KOOIKERBEDRIJVEN gedoemd te verdwijnen Wat is het beroep van deze lezer GIYZE RONA STEM-FEUILLETON Zwart o p Wit Sovjet-angst voor nieuw Hongarije Eenden vangt men alleen bij volmaakte rust VenhaSe Bankdirecteur in Djakarta gearresteerd Ontvoeringen in Libanon Op Let DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 Lokeenden BISCUITS Perzië verwacht recordproduktie olie clie zijn heerlijk I van Grote familieprijsvraag: in vier series met prachtige prijzen ledereen kan meedoen! Actie „Bijstand 2" HUIDCREME voor het gehele gezin BOEKENPLANK Verhalen van Poesjkin Geschiedenis van Italië ópoo r van door Douglas Grey De Waarzegster een van de beste oude geneven De Waarzegster TV'RA DIO'TV'RADIO'TV' Een van Nederlands oudste en merkwaardigste bedrijven is wel het kooikerbedrijf. Helaas zal dit zeer oude vaderlandse bedrijf na verloop van tijd gedoemd zijn te verdwijnen en slechts een brokje bedrijfshistorie te worden. De industrialisatie, de stads en dorpsuitbreiding en wegennetverandering, betekenen ongetwij feld vermeerdering van de moderne luidruchtigheid en alleen al daardoor zal het kooikerbedrijf zich moeilijk als bedrijf kunnen handhaven. WH allen hebben we] eens iels gelezen over de befaamde eendekooien of kooikersbedrüven in de romans van Herman de Man. Deze schrijver be perkte zich uiteraard in zijn uiteenzetting voor zover deze noodzakelijk was ïv.m. de romanfiguren en het aanbrengen van de lokale kleur in het verbaal. Maar zelden zal men in de gelegen heid gesteld worden om gedurende het kooikerseizoen een kijkje in zo'n bedrijf te nemen, daar het minste on gewone lawaai voor een kooiker even fataal is als slecht weer voor een marktkoopman, want in beide geval len valt er niets te verdienen. In de polder „Delfland" echter, onder de rook van Delft, vinden we een kooiker, die dit bedrijf meer uit liefhebberij dan als broodwinning uit oefent. En het is hier, dat men wel eens kans krijgt om het „eenden- vangen" van dichtbij gade te slaan gedurende het seizoen van augustus tot maart. De kooi bestaat uit een grote plas (meestal tot 2 ha) waarop meer dere vangpijpen uitkomen (4 h 6). Deze vangpijpen zijn enigszins gebo gen, zodat men niet het einde kan zien, wanneer men erin kijkt. Het geheel is omringd door hoog opgaand hout, dat alleen bij het einde der vangpijpen is onderbroken. Bo vendien is elke vangpijp afgemaakt door een ruim 2 meter hoog riet- scherm. Aan de binnenkant van dit scherm staan nog schuingeplaatste schermen als de coulissen op een to neel. De hele opzet van de kooiker is nu, dat hij de eenden, die hij wil vangen, pover in de vangpijp lokt, dat ze in de klepkooi komen. BI) het lokken van de wilde eenden maakt hij op de eerste plaats ge bruik van eenden zelf, de zgn. „lok eenden", welke door de kooiker zijn opgefokt en door hem worden ver zorgd. Deze eenden liggen op de plas in de omgeving van de vangpijpen en lokken door hun gesnater de over vliegende soortgenoten. De overvlie- gers strijken dankbaar neer op de plas welke een ideaal oord is om er de dag in alle rust door te brengen. Dit zijn echter niet de eenden, die gevangen worden. Men laat deze vo gels ongemoeid en tegen de avond verlaten deze eenden de plas om aan het open water een plaatsje te zoe ken voor de nacht. De andere mor gen komen zij echter weer terug naar de plas in gezelschap van enige (Advertentie) gasten, welke zij in het open water hebben ontmoet. En om deze gasten is het de kooiker begonnen. De een den, die overdag op de plas vertoe ven noemt men de „staleenden" of ook wel „de vliegstal". Soms zijn er dit wel 2000 en zodoende is er iedere morgen voldoende aanvoer van vol slagen wilde eenden. De nieuwe „lo geergasten", waar het dus om gaat, strijken ook neer bij de lokeenden, die weer bii de vangpijp liggen, die de kooiker op deze dag wil benutten. Nu komt het er op aan de vol slagen wilde eenden in de vangpijp te lokken. De lokeend en de stal- eend kennen het gevaar, maar zij bekommeren zich wat dit betreft niet om hun soortgenoten door hen te waarschuwen. Zodra de kooiker, die verdekt staat opgesteld, hoort dat er voldoende wilde eenden zijn gearriveerd, fluit hij zijn hondje het kooikerhondje, dat bij de vangst een belangrijke rol speelt. Dit is een doodgewoon hondje dat iets weg heeft van een vos voor wat betreft kleur en pluim staart. Nieuwsgierige vogels De kooiker stuurt zijn hondje nu langs de binnenkant van het rieten scherm naar voren, doch het blijft voor de eenden verborgen achter de schuin opgestelde „coulissen". Bij de eerste coulisse wacht het beestje op een seintje van zijn baas en wandelt dan doodleuk om de eerste coulisse heen. Het gesnater op de plas ver stomt meteen maar voordat de een den gezien hebben, wat dat was, is 't hondje achter de tweede coulisse ver dwenen. De eenden zwemmen nu, ge- dreven door hun nieuwsgierigheid, in de richting van de coulisse, waar achter het hondje verdween. Via een kijkgat in het rieten scherm slaat de kooiker het spelletje gade en geeft door middel van fluitsignalen instruc ties aan zijn hondje. Is de nieuws- gierigheid voldoende gewekt, dan verschijnt het hondje voor het tweede scherm om weer onmiddellijk te ver dwijnen achter de volgende coulisse. De eenden zwemmen nu achter het hondje, dat steeds meer coulissen neemt, en dus steeds dichter bij de klepkooi komt, achterna. De kooiker heeft zich ondertussen achter de laatste coulisse opgesteld, om zodra voldoende eenden gepaseeerd zijn, te voorschijn te komen en de eenden op te schrikken. Bij het zien van de kooiker vliegen de eenden verschrikt op. Aan het einde van de vangpijp zien zij, dat de bomenrij is onderbro ken en met rappe vleugelslag willen zij de vrijheid tegemoet wieken. Doch met een reuzenvaart schieten zij hun ongeluk tegemoet en tuimelen ze neer in de voor hen onzichtbare kooi van gaaswerk, terwijl de kooiker door een rukje de klep laat dichtval len. De buit is afhankelijk van het aantal wilde eenden dat 's morgens neerstreek, maar de vangst bedraagt soms wel 100 a 150 eenden. Nu moet men echter niet denken dat eendenvangen op deze wijze slechts een koud kunstje is. Integen deel. Het dresseren van het hondje is een langdurig werk van geduld. Bovendien is grote voorzichtigheid gewenst, want bij de minst verdach te beweging of bij het minst onge wone geluid en zelfs geur, de kooiker draagt daarom zoveel mogelijk de zelfde kleding, worden de eenden ge alarmeerd en maken rechtsomkeert, waarbij zij niet alleen de vangpijp maar cok de plas verlaten, wat voor een beroepskooiker een grote schade post betekent, daar de eenmaal ver jaagde eenden niet zo spoedig terug keren. Vandaar dan ook, dat op en om de plas volslagen rust moet heersen. Het zgn. kooikersrecht verzekert deze rust, daar dit recht inhoudt dat binnen een straal van 1 km niets in de omgeving mag gewijzigd worden zonder toestemming van en schade vergoeding aan de kooiker. Helaas moet in ons dichtbevolkte landje om wille van het algemeen belang het kooikersrecht vaak geweld worden aangedaan en ook al wordt dan hier voor een passende vergoeding gege ven, voor hetzelfde algemeen belang zal dit unieke bedrijf geheel verdwij nen. (Advertentie) Francisco 26 ct p. 100 gr. De directeur van de „Nationale Handelsbank/National Tradingbank", de heer G. Schütte, is op zijn kan toor in Djakarta door de militaire politie gearresteerd. Op het arres tatiebevel stond, dat de aanhouding nodig was voor een onderzoek. Een woordvoerder van de bank heeft verklaard, dat de heer Schütte naar de Tjipinang-gevangenis is ge- bracht en goed behandeld wordt. De Nationale Handelsbank, een van de grootste in Indonesië, heeft enkele dagen geleden medegedeeld, dat zij op grond van een beslui; van de directie in Amsterdam in de loop van de volgende maand alle agentschappen in Indonesië zou sluiten, op het kantoor in Djakarta ba. De woordvoerder van de bank ver- Waarde, dat de arrestatie verband houdt met dit voornemen. Perzië zal in het lopende jaar op zijn genationaliseerde olievelden, die geëxploiteerd worden door het inter nationale consortium van Engelse, Nederlandse, Franse en Amerikaanse oliemaatschappijen, minstens 38 mil joen ton olie produceren, welke hoe veelheid ook zal kunnen worden uit gevoerd. Indien de verkoop op de wereldmarkten vlot verloopt, hoopt het consortium zelfs, dat de produk- tie dit jaar meer dan 40 miljoen ton zal bedragen. In de eerste acht maanden van het lopende jaar wer den in totaal 26.250.000 ton geprodu ceerd. In 1957 produceerde en exporteer de het consortium 35 miljoen ton olie, hetgeen Perzië 76.5 miljoen pond sterling opbracht. In 1956 bedroegen produktie en uitvoer 26 miljoen ton en in 1955 16 miljoen ton. Voor uitbreiding van de oliepro- duktie zal het consortium in 1958 en de volgende jaren 50 miljoen pond sterling uitgeven. Hikmat Sjaman, inspecteur van po- litie en familielid van oud-president Sjamoen, die woensdag door leden van het volksverzet is ontvoerd, is vrijgelaten. Bij wijze van vergelding hadden de Libanese Falangisten personen van de tegenpartij ontvoerd, onder wie oud-minister van buitenlandse zaken Henri Pharaon, die zijn be middeling had aangeboden voor de uitwisseling van gijzelaars. WAT U DOEN MOET Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening het beroep is van de lezer, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart voor ÏO oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke IllustratieBea trijs, Nassaulaan 51 - Haarlem. 1. Prijzen in deze seriefiets ter waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3 Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan U straks nog veel meer opleveren(o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) Ik loop veel en leg iedere dag hele afstanden af. Toch zie ik dagelijks heel veel mensen, die ik het allemaal naar de zin probeer te maken. Sommigen komen bijna iedere dag bij me en mogen mij bij mijn voornaam noemen. Dikwijls ben ik heel laat thuis maar dan hoef ik de volgende dag pas weer laat te beginnen. Dit is een van de vele lezers van de Katholiek® Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hen allen een. belangrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hen méér ogen, méér levens eneen onver wachte kijk op de wereld geeft, want de Katholieke Illustratie en Beatrijs zijn levende bladen, die een prach tige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illustratie en Beatrijs. De trekking van de thans lopende ,,Bijstand"-actie zal op vrijdag 31 oktober in het Kurhaus Scheve- ningen plaats hebben en door de ra dio (402 m) worden uitgezonden. Daar deze actie onder meer ge voerd wordt voor de bejaardenzorg, ligt het in het voornemen bejaarden van 65 jaar of ouder, die op vrijdag 31 oktober jarig zijn, uit te nodigen. Zij, die jarig zijn, doch om dringen de redenen, bijvoorbeeld door inva liditeit, niet aanwezig kunnen zijn, kunnen zich eveneens melden. On der hen zullen op 31 oktober vijf woonhuizen en enige andere hoofd prijzen worden verloot. (Advertentie) geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Poesjkin, Ruslands grote klassieke dichter uit de vorige eeuw, heeft een reeks van novellen geschreven, die een diepgaande kennis van het men senhart verraden. Dramatiek en hu mor komen samen om van deze schetsen uit het Rusland van de ne gentiende eeuw iets bijzonders te ma ken. Men kan nu van de voornaam ste kennis nemen in een Prisma deeltje. Dr. L. van Egeraat heeft zijn rij ke kennis van Italië nu ook vastge legd in een Spectrumboek, dat een aaneengeschakeld verhaal omtrent de geschiedenis van dit merkwaardige deel van de wereld bevat. Daarbij heeft hij ook geput uit de negen an dere boeken, welke hij er reeds over schreef. Wie belang stelt in historie en cultuur zal dit boek zeker met stijgende interesse lezen. Het behan delt ook de jongste geschiedenis met de periode van het fascisme en de naoorlogse ontwikkeling Daarbij ver telt hij geestdriftig van de pogingen om het zuiden uit zijn staat van ach terlijkheid en verwaarlozing op te heffen, wat niet behoeft te verwon deren, waar de schrijver daarbij ook praktisch betrokken is geweest. Een waardevol boek in de Prisma-reeks. 31) die schurk zo graag ond „Dat ziet er naar uit, dat K. K. nemen, vooral nu hij op u een aan- daar in huis moet zijn", vond Jud- slag son- „Ja, dat weet ik wel, Frank", zei „Daar heb ik geen ogenblik aan Flint, zijn assistent vertrouwelijk op getwijfeld", antwoordde Flint. ,,En de schouder kloppend, ,,en dat waar- nu moet ik die schurk in handen deer ik ten zeerste. Maar de vlug- gejaagd: „Heet een van soms Flint?" de i. TAAL In Londen woont een advo caat, die zich al lang vrolijk maakt over de gedragen stijl, die de Engelsen in allerlei do cumenten gebruiken. Om te bewijzen, dat het veel simpeler kan, schrijft hij zijn brieven voortaan in de volgende geest: „Zeer Geachte Heer, als U niet binnen zeven dagen met de negentig guldens over de brug komt, die ik nog van U te goed heb, zult U dingen zien gebeuren, waarover U zich Uw hele verdere leven kunt ver bazen". Rong De heer Tarik, rechter te Instan- boel, bedankte onlangs voor de eer om recht te spreken over een zak kenroller. De man had namelijk by de rechter zelf zijn slag geslagen en daarom meende de magistraat, dat hij bevooroordeeld was. Bovendien was hij naar eigen zeggen bang, dat de beklaagde hem opnieuw zijn por tefeuille zou ontfutselen. Feest Ter ere van de componist-henge laar Giacomo Puccini hebben ruim 400 opera- en visliefhebbers aan df rivier de Serchio bij Puccini's woon plaats Lucca hun lijnen uitgeworpen terwijl uit overal opgehangen luid sprekers muziek uit La Bohème Edgar, Madame Butterfly en Ti' randot weerklonk. De stemmige he*" denking, georganiseerd door d plaatselijke hengelvereniging kostt' het leven aan 600 pond vis. De winnende hengelaars ontvin gen erebekers en grammofoonplaten uit de handen van mevrouw Fosca Crespi, de dochter van de overleden componist die ook vele uren met een hengel in de hand aan de water kant placht door te brengen. Spaarpot Juffrouw Audrey Pope uit Joplin heeft besloten haar spaarpot te ledi gen. Ze zal ervoor met haar auto naar de garage moeten, want onze Audrey heeft in de loop der jaren allerlei' muntstukken in de benzine tank van het voertuig gegooid. Ze verwacht, dat ze op deze manier ongeveer driehonderd gulden heeft gespaard. Boom Patrouillerende agenten, die de heer William Stubbs uit New Bri tain nogal verdacht en onzeker bij een kerseboom zagen rondschar relen, gingen de man vragen, wat hij eigenlijk uitvoerde. „Ik wacht tot er een appel valt", zei Stubbs. Hij werd wegens openbare dron kenschap ingesloten. Heb JIJ soms aan je moeder gevraagd hoe ze aan die ruwe, rode werk handen kwam? (Advertentie hebben voordat de zon weer opgaat!' „Prachtig!" riep Judson uit. Hoofdstuk XXVI Nogmaals Kltura ste loper wint de wedstrijd niet al tijd. Langzaam maar zeker, dat is vaak het beste". Ze begaven zich naar de ruime gelagkamer, waar ta- heren Flint hing de hoorn op en verliet de nogal benauwde cel, die hij, uit „Ja dat ben ik antwoordde de vrees beluisterd te worden, niet onen detective. had durven laten staan. J .,Er is iemand aan de telefoon voor Hij rekende vlug af, sprong in de onderhanden Thorndyke Flint", zei de eigenaar, wagen achter het stuur, liet Judson f telefooncel is in de gelagka- naast zich zitten en met een flink m~. vaartje ging het de hoofdweg op in Flint haastte zich er heen en was de richting van Farringtons huis niet verwonderd, toen hij de stem Door 't poortje voor de leveranciers van Norton herkende. en kooplui in te gaan vermeed Flint. „Bent u. daar, mijnheer Flmt? Met dat de auto uit een der kamers en aan de voorzijde gezien werd. Men Roy! „Ja, Roy, wat is er aan de hand?" „U kunt hier wel In een half uur terug zijn, is het zo niet? Ik had feitjes met linnen en zilver gedekt zo'n idee, dat u in „Glenwillow" zou klaar stonden. En het duurde niet lang, of ze genoten van een voor- Rij nu maar wat langzamer, treffelijk maal. Het was bijna 5 uur, Frank", zei Flint, toen hij met zijn toen Flint na de koffie zijn mede- rugging. En. „Waarvoor heb je verhaal klaar was. „Het kan me niet werker een sigaar aanbood, er zelf me nodig?" viel Flint hem in de re- schelen,al komen we pas tegen don- een aanstak en zich naar de over- de. „Zakelijk zijn, Roy" ker thuis". dekte veranda begaf. Daar stonden „Het is al vrij ver in de middag schommelstoelen en spoedig zaten ze geworden", merkte Judson op. „Weet op hun gemak te roken De café- u wei dat u nog met eens geluncht houder had verteld, dat hij geen an- hebt?" dere bezoekers verwachtte voordat „Ik heb wel aan wat anders te het avond geworden was. Ze konden denken", was het antwoord, „maar dus ongestoord van de rust genieten. zitten. Ik had daareven Joe aan de telefoon die zit in New-York en die vertelde me dat u naar huis te- andere bronzen schaal Is als jij.." Judson zou voor geen geld ter wereld hebben toegegeven, dat hij het niet even lang als zijn chef zon der eten kon stellen, maar Flint sneed zijn opmerking op dat punt af, door te wijzen op een kleine herberg langs de weg. ,We zullen daar een hapje eten zien te krijgen, Judson", zei hij, „en dan rijden we in de vooravond op ons gemak naar Farrington terug". „Mij best" antwoordde Judssn en reed de wagen naar „Glenwillow", zei Flint, En nu gaan we doodkalm rijden", „De weg „Wat? Welke bedoel je?" vroeg Flint, ofschoon hij het antwoord al kon begrijpen. „Die uit het museum. De deur van die vergulde kooi is op slot, maar het fluwelen voetstuk is leeg. De ou- ,en we zorgen dat we on- de heer is razend niet om de waar- kwam zodoende ongemerkt het huis binnen. Het was al donker en hij had best aan de voorzijde kunnen binnen komen, maar toch waagde hij dat liever niet. „Kijk eens of er iemand in de bi bliotheek naast de eetzaal is, Jud son!" zei hij, toen ze in de halfdon kere achtergang stonden. Even la ter kwam Judson melden dat de kust veilig was. „Kom dan mee. We gaan naar het museum". Hij had gehoopt dat de deuren in de heersende verwarring open waren blijven staan, maar dat viel hem te gen. Het maakte echter voor Flint weinig verschil. „Maak de deur open", fluisterde hij tegen Judson. In enkele seconden was het ge beurd. In het museum was het don ker. Flint hield zijn assistent bij de arm tegen. Er bevond zich hier nog iemand anders! Enkele seconden bleven ze roer- loos staan. Flint had de deur achter zich gesloten. Iemand bewoog zich in hun nabijheid. Ze hoorden het ge. ritsel van wijde kleren en daaruit maakten zo bleek het café te heten „Het ziet gemerkt het huis van Farrington de van hel ding, maar omdat eruit Soest zijn Het voleind ScenbYik er hier aardig uit. Net zo'n oud-En- binnenkomen". blijkt, dat er een dief in huis is". hom-rt, voi?end ogenblik gelse herberg. Maar... ik dacht ei- „Uitstekend", vond Judson. „Wilt „En wat verder? Wat wilde je genlijk, dat u K. K. in handen wil- u K. K. soms in zijn slaap verras- mij nu vragen?" de zien te krijgen". sen?" Flint schudde glimlachend het hoofd. „Het verwondert me Frank, dat jij een van de essentiële factoren van dit geval niet ziet. K K. zit onge twijfeld bij Farrington in huis op me te 'wachten. Hij weet, dat ik hem achterna zit en hij zal niet veron derstellen, dat ik onnodig tijd verlo ren laat gaan". „Dan zou ik toch laten zien dat hij gelijk heeft", zei Judson, terwijl hij de wagen onder de bomen naast de herberg tot stilstand bracht. „Dat zal ik ook doen", antwoord de Flint bedaard. „Maar niet op dc manier die jij je blijkbaar voorstelt Ik wil hem voor een raadsel steller door niets te doen zolang ik niet he lemaal klaar ben. Hij moet maar naar mijn bedoeling raden. Het ele ment van verrassing is ook hier van overwegend belang". „Ja, dat zie ik in. Daar had ik „Ik zal er mijn Maar vergeet niet wacht zit". best voor doen. dat Norton op „Ik dacht, dat hij alleen op Shor ty een oogje moest houden". Roy moet op alles en iedereen „Alleen of u hier wilde komen en de leiding nemen Farrington loopt rond als een kip zonder kop en nie mand schijnt te weten wat hij doen hoorden ze hoe een sleutel zachtjes werd omgedraaid. Judson maakt 'n krampachtige beweging als om de vreemde beet te grijpen. Maar zijn chef hield hem tegen. Flint wachtte zijn tijd af. Hij had de vreemde oosterse geur herkend, moet. Van Duyle is de enige die zich die op zijn slaapkamer had gehan- rustig houdt, maar hij weet geen raad te geven. Voor iemand, die zich een oogje houden", antwoordde Flint als detective uitgeeft is hij kortaf. „Als ik alles kon weten, wat er in mijn afwezigheid gebeurde, zou ik niet zo'n pientere jonge kerel als Roy is, op wacht hoeven te zetten. Dan zou ik er een liftjongen of zo voor genomen en aan Roy belangrijker verk opgedragen hebben". Judson kreeg een kleur. „Het was dom van me, zoiets te eggen", zei hij. -- „Best, Roy! Judson is hier bij me. We hebben een behoorlijke wagen. We zijn binnen een half uur thuis" „Uitstekend!" riep Norton ver- neugd. „En, hoor eens, meneer ik geloof dat er meer achter zit dan al leen het stelen van die nagemaakte schaal. U weet ook wel „Hindert niet, Roy! Dat zie ik wel als we er zijn. Vergeet niet dat je aan de telefoon praat. Bewaar je - Norton zal natuur- ijk alles zien, wat maar enigszins confidenties maar tot we elkaar on- jetrekking op de zaak kan hebben, der vier ogen kunnen spreken. En I50u„m^..zel';s n'et verbazen, als vertel niemand dat we elkaar heb- hij K. K bij zijn nekvel had tegen ben gesproken. Goed begrepen?" dat we terugkomen". Voordat Flint „Natuurlijk", antwoordde Norton, aan moeten denken", gaf Judson toe antwoord had kunnen geven, kwam „Uitstekend! Ogen open en mond- onder het uitstappen. „Maar ik zou de eigenaar de veranda op en vroeg je toe! Tot ziens". gen, toen hij na de diefstal van de schaal ontwaakt was. Degene, die zo even het museum verlaten had was geen vrouw, maar de geheimzinnige Kitura die ze bezig gezien hadden met het inzetten van de smaragd in de beschadigde schaal HOOFDSTUK XXVII Vorderingen „Kom mee, Jud", fluisterde Flint, nadat ze twee minuten doodstil ge staan hadden om Kitura tijd te ge ven, de bibliotheek te bereiken en de deur achter zich te sluiten. „Ik moet dat voetstuk eens bekijken". (Wordt vervolgd) EULAN voor'motechte behandeling v0 ^"van wol en andere dierlijke ezels; een wetenschappelijke A pioniers-prestatie van BAYE tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. Sedert de Hongaarse opstand verkeert de Sovjetwereld in de voortdurende angst, dat op zekere dag ook elders „Hongaarse toestanden" gaan heersen. Meer in het bijzonder treft men deze angst aan bij de leiding van de Sovjetzone in Oost-Duitsland. Van tijd tot tijd organiseert het bestuur van de communistische par tij „zuiveringen" in het staatsappa raat, want telkenmale blijken er na de definitieve vernietiging van de „klassevijanden" weer nieuwe „vij anden" te zijn gekomen. Dat is ook nu weer het geval met de militaire rechtbanken in de Sovjetzone. Men heeft ontdekt, dat de disci pline bij die militaire rechtbanken wat te wensen overlaat. Hiervoor werden de vonnissen van deze rechtbanken bij verschillende delic ten aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Zo geschiedde het, dat' een soldaat van het leger in de Sovjetzone. die in een dronken bui eens had ver klaard dat de „goeie ouwe tijd" voorbij was en het „krachtvoer" in de toekomst uit „ideologie" bestond, voor de militaire kadi kwam, daar de rechtbank werd gesleept, omdat de „hogere" instanties het vonnis als te licht hadden verworpen. Voor de tweede maal moest de sol daat zich nu verantwoorden en nu voor strengere „rechters".' De door de vorige rechtbank in aanmerking genomen verzachtende omstandigheid, dat de soldaat ietwat beneveld was geweest, gold ditmaal niet en daarom kwam er nu een vestingstraf van twee jaar. Er moest een voorbeeld worden gesteld, dat de andere soldaten van het Sovjetzonale leger ontzag zou inboezemen. Maar deze scherpere vonnissen voldeden blijkbaar nog niet genoeg aan de nieuwste eisen van de Sov jets. Met de leiding van het Sovjet- zonale leger werd overeengekomen, dat de „politieke commissarissen" een driemaandelijkse scholingscursus in de Sovjet-Unie zouden doormaken om hen „geschikter" te maken voor hun taken. Nu vertrekt er elke drie maanden een betrekkelijk lichte straf opliep een groep van Oostduitse commissa- wegens die uitlating, nog eens voor I rissen naar de Sovjet-Unie om de I kunst te leren de „Hongaarse nei- (Advertentie) I gingen" tijdig de kop in te drukken. van Nederland voor v^V ik gis P. LITER 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genever een S B product Ao 1822 Vraag Uw foveranciw ook om S B voor jong» jonevert f. 7.40 par litêr ZATERDAG, 4 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gew. muz. 7,30 V.d. jeugd 7,40 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11.45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zonnewijzer 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. jeugd 14,10 Koor zang 14,30 Kron. v. letteren en kunsten 14,55 Fanfare ork. 15,15 Lichte muz. 15,40 Boekbespr. 15,50 De schoonheid v.h. Gre goriaans 16,20 V.d. jeugd 17,00 Eng. les 17,20 Lichte muz. 17.40 Amus.muz. 18,00 Journ. weökoverz. 18.10 De springplank 18,30 Gram. 18,45 Vragenbeantw. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,20 Lichtbaken, caus. 19,35 Radio Filh.ork. en sol. 20,30 Ja, met mij 20,35 Gevar.progr. 21,55 Pol. caus. 22,05 Amus.muz. 22,35 Wij luiden de zon dag in. Aansl.: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22- 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. VPRO: 10,00 Tijd. uitgescha keld, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Cabaret 11,35 Bui- tenl. weekoverz. 11,50 Gram. 12,00 Idem 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Gram. 13,45 Sportpraatje 14,00 Jazz- muz. 14,25 V.d. kind. 15,00 Zangver. 15,15 Boekenwijsheid 15,35 Radio Filh.ork. en sol. 16,30 Beroep en arbeid, caus. 16,45 Hammondorgelspel 17,00 Rep. 17,20 Gram. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lich te muz. 18,45 Lichte zangplaten 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Machten en mensen., caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 't Is een vreemde zeker, caus. 20,10 Strijkork. 20,50 Gram. 21,00 Cabaret 21,30 Soc. comm. 21,45 Opsporing verzocht 22,30 Dansmuz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.orfc. 12,30 Weerber. 12,34 Caus. 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Muz. caleidoscoop 14,30 Gram. 15,00 Zeeliedjes 15,15 Gram. 15,45 Idem 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dag klapper 17,20 Gram. 18.00 Wereldtentoonst. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereld- tentoonst. 20,00 Omr.ork. en sol. 21,00 Gram. 21,15 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 12,54 Idem 13,00 Nws. 13,10 Atomium-cocktail 16,00 Pianorec. 17,00 Nws. 17,10 Opera- muz. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoor spel 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. T elevisie ZATERDAG, 4 OKTOBER VARA: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS; 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gevar.progr. 21,00 Harpspel 21.15 Inspec teur Lund en de sneeuwman, TV-spel 21,45 Toer ja-tournee. FRANS BELG.: 16,00-17,30 Wereldten- toonst. 19.00 Feux de la Rampe 19.30 V. d. Jeugd 20.00 journ. 20,30 Quiz 21,35 Ren- dez-vous metDaarna Wereldnws. VLAAMS BELG.: 15,10-15,55 Interl. hockeytoernooi (2e helft) 16,30 V.d. jeugd 17.30 Rendez-vous der naties 19,00 Vedet ten uit de dierenwereld 19,30 Nws. 19,45 De week in beeld 20,20 Overname NTS: Gevar.progr. 22,30 Feuill. 22,55 NWs.

de Stem | 1958 | | pagina 11