Kindercoats 22P Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Het Venus kruid ZUID-BEVELAND „Jeugd en ontspanning" in het district Oostburg Dagblad l)e Stem Burgemeester Derckx nam afscheid van Heinkenszand De Kerk buiten de muren Kruis verzet zich bestuursvoorstel Groene tegen >^**MARK Elke woensdag Peek&Cloppenburg DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 z Burgerlijke Stand Burgerlijke stand Nieuwe voorzitter Raad van Arbeid Middelburg Moeilijke taak Mgr. Diepenbrock te Goes over modern geloofsapostolaat Eigen gebouw aangekocht te Goes V erkeerstechnische leergangen te Goes en Tilburg Resp. op 13 november en 11 december Ploegwedstrijd in Wilhelminapolder Polder Walcheren Bebouwd wordt zwaarder belast Juvenaat van de Kapucijnen te Oosterhoat Nieuwe staf voor abt van Mariënkroon AGENDA Vandaag Morgen MIDDELBURG Geboren: J. zv. J. Jacobsen-Wil- lemse; Wouter, zv. W. Izeband-Wou- ters; Cornelia, dv. F. v. Tatenhoven- bpeyer; Pieter, zv. S. van der Heij den - Besuijen; Pieternella dv C de Wolf - Dekker; Geertru'ida, dv. J. Hermans - van Leest; Aklara dv. D. Blok - Witte; Pieter, zv. K.' La- brujere - Outermans; Marianne, dv. H. Schout - den Engelesman; Anita, dv. J. Pattianakotta - van Room; Abraham, zv. A. Lindenberg - van Vark; Anita, dv. F. Salaronij - Lip- lijn. Ondertrouwd: P. Lansu, 27 j., en C. Wakker, 22 j.; Jkhr. C. Goldman, 30 j en Th. Swart, 26 j.; H. Saija, 25 j., en A. Guilliet, 21 j.; J Gel dof, 22 j„ en P. Schutte, 20 j.; G. Stok, 27 j., en Th. Riegiers, 24 j.; N. Corstanje, 53 j., en J. de Ridder, 49 p.; R. Vos, 25 j„ en Adr. David- se, 23 j.; J. van Heiningen, 27 j., en J. Smits, 23 j. Gehuwd: A. Provoost, 26 j., en M. Geldof, 22 j.; A. de Visser, 26 j., en P. Tinbergen, 26 j.; E. Buckley, 23 j., en M. Blok, 23 j.P. Consemul- der, 18 j., en H. Brandenburg 17 j. Overleden: T. Melse, 71 j. e.v. P. Riemens; P. de Pagter, 62 j. e.v. C. Adames; L. Kleinjaar, 43 j e.v. J. Smolders; N. Wielemaker, 71 j. e.v. J. Lampert. GOES Verkeersboekje van gemeente Het gemeentebestuur heeft een prettig leesbaar verkeersboekje „Vei ligheid voor uw kind" gratis laten zenden aan de ouders van de leer lingen in de eerste klas der lagere scholen en aan die, wier kinderen op een kleuterschool zijn. Het acht pagina's tellende boekje, geeft in smakelijke vorm de voor naamste verkeersregels weer. zodat het voor de ouders niet moeilijk zal zijn ze de kinderen duidelijk te ma ken en in te prenten. Ook voor de ouders zelf zal het geen kwaad kun nen zelf deze regels te kennen en in acht te nemen. Rome-reis verloot Tijdens de vergadering van de Ka- bo, gehouden in „Slot Ostende", had de verloting van de Rome-reis plaats. De gelukkige winnaar was de heer Jac. Piete.rs .uit de v. Mellestraat. De bijeenkomst werd gehouden on der leiding van de heer G. v.d. Knaap Na een causerie over actuele socia le kwesties door de districtsbestuur der, de heer van Hest uit Tilburg, had de bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heren v.d. Knaap, Roza en Koens. Tenslotte sprak kapelaan van Stee, de geestelijk adviseur, nog een toe passelijk woordje. Kloetinge LAATSTE CONCERT IN OPENLUCHT De muziekvereniging „Excelsior" gaf haar laatste concert in de bui tenlucht in dit seizoen in de tent bij de hoek van de Irenestraat. De be langstelling hiervoor was goed. Rilland MUZIKALE DAG Het was voor Rilland een drukke dag op muzikaal gebied. Het begon met een rondgang van de harmonie „Rillandia" met haar drumband, door alle straten van het dorp. De harmonie „Concordia" uit Krabben- dijke, gestoken in nieuwe uniformen, sloot zich hierbij aan. Na afloop werden concerten gege ven respectievelijk door de harmo nie „Vooruit" uit Waarde, de accor deonclub „Erato" uit Rilland en door de eerder genoemde harmonie „Con cordia" Begunstigd door het fraaie weer, was er een enorme belang stelling. Biervliet LOCO-BURGEMEESTER In zijn jongste vergadering heeft het college van burgemeester en wet houders de heer G. van Pamelen (KVP) als waarnemend burgemees ter aangewezen voor de komende zit tingsperiode van de raad. Graauic BEVOLKINGSONDERZOEK Binnenkort zal in onze gemeente weer een bevolkingsonderzoek worden gehouden door de stichting Goutudo, die in opdracht van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose in samenwerking met het Districts Consultatiebureau en het plaatselijk comité. Datum en verdere bijzonderheden zullen t.z.t. worden bekend gemaakt. OOSTBURG WINKELWEEK GESLOTEN Met het optreden van het zeventig koppen tellende muziekkorps „La Brugeoise" uit Brugge werd de veer tiendaagse winkelweek gesloten. Voor het optreden van dit korps bestond veel belangstelling, zodat de „winkelweek" een waardig slot kreeg. Toch is men van oordeel, en de cijfers zullen dit wel uitwijzen, dat het in het algemeen niet zo druk is geweest als de voorafgaande jaren. Naast de terugslag op economisch gebied, is hieraan ook wel debet, dat de gratis verkoopdag tot een bedrag van tien gulden voor het publiek, vooral voor dat van de buitenge meenten, niet zo attractief bleek te zijn, als de verloting van twaalf brommers het vorig jaar. Thans is het wachten op de bekend making van de gratis verkoopdag en op het uitkeringspercentage, dat af hankelijk is van de waarde van de op de vrije dag omgezette goederen Philippine Bietendrukte Ook op onze wegen ziet men weer een abnormale drukte tengevolge van het bieten-vervoer. De oogst uit het gehele westelijk deel van Z. Vlaan deren wordt via onze gemeente naar Sas van Gent vervoerd. Met honder den vrachtwagens en tractors wordt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gereden. Is het voor de groten nu dubbel uitkijken op de weg, voor al ook voor de kinderen is het een gevaarlijke tijd. Het is te hopen dat deze abnormale verkeersdrukte weer zonder ongelukken verlopen zal. BAL VOOR OUDEN VAN DAGEN Het ouden van dagen comité heeft zijn winteractie al ingezet om onze ouden van dagen de volgende zomer weer een genoeglijke reis te kunnen geven. De eerste actie was ditmaal weer een goed geslaagde balavond. Hotel de Zwaan welks eigenaar een goede zaal beschikbaar stelde voor dit goede doel, heeft dan ook weer flink wat jongelui getrokken. Sas van Gent RAADSVERGADERING Donderdag a.s., 's avonds om half zeven, komt de raad weer bijeen voor de behandeling van een negen tien punten tellende agenda, waaron der de aanbieding van de gemeen tebegroting en van de begrotingen van de vleeskeuringsdienst en de ge meentelijke instelling voor sociale zorg. Voorts bevat de agenda enke le onderwijsbesluiten en voorstellen tot het aangaan van geldleningen van respectievelijk twaalf en zeven duizend gulden met de N.V. Bank van Nederlandse gemeenten. Tenslotte stellen b. en w. voor subsidie te ver lenen aan het parochieel sociaal cha ritatief centrum, de classicale com missie voor kerkelijke gezinszorg der Nederlands Hervormde gemeente in oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de Mater Amabilisschool in de Kanaalzone en de provinciale bond van het Zeeuw se Wit Gele Kruis. Op een goed bezochte districtsbij- ter voorkoming van excessen een ze- Oostburg, behandelde pater M. Ver meer uit Nijmegen, na de gezamen lijke H. Mis in de kapel van het ziekenhnis, in de katholieke kring 't actuele onderwerp „De Jeugd en de Ontspanning". In een klaar en duidelijk betoog kwam pater Vermeer tot de navol gende conclusies. Het voornaamste doel van een goe de „ontspanning" is niet in de eer ste plaats herstel van krachten om daarna zijn werk te kunnen verrich ten. maar weL de mogelijkheid om in en bij zijn ontspanning eens echt zich zelf te kunnen zijn. Door de ontspanning is er dc mo gelijkheid eens buiten zijn verplichte rol in het dagelijks leven te treden, waardoor de mens in staat gesteld wordt, alle innerlijke mogelijkheden, die hij van nature heeft, tot uitdruk king te brengen. Het op deze wijze „beleven" van ontspanning moet vol gens spreker geleerd worden terwijl ter voorkoming van excessen een z- kere leiding niet mag ontbreken. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen' Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102 RayunredacteurM. J. Groen Rayonbeheerder. L K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236 RayunredacteurN Karhof Redacteur ooor WalcherenJ Mr.as RayunoeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 pei mm. Voor .Ingezonuen Mededelin gen" t 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes 3 regels ol minder f 0 90. elke regel meer t 0.15 Bij plaatsing ook in de Bi abantse oplage resp f 1.50 eD U.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen halt geld. Na de korte pauze behandelde pa ter Vermeer in dit thema de bete kenis van de volksdans voor de jeugd. Ook de rock and roll wilde de pa ter niet zonder meer verwerpen. Hij noemde dit een uiting van een ex pressieve tijd Hij wilde de rock and roll zien ais een mogelijkheid voor de jeugd, om zich te bevrijden van de klemmende problemen, waarme de zij te kampen heeft. Spreker meende dan ook, dat men de rock and roll niet als een probleem moet zien. Sport Tenslotte sprak hij over de bete kenis van de sport bij de heden daagse ontspanning. Gelukkig ligt de tijd achter ons, dat de sport als een noodzakelijk kwaad wordt beschouwd. De sport heeft wel degelijk waarde voor de karaktervorming voor het doorzettingsvermogen, de lichaams- beheersing. eerlijkheid (sportiviteit) 't aanpassingsvermogen en de team geest. Daarbij komt nog, dat de sportbeoefening meestal een gunstig tegenwicht vormt voor de eenzijdige lichamelijke arbeid, die men bij zijn werk moet verrichten. Voor de jeugd leiders noemde spreker de sport een voornaam middel om de mensen te leren kennen, omdat men de mens, bij het beoefenen van een sport, het best in zijn ware gedaante ziet. Tot slot dankte aalmoezenier Verdurmen, de spreker voor z'n interessante voor dracht. Voor alle jongeren Zoals reeds eerder werd opge merkt werd de districtsbijeenkomst zeer goed bezocht. Jammer is het evenwel te moeten constateren, dat procentueel gesproken, de arbeiders jeugd te weinig vertegenwoordigd was. Deze districtsbijeenkomsten zijn immers bestemd voor alle katholie ke jongeren. Door deskundige sprekers worden hier alle jeugdproblemen openhar tig behandeld, ook de problemen waarmede de arbeidersjeugd heeft te maken. Zou hier geen taak liggen voor de arbeidersorganisaties zoals de K A B. om hun jeugdleden op het belang van deze bijeenkomsten te wijzen? TERNEUZEN Geboorten: Martin zv F. van Gimst- Herman; Elisabeth dv A. van Zanten- Ouwens; Sylvia dv E. Gelderland-Ver- meuien: Carlos zv A. Celie-de Vlie- gher; Pieter zv S. Scherpenisse-Reijn- goudt; Miriam dv P. Esselbrugge-Lau- rens; Janna dv C. van Boven-Hame- link; Franciscus zv Th. Pieters-Boer- man; Ingerid dv C. v. Damme-Durinck Huwelijksaangiften: Pieter Eckhardt 27 j. en Adriana Hamelink 24 j„ Réné Rammeloo 19 j. en Johanna Sutter- land 16 j. Gehuwd: Maximiliaan Fermont 22 j. en Martina Zandburg 21 j„ Adriaan Kievit 24 j. en Florentine Hamelink 28 j„ Pieter Machielsen 24 j. en Cor nelia de Regt 21 j„ Leo Burger 22 j. en Cornelia Dieleman 24 j., Camiel Bruynbroeck 26 j. en Adriana van Doeselaar 24 j. Overleden: Harmen Veneman 66 j„ geh. gew. met J. van Gelder; Seraphi- na Apers 68 j„ echtg. van J. van Puy- velde; Hendrika Ruben 74 j„ echtg. van J. Herrebout; Cornelia Bliek 77 j„ geh. gew. met W. Verlinde; Cornelis de Ridder 70 j„ echtg. van A. Deij. Vergadering „De Vogelvrienden" De eerste vergadering in het nieu we seizoen hielden de „Vogelvrien den" in „Hotel Centraal" onder voorzitterschap van de heer M. de Mul, die ter afwisseling zijn ope ningswoord in dichtvorm zei. De opkomst voor deze vergadering was wel buitengewoon groot, door dat een lezing op het programma was gezet door de heer Volkering uit Weesp. In een zeer aantrekkelijke lezing, met- een serie uitstekende kleuren dia's gaf de heer Volkering advies over de voeding en huisvesting van vogels. Hij sprak daarbij voorname lijk over kleine zaadeters, grote parkieten en insekteneters. Doordat spreker zelf een groot vogelvriend en -kweker is, kon hij zeer veel praktisch-bruikbare wen ken geven. Met heel veel interesse volgden de Terneuzense vogelvrienden deze le zing. Dit bleek duidelijk uit de vele vragen die na afloop werden gesteld. West dor pe PREMIESPAARREGELING In het kader van de premiespaar- regeling zal de Boerenleenbank op dinsdag 30 september a.s. in het ver enigingsgebouw een bijeenkomst hou den voor personen van 15 tot en met 20 jaar. Ook de kinderen, welke nog geen 15 jaar oud zijn, doch de lagere school reeds hebben verlaten, kunnen deze avond bijwonen. Op het program ma staat tevens een filmvoorstelling. Bij K.b. is met ingang van 1 ok tober benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam in vaste dienst mr. A.C. van Epenhuij- sen, thans voorzitter van de Raad van Arbeid te Middelburg, zulks on der gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit laatstgenoemde func tie, en is met ingang van 1 oktober benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Middelburg in vaste dienst mr. J. Kolkman, te Huizen. (Advertentie) Terecht noemde de burgemeester het afscheid nemen een moeilijke taak. Hij memoreerde zijn installa tie in juni 1953, toen wethouder Nys- se hem aanried niet met straffe hand te regeren maar met liefde en ver draagzaamheid. Naar dit laatste had spr. ernstig gestreefd en tevens had hij getracht volkomen objectief en rechtvaardig te zijn. Spr. getuigde ervan hoe het dorp en streek hem lief was geworden, evenals het ambt van burgemeester zelf, om het veel zijdig karakter ervan en de gele genheid welke het biedt tot ontplooi ing van initiatief. Uitvoerig dankte spr. voor de me dewerking ondervonden van wethou ders, raadsleden, secretarie, ge- meentepersoneel, brandweer, politie, enz. Die samenwerking leidde vaak tot daverende successen, ai is het nog niet mogelijk geweest de wo ningnood op te lossen en het zwem bad aan te leggen. Ook voor de vriendschap ondervon den van de commissaris der koningin ged. staten, mr. Mes, collega's en zoveel andere personen, betuigde hij zijn erkentelijkheid, om daarna Heinkenszand, onder Gods zegen het beste te wensen. Daarna hing hij zijn tijdelijke opvolger, de heer Th. An driessen, de ambtsketen om. Burgemeester Andriessen dankte de commissaris der koningin voor het vertrouwen in hem geschonken en beloofde van Ovezande uit da gelijks naar Heinkenszand te komen om naar beste vermogen de belangen der gemeente te dienen. Tenslotte feliciteerde hij de burgemeester na mens de collega's in de Zak met zijn promotie. Slechts 5 jaar is burgemeester H. Derckx te Heinkenszand geweest, maar hij wist in die korte tijd niet alleen veel te bereiken voor zijn gemeente, maar tevens veroverde hjj zich een plaats in de harten der gemeentena ren. Hoe erkentelijk men hem daarvoor is, bieek gistermiddag bij het af scheid in het overvolle gemeentehuls en dat ook burgemeester Derckx zelf aan Heinkenszand verknocht is geraakt was ook voor ieder te constateren want bij het overdragen van de ambtsketen kon hij zijn gevoelens niet meer meester blijven. Weth. Dellebeke somde de lange lijst op van alle dingen en zaken die de laatste 5 jaren tot stand waren gekomen. „Het afscheid van u, bur gemeester valt zwaar, zei spr. en u laat een leegte achter". Spr. zei dat de heer Derckx allen respect heeft afgedwongen en op voortreffelijke wijze zijn ambt vervulde. Mr. Mes bracht namens de vereni ging van Bevelandse burgemeesters en secretarissen zijn gelukwensen met de promotie uit. Van een stati sche gemeente gaat gij, zei spr. over naar een dynamische en hij wenste hem daarna een goede ambtelijke periode toe. Ook deze spr. prees de bestuurskwaliteiten van de heer Derckx en noemde hem een prettige collega, welke men niet graag mist. Als burger van Heinkenszand noem de mr. Mes hem een goede burger vader en dankte hem ook, alsmede zijn echtgenote, voor de ondervonden vriendschap. Nadat verversingen waren rond gedeeld trad een nieuwe rij sprekers aan. Namens de raadsfracties speechten de heren de Mol, de Leeuw en weth. Grim. Secretaris Meuldijk dankte voor de prettige omgang. Goede woorden spraken daarna de heren de Hartog namens gem. per soneel en gemeentediensten. Namens Euterpe, de Atlas en Groe ne Kruis sprak dokter van Maanen. Daarna volgen de voorgangers van de herv. en geref. gemeente; de heer J. de Jonge namens de lagere scho len; oud-weth. Nysse en tot veler verrassing diende zich in de heer Glandemans een weth. van Budel aan die bij voorbaat zijn nieuwe burge meester verwelkomde en met de beste indrukken van hem naar Bra bant terug kon gaan. Een gevoelig slotwoord sprak de heer Derckx zelf. 59 55 Mgr. mr. Diepenbrock, de geestelijke vader en leider van de Actie voor God", heeft zondagavond in het Goese Schuttershof in een interessante be schouwing de doelstellingen besproken van deze actie en haar werken naar buiten. Op de algemene vergadering der prov.vereniging het Groene Kruis, te Kortgene gehouden, is een paar uur lang gedebatteerd over het voorstel van het bestuur om een zuster in al gemene dienst aan te stellen ter sti mulering van het Kruiswerk, houden van lezingen, enz. De financiering van deze extra kracht zou moeten geschieden door verhoging van de jaarlijkse afdracht per lid met f 0.25 tot f 0.50. In feite verandert er echter niets, omdat tot nu toe een ext-ra-kwartje werd gestort in het eigen pensioenfonds voor 21 oude wijkzusters en deze betaling thans ophoudt, omdat men de pen sioenverplichtingen kon onderbren gen bij een landelijk fonds voor f 90,000.terwijl het eigen fonds al f 150.000,bezat. Na lang delibereren werd met 63 tegen 35 stemmen besloten het be wuste kwartje te blijven doorbetalen, maar met 60—38 stemmen verwierp men het voorstel een extra-kracht aan te stellen. De vergadering stond onder leiding van jhr. Roëll uit Haamstede en was De A.N.W.B. zal dit jaar weer een aantal regionale verkeerstechnische leergangen organiseren, o.a. te Goes en Tilburg. Zij zijn in de eerste plaats bedoeld voor technici van rijk, provinciën, gemeenten en wa terschappen, die bemoeiing hebben met het wegbeheer en met het uit werken van wegenplannen, en voor politiefunctionarissen, die hun werk terrein hebben op het gebied van het verkeer. Te Goes wordt de leergang gehou den in „De Prins van Oranje" op donderdag 13 november, te Tilburg in „Harmonie" op donderdag 11 de cember. i Ir. F. H. van der Linde van1 Sprankhuizen, directeur-hoofdinge-1 nieur van de Provinciale Waterstaat i van Utrecht zal spreken over „Weg gebruiker en Wegbeheerder", en .Het markeren van wegen en stra ten binnen de bebouwde kom" wordt belicht door de heer B. W. Quist, chef van de verkeerspolitie te Utrecht. De heer J. A. te Kronnie, Water- j staatkundig hoofdambtenaar le kl. van de Rijkswaterstaat bespreekt „Markering van wegopbrekingen en wegomleggingen'" en tenslotte spreekt ir. A. E. J. Nap, hoofdingeni eur-directeur van de Rijkswater staat, hoofd van de afdeling Wegen ter Directie van de Waterstaat, over „Leiding of Misleiding? De invloed die het karakter van de weg heeft op het gedrag van de weggebrui kers." De Leergangen zullen geopend worden door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB. door 82 afgevaardigden van 42 afde lingen bezocht. De voorzitter deelde mee, dat het Groene Kruis thans 75 afd. met 47.420 leden bijna allemaal ge zinnen in Zeeland telt.; het W.G.- Kruis heeft er 14.859 en het Oranje- G.-kruis 12.455. Derhalve is praktisch ieder gezin bij een kruisvereniging aangesloten en Zeeland staat daar mee aan de top. Helaas moest spre ker constateren dat het G.-kruis geen vereniging is waarvoor men warm loopt. De belangrijkste taken waar voor de vereniging staat zijn te wei nig bekend. Meer activiteit van de leden is zeer gewenst en meer mo rele en financiële steun blijft nodig. Spreker verdedigde de aanstelling van een zuster in algemene dienst en aanstelling van een diëtiste acht te hij mede nodig. Voorzitter onderscheiden Het huishoudelijk deel der bijeen komst werd vlot afgewikkeld. Reke ning en verantwoording over 1957 kregen de goedkeuring en de begro ting werd vastgesteld op een eind bedrag van f 37.870. Bij de bestuursverkiezing herkoos men de aftredenden bij acclamatie Onder hen was de voorzitter. Jhr. Roëll werd daarmee o.a. gelukge wenst door dr. Kat namens het hoofd bestuur. Aangezien het dezer dagen 25 jaar geleden was dat jhr. Roëll zitting nam in het hoofdbestuur, overhandigde dr. Kat hem de gou den ere-medaille. Besloten werd volgend jaar de alg. vergadering op Schouwen te houden. De secretaris, de heer A. de Lange, deelde nog mee. dat uit het „fonds eigen gebouw", dat f 42.000,groot was, gelden zijn genomen voor aan koop van het pand, hoek Vosmeer straatV'ilhelminastraat te Goes en dat dit over enige tijd betrokken zal worden. Bij de rondvraag sprak de burge meester van Kortgene, de heer Schuit, enkele vriendelijke woorden en burgemeester Andriessen van Ovezande, die het Wit-Gele-kruis vertegenwoordigde, sloot zich daarbij aan, dankend voor de prettige sa menwerking met het Groene Kruis. Tenslotte hield dr. Krediet uit Vlissingen een lezing over revali datie. Na de vergadering is met enige plechtigheid het nieuwe wijkgebouw, geschenk van het Italiaanse Rode Kruis door dr. Kat geopend. Zoals reeds gemeld werd C. de Ja- uit Wolfaartsdijk kampioen in de pro vinciale ploegwedstrijden in de Wil helminapolder De overige uitslagen waren: Categorie paardenploegen: J. Men- heere. Grijpskerke (N.C.L.B.) 305 punten; C. Zweedijk, Wilhelmina- dorp (Z.L.M.) 241 punten en P. Pou- wer. Middelburg (C.B.T.B.) 241 pun ten. Categorie tractorploegen: 1. P. de Kraker, Terneuzen (N.C.L. B.) 299 punten; 2. J. Haak, Zaam- slag (L.J.G.) 289 punten; 3. M. J. Quaak, IJzendijke (C.J.B.T.B.) 281)4 punt; 4. J, Cappon, Zuidzande (C.J. B.T.B.) 275+ punt; 5. L. de Jager, Dreischor (L.J.C.j 275 punten; 6. M. C.-Wisse, Kattendijke (A.N.A.B.) 272 punten; 7. P. de Looff, Geersdijk (C. J.B.T.B.) 268 punten; 8. C. op 't Hof, Heinkenszand (C.B.T.B.) 263 1/2 punt; 9. W. Mesu, Arnemuiden (C.J.A.T.B.) 263 punten; 10. J. Blok, Nieuwdorp (C.J.B.T.B.) 263 punten. De voorzitter van de provinciale regelingscommissie de heer L. I. v. d. Linde, maakte de uitslag bekend en overhandigde de vele prachtige prijzen aan de betrokken prijswin naars. Het was een prachtige wedstrijd, waar veel belangstelling voor was. waar veel te genieten viel en waar een sportieve strijd is geleverd. Het bestuur van de polder Walehe- re.P .h?eft aan G.S. verzocht om een wijziging van het bijzonder regle ment op het bestuur van die polder in deze zin, dat voortaan van het gebouwd 10.55 per 100 belast bare opbrengst voor de grondbelas ting geheven mag worden en 60,90 per h.a. (na herziening der kadastrale boekhouding als gevolg van de herverkaveling ongeveer 64 per h.a.). In beginsel blijken G.S. hiertegen geen bezwaar te hebben, maar zij vinden het beter dat 600 belastba re opbrengst voor de grondbelasting gebouwd gelijkgesteld wordt met 1 h.a. ongebouwd; financieel blijft dit voor de polder hetzelfde. Het polderbestuur heeft ook voor gesteld om het aantal commissa rissen (gezworenen) van zes op acht te brengen, maar G.S. willen dit op negen zien gebracht. Het bestuur van de polder Walche ren heeft hiertegen bezwaar. G.S. stellen nu de leden van pro vinciale staten voor in bovengenoem de zin te besluiten. Mgr. Diepenbrock zette uiteen, dat de katholieken in hun verhou ding tot de andersdenkenden de laat ste jaren een grote ommezwaai maakten. De afweerstelling is verla ten en toenadering wordt zoveel mo gelijk betracht; men wil zogezegd de kerk buiten de muren brengen. Men heeft ingezien, dat met bitter heid en twistgesprek niets is te be reiken voor ombuiging der geesten, maar wel met goede voorlichting en bovenal met handelen in de geest van begrip en liefde. In velerlei vor men probeert de „Actie voor God" nuttige contacten te leggen tussen baar en onze mede-christenen even als met onkerkelijken en buiten-ker- kelijken. In de loop van zijn betoog vertelde mgr. Diepenbrock boeiende dingen over het werken in de diaspo ra van Nederlands noorden; van de Plein-actie van pater Jelsma; de vrouwen van Bethanië; de catechis ten van Laetarie; van de schriftelij ke prediking aan ,,de vragende mens" en van de ,,Open deur". kerk in strijd is en dan is er bjj vele niet-katholieken nog een onbere deneerde en ongemotiveerde angst voor d z.g. Roomse machtsvorming. Verantivoordelijkheid De spreker wees op de persoonlij ke verantwoordelijkheid van iedere katholiek voor zijn evennaaste en be val het moderne apostolaat tot ker stening der samenleving warm aan. Wel moet de genade van God komen, maar' wij moeten als Christus onder de mensen gaan. Behalve materiële steun voor de geldverslindende acties, vroeg Mgr. Diepenbrock vooral ieders gebed om Gods zegen over het verrichte werk. Voor mgr. Dipenbrock zijn cause rie begon heelt de Scola, in vereni ging met het knapenkoor, een vier tal meerstemmige gezangen op su blieme wijze, onder leiding van Evert Heijblok, verklankt. Deken Holtkamp heeft de spreker ingeleid en ook een opwekkend dank- en slotwoord ge sproken. Over de post In samenwerking met de Una Sancta wordt een cursus over de post aan 17.000 mensen gezonden. Dan zijn er de muurkranten; de gesprek ken in de cinema's op zondagmor gen, na het draaien van een pro bleemfilm; in duizenden exemplaren gaat de Hoeksteenreks uit en de nieuwste vormen van dit apostolaat zijn het telefoon-werk, de kioskwa gens en de langspeelplaten, die op de Hoeksteenreeks gebaseerd zijn en met een filmstrip worden verkocht. Mg/. Diepenbrock zette uiteen wel ke bergen werk verzet worden door honderden priesters en leken, die op iedere vraag een antwoord geven, vaak met verrassend gevolg. Twee barrières staan er echter tus sen ons en de anderen. Daar is al lereerst de levenshouding van zovele katholieken, die met de leer van de Sedert 1 september hebben de pa ters kapucijnen te Oosterhout een ju venaat geopend voor de opleiding van hun lekebroeders. Na voleindiging van de lagere school kunnen jongens worden opgenomen, die zich geroepen voelen om als lekebroeder in het va derland of de missie te gaan arbeiden. Zij zijn voorlopig ondergebracht bij het gymnasium der paters in Ooster hout en volgen voor hun vorming de daarbij gelegen ambacht- en tuin bouwscholen. (Advertentie) Geen betere gelegenheid om voordelig een goed kinderfasje te kopen dan op de Jongensmarkt bij P C1 De hele winter heerlijk warm en leuk gekleed in deze speciale P C kindercoat. Eskimovoering (zuiver wol) geheel doorgestikt en gewatteerd nieuwe kleuren 8 jaar 25.75 kleine sfi/ging per maat In de abdij van Mariënkroon te Nieuwkuyk is aan het hoogwaardig heer Joh. s)an Engelen de nieuwe kromstaf aangeboden welke de abt van de jongste abdij van Brabant ge schonken werd door de gemeente Vlij men. Burgemeester mr. J. H. W. A. Hoef nagel, die vergezeld was van de ge meente-secretaris van Vlijmen, de heer PAchten en de beide wethouders Hornman en Vorstenbosch, deed de overhandiging van het kostbare ge schenk, vergezeld van de wens dat de staf een teken zou mogen zijn van de erkentelijkheid van de bevolking van de gemeente Vlijmen voor de bewo ners der abdij. In deze tijd van materiële noden aldus mr. Hoefnagel hebben wij voor de leniging dezer noden front- posten van gebed en offer nodig. De abt van Mariënkroon, dom Joh. van Engelen, zei in zijn dankwoord tot de gemeentelijke deputatie, dat de j abdij centrum van gebed en offer wil de zijn. Het geschenk moge aldus het hoogwaardig heer een teken zijn \'an de saamhorigheid tussen de bevolking van Vlijmen en de abdij. Na de aanbieding van de staf die plaats had in tegenwoordigheid van de paters-leden van de raad der abdij gaf de ontwerper-vervaardiger de heer H. v.d. Thillart uit 's-Bosch een toelichting op de symboliek van de staf. HULST Stadhuis: Tentoonstelling Wie was Vincent van G-ogh?. Bioscoopgebouw 8 uur: Dorp der zonde, 18 jaar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Straat der geverfde lippen, 18 j. AXEL Het Centrum 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. BOSSCHENHOOFD Concordia 8 uur: De klokken van Nagasaki, 4 uur: Kin dervoorstelling. GOES Grand: Jacht op een scherp schutter, 14 j. MIDDELBURG Electro: Summer- madness. VLISSINGEN AHiambra: Havenpiraten, 18 j. met enig voorb. Luxor: De strijd in de Birma-jungle. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. v. Leuven 7,30 u.: KLOOSTERZANDE Goochelavond. OOSTBURG Ledel 8 uur: The Tommy Steeie story, a.l. Raadhuis 3-5 en 7-9 u.: I Tentoonstelling De meester en zijn leer lingen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het schot in de rug, 18 j. GOES Grand: Jacht op een scherp schutter, 14 j. MIDDELBURG Electro: Summer- madness. VLISSINGEN Aihambra: Havenpiraten, 18 j. met enig voorb. Luxor: De strijd in de Birma-jungle. DE BMOKKELfiRRbBENDE REEFT PILOTEN NODIG.ZU REKENDEN EROP, DfiT U ZICH BU HEN 20U RRNBLUITEN RLSl'Jj U IN CONFLICT KONDEN BREN6EN I MET INTERPOL. DUB VERBORGEN Z'J CONTRPBRNDE RRN BOORDVRNM'Jt RRKET, OM M'J VERDRCHTTE MRKEN' j IK ARRESTEER U.MBRR. IK GEEF U DE KRNS QMTE ONTSNAPPEN.U SPEELT DRN DE VERVOLGDE ONSCHULD, 1 OIE IN 2'JN VERBITTERING ZICH B') OE BENDE BRNSLU1T.J \l /PRECIES! ENK y 1 VRfifiG IK UO ^a^MEE TE WER \j#*J(POLITIE-bPION VOELT U ER OOK NIETS VOOR,OM HET ZE BETRRLDTE Bli.il ren eil liedenl o^n.. zif komt J Sinds I sinds organ! tech nil gelijk I nauw 1 moeil:! het el te rail derde f In pen grant| dage emigJ „W| dat hl Er is| voor ven. 'I terug I riep dl U hl lezen;! den sll zózeeil tiseercl tiek ol de oir! der wl bijzon f wordt de da voor Kori| goed putte om hi gebod len. Hetl kring! in dit! positil Austrl Zij er emigi| zeer land men de gd ren hl kwadf tekenl Hetl weren ongel; ziehté welke! duizerl maar derlin| naar Merl dat hl tie zei haaldf kritiel

de Stem | 1958 | | pagina 2