Activiteiten van de K.A.Y. in het bisdom Breda BOUWEN IN AFRIKA IS EEN GROOT AVONTUUR Desnoods bommen op vasteland Streven naar de 10.000 leden Bierflessen-in-beton nu het lemen tijdperk voorbij is Vijfde Republiek Nieuwe studie Harde noten fM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 R.P.S. geeft hogere rente aan jeugdspaarders Olympisch ..brons"' in vlashoop Meer sigaretten door vrees voor longkanker Twee jongetjes verdronken „Geen textiel bij de zeep dagblad extern Ik heb een hard beroepmaar ik wil een zachte sigaret! Tsjang Kai Sjek Wereldpremière Anne Frank-film in Amsterdam Dertigduizend mensen in Japan geïsoleerd „Nieuwe koers" blijft in P. v. d. A. EipN In de 12 jaar van haar bestaan is de Katholieke Arbeidersvrouwen Be weging, na een periode van interne vorming, steeds meer naar buiten getreden middels het geven van allerlei curcussen. Een op de acht leden neemt thans deel aan een of andere cursus. Gymnastiek en veilig verkeer nemen zelfs daarbij een voorname plaats in naast kook-naai- en andere specifiek vrouwelijke bezigheden. Op verschillend terrein waren de onder scheiden afdelingen actief, 't Ledenta 1 van de beweging steeg tot boven 9000 zodat bjj de zevende gloriedag, die op 1960 wordt gehouden, de mogelijk heid er is, dat de K.A.V. de 10.000 leden is gepasseerd. ,Een der meest gewaardeerde blij ken van medeleven in de beweging is het weduwefonds, waarvoor 8332 leden hun bijdrage van 1 cent per maand leverden, zodat een groot aantal weduwen over de eerste no den konden worden heengeholpen. Wijkverpleegsters verrasten 1167 moeders met een cadeautje wanneer er in het gezin een kindje werd geboren. Zilveren en gouden bruiloften hadden de aandacht, evenals de jon ge bruidsparen uit de arbeidersge zinnen. Een ziekenactie bracht de laatste 2 jaar aan ongeveer 1000 zieken een liefderijke blijk van medeleven, ter wijl waar nodig de handen uit de mouwen werden gestoken als het ge zin dit vroeg. Het retraitewrek mag zich in een toenemende belangstelling verheu gen, waarbij de K.A.B. financiële steun verleent. 204 Leden van de K.A.V. gingen dit jubileumjaar naar Lourdes ter bedevaart. Excursies naar verschillende be drijven vormden voor verschillende afdelingen een gezellig dagje uit van de huisvrouw. Aan het vakantiewerk voor de kinderen WBrdt door de wijkleid- sters geleidelijk aan meer werk be steed. Door de K.A.V. komen arbeiders vrouwen in het verenigingleven ook tot andere activiteiten. Wijkleidsters hebben zitting in de K.A.B.so ciaal charitatieve centra, K.V.P., Ro de Kruis, Wit-Gele Kruis, de Huis houdelijke voorlichting, V. V. H., Ge zinszorg, gemeentelijke maatschap pelijke Zorg, gemeenteraad, enz. Zowel in als buiten de beweging kan daardoor op breed terrein voor lichting omtrent de noden en be hoeften worden gegeven, terwijl in tensieve samenwerking met andere Na overleg met de ministerraad heeft minister Hofstra de Rijkspost spaarbank toestemming verleend om voor spaarinlagen op grond van de Jeugdspaarwet een hogere rente te berekenen. Het is gebleken, dat reeds voordat de wet in werking trad, een scherpe concurrentiestrijd tussen de spaarbanken is ontstaan. Bij de R.P. S. zal de jeugd nu waarschijnlijk 'n rente kunnen krijgen van 3 1/4 pro cent. vrouwen-organisaties zoals Boerin- nenbonden, Vrouwervgildes enz. dit mede mogelijk maakt. Op het sociale vlak is de leiding van de K.A.V. werkzaam wanneer het problemen voor het gezin, de kraamverzorging en de gezond heidszorg in het algemeen betreft. Vruchtbaar werk is op dit terrein bereikt en verwacht mag worden, dat in de naaste toekomst deze beweging haar activiteiten op een dog breder basis zal kunnen ontplooien. Mid dels de wijkleidsters kan men im mers de beschikking hebben over een zo uitvoerig mogelijk overzicht van de noden en behoeften in de ar beidersgezinnen van het diocees. Daarin verbetering te brengen is een der hoofddoeleinden van de Be weging naast de grootse taak om middels cursussen en voorlichting de ideale huismoeder en toekomstige huisvrouw te vormen. Het moet voor de Dinteloorder van der Weegen een rare ontdek king geweest zijn, toen hij vorige week op een van de vlashopen van de Steenbergse vlasfabriek een Olympische medaille vond. Goede raad was er niet duur, want de oorzitter van de r.-k. atletiek- vereniging „Diomedon" werkt ook I ip dit bedrijf en met de heer van Leent kwam van der Weegen tot de conclusie, dat de medaille uit- gereikt was aan nummer drie van de marathonloop 1958. De heer van I Leent vond het toch wel eigen- aardig, dat zo'n kostbaar bezit op de vlasstapel terecht was gekomen 1 en vroeg raad aan trainer Vla- mings. En toen kwam de grote I ontgoocheling. Uit de mond van deze ervaren atleet, moest de ge- lukkige vinder horen, dat de me- daille oen reclame-artikel van een bekende sportkledingfabrikant was 4A '.ertentiei Volgens het Amerikaanse ministe rie van Landbouw beweegt het aan tal sigaretten dat de Amerikanen ro ken zich nog steeds in opgaande lijn. Verwacht wordt dat de Amerikaan dit jaar 457 miljard sigaretten de lucht zal inblazen, tegen 442 miljard het afgelopen jaar. Een van de redenen voor de groei is het feit, dat veel mensen die op filtertip-sigaretten zijn overgestapt omdat zij longkanker vrezen na de overgang meer sigaretten roken dan vroeger. Het aantal filtertipsigaretten dat de Amerikanen oproken is het laatste jaar aanzienlijk gestegen. Had vorig jaar nog slechts 40 procent van de Amerikaanse sigarettenproduktie een filter, thans is dit percentage reeds gestegen tot ongeveer de helft van het totaal. Gisterenochtend omstreeks tien uur is het lichaam van de 5-jarige Theo- door Verzijlbergh uit Haarlem, die se dert woensdagmiddag met .zijn 7-jarig broertje Thomas werd vermist, uit het Spaarne opgehaald. Arbeiders op de Friese Varkensmarkt, die de jon gen in het water zagen drijven, waar schuwden de politie. Op ongeveer dezelfde plaats in het Spaarne is enkele uren later het li chaam van zijn 7-jarige broertje Tho mas gevonden. De Friese Varken markt ligt vlak bij de speeltuin, waar de kinderen woensdag voor hun ver missing hebben gespeeld. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de jubileumvergadering, die de Nederlandse katholieke vakbond voor de textieldetailhandel ,,St. Willibror- dus" te Amsterdam heeft gehouden is besloten een telegram te zenden aan de grote Nederlandse zeepfabri kanten, met het dringend verzoek een einde te maken aan het cadeau geven van textiel bij de verkoop van hun zeepprodukten. Dit voorstel werd met een luid ap plaus door de aanwezigen aangeno men, nadat de directeur van het bondsbureau had verklaard, dat de zgn. koffie- en theeactie van de tex tieldetailhandel thans is geëindigd door overeenstemming met vertegen woordigers van de levensmiddelen branche. De voorzitter deelde mee dat de mogelijkheid was besproken „zeep" in de actie te betrekken. De voor bereiding hiertoe is in een vergevor derd stadium, zei hij. Wanneer men ergens in dei Afrikaanse rimboe een hoop stenen, zand of grond tegen komt, dan kan men er bijna ze ker van zijn, dat er een missio naris in de buurt is. Staat er ook nog een gedeukte betonmo len met een benzinemotor, die met ijzerdraad en touwtjes bij elkaar gehouden wordt, dan kan men er rustig een eed op doen. dat Gods avonturier niet ver is en dat hij plannen heelt voor de bouw van een kerk of school. Het bouwen zit de missionaris in het bloed Bij. het zien van een trof fel of zaag wordt hij onrustig. Is dit een latent overblijfsel van de blok kendoos- en meccanocultuur uit vroe ger dagen? Of moeten we veronderstellen, dat de natuur zich aanpast en dat zich bij hem noodgedwongen een bouw- knobbel ontwikkelt, net als vleugels bij een vogel en zwemvliezen bij een kikker? Wie zal het zeggen! Een feit is. dat hij graag tot over zijn ellebogen in de specie zit- Zo is het altijd geweest, ook in de goede, ou de tijd. toen er nog geen sprake was van cement of beton en hij zijn kerk jes bouwde van leem. Alles ging rechttoe rechtaan. Cor- busier bestond nog niet en de gothiek lag ver weg in het verleden. Een vierkante ruimte met een dak van gedroogd gras en men was tevreden. Deze tevredenheid werd gedeeld door de talloze vleermuizen, die met tros sen van net dak afhingen, het altaar linnen bevuilden en een ondraaglijke stank verspreidden. Leem Leem is een goedkoop, maar ver raderlijk bouwmateriaal. Wie te hoog greep of zich te buiten ging aan kunst zinnige hunkeringen werd meestal zwaar gestraft Een broeder in Ghana, de vroege re Goudkust, kon 's nachts niet sla pen. De methodisten hadden een kerktoren, de katholieken niet- Er moest dus een katholieke toren ko men Maar de methodisten beschik ten over veel geld. de katholieken helaas niet. Toch kwam de toren er, in leem natuurlijk, en zeer kunstig met galmgaten, een spits en zelfs een haantje, dat uitgerekend juist een meter boven de andersdenkende haan uitstak. De broeder had geen nachtmerries meer. Totdat het regenseizoen een aanvang nam. Lekte het dak of werd de bodem drassig? De toren begon gek te doen. Hij werd met de dag dikker er korter. Na enige tijd bleef er alleen nog maar een vorm loze tulbai d van roodbruine leem over. Twee andere missionarissen slie pen daarentegen wèl, heel goed zelfs, omdat ze de hele dag op de steigers stonden. Ze hadden een aantrekkelijk plan opgevat. Er moest in hun pa rochie een enorme kerk komen, een kerk zo groot, dat alle kerken van alle presbyterianen, zionisten, metho disten, adventisten, baptisten enz. er bij in het niet verzonken. Het aan tal van hun katholieken was nog wel niet bijster groot, maar waarom zou een kerk niet op de groei berekend zijn. zoals een jas of een broek? Eh! eh! Veel kapitaal was er natuurlijk niet en om geld uit te sparen be sloten zij om niet meer te roken, alleen maar gefilterd water te drin ken en niets dan goedkope inlandse kost te eten Er werd gespaard ge bouwd en 'aarschijnlijk ook honger geleden Maar ctt kerk groeide ruim en groots, en alle negers riepen èh! èh! van verbazing De bischop kwam om het bouw werk in te zegenen. Hij zette even eens grote ogen op. Zijn ogen wer den echter nog groter, toen na kor te tijd bleek, dat er iets mankeerde aan de fundamenten van de Babel- se kerk en de imposante voorgevel langzaam maar zeker naar buiten overhelde. Hoogmoed, ook die van het be tere soort, komt voor de val. Naderhand heeft men rustigweg een kleinere betonnen kerk in de grote gebouwd en daarna de droomkerk afgebroken. Niet iedereen nam genoegen met leem. Sommige missionarissen, die tijdens hun verlof in Nederland met succes gepreekt en gebedeld hadden. Een leerling-bankwerker op de ambachtsschool te Lome in Frans Togoland, het vroegere Duitse ge bied in west-Afrika. Deze school werd vóór 1914 gebouwd door de Duitse paters van Steijl SVDen staat thans onder leiding van pa ters en broeders van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën. Honder den gevormde vaklui zijn uit deze school voortgekomen. lieten cement, aanrukken Deze (En gelse) cement was niet verpakt in zakken maar in vaten En zo ge beurde het. dat over paden en we gen een lange rij negers de cement- vaten voor zich uitrolden kilometers ver Voor de kerk te Eikwe in Gha na werd de cement over een afstand van een slordige 20 km aangerold Nieuwe tijd Het Bishop Herman College te Kpandu in Oost-Ghana, is een van de 13 gymnasia, die door de katholieke missie in Ghana wer den gebouwd. Ongeveer 160 jon gens volgen Kier middelbaar onder wijs. Het staat onder leiding van de Nederlandse pater C. Priems. Vanuit deze colleges vertrekken veel jonge negers naar diverse uni versiteiten in Europa en Amerika. Missiegebied Sociëteit voor Afrikaanse Missiën. Mijnwerker M. Lahaye uit Hoensbroek. Waar het altijd nacht is, delft hij het zwarte goud, bron van energie en warmte. De tweede wereldoorlog kwam Ook al uit politieke overwegingen be sloot de toenmalige Engelse kolonia le i egei mg iets te doen aan het an alfabetisme van de bevolking aan de Goudkust Ei werden belangrijke subsidies voor de bouw van scholen ter beschikking gesteld van alle kerk genootschappen De missionarissen niet meer ge handicapt doo een voortdurend te kort aan geld wierpen zich op ie bouw va scholen en verwezenlijk ten een onderwijsprogramma. dat klonk als een -vlok Het lemen tijd perk was voorbij, dat van beton nam een aanvang De ene school na de andere werd uit de grond gestampt. Intussen bleven de schamele, le men kerkjes staan zoals ze waren Waar een godshuis van gedroogde klei in elkaar ze^g. weid een school lokaal als uerk ingericht: in de vroe ge morgen de h. mis, voor de rest van de dag aap-noot-mies. Men kreeg eenvoudig geen kans en geen tijd om aan de bouw van betere kerken te denken De kostbare zwarte jeugd moest eerst woiden opgevangen Nu. na v ftien jaar. er een sta bilisatie gekomen in het onderwijs. Er werden meer dan 1000 katholieke, lagere scholen gebouwd, d° hiervoor benodigde onderwijskrachten worden opgeleid in zes kweekscholen en voor degenen, die verderop willen zijn er momenteel 8 gymnasia De missiona rissen konden met een gerust hart terugkeren naai de inmiddels ach terstallig geworden bouw van kerken En dat hebben ze gedaan. Dank zij de ambachtsscholen zijn er zwarte bouwvakarbeiders gekomen: timmerlui, smeden, metselaars en betonwerkers. De mogeliikheden zijn ruimer geworden, ook al is het niet allemaal beton wat er blinkt onder de zwarte werklui. Ze ziin vaak gren zeloos slordig, hebben een hekel aan werken en ook aan de rechte lijn, zo dat men ze niet zondei voortdurend toezicht kan laten werken. Flessenbouwer Toch slagen de missionarissen er thans in waardige godshuizen te bou wen. Natuurlijk mag men niet ver wachten. dat Monumentenzorg zich haasten zal al hun bouwwerken op haar lijst te zetten Maar er worden met goed resultaat zeer loflijke po gingen gedaan Men komt zelfs tot uitvindingen. Cement is en blijft een kostbare ge schiedenis. speciaal in Afrika. Een of andere missionaris kon daar weer niet van slapen ook al niet, omdat hij zo'n afschuwelijke dorst had. Het begrip dorst werd heel makkelijk in verband gebracht met het begrip le ge flessen. In het nachtelijk duistei ontstond hieruit een idee, dat de volgende morgen meteen aan de werkelijkheid werd getoetst Om betonblokken voor zijn kerk te maken gebruikte deze priester-uitvindei een stalen vorm, waarin met het zand en de grind ook die dure cement verdween Waarin bestond nu zijn vernuftig idee? In de vorm werd op een bed van beton een lege fles gevlijd in de leng te van het blok. Daarop kwam weer een laagje beton, nogmaals een lege fles en weer beton Nadat het blok hard geworden was, onderwierp hij het aan een serie proeven. Het blok met de twee onzichtbare flessen bleek onbreekbaar De fabricage op grote schaal kon beginnen. De schooljeugd werd erop uitgestuurd om lege flessen te verzamelen. Afri ka is het traditionele land van de dorst, de inzameling verliep dus vlot. Boze tongen beweren overigens, dat alle goedwillende blanken uit de buurt in die tijd geregeld boven hun theewater waren, om die arme Ynis- sionarissen aan lege flessen te hel pen. Duizenden flessen verdwenen in de muren van de kerk en toen ze klaar was. bleek dat deze methode naast de voorgenomen besparing van ce ment nog een tweede voordeel had: de lege flessen in de muren werkten isolerend. Bouwen overal Momenteel is men in geheel Gha na. hetmissiegebied van o.a. de pa ters van Cadier en Keer, druk be zig met de bouw van nieuwe ker ken Slechts voor enkele grote ob jecten zoals de kathedraal van de SVD te Accra en de kathedraal van Monseigneur Paulissen te Kumasi, werd de hulp van blanke architecten en aannemers ingeroepen Voor de gewone kerken is het bijna altijd de missionaris, die èn architect, èn aan nemer èn opzichter speelt. Hij kan zich de luxe van specialisten niet veroorloven. De bouw van een kerk onder de tropenzon met gebrekkige, inlandse werkkrachten, vergt enorm veel van zijn kostbare tijd. van zijn lichamelijke krach ten en ook van zijn moreel. Meer dan iemand uit ons milieu ooit begrijpen zal Het mag dan in teressant en soms ook vermake lijk zijn de Corbusier-Missiona- ris aan het werk te zien, maar eigenlijk moesten wij deze man niet zo laten aanploeteren. Generalissimo Tsjang Kai-Sjek van Formosa heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat zijn regering geen concessies zal doen voor wat Quemoy en Matsoe betreft. Onder bepaalde omstandigheden, zei hij, zullen de nationalisten het Chinese vasteland bombarderen, maar dat kritieke moment is nog niet geko men. ,,Ik ben er zeker van", zo vervolg de hij. ,,dat de Amerikanen niet van hun beloften zullen terugkomen als het kritieke moment wel aanbreekt, Als het voor ons zuiver een kwestie van leven of dood is, zullen wij het desnoods alleen doen". Dat de Quemoy-eilanden zich kun nen handhaven, aldus president Tsjang, is volkomen te danken aan de nauwe samenwerking met de Ver, Staten. Grondstrijdkrachten van de Amerikanen zouden evenwel niet aan de strijd om deze eilanden behoeven deel te nemen In welingelichte kringen wordt ver nomen dat op 24 september tien com munistische Migs door met geleide Sidewinder-raketten bewapende na tionalistische straalvliegtuigen wer den neergeschoten. Het zou de eerste keer in de geschiedenis zijn geweest dat air-to-air raketten buiten de trai ning werden gebruikt. De Sidewinder-raketten zijn gele verd door de Verenigde Staten. Het zijn raketten die afgaan op de hete lucht die straalmotoren afstoten. Zodra de raket op het spoor van deze lucht is gekomen, gaat hij met een snelheid van 1400 mijl per uur op zijn doel af, dat hij vervolgens ver nietigt. Omstreeks de jaarwisseling zal in het City Theater en inhet Rialto Theater te Amsterdam de wereld première worden gegeven van de film „Het dagboek van Anne Frank" Vermoedelijk zullen de belangrijkste medewerkenden en de Amerikaanse regisseur van de film George Stevens hierbij tegenwoordig zijn. De twee wervelstormen die in de laatste dagen Japan hebben geteis terd, hebben volgens de jongste schatting 515 mensenlevens geëist. Er worden 916 mensen vermist en er zijn 4400 gewonden. Op het schiereiland Izoe worden dertigduizend mensen, die geïsoleerd zijn door overstromingen, door de hongersnood bedreigd. Op het congres van „Nieuwe Koers (de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid), gedurende het afge lopen weekeinde in Amsterdam ge houden. is na ampele discussie beslo, ten om in de P.v.d.A. te blijven. Een geringe meerderheid verklaarde zich „voor", een talrijke minderheid tegen Het voormalige hoofdbestuur had voorgesteld om „als uitwijkmogelijk heid uit de impasse die er in de poli tieke jongerenorganisaties in het al gemeen en de partijen bestaat, de banden met de P.v.d.A. te verbreken." (Advertentie) ALLE sombere voorspellingen ten spijt, is de stemdag in Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen rus tig verlopen. De uitslag laat ook geen twijfel over. De Vierde Re publiek met haar treurig politiek gehannes is zonder tranen ter aarde besteld. De Vijfde, die een meer autoritair karakter zal dragen en door De Gaulle zal worden geleid, is met vertrouwen binnengehaald. Het percentage ja-stemmers is boven verwachting groot. Onge twijfeld is het waar. dat de propa ganda voor het ,,oui" van de zijde der regering ijverig werd gesteund, zodat men bijvoorbeeld voor de ra dio niets anders hoorde. Ook is een factor g.eweest de vrees, dat een verwerpirïg van de nieuwe Grond wet zou worden gevolgd door een staatsgreep van het leger. Hierdoor wei;d aan de zuiverheid van de de mocratische wilsuiting enige af breuk gedaan. En in Algiers en an dere overzeese gebiedsdelen is de meningsvorming bij een politiek niet-geschoolde bevolking op wat primitieve wijze geschied, om het maar eens zacht te zeggen. Niettemin mag men, menen wfe, vaststellen, dat een grote meerder heid het met deze nieuwe Grond wet en met de Gaulle graag pro beert. Behalve dan in Guinea. De communisten, die van Kroestjev nog steun hadden ondervonden, staan verslagen in de hoek. De afgeschei den socialisten en de Mendes-Fran- ce-radicalen bleken slechts een klei ne minderheid te vertegenwoordi gen. De Algerijnse nationalisten hebben met hun terreurdaden de stemming niet kunnen beïnvloeden. De Gaulle kan aan de slag. Eerst vier maanden met decreten. Daar na in samenspel met een nieuw te kipzen volksvertegenwoordiging. De problemen, waarvoor hij staat, zijn echter hoog en schier onover komelijk. Economisch is nog maar nauwelijks een begin gemaakt met de sanering. De spanning tussen lo nen en prijzen is hevig. Er zal diep ingegrepen moeten worden. De Al gerijnse oorlog is nog niet bedwon gen. De geschiedenis zal het pas le ren. of de Vijfde Republiek Frank rijk ten zegen zal strekken. Het is ook voor Europa en voor heel de wereld te hopen. LIET Brusselse blad „Le Soar" meldt, dat de Belgische minis ter van Verkeer, de heer P. Segers, de Hoge Raad van Transport heeft opgedragen het vraagstuk van de waterweg van Antwerpen naar de Rijn opnieuw in studie te nemen. Dit nieuws volgt reeds spoedig op de mededeling van de heer R. Ver hulst op de Venlose studiedag over de Maas-Rijn-verbinding, dat te Antwerpen een nieuwe studiecom missie met betrekking tot de Schel- de-Rijn-verbinding werd gevormd. Deze Antwerpse studiecommissie zal nu wel als advies-orgaan optreden van de Hoge Raad van Transport. In de derde week van oktober zal de Hoge Raad van Transport voor het nieuwe onderzoek reeds bijeen komen en advies vragen van alle betrokkenen omtrent 't beste tracé van een nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn. Met grote belangstelling zal men ook in Ne derland, speciaal in onze gewesten, uitzien naar de resultaten van dit onderzoek, welke binnen afzienbare tijd aan de dag kunnen treden. op de Landdag van St. Adelbert in Nijmegen zijn door twee ka tholieke professoren harde noten gekraakt. Professor Rogier heeft al lereerst vastgesteld, dat er nog al tijd een benard anti-papisme aan wezig is en dat mannen als Weve, Pompe en Ferd. Sassen nooit op hun professorszetels gekomen zouden zijn, die ze met zoveel ere bekleden, als bepaalde ministers niet dwars tegen het verzet van de betrokken faculteiten waren ingegaan. Prof. Rogier heeft echter de volle laag gegeven aan de laksheid der katholieken, die de volgzaamheid als een deugd beschouwen, die an deren afstoten en terugwijzen, die te materialistisch zijn, die te weinig deelnemen aan het cultuurleven. De natuurlijke straf is aldus prof. Rogier dat we uitgeschakeld worden, maar nog veel erger is dat het Evangelie de kans benomen wordt de cultuur te stempelen en te doordringen. Dit requisitoir was voorafgegaan door een rede van prof. dr. N. Vroom, die de huidige kerkenbouw, als te traditionalistisch aanklaagde en te weinig of geen affiniteit met de talrijke nieuwe mogelijkheden zag. Ook was prof. Vroom in het geheel niet te spreken over het ka tholieke radio- en televisiebeleid, dat telkens weer tot teleurstellingen leidt. Ongetwijfeld zijn betogen als deze geschikt, om uit zelfgenoegzaamheid op te schrikken en tot nadenken te prikkelen. Als we echter tevens maar bedenken, dat het een belich ting is vanuit één hoek. Er zijn waarlijk ook wel feiten en ver schijnselen aan te halen, welke van een gelukkige kentering en een be ter samenspel met andere volks groepen gewagen. Zeker, er is nog achterstand, er is nog conservatis me. Maar de werkelijkheid is toch meer gevarieerd dan men uit deze filippica's zou opmaken. ss.««vt*.4 tietEULAN etiket, m'N 'de 9°rantie voor '°c\A I blijvende motechtheid 'N jfct? tULAN voor mofechte behondëfmg van wal en /SSAut1? °ndere dierlijke vezels wnj^ wetensshnn. t/XReCvj Sy pelijke pioniers-prestatie van tientallen i°ren °P *'in deugdelijkheid be^SPproefd. v is te r op maondog, wo,„,dag. vrijdag en zaterdog om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio IUXEM6URG 308 m.

de Stem | 1958 | | pagina 7