Grote opkomst referendum Algerije Moeilijkheden Birma in Nog vier 1 dagen 1 nu Slechts één incident m Cerber Violet deed het keurig S.E.R.-ADVIES NIET VOOR I DECEMBER Rumbonen gevuld met methyl-alcohol Botersmokkel in west-Brabant lag in augustus stil Kunstmaan V.S. van Tsjoe naar New York? F.L.N. blijft actie voeren Spaak wil conferentie over Cyprus Wervelstorm teistert Japan Prof. Verrijn Stuart voorzitter Maar werk55 was er toch oDAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Franse vrouw trouwt met gesneuvelde Dysenterie in woon wagenkamp te Haarlem Belgische methyl-drama 's Kabinetsformatie op Antillen in impasse Dagblad De Stem Breda NIEUWE PRIJS 2 CV NIEUWE PRIJS ID 19 98e JAARGANG No. 22871 ZATERDAG 27 SEPT. ±aod Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, tel. no. 35). Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Het referendum over de door De Gaulle voorgestelde grond wet is gisteren in Algerije begonnen. Uit de eerste berichten blijkt, dat een groot percentage van de stemgerechtigde Algerijnen en Europeanen in Algerije deelnemen aan het referendum. Er werd slechts één incident gemeld en wel een treffen ten westen van Constantine. Franse militairen doodden daar in een gevecht acht rebellen. De Mohammedanen vierden gisteren hun „Moeloed' een kerkelijk feest, dat zich vergelijken laat met de kerst viering in Europa. Het is voor de meeste Mohammedanen ook een we relds feest. Men zag grote groepen „in hun zondagse pak" over straat gaan, terwij] de muezzins van de to rens der vele moskeeën opriepen tot gebed, met de schelle stemmen die zij daarvoor gebruiken. Bij alle stembureaus staan parachu tisten of gendarmes op wacht. In het dorp Djemaa Saharidg bij Tizi Oezoe hadden vier uur na de opening van het stemlokaal in dit 4.800 inwoners tellende dorp ech ter slechts vier personen drie Mohammedanen en een Europeaan hun stem uitgebracht. Twee van de drie Mohammedanen, die hun oordeel hadden gegeven over het ontwerp-grondwet, zaten voor het stembureau. Volgens een Franse officier durfden zij niet weg te gaan, omdat zij tegen de instructie (Advertentie) verkrijgbaar kaas uit Zwitserland 'Import: Fa. E. van Vliet Ezn. - Amsterdam DE WERELDBEROEMDE cabaret artiest Carl Brisson heeft zich giste renmorgen, enkele uren voor zijn dood, bekeerd tot het katholieke ge loof. Hij werd verpleegd in een zie kenhuis te Kopenhagen. DE GEHELE directie en de techni sche staf van een van de grootste particuliere ondernemingen in Oost- Duitsland (Walter Hunger, 750 man personeel) is naar West-Duitsland ge vlucht. GENERAAL NORSTAD, opperbevel hebber van de NAVO, is van oordeel, dat de kans op oorlog minder is ge worden. DE ARGENTIJNSE kamer van af gevaardigden heeft, na een zeer langdurig debat, besloten het staats monopolie op het gebied van het on derwijs te handhaven. Van r.-k. zijde wilde men het recht eigen universi teiten te stichten. NEDERLAND is gisteren met alge mene stemmen voor een jaar gekozen als lid van de raad van gouverneurs van het Internationaal Atoombureau, dat te Wenen vergadert. DE KOLENVOORRADEN bij de steenkolenmijnen in de E.G.K.S. zijn begin september weer aanzienlijk gestegen, nl. met 357.000 ton tot 21,7 miljoen ton. Hiervan bevinden zich 730.000 ton in ons land. J. A BACH, bedrijfsdirecteur bij de K.L.M., heeft „zowel in het belang van dé maatschappij als dat van hemzelf" om zijn woorden te ge bruiken zijn functie neergelegd. Zijn opvolger is J. J. Mulder. OOSTENRIJK heeft, wat de vluchte- lingenkwestie betreft, de grens gena derd van zijn opnemingsmogelijkhe den. Er zijn 200.000 Hongaren opgeno men die werk hebben kunnen vin den. Thans zijn er nog 16.000 Honga ren zonder werk. van de F.L.N. in hun stem hadden uitgebracht. Volgens die officier zou tachtig pro cent van de bevolking van het in Ka- bylie liggende dorp voor de grondwet willen stemmen, maar zij vrezen ver geldingsmaatregelen van de F.L.N. Op verschillende plaatsen in Frank rijk zijn aanhangers van het Algerijns bevrijdingsfront weer in actie ge weest. De politie te Parijs heeft bekend gemaakt, dat zij de leiders van een Algerijnse nationalistische organisatie in het midden en het zuiden van Frankrijk heeft gearresteerd. Onder de gearresteerden zijn acht van de hoog ste F.L.N.-leiders. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft meegedeeld, dat er ook wapens en belangrijke do cumenten in beslag zijn genomen. De premie, van de Algerijnse rege ring in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft te Cairo verklaard, dat zijn re gering met Frankrijk wenst te onder handelen over onafhankelijkheid voor Algerije en beëindiging van de oorlog. De Algerijnse regering blijft onafhan kelijkheid eisen. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Paul Spaak, heeft een conferentie van Engeland, Grie kenland en Turkije over de kwestie Cyprus voorgesteld. Dit is geschied na het bezoek dat hij deze week aan Athene heeft ge bracht, aldus wordt in doorgaans wel ingelichte kringen te Londen verno men. De Franse minister-president, gene raal De Gaulle, heeft gisterenavond in een toespraak voor televisie en radio gezegd, dat het referendum over de grondwet op zondag aanstaande een kwestie van levensbelang voor het lot van Frankrijk is. Aan het einde van zijn campagne voor een „ja" voor zijn grondwet zei generaal Dc Gaulle, dat het feit, dat in Algerije mannen en vrouwen van de verschillende gemeen, schappen voor de eerste maal volko men gelijkgerechtigd deelnemen aan de stemming, zal bewijzen, dat „zij vertrouwen in Frankrijk en, ik durf het te zeggen, in mij stellen". „Aan ieder van u vertrouw ik het lot van Frankrijk toe. Leve de Repu bliek, leve Frankrijk", aldus besloot De Gaulle zijn toespraak. Er is een mogelijkheid groei ende, dat de communistisch-Chi- nese premier, Tsjoe En Lai, wordt uitgenodigd naar New York te komen voor besprekin gen met Dulles, Selwyn Lloyd, Gromiko en Couve de Murville, de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Zulks zou dan in november geschie den, aldus welingelichte kringen van de V.N. Quemoy De V.S. trekken 180.000 dollar uit voor hulp aan de burgerbevol king van Quemoy en Matsoe, waar sinds het begin van de communis tische actie 250 burgers gedood of gewond zijn. Gisteren is het eerste konvooi uit Formosa sinds 4 dagen te Quemoy aangekomen. Het stond aan een hevige beschieting bloot. Zeven Chinese en buitenlandse jour nalisten zijn gisteren als vermist op gegeven, nadat het nationalistische vaartuig, waarin zij met achten za ten, in de Straat van Formosa kap seisde wegens de hoge zeeën en ma chinestoring. De overlevende is Takyo Okoeto (32) van het Japanse persbureau Kyodo, die erin slaagde naar Que moy te zwemmen. Toen hij het eiland bereikte, werd door Chinese wachten óp hem geschoten, maar nadat hij „Ik ben Japanner" had geschreeuwd, lieten de wachten hun geweren zak ken en maakten hun verontschuldi gingen. Terwijl bladen te Rangoon meldden, dat Birmaanse troepen de bewaking van strategische punten in en rondom Rangoon op zich hebben genomen, is gis teren van welingelichte zijde te Rangoon vernomen, dat minis ter-president Oe Noe in een ra diotoespraak bekend zal maken, dat hij is afgetreden. Oe Noe zou gisterenochtend een besluit hebben getekend, waarbij hij het bestuur van het land overdraagt aan de chef van de generale staf, generaal Ne Win. In juni van dit jaar traden 1% mi nisters af wegens een meningsver schil tussen premier Oe Noe en zijn plaatsvervangers over de toekomst van de regeringspartij. Toen traden ook 22 parlementaire secretarissen af. De tegenstanders van de premier zeiden toen, dat hij het vertrouwen van de regeringspartij de anti fascistische vrijheidspartij had verloren en zich trachtte te handha ven door steun te zoeken bij de com- munistisch-gezinde oppositie. Het leger heeft, aldus de Birmaan se pers, eergisteren onder meer een vliegveld, politiedepots en het hoofd- Bij een wervelstorm zijn in het oos ten van Japan 65 personen omgeko men en 72 gewond. Tachtig mensen zijn als vermist opgegeven. Er zijn 80.000 daklozen en 200.000 huizen staan in het water. Er zijn een groot aantal aardverschuivingen ge meld. Gisteren heeft H.M. Koningin Juli- I ana in Amsterdam een bezoek ge bracht aan de r.-k. Juliaschool en de St. Franciscusschool ir de Ro bert Scottstraat. Deze foto laat zien hoe de achtja rige Violet Harriet de Konin gin namens alle leerlingen verwel komde en bloemen aanbood. Het zusterke rechts, nieuwsgierig toe kijkend, kon echt tevreden zijn over haar pupil. Violet deed het keurig. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrijdag avond 23.15 uur: Opklaringen en vrijwel nergens buien meer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk noordweste lijk, later uit uiteenlopende rich tingen. Maximum temperatuur omstreeks 16 graden. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige en daarna lichte wind uit noordwest tot noord. Afwis selend bewolkt met opklaringen, die breder zullen worden. Kans op enkele neerslagvlagen. Zacht gedurende de dag. Vandaag: zon onder 18.28 uur. Maan op 18.09 uur. j Morgen: zon op 6.34 uur. Zon on- der 18.26 uur. Maan op: 18.31 uur. Maan onder 7.07 uur. Maandag: zon op 6.36 uur. I Maan onder 8.10 uur. De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering een schrijven doen toeko men, waarin dit college on der meer zegt, dat het vreest, dat de raad niet voor 1 december, zoals de regering gevraagd had, advies zal kunnen uitbrengen over de kwestie prijssubsidies, om dat het onderwerp te veel omvattend is. Een 34-jarige Franse vrouw treedt in het huwelijk met een dode. De bruidegom was soldaat in Algerije, waar hij op 4 mei van dit jaar sneu velde. Tijdens het laatste verlof van de soldaat hadden hij en zijn meisje be paald, dat zij in zijn volgend verlof zouden trouwen. Ondanks de dood van de soldaat kan het huwelijk toch worden geslo ten krachtens een wet van 1919, die een huwelijk met een op het slagveld gevallen soldaat mogelijk maakt. Het huwelijk wordt gesloten in een dorpje in het departement Loire At- lantique. Indien het mogelijk zal blijken met betrekking tot bepaalde onder delen van de adviesaanvraag af zonderlijk te adviseren, zal de raad pogen te bewerkstelligen, dat een interimadvies vóór 1 december be schikbaar zal zijn. De raad verstaat namelijk de ad viesaanvrage zo, dat zijn advies zich niet kan beperken tot het subsidiebe leid en het loon- en prijsniveau zoals deze actueel zijn gebonden aan de situatie van het begrotingstekort, doch zich mede dient uit te strekken over de in de brief van de regering aan geduide en ook andere daarin niet ge noemde aspecten, zodat een meer vol ledig oordeel wordt uitgesproken over beleidsmaatregelen, welke de sociaal- economische situatie op dit ogenblik en in de naaste toekomst vragen. Vandaar dus, dat de S.E.R. vreest niet voor 1 december met zijn advies gereed te zijn. Nieuwe voorzitter De S.E.R. heeft zich in een be sloten vergadering akkoord ver klaard met het voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken, om het Kroonlid prof. dr. G. M. Verrijn Stuarl aan de Koningin voor te dragen ter benoeming tot voorzitter, als opvolger van wijlen prof. dr. mr. F. de Vries. Deze benoeming, die waarschijnlijk zeer binnenkort is te verwachten, zal gelden voor het resterende gedeelte van de op 1 april j.l. aangevangen tweejarige zittingsperiode van de raad, dus tot en met 31 maart 1960. Commissie De raad heeft in de commissie ont wikkeling nationale economie, die on der voorzitterschap staat van de heer Twijnstra, benoemd mevrouw prof. C. M. Willinge Prins-Visser. Deze commissie heeft een werkgroep ingesteld, met de samenstelling waar van de S.E.R. zich kan verenigen. Voorzitter van deze werkgroep is prof. P. de Wolff. In het woonwagenkamp in de Waarderpolder te Haarlem heerst on der de kinderen dysenterie. Men meent dit te moeten toeschrijven aan de minder gunstige hygiënische toestanden, die in het kamp zouden heersen. In de afgelopen weken moes ten veertig kinderen in een ziekenhuis worden opgenomen. Terwijl de Belgische politie met grote voortvarendheid de ene arresta tie na de andere heeft verricht in zake het drama van de methyl-alco hol, die als likeur onder alle moge lijke etiquetten in de handel werd gebracht, krijgt dit drama bij zijn ontknoping nog een totaal onver wachtse wending. Want toen de justi tie aan de pers de gedetailleerde bij zonderheden over die affaire bekend maakte, kwam de verificateur van de accijnzen, de heer Caillaux, ver tellen, dat er een nieuwe clandestie ne stokerij was ontdekt hij een suiker bakker te Deurne. Deze suikerbakker bleek ook met... methyl-alcohol ge werkt te hebben en aldus zijn 900 kilo vergiftigde rumbonen, gevuld nl. met methyl-alcohol, in de handel ge bracht. Het betreft hier vergiftigde rum bonen van het merk ,,Dany". Het zijn dozen van 1 kilo, die gemiddeld 100 gram methyl bevatten. Zelfs wanneer men, wat toch waar schijnlijk is, aanneemt, dat niemand een doos rumbonen van 1 kilo achter elkaar opeet, dan toch blijft de in houd een vergiftigende uitwerking hebben omdat methyl, dat de zenu wen ontvet en totaal verbrandt, opge spaard wordt in het lichaam en dus niet verbrandt. Uit het onderzoek is verder ge bleken, dat de Lierse apotheker H. grote hoeveelheden methyl alcohol aan zekere C. geleverd heeft, omdat C. hem had meege deeld, dat hij zijn auto kon laten lopen op een mengsel van petro leum enspiritus. H. had hem echter geen spiritus gele verd, omdat het goedje toch als brandstof dienst moest doen, maar methyl-alcohol, zonder C. hiervan iets te vertellen. Wel be rekende hij hem de prijs van spi ritusOok dit muisje krijgt nog een staartje. De Antilliaanse kabinetsformateur, Isa, (democratische partij) die de opdracht kreeg een parlementair ka binet op brede basis te vormen, is daarin niet geslaagd. Hij gaf de op dracht terug. De heer Isa is thans verzocht een kabinet te vormen dat het vertrouwen geniet van de meer derheid der Antilliaanse staten. (Van onze verslaggever) Enige weken geleden heeft men in ons blad kunnen lezen, dat de douane-recherche te Rotterdam, op een tip van de rijkspolitie te Zundert, een smokkelbende heeft opgerold, die niet minder dan dertig ton boter over de Nederlands-Bel gische grens gebracht had. De douane-recherche heeft daar mee wel een dankbaar werk gedaan, want zoals achteraf gebleken is, heeft zij daarmee de grote botersmokkel in het grensgebied tussen Baarle- Nassau en Bergen op Zoom een geduchte knauw gegeven. Gebleken is, dat de leverancier van de beruchte dertig ton, een gros sier in Sprang-Capelle, diverse smokkelploegen in west-Brabant van boter voorzag. En het stilleggen van zijn praktijken heeft o.a. ten gevolge gehad, dat de botersmokkel in het Westbrabantse in augustus vrywel helemaal heeft stopgelegen. De laat ste veertien dagen is er weer een geringe opleving van de activiteiten. Waarschijnlijk heeft zich hier of daar een nieuwe leverancier aangediend. ,Pungel-pendeV (Advertentie Overigens heeft deze stopzetting van activiteiten in west-Brabant geen „werkloosheid" ten gevolge gehad. Want zo slap als het de laatste zes weken in Brabant was, zo druk was het in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar maar liefst tien auto's werden afge slagen en waar verscheidene chauf feurs werden uitgeschakeld. Omdat de opdrachtgevers uit de smokkel- wereld toch hun zaken wilden voort, zetten, werden Westbrabantse chauf feurs daar graag geaccepteerd. Een van hen was zekere N. uit Bergen op Zoom. Opsporingsambtenaren hadden hem in de gaten en prompt werd hij in Westdorpe (Z.V1.) ge pakt. Zijn auto stond geladen met boter. kwartier van de recherche in be scherming genomen. Vier dagen geleden hadden ambte naren gezegd, dat Oe Noe op advies van president Oe Win Maung het par lement maandag aanstaande zal ont binden. De begroting voor 1958-1959 zal dan door presidentieel besluit worden goedgekeurd. Volgens de gronwet moeten zestig dagen na de ontbinding van het par lement algemene verkiezingen wor den gehouden. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Gisteren is de zevende Van guard-raket van de Amerikaanse marine gelanceerd. Deze lance ring betreft een poging kleine kunstmanen in een baan om de aarde te brengen. Kort na het lanceren hield het signaal van de kunstmaan op. Enkele uren later wist men nog niet, of de lancering gelukt was. Directeur John Hagen van het Van- guard-plan verklaarde tegenover ver slaggevers, dat het een of twee dagen kan duren, voor men kan zeggen of de kunstmaan in zijn baan is geko men of niet. Hij toonde zich echter vrij pessimistisch ten opzichte van de kansen van welslagen. De motoren van de drie raketdelen hebben normaal gewerkt. Het enige succes van de marine in haar „Van- guard"-program was tot dusver in maart met een kleine proefkunstmaan van ongeveer anderhalve kilogram. Dit maantje was alleen met twee ra diozenders uitgerust. De nieuwe kunst maan is slechts uitgerust met een zen der. g Wilt U nog meedoen metËf g onze zomer-fotowedstrijd fi U Haast U dan! Haast U, want J| M de inzendingstermijn loopt g gaf. Als woensdag, 1 oktober g de laatste post binnen is, danü g is die termijn onherroepelijke M gesloten. M Pak nu meteen uw beste g g foto's, schrijf naam en adres 11 gop de achterzijde (en ver-B ggeet de „titel" van de fotoB g niet)Links bovenaan op de g g enveloppe vermelden: „Zo-B g mer-f otowedstrij d". Adres- B gseren aan: g Doe het nu l*!^^™*iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3987 dank zij 47 hogere omzet dan in 1957 worden de prijzen van de Citroën 2 CV (het lelijke eendje) en van de Citroën ID 19, IDéal 19 en. DS 19 per 1 oktober aanzienlijk verlaagd. OVDE HEUSS 4678 CITROËN 9375 OUDE PRIJS V 6975

de Stem | 1958 | | pagina 1