Ook de overzeese gebieden stemden „ja" Marie-Esmeralda Honderdduizendste vertrokken De laatste 1 dag j In Algerië: te mooi om waar te zijn Griekenland akkoord met nlan-Makarios Scholen in Little Rock „particulier" Djakarta pakt weer uit tegen Luns Verbondsbestuur van de K.A.B. achter standpunt S.E.R. VOLDOENING OVER SUCCES VAN DE GAULLE „Reden voor vertrouwen Wilson krijgt levenslang Geen eenzijdige maatregelen DAGBLAD VOOR ZEELAND Binnen een week afkondiging nieuwe grondwet Libanees vlieg luig vermist Koeler Verstekelingen naar Indonesië teruggestuurd Morgen Spoetnik IV Dochter van mr. F. Houben verongelukt Dagblad De Stem Breda 98e JAARGANG No. 22873 Uitgave N. V, Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 30 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voo, Z«.uw»eh-Vl.md.ren: HULST, DubM. Poort 1. t.l.loci 102. - (Bijburam.: TERNEUZEN, Moord.m.t 5». lel. 2f01 - OOSTBURG. "L. 55 De opperbevelhebber der NA- VO-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, heeft te Parijs ver klaard dat de uitslag der Franse volksstemming „reden is voor toegenomen hoop en vertrou wen", De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. von Brentano, zei te West-Berlijn: „Wij moeten er als vrienden van Frankrijk belangstelling voor hebben en ons er over verheugen wanneer dit grote land zijn inwendige kracht en stabiliteit vergroot." Bet hoofd van het bureau Arabische Liga le Genève, Zabbani, verklaarde: „Wij heb- I ben goede hoop, dat de Franse regering tussen nu en 15 okto ber a.s. een beslissing zal nemen die een belangrijk keerpunt zal betekenen in de Frans-Alge rijnse betrekkingen." Niet alleen in Frankrijk zelf, maar ook in de overzeese gebiedsdelen blijken de kiezers in overgrote meerderheid vóór de Gaulle te hebben gestemd. Alleen Guinea maakt hierop een uilzondering. Daar zeiden de meeste kiezers ,,nee", wat tol gevolg heeft, dat de regering in Parijs het betrokken gebied onmiddellijk onafhankelijkheid zal ver lenen. De consequentie hiervan is, dat Frankrijk zijn be stuursambtenaren terugroept en dat Guinea niet langer financiëel geholpen wordt. In Algerië heeft 96 procent van de kiezers „ja" gezegd. Een aantal, dat uiteraard vreugdekreten heeft veroorzaakt onder de aanhangers van de Gaulle, maar dat de militaire autoriteiten in Algiers een beetje in verlegenheid brengt. Niet alleen vindt de wereld het te mooi om waar te zijn, maar bovendien heeft Salan ei geen rekening mee gehouden, dat dit luidruchtig „ja" voor de nieuwe premier, deze laatste wel eens een vrijbrief zou kunnen geven voor hervormingen in Algerië, zoals hij (en niet de mili taire overheid) die wenst. Premier Karamanlis van Grie kenland heeft meegedeeld dat zijn regering het nieuwe plan van aartsbisschop Makarios ten volle steunt. Makarios is voor een onafhankelijk Cyprus. Karamanlis zei dat Griekenland Cyprus nooit voor zichzelf heeft op geëist. Het had zich aanvankelijk achter de aanspraak van de Cyprio ten op zelfbeschikkingsrecht ge schaard, maar gezien de verslech terde toestand op het eiland en de onherstelbare schade aan Grieken- lands betrekkingen met zijn bondge noten, is de Griekse regering het eens met Makarios dat het eiland zelfstandig moet worden, aldus de premier. Volgens het voorstel van de aarts bisschop moet de onafhankelijkheid van een Cyprische staat door de Ver. Naties worden gewaarborgd. Dit be tekent dat Cyprus zich, zonder goed keuring van de V.N., later niet met Griekenland kan verenigen. De algemene secretaris van de Na- vo. Spaak, die om uitstel en aanvul ling van het Britse plan heeft ge vraagd, is onverwacht uit Washing ton naar Parijs teruggekeerd. De be spreking met Eis'énhower, die hij gis teren zou hebben, is daardoor ver vallen. De Navo-raad heeft gisteren de kwestie-Cyprus besproken. Schepen en vliegtuigen van de Brit se marine zoeken naar een vracht vliegtuig, een York, dat <*p weg was van Beiroet naar Rome. Het laatst werd iets van het toestel vernomen toen het maandag tegen de middag dichtbij de zuidkust van Turkije vloog. Het vermiste toestel is een vliegtuig van de Libanese luchtvaartmaatschap pij „Middle East Airways". Het toe stel was zondagavond uit Beiroet naar Londen vertrokken en het zou via Rome vliegen. De Griekse luchtmacht heeft de gehele maandag vergeefs naar het vliegtuig gezocht. In Frankrijk zelf blijkt volgens de officiële uitslag 80 procent van de kiezers zijn stem aan de Gaulle te hebben gegeven. Van de Franse overzeese gebieden zijn in Parijs de volgende uitslagen officieel bekendgemaakt. Madagaskar: 973.000 ja, 259.000 neen. Nieuw Caledonië: 26.085 ja, 500 neen. St. Pierre en Miquelont: 2.325 ja, 46 neen. Réunion: 83.621 ja, 5.248 neen. Franse inwoners van Tunesië: 50.449 ja, 1.334 neen. Franse inwoners van Cameroen: 10.538 ja, 368 neen. Fran se inwoners van Laos: 2.505 ja, 46 neen. Franse inwoners van Togo- land: 1.764 ja, 140 neen. Mauretanië (west-Afrika)129.631 ja, 9.953 neen. De gedetailleerde uitslagen van de verkiezingen tonen aan, dat de ka tholieken in belangrijke mate hun stem ten gunste van de nieuwe grondwet hebben uitgebracht. In streken, die overwegend katholiek zijn en als bastions in het politiek katholicisme bekend zijn als de El- zas, Bretagne en Normandië, liep het percentage der ja-stemmen het hoogst op. Ook in Parijse districten, waar overwegend katholieken wonen constateert men hetzelfde verschijn sel. De bisschoppen hebben (een en kele uitzondering daargelaten) de EEN REGERINGSCOMMISSIE zal nagaan, welke voorzieningen moeten worden getroffen om aan de techni sche hogescholen de opleiding van kernfysici mogelijk te maken. EX-PREMIER Pflimlin van Frankrijk is door de H. Vader onderscheiden met het grootkruis in de Piusorde. Na de Christusorde is dit de hoogste onderscheiding die de paus kan ver lenen. IN EEN CAFE te Scheemda heeft zaterdagavond de 19-jarige R. van der S. tijdens een woordenwisseling de 45-jarige aannemer L. M. met een mes in de maagstreek gestoken en levens gevaarlijk verwond. De dader is gear resteerd. FILIPPO DEL GIUDICE. de Italiaanse filmproducent die o.a. „Blithe Spirit" en Henry V" voor zijn rekening nam, is ingetreden in een benedictijnen klooster. Hij is 66 jaar. KOEWEIT is lid geworden van de Arabische Liga. Het zal ook gaan deelnemen aan het Arabische ontwik kelingsfonds. EEN FRANS vliegtuig heeft op 25 september een dorp in Libië met ma chinegeweren bestookt, waardoor één burger werd gedood. Dit volgens de regering in Tripoli. PRINSES MARGARET van Engeland is maandag uit Londen vertrokken voor een bezoek van drie dagen aan de wereldtentoonstelling in Brussel Weersverwachting- van het K. N.M.I. tot vanavond, opgemaakt l maandagavond 23.15 uur: Plaat- S selijk regen maar ook versprei- J de opklaringen. Matige tot krach- 5 tige wind tussen zuid en zuid- west. Vandaag: zon onder 18.22 uur, maan op 19.21 uur. Morgen: zon op 6,39 uur, maan onder 10.14 uur. katholieken niet tot de genomen be slissing aangespoord. Hun standpunt was: ,,voor of tegen stemmen is noch tegen ons geloof noch tegen onze be ginselen". Algemene verkiesingen De nieuwe Franse grondwet, die binnen een week officieel zal worden afgekondigd, maakt dus de weg vrij voor de oprichting van de vijfde re publiek. Waarschijnlijk in het mid den van november zullen er algeme ne verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Nationale Vergade ring. Een speciaal kiescollege zal voor de volgende zeven jaar een pre sident van de republiek kiezen. Verwacht word1, dat de Gaulle de eerste president zal worden. Hij zal een premier kiezen, mogelijk Guy Mollet, leider van de socialisten. Het parlement zal zich dan over de eerste regering van de vijfde repu bliek moeten uitspreken. De grondwet is gericht op vergro ting van de macht van president en regering, terwijl de rol van het par lement kleiner wordt. Na overleg met de premier en de voorzitters der beide kamers heeft de president het recht het parlement te ontbinden, mits het een jaar heeft bestaan. De overzeese gebieden die voor de grondwet hebben gestemd, krijgen ..nieuwe instellingen, gebaseerd op het ideaal van vrijheid, gelijkheid en broederschap". Voldoening in kringen van de wes telijke regeringen, teleurstelling en vrees in de communistische landen, afwachtende houding bij de „neutra len" dat zijn de eerste reacties in het buitenland op de uitslag van de volksstemming. In de westelijke hoofdsteden, zowel te Washington, Londen en Bonn als in Zuid-Amerika en Scandinavië, toonde men zich vooral verrast door het grote percentage „ja" stemmen. Men had wel een „ja"-meerderheid verwacht maar niet zulk een grote. In de meeste regeringskringen ver heugt men zich daarover, omdat men er voor Frankrijk een factor van stabiliteit in ziet, waaraan het bo ven alles behoefte heeft. Aan de an dere kant legt men de uitslag van het referendum tevens uit als een ernstig prestigeverlies voor de Fran se communisten. Londen sprak men van de eerste ernstige neder laag voor de Franse communisten sedert de oorlog. Men verheelt zich overigens niet dat de nieuwe instellingen in Frank rijk voor een zeer zware taak ge steld zullen worden. Dagorder De hoogste Franse gezagsdrager in Algerië, generaal Salan, heeft naar aanleiding van de volksstemming 'n dagorder uitgegeven. Hierin wordt o.m. gezegd: „Door de bevolking van Algerië in staat te stellen vrijelijk te antwoorden op het beroep van Frankrijk en het hoofd van de re gering heeft U een belangrijke over winning geboekt". „De bandeloze vijand had zijn il lusoire prestige in de strijd gewor pen om deelneming aan de stem ming te verhinderen, echter, meer dan tachtig procent van hen die wa ren geregistreerd stemden, en stem den goed". De doodstraf voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het stelen van nog geen twee dollar ter dood was veroordeeld, is maandag door gou verneur Folsom van de Amerikaanse staat Alabama veranderd in levens lange gevangenisstraf. (Tot juist begrip diene, dat Fol som niets anders restte. Hij had slechts de keus tussen afwijzen van het gratieverzoek en wijziging van het vonnis in levenslang. Alleen het hoogste gerechtshof, dat inmiddels uitspraak heeft gedaan, had het von nis helemaal ongedaan kunnen ma ken en een straf kunnen opleggen, die in werkelijke verhouding stond tot het misdrijf. Red.) De 55-jarige Wilson komt na vijftien jaar in aanmerking voor vrijlating op erewoord. Maandagmiddag is uit Amster dam de Johan van Oldenbarne- veldt naar Australië vertrokken met aan boord mevrouw A. Zevenbergen uit Abbenbroek, de 100.000e emigrante, en haar echtgenoot. Op de foto zien we het echtpaar naast de „Johan" op de kade bij hun attractief uitgedoste „verhuiskist". Aan de 37 Indonesische versteke lingen, die zich nog in de Kruisberg bij Doetinchem bevinden, is geen voortgezet verblijf in Nederland toe gestaan. Zij worden met de „Johan van Oldebarnevelt" naar Indonesië teruggebracht, Het schip is gister middag om 16 uur uit Nederland ver trokken. De schoolraad van Little Rock heeft de gebouwen van de vier middelbare scholen, die gesloten warien om ras senintegratie te verhinderen, ver huurd aan een particuliere vereni ging, welke de .scholen alleen voor blanken wil heropenen. De minister van Justitie heeft eer der gezegd, dat bovengenoemde gang van zaken onwettig is. De vereniging van kleurlingen heeft een verzoek ingediend de over dracht van de gebouwen officieel te verbieden. Rechter Johnson van. Omaha maak te later op de dag bekend dat hij de huuractie van de schoolraad van Little Rock een week zal ophouden tot er een nieuw onderzoek geschiedt. In Little Rock opperde men de mo gelijkheid dat enkele leraren van de betrokken scholen zullen weigeren voor de particuliere vereniging te werken. Het Amerikaanse opperste gerechts- In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Indo nesische gedelegeerde dr. Ali Sastroa- midjojo, een felle aanval op Neder land gedaan. Hij zei, dat Indonesië zijn aanspraken op westelijk Nieuw- Guinea handhaaft en dat de Neder landse „koloniale overheersing" in dit gebied de vrede in Azië onder mijnt. De Indonesische gedelegeerde ge bruikte ruim een kwart van zijn speech voor een stevige aanval op Nederland. In deze speech antwoord de hij op een verklaring die de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken Luns jl. vrijdag in de assem- blée heeft afgelegd. Sastroamidjojo beschuldigde minis ter Luns een grovelijk valse voorstel ling van zaken te hebben gegeven wat betreft maatregelen die tegen Nederlandse onderdanen en Neder landse belangen genomen waren. Minister Luns had gezegd dat 40.000 Nederlandse onderdanen waren uitge wezen. De visie van- Sastroamidjojo was dat 9.000 werkloze Nederlandse onderdanen naar huis werden ge stuurd en dat de Nederlandse rege ring en pers toen probeerden alle Nederlandse burgers over te halen Indonesië te verlaten. Een andere beschuldiging van mi nister Luns was dat Indonesië voor ongeveer 1-1/4 miljard dollar aan Nederlands bezit confisceerde. Sastriomidjojo zag het zo: „Wat be treft de Nederlandse investeringen in Indonesië moet worden opgemerkt dat deze., activa nooit uit Nederland naar Indonesië gebracht zijn. Van oorsprong is het Indonesisch kapi taal. Maar mijn regering heeft deze activa niet zonder betaling overgeno men. Wij hebben ze altijd gerespec teerd en we zullen dat blijven doen als de Nederlandse regering zal le ren ook Indonesische belangen te respecteren". Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Hasselman, heeft volgens Antara maandag op het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken een tweede nota inge diend over de Indonesische maatre gelen tegen de Nederlandse onder nemingen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft maandag verklaard, dat het mogelijk wordt geacht, dat de Sovjet-Unie de vierde Spoetnik op één oktober, de verjaar dag van het communistisch-Chinese regime, op Chinees gebied zal doen afschieten. Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft zich op de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone vergadering kunnen verenigen met het eerder door het dage lijks bestuur van de KAB inge nomen standpunt inzake de in houd van de jongste troonrede en de daarop gevolgde advies aanvrage van de regering aan de Sociaal-Economische Raad. lerminst oplossen. Het verbondsbe stuur van de KAB spreekt de ver wachting uit, dat de betrokken minis ters de door de SER gegeven inter pretatie van de adviesaanvrage zul len onderschrijven. Ervan uitgaande dat de SER zijn thans aan te vangen studie zal uit strekken tot de algemeen te voeren sociaal-ecnomische politiek, meent 't verbondsbestuur zich er in dit sta dium van te moeten onthouden pu bliekelijk tot een zekere stelling ten aanzien van concrete maatregelen te komen. Prinses Marie-Esmeralda, het jongste dochtertje van koning Leopold en prinses Liliane van België, dat morgen 1 oktober haar tweede verjaardag viert. Het meent echter reeds nu te moe- staande moeilijkheden niet eenzijdig ten stellen dat na de gevolgen van Met voldoening wordt kennis ge- 5° CP 'n ,j co"su21®n'ensec'or, de eerder doorgevoerde bestedings- nomen van de opvatting van de So- 1 ln °ePaa'ci® onderdelen van het beperking een verdere vermindering O trt Vftoron coeiaal naanamV-alaia a. ciaal-Economische Raad, dat het ge hele complex van de te nemen maat regelen ten aenzien van het te voeren sociaal-economische beleid nader in «.V—™tonIk.Th1' studie dient te worden genomen. consumentensubsidie te voeren sociaal economische beleid, van de welvaart van de werkné"- Met name had de KAB bezwaar te- mers niet is te aanvaarden Integen- gen een eenzijdige verhoging van de deel: het verbondsbestuur van de huren en een vermindering van de KAB is van oordeel dat, nu het even- consumentensubsidie op de melk, wicht in onze volkshuishouding in omdat dergelijke eenzijdig gerichte grote lijnen is hersteld, ernstig moet maatregelen naar de mening van de worden gezocht naar wegen waar- leiding van de KAB de bestaande langs een verdere stijging van de moetgekomen aan het verlangen van problemen, die met elkaar een groot reële welvaart voor de werknemers de KAB om een oplossing van de be- samenhangend complex vormen, al- in de naaste toekomst mogelijk is Daarmee is, aldus het verbondsbe stuur van de K.A.B., tevens tege- hof heeft maandag met algemene stemmen bepaald, dat Amerikaanse leerlingen een onvervreemdbaar en in de grondwet verankerd recht heb ben om op de scholen die zij bezoe ken, niet aan rassenscheiding te wor den onderworpen. Het hof bevestigde zijn besluit van twaalf september jl. toen het bepaal de dat generlei uitstel kon wor den verleend bij de opheffing der ras senscheiding op de openbare middel bare school te Little Rock Het hof zegt verder in zijn arrest dat noch de wetgevende, noch de uitvoerende macht van enige Ame rikaanse staat, noch zijn gerechte lijke ambtenaren hetzij rechtstreeks, hetzij indirect, afbreuk kunnen doen aan het hiervoor genoemde recht der Amerikaanse leerlingen. Even voor het afsluiten van ons blad bereikte ons nog een bericht van U.P.I., waarin gemeld werd, dat twee federale rechters in Nebraska, na in raadkamer bijeen te zijn geweest, een gerechtelijk bevel hebben uitgevaar digd, waarbij het de schoolbesturen van Little Rock wordt verboden, de scholen aan particuliere instellingen over te dragen. De reactie van Faubus hierop: «Ik zal me in geen geval overgeven...." De 22-jarige Carla Houben, doch ter van de commissaris der konin gin in de provincie Limburg, is maandagavond overleden aan ver wondingen, die ze had opgelopen bij een botsing tussen twee auto's, zon dagavond op de snelweg Eindhoven- Weert. ||Het zit er bijna op. Van-ü üdaag heeft iedereen zijnü jglaatste kans, om nog mee teÜ gdoen aan onze grote g ZOMER- H U FOTOWEDSTRIJD. |Morgen, als de laatste postj gbinnen is, sluiten we onher-g groepelijk. Wat daarna nogfË gbinnenkomt, moeten we te-B grugsturen. De jury trappelt j| ||van ongeduld, om de veelg gmeer dan duizend inzendin-B jfgen te gaan beoordelen. Wil-U glen we snel de uitslag be-j| gkend kunnen maken, dang gmoeten we zeker de handB ghouden aan de inzendings-Ü gtermijn. M gGrijp dus vandaag uw laat-g gste kans. Pak uw beste fo-B |jto's, schrijf uw naam eng gadres op de achterzijde eng jjvergeet niet, om uw fotoB geen titel te tgeven. LinksB gbovenaan op de envelop-g gpe vermelden: „Zomer-foto-g gwedstrijd". Adresseren aan: M JjDoe het vandaag nog; mor-B ggen kan het niet meer. IIHI

de Stem | 1958 | | pagina 1