rfe pTK HET BOERENLEVEN IN DE 18e EEUW Hoe Vlaamse kunstenaars voor de jeugd werken t: NATUl4R2UiVeRe nta m Een boek van prof. Dewe "Z Expositie te Turnhout u proeft de natuur in Natuurzuivere Planta Gemeente Bruinisse 1 een ervaren steno-typiste 2 een jongste bediende (mnl.) ?l^n margarine daarom is natuurzuivere Plants zoveel smakelijker en gezonder SHELL Schneider toch doctor....? BEKENDMAKING FC Köln sloeg Feyenoord 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 7 Al wat de natuur U geeft is volmaakt... if Ï2S» Schieting in Biervliet Scliieting „St. Sebastiaan" Kwekerij M. H. DEKKER M ri^ ^4? de beste brandstof voor uw oliehaard! Wordt geleverd door: M. de Wilde, Gravenstraat 356 tel. 493 Clinge TeunissenBlommaert v.h. BloramaertWittock, Zoutestraat 6 tel. 350 Hulst Gebr. Polfliet, Rapenburg 96 tel. 216 Stoppeldijk J. den Hamer, Polenstraat 38 tel. 568 Axel Fa. L. E. WeemaesKindt, Hof te Zandeplein 18 tel. 4 Kloosterzande M. Dumez en Zn., Axelsestraat 3 tel. 533 Westdorpe Fa. J. v. d. Velde Zn., Kazernestraat 2 tel. 2580, b.g.g. 2446 Teraeuzen L. Hamelink, Baandijk 3c Xerneuzen Fa. C. J. Oppeneer, Kanaalzicht 34 tel. 423 Sluiskil J. Martens, Poststraat 3 tel. 207 Philippine W. Gruben, Oude Stad 7 tel. 478 Biervliet A. de Poorter, Kon. Julianastraat B35 tel. 292 Hoofdplaat G. de Veth, Boulevard 9 tel. 315 IJzendyite T. A. Verschoor, Van Zuyenstraat 2 tel. 532 Breskens Toen ik kort geleden in een artikeltje over de vooruitzichten van de vlasteelt daaraan wat historische beschouwingen over de akkerbouw in 't algemeen vasthaakte, wist ik niet, dat er juist in die dagen een hoogst interessante studie verschenen was over de agrarische toestanden in westelijk Noordbrabant gedurende de achttiende eeuw. Een hoogleraar aan de landbouwhogeschool in Wageningen, ir Dewez, die van 1930 tot 1933 rentmeester is ge weest van het staatsdomein in Klundert, blijkt in die jaren een studie gemaakt te hebben van de archieven van dat domein: het resultaat daarvan heeft hij thans gepubliceerd, althans wat de achttiende eeuw betreft. Het uitermate interessante boek is uit gegeven bij Veenman in Wageningen. Er is bij ingebonden een zeer uit voerige studie van een andere Wage- ningse hoogleraar over een „reken- boeek" van een Friese boer uit de zestiende eeuw, en daardoor is de uitgave nogal kostbaar geworden. Maar ik acht ze voor de ontwikkelde plattelanders van westelijk Noordbra bant dit geld volop waard. De studie van de heer Dewez geeft een duidelijk inzicht in de landbouw- toestanden op de Brabantse zeeklei twee eeuwen geleden, want uiteraard waren die toestanden op de rest van het platteland niet veel verschillend van die op het staatsdomein. Intus sen begint de schrijver met een kort historisch overzicht van dit merk waardig unicum in Nederland: een kleine 3000 ha cultuurland met onge veer 40 boerderijen, die staatseigen dom zijn, het rentambt Niervaart. Na vier eeuwen particulier bezit van de Nassau's te zijn geweest, zijn de do meinen in 1881 aan de staat geko men. Koningin Juliana noemt zicji in tussen nog altijd o.a. Vrouwe van Niervaart. Rustige welvaart De achttiende eeuw, de eeuw der verlichting. Uit onze geschiedenisboe ken hebben we de indruk overgehou den dat ze een tijd van rustige, zelf voldane welvaart voor ons land ge weest is. Staatkundig schoven we zachtjesaan naar de achtergrond van Europa, maar overigens ging het ons best. Met uitzondering van een Fran se inval in het midden der eeuw in westelijk Noordbrabant, heerste de vrede binnen onze grenzen. Voerden we al oorlog, dan ter zee of in de on gelukkige zuidelijke Nederlanden, en dan nog met huurtroepen. Maar de lezing van het boekje van prof. Dewez maakt ons duidelijk, dat de toestanden ten plattelande hele maal niet in dit kleurige raam pas ten. Die toestanden blijken in één woord allertreurigst geweest te zijn. Als ooit een dichter leugens heeft ge schreven, dan is het onze achttiende- eeuwse diehter-boer Poot geweest. En dan te denken dat hier de ver houdingen vermeld worden op de beste cultuurgronden van Nederland, op de zeeklei, op hoeven en gronden, welke eigendom waren van de Oran- je's, die steeds als goede landheren beschouwd pleegden te worden. Wanneer men zich dan even tracht voor te stellen, hoe de toestand op de doodarme zandgronden in het oos ten des lands geweest moet zijn in deze ..verlichte'' eeuw, dan huivert men. En men prijst de twintigste eeuw die zulk een gelukkige omwen teling op ons platteland heeft ge bracht. Want prof. Dewez geeft tus sendoor te verstaan, dat de vooruit gang in de eeuw tussen 1800 en 1900 nog maar erg kalmpjes ging. De zestig jaren na 1900 hebben pas de grote omslag gebracht. In 1740 bracht de rentmeester van Niervaart een verslag uit aan de landheer, dat in de studie van prof. Dewez het „klachtenboek" wordt ge noemd. Daar blijkt b.v. uit, dat de pachters algemeen ver ten achter wa ren met de betaling der pachten, en dat ze bovendien zwaar gebukt gin gen onder andere schulden: geleend geld onbetaalde rekeningen, belas tingschulden. Inventarissen en inboe dels werden publiek verkocht, ver schillende pachters zakten weg in de arbeidersstand en komen in volgende rapporten voor als huurders van los se perceeltjes. Prijzen en kosten Natuurlijk worden in die rapporten op allerlei plaatsen prijzen en kos ten genoemd. Maar die zeggen zo weinig, als men de koopkracht van de achttiende-eeuwse gulden niet kent- Zo vindt men, dat de pachten tussen vijftien en twintig gulden per bunder (1,3 ha) bedroegen, dat een paard 75 tot 100 gulden kostte, een melkkoe 40 tot 60 gulden, het spek Th cent per pond. Maar véél zegt dat niet. Meer houvast hebben we aan de gegevens over de opbrengsten per ha. Tarwe, het hoofdgewas, gaf over het tijdvak 1740-1780 gemiddeld 18 mud per bunder, haver 30 mud. Vlasland werd verhuurd voor 45. en meekrap voor 33.— per gemet. Het risico van de boer is heden ten dage vrijwel teruggebracht tot de invloed van weer en wind. Maar het ongeluk van de boeren van tweehon derd jaar terug was, dat ze tegen geen enkel risico gedekt waren. In het „klachtenboek" lezen we van totaal of half mislukte oogsten door tarwe- en vlasbrand, door overstro mingen, strenge vorst, van graan oogsten van 5 of 6 zak per gemet. Runderpest en paardedroes brachten in één jaar een gezin tot de bedelstaf. Tussen 1730 en 1740 stierven er op de domeinen 687 runderen aan run derpest en 32 paarden aan droes. Het boek van prof. Dewez bevat voor een boer nog een massa inte ressante dingen. Over het braken en de bemesting in een tijd, toen kunst mest onbekend was. Over de vrucht wisseling van die tijd, toen suiker bieten volmaakt onbekend waren, toen er op het hele domein l'/i gemet aardappels verbouwd werden, en toen de meekrap één van de belangrijkste gewassen op onze zeekleigronden was. Ik kan het boek dan ook sterk aanbevelen, op de eerste plaats uiter aard aan de huidige domeinboeren, maar ook aan anderen. 't Is best mogelijk, dat men over tweehonderd jaar ook over onze twintigste eeuw weer vreemde din gen schrijft. Maar de studie van prof. Dewez heeft bij mij de mening bevestigd, dat de boeren van thans Onze Lieve Heer mogen danken, dat ze niet in de gouden zeventiende of de verlichte achttiende eeuw van onze vaderlandse geschiedenis ge leefd hebben. R.W.J. De zeventigjarige voormalige rec tor van de universiteit van Wuerz- burg, prof. Seifert, heeft op de zit ting van de zaak tegen het voormalig hoofd van de psychologische dienst van de Westduitse strijdkrachten, Schneider, verklaard, dat zijn hand tekening onder een provisorische doctorsbul van Schneider echt is. Prof, Seifert, die als getuige werd gehoord, kon zich echter Schneider niet meer herinneren. Prof. Seifert was in de tijd, dat Schneider aan de universiteit zou hebben gestudeerd behalve rector, ook legerarts, zodat hij zich maar zelden met de universiteit kon be moeien Hij kon zich wel herinneren dat hij als rector twee studenten toe stemming had gegeven zowel medi cijnen als psychologie te studeren. Eén van hen, hij kon zich de naam niet meer herinneren, had studie ge maakt van de asymmetrie van het gezicht. Schneider heeft dit onderwerp als dat van zijn proefschrift genoemd. De burgemeester der gemeente Bruinisse maakt bekend: 1. dat, ter voldoening aan artikel 63 in verband met artikel 10 en aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een com missie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zee - land, bijgestaan door de daartoe door het alge meen bestuur aangewezen deskundige, het hoofd van het bestuur der gemeente en een lid van het bestuur van de waterkering van het cal. waterschap Bruinisse, in het gemeentehuis al daar zitting zal houden op vrijdag, 17 oktober 1958, des namiddags 14.45 uur, ten einde de be zwaren van belanghebbenden aan te horen te gen het plan van onteigening ten name van het Rijk voor verbetering van de hoogwaterkering tussen de dijkpalen 24 en 36 met de aanleg van een nieuwe gemeentehaven en toeleidende wegen een en ander onder de gemeente Bruinisse en nodigt belanghebenden uit om hun bezwaren ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde commissie mede te delen; 2. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 64 in verband met artikel 12 en aan artikel 72a in verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente van 3 oktober 1958 tot en met 17 oktober 1958; 3. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Bruinisse van 3 oktober 1958 tot en met 17 oktober 1958. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Bruinisse, 26 septemlber 1958. De burgemeester voornoemd, H. K. MICHAëLIS De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij, te Middelburg, vraagt voor spoe dige indiensttreding: die tevens als assisent-chef van de typekamer zal fungeren en aan wie verantwoordelijke werkzaam heden kunnen worden opgedragen. Bij voorkeur H. B.S.-opleiding of gelijkwaardig en ruime erva ring. Voor goede kracht uitstekende positie. met Ulo- of gelijkwaardige opleiding. Schriftelijke sollicitaties te richten tot de afde ling personeel, kantoor Middelburg. A. Rijnders, Gravenstraat 71b tel. 2383 Vlisslngen A. Louwerse, Hellebaardierstraat 8 tel. 2850 Vlisslngen Fa. A. W. Bakker Zn., Paspoortstraat 2 tel. 371 Oost-Souburg J. H. v. d. Dries, Rijksweg 1 tel. 345 Lewedorp Fa. Gebr. Goedheer, Weststraat 12 tel. 441 Borsele J. Tramper, Raadhuisstraat 25 tel. 243 's-Gravenpolder Mej. J. Roose, Pieter Jasperplein 19 Goes J. W. van Stel, Jufferswegje 9 tel. 473 Biezellnge Gebr. v. d. Weele, Havelaarstraat 1 tel. 287 Coljjnsplaat J. P. de Witte, Molendijk 40 Hoek Ieder najaar, als het leesseizoen aanbreekt, houdt de katho lieke Vlaamse vereniging van „Kunstenaars voor de Jeugd" een tentoonstelling van het werk van haar leden Dit jaar gebeurt dat te Turnhout, in de in het centrum van de stad gelegen zaal „Beauty". Deze expositie is tot en met zaterdag 4 oktober te be zichtigen. „Het is mijn plicht U hier even op de betekenis en de doelstelling van on ze vereniging te wijzen," zei de dichter Albe, de voorzitter, in zijn begroe tingstoespraak tot de genodigden tijdens de opening. De vereniging van de „Kunstenaars voor de Jeugd", die tien jaar geleden in Belgisch Limburg werd opgericht, is, cultureel gezien, een rijke groep. Er behoren niet alleen schrijvers en dichters toe, doch ook musici en beoefenaren van de plasti sche kunsten. „Het zijn allemaal mensen, die in.hun scheppen een ruim deel over hebben voor dat, wat hun allemaal dierbaar is: de Vlaamse jeugd", zei hij. In de afgelopen tien jaar hebben de „Kunstenaars voor de Jeugd" al veel goed werk kunnen verrichten. De le den konden meedoen aan prijsvragen voor verhalen en liederenteksten. De vereniging stelde bloemlezingen voor de jeugd samen en nam nog verschei dene andere vruchtbare initiatieven. In stilte helpt zij vooral ook de jon gere leden door ze met raad en daad bij te staan. Door hetgeen zij van haai doelstelling verwezenlijkt heeft zij haar bestaansrecht ruimschoots bewezen. De voorzitter dankte in het bijzon der mevr. A. Buckinx-Luijkx, de stichtster en de ziel van deze organi satie. Ondanks haar vele beslomme ringen en haar eigen creatief werk ze schreef o.m. romans over het leven van de moeder van de H. Fran- ciscus Xaverius en de H. Ignatius heeft zij zich voor de „Kunstenaars voor de Jeugd' zeer verdienstelijk gemaakt. Albe sprak de wens uit. dat deze vereniging door het werk van haar meer dan 150 leden nog meer mag bijdragen tot de culturele ver- zaamheid van deze kring. Hij prees heffing van de jeugd, van het Chris telijke gezin en de hele gemeenschap Kallist Fimmers, een Norbertijn van Tongerlo hij stichtte de z.g. Vesperkring en een paar tekenscho- len voor de jeugd hield een korte inleiding. ,,Onze tijd en vooral onze jeugd heeft honger naar goede kunst", zei hij. Hij was er helemaal niet bang voor. dat de Vlaamse jongens en meisjes communist zullen wor den. doch maakte zich wel be zorgd over een andere bedreiging, het verschijnsel, dat hij het Ame rikanisme meende te mogen noe men ..Het lijkt onschiildig, doch het verdwaast met zijn vervlak king onze jonge mensen; het ont neemt hun de schone droom", zo betoogde hij. Tegen vervlakking Kallist Fimmers zei daarom blij te zijn met het ontstaan en de werk- de geest, die daarin heerst. Ondanks uiteenlopende richtingen in opvatting en stijl verstaan de leden elkander vlot. Zij vragen alleen maar hoe zij de jeugd met hun werk rijker en mooier kunnen maken. Dat is goed, want wij moeten onze jongens en meisjes opvoeden tot mensen met cultuur. De sport heeft maar een betrekkelijke waarde; het is niet waar, dat zij het hoogste is, wat er bestaat. De openingsplechtigheid werd op geluisterd door het Collegekoor van Turnhout. Dit jongenskoor zong ver scheidene frisse liederen. Leerlingen van het college declameerden voorts duidelijk en gevoelig uit het werk van een drietal „Kunstenaars voor de Jeugd": van de dichter Albe natuur lijk het bekende „Paradijsvogel", verder een passage uit een der laat ste dichtbundels van de priesterdich ter Anton van Wilderode en „Zwer vers" van Karei Vertommen. De expositie Het spreekt van zelf, dat de expo sitie op de eerste plaats een flink aantal jongens- en meisjesromans te zien geeft. Er liggen echter ook pren ten- en sprookjesboeken. De Vlaam se romanschrijver Cor Ria Leeman heeft het leven van Jan Klaassen ver teld in grappig geïllustreerde versjes, in een hele reeks prentenboeken. Na tuurlijk ontbreken „De Witte" en „Jeugd" van Ernest Claes er niet; deze Vlaamse verteller is trouwens de erevoorzitter van de „Kunstenaars voor de Jeugd". De vereniging gaf zelf een Seizoenenreeks en stemmige gelegenheidskaarten uit. Evenals in Duitsland zijn ook in Vlaanderen verscheidene uitgeverijen overgegaan tot het publiceren van reeksen kleinere geschriften voor de jeugd, verhalen maar ook wel le vensbeschrijvingen. Er liggen ook vrij veel dichtbundels. Van de dichter Albe zijn er gedichten in handschrift, op losse vellen, te koop; ze kunnen eventueel, ingelijst, als wandversie ring dienst doen. De plastische kun stenaars, die lid zijn, tonen allerlei boekillustraties, vignetten voor tijd schriften, linosneden voor kalenders. Er hangen ook glas-in-lood-ramen. In een afgescheiden hoekje van de zaal houden de jonge kunstenaars Toon Vermeylen en Frank-Ivo van Damme geregeld praatjes met kleu rendia's over het ontstaan van een glas-in-lood-raam en het werk van een aantal Vlaamse glazeniers. Te Rotterdam is voor het toernooi om de Vriendschapsbeker een voet balwedstrijd gespeeld tussen Feyen oord en F.C. Köln. De ontmoeting, die door 25.000 toeschouwers werd bijgewoond, eindigde in een 52 overwinning voor de gasten, nadat zij bij rust met 2—0 de leiding hadden. In hotel De Vriendschap te Bier vliet werd een schieting op de liggen de wip gehouden. Hieraan werd door 35 schutters deelgenomen. De uitslag was; hoogvogel J. Wijf fels te Biervliet, le zijvogel P. de Pré te Biervliet, 2e zijvogel F. van Hecke te Watervliet. De meeste klei ne vogels werden geschoten door P. van Vooren te Biervliet. De uitslag van de door het gilde van St. Sebastiaan te Zuiddorpe ge geven schieting was als volgt: hoog vogel Cam. Bouters, Overslag, le zij vogel A. de Vlieger, Kruisstraat (B.), 2e R. van Damme, Koewacht (bij lo ting), le kal R. de Munck, Zuiddor pe, 2e E. Vlaeming, Kruisstraat (B.). Aantal schutters 65. CHAO CHING KUEI (China) verbe terde te Hongkong het wereldre cord tweehandig stoten in de zwaarmiddengewichtklasse door 176.5 kg omhoog te brengen. EEN ELFTAL van de PTT te Hulst heeft met 4-0 een voetbalwedstrijd tegen Mi-Lock gewonnen. Fa. H. en C. v. d. Sande, Spuiplein 31 tel. 894 of 793 Breskens A. Boonman, Zuidzandsestraat 97 tel. 228 Oostburg J. Risseeuw, Z 26 tel. 237 Retranchement V. v. d. Hemel, Schuitvlotstraat A 99c tel. 203 Groede W. Risseeuw, Molenstraat A 31 tel. 462 Groede Blondeel, Kaai 2 A tel. 429 Aardenburg J. I. de Visser, Weststraat 2 tel. 109 Oostburg Burrinks, Bree 47- tel. 2452 Middelburg t I laat uw j bruidsboeket j verzorgen t door onze gediplomeerde binders (diploma bloemsierkunst Aalsmeer). J Langevielesingel 38 - tel. K 11802661 J middelburg i 4 JE HERKENT ZE DIRECT - de vrouwen, die van zuiver natuurlijk voedsel weten. Hun gezonde kleur, hun stralende glimlach danken ze aan vitaminenrijke grapefruits, verse sla, zonnige tomaten... aan al dat goede en kostbare, wat de natuur ons biedt! Zichzelf en hun gezin houden ze jong, slank en vrolijk door dagelijks vruchten, dagelijks groente, rauwkost en... natuurlijk dagelijks PlantaWant Planta, gemaakt van louter plantenvetten, is even zuiver, een produkt van de natuur. Even voedzaam en toch... zo lichtverteerbaar. Even lekker en natuurlijk van smaak! Geniet van de natuur - geniet van Planta! U proeft 't bij de eerste hap: zo zuiver smaakt Planta alleen!

de Stem | 1958 | | pagina 7