G. B. Shaw wist alles van muziek VAM DE WALLE o r m x Inzet van gegroeid Stem-toto tot f. 125.- A. J. BRUGGE VIER BOEKDELEN VOL Afd. Zeeland Kats en Atlas voegen zich bij korfbalkampioenen Th. Wechgelaar t Dr. P. Schierbeek TELEVISIE Kritieken regenden neer als vernielende mokerslagen Zeeuwse hand balcompetitie afwezig f685.- f685.- VOOR IEDERE BEURS f685- f685- f685.- Adverteren... doet verkopen Becht en Dyserinck J. DE F0UW TAZELAAR dagblad de stem van dinsdag 30 september 1958 Nooit geëvenaard BOEKENPLANK TOTO-formulier Rik Robberts Ik ben dol op Isabella De duivelskunstenaar van Vinei Dorp aan de rivier Hengelconcours in Goes Middelburg-dames aan top ranglijst EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN abraham de jager DE GEHELE DAG GESLOTEN A. de Jager-Tolhoek N.V. geen spreekuur gesloten zijn Bestendig en Buurzaam tot in de hoogste graad „Toen ik Paderewski's klavier-concert bereikte, was het con certo voorbij, het publiek enthousiast en het klavier een ruïne. Wanneer men Paderewski wil beschouwen als een energieke en harmonieuze smid, die een concerto op het klavier legt als op een aambeeld, en er met uitbundig genot op loshamert, dan is hij wel opbeurend; en het hamerspel is niet zonder afwisseling, soms zelfs gevoelvol, zij het dan niet delicaat. Maar zijn aanslag, licht cf zwaar, is een aanslag die pijn doet, en de glorie van zijn spel is de glorie die beschoren is aan moord op grote schaal als die maar op onstuimige wijze begaan wordt", aldus Bernard Shaw. zelfrespect", zei hij eens, „steunt op mijn juiste waardering voor Mozarts werken. Juist zoals toen de „Eroica"- symfonie nog niet bestond, bestaat er op kunstgebied nog steeds niets dat Mozarts beste werken overtreft". Deze heftige commentaar is een typisch voorbeeld van de geestige en scherpe, maar eerder weinig bekende muziekkritiek van George Bernard Shaw. Shaw, wiens uitvoerige ge schriften op dit gebied lang door zijn dramatische werken en sociale com mentaar in de schaduw gesteld wer den, was, enkele jaren voor hij naam verwierf als toneelschrijver, een Lon- dens muziekcriticus Zijn wekelijkse bijdragen over de Londense muzikale gebeurtenissen verschenen achtereen volgens in twee bladen: van 1888 tot 1890 in het populaire dagblad „The Star", en van 1890 tot 1894 in ,,The World", een deftig weekblad. Gebundeld in vier boekdelen vullen die zes jaar wekelijkse artikels meer dan 1.300 pagina's. De befaamde En gelse musicoloog Ernest Newman heeft ze in de „Sunday Times" eens genoemd: „veruit de briljantste din gen die de muziekjournalistiek in dit land ooit heeft voortgebracht of mo gelijk zal voortbrengen". De Engels- Amerikaanse dichter W. H. Auden ging zelfs verder toen hij Shaw „waar schijnlijk de beste muziekcriticus die ooit leefde" noemde. En toch, toen die artikelen in 1888 Shaw was maar 32 jaar begonnen te ver schijnen, waren zij, om het met Shaws woorden te zeggen, „zo totaal anders dan de gewone muziekkritiek, dat veel journalisten meenden dat de hele zaak een reusachtige grap was, vermits ik helemaal niets van mu ziek kende". Hoe dom ook In werkelijkheid was Shaw, alhoe wel hfj weinig „formeel" muziek onderwijs had genoten, de geschikte man voor die onderneming. Sinds zijn kinderjaren in het Dublin van het midden der negentiende eeuw, was zijn huis vol muziek. Zijn moeder, een goede mezzosopraan, zong in veel liefhebbersconcerten en operavoor stellingen. Lessen en herhalingen ge beurden dikwijls in het huis der fa milie Shaw. Zo deed de latere muziek criticus reeds vroeg een grondige kennis op van de grote vocale litera tuur; en rond zijn vijftiende jaar, verhaalt hij, kon hij hele brokstukken uit opera's en oratoria van de belang rijkste Duitse en Italiaanse componis ten zingen en fluiten. Toen Shaws belangstelling voor de muziek toenam, leerde hij tamelijk goed klavier spelen, las theoretische werken en maakte zelfs eenvoudige oefeningen over harmonie en contra punt. „Tenslotte", constateert Shaw met zijn typische zelfgenoegzaamheid, „wist ik meer over muziek dan de grote componisten, een gemakkelijk werkje voor gelijk welke criticus, hoe dom hij ook moge zijn". Iets bescheidener uitgedrukt: do jonge Bernard Shaw had een speciale zin voor muzikale expressie en artis tieke indrukken ontwikkeld, wist subtiele verschillen te onderkennen, en legde steeds weer de nadruk op zijn voorliefde voor de werken van Bach, Handel, Haydn, Mozart, Beet hoven en Wagner. „Al mijn muzikaal Blijvende waarde Als journalist had Shaw natuurlijk vooral tot taak de wekelijkse muzikale gebeurtenissen in Londen te bespre ken. Maar hij laste in zijn artikelen een massa essays en opmerkingen in over componisten en hun: muziek, en misschien ligt juist in die fijnzinnige opmerkingen over muziek de blijven de waarde van zijn kritiek. Daaren boven stelde zijn actieve geest belang in alles wat met muziek in verband staat: de critici'en hun plicht, de toe hoorders en de impressario's. mu ziekinstrumenten en techniek van het componeren, muziek en moraal, kunst en literatuur en al wat zijn ver beelding trof. Waarover hij ook schrijft, Shaw schrijft altijd goed: zijn scherpe en krachtige geest, zijn uitgebreide kennis en zijn spranke lende humor hebben steeds vrij spel. Shaws kritische maatstaven waren steeds streng. Hij nam een persoon lijk standpunt in tegenover alles waarop zijn blik viel. „Kritiek, ge schreven zonder persoonlijke sympa thieën is waardeloos", schrijft hij. In een zeer precieze en gedetailleerde taal, met eenvoudige of technische termen (hoe eenvoudiger, hoe beter, want Shaw wilde zo schreef hij zijn muziekkritiek zelfs voor de do ven verstaanbaar maken) sprak nij zijn oordeel uit. Met enkele goedge kozen woorden kon hij een uitvoe ring, die niet aan de eisen voldeed, zonder moeite volledig afbreken. Over een sopraandie de rol van tje vogel in „Siegfried" zong, zegt hij: ..Frdulein Traubmann, als vogel, was energiek, doelbewust, mense lijk, kortom alles behalve een vogel. Voor een zo lieve toneelverschij ning wensen wij wildere en meer spontane woudklanken dan de hare." En nog korter en dodelijker over iemand die een recital gaf- ,.Mr. Henschel ging behaaglijk aan het klavier zitten en vtrmoordde Schumann in koelen bloede." Of, woedend om een slordige opvoering van „Das Rheingold": „Het orkest speelde naar ik hoop op zijn slechtst. De manier waarop het de wonder mooie prélude uitvoerde gaf de in druk dat de Rijn een stroom vol stroop moet zijn en klonterige stroop nog wel." Op even beknopte en merkwaardige wijze beschrijft Shaw het behagen dat hij schept in grote muziek. Bij de eerste satz van Beethovens „Eroi- ca" maakt hij de opmerking: „Het he roïsme hiervan was voor mij steeds even klaarblijkelijk als de zonne schijn. Wij zullen dit in ai zijn pracht horen, denk ik, als wij een orkest van helden hebben onder de leiding van een halfgod". Shaws die pe bewondering voor Wagner wordt duidelijk wanneer hij „Tristan und Isolde" in vergelijking met een populaire opera uit die tijd „ein delijk muziek voor volwassenen De schrijver G. B. Shaw noemt, of „Die Meistersinger": „een wonder van al wat lieflijk en geluk kig is in de muziek". Niet onfeilbaar In Shaws wekelijkse bijdragen in „The Star" en „The World" vindt men uitstekende discussies over Bach, Handel, Gluck, Haydn en Mo zart, over de symfonieën en concer to's van Beethoven, over de muzikale drama's van Wagner en de opera's van Verdi en ook over vele andere componisten. Shaw kende de muziek uitstekend, niet slechts door de uit voeringen, maar ook door zorgvuldige studie van de partituur. Hij zegde eens: „Als ik al mijn symfoniekennis aan de vertolkers te danken had in plaats van aan Mozart en Beethoven zelf, hoe klein en duister zou die ken nis zijn!" Shaw was even scherp en uitdruk kelijk in zijn oordeel over de tekort komingen van componisten. Hij heeft nooit veel gehouden van Brahms (geen compositie ergerde hem zozeer als Brahms' „Ein Deutsches Re quiem"), Schumann of Tschaikovsky. Zo schrijft hij b.v. over deze laat ste: „Tschaikovsky heeft een werke lijk Byroniaans talent om tragisch, gewichtig, romantisch te zijn over onbeduidende dingen". Voor de Franse muziek in het al- 2. 3. 4. 5. 6. 7. Het „Engelse" program is kennelijk een te zware opgave ge weest voor de deelnemers van de STEM-toto. Geen enkele in zender maakte het rijtje zonder een enkele „misser" vol. Waaruit volgt, dat zelfs de inzet van de eerste STEM-toto in dit seizoen nog onaangeroerd ligt te wachten op de winnaar. Die kan intussen rekenen op het aantrekkelijke bedrag van 125. Het is dus de moeite waard om het wedstrijden-rijtje van deze week volgens de regels van de kunst in te vullen. De voorwaarden: Zoals U weet, moet ingevuld worden: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint: 2 verliest en 3 bij gelijk spel. 1. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen. De deelneming is geheel gratis. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven. Niet per brief! Frankermg van briefkaarten, die op één van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden. De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekomen formulieren worden terzijde gelegd. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier, worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. Rapid JC-NOAD NAC-DOS Sparta-Feyenoord Willem II-WV PSV-Ajax V olendam-B V V KFC-RBC DOSKO-De Valk LONGA-Xerxes Velox-Baronie Controle-totaalcijfer: Reservewedstrijd: ADO-Blauw Wit Op de uitslag behoeft U niet lang te wachten. Die vindt IJ maandagmorgen in onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Rijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN, Noordstraat 56. Het is de zevende maal dat we een boek van de schrijver W.J. Verbee- ten over de avonturen van de ruim tevaart-piloot Rik Robberts mogen aankondigen. De ondertitel luidt: „en de Glor-invasie". Ook nu weer is het verhaal uitstekend verteld. De in het boek verwerkte geheimzinnigheden zijn nergens onwezenlijk. De popu- lair-wetenschappelijke facetten zijn nooit hinderlijk. Integendeel, het boek is daardoor nog boeiender geworden. Men noëhit Verbeeten wel de Jules Verne van onze tijd en van ons land. En wat ons betreft: deze naam komt hem als een terecht verdiend erete ken toe De uitgeverij Helmond mag zich gelukkig prijzen met deze schrij ver van het werkelijk goede jongens boek. De titel van dit boek voor oudere meisjes is veelbelovend „Ik ben dol op Isabella". Het plaatje vóór de ti telpagina is dat in zekere zin nog méér. Nu kunnen we ons voorstellen dat de schrijfster, Luisa Maria Lina res dol is op haar creatie. Zij heeft al een hele serie lieve meisjes (in boeken) op haar naam staan en voor de sentimenteel aangelegden is er in haar werk wel het een en ander te genieten. Of de n.v. Standaardboek handel ook zo dol gelukkig is met Isabella We weten het niet. Hoeveel toekomstige „lieve lezeressen" na de lectuur „naar hartelust zullen schrei en" is ons uiteraard ook niet be kend. Maar de lezers van dit dag blad zullen inmiddels wel begrepen hebben dat in onze ogen de eerste traan van ontroering nog moet ko men. In de Heldenserie, en reeks van kleine boekjes, waarin grote mannen met avontuurlijke inslag verhalender. wijs worden opgevoerd, komt nu Le onardo da Vinei voor het voetlicht. Het is Dr. L. van Egeraat, kenner van alles wat Italiaans is bij uit stek, die hier voor de jeugd de be wogen levensgang van deze grote veelzijdige mens voorschildert, boei end en instructief. Uitgeverij Hel mond gaf er de bekende handige uit monstering aan met stevige kleurige omslag. Nu de jongste Nederlandse film de volle aandacht trekt op een van An- toon Coolens romans, die een hoog tepunt vormt in zijn oeuvre, komt juist op tijd een zeventiende druk van de pers, geïllustreerd met foto's uit de film. Uitgave Nijgh en van Ditmar. gemeen had Shaw een sterke afkeer, wat hem toch niet ongevoelig maak te voor de charme van Gounod' „Voor Gounods muziek heb ik nooit betere woorden gevonden dan „hemels" en „engelachtig" in de kinderlijkste, simpelste betekenis. Verbeeld u dan mijn tevredenheid toen ik vernam dat Gounod, toen hij te Wenen stu deerde, in de rand van een partituur schreef: „O heiliger Fra Angelico: wo ist die Musik deiner Engeln!" Een verdere aanwijzing voor de blijvende betekenis van Shaws veel voudige intellectuele en artistieke kracht is wel dat de vele opvattingen op muzikaal gebied, die de jonge re censent toen nu haast driekwart eeuw geleden neerschreef, nog steeds lezenswaardig en deugdelijk blijken. Misschien kunnen velen met akkoord gaan met sommige van zijn opvattingen, maar het grootste ge deelte doorstond de proef des tijds. Shaw zelf zou de eerste zyn om zij het node te erkennen dat ook hij vergissingen kon begaan. Immers, nadat hij eens een vernietigende re censie geschreven had over een nieuw Engels oratorium (waarover men terloops gezegd naderhand nooit nog iets hoorde), bekende hfj: „Na tuurlijk kan ik mij vergissen, zelfs ik ben niet onfeilbaar, tenminste niet altijd". DONALD V. MEHUS, M.A. PROGRAM ZONDAG 5 OKTOBER le klas A: Kruiningen I-Vogelwaar- da I, Aardenburg I-Koewacht I Noor mannen I-Walcheren I, Schoondijke I-Groede I. le klas B: Zierikzee II- Brouwershaven I, SVOWK I-Renesse II, Burgh I-Burgh II. Reserve le klas: Breskens II-Clinge II, Luctor li steen II, Oostburg li-Zeeland Sport III, Vlissingen IV-Zeelandia II. 2e klas A: Hoofdplaat I-Aardenburg II, Zuidzande I-Biervliet II, Zeeland Sp. IV-RCS III, Philippine I-Retranche- ment I. 2e klas B: Kruiningen II- Hansw. Boys II, Patrijzen I-Yerseke II, Cortgene I-Kwadendamme I. 2e klas C: Brouwershaven II-SVOWK II, Zierikzee Ill-Zonnemaire I, Zonne- maire II-Dreischor I. 3e klas A: Groe- de li-Sluis I, Vlissingen V-IJzendijke II, Zeeland Sport V-Patrijzen II, Jong Ambon I-Schoondijke II. 3e klas B: 's-Heer Arendskerke II-Zeelandia III, Walcheren li-Patrijzen III. 3e klas C: Koewacht II-Corn. Boys III, Ria W II-Axel III, Vogelwaarde li-Sluiskil II, Terneuzen Ill-Philippine II. Bij stralend najaarsweer hield de eerste Goese hengelsportvereniging in het kanaal door Z.-Beveland een hen gelconcours, waaraan door 90 sport vissers werd deelgenomen. Slechts 57 hengelaars wisten „vis" te verschal ken. De eerste prijs kon worden uit gereikt aan Jac. Steenhard te Goes met een totaal gewicht van 682 gram (vier vissen). De tweede prijs werd uitgereikt aan F. de Kok te Goes, to taal gevangen gewicht van 361 gram (2 vissen). De derde prijs werd uit gereikt aan J. Nijsse te 's-Heer Hen drikskinderen, totaal gevangen ge wicht van 351 gram (3 vissen). In de 1ste klasse heren van de Zeeuwse handbalcompetitie kwarn Fortuna 2 door een stevige 16-2 over winning op Sios 2 samen met Wal cheren 2 aan de kop. EMM 2 deed het tegen het bezoekende Tonido 3 nog wat duidelijker (22-6). In de eerste klasse dames had Vol harding op eigen veld geen moeite met de Meeuwen en bleef het dooi 'n 10-0 zege aan de kop. Olympus start te met een 6-1 overwinning op Zee land Sport 2, maar EMM kwam te gen het bezoekende Luctor niet ver der dan een 3-3 gelijk spel. In de zuidelijke promotieklasse van de hockeycompetitie hebben Forward en Geelzwart de leiding genomen. Forward behaalde een benauwde 1-0 overwinning op Tilburg 2 en Geel zwart bleef met 4-2 baas over Push 2 Zwart wit en Oranjezwart deelden eerlijk (1-1), zodat de stand als volgt werd: Forward 2-4, Geelzwart 2-4; Middelburg 1-2; Tilburg 2 2-2; Zw.- wit 2-1; Oranje zwart 2-1; Eindhoven 2 1-0; Push 2 2-0. In de 2de klasse A dames ging Hoco bij Were Di 2 om de beide pun ten (1-3) en kwam daardoor op de tweede plaats, achter Middel burg 2, dat twee wedstrijden speelde en daaruit drie punten veroverde. Te gen Pelikaan werd het een 2-2 gelijk spel en van Eindhoven werd met 4- 2 gewonnen. Tilburg 2 was net niet opgewassen tegen Forward 2 (0-1). De stand is: Middelburg 3-4; Hoco 2-3 Pelikaan 2-3; Forward 2 1-2; Were Di 2 2-2; Eindhoven 1-0; Liberty 1-0; Tilburg 2 2-0. NED. ECON. HOGESCHOOL Voor het propaedeutisch her-examen in de economische wetenschappen zijn aan de Ned. Economische Hoge school te Rotterdam geslaagd: J. J. Jonker, Tilburg; M. Levie, Breda; H. Plasse. Vlissingen; H.J.M. Simons Breda; J.W. Wilmink, Klundert en J. J.M. van de Winckel, Terneuzen. MONTEUR De heer A.W. Vermeulen te Wa terlandkerkje slaagde te Breda voor monteur technische dienst P.T.T. ZIEKENVERPLEGING A In het St. Ignatiusziekenhuis te Breda zijn geslaagd voor het diploma A ziekenverpleging: br. J. Bastiaan- sen (cum laude) en de zrs. W. Boeren H. Brokx (cum laude), A. Glorius, E. van Groezen, E. Jak, G. Jongen, E. Karremans, E. Koek, Th. Mangnus, I. Marselia, G. Marynissen, H. Melkert (cum laude), M. Mulder, M. Leyten, H. Poos. A. Schransmans, C Snoek, A. Stuart, E. van Velzen, A. Vergou wen (cum laude), A. v.d. Wiel en C. de Wilde. ROTTERDAM, 29 sept. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts, eigenhei mers 9,25-10,25, bintje 10,00-10,75, koop- mans blauwe 10-11, bevelanders 10,50- 11, meerlanders 9-10; 40 mm opwaarts, gewassen, eigenheimers 12,50. bintjes 12,75; bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export 35 mm opwaarts 11,75. 45 mm opwaarts 12. Zand-aardappelen 35 mm opw. IJsselster 7, libertas 7,50-8. Voer-aard- appelen 1,50-2, prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ROTTERDAM, 29 sept. Aanvoer in totaal 1912, vette koeien en ossen 1251, varkens 661. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 275-295, 3e kw. 255-265; varkens (lev. gew.) 196, 194, 192. Vette koeien aanvoer groter, handel slepend, terug lopende prijzen, prima exemplaren bo ven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vlot, prijzen hoger, prima's boven notering, afloop kalmer. ROTTERDAM, 29 sept. Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, rode op vochtconditie 29,60 per schip, voedergranen, zomergerst, nauwelijks .prijshoudend, naar kwaliteit 24.75- 26,25, haver prijshoudend 23-24,75, blanke tot 25.50, rogge goed prijshou dend 17-18 pet. vochtgehalte 21, peul vruchten, groene erwten 32-52, tussen- soorten moeilijk te plaatsen, schok kers 50-70, bruine bonen 50-81, alles boerenschoon. KAPELLE, 29 sept. Industrie en exportveiling: bramen ind. 1 en 2 131, afw. 101, appelen: cox orange pippin st70-75 36, 65-70 38, 60-65 40, 55-60 22, H80-85 34, 75-80 35, 70-75 37-39, 65- 70 38-41, 60-65 42, 55-60 22. H2 8-8,5, K 21, F 9-11, glorie van Holland H75- 85 17, 65-75 16, H2 9,50, K 12, F 9, transparant de croncel H85-95 17, 75- 85 17, 65-75 18, H2 12, K 13-14, F 11, ellisons orange H75-85 27-28, 65-75 28- 29, H2 16-17, K 18, F 9,50-11, sterappe len H65-75 31, 55-65 26. allington pip pin H70-80 17, K 14, laxton superbe H80-85 22, 75-80 23, 70-75 26. 65-70 22, K 12, F 9, bramley seedling H90 en op 10, 80-90 12, 70-80 13, H2 8,50, K 10, F 8,50, lanes prince Albert H70-80 9, 60-70 9, H2 8,50, K 8,50, F 8,50, ingrid marie st75-80 35, 65-75 32, jack lebel H75-85 11, 65-75 11, H2 9, K 9, F 8,50, notarisappel H75-85 18, K 9, lemoen- appel H70-80 14, H2 9,50, geplukte kroetappelen 6,50. valappelen 8,30-8,60, val goudrenet 11,50-12,20, val kroet goudrenet 8,50. gesorteerde valperen 6-8,50, sterappel val 8.50, val van com- tesse de beurré alexander lucas door gedraaid, peren: legipont st65-75 33- 34, 55-65 30, H65-75 33,20-34,10, 55-65 29,40-29,50, H2 14. K 20. F 11-12, con ference st65-75 31, 55-65 26-27 H65-75 30-30,20, 55-65 23,10-24,90, H2 11.40-11,60 K 19. F 8,70-10, beurré hardy H75-80 53, 70-75 50, 65-70 40,85-43, 60-65 42. 55-60 32, 45-60 27, 45-55 21, K 33-34, F 20, rijpe beurré hardy H70-75 46 70-75 44, 65-70 41. 55-60 33, K 34, bonne louise d'avranches H65-70 35, 60-65 37, 55-60 33-34, 50-55 24. H2 16. K 24. F 13, maagdepeer H65-75 21, 55-65 13, H2 7,50, K 14. F 6. beurré lebrun H60-70 27, 55-60 20, herzogin Elsa H70-80 24 60-70 23, H2 8.50, K 17, F 6,50, beurré durondeau H55-65 20, H2 7,50, F 10, le cure Hl grof 11. Hl 10, K 7,50, triomphe de vienne K 31-37, F 17-26. Gewone aanvoerveiling: bramen per doos van 250 gram 2 34, blauwe drui ven 3 91, groene noten 1 46-50, prui men: Warwick droper 1 96, 2 46, grof 72. F 28, aardappelen 1 10, groenten- veiling: kropsla 6,50-8,50, bloemkool 27-45, savooiekool 10, witte kool 4,50, andijvie 10, tomaten 28-44, dubb. prin- sessebonen 27-33, stokprins.bonen 54, pronkbonen 21, kroten 10, rode kool 11 TERNEUZEN, 29 sept. Groenten: Per 100 st. in centen: Sla 4.80-10. Per stuk in centen: Bloemkool All 31-46, Bil 20-29, afw. 10-20. Witte komkom mers 8-11. Meloenen II 23-42. Per bos in centen: Peen 10-19. Kroten 4-5. Bint jes bonken 11-12.50, I 10. Andijvie 7-9. Prins.bonen 25-42. Sabo 31-39. Pronk bonen 42. Kroten 4-9. Rode kool 12- 18. Sav.kool 4-18. Witte kool 5-15. Was, peen 9-12. Prei 10-19. Spinazie 9-17. Tomaten A 21-41, B 30-31, C 20-24. Uien 2-7. Druiven 1.41-1.51. GOES, 29 september 1958. Export en Industrieveiling: Laxton Superbe H 80-85: 25, H 75-80: 24, H 70-75: 24, H 65-70: 19. Cox's Orange Pippin H 85- 90: 32, H 80-85: 35, H 75-80: 35-37, H 70-75: 38, H 65-70: 37, 60-39, 90, H 60- 65: 41,20-41,90, H 55-60: 20-21, H II 10. Bramley Seedling H 80-90: 12, H 70-80: 14, H II 9. Transp. de Croncel H 85-95: 18, H 75-85: 22, H 65-75: 20, H II 13. Ellisons Orange H 75-85: 29, H 65-75: 31, H II 19. Bonne Louise H 65-70: 36, H 60-65: 38, H 55-60: 32, H 50-55: 23, H II 15. Conference H 65- 75: 30,25-30,95, H 55-65: 23,90-25,10, H II 13,20. Legipont H 65-70: 33, H. 55-65: 29, H II 15. Div. appels kroet en val 8,50. Goudreinette val 11. Ster appel kroet en val 3,50. Bramen I 106, II 58. Gewone veiling: Lemoenappel H 85-90: 18, H 70-80: 16. Transp. de Croncel keuken 16-17, fabriek 10-11. Bramley Seedling keuken 10, fabriek 8. Cox's Orange Pippin keuken 20-29, fabriek 12-14. Elissons Orange keuken 23, fabriek 17-18, Laxton Superbe keu ken 15-18. Bonne Louise keuken 25- 30. fabriek 12-14. Conference keuken 18-22. fabriek 10-13. Legipont keuken 21-23, fabriek 10. Groenten: per stuk: Kropsla All 6-7. Bloemkool All 42, Bil 24, Afw. 10-38. Meioenen 53-63. Komkommers Bil 16-18, Cl 12. Per kg: Tomaten A 37-41, B 35-47, C 21-27. Uien 6. Groene sav kool 12-14. Rode kool 8-13. Pronkbonen 19-23. Andijvie 10-13. Per bos: Wortelen 13-14. Kroten 4-8. Konstanz 345 2), Rheinfelden 239 8), Breisach 158 28), Straatsburg 254 10) Maxau 436 14), Mann heim 286 (—13), Mainz 290 (—7). Bin- gen 201 (—9), Kaub 222 (—10), Trier 151 (—19), Koblenz 227 (—12), Keu len 209 11), Ruhrort 416 6), Lo- bith 1025 (+2), Nijmegen 801 7), Arnhem 827 (+6), Eefde IJssel 350 13), Deventer 253 14), Monsin 5550 10), Visé 4956 (—16), Borgha ren 3830 (—105), Belfeld 1115 (+31), Grave beneden de sluis 457 22). Geboren ANKE (JOHANNA, LOUISE) G. H. van den Berg G. van den Berg-Smits. Enschedé, 27 september 1958. J. J. van Deinselaan 183. Tjoba uit 's-Heer Hendrikskinderen is nu wel heel dicht bij het Zeeuw se korfbalkampioenschap gekomen, want door een 7-5 overwinning op het bezoekende Swift 5, zijn twee pun ten uit de twee resterende wedstrij den genoeg om het kampioensfeest te kunnen gaan vieren. Togo echter heeft nog steeds een kansje, dankzij een royale 3-11 zege op Vios. In de 2de klasse A kreeg Swift 4 bij Tjoba 2 de kous op de kop (11-3) en werd daardoor samen met BKC lantaarndrager, zodat het nog een spannend slot belooft te worden. In de 2de klasse B had Luctor een vrije dag en daardoor kon Olympia, dat met 7-3 zegevierde over het be zoekende Zeelandia, weer alleen aan de kop komen. Eendracht zag zich op eigen veld met 3-7 geklopt door To go 2 en kwam dus weer wat stevi ger op de onderste plaats. In 3A werd niet gespeeld en in 3B kwamen alleen Elto 2 en WKV te gen elkaar in het veld. Het werd een 8-2 overwinning voor Elto 2. In 3C vielen beide beslissingen. Kats werd zonder zelf te spelen kampioen, want de enige nog overgebleven con current. SSS uit Colijnsplaat, kreeg op eigen veld onverwachts een 3-4 nederlaag te slikken van Vopo 2 en werd uitgeschakeld. De strijd om de onderste plaats tussen DOS '55 en VZOD 2 werd met 4-3 door DOS'55 gewonnen en daarmede kwam VZOD 2 definitief op de onderste plaats. Ook in de 3de klasse D viel de beslissing, want Zuidzande liet voor de zoveelste maal bij Atlas verstek gaan. Daardoor won de club uit Rit- them nu reglementair met 5-0 en dat was voldoende om kampioen te wor den. De 6-4 zege op het bezoekende BKC 2 mocht AKC dus niet meer baten. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm onze gelief de vader, groot- en over grootvader, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil de heer LEO BOUCHIER geb. 18 febr. 1876 overleden 28 sept, 1958 wedn. van F. U. de Guytenaer eerder wedn. van U. Schinkels waarvan woensdag 9 uur de uitvaart zal geschie den in de r.-k. kerk van O. L. Vrouw Visitatie te Westdorpe. Westdorpe: R. v. Acker-Bouchier kind en kleinkind G. Bouchier-de Maillie Philippine: E. Seels-v. d. Pitte Vlissingen: P. Velleman-de Guytenaar en kind. Zwartehoek B 181 West dorpe. Samenkomst aan de kerk om 9 uur. Op donderdag 20 oktober a.s. hoopt onze innige vriend Edemond de Roose zijn 50e verjaardag te her denken. Dat er nog 50 jaar mogen bijkomen, is de wens van zijn vrienden. Aardenburg, oktober 1958. FAMILIEBERICHTEN (uit andere blalen) Geboren: Hansje, z. v. de heer en mevr. J. Koopmans- Wiebe, Tilburg. Verloofd: Wies Kok en Fred Florusse, Vlissingen. Overleden: W. J. v. Boek hout, 51 jaar, Vlissingen. Voor direct gevraagd: Hotel Café Restaurant KELNER (Jaarbetrekking) Tevens LEERLING KELNER Hotel DE GOUDEN LEEUW Fortuinstraat 14 Bergen op Zoom Arts SLUISKIL van donderdag 2 oktober (na het ochtendspreekuur) tot 5 oktober. Waarneming: H. HOFSTEE, Tel. 01154-345. Spreekuur: vrijdag en zaterdag van 3-4 uur. Heden nam de Here tot Zich na een kortstondig lijden onze lieve man, vader en opa de heer op de leeftijd van ruim 68 jaar. Lukas 2 29 D. S. de Jage'r-Tolhoek J. H. Vleugel-de Jager G. Vleugel H. van Riet-de Jager W. F. van Riet en kleinkinderen. Goes, 29 sept. 1958, Frans den Hollanderlaan 12. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op donder dag 2 oktober. Vertrek van het sterfhuis om één uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Wegen sterfgeval zijn onze bedrijven te Goes, Middelburg en Vlissingen op DONDERDAG 2 OKTOBER KEEL-, NEUS-, OORARTS, Hoek, Houdt op woensdag te Terneuzen, donderdag te Oostburg, vrijdag te Sluiskil. In verband met de overdracht van het voorzitterschap zal op woensdag 1 oktober a.s. het kantoor van de Raad van Arbeid te MIDDELBURG na 10.30 uur des morgens. Het BIJKANTOOR te VLIS SINGEN is die dag GESLO TEN. 240-O De Volkstelevisie is er. Super-ontvanger, type Venus 43/12, 43 cm beeldscherm en moderne korte buis. Geeft een haarscherp storingvrij gestoken beeld voor ontvangst zender Goes, met eenvoudige antenne. 10 2 kanalen. Representatieve houten kast in lichte of don kere uitvoering naar keuze voor een prijs van Volledige garantie. Wettig gedeponeerd han delsmerk 131.780. Verkrijgbaar bij DE TELEVISIE-SPECIALIST: KONINGSLAAN 26 BUSSUM HILVERSUM: Egelantierstraat KORTENHOEF: Egidius Bloklaan. TEL. 9298 De Hollandse nuchterheid komt natuurlijk in opstand tegen de holle frazen waar mee tegenwoordig allerlei óliehaarden worden aange prezen. Deze nuchterheid maakt dat U verstandig blijft en een écht Holland se oliehaard neemt. Koop de béste van de betere. Wij hebben vertrouwen in Uw verstandig inzicht, stelt vertrouwen in een Bestendig en Duurzaam merk 'H •- -i Verkrijgbaar bij: VLISSINGEN Beursplein 9, tel. 2791 fl BRUGGE's Filiaal: Hogewe 62, tel. 3412 Verkrijgbaar bij: Dijkstra.il 77 - Telefoon 29f TERNEUZEN 1 Verkrijgbaar bij: IJZERHANDEL Noordstraat 19, Telefoon 213 TERNEUZEN Elegante ma Modieuze ga In diverse lie BREDA Wanneer u een bestelwagen zoe( personenwagen nieuwe Borgwar ImporteurRosier-, Garage borgward-

de Stem | 1958 | | pagina 8