheid melk. Zoa)s men weet heeft de regering reeds tijdens het lopende melkprijs jaar een aanvang gemaakt met de uit betaling van de nog definitief te be palen toeslagen van melkprijsgaran tie 1957-1958. De eerste uitkering in begin juli 1953 groot vier cent per kilogram melk, had betrekking op de hoeveelheit. geleverd in de periode van 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het produktschap voor zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half okto ber over de gelden van de uitkering ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. Veel Hongaarse vluchtelingen in Engeland het slachtoffer gewor den van de teruggang der conjunc tuur, en in de afgelopen weken zijn honderden van hen in Londen te rechtgekomen, waa, zij zonder werk en veelal zonder onderdak rondzwer ven. Velen van hen slapen in parken of wandelen 's nachts rond en sla pen overdag in openbare gebouwen. zijn Generaal de Gaulle heeft in Constantine een economisch en soeiaal vijfjarenplan ontvouwd, doch verklaard dat over de politieke toekomst van Algerië later zal worden beslist. Tevens deed hij een beroep op de rebellen de wapens neer te leggen en samen met Frankrijk het land op te bou wen. De generaal sprak voor een gehoor van 7000 Europeanen en Algerijnen die zich op een plein in het centrum van de stad hadden verzameld. De Gaulle's rede werd ongeveer vijf maal door een matig enthousiast applaus onderbroken. Evenals Frankrijk zal Algerië over twee maanden vertegen woordigers kiezen voor de nieuwe Nationale Assemblee. Ten minste tweederde van deze vertegenwoordigers zullen moslems zijn. De komende vijf jaar zal de Franse overheid zodanig worden herzien dat tenminste een tiende van het personeel Algerijns is. bleken dat de Algerijnen in samen werking met Frankrijk hun land wen sen op te bouwen. De premier richtte zich tot de op standelingen met de volgende woor den: Staak deze onzinnige strijd en onmiddellijk zal overal de hoop op leven. De gevangenissen zullen open gaan en het land zal groot genoeg voor a lien bl ijken ,,De toekomst van Algerië zal wor den gebouwd op de menselijke con tacten die het Franse leger reeds heeft gelegd". ,,Er zijn slechts twee wegen: oor log of vriendschap. Frankrijk heeft in Algerië evenals overal elders vriendschap gekozen. Lang leve de republiek, lang leve Algerië en Frankrijk" De Gaulle heeft de afgelopen twee dagen in Algerië doorgebracht en vertrok vrijdagavond naar Parijs. Naar verluidt zal hij spoedig nog maals een bezoek van een week aan Het plan beoogt verder het uitge ven van 250 000 ha land aan Alge rijnse boeren, het creëren van werk gelegenheid voor 400 000 Algerijnen en ruimer onderwijsgelegenheid voor Algerijnse kinderen. Voorts zal voor een miljoen Alge rijnen nieuwe woongelegenheid wor den gebouwd. Lonen en salarissen in Algerië zullen worden opgetrokken tot een peil, ..vergelijkbaar" met Frankiijk. In de Sahara zullen olie- en gas voorraden worden ontgonnen. In Al gerië zelf zullen metallurgische en chemische bedrijven worden geves tigd. nieuwe havens en wegen wor den aangelegd en zullen de instellin gen voor volksgezondheid worden uitgebreid en vollediger worden ge bruikt. Momenteel telt Algerië een miljoen werklozen op een totale bevolking van ca. tien miljoen waarvan bij na negen miljoen Algerijnen. Slechts een zeer klein deel van de Algerijnse jeugd, ca. 120 000 kinderen, ontvan gen enige vorm van onderwijs. Zich tot de voorlopige regering van het F.L.N. richtend zeide de Gaulle: ..Kunt u volbrengen wat Frankrijk thans hier verricht Laat u het Frankrijk dan doen". Uit de volks stemming is volgens de Gaulle ge- DE V.S. zullen vrijwel zeker het Sov jet-voorstel verwerpen, om de be sprekingen over de opschorting der kernproeven, die op 31 oktober in Ge. nève beginnen, door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten voeren. BIJ OUIDJA, in Marokko, is gisteren een opslagplaats met explosieven ontploft. Er werd een enorme rava ge aangericht. Slechts vier personen echter liepen verwondingen op. DONDERDAG 9 oktober is het hon derd jaar geleden, dat ir. Gerard Philips te Zaltbommel werd geboren. Op die dag zal ih het oude fabriekje te Eindhoven, waar ir. Philips zijn werkzaamheden begon, een herden kingsbijeenkomst worden gehouden. IN TTJCUMAN (Argentinië) is een ware veldslag geleverd tussen scho lieren die voorstanders zijn van het openbaar onderwijs en anderen die het bijzondere onderwijs voorstaan. WASHINGTON heeft in een nota aan Praag de onmiddellijke vrijlating ge vraagd van drie Amerikaanse solda ten, die door de Tsjechen worden vastgehouden. DE OVERSTROMINGEN in zuid- Frankrijk hebben een schade aan gericht van meer dan 180 miljoen gulden. DOOR EEN staking van dekofficie- ren van Amerikaanse passagiers- en vrachtschepen, worden 40 oceaanreu zen in de haven van New-York vast gehouden. WIM DE BRUIN, een 21-jarige Ne derlandse matroos, is in Keulen van het Nederlandse hotelschip ,,Regina" overboord geslagen en in de Rijn verdronken. TOM LENSINK heeft de eerste tele visieprijs gekregen van het Prins Bernhardfonds. Hij heeft zich voor de t.v. op verschillende manieren onderscheiden. Verwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt vrijdag- 2 avond te 23.15 uur: Matige tot 2 krachtige zuidelijke wind. Tijde- 2 lijk veel bzewolking met hier en 2 daar wat re yenWeinig verande- J ring >n temperatuur. J Vandaag: zon onder 18.13 uur, t J maan op 21.57 uur. Morgen: zon op 6.46 uur, zon onder 18.10 uur, maan op 22.53 uur, maan onder J 13.50 uur. Maandag: zon op 6.48 2 uur, maan onder 14.32 uur. J Het aantal doden bij de mijnramp in Zuid-Slavië is vrijdag tot 54 ge stegen. Er zijn tot nu toe 41 lijken geborgen. Men is erin geslaagd 141 mijnwer kers te redden. Reddingsploegen stel len alles in het werk om acht nog vermiste mijnwerkers in veiligheid te brengen. Men vreest echter voor hun levens. Advertentie» Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Algerië brengen om de troepen te inspecteren. Van betrouwbare zijde te Algiers is vrijdag vernomen, dat de bevel hebber in Algerië, generaal Salan, zal worden gepromoveerd tot inspec teur-generaal van de Franse strijd krachten. Franse geleerden geloven dat hun experimenten met eenden de moge- i lijkheid hebben geschapen om zowel in mensen als dieren langs kunstma tige weg wijzigingen teweeg te bren gen die in het nageslacht bewaard blijven. Een groep biologen onder leiding van prof. Benoit was er vorig jaar reeds in geslaagd Peking-eenden door chemische injecties sommige eigen-1 schappen van andere eendensoorten te geven. Vrijdag is bekendgemaakt dat deze veranderingen in een deel van de tweede en derde generatie behouden is gebleven. In Breda wordt thans het wereldcongres voor weduwen, weduwnaars en vrijgezellen gehouden. Vrijdagavond bij de verwelkoming door initiatief nemer Ger Greijn. bleek, dat er een tweehonderdtal congressisten het merendeel dames aanwezig was. Er waren enkele buitenlandse deelneem sters uit België en Duitsland. „Dat de deelname aan dit congres niet zo groot is. als men gezien de belangrijkheid ervan, zou kunnen verwachten", zeide de her Greijn in zijn openingswoord, „moge u niet misleiden omtrent de wereldomvattende sympathieën, welke wij voor onze prijzenswaardige doelstelling mochten en mógen ondervinden". spreken over de nood der oorlogswe duwen en hij zette de noodzaak van internationale organisatie uiteen. Hij bekeek tevens de resultaten, die de bond tot nu toe heeft bereikt. En hij concludeerde: het initiatief heeft weerklank gevonden. Thans zal ge werkt gaan worden aan een juridisch statuut. Directeur G. Sliepen van de VVV heeft deze avond het congres verwel komd. terwijl tenslotte de Poolse dans groep Polonia en het cabaret van Ad Huissoon voor de congressisten optra den. Telegram aan minister Het wereldcongres der eenza men heeft een telegram gestuurd aan de minister van sociale zaken en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. Daarin wordt ?~\"~:-aagd te wil len bevorderen, dal de regeling voor weduwen en wezen, zoals neergelegd in het advies van de S.E.R., zo spoedig mogelijk in een wettelijke regeling wordt omge zet. Hij zette de eenzaamheid van de enkeling uiteen en gaf verder te ver staan, dat het congres zich niet be riep op bepaalde figuren in kamer en senaat, maar op de mens zelf, die het meest eenzame wezen is, dat ooit ge schapen werd. Slechts de mens kan de andere mens begrijpe 1 in zij' eenzaamheid. En om dat het nu eenmaal zó is, dat lotge noten elkaar beter begrijpen dan bui tenstaanders en omdat het werkzaam ste middel tegen de eenzaamheid ge zelligheid is, komt dit congres voor de tweede maal bijeen. De heer Greijn hc*; ie tenslotte, dat tijdens dit congres de wereldfederatie tot stand zou komen, „die de eenza men verenigt in begrip en die weer schoonheid, warmte en zon moge brengen in het leven van velen". Hij vertelde tenslotte, dat grootse plannen in voorbereiding zijn om vol gend jaar te komen tot een impo sante historische optocht, die ter ere en ter herdenking van de grote histo rische figuren uit de wereld van we duwe, weduwnaar en vrijgezel door middel van praalwagens zal worden uitgebeeld. Er is deze avond nog gesproken door de heer Peeters uit Venlo, de rechter hand van de organisator. Hij kwam te Bankrovers hebben met behulp van een gestolen taxi donderdag twee bankemployés te Londen beroofd van een bedrag van 160.000 gulden. De taxi wachtte op de twee em ployés en bracht hen naar een ver laten plaats, waar zij door vier ge maskerde mannen werden beroofd. In Gent is oen zeer geslaagde stu diedag gehouden over de problemen die samenhangen met de haven van Gent en het kanaal naar Terneuzen. Veertien deskundigen gaven hun zienswijze op deze vraagstukken, die zowel voor Nederland als voor België van groot belang zijn. Op het bespro kene komen we dezer dagen nog terug. (Van onze correspondent) Er is een Franse chauffeur, die bepaald geen hoge dunk zal hebben van de toestand, waarin de schatkist van de staat der Nederlanden op het ogenblik verkeert. De chauffeur kwam n.l. aan de grens te Wernhout met een tankauto vet voor Rot terdam. Met de douaneformali teiten was alles dik in orde en de man zou dan ook ongestoord zijn vracht naar de plaats van bestemming kunnen brengen, in- Parij Hipn ppn marechaussee niet ülot- Toch wllde deze instantie begrip to dien een marechaussee mei, piui. nen vom. dg ,astjge situatif!i waarfn de seling op het idee gekomen was Fransman verzeild was geraakt, en bij om de wieldruk van zijn auto wijze van uitzondering verleende men te horen, dat het allemaal erg vervelend was en dat er weliswaar machtigingen voor dergelijke gevallen kunnen worden verleend, maar dat die bij het Nederlandse consulaat te aangevraagd dienen te worden. Toch wilde deze eens op te nemen Het was een best idee, want het bleek allemaal niet te kloppen. De wieldruk van de Franse auto was n.l. veel te hoog. .Dat gaat zo niet", zei de marechaussee. Er moest dus iets aan gedaan worden, want ook een Fransman is niet van plan om zijn leven ten eeuwige dage met zijn vrachtauto te slijten aan een Neder landse grenspost. Dus werd er met hoge instanties, die iets over wieldruk- ken te zeggen hebben, gebeld. Van Verkeer en Waterstaat kreeg dan ook haar toestemming voor een speciale machtiging voor de tankauto. Inmiddels was het echter kwart voor vijf geworden en de machtiging moest toer. nog door de rijksinspectie van het wegverkeer klaargemaakt worden. Aan het opstellen van zo'n machti ging bleek echter nogal waf werk ver bonden te zijn en de ambtenaar, die hiermee belast werd, kon dit werk voor de sluitingstijd van het bureau r.iet me. r klaren De volgende mor gen zou hij er direct aan beginnen. Het werd de volgende morgen en de machtiging lag rond half tien klaar in Den Haag. De marechaussee moest die verklaring echter in Wernhout hebben en daarom werd Den Haag vriendelijk verzocht om die machti ging dan maar per expresse naar de grens te sturen. Dat bleek toen echter onoverkome lijke bezraren met zich mee tc bren gen, want de ambtenaar in kwestie kon wel gebruik maken van de dienst- enveloppen, maar op expressebrieven moest hij twee kwartjes porto bijplak ken. en dat bedrag kon hij van de staat onmogelijk voorschieten. Maar ze konden de machtiging in Den Haag natuurlijk wel komen halen. De importeur kreeg het verhaal te horen, maar die had de goederen ten slotte franco gekocht en bovendien had hij zo maar niet direct een auto bij de hand om die machtiging te gaan halen. Toch deed ook hij zijn best voor de Fransman en vond hij 'n oplossing om de machtiging althans in Rotterdam te krijgen. Ondertussen was de Franse chauf feur echter de wanhoop nabij, want het vet zou onherroepelijk gaan stol len, wanneer het beneden een tempe ratuur van minder dan veertig graden raakte en om twee uur was het al akelig dicht bij dat punt. Tenslotte werd op dat uur in Rot terdam iemand gevonden, die de mach tiging naar Wernhout kon brengen. Het was ruim drie uur. toen de Frans man zijn vet kon gaan bezorgen. Indien u uw hond een verrassing wil bereiden, moet u hem of haar zo'n elegante pyjama bezorgen. Of hij het op prijs zal stellenweten we niet. In ieder geVal toonde de boxer Heppy tijdens een honden show in 't sportstadion te Brighton vol trots zijn nieuwe pyjama. Drie jongemannen hebben vrijdag in Famagusta, op Cy prus, twee vrouwen van Britse militairen op straat neergescho ten. Een van de vrouwen is later in het ziekenhuis overleden. De tweede is zwaar gewond. Direct na de aanslag is een groot aantal Griekse Cyprioten op straat gearresteerd. De burgemeester van de stad heeft bij de Britse commis saris geklaagd, dat een aantal Griek se arrestanten door Britse militairen is geslagen. Hij zei na het onderhoud met de commissaris, dat hij de ver zekering had gekregen dat dit niet meer zou gebeuren. Gouverneur Foot is onmiddellijk met een hefschroefvliegtuig naar Famagusta gevlogen om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Het was de tweede dag van op laaiend Grieks verzet tegen het Brit se deelgenootschapsplan. In Fama gusta is onmiddellijk na de aanslag een uitgaansverbod afgekondigd. Bij incidenten elders op Cyprus zijn vrijdag vier Britse militairen ge wond. Donderdag vielen aan Britse zijde zeven gewonden en werd een De regering van Peking heeft bij Nederland geprotesteerd te gen de steun, die de Nederlandse delegatie bij de V.N. gegeven heeft aan de maatregel, welke communistisch-China van het lidmaatschap der Verenigde Na ties uitsluit. Dit is in kringen van de V.N. te New-York ver nomen. Het protest was mondeling inge diend bij de Nederlandse zaakgelas tigde te Peking. Het had tevens be trekking op uitlatingen die minister Dulles, tijdens een vraaggesprek in de V.S., over de situatie in het Verre Oosten heeft gedaan. In Den Haag had men over dit al les nog niets vernomen. Wel deelde een regeringswoordvoerder mee, dat de Chinese zaakgelastigde in Den Haag een protest had ingediend tegen hetgeen minister Luns gezegd zou hebben. Dit protest was echter niet aanvaard, omdat de uitlatingen in kwestie niet waren gepreciseerd. burger doodgeschoten. De Griekse verzetsorganisatie op het eiland, Eoka, heeft vrijdag pam fletten verspreid waarin de Britten beschuldigd worden van „laffe me thodes". Terwijl de verzetslieden hun aanvallen alleen richten op militairen en vijandelijke agenten, hebben de Britse militairen opdracht gekregen weerloze burgers dood te schieten of te mishandelen, aldus de pamfletten. Aartsbisschop Majcarios heeft vrij dag in Athene een oproep uitgege ven, waarin hij de Griekse Cyprio ten oproept tot krachtig verzet te gen het Britse deelgenootschapsplan. Volgens een bericht in de ,,Ber- lingske Tidende" te Kopenhagen, af komstig van de correspondent van het blad in Wenen, is in diplomatieke kringen te Moskou beroering ont staan door het feit, dat Kroestjev woensdagavond de receptie op de Chinese ambassade ter gelegenheid van het negenjarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek niet heeft hij- gewoond. De correspondent haalde in zijn be richt zegslieden op het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken aan. Deze zegslieden hadden ver klaard, dat volgens inlichtingen, ont vangen door het ministerie Kroestjev zelfs geen gelukwensen aan Mao- Tse-Toeng heeft gezonden. Dit had in diplomatieke kringen te Moskou de indruk gewekt als zouden de betrekkingen tussen Kroestjev en Mao zeer zijn verkoeld. Het had in diplomatieke kringen in Moskou nog meer verrassing ge wekt dat zelfs niet de tweede in rang zijnde Russische leider, Anastas Mi- koyan. de receptie der Chinezen had bijgewoond. Een poging van de Franse dr. Bom bard. om met enige metgezellen in een bootje over de zandbank Barre d'Etel bij Lorient te varen, heeft vrijdag aan negen mensen het leven gekost. De experimentele boot waarmee Bombard met zes man zijn proef nam strandde vrijdagochtend bijna gelijk tijdig met de reddingboot, die hem met zeven man aan boord begeleidde op de zandbank. Toen beide scheepjes omsloegen, konden Bombard en vier anderen zich zwemmend redden. Zij zijn door een hefschroefvliegtuig uit zee opge pikt. De andere opvarenden van de scheepjes verdronken. Bombard verwierf in 1952 grote bekendheid toen hij alleen in een rub berbootje de Atlantische Oceaan overstak. Dagelijks in meer dan 60.000 gezinnen. Het familieblad, dat U alles biedt wat U zoekt. Nieuwe abonné's ontvangen de krant 14 dagen GRATIS. U zult van een abonnement geen spijt hebben, integendeel Abonneert Unog heden, door onderstaand biljet in te' vullen en af te geven aan de kantoren of de agenten van het Dagblad De Stem. Naam: Adres: Woonplaats: Abonnementsprijs: per week 54 ct. per kwartaal f 7. Toen Laura Maffucci tien jaar oud,was, kwam bij haar de wens op. koningin van een Afrikaans eiland te worden. Deze kinder wens wordt nu vervuld. Laura studeert thans aan de universiteit van Florence. Zij is een knap meisje, met kool zwart haar. Zij heeft een prijs in een wedstrijd van een tijd schrift gewonnen en deze prijs is: een regering van 20 dagen als koningin over het Schildpad- eiland bij Zanzibar in de In dische Oceaan. Op het eiland zal Laura wonen in een huis in Europese trant. Een dienstmaagd en een kok wachten al op de nieuwe ko ningin. Haar aankomst zal ge vierd worden met een feest maal. met als hoofdschotel schildpadsoep. Op het eiland wordt in hoofd zaak vis gegeten en daarom neemt Laura voor alle zeker heid maar een kist levensmid- delen-in-blik mee. Zij zegt, dat zij tijdens haar regering veel zal zwemmen en lezen boeken over filosofie.

de Stem | 1958 | | pagina 1