CQ ENGELSE VLIEG-TROEF Oude kunstambachten in het land van Willem Teil Wijncrisis dreigt in wijnland Frankrijk Arts heeft minder vrijheid maar meer mogelijkheden dan vroeger Individualisme mag niet tot isolatie leiden T.V. IN OPMARS TRAITAL 3 HOOP UITROTTING Scherp protest van „Door de Eeuwen Trouw Rantsoenering door invoer nog juist niet nodig VIJAND Brand bij Rio DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 VOORZITTER MEDISCH CONGRES IN MIDDELBURG i VAKKLEDING MStertm ..15# 49 r- Vraag TRUTH 3 De wervelstorm in Japan eiste 683 doden Prof. Verrijn Stuart voorzitter S.E.R. Twee arbeiders bij grondinstorting bedolven De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, mevrouw J. W. van den Bliftk-Rolder, heeft gister namiddag in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis het tiende le dencongres van de maatschappij geopend met een rede over „Gemeenschap, Medicus en Maatschappij". Zij richtte haar aandacht daarbij in het bijzon der op de zekére mate van noodzakelijk individualisme van de medicus en concludeerde onder meer, dat de Maatschappij als bindende factor gezien mag worden tussen gemeenschap en medicus en dat het een taak van de Maatschappij is om enerzijds de medicus te doordringen van zijn plichten tegenover de gemeenschap en anderzijds de gemeenschap te overtuigen van de noodzaak de medicus de mogelijkheden te geven, die onontbeerlijk zijn voor een juiste uitoefening van het beroep van arts. dergaan door de verandering in de wetenschappelijke en maatschappelij ke structuur van de hedendaagse samenleving, dat de ge- en verboden van de ziekenfondsen en van de so ciale wetten soms sterk ingrijpen in de individuele praktijkuitvoering van de arts, maar daartegenover consta teerde zij een sterke uitbreiding van de mogelijkheden in de vrije beroeps uitoefening. De spreekster herinnerde aan de uitkomst van een onlangs gehouden enquête waarbij de arts de tweede plaats bleek in te nemen in de waar dering van de beroepen. „De arts van tegenwoordig", zo zei hij, „moge voor zichzelf een wat bescheidener plaats in het algemeen maatschap pelijk vlak opeisen dan men hem blijkbaar vroeger en ook thans nog toekent; hij is geen ander dan wel eer en van hem wordt precies het zelfde verwacht als hetgeen voorge- Meer mogelijkheden Voorop stelde spreekster, dat een zeker individualisme voor een medi cus absoluut noodzakelijk is voor een juiste verhouding tussen hem en de patiënt en dat de arts zich daarom teweer moet stellen tegen tendenzen, die dit individualisme dreigen te vertikken. Anderzijds waarschuwde zij echter, dat een te ver doorgevoerd individualisme tot isolering kan lei- den. Velen, aldus de voorzitter, hebben het gevoel, dat de medicus van wel eer zijn persoonlijkheid tot een veel rijkere ontplooiing kon brengen, dat hij veel grotere vrijheid genoot dan zijn hedendaagse collega en dat daar door aan zijn persoonlijkheid en in dividualisme minder geweld werd aangedaan. Hiervan uitgaande komt men soms tot een afweerhouding te genover de gemeenschapsontwikke ling van onze tijd, een houding, die geboden lijkt uit zelfverdediging en die plicht lijkt om voor de patiënt te kunnen blijven wat deze van de arts verwachten mag. Aan de hand van een enkele ver gelijking ging mevrouw Van den Blink na of dit gerechtvaardigd is en zt) concludeerde, dat de vraag of de tegenwoordige ontwikkeling de vrij heid der medici beknot en hun indi vidualisme aan banden legt, ontken nend moet worden beantwoord. Zij stelde, dat men niet blind be hoeft te zijn voor de beperkingen, die de vrijheid van het beroep heeft on- 55 De Zuidmolukse vertegenwoordi ging in Nederland heeft, na het be kend worden van de plotselinge te rugzending naar de Bepublik Indo nesia van 37 verstekelingen, waar onder zeven Ambonezen, onmiddel lijk contact opgenomen met het hoofdbestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" om gezamenlijk te overleggen welke maatregelen kunnen worden genomen ter verhin dering van deze onmenselijke uitle vering. Besloten werd onmiddellijk een scherp protest te richten tot de Ne derlandse regering via telegrammen aan de Minister-President en de Mi nister van Justitie van de volgende inhoud: „De Zuidmolukse vertegenwoordi ging in Nederland en de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eind hoven protesteren met de meeste klem tegen de afvoering van 37 ver stekelingen waaronder 7 Ambonezen naar het grondgebied van de Repu- blik Indonesia, omdat op grond van betrouwbare inlichtingen vaststaat dat het leven van deze verstekelin gen alsdan ernstig zou worden be dreigd. - Manusama Coenradi." Voorts wordt een beroep gedaan op het Nederlandse volk dit protest te ondersteunen en via zijn verte genwoordigers een beroep te doen op de regering. (Advertentie) BEVA SANfOR: 'Advertentie) slachten in hun medische raadsman wilden en ook konden zien." Een blik in de toekomst werpend, meende de spreekster duidelijk te mogen vaststellen, dat de preventie een steeds grotere plaats zal gaan innemen en dat de praktiserende arts in toenemende mate en met toenemend resultaat daarbij kan en moet worden ingeschakeld. Dit vraagt meer dan ooit samenwer king met allerlei instanties op het gebied der volksgezondheid en ac tiviteiten, die gesteund moeten worden door de gemeenschap. Treffende symboliek „Hier in Zeeland", aldus de voor zitter, „dient de symboliek zich zo treffend aan als het er om gaat een vergelijking te maken met wat onze Maatschappij tot nu toe mocht zijn en welke taak nog voor haar is weg gelegd. In nauwelijks enig ander ge west van ons land dan juist in deze provincie heeft de kracht van de ge meenschap zich zo gemanifesteerd als de resultante van een veelheid van individuele uitingen van moed en trouw, van individueel geloof en doorzettingsvermogen, door alle no den, rampen en onherstelbare verlie zen heen Men heeft hier in de levenswerke lijkheid voor geweldige opgaven ge staan en zware tegenslagen moeten overwinnen, waartegenover de taak en de moeilijkheden van onze Maat schappij slechts klein schijnen. En als de individualisten onder ons zich soms overspoeld dreigen te voelen door de gemeenschapsregelingen, verplichtingen en maatregelen, laten zij dan het aloude Zeeuwse devies niet vergeten: Luctor et Emergo, ik worstel en ontkom". met behulp van onze prima GEREEDSCHAPPEN kunt U zelf méérdan U denkt! ZAGEN-StT met 5 verschillende bladen welke met «i 05 vleugelmoer aan handvat worden ee*et SLIJPMACHINES met versnelling, sWcaatsteen en tafel- R50 klem, prima afwerktng R» SOLDEERBOUTEN diverse maten ELEKTR. SOLDEERBOUTEN 80 en 100 watt, prima kwaliteit BOORMACHINES prTma gelakt, open uivoering, degelïfke E5O kwaliteit 3 Bijpassende METAALBOREN in sets van 7 stuks METAALZAAG-BEUGELS met zaag r>wM BIJPASSENDE ZAACJES |QQ los verkrijgbaar, per 10 stuks PARALLEL BANKSCHROEVEN gehard staal met blanke bekken HOUTEN BLOKSCHAVEN *25 fraai gevernist SPIJKERS - SCHROEVEN SCHROEFOGEN £NZ. fn alle maten, tn pfasffc zakjes *|5 verpakt, per zakje mW Enorme collectie HAMERS - NIJPTANGEN COMBINATIE TANCEN - SCHROEVI- DRAAIERS FIGUURZAAGMATERIAAL. ENZ. - ENZ. it All. gereedschappen worden ver kocht onder VOLLE KWALITEITS GARANTIE en tegen prijzen bin nen tedert bereik. 550 VROOM O REES MAN N 6REDA BERGEN OP ZOOM De opmars van de t.v. voltrekt zich in steeds sneller tempo. Op 1 oktober jl. bedroeg het aantal aangegeven t.-v.-ontvangers in ons land 345.489. Een maand daarvoor waren er dat nog 334.598. In het laatstgenoemde totaal, dat van X september dus, had den de beide Hollanden het leeuweaandeel. Zuidholland bo venaan met 113.400 ontvangers en vervolgens Noordholland met 90.300. Noordbrabant doet het wel bescheidener, maar maakt niettemin met 36.800 toestellen aanspraak op de derde plaats. Zeeland komt vrijwel onderaan op de lijst met 3600 toestellen. Alleen Drente heeft nog een lager totaal: 1800. De toename van het aantal toestellen is opzienbarend. Begin september 1956 waren geregi streerd: voor Zuidholland 24.500 toestellen, voor Noordholland 19.700, voor Noordbrabant 9600, voor Zeeland 500 en voor Drente 100. Interessant zijn ook de cijfers van de verdeling ovèr de plaat sen met meer dan 100.000 inwo ners. We zien dan dat Amster dam en Rotterdam aan de spits staan met 45.100 toestellen (sept. '56 resp. 9.200 en 9.800). Na Den Haag en Utrecht komt Eindho ven op de vijfde plaats met 9.600 (3.000). Tilburg komt ne gende in de rij met 3.700 (1.000) en Breda tiende met 3.600 (900). Appenzell is een naam die klinkt als een klok. Men heeft In het dorp van die naam een betoverend gezicht op de omringende ber gen van het Appenzellerland; de streek van de folkloristische kle derdrachten en diep ingewortelde volksgebruiken. Appenzell is de parel aan de kroon van de Zwitserse bondsstaat en de Appen- zeller is een van de eerste voorvechters geweest van de sinds eeuwen geroemde vrijheidsdrang die de ingezetenen van het land van Willem Teil bezielt. Een Appenzeller houdt in de regel streng aan de eeuwenoude gebruiken. En zelfs de voorouderlijke ambachten worden er nog steeds met dezelfde stijlkennis en liefde beoefend als voorheen. Jean Baptist Faesler, de kopersmid, is er een kenschetsend voor beeld van. Wij ontdekten „Vater Faesler" toen wij de smalle straatjes van het schilderachtige stadje doorkruisten. Zijn „atelier" bevond zich op het gelijkvloers van een der mooie typi sche Appenzellerhuizen, met hun oorspronkelijke en veelkleurige ge- veis. Boven de buitendeur stond een opschrift in prachtige ineengestrengel de letters: „Zadelmakerij en artike len van koeherders". In de deuromlijsting bengelde een koekoeksklok van grote afmetingen in geel koper. Kunstig uitgesneden Prachtig versierde halsbanden met een grote klok tooien straks de koeien wanneer zij voor zes maan den naar de Alpenweiden trekken. en versierd met lederen riemen in verschillende kleuren, vormde zij een uithangbord, dat men zich wel licht niet oorspronkelijker en doel treffender kan voorstellen. Langs een smalle oude trap be reikten we het „atelier" van de kunstenaar Jean Baptist Faesler. Men moet teruggaan tot de zestien de eeuw om zich een dergelijke werkplaats voor te stellen, zo oor spronkelijk van inrichting en zo voi werkte „Vater Faesler" met drie zij van rustige stilte. In dit vertrek ner zonen. In een vrolijke tinteling, waarin duizend lichtjes flikkerden, lagen de produkten van hun handen arbeid te lokken: gespen van alle aard en halsbanden met motieven van een zeldzame bevalligheid, hals snoeren en schouderriemen voor de oorspronkelijke Appenzellerkleder- dracht. „Vater Faesler" blaast de oude Zwitserse volkskunst nieuw le ven in. Duizenden tekeningen griftan va- Advertentie) der Faesler en zijn zonen reeds met de graveerstift op de geelkoperen plaat. Telkens weer schiepen zij nieu we onderwerpen en tekeningen, het zij versierselen voor koeie-halsban- den, waaraan de grote bellen beves tigd zijn en die zulke welluidende klank verwekken, duizendmaal weer kaatst tegen de rotswanden, hetzij kunstige siertekeningen op borstspel den en halssnoeren. Bijzonder in trek zijn de laatste vindingen van de oude Faesler nl. de horoscopische figuren die getuigen van een grote vinding rijkheid en oorspronkelijkheid. Ogenschijnlijk is het handwerk een- De diverse vliegtuigfabrieken in het Westen wedijveren met elkaar om, straal-passagiersvliegtuigen aan de luchtvaartmaatschappijen te kun nen leveren. Nog voor h^et eind van deze week zal de BOAC voor het eerst Atlantische straal-dien- sten gaan onderhouden. De Havil- lands, bouwers van de Comet 4, hebben zojuist twee van deze toe stellen afgeleverd op het vliegveld van Londen. De foto geeft een over zicht van de overdracht der Co- mets 4. voudig. Na de tekening wordt de plaat met lange staalharen bewerkt en de figuren ingegrift. Maar het vereist telkens een grote vaardig heid en vindingrijkheid. Zelden trof fen wij een zo uiteenlopende verza meling van motieven aan. Jaen Baptist Faesler is een der eersten geweest, die de vernieuwing bracht in een oude volkskunst. Hij werd de baanbreker van een heel bijzondere nijverheid, die thans in trek is tengevolge van de hoge vlucht van het toerisme nl. de „Schwyzer- limode". Hoezeer Faeslers handen- Roos verdwijnt met anti-roos Traftal J bevat het pas-ontdekte a pel rum met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen »s de roos verdwenen. De storm die vorige week Tokio en omgeving heeft geteisterd, heeft aan 683 mensen het leven gekost. Er zijn bovendien ruim duizend vermis ten. Alleen op het schiereiland Izoe zijn 538 doden en 888 vermisten. Door de voortdurende regenval wassen de rivieren daar nog steeds en dreigen nieuwe overstromingen. Er is dysen terie uitgebroken. Honderdtwintig mensen zijn al door de ziekte aange tast De Fransen zijn op het nippertje ontsnapt aan de wijnrantsoe nering Wat is een Franse maaltijd zonder wijn? Niets! De Fransman zegt: Un repas sans vin, est comme un jour sans soleil een etentje zonder wijn is als een dag zonder zon! Wij zeggen: een Fransman zonder wijn, wordt een ontevreden mens! En een on tevreden mens Dat heeft de regering ook heel goed begrepen en om niet te hoeven over te gaan tot rantsoenering, een zeer onpopulaire maat regel, heeft zij miljoenen hectoliters wijn geïmporteerd. kleine paddestoeltjes, welke de druif belet te rijpen. De meeldauw wordt bestreden met Sulfatage: d.w.z. men bespuit de wijn stok met een vitriooloplossing. 1956 en 1957 brachten dus algemeen defi- citaire oogsten. Daarom kon De Nieuwe Limburger van 15 maart 1958 schrijven, dat de Fransman zijn wijn op de bon zou moeten kopen, indien de oogst 1958 geen redding bracht! Het tegenwoordige w|jntekort in Frankrjjk is slechts te wijten aan ongelukkige omstandigheden, welke maar ééns in de 20 jaar voorkomen. In 1956 bevroren 80.000 ha wijn gaard, welke steeds goede wijn voort brachten. Verschillende jaren zijn no dig om dit verlies in te halen. Het zelfde jaar leden 120.000 ha min of meer van de vorst. In 1957 werden de in 1956 aan de vorst ontsnapte wijnvelden aangeval len door een andere vijand: de meel dauw, welke dat jaar een sterke bondgenoot vond in de buitengewone seizoennatheid. De meeldauw is één der ernstige wijnstokziekten. Hij is de schuld van de zogenaamde verroeste bladen. El ke roestvlek bestaat uit ontelbare Volgens een officieel bericht van enige dagen geleden kan men echter met een redelijke hoop de wijntoe komst tegemoet zien. Ondanks enkele flinke hagelbuien, welke plaatselijk flinke schade aanrichtten. Er zijn streken waar de wijngaarden 80 tot 100 procent zijn verhageld. Indien de hemel van het verder bombarderen der wijngaarden afziet, is de over- bruggingsvoorraad, dank zij de im port, voldoende om te mogen hopen op een normale kwantiteit goede ta felwijn in 1959, Het druivenseizoen is intussen al begonnen. Honderden druivenpluk- Sters zijn bezig met het plukken van de witte tafeldruif, de Chasselas. An dere jaren schalde haar lied over de lage druivenvelden en weerkaatsten de wijnbergen haar vrolijke, jonge lach. Maar toen wij door de wijnvelden trokken was er geen gezang en de bergen bleven betrekkelijk stil. „II fait trop chaud pour chanter het is te heet om te zingen", zeggen de pluksters. Al weken was de zon van lood. In de ganse omtrek was niet één groen grassprietje te vinden. De rivier, de Garonne, liet grote plak ken zand en kiezel zien. De vijvers stonden droog, de vissen lagen te vergaan op het gedroogde moeras. De kraan van de waterleiding liet slechts een dun straaltje bruinachtig vocht door van 7 tot 9 uur 's mor gens en van 6 tot 8 uur 's avonds. Al lang smachtte de wijnboer naar regenwater, dat niet gekomen is en dat de wijndruiven had moeten doen zwellen. Doch al zijn de druiven dan niet gezwollen tot de door de wijn bouwer gehoopte dikte, de zon heeft daarentegen gezorgd voor een hoog suiker- en alcoholgehalte. Er zijn nog maar weinig boeren, die hun wijn zelf maken. De meeste brengen de druiven direct van de wijngaard naar de coöperatieve wijn kelder, welke vele gemeenten rijk zijn. Een gérant liet ons een paar weken geleden de lege cuves zien, waarvan er verschillende 60.000 liter wijn kun nen bevatten. Blij deelde hij ons me de, dat hij hoopte bijna al zijn cuves binnenkort te kunnen vullen. De vorst en de meeldauw hebben de twee laatste jaren ervoor gezorgd, dat de Franse wijnbouw niet meer te lijden had van zijn meest hard- De overproduktie veroorzaakt een nekkigste vijand: de overproduktie. sliert van rampzalige gevolgen en de wijnboer staat er vrijwel machteloos tegenover. Bij overproduktie bljjft de wijn In de kelder liggen, de koers daalt, de wijnbouwer werkt met groot verlies; velen voelen zich bedreigd door de armoede, een armoede, welke moei lijk is te aanvaarden omdat zvj fei telijk voortkomt uit de overvloed. De staat heeft lang naar middelen tegen deze kwaal gezocht. De soldaten ontvingen een groter wijnrantsoen.... waartegen zij niets wisten in te brengen! Armlastigen kregen ook de kans zonder zorg van hun dagelijks wijntje te genieten. Omdat dit alles niet voldoende was, werden ook meer drastische maat regelen tegen de overproduktie ge nomen. Om de al te grote prijsda ling te stoppen, werd de oogst in de kelders geblokkeerd en slechts met kleine hoeveelheden op de markt gebracht. Doch bij massale overproduktie kunnen al deze voorzorgen niet de wijn verwerken welke de oververza digde verbruikers niet opkunnen. Men ging over tot wijnvernietiging door distillatie. Van 1950 tot 1955 wer den zo ieder jaar 5 miljoen hectoli ters vernietigd. Deze distillatie heeft de staat 50 miljard franken gekost! De staat weet echter niet wat hij met al deze alcohol moet doent Ware het niet oneerbiedig tegen over de Franse staat, dan zouden we deze dwaze kostbare operatie, ge woonweg gekkenwerk noemen! Gelukkig heeft men eindelijk be grepen, dat men op een meer effec tievere manier voorgoed een einde moet zien te maken aan de zo ge vreesde overproduktie. Vooral ook omdat in Frankrijk 150.000 ha grond volgeplant staan met wijnstokken welke wijn leveren van minder goe de, zo niet slechte kwaliteit. 150.000 ha: dat wil zeggen ieder jaar onge veer 6 miljoen hectoliter slechte wijn. Deze 6 miljoen hectoliter zijn het quantum dat gedurende de normale jaren voor overproduktie zorgt. Volgens een wet van dertig sep tember 1953 zullen de 150.000 ha min der goede wijn voortbrengende stok ken uitgerot moeten worden. In plaats daarvan kunnen andere pro dukten komen, waarmede de Franse economie beter gediend is. Door de toepassing van deze wet zal meer plaats komen op de wijn markt en de kwaliteit van de Fran se wijn zal er in het algemeen op vooruitgaan. Om het vrijwillig uitrotten aan te moedigen, geeft de staat een gemid delde premie van 250.000 franks (on geveer 2500 gulden) per ha. In som mige gevallen ligt deze premie een stuk hoger! Tot nu toe zijn al aanvragen bin nengekomen voor 120.000 ha, terwijl 80.000 ha reeds uitgerot zijn met een opbrengst van 3 miljoen hectoliter wijn. Het uitrottingsplan heeft de belas tingbetaler al 20 miljard franks ge kost. In alle geval is het beter deze onkosten ééns en voor goed te ma ken, dan ieder jaar 10 miljard uit te trekken voor distillatie. Natuurlijk wordt de toepassing van de wet tegen de overproduktie gehan dicapt door de tekorten van 1956 en 1957. Voorlopig heeft men de uitrot- ting dan ook moeten stopzetten, tot dat de wijntoestand weer normaal is. Over veertien dagen zullen we we ten in hoeverre de „oogst 1958" da achterstand heeft ingehaald..— Kunstzin en fijnzinnigheid zijn de kenmerken van de ,,Schwyzerli- mode arbeid wordt geroemd blijkt wel uit het feit, dat de echtgenote van de Hertog van Windsor een der eersten was die de sportriemen draagt, ver vaardigd door de Zwitserse kunste naar. De „Schwyzerlimode" is een pro- dukt van oude kunstambachtelijke geplogenheden, gepaard aan ver beelding en scheppende geest, die te vens de uitstraling is van de schone tradities die Appenzellerland leven dig en aantrekkelijk maken. Ten gevolge van een brand bij Bio de Janeiro zijn vierduizend per sonen dakloos geworden. Achthon derd tot duizend krotten werden ver nield. Een persoon kwam om het leven en talrijke zijn gewond. Bij kon. besluit van 30 september 1.1. is nfet ingang van 1 oktober voor het nog resterende gedeelte van de zittingsperiode van de Sociaal-Eco nomische Raad, welke eindigt op 31 maart 1960, tot voorzitter van die raad benoemd prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam. 'Advertentie) Bij werkzaamheden aan de Nieu we Rijksweg nr. 75 bij Maastricht zijn twee arbeiders uit Weert door een grondinstorting bedolven. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht

de Stem | 1958 | | pagina 5