KAMER VERWERPT MOTIE BURGER Margaret op Expo ZUINIGHEID MET VLIJT.... N.-Guinea alleen zakelijk belang Reorganisatie in het katholiek onderwijs Exprestrein ramt bus, vier doden en acht gewonden Weer vijf arrestaties methyl-komplot in Na afwijzing door dr. Drees Regering is kortzichtig, zegt Romme Meisje wil trouwen met ter dood veroordeelde Internerings kampen in Frankrijk WATERRAMP IN ZUID FRANKRIJK Maatregelen van minister gevraagd Geen afschuif systeem, zegt dr. Drees Moskou wil gesprek van ministers DAGBLAD VOOR ZEELAND Veertarieven Opticiens gaan betogen Romme Bordje met „te huur".... Meer dan 30 doden Dezelfde temperaturen j Schoolraad komt in nieuwe stijl terug Melk en flats..... S.E.R.-advies Powers komt vrij Kernproeven Motie over de kamercommissies aanvaard 98e JAARGANG No. 22875 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DONDERDAG 2 OKT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau iwse '''Uanrien' GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, teLJlgOlOOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no._35) (Van onze pari. verslaggever) ,,Het is volstrekt foutief geweest dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor de oorlog tarieven heeft gekend op de Zeeuwse veren, die de streek nood zaakten zich op België te oriënteren. Wanneer de regering de KVP niet tegemoet komt in haar eis om de tarieven voor voetgangers en wiel rijders af te schaffen, dan gaan wij weer dezelfde kant op", aldus prof. Romme bij de replieken in de Twee de Kamer. Het was een felle reactie op het argument, waarmee dr. Drees had geschermd, nl. dat de tarieven thans gemiddeld dezelfde zijn als voor de oorlog. Dat betekent dat zij in feite veel lager zijn, had dr. Drees ge zegd en bovendien zijn ze vergele ken met tal van andere veren ook aanmerkelijk lager. Prof. Romme zei dat tot het kabi net blijkbaar nog niet is doorgedron gen, wat eigenlijk het diepgaande bezwaar van de Kamer tegen de hui dige situatie is. Hij was er ten zeer ste over verbaasd dat men een prijs van anderhalf miljoen voor integra tie van Zeeuwsch-Vlaanderen bij ove rig Nederland niet over heeft. Minister-president dr. Drees ont kende bij zijn dupliek dat er niet zou zijn gedacht aan de noodzaak van integratie van Zeeuwsch-Vlaan deren bij Nederland. Daarvoor aan vaarden wij reeds een miljoenente kort, zo zei hij. Woensdag 8 oktober zullen alle op- ticiensbedrijven in Nederland, die aangesloten zijn bij de Federatie van Nederlandse opticiensorganisaties te Amsterdam, gesloten zijn wegens een protestmanifestatie die in de ochtend van die dag in de dierentuin te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Het protest geldt de oprichting van optiekzaken door enkele ziekenfond sen. Deelnemers uit heel Nederland zullen met bussen naar 's-Gravenha ge gaan om daar aan een vergade ring deel te nemen. Na deze samen komst zullen de opticiens protestop- tochten houden naar de ministeries van Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid, waar een petitie zal worden overhandigd. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteravond laat de motie van de heer Burger (P.v.d.A.) over Nieuw-Guinea verworpen met slechts de stemmen van de P.v.d.A. vóór. Daardoor ont stond een stemmenverhouding van 77 tegen 45. Dr. Drees had tevoren de motie van zijn partijgenoot al van de hand gewezen. De heer Burger wilde bij bevriende mogendheden informaties inwinnen omtrent hun stand punt over Nieuw-Guinea, en de mogelijkheden bezien van een trustschap van de Verenigde Naties voor dit gebied. Bij de debatten is echter duidelijk gebleken, dat er voor de PvdA heel wat meer achter zat. Men wil, zij het misschien nog niet op dit moment, van de verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid ten aan zien van Nieuw-Guinea af. Dr. Drees heeft echter een aantal argumen ten naar voren gebracht om het beleid voort te zetten. Zakelijk is Nieuw-Guinea voor Nederland niets waard, maar er zijn naast de directe zakelijke belangen ook nog andere factoren, zo meende hij. We hebben de verantwoordelijkheid voor de bevolking en we houden een positie als westelijke voorpost tegen het communisme. ELVIS PRESLEY, rock and roll-won- der nummer één, is gisteren al in Duitsland gearriveerd. Het stukje el ders in ons blad is dus al door de rumoerige feiten achterhaald. Het was nog erger dan men verwachtte MAROKKO en Tunesië zijn lid ge worden van de Arabische Liga. Zij waren reeds geassocieerd lid. IN HEIJENDAAL. het centrum van de medische faculteit te Nijmegen, is gisteren het verpleegstershuis van het Sint Radboudziekenhuis officieel in gebruik genomen. AL MEER DAN 30 mensen blijken om het leven te zijn gekomen bij de over stromingen in zuid-Frankrijk, waar over we ook elders in ons blad be richten. TWEEHONDERD Grieken en Cyprio ten hebben een protestmars door het centrum van Londen gehouden, uit protest tegen het nieuwe Britse plan voor Cyprus, dat gisteren een begin van uitvoering kreeg. Ook op Cyprus zelf werd gedemonstreerd. MGR. J. VON RUDLOFF, wijbisschop van Osnabrück, die een vormreis in Oost-Duitsland zou houden, heeft van de communistische autoriteiten geen verblijfsvergunning gekregen. Nieuw-Guine is niet een Nederlands maar een Westers belang? In het algemeen vond de heer Drees een in ternationaal beheer op zichzelf niet verwerpelijk, maar men krijgt daar voor geen 2/3 meerderheid in de V, N. Bovendien zouden de Indonesiërs tegen een trustschap ageren, omdat zij Nieuw-Guinea als hun eigen grond gebied beschouwen. Prof. Romme heeft de zaak nog scherper gesteld en gezegd, dat mr. Burger, die in 1956 het kabinet heeft geformeerd, werkte met een pro gramma waarin staat, dat op basis van de bestaande rechtsorde zal wor den gestreefd naar zelfbeschikking van Nieuw-Guinea. Hij zei dat de mo tie van de heer Burger een eerste stap zou betekenen om van Nieuw- Guinea af te komen. De volgende stap zou dan zijn, we moeten er af tegen elke prijs. Prof. Romme zag al een bordje staan op het uiterste puntje van Nieuw-Guinea: „Te koop, te huur, te leen of cadeau, te be vragen bij mr. J. Burger, Wassenaar Holland". Het vragen naar de standpunten Bij ernstige overstromingen in de zuidelijke dalen van de Cevennen (zuid-Frankrijk) zyn 36 mensen om het leven gekomen. De overstromin gen, de ernstigste van deze eeuw, zijn het gevolg van zeer zware re genval in de afge,lopen dagen. De fruit, en druivenoogst heeft zeer te lijden gehad hele kudden schapen zijn verdronken en honderden wonin gen moesten worden ontruimd. Aan vankelijk liet de ramp zich minder ernstig aanzien. De spoorlijn van Parijs naar Nimes is onderbroken door het instorten van een brug in de buurt van Nimes. De grote atoomfabriek van Marcoule is door het overstromingswater van de buitenwereld afgesloten. Veel slachtoffers zijn gevallen on der automobilisten, die met hun wa gens in de dalen door het snel stij gende water werden verrast en mee gesleurd. Zo is bij Bagnols-sur-Sèze een auto met twee vrouwen en drie kinderen verdwenen. Voorts worden nog verscheidene automobilisten boe ren en ook mannen van reddingsploe gen en de brandweer vermist. In de stad Ales die 40 000 inwoners telt moesten honderden huizen over haast ontruimd worden. Een brug die normaal zes meter boven het ri viertje de Gardon uitsteekt, kwam geheel onder water te staan. Verwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt woens- J dagavond 23.15 uur: Plaatselijk 2 enkele buien maar ook opklarin- gen. Overwegend matige zuidwes- 2 selijke wind. Weinig verandering Z in temperatcur. J Verwachting van het Belgisch 2 Weerkundig Instituut: Matige en 2 soms vrij sterke wind uit zuid tot 2 zuidwest. Zwaarbewolkt tot be- 2 trokken met neerslagvlagen. 2 2 Vandaag: zon onder 18.17 uur, 2 maan op 20.28 uur. Morgen: zon 2 op 6.43 uur, maan onder 12.10 uur. van bevriende mogendheden, waar van mr. Burger een grotere zeker heid over de toekomst van Nicuw- Guinea zei te verwachten, heeft vol gens prof. Romme juist een tegen gesteld effect. Zo deze mogendhe den al bereid zouden zijn een duide lijk standpunt te formuleren, dan zouden die zeker niet gelijkluidend zijn en daardoor de tegenstellingen juist verscherpen. Mr. Burger bleef echter op zijn standpunt en zei dat wanneer de zaak scheef zou lopen de volle ver antwoordelijkheid op de KVP zou ko men te rusten. Hij handhaafde zijn motie, hoewel het duidelijk was, dat de meerderheid van de Kamer haar niet zou kunnen steunen. Prinses Margaret van Engeland heeft een bezoek gebracht aan de Expo. We zien haar hier met baron Vaxelaire, een functio naris van de tentoonstelling, in 'n schuitje van de kabelbaan. (Van onze redacteur) Het Hoogwaardig Episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de sta tuten van de Ned. Kath. Schoolraad, het hoogste orgaan van het katholie ke onderwijs in ons land. Deze goed keuring betekent een reorganisatie van het katholiek onderwijs, met uit zondering van het hoger onderwijs. Die reorganisatie voltrekt zich voornamelijk in de Schoolraad, die met 'n kleine wijziging van de oude naam, Ned. Kath. Schoolraad zal gaan heten. Bij die wijziging blijft het echter niet. De raad krijgt een geheel andere samenstelling, en taak en be voegdheid zullen worden uitgebreid. Deze veranderingen hebben zich uiteraard niet op korte termijn vol trokken. Reeds in 1955 was een com missie gereed 'gekomen met het sa menstellen van voorlopige plannen. Begin 1956 konden de plannen, die in nauw overleg met onderwijsorga nisaties nog effectiever gemaakt wa ren. aan het Hoogwaardig Episcopaat ter goedkeuring worden voorgelegd. Thans zal een begin worden ge maakt met de uitvoering. De Schoolraad-oude-stijl, die in 1910 werd samengesteld uit onder wijsmensen en vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties en die in 1935 een wijziging onderging, voldeed niet langer meer. Eind 1949 reeds vroeg de School raad aan het Hoogwaardig Episcopaat om deelname van de ouders aan het werk van de raad en steeds meer ging men het gemis voelen aan men sen, die de praktijk van het onder- wijsleven kenden. In de Ned. Kath. Schoolraad, zoals die thans zijn werk gaat doen, zullen Kerk, onderwijs en ouders paritair vertegenwoordigd worden. De leden De 22-jarige Rita McLean uit Inver- dien toestemming om te trouwen ge- ness (Schotland) wacht momenteel op toestemming der regering om met een man te huwen die zich in een do dencel bevindt en die over twee we ken gehangen zal worden wegens moord. Verwacht wordt, dat de staatsse cretaris voor Schotland, John McLay spoedig een beslissing zal nemen over dit huwelijk dat een precedent zou vormen in de Schotse wet. De sheriff van Edinburgh, A.J. Ste venson heeft toestemming verleend om een speciale trouwvergunning uit te schrijven voor Rita en de 23-jari- ge Donald Forbes, een visser die schuldig is bevonden aan roofmoord op een 67-jarige nachtwaker. Het is niet bekend of het paar zal trouwen in de gevangenis of op een zullen worden benoemd door het Episcopaat, nadat, voor wat de laat ste twee groepen betreft, een voor dracht zal zijn ingediend door de in te stellen contactraad. Deze raad zal het adviescollege zijn voor de School raad en daarin zullen vertegenwoordi gers van de onderwijsorganisaties als leden zitting hbeben. In de School raad zelf hebben de leden slechts zitting op grond van hun belangstel ling voor het onderwijs en hun des kundigheid. Er zijn maatregelen genomen om het ouder-element in beide colleges, de Schoolraad zowel als de contact- raad, van den' beginne af aanwezig te hebben. Aangezien de Kath. Nat. Ouderraad nog niet functioneert, zal de huidige schoolraad overleg ple gen met de bestaande diocesane ouderraden, om zo spoedig mogelijk een aanbeveling te kunnen doen voor de ouder-leden in de nieuwe School raad. De contactraad zal op 22 oktober door mgr. dr. W. Koenraadt worden geïnstalleerd. Niet ver van het station te We- llem te helpen de wagen weer op de overweg te brengen. Even later ram de de in volle vaart naderende ex prestrein de bus. Twee passagiers waren op slag dood. Twee anderen. Het bedrijfschap detailhandel in melk. en zuivelprodukten heeft be sloten het vraagstuk van de melkbe- zorging in de zg. hoogbouw voor te leggen aan de minister van Volks huisvesting. In een uitvoerig rapport dat de be windsman is toegezonden zegt het bedrijfschap dat de moeilijkheden die zich ten aanzien van de melkbe- zorging in hoogbouw voordoen voor een belangrijk deel voorkomen zou den kunnen worden, indien in de bouwvoorschriften wordt opgenomen dat aan zekere eisen beantwoordende voorzieningen voor verticaal trans port moeten worden getroffen. In dit verband suggereert het be drijfschap de minister om voor te schrijven dat geacht het aantal bouw lagen een lift aanwezig moet zijn, die op elke verdieping kan stoppen. De ze verplichting zou, volgens het be drijfschap, dienen te omvatten dat de liften geschikt zijn voor het trans port van een klein voertuig (b.v. een boodschappenwagen) voor het ver voer van een hoeveelheid waren op de galerijen. De galerij dient dan van voldoende breedte te zijn voor be doeld voertuig en passage-ruimte over te laten. zep is gisterenmiddag omstreeks zes uur de exprestrein Gronin- gen-Amsterdam in volle vaart op een autobus gereden. Vier personen werden hierbij gedood en acht gewond, van wie enkelen zeer ernstig. De bus, die de dienst Apeldoorn- Heerde-Wezep-Kampen onderhoudt, raakte op de overweg vast, juist op het moment dat de trein naderde. Een aantal passagiers kon zich tijdig in veiligheid stellen. Daaraan is het te danken, dat het aantal slachtof fers er waren 46 passagiers niet veel groter is. De ravage was enorm. De bus werd ongeveer vijf honderd meter meegesleurd en er bleef niet veel méér van over dan 'n hoop verwrongen staal. Woensdagmiddag om tien minuten over vier was de beveiligde over weg bij Wezep wegens reparatie aan de weg buiten gebruik gesteld. Het verkeer werd omgelegd en via een zgn. particuliere overweg ge leid. Deze particuliere overweg, die in normale gevallen alleen door een landbouwer wordt gebruikt, is af sluitbaar door klaphekken. Deze over weg is 2.60 m breed. De autobus had een breedte van 2.50 m. Toen de bus over de overweg reed kwam één wiel naast de overweg terecht. De chauf feur verzocht een aantal passagiers De Franse regering heeft be sloten „interneringskampen" op te richten voor personen „die een gevaar voor de openbare veiligheid vormen". Dit is na een kabinetszitting, die twee uur duurde, woensdagochtend in Parijs bekendgemaakt. De kampen zijn in de eerste plaats bestemd voor Algerijnen die worden verdacht van ondergrondse nationalis tische activiteit. Voorts is besloten dat misdrijven ten bate van de Algerijnse opstande lingen op verzoek van civiele hoven door militaire tribunalen kunnen wor den berecht. De Franse regering verwacht een aanzienlijke versnelling van de behan deling van dergelijke zaken door de ze maatregel. overleden later. De chauffeur, de heer H. Stege- man en de conductrice mej. C. van Eijk, beiden uit Apeldoorn, zijn on gedeerd gebleven. Voor zover op dit ogenblik valt na te gaan waren er bij de particuliere overweg geen speciale maatregelen genomen. (Van onze pari. verslaggever) Dr, Drees heeft in de Tweede Ka mer het verwijt dat de regering niet durft te handelen, met de meeste na druk bestreden. Dat er advies is ge vraagd aan de SER is daarmee niet in strijd, zo meende de minister-pre sident. De regering stelde indertijd ook bij- Zonder prijs op de medewerking van het georganiseerd bedrijfsleven en de bestedingsbeperking is mede daar door geslaagd. Dr. Drees meende dat het vanzelf sprekend is, dat in de huidige moei lijkheden eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd. Dat het SER-advies niet eerder is gevraagd, kwam omdat enige maan den eerder de financieel-economische situatie niet duidelijk was, terwijl de regering niet met begrotingscijfers bij de SER kon aankomen, voordat deze aan de kamer waren meege deeld. In het betoog van de minister-pre sident werd nog even een ander licht geworpen op de door de vakver eniging verworpen mogelijkheid van een huurverhoging voor voor oorlogse woningen. Als er een huur verhoging met enige looncompensa- tie mogelijk is. dan zou die compen satie voor de bewoners van de zeer dure nieuwe woningen zeer welkom zijn, zo meende dr. Drees. De Amerikaanse soldaat Wayne Powers, die zich, na zijn desertie in 1944, veertien jaar schuilhield in een Frans dorp en veroordeeld werd tot tien jaar, zal volgende week dinsdag uit de gevangenis van Verdun wor den ontslagen. Hij krijgt een Ameri kaans paspoort dat hem in staat zal stellen vrij in Frankrijk te verblij ven. In verband met de ontdekking van een illegale destilleerderij te Kessel bij Lier, heeft de Belgische politie vyf nieuwe arrestaties verricht in de methyl-alcohol-affaire. Reeds vorige week meende men alle schuldigen, twaalf in totaal, te hebben gearres teerd. Zoals bekend heeft het in de handel brengen van de alcohol talrij ke personen, voornamelijk in Antwer_ pen, het leven gekost. bureau van de burgerlijke stand, in- af te zien geven wordt. ..Ik wil met hem trouwen", zegt Rita „omdat ik dolveel van hem houd en ik mijn kinderen een naam wil geven. Dan kan ik Heather uit het huis halen waar zij nu verzorgd wordt. Ik zal altijd op Donald wach ten. Ik geloof stellig dat zijn straf omgezet zal worden in levenslang. En wat is tenslotte 15 jaar wachten als twee mensen zo veel van elkaar houden?' Rita's moeder is tegen dit huwe lijk. „Ze weet niet wat zij doet", ver klaarde zij. Een 46-jarige neef van Forbes, zeide dat hij probeert toestemming te krij gen de veroordeelde in de gevange nis te bezoeken. Hij wil Donald For bes bepraten om van het huwelijk Gisteren is de jeugdspaarwet in werking getre den. Vandaar dat staatssecretaris Schmelzer in hoogst eigen persoon een spaarboekje uitreikte in Nederlands oudste spaarbank, te Haarlem. Car line Schadenberg, 18 jaar oud, zal het boekje gaan gebruiken bij haar wellicht bescheiden, maar serieus na te streven bezitsvorming Woensdag werd een nieuwe destil leerderij ontdekt die alcohol van Gustaaf Corthouts, de hoofdverdach te. betrok. Corthouts destilleerde in zijn eigen, illegale destilleerderij op nieuw methyl-alcohol en verkocht dit brouwsel, gemengd met pure alcohol aan andere destilleerderijen. Op 'n bepaald moment werd de gedestil leerde methyl-alcohol onvermengd verkocht. Wellicht is dit de oorzaak van het plotselinge optreden van sterfgevallen. Alcohol van Corthouts is tevens gebruikt voor het fabriceren van bonbons. Een grote partij van de 900 kilo chocolade die bij de groot handel terechtkwam is achterhaald. Echter in het gebied van Luik tra den bij tien personen die de bonbons hadden gegeten ziekteverschijnselen op. Het Kremlin heeft, blijkens een bericht van „Tass". de Britse en de Amerikaanse regering in een nota voorgesteld de besprekingen, die de drie landen binnenkort te Genève over een staken der proefnemingen met kernwapens zullen houden, door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten voeren. De Tweede Kamer heeft gister avond een motie van de heer Rom me (KVP) aanvaard. Dit geschiedde bij zitten en opstaan. In de motie wordt de regering gevraagd in veel ruimere mate de adviezen die zij van haar vaste commissies ontvangt aan de Kamer bekend te maken. Al leen de CHU was tegen de motie Romme.

de Stem | 1958 | | pagina 1