Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Tussen Schelde en Grens Het Venus- kruid Veertig jaar op het orgel Autodief gearresteerd Dagblad De Slem Vlissingse sociale dienst had een druk jaar - BEL 5171 - DE LELIE Diocesane dag St. Adelbert MIDDELBURG Drinkebroer met dorst naar Nadorst VLISSINGEN „Wilde beesten" GOES Doktersdiensten Dienst dierenartsen AXEL HULST Feestavond voor Reinaertvrienden Gala-voorstelling van Van Bever OOSTBURG Uitgaven naderen de drie miljoen Hoogwaterstanden Op 11 oktober te Bergen op Zoom Provinciaal paters der H. H. Harten in Rome benoemd AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 Morgen viert de heer D. Burm zijn 40-jarig jubilee als organist van de H.H. Petrus en Pauluskerk. In de mobilisatie van 19141918 kwam de heer Burm als sergeant-ad ministrateur in Middelburg terecht en bleef daar na de vrede ook wonen, daar hij een functie bij het politie korps kon krijgen. Muzikaal van hus uit zijn vader is 65 jaar kos ter-organist te Ossenisse geweest werd de heer Burm 40 jaar geleden lid van het kerkkoor en waarnemend organist, welke functie hij voor '14 al te Deurne had vervuld. De band met het kerkkoor is on verbrekelijk geweest. In de loop der jaren werd de jubilaris van thans ook directeur van het koor en in 1936 directeur-organist, welke dubbele betrekking hij tot 1952 vervulde. De heer Burm, sinds 1953 admi nistrateur van het kath. Bejaarden huis, is ondanks zijn 67 jaren zeer vitaal en hoopt nog menig jaar het orgel in de parochiekerk te kunnen bespelen. Vier jaar te voet Smakelijk vertelde hij ons, hoe hij als. jongen vier jaar achtereen heen en terug van Ossenisse naar Kloosterzande liep een afstand van vier kilometer om orgelles te halen. Aanvankelijk was het zijn be doeling verder te leren aan een Vlaams conservatorium, doch om standigheden hadden dit verhinderd. Te Middelburg heeft hij niettemin gelegenheid genoeg gekregen zich muzikaal uit te leven, want hij diri geerde daar ook diverse mannen- en jongenskoren. Morgenochtend, na de Hoogmis, wordt de jubilaris in het militair te huis gehuldigd. Een soldaat van de Koninklijke Luchtmacht, die beslist te diep in het glaasje gekeken had, heeft in de nacht van woensdag op donderdag te vergeefs geprobeerd het barakken kamp aan de Nadorst te Middelburg waar hij gewend is de nachten door te brengen, te vinden. Wel kwam de man een eind in de richting, want hij geraakte in ieder geval op de Noord singel. Daar liep hij evenwel in de Vest. Met een drijfnat pak toog hij verder, maar sloeg per abuis links af, zodat hij op de Noordweg terecht kwam. Het zoeken moe geworden, be sloot hij zich in de woning van de heer Alewijnse ter ruste te leggen, waartoe hij een ruit insloeg en ver volgens naar binnen klom. Maar de heer Alewijnse werkte de bezoeker de deur uit, waarna deze bij een buurman aan de deur begon te ram melen. Daar was hij nog mee bezig, toen de gemeentepolitie arriveerde, die de soldaat meenam. De Kon. Ma rechaussee heeft zich later over hem ontfermd en het onderzoek ter hand genomen. De Vlissingse kok C.P.B. (18) en de Arnemuidse visser J.S. (24) gin gen 13 juli op het Bellamypark op overtuigende manier aan het „bakke leien". In een café hadden zij een twistgesprek gevoerd en buiten wer den de meningsverschillen later kracht bij gezet. Beide partijen lie pen verwondingen op en er vlogen zelfs tanden in het rond. De officier van justitie bij de Middelburgse po litierechter sprak van „wilde bees ten" en vroeg 60 gulden boete tegen elk. De politierechter wilde rekening houden met de ontstane lichamelijke „schade" en volstond met 40 gulden. Gisternacht tussen twaalf en een uur zagen twee surveillerende agen ten hoe iemand aan de Koepoort een auto probeerde te starten. Gezien het ongewone uur bemoeiden zij zich met het geval en bespeurden al vlug dat er iets scheef zat. De chauffeur werd meegenomen naar het politiebureau en bleek de 24-jarige J. R. uit St. Laurens, mo- pjen.te.el, zpnder. vaste verblijfplaats en lévend, van oplichtingen en flessen, trekkerij, sinds hij geen baan meer had als scheepskok. R. had dé bestelauto te Goes zien staan en bemerkt, dat zij niet afge sloten was. Toen kwam hij op het Idee de wagen te stelen en er mee naar Tilburg te rijden, waar een automarkt is. De man werd ingesloten en zal vandaag naar Middelburg worden gebracht om verhoord te worden door de justitie. De bestelwagen is eigendom van de fa. Ossewardt te Goes. K.A.B.-feestavond Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der K.A.B.-afdeling alhier, wordt 4 oktober a.s. een feestelijke avond gegeven in „de Prins van Oranje" Na het welkomstwoord van de bondsvoorzitter, zullen „de Rede rijekers" het blijspel „Vogel vliegt de wereld in" spelen. Met een gezel lig samenzijn wordt besloten. Belg lette niet op Toen expediteur v. d. Ende alhier met zijn personenauto uit de richting Middelburg kwam en naar links de 's H. H.kinderendijk op wilde zwen ken, matigde hij vaart, gaf de ver eiste signalen en sorteerde voor. De chauffeur van een beladen Belgische vrachtauto had daarin niet voldoende erg en botste van achter op de wa gen, die voor de helft ineengedrukt werd. Gelukkig zat de heer v. d. E. alleen in de auto, zodat persoonlijke ongevallen uitbleven. Plannen voor een nieuw bevolkingsonderzoek Op de ledenvergadering van het Groene Kruis alhier, deelde de voor zitter de heer J. Taillie mee, dat b. en w. het plan hebben om een bevol kingsonderzoek te doen plaatsvinden. Hoewel over de uitwerking van dit plan nog besprekingen zullen worden gevoerd, kon de heer Taillie toch reeds mededelen dat, om de burgerij van Goes voor het onderzoek warm te krijgen, een aantal personen zal worden aangezocht om de mensen huis aan huis te gaan bezoeken en hen te vertellen over het belang van Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J Maas Rayunoeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp 1 1.50 en 0.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. het bevolkingsonderzoek. De kosten van het onderzoek zullen ongeveer f 1,30 per persoon bedragen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental van de afde ling Goes in 1957 is gestegen tot 2160; dat betekent, dat sinds 1944 een ver dubbeling heeft plaats gehad. De financiën geven geen ongunstig beeld: de uitgaven bedroegen f 6799,85 en de ontvangsten f7222.44, zodat een voordelig saldo van f422,59 is. De vergadering besloot het voorstel van het provinciaal bestuur, een zus ter in algemene dienst te benoemen, niet te steunen op de aanstaande ver gadering. De afdeling Goes noemt het aanstellen van een zuster in algemene dienst voorlopig onnodig, omdat zij zich niet voor kan stellen welke taak deze zuster zou moeten hebben. Tijdens de vergadering werd voorts medegedeeld, dat nog dit jaar een inenting van kinderen, geboren in de jaren '50-'51, zal plaats hebben. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertruida dv J. Oele-v. Zweden: Johanna dv M. Dagevos- Wisse; Dingenis zv H. Wijs-de Laat; Ondertrouwd: J. Korshuize 23 j. en C. de Koning 19 j.: A. Smallegange 25 j. en P. Huige 25 j.; E. Kempkes 27 j. en A. Colijn 23 j. Gehuwd: P. Verlinde 23 j. en C. Goedhart 21 j.; M. Tissink 24 j, en J. Bliek 26 j.; J. Willemstein 27 j. en J. van Maasdam 23 j.; M. Zwarte- poorte 20 j. en J. Valkier 21 j.: W. Hengeveld 25 j. en M. Zweedijk 22 j. Overleden: C. van Damme 68 j. echtg. van P. Verhage; A. Minnaard 8 dagen; P. van Eikeren 58 i. echtg. van E. van Klompenburg; C. Land man 71 j. echtg. van M. Tolhoek; E. Timmermans 32 uur; A. Kikke 79 j. wed. van C. Breen; C. Jongepier 59 jaar. ST. WILLIBRORD APOSTOLAAT Wij memoreren nog eens het op treden van mgr. mr. Diepenbrock op morgenavond in 't Schuttershof, waar deze leider van de „Actie voor God" een rede zal houden over het St. Wil- librord-apostolaat. Heinkenszand Winkelweken Op een door de winkeliersvereni ging Winbeda gehouden bestuursver gadering werd in principe besloten de traditionele winkelweken dit jaar te organiseren in de periode van 13 tot en met 25 oktober a.s. Het be stuur zal komende week met diver se plannen voor acties en festivitei ten ter tafel komen waarna een werkcommissie de praktische uitvoe ring ter hand zal nemen. SCHOUDERFRACTUUR Verblind door een tegenliggende auto raakte de bromfietser Jac. Traas onder de gemeente Ovezande in een wegberm De bromfietser kwam daarbij te vallen en bekwam een schouderfractuur. Dokter van Maa- nen verleende eerste hulp. NOG TWAALF BOXEN De sedert vorig jaar in bedrijf ge stelde diepvrieskluizeninstallatie (er werd gestart met 28 boxen), heeft zich gunstig ontwikkeld. De groeien de belangstelling heeft de onderne mers doen besluiten de installatie met twaalf boxen uit te breiden, die op 18 oktober a.s. in gebruik zullen worden genomen. Raadsvergadering De raad onzer gemeente zal op maandag 29 september a.s. in open bare vergadering bijeenkomen. Als punten van behandeling vermeldt de agenda:verlening eervol ontslag aan de burgemeester als ambtenaar van de burgerlijke stand en afscheid bur gemeester. In tegenstelling tot an ders luidende berichten zal de verga dering om 14.00 uur aanvangen. Kloetinge VOLKSCONCERT Morgenavond zal de muziekvereni ging „Excelsior" haar laaste zomer avondconcert geven in dit seizoen. Dit concert zal weer plaats vinden in de muziektent aan de Prinses Irenestraat. Yerseke IN LOSSING In lossing arriveerde alhier de coaster „Mimosa" uit Groningen met een lading oesterschelpen uit Denemarken. Deze zijn bestemd als grondstof voor een der gritfabrieken. ONTSPANNINGSLOKAAL Aan de ontspanningsgelegenheid voor de bejaarden, waarvoor de ge meente 2 lokalen van de voormali ge o.l. school aan de Damstraat be schikbaar heeft gesteld,wordt nu flink opgeschoten. Met de inrichting en aankleding hoopt men volgende week gereed te komen, zodat het comité plannen gemaakt heeft de lokalen volgende week zaterdag met enige feestelijkheid te openen. Nu het kou der gaat worden en de bejaarden het meer binnen moeten gaan zoe ken zal het voor velen een uitkomst zijn om hun ledige uren in de ont spanningsgelegenheid op gezellige wijze door te kunnen brengen. TOENAME EXPPORT Door de daling van de temperatuur is een grote toename te constateren van de export van oesters en mos sels. Daar Frankrijk zelf zeer wei nig consumptie-mossels in voorraad heeft is de verzending naar dit land zeer groot. De export van oesters begint nu ook beter te lopen. De kwa liteit van de vis is sinds de ope ning van het seizoen veel beter ge worden en zal nog wel iets bijko men. De walverkoop van kleine soorten loopt niet hard, wel is er wat vraag naar de grote soorten. Voor dit weekend is de volgende regeling van kracht: Goes: dokter v. d. Werff; Middel burg: dokter Simons; Vlissingen: dokter Dufossé; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dok ter v. Maanen te Heinkenszand; Hansweert, Kruiningen, Krabben- dijke en Rilland: dokter Noome te Kruiningen. Dokter Luyckx te s-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom en dokter Kole te Hoedekenskerke voor dokter Wöst- mann. Te Goes is apotheek la Porte ge opend, te Middelburg apoth. Nonhe bei, Lange Delft 133 en te Vlissin gen apoth. v. d. Sande. Te Terneuzen neemt waar dokter van Breda-Vries- man en te Axel dokter Kats. Te Oostburg en Aardenburg, dokter Hage, Aardenburg; te Breskens, Groede en Schoondijke, dokter v. d. Maas, Breskens; te Cadzand, Sluis en Zuidzande, dokter Bom, Cadzand en te Biervliet en IJzendijke, dok ter Lievens, IJzendijke. Zondagsdienst op Z.-Beveland heb ben de heren J. Klaassen te Hein kenszand en G. Boneschanser te Kruiningen. Te Hulst-Nieuw Namen neemt waar de heer P. J. Borm te Nieuw Namen. Te Oostburg, Sluis en Groede, W. van Veen, Oostburg en te Biervliet en IJzendijke, J. F. Wes tendorp, IJzendijke. Oprichting Federatie voor V.V.H. Alhier had op het stadhuis een ver gadering plaats van afgevaardigden van bijna alle Axelse vrouwenvereni gingen, met als doel te komen tot de oprichting van een plaatselijke afde ling van de Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulp. Besloten werd in de nieuw opgerichte federatie van el ke vereniging 2 leden op te nemen, waarvan één een bestuursfunctie ver vullen zal. Het bestuur ziet er als volgt uit: presidente mevr. Draayer, Vice-presidente mevr. Pieters (K.A.), le secr. mevr. Schritzler (H.V.Z.V.), 2e secr. mevr. Visser (B.v.P.V.), le penningm. mevr. Mattelé (K.A.V.), 2e penningm. mevr. Dieleman (C.V.B.), alg. adjunct werd mevr. Hoorman (V.P.v.d.A.). Als 2e afgevaardigden zullen funge ren mevr. Vael, Pennings, Verheezen, de Jager, Maas en Schieman. Overleg werd nog gepleegd over de eerst te houden collecte, welke op brengst ten goede zal komen aan de Zeeuwse polio-patiënten en spastische patiënten, terwijl ook een gedeelte zal worden afgedragen aan het Algemeen Anjer Fonds. De gezamenlijke vrouwenverenigin gen tellen samen enkele honderden leden, waarvan verwacht mag worden (en ook reeds gebleken is), dat ze vaak bereid zijn om te helpen. Boerenleenbank betrok nieuwe lokaliteit Bij de oprichting van de Boeren leenbank in 1904 heeft zeker wel nie mand der leden kunnen voorzien, welk een uitbreiding haar nog te wachten stond, en welke belangrijke plaats zij in de Axelse gemeenschap nog zou innemen. Het in 1955 aangekochte bankge bouw Weststraat 3, dat vroeger reeds een stoer en fors gebouw was, werd thans geheel gemoderniseerd door het architectenbureau Steel en de aannemer Fa. Steel en Zn. Op zeer originele wijze werd het interieur vernieuwd en op zeer doel matige wijze ingericht. Er zijn thans drie ruime loketten en een aardige wachtgelegenheid; alles fleurig en licht met een verwarmde ruimte in de wintermaanden voor de wachten de cliëntèle. Wat voor de jeugd, na al deze ver nieuwingen prettig in de oren zal klinken, is dat i.v.m. de Jeugd- Spaarwet aan de nieuwe jeugdige spaarders een aanmoedigings-premie zal worden verstrekt. Clinge DE ZWALUWEN VIEREN JUBILEUM Zondag aanstaande zullen De Zwa luwen hun tienjarig bestaan vieren. Het zal 's morgens beginnen met een plechtige H. Mis, waarna een heer lijke maaltijd zal worden aangebo den. Na de middag zal er een plech tig lof gecelebreerd worden, waarin ook de ouders van de Zwaluwen aan wezig zullen zijn. Bovendien zullen ook aanwezig zijn de Zwaluwen van Koewacht, Terhole, Sas van Gent en Heikant. Vervolgens zullen allen zich naar het St. Aloysiuspatronaat begeven om daar de middag gezellig door te brengen. De aalmoezenier A. Aarts, kapelaan, zal de aanwezi gen toespreken. Tenslotte zal er op de boerderij van de landbouwer C. Casteels een kampvuur ontstoken worden, waar mee dan de dag gesloten zal worden. Morgen zullen op de Markt de fes tiviteiten rond Reinaert de Vos worden afgesloten met een gezellige avond voor allen, die aan het tot stand komen en het uittrekken van de Reinaert- stoet hebben meegewerkt. Er is evenals zondag j.l. een Ober- Bayernorkest, dat de stemming er in zal blazen. De Koninklijke Stedelijke Harmonie maakt om half zeven een rondgang door de stad, waarachter men zich kan aansluiten en die eindigt op de Markt. Daar worden dan vooral alle mensen uit de wijken verwacht om gezamenlijk het feest van de Vos te vieren. Voor een klein maar zeer dankbaar publiek gaf Circus van Bever vrij dagavond zijn galavoorstelling alhier. Van Bever heeft dit keer een pro gramma. dat de vorige verre over treft. Vooral de clownnummers zijn dit keer verrassend goed. In het bij zonder de muzikale Italiaanse clowns Tieno-Pietro en Pinco-Zacchini oogst ten veel bijval. Een zeer apart num mer was ook het optreden van Dogrin de filmhond als rekenwonder. Vanuit het publiek werden dit dier de meest ingewikkelde rekensommen opgege ven, welke feilloos werden beant woord. Haast traditioneel was het op treden van Ilonka Karoly met haar hogeschoolrijden te paard. Steeds blijft dit nummer het publiek boeien en niet zonder reden. Het Italiaanse duo Dominicy leverde een fantasti sche prestatie op de evenwlchtsbalk in de nok van het circus. Fascine rend was eveneens het nummer met van Bevers olifanten, terwijl van zelfsprekend Eugene Karoly de toe schouwers vergastte op zijn buitenge wone paardendressuur. Raadsvergadering Rector A. Hoolhorst neemt ontslag Op woensdag 1 oktober 1958 zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Bij de ingekomen stukken trekt onmiddellijk de aandacht het verzoek om eervol ontslag van de heer A. Hoolhorst als rector van het gemeentelijk gymnasium met ingang van 1 januari 1959, zulks in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Van de overige 18 punten tellende agenda zijn de voornaamste: de be handeling van een verzoek van de Vereniging Voor Vreemdelingenver keer Oostburg om subsidie uit de ge meentekas; de benoeming van de le den van de commissie tot wering van schoolverzuim en van de leden van de commissie ingevolge de Woon- ruimtewet 1947; het voorstel tot voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1956 en tot uitbrei ding van de straatverlichting. Natuurlijk ontbreekt weer niet 'n voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten terwijl ook de statuten van de Stichting Be schuttende Werkplaats W.-Zeeuwsch- Vlaanderen besproken zullen worden. Verder komen nog aan de orde en kele benoemingen van leraren aan het gemeentelijk gymnasium en en kele voorstellen tot aan- en verko pen van gronden. Sas van Gent Straatverbetering Het Stationsplein, een der weinige straten van Sas van Gent die nog in een deplorabele staat verkeerde, heeft ook eindelijk eens een goede beurt gekregen. Het sintelpad aan de Noordzijde is voorzien van een mooie klinkerbestrating en rondom het plantsoen is een trottoir gelegd. Naar we vernemen ligt het in de be doeling om het plantsoen ter plaatse geheel te moderniseren en ook en kele nieuwe lantaarns aan te bren gen. Het gedeelte Poelstraat vanaf het Schulpenpad tot aan het voormalig tramstation, dat tengevolge van het aanbrengen van een nieuwe riolering in de zomer van 1957 veel verzak kingen vertoonde is nu geheel op nieuw herstraat. Bij de kruising Poelstraat - Westdam, ter hoogte van café Concordia is, met het oog op de verkeersleiding, een zoge naamde druppel aangebracht, waar op een meerarmige lantaarn zal ver rijzen. Naar men ons mededeelde zal de Poelstraat tussen Stations plein en Westdam van acacia boompjes worden voorzien, hetgeen, met het oog op de enorme breedte van deze straat zeer zeker tot ver fraaiing van dit gedeelte van Sas van Gent zal bijdragen. Gevaarlijk spelletje Nu het straatbeeld van Sas van Gent weer wordt beheerst door het bieten vervoer naar de twee suiker fabrieken, heeft de jeugd een spel letje ontdekt, dat, als er niet spoe dig een einde aan gemaakt wprdt, tot grote ongelukken kan leiden. De jongelui stellen zich verdekt op aan straathoeken, waarlangs de met bieten geladen wagens passeren en proberen dan, bij voorkeur van wa gens, die door middel van een trac tor worden voortbewogen en niet zo'n grote snelheid hebben, enige bieten te graaien. Sommigen klam pen zich daarbij vast aan het net, waarin de bieten opgestapeld liggen en laten zich dan een eindje mee sleuren. Vooral wanneer ze dit spelletje spelen aan een der zijkanten van de wagens is dit, met de kans om onder een der wielen te komen, levensge vaarlijk. De politie heeft reeds ver schillende jeugdige bietenrovers op het gevaar van dit spelletje gewe zen. Het is echter te betreuren dat zij bij hun optreden niet altijd op de medewerking van de ouders kunnen rekenen. Z uiddorpe Bietenvervoer begonnen De bekende grote vrachtauto's, ge laden met bieten, rijden weer af en aan naar de fabriek, daarmee het bietenseizoen inluidend. In tegenstel ling met voorheen toen de tramhal te Bonte Koe nog losplaats was voor bieten en men daar dan op de weg in slik en modder verzonk, heeft men er nu geen hinder van. En de „campagne" is voor menigeen in Zuiddorpe een goede tijd. (Advertentie) als uw kleding een goede beurt nodig heeft. STOOMWASSERIJ CHEM. WASSERIJ en VERVERIJ Bergen op Zoom St. Josephstraat 9-17 Tel. 5171 Morgen, zondag 28 september gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.25 en 15.28 uur, te Ter- neuzen om 2.39 en 14.48 uur en te Vlissingen om 2.12 en 14.18 uur. Maandag 29 september is het hoog water te Hansweert om 4.00 en 16.02 uur, te Terneuzen om 3.10 en 15.20 uur en te Vlissingen om 2.43 en 14.49 uur. In het zeer uitgebreide jaarverslag van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Vlissingen staat, dat Vlissingen een zeer druk jaar is geweest. Het aantal werklozen nam vanaf augustus zeer toe en getracht moest worden aan deze mensen zo veel mogelijk passend werk te ver strekken. De beschuttende werkplaats, met zijn vele variërende opdrachten, nam een voorname plaats in onder de objecten van de werkvoorzienings regelingen. Tijdens het verslagjaar is komen vast te staan, dat de werk plaats maatschappelijk en econo misch volkomen aan de gestelde verwachtingenheeft beantwoord. In de loop van het verslagjaar kreeg de dienst bemoeienis met de Hongaarse vluchtelingen, die zich na vanaf 4-ll-'56 in opvang-centra te heb ben verbleven, in Vlissingen vestigden, 't Betroffen merendeels alleenstaan- 3en, die met medewerking van de werk gever zeer spoedig ondergebracht konden worden in pensions, enz. De hulp van de dienst bestond hoofdza kelijk uit het verstrekken van kle ding en zo nodig een aanvullende uitkering op het loon. Op 1 januari 1957 trad de Alge mene ouderdomswet in werking. De omschakeling van N.O.V. naar A.O.W. ging voor alle 65-jarlgen en ouder gepaard met een verbetering der fi nanciële positie. Desondanks behoe ven nog een aantal bejaarden een aanvullende onderstand krachtens de Armenwet. Met het vervallen van de noodwet ouderdomsvoorziening kwam tevens een einde aan de verplichte zieken fondsverzekering van de z.g. „nood wettrekkers". Ten behoeve van alle bejaarden vanaf 65 jaar) werd de Ziekenfondsverzekering voor be jaarden" in het leven geroepen, waarvan men yrijwillig lid kan wor den. De premie van deze verzeke ring is afhankelijk van het inkomen. Voor de controle der inkomsten van betrokkenen is de dienst ingeschakeld. Het betreft hier ongeveer 1500 ge vallen. In juli 1957 werd van rijkswege ook een beroep op het gemeentebestuur 55 55 Op 11 oktober a.s. zullen de afdelingen van de St. Adelbert- vereniging in het diocees Breda te Bergen op Zoom een diocesane dag houden. Om drie uur komen de afvaardigin gen van de plaatselijke afdelingen in Thalia bijeen. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van een nieuw be stuur. Ook zal de contributie worden vastgesteld, welke de plaatselijke af delingen moeten afdragen aan het diocesaan bestuur. Op deze jaarvergadering volgt een forum over de consequenties van het Deltaplan voor het diocees Breda, onder de titel „De samenwerking tus sen westelijk Noordbrabant en Zee land". Voor Zeeland hebben hierin zitting ir. M. de Vink, drs. M. Ver burg, mr. Hornstra, ir. Swaters en ir. Snip; voor Noordbrabant ir. J. Margry, drs. H. Moonen, drs. A. Ver dijk en ir. L. Hamers. 's Avonds om zes uur zullen de deelnemers door b. en w. van Bergen op Zoom op het gemeentehuis wor den ontvangen. Met een gezamenlijk diner wordt de dag besloten. Zeeuwsch-Vlaanderen is sedert de tocht naar Den Haag, die in de historie langzamerhand gelijk be gint te staan met de tocht naar Chatham, wel in het nieuws. Iedereen in Nederland weet nu gelukkig waar Zeeuwsch- Vlaanderen ligt. Als men nu ergens in Drente of rond Den Helder iemand spreekt over Aardenburg of Sas van Gentdan zegt zo'n man, sedert die roemruchte tocht naar Den Haag: ja, ja, dat is toch in dat overzeese stuk van Zeeland, dat nu bij België hoort, hè? Over dat stukje grond hebben vele kranten bij zonder boeiende bijdra gen geschreven, waaruit men weliswaar af en toe de indruk kreeg dat Zeeuwsch - Vlaanderen wordt bevolkt door een halfgetemde stam van dorpshalvegarenmaar die overigens natuurlijk veel hebben bijgedragen tot het kweken van meer begrip. Sommige bladen gaan nog veel verder. Zo heeft men te Hulst met bijzon dere waardering kennis genomen van een histo rische schets in een in Limburg verschijnend dagblad, naar aanleiding van het uitgraven van de oude Land- en Water poort. Boven dat indruk wekkend verhaal staat „Oude vesting Hulst wordt opgegraven". Nu, dat is nieuws. Niemand had nl. nog in de gaten gehad dat de stad onder de grond gesukkeld was, en zie, daar komt die krant al vertellen dat men reeds met het uit- gravingswerk begonnen is. Een onderkop ver meldt „Middeleeuwse zeeschepen voeren onder gronds de stad in en uit" en dat kunstje van de Zeeuwsch-Vlamingen van drie eeuwen geleden werpt een schril licht op het kinderachtig gedoe van die Nautilus onder het poolijs. Neen, jongens, dat is prutswerk. In de tachtigjarige oorlog had den ze hier al levensgrote galjoenen die, als het water ophield, gewoon onder de grond verder gingen, evenals die dui ven met stalen snavels die volgens een veel re centere legende de be richten onder de vijande lijke linies doorsmokkel den. Het verhaal in die krant schildert het beleg van Hulst in 1596. Aan de einder, zo schrijft men, kwam uit de richting België snel een stofwolk naderbij, het teken dat veldheer Albert van Oos tenrijk met zijn troepen in aantocht was. Dat is logisch: als er een stof wolk naderbij snelt, dan moet dat de veldheer zijn. Een speciale krijgstruc van deze veldheer was z'n tactiek om in 1596 uit België te komen. Ieder een in de stad wist dat er fel gevochten zou wor den," zo vervolgt het ver haal, volkomen terecht, want de Hulstenaren kenden hun geschiedenis op hun duimpje en in de jaartallenboekjes stond secuur aangetekend dat het een stevig knokpar- tijtje was geweest. „Het zag er voor onze nationale voorvaderen niet bijster rooskleurig uit" zo roept de schrijver even verder droevig uit, ,,ook al was de Engelse graaf Leicester hen met 6000 soldaten te hulp ge komen." Kom, had de heer Leicester gedacht, laat ik die nationale voor vaderen daar even te hulp snellen, anders loopt 't later mis met de boter. Edoch, zo deelt de repor ter uit Limburg mee, de veldheer uit Oostenrijk won het gevecht en hij liet enige veranderingen aanbrengen in de omwal ling van de stad, „die daardoor voor een bele geraar niet meer zo on neembaar werd". Spor tieve vent! Een beetje onneembaar kon natuur lijk wel, maar niet meer zo erg onneembaar. Na dat historisch ver haal deelt de krant mee dat men nu begonnen is de „eenmaal bedolven stadswallen weer op te graven" en men kwam daarbij toevallig terecht op een .vesting" waar doorheen die eerder ver melde middeleeuwse zee schepen, gewoon onder de grondde stad binnen zeilden. Ze kwamen dan door een baai. Dat was natuurlijk, zoals ieder zal begrijpen, de zogenaamde Hellebaai.) Enfin, besluit het blad, het zal nog wel enkele jaren duren voor dat alle oude stadswallen van Hulst weer aan het daglicht zijn gebracht. Dat denken wij ook wel. Heerlijk, dat Hulst zo in de publiciteit komt. Dan weet men in overig Nederland zo weer eens wat. van Vlissingen gedaan om medewer king te verlenen aan de immunisatie tegen polio van kinderen. Zoals steeds liepen ook nu de uit gaven weer belangrijk omhoog en stegen zij met niet minder dan'n half miljoen tot f 2.799.500. Alleen het algemeen beheer vor derde reeds een uitgave van f 1.119.600. De ondersteuning aan be- hoeftigen en kosten-uitbesteding vroeg een bedrag van f 359.000.; uitkering aan werklozen f 257.400;. geneeskun dige verzorging f 67.500 en werkplaats voor sociale werkvoorzening f293.500. Hoewel diverse posten werden terug betaald door het rijk, bleef er voor de gemeente toch nog 'n tekort over van f 386.000 tegen f 369.600 in 1956. Te Rome is het algemeen kapittel van de paters der Heilige Harten gesloten. Tot prior van het Moeder huis te Rome werd gekozen pater Maria-Joseph Bisschop, die tot nog toe provinciaal was van de Neder landse Provincie te Bavel, Nw. Gin- neken. Tot raadsleden werden verder gekozen: pater Ansgar Deussen (Duitsland), pater Eduardo Gutier rez, die tevens algemeen econoom is (Spanje) en pater Marie-Bernard Lavanant (Frankrijk). VLISSINGEN Scheldekwartler S uuri Diploma-uitreiking Bemetel. Alhambraf Getuige charge, 14 j. Luxor: Salvo des doods, 14 j. GOES Grand: Afscheid van de wape nen, 18 j. met voorb. MIDDELBURG Electro: De lange hete zomer, 18 j. Schouwburg: Contrabande en moord, 18 j. met voorb. TERHOLE F. Schrëurs 3 uur: Kermie- schieting. Wed. de Cock 3.30 uur: Be- kerschieting. GRAAU'W 3 uur: Kalkoenschieting op de staande wip. Het Lokaal 6 uur: Ver gadering van de Reisduif. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De liefde van een prinses, a.l. HULST stadhuis: Tentoonstelling: Wie was Vincent van Gogh? Bioscoopgebouw 8 uur: Dorp der zonde, 18 j. PHILIPPINE M. v. Hij f te 6 uur: Groot bal ten bate van ouden van dagen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Tanganyika, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Die Fisóhe- rin vom Bodensee, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Straat der geverfde lippen, 18 j. met voorb. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: De ver keerde man, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Een kind als losprijs, als bijfilm Drie matrozen in een klooster. GOES Grand: Afscheid van de wape nen, 18 j. met voorb. Prins van Oranje: D-dag Bond zonder naam. Schutters hof 8 uur: Mgr. mr. Diepenbrock over het St. Willi brordus-apostolaat. MIDDELBURG Electro: De lange hete zomer, 18 j. Schouwburg: Contrabande en moord, 18 j. met voorb. VLISSINGEN AHiambra: Getuige k charge, 14 j. Luxor: Salvo des doods, 14 jaar. GENT (België) Kon. Ned. Schouwburg: Het Spinmeweb. TERHOLE Wed. de Cock 4 uur: Danaen ST. JANSTEEN Roza Everaard 3 uur: Schieting op de staande wip. CLINGE J. v.d. Bergen 3 uur: Sohie- ting. PHILIPPINE M. v. Hijfte 4 uur: Groot bal ten bate van ouden van dagen. HULST Stadhuis: Tentoonstelling Wie was Vincent van Gogh? 3 uur: Rey- naertoptocht. Bioscoopgebouw 5.80 en. 8.30 uur: Dorp der zonde, 18 j. TERNEUZEN Luxor 3 en 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. Concertgebouw 3 en 8 uur: Tanganyika, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: Een kind als losprijs, als bijfilm Drie matrozen in een klooster. AXEL Het Centrum 3.45 uur: De liefde van een prinses, a.l.; 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. OOSTBURG Ledel 2 uur: The Tommy Steele story, a.l.; 4.30 en 8 uur: Die Ficherin vom Bodensee, 18 J. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Het schot in de rug, 18 j.; 5 en 8 uur: The pajama game, a.l. Café De Oude Brug 7 uur: Dansen. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: De verkeerde man, 14 j. TERHOLE-KRAAI J. F. de Vijlder 2.30 uurKermisschieting. GOES Grand: Afscheid van de wape nen, 18 j. met voorh. MIDDELBURG Electro: De lange hete zomer, 18 j. Schouwburg: Contrabande en moord, 18 j. met voorb. VLISSINGEN Alhambra: Getuige charge, 14 j. Lu xor: Salvo des doods, 14 j. HULST Stadhuis: Tentoonstelling: Wie was Vincent van Gogh? Bioscoopgebouw 8 uur: Dorp der zonde 18 jaar. AXEL Het Centrum 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De jonge leeuwen, 18 j. TERHOLE Wed. de Cock 6 uur: Dansen R. C. v. Geertruy 3.30 uur: Kermis schieting. OOSTBURG Ledel 8 uur: Die Fische- rin vom Bodensee, 18 j. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: The pajama game, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Een kind als losprijs, als bijfilm Drie matrozen in een klooster.

de Stem | 1958 | | pagina 2