nd" op ieders lip! Zeshonderd artsen op congres te Middelburg urg Koewacht weldra totaal op waterleiding aangesloten Kloetinge komt niet meer uit met zijn middelen Stekeligheden Hartelijk onthaal in Zeeland Brug en dam K.R.O. Onzekerheid DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 Maatschappij was al begonnen.... Hoogwaterstanden Discussies rond subsidieverzoek Geen wonder! Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoori zij tot een van de grootste merken. VLISSINGEN HULST SAS VAN GENT OOSTBURG pagblat) pejètem ..Kath. Z.-Beveland"' voor de radio 3 dergebracht. perras, waar zitje moge- |g staat met verbinding I krijgen aan- buitenwan- verwijderen J? in de toe- |ide procédé buitenwand lts. Daglicht pen door bij- dakkoepels, lijn, dat wel l;e toegelaten liedekking is Ivijl de aan- Istation links I. Aanvanke- len becijferd let laat zich Imiljoen vol- Ide bouwkos- It uitvoering, iging „Zuid- e gebouw in loma's dat en werd af- >loma's van niet minder ïoofdzakelijk br de diplo- van het Mi slaagden 68 dus 210 di- ivemmen rd door alle en Eede klassikaal ook de leer- ool uit Oost en het Aar- en. werd een in- het Aarden- wel tussen g en de Jeu- >sel. Tot ve- Aardenbur- andhaven en miniem ver dat het ge- Aardenburg elangstelling t het inder- )orziet, zelfs tgemeenten, ieren vaste 'en toonstelling igen, 3-5 uur. waarde. 18 j. a Korea, 14 j. De glorie van wburg: Duel Quo Vadis, gewetenlozen, uur: Esther ia 8 uur: Cakatoe, a.l. Korea, 14 J. KAB. De glorie van wburg: Duel Quo Vadis, gewetenlozen, 'entoonstelling gen 3-5, 7-9 u. waarde. 18 j. uur: Esther De avonturen ia 8 uur: i. enig voorb. 5 uur: Storm eting staande uur: Paris uur: Kermis- en 9 uur: jn 3 uur: iten) In de eerste raadsvergadering van Koewacht heerste gisterenmorgen niet bepaald een sfeer van grote vriendschap jegens de vroegere wethouder en het nieuwe college van b. en w. De heer Polspoel deelde, gesteund door de heer de Poorter, een reeks venijnige prikjes uit aan het adres van de beide nieuwe wethouders. Dat kwam vooral uit tijdens de rondvraag, waarin de heer Polspoel onder meer kritiek leverde op het verlenen van een verlof A (door de meerderheid van b. en w.) aan het vernieuwde en bijna gereed gekomen pat onaatsgebouw. Hij dacht dat er wel moeilijkheden van zouden komen, maar wethouder de Waele antwoordde dat er dan wel heel wat patronaten in de streek last gehad zouden hebben: er zijn er vele met een verlof A. kleutervervoer zou verzetten stel de de heer Polspoel voor, om het vervoer helemaal voor gemeentere kening te nemen, daarmee de beslis sing automatisch aan G.S. overla tend. Dat voorstel werd evenwel ver worpen, waarna dat van b. en w. werd aanvaard. Banken Voor tien nieuwe banken voor de ouden van dagen zou de gemeente 1630 gulden moeten neertellen en men kan er ook twaalf voor 50 gulden per stuk van het patronaat overne men ,,Die deugen niet om buiten te zetten" meende de heer de Poorter, maar dat sprak wethouder Ysebaert tegen. Eerstgenoemde stelde daarna, dat het kerkbestuur eigenlijk de mo rele plicht heeft die banken cadeau te doen aan het gemeentebestuur, dat immers de verbouwing van het patronaat heeft mogelijk gemaakt. Niettemin kocht de raad, na het voorstel om nieuwe banken aan te schaffen te hebben verworpen, de oude banken. Aan drie gegadigden werd grond voor het bouwen van woningen (ie der 12 meter) verkocht en de Tuin- bouwcursus van de Kring Hulst van de NCB in Koewacht kreeg voor de duur van een jaar een subsidie van 180 gulden. In de rondvraag hadden de heren de Schepper, de Poorter en Polspoel omvangrijke waslijstjes. Eerstge noemde sneed o.a. een te verbete ren polderweg aan, waarover hij dan maar een poldervergadering uitge schreven wilde zien. ,,Dan moet de gemeente natuurlijk het presentie geld aan de leden betalen" zei de voorzitter, waarop de heer de Schep per vroeg of de boeren alleen naar een vergadering komen als er pre sentiegeld wordt betaald. ,,Dat doen de raadsleden toch ook", meende de voorzitter weer, doch de heer de Schepper zei ook best te willen ko men zonder die geldelijke vergoe ding. ,,Dan begrijp ik niet waarom jullie laatst opslag gevraagd heb ben", aldus 't laatste woord van de voorzittter. De heer de Poorter stelde voor het tarief van de speeltuin te verlagen tot 10 cent per kind per dag, met dien verstande dat per gezin slechts 4 kinderen behoeven te betalen. Dat voorstel werd met algemene stem men aangenomen. Voor het bevol kingsonderzoek wilde hij eveneens een lager tarief dan het door de organisatoren genoemde (1,40 per persoon) instellen, en het restant wilde hij voor gemeenterekening ne men. ,,Dat wordt nooit goedgekeurd" zei de voorzitter. En er kwam dus geen voorste] van. Onder de vele opmerkingen van de heer Polspoel was er een over ,,een wethouder, de opzichter en nog een persoon" die hij bij de vlassers- school had zien graven. ,,Wat was het doel daarvan?" vroeg hij. ,,Die wet houder was ik" zei wethouder de Wale, .,en wat we daar deden zal ik wel in een besloten zitting vertellen". (Advertentie) Er werd druk gepraat over de aansluiting van de onrendabele ge bieden op de waterleiding. Er was een brief van de Waterleidingmaat schappij, waarin werd meegedeeld, dat men nu en in 1959 twee gedeel ten kan uitvoeren, waardoor dan ge heel Koewacht is aangesloten. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente zal 2500 in plaats van de vroeger bedongen 3500 gulden bedragen, zo dat er veel voordeel is gelegen in het plan van de maatschappij. De voorzitter uitte echter zijn be vreemding over het feit, dat de wa terleiding al begonnen is met de uit voering, zonder eerst het besluit van de raad af te wachten. De beer Polspoel vond dat ook een vreemde geschiedenis en hij opperde het idee om dd waterleiding maar bezig te laten. „Dan behoeven we niets te betalen", zei hij, „want we hebben nog niets besloten". Hij wilde ook wel eens weten waar om er nu zomaar 1000 gulden per- jaar van de bijdrage geschrapt werd. Hij stelde voor éérst de kwestie eens uit te zoeken, maar b. en w. stel den daar tegenover dat men nu toch moet doorzetten. Daar was de raad het tenslotte mee eens. Degenen die nu bereid zijn aan te sluiten, zullen, wanneer ze later wel waterleiding willen hebben, de 80 gulden per jaar die de gemeente daarvoor nu aan de maatschappij betaalt, moeten terug betalen. Kleuters Ook over de kleuters viel menig woord. De zusters verzbehten het ge meentebestuur de kleinen gratis per bus naar de kleuterschool te vervoe ren. Er zijn er nu 93, zodat men 3 onderwijskrachten mag hebben Zon der gratis busvervoer zullen er ech ter wegblijven, zodat er een onder wijzeres moet worden ontslagen. B. en w. stelden voor, de ouders de helft van de kosten (10 gulden per jaar) te laten betalen. De heren de Poorter en Polspoel hadden veel kri tiek op het beleid van de zusters (o. a. inzake de benoeming van onder wijzeressen) en toen de raad niet uit het vraagstuk kon geraken de vraag was o.m. in hoeverre de wet zich tegen deelneming in kosten van Morgen, zaterdag 4 oktober, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.19 en 18.38 uur; te Ter- neuzen om 5.47 en 18.07 uur en te Vlissingen om 5.20 en 17.42 uur. Wy berichtten reeds, dat de Kloe- tingse raad zonder veel discussie de begroting 1959 aannam op een eind cijfer van 470.090.— en met een post onvoorzien van 4370.Fei telijk is er echter al een tekort van ruim 20.000.hoofdzakelijk ten gevolge van de steeds stijgende on derwijskosten. Op voorstel van b. en w. zal de subsidie van de plaatselijke muziek vereniging Excelsior" worden ver hoogd tot 250,per jaar, ingaan de 1959. Het voorstel van b. en w. afwij- van het bestuur van de C.J.M.V. om haar bibliotheek een verhoogde sub- zend te beschikken op het verzoek sidie toe te kennen, ondervond te genstand van enkele raadsleden. De aanleiding tot deze aanvrage om sub sidieverhoging aan de gemeente was door de C.J.M.V. gebaseerd, omdat de provinciale subsidie zou worden ingetrokken. De voorzitter burgemeester Schim- melpenninck v.d. Oye, deelde welis waar mee dat het nog niet eens vast staat, dat de provinciale subsidie niet meer zal worden verleend maar de heer J. Leijs (arb.) gaf b. en w. te kennen, dat men toch ernstig moet overwegen de subsidieverhoging van gemeentewege toe te kennen als de provinciale subsidie aan deze instan tie wordt stopgezet. Het aanschaf fen van boeken is duur, aldus de heer Leijs en het gaat hier om een met hoger bedrag dan ca. 35. Het werk van de C.J.M.V. biblio theek is in de gemeente zeer be langrijk ging spreker verder en de heren H, J. Colijn (a.r.) en S. Du- vekot (C.H.) waren dezelfde mening toegedaan. De voorzitter deelde hierop mee, dat men nog even zal afwachten wat het provinciaal bestuur doet en dan zal deze kwestie nader onder de loep worden genomen. Grondaankoop Besloten werd voorts een perceel grond te kopen ter grootte van onge veer 700 m2 en gelegen op de hoek Koningin Wilheiminastraat - Stene pad. De prijs is 1050— met een rentevergoeding van 5 pet. per jaar. Een perceel bouwgrond zal wor den verkocht aan de timmerman-aan nemer L. Zwartepoorte te Kloetinge of aan een door hem nader aan te wijzen lastgever ad 10.50 per m2. Voor 1959 werd het bedrag per leer ling als bedoeld in artikel 55 bis der lager-onderwijswet 1920 vastgesteld op 31 77. Tijdens de rondvraag informeerde de heer S. Duvekot in welk stadium de aankoop van de boomgaard „De Schalk" gevorderd is. De eigenaar van genoemde boomgaard de heer N. Trimpe-Burger, is echter nog het grote struikelblok. De voorzitter moest de heer Duvekot dan ook mee delen, dat de boomgaard nog steeds niet is geleverd omdat er nog een pachtkwestie gaande is met genoem de eigenaar. WHIP (Van onze verslaggever) Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris -der koningin in de provincie Zeeland en Utrechts student van 1925, heeft zich donderdagmiddag in een enkele klap of beter: met een enkele zin vermoedelijk de eeuwige waardering van het gehele Ne derlandse artsencorps verworven door te zeggen, dat de arts niet alleen de zorger voor het fysieke welzijn van zijn patiënt is, maar tevens diens dominee, pastoor of rabbijn, al naargelang van zijn persoonlijke geestelijke instelling. Dit gebeurde tijdens een uiterst geanimeerde ontvangst, die het provinciaal bestuur de ongeveer zeshonderd van donderdag tot zaterdag in Middelburg congres- serende doktoren en hun echtgenoten bereidde in de sfeervolle kloostergangen van de provinciaal hoofdstedelijke abdij. Donderend klonk na afloop van 's-commissarissen rede een enthousiast „leve Zeeland' en „leve de commis saris" op. Het is eigenlijk teveel ge zegd. dat de Kon. Ned. Mij. tot be vordering van de geneeskunst haar tiende ledencongres gedurende deze drie dagen in Middelburg houdt. Gis teren werd er bijvoorbeeld helemaal niet gecongresseerd: er stonden alleen maar officiële, maar daarom niet min der aangename punten op het pro gramma. Vandaag zwaait de weten schap de scepter en ook zaterdagmor gen doet zij dat nog een beetje, maar daarna is het weer ontspanning wat de klok slaat, een en ander uiteraard tot heil van de Nederlandse artsen en daardoor tot gezondheid van het Ne derlandse volk. Gistermorgen werden allereerst twee op de artsenij betrekking heb bende tentoonstellingen geopend: een fototentoonstelling in het gebouw van het Zeeuws Genootschap en een schil derijententoonstelling getiteld „Pincet en penseel" in het kunstmuseum. Vele gasten De vergadering werd 's-middags om drie uur in de burgerzaal van het raadhuis officieel geopend door de voorzitter van de maatschappij, me vrouw J. W. v. d. Blink-Rolder, die daarbij o.m. een hartelijk woord van welkom toeriep aan de directeur-gene raal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, de commissaris dei- koningin, enkele leden van G.S.. de burgemeesters van Vlissingen en Mid delburg en de wethoudersvertegen woordigingen uit die gemeenten, gas ten deskundigen uit Engeland. België en Duitsland en voorts tal van medi sche en andere autoriteiten. Het welkomstwoord werd namens het district Zeeland herhaald door de voorzitter van dit district, dr. J. J. Okker, die de voorzitster vereerde met een prachtig herfstboeket. De burgemeester van Middelburg, mr. J. de Widt, waardeerde het ten zeerste, dat de keuze voor dit tien de congres op zijn gemeente was ge vallen. hetgeen mocht blijken uit de beschikbaarstelling door de gemeen te van de burgerzaal, die slechts bij hoge uitzondering wordt afgestaan. Mr. de Widt, die een zeer humoris tische toespraak hield, beperkte zijn mogelijkheden tot het maken van vergissingen stringent door zich te bepalen bij het voorlezen van een uitermate interessante passage uit een boek van 1778, handelend over de positie van de arts. Hetgeen nu en dan wel aanleiding gaf tot hilari teit. Nadat de afgetreden voorzitter, dr. H. Festen, een overzicht had gegeven van de werkzaamheden en verdiensten der maatschappij in 1957, zorgde dokter J. Huibrengtsen uit Rotterdam voor een uitstekend muzikaal intermezzo. Vervolgens sprak de voorzitster haar rede uit over „gemeenschap, medicus en maatschappij", waarover men elders in dit blad een uitvoeriger verslag kan lezen. De ontvangst Te voet begaf het zeer uitgebreide gezelschap zich daarna van de statige burgerzaal naar de kloostergangen van de abdij, waar het provinciale bestuur een verfrissing aanbood. Bij deze ge legenheid werd nog gesproken door de commissari. der koningin, die o.m. uiting gaf aan de blijdschap van het provinciaal bestuur over het grote aantal congressisten, dat de reis naar Zeeland had ondernomen, ondanks de merkwaardige denkbeelden, aldus jhr. de CasemDroot, die blijkbaar nog steeds over Zeeland in omloop zijn. Hij verzaakte niet om daarvan tot groot vermaak van de aanwezigen enkele voorbeelden aan te halen. Hij prees zich echter gelukkig, dat tien procent van zijn Utrechtse medestu denten uit 1925 toch in Zeeland func ties bekleden. De commissaris meen de. dat de dokter de geestelijke vriend van zijn patiën moet zijn, zonder dat achtte hij de waarde van het ambt verloren. Na nog de huisarts de strijder in het eerste gelid genoemd te hebben, be sloot jhr. de Casembroot zijn toespraak met de wens, dat de maatschappij over elf jaar wederom in Zeeland zal vergaderen. Het viel niei mee de vreugde- en mstemmingskreten vooral van de Utrechtse schooi tot een einde te brengen, maar toen dit eindelijk was gelukt, mede dank zij het massale stemgeluid van de commissaris, ver tolkte mevrouw v. d. Blink aller dank door o.m. te zeggen, dat, indien zij in 1925 niet in Amsterdam had gestu deerd, het in Utrecht had moeten zijn. 's Avonds beluisterden de congres sisten in de Concert- en Gehoorzaal een galaconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Een schitterende film brengt deze week Electro met „DE GLORIE VAN HET MOEDER SCHAP" (Cl), die handelt over de pijnloze bevalling. Een oude dokter neemt een praktijk over in een klein dorpje in de Franse Alpen, waar hij ondanks veel te genstand de nieuwe methoden omtrent de bevalling doorvoert. Dit delicate onderwerp is op uit stekende wijze verfilmd, zonder dat aan de eerbied voor de ge boorte tekort wordt gedaan. In het Schouwburgtheater draait een spannend verhaal van de oorlog ter zee onder de titel ,DUEL OP DE ATLANTIC' (B). Öp menselijke wijze voeren de bemanningen van een Ameri kaanse onderzeebootjager en een Duitse duikboot een sportieve, zij het dan ook harde, strijd. Uit eindelijk gaan beide ten onder. Dat „DE NACHT DER GE WETENLOZEN" (C2), die film die Luxor presenteert, inderdaad een gewetenloze affaire is, zal iedere toeschouwer we] duidelijk zijn. Niets ontziende gangsters produceren een ontelbaar aantal lijken. Voornamelijk speelt het verhaal in de onderwereld met al wat daarbij hoort: even dure als louche nachtclubs, revol vers en geheimzinnige moord partijen. Ook van het ziekenhuis, waar een gedeelte van de film zich afspeelt, krijgt de kijker een minder frisse indruk. Alles bij elkaar een nogal vrij macabere historie. Alhambra brengt deze week „QUO VADIS" (Bi. een Ameri kaans spektakel van de eerste or de. De christenvervolgingen in het oude Rome vormen het the ma van de geschiedenis met al le sensatie, die dit onderwerp brengen kan. We zien Rome branden en de leeuwen op de christenen afstormen in het cir cus, terwijl Nero behaaglijk toe ziet. Een en ander is nogal erg oppervlakkig gebleven. Daar naast draait „JACHT OP HET GROENE VUUR" (B). „VERRAAD IN KOREA" (B), deze week in het Grandtheater, is een recente film uit de Kore aanse oorlog. Een boeiend en sterk verhaal. Verder brengt Grand „DOCHTER DER WOES TIJN" (B). John Wayne, Sophia Loren en Rossano Brazzi spelen er de hoofdrollen in. Het gaat om twee mannen en een meisje uit Timboektoe, die samen de Saha ra intijgen op zoek naar een ou de stad en naar de papa van een der jongemannen, die op een vo rige tocht door een gids ver moord blijkt te zijn., om een vrouw. De zoon drukt wel de voetsporen van zijn vader, want ook hij wordt door de gids ge dood om het meisje uit Timboek toe. Een en ander is in techni color. „NACHT DER VRIJGE ZELLEN" (C2) is een aardige film uit het leven van iedereen. „HEIMWEH" (Cl), is een boei- ende film, waarin een leuk jon genskoor onder leiding van een vlotte pater een grote rol gaat spelen in het levensdrama van een jong meisje, dat haar jonge ingenieur van zich weg ziet gaan, hetgeen voor haar een reden blijkt om zelfmoord te plegen. Het jongenskoor en de pater ste ken daar echter een stokje voor. Na een dramatische wending krijgt het koor, dat daarvoor zelfs de radio kan gebruiken, alles weer in orde. Voor de liefhebbers van film komieken is er veel te beleven in ..PARIS HOLIDAY" (A). i waarin Bob Hope en Fernandel (samen) de hoofdrollen hebben. Het gaat om een geheimzinnig toneelstuk, dat de sleutel blijkt te bevatten van een misdadi- gerstroep en de humoracteur uit Amerika (Hope), die dat stuk moet spelen en de tekst dus in zijn zak heeft, beleeft de aller dwaaste avonturen. Eigenlijk een misdaadverhaal dus. maar zo komisch uitgevoerd dat men er terecht veel plezier aan kan heb ben. ,,'s NACHTS IN DE GROENE KAKATOE" (A), is een vrolijk en ongecompliceerd verhaal over twee zusters, die van pa een slechtbeklante dansschool en een hoop schulden erven en die door een rijke en voor wuft versleten oom op het paard geholpen wor den. Ze krijgen een nachtclub, die de naam van de film voert en de oudste der zusters die zich zelf altijd heel degelijk vond, moet tonen dat zij het nachtclub vak verstaat. Daarvan komen natuurlijk vreemde avonturen. Tenslotte meent een andere oom, die echt degelijk is. dat het meis je een gespleten persoonlijkheid is: ZC komt in 'n psychiatrisch inrichting, maar ziet toch nog kans de zaak te redden. Het loopt allemaal prima af. Een gezellig en onderhoudend verhaal. „ARC DE TRIOMPHE" (C2). is de verfilming van Remarque's gelijknamige boek, waarin een der vele persoonlijke drama's die de nazi-tragedie tengevolge had. leven krijgt. Een jonge arts zoekt in Frankrijk zijn vroegere gesta- pobeul, die hij tenslotte opspoort en doodt. Het begin van de twee de wereldoorlog vormt het ein de van het verhaal, een einde, dat al even triest is als het ge hele bestaan van de wraakzoe kende dokter, die een van de slachtoffers is van een waanzin regiem. ..DE DROOM VAN EEN BAK VIS" (Cl), is een vrolijke film met Romy Schneider, die als dochter van een burgerlijk heer het verschrikkelijke idee krijgt in een circus te gaan werken. Een heel familiedrama is het gevolg en dat alles kan de kij kers veel plezier schenken. Xup\riT7Fi\ Luxor vertoont deze week „ESTHER COSTELLO" (C3), de reeds besproken film over het doofstomme en blinde meisje, dat door een gewetenloos sujet in het ongeluk werd gestort. Het is een dramatische film. waarin Joan Crawford op bijzondere wijze de rol van het meisje Esther ver tolkt. Een boeiende film. Verder „DE BLOEDHOND" (Cl), een avonturenfilm, waarin een gang sterbende een familie uitroeit, maar tenslotte door de wraak van een der drie broers zijn ver diende loon krijgt. Concertgebouw draait „DE AVONTUREN VAN ARSENE LUPIN" (A), de bekende film over een innemende inbreker, die vrolijk aan het societyleven van Parijs deelneemt en Intus sen degenen die het missen kun nen wat armer maakt. Een hu moristisch verhaal op het gelief de thema van de man, die wel iswaar alle wetten aan de zolen van zijn dure schoenen lapt, maar tegelijk zo sympathiek is dat men het hem gunt, dat hij de politiemacht en geheime dien sten om de tuin leidt. |]7T'*'ni HJT7 „STORM OVER PERZIë" (B) is een kleurenfilm waarin een steenrijke sjah met een welge vulde harem toch nog niet ge lukkig was, omdat vrouw num mer één de traditionele ontrou we was. Daarvan komen wilde avonturen, volop sabelgekletter en alles bij elkaar een reeks van gebeurtenissen, die in vaart aan de toeschouwers voorbijtrekken. Ledel Theater vertoont ..IETS VAN WAARDE" (Cl), het al besproken verhaal over een avon tuur in Kenya, waar destijds de Mau Mau de blanken terroriseer de. Een spannende film. Verder ..EEN THEEHUIS VOOR TOBIKI" (A), een scha- terfilm, waarin een befaamde filmkomiek een herstellingsoord op touw zet. Een verhaal waarin alleen maar gekke dingen gebeu ren en die dus het recept is voor degenen die b.ehoefte hebben aan een reden tot lachen. AXEL In „VRIJGEVOCHTEN" (Cl), komt het thema van de asfalt- jeugd weer eens aan de orde. Di- no, een jongen van om en "nabij de zeventien, geraakt in een op voedingsgesticht vanwege een in braak. Veel beter wordt hij niet, en weer terug in de maatschap pij zou er nog niet veel van hem terecht gekomen zijn, waren er niet een sociaal werker en een meisje verschenen, die zijn bete re ik wakker schudden. Wie van een probleemfilm houdt, kan dus deze week weer terecht. Verder draait Centrum ..PEY TON PLACE, DORP DER ZON DE" (Cl), het avontuur van en kele mensen in een roddeldorp. Vorige week besproken. 's-HEERENHOEK Zaterdag en zondag wordt een begin gemaakt met het regelma tig vertonen van films in „De Jeugdhoeve" waarvoor de Ne derlandse Bioscoop Bond een ver gunning voor vaste bioscoopex ploitatie heeft verleend. Ver toond wordt deze week de film „SISSI. KEIZERIN EN MOE DER" (A). De nog steeds jonge lieftallige keizerin Sissi krijgt tij dens haar verblijf in Hongarije voor het eerst een aanval van de zich snel uitbreidende longziek te. Ondanks de tegenwerking van de keizer wordt zij geïsoleerd en moet. gescheiden van haar man en kind. in een ander klimaat trachten haar gezondheid te her winnen. Gesterkt door de toewij ding van haar moeder herstelt zij op bijna wonderbaarlijke wijze Met Franz Joseph brengt zij daar na een statiebezoek aan Italië. Dc adel behandelt het keizerlijk paar met opvallende en beledi gende koelheid. Maar Sissi weet na een grandioze intocht in het prachtige Venetië, waarbij zij ook voor het eerst na lange tijd haar dochtertje weer in haar ar men kan drukken, alle harten te winnen. Een sprookjesachtige film. A: voor alle leeftijden; B: per sonen boven de 14 jaar: Cl: voor 18 jaar zonder voorbehoud C2 voor 18-jarigen met enig voorbe houd: C3: voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. TN het jaarverslag over de Delta- werken, dat minister Algera aan de begroting van Verkeer en Wa terstaat heeft toegevoegd, wordt o. a. vermeld, dat het voornemen be staat de afdamming van het Vol kerak in 1967 te voltooien, een jaar eerder dan de afsluiting van het Haringvliet. Zoals bekend zal de Volkerakdam straks ook een onderdeel vormen van de Zoomweg, die westelijk van de Moerdijkbrug een nieuwe ver binding gaat vormen tussen Holland en Brabant. Met de Volkerakdam is die ver binding echter niet voltooid, want de dam zal slechts reiken tot het verkeersplein bij de Hellegatdam; noordelijk daarvan moet een brug over het Haringvliet de verdere schakel van de verbinding worden. De wijze van opeenvolging van deze werken is niet van belang ontbloot. Bij voorrang voor de brug en uitstel van de sluizenbouw had in Noord-Brabant de vrees kunnen ontstaan, dat dan de weg van de Hoekschewaarri naar Goeree-Over- flakkee en zelfs naar Schouwen- Duiveland over de Grevelingendam, die in 1964 gereed moet zijn, jaren eerder in gebruik zou komen dan de Zoomweg naar Noord-Brabant. Dat zou de ontwikkeling van Noord brabants westhoek zoveel te lan ger stremmen, terwijl intussen de expansie van Zuid-Holland al een uitlaat zou zoeken en vinden op het eiland Flakkee. Vrees voor een voortgezette ach teruitzetting van west-Brabant of voor een verspeling van Brabantse kansen behoeft er echter nu, bij de aankondiging van de onmiddellijke aanvatting van de sluizenbouw voor de Volkerakdam, niet te bestaan. F)E felle kritiek, welke prof. Vroom zondag jl. heeft uitgeoefend op de KRO, is niet zonder weerklank gebleven. Het is jammer, dat men van KRO-zijde de objectiviteit van de geleerde redenaar daarbij in het geding heeft gebracht. Omdat hij er blijk van heeft gegeven, voor stander te zijn van reclame in de televisie, zou men aan zijn kritiek minder waarde moeten hechten. Dat is niet „op de bal" spelen maar „op de man". Men kan de kritiek een zijdig achten - zoals we ook reeds tot uitdrukking brachten doch het is in ieder geval een serieuze discussie woord, of de bestuursvorm van de KRO geen reorganisatie be hoeft, opdat het element van des kundigheid beter tot zijn recht komt. Over het gehalte der programma's valt als zijnde een kwestie van smaak natuurlijk langdurig te twisten. Een feit is in ieder geval, dat in dagbladkritieken nogal eens harde dingen worden gezegd spe ciaal over KRO-televisie-uitzendin- gen. Men kan bij voorbaat afwijzend staan tegenover deze kritiek, men kan er echter ook zijn voordeel mee trachten te doen. Wat de KRO-Gids betreft, moet het ons ook van het hart, dat die uit een verstarde in deling en een stereotiepe opmaak verlost moet worden. De vergelij king met andere programmabladen kan ze naar onze smaak niet meer doorstaan. Het zij in alle vrijmoedigheid en met de beste bedoelingen gezegd. £)E Partij van de Arbeid „zit" met het vraagstuk Nieuw-Guinea. Er is duidelijk verschil van mening tussen de Eerste- en Tweede-Ka merfractie. Viee-voorzitter dr. Vos heeft verscheidene medestanders bij zijn opinie, dat we dit Rijksdeel maar zonder meer moeten overdra gen aan Indonesië. Anderen ech ter zoeken een tussenweg in inter nationaal beheer of afstaan aan Australië. Tenslotte zijn er ook so cialisten. die het regeringsstandpunt delen, dat we onze taak en opdracht ten opzichte van de bevolking van Nieuw-Guinea niet mogen neerleg gen. Terwijl ze tevens menen, dat er van internationaal standpunt be zien, alles tegen is om een door communisme aangetast Indonesië heerschappij te geven over een stra tegisch zo belangrijk gebied. In deze situatie heeft de Tweede-Kamer fractie. van de PvdA gezocht naar een mogelijkheid, om kool en geit te sparen. Ze heeft die gevonden in een mo tie. waarin aan de regering werd gevraagd te rapporteren over an dere mogelijkheden dan de huidige politiek. Als deze motie was aange nomen. dan zou de hele Nieuw-Gui- neapolitiek als het ware weer op de helling zijn gezet. Djakarta zou er ook door gestijfd zijn in zijn hardnekkige politiek. Minister-president Drees heeft aan de verlangens van zijn partij genoten echter flink weerstand ge boden. Hi.j heeft zich vierkant te gen de motie verklaard. Die buiten de PvdA-fractie dan ook van nie mand steun ondervond. Hiermee is het grootste deel van het onheil, dat deze motie had kunnen stichten, afgewend. Wat niet wegneemt, dat de onzekerheid, waarvan de PvdA telkens weer blijk geeft, in Indo nesië de hoop op een kentering in de Nederlandse houding blijft voe den. In de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek is het koor Kath. Zuid-Beveland. dat geleid wordt door de heer E. Hey- I blok uit Goes, opgetreden voor de deskundigen en technici van de KRO, die de gezongen nummers op de band hebben vastgelegd. Morgenmiddag worden deze num- mers. tien in getal, in het KRO-pro- gramma uitgezonden, in de rubriek „Musicerende dilettanten".

de Stem | 1958 | | pagina 3