FRANSE POLITIE VOOR ALGERIINS BEVREESD OFFENSIEF Instorting in Rome Nog vijf dagen 1 FUCHS MAG ZICH NIET BIJWERKEN Om het „Ja" in Algerije Voorzitter katholieke boeren fel tegen opvattingen van K.A.B. Britse goede diensten inzake Verre Oosten? Dertienjarig meisje inzet van proces N ederland-Z weden Transporten onderschept van wapens en munitie Gespecialiseerde FLN-saboteurs Spaak in 't wiel van Faubus Brand in fruitveiling Geldermalsen DAGBLAD VOOR Wisselende bewolking Weer arrestaties methyl-affaire te Antwerpen Door stroom gedood Melkvraagstuk misleidend benaderd Britten volharden in eigen plan Cyprus Zeekapitein vecht om zijn dochtertje Schade een miljoen m Dagblad De Stem Breda Apartheidtot in de wasmachine 98e JAARGANG No. 22870 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 26 Sept. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 De Franse politie, vooral (lie in de grote steden, heeft van de regering een waarschuwing ontvangen, dat de Alge rijnse verzetsbeweging een groot offensief schijnt voor te bereiden. Men heeft sinds enkele dagen 's nachts in Parijs verschillende transporten onderschept, die wapens, mu nitie en springstoffen bevatten. In speciale opslagplaatsen worden tijdbommen vervaardigd en worden Algerijnen opgeleid voor de bediening ervan. In totaal zijn drie van zulke centra ontdekt. Het F.L.N. had bij deze „mu nitiefabriekjes" dertig tijdbom men besteld, die bij sabotage daden zouden worden gebruikt. Volgens enkele Parijse kranten heeft het F.L.N. de beschikking over saboteurs, die in Egypte, Libye, Tsjecho-Slowakije en Al banië zijn opgeleid. Alle regeringsgebouwen worden bewaakt door agenten met sten- guns. Voortdurend worden razzia's gehouden op rebellen. Op het ogenblik worden er in Parijs on geveer duizend vastgehouden. Zij zullen later naar concentratie kampen worden overgebracht. In Rijsel en Le Havre heeft de po litie razzia's gehouden op leden van het F.L.N. Te Le Havre werd een honderdtal Mohammedanen gearres teerd, in Rijsel, een drukke industrie stad, werd een dex-tigtal arrestaties ver richt. De kantoren van de communisti sche partij in Versailles en Nice zijn Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35L^ gisteren met Molotov-cocktails be schadigd. Onbekenden hadden twee van deze bommen tegen de deur van het plaat selijk kantoor van de partij in Ver sailles geworpen. Er werd weinig schade aangericht. Maar in Nice drongen onbekenden twee afzonderlijke kantoren van de partij binnen, waar zij documenten verbrandden en het meubilair ver nielden. In een van de kantoren werd brand gesticht, maar de brandweer arriveerde snel genoeg om het vuur te doven. De Franse politie heeft dezer dagen een „rechtbank" van de verzetsbewe ging achterhaald, die reeds een aantal Algerijnen wegens vergrijpen tegen de „discipline" ter dood veroordeeld en geëxecuteerd heeft. Inmiddels heeft de Algerijnse ver zetsbeweging F.L.N. het „nationale bevrijdingsfront" in een te Tunis gepubliceerde verklaring gezegd, niet verantwoordelijk te zijn voor enige f weldaaden in Frankrijk, waarvan de schuld had gekregen. Zo was de F.L.N. niet verantwoordelijk voor ge vallen van brandstichten op boerde rijen in Noord-Frankrijk, sabotagepo gingen tegen de spoorwegen en een bomaanslag op een overheidsgebouw te Marseille op vijftien september. Fuchs had gevraagd wetenschappe lijk werk te mogen verrichten in de Premier De Gaulle zal van twee tot laboratoria van de universiteiten te en met vier oktober voor de vierde Leeds of Manchester hij verblijft DE HAARLEMSE politie zoekt se dert eergisteren naar twee broertjes, de 7-jarige Thomas en de 5-jarige Theo Verzijlbergh. Het Spaarne is tot dusver vergeefs afgedregd. De MOEDER van de Friese vierling, de 21-jarige mevrouw J. Lautenbach- Spoelman, heeft gisteren het zieken huis te Leeuwarden verlaten. De kin deren maken het goed, maar blijven toch nog even in het ziekenhuis. BIJ DE FABRIEKEN van De Ha- villand te Hatfield in Engeland is sa botage ontdekt aan een Cornet 4 straalpassagiersvliegtuig, waarvan een vleugel opzettelijk was bescha digd. DE JAARLIJKSE herdenking Oran jehotel" te Scheveningen zal dit jaar op zaterdag 11 oktober worden gehou den. TE ENSCHEDE heeft de politie twee militairen, die juist een inbraak had den gepleegd, gearresteerd. In totaal bleken zij 23 inbraken op hun kerf stok te hebben. HET INTERNATIONAAL Verbond Van Vrije Vakverenigingen heeft er in een verklaring bij alle delegaties bij de V.N. op aangedrongen het recht tot zelfbeschikking van de volkeren van Cyprus en Algerije te erkennen. SJAHED ALI, vice-voorzitter van het Oostpakistaanse parlement die dins dag ernstig werd gewond bij een ge vecht tussen parlementsleden is gis- teren in het ziekenhuis te Karatsji overleden. Twaalf parlementsleden zijn gearresteerd. EEN PROFESSOR uit Kazakstan heeft aldaar een struisvogelei leeg gevonden, dat naar schatting on geveer een miljoen jaren" oud is. DE CONFERENTIE van de Com monwealth heeft besloten een econo mische consultatieve raad van het Britse Gemenebest met hoofdzetel in Londen in te stellen. DE V.S. ZIJN niet voornemens de voorlopige Algerijnse regering te er kennen, die enkele dagen geleden te Cairo is uitgeroepen, zo deelt het State Department" mee. Verwachting van het KNMI tot 2 vanavond, opgemaakt donderdag- avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met voorna- melijk in de kustprovincies hier 2 en daar een bui. Aan de kust krachtige, elders matige noord- westelijke wind. Ongeveer dezelf- de temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: 1 Vrij krachtige tot krachtige en 2 aan de kust zeer krachtige wind 2 uit west tot noordwest, later uit 2 noordwest tot noord. Zwaar be- 2 wolkt met opklaringen. Enkele regenbuien met plaatselijk on- weer. Daling van de temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 18.31 uur. Maan op 17.46 uur. Morgen: zon op 6.32 uur. Maan onder 6.03 uur. Naar Algerije maal sinds zijn ambtsaanvaarding een bezoek aan Algerije brengen. Het zal het eerste bezoek na de volksstemming op zondag a.s. zijn. Op de terugweg zal hij Ajaccio op Corsica en Marseille aandoen. „13 mei Generaal Lionel Chassin, die in juni de „Volksbeweging van 13 mei" sticht te, is als voorzitter afgetreden wegens ernstig meningsverschil in de leiding van de beweging. Ook de twee voornaamste medewer kers van Chassin, vice-voorzitter ge neraal De Vesinne-Larue en secreta ris-generaal majoor Lassauzet, zijn uit de beweging getreden, die de doel einden van de beweging voor „open baar welzijn" in Algiers steunde. Tot opvolger van Chassin is een 30- jarige landeigenaar uit Algerije, Ro bert Martel, gekozen. Klaus Fuchs, de in 1950 tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeelde atoomspion, die zijn Engelse nationaliteit hij was genaturaliseerd verloren heeft en nu weer Duitser is, heeft geen toesteming gekregen om zich in de laatste tien maan den van zijn gevangenisstraf bij te werken op het gebied van de recente ontwikkelingen der kernfysica. Fuchs, die omstreeks juli volgend jaar kan worden vrijgelaten, omdat een deel van zijn straftijd hem we gens goed gedrag is kwijtgescholden, had de aanvraag ingediend welke alle personen met lange veroordelingen is toegestaan en hen in staat stelt om zich, in het laatste jaar van hun straf weer vertrouwd te maken met het vak dat zij voor hun veroordeling hadden. In vele gevallen worden zul ke gevangenen ondergebracht in bui ten de gevangenis gelegen rehabilita tiecentra. in de gevangenis van Wakefield. Zijn verzoek is door de Engelse veiligheidsdienst afgewezen, omdat Fuchs beschouwd wordt als een „ri sico": Hij zal geen toegang meer krijgen tot geheimen van welke aard ook, ondanks het feit dat hij een mo delgevangene is. Mede-gevangenen heeft hij verteld, dat hij de vooruit gang in de moderne wetenschap niet heeft kunnen bijhouden met de boe ken en wetenschappelijke tijdschriften die hij in de gevangenis leest. Prak- tijkwerk zou de enige oplossing voor hem zijn. De politie te Antwerpen heeft in de zaak van de methylalcohol nog vier verdachten gearres teerd. In totaal worden thans twaalf verdachten in verzeker de bewaring gehouden. Gisteren heeft de politie de apothe ker ondervraagd, die de bende wel ke de „drank" brouwde die zeven mensen het leven heeft gekost methylalcohol geleverd had. De man verklaarde, dat zijn klant gezegd had de methylalcohol „voor industriële doeleinden" te willen gebruiken. De apotheker werd vrijgelaten, maar de procureur des konings heeft hiertegen beroep aangetekend. De politie tracht op het ogenblik een lijst aan te leggen van de merken die de bende als dekmantels voor zijn produkten heeft misbruikt. Er zijn nog honderden flessen van dit vergif zoek. De 38-jarige vertegenwoordiger J. Braeken uit Maastricht is gisteren in de kelder onder de winkel welke door zijn echtgenote wordt gedreven, door elektrische stroom gedood. De poli tie onderzoekt onder welke omstan digheden dit ongeval heeft plaats ge had. De voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. de heer G. C. A. Mertens, heeft in een verklaring een voorlopige reactie kenbaar gemaakt op de troonrede, de mil joenennota en de adviesaanvrage van de regering aan de Sociaal Economische Raad. De heer Mertens voelt zich hiertoe als voor zitter van de K.N.B.T.B., in afwachting van een nader beraad in het bestuur, gedwongen, aldus de verklaring, nu de besturen van enige belangrijke- organisaties openlijk commentaar hebben ge leverd. gangspunten van de kostprijsbereke ning, welke herziening zowel door de regering als door de volksvertegen woordiging als gerechtvaardigd is er kend. Overigens is van een stijging met 70 procent geen sprake, stelt de heer Mertens. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. heeft onvergelijkbare grootheden met elkaar vergeleken. Zo is oorspronkelijk de kostprijs bere kend van melk met een vetgehalte van 3,3 procent en thans heeft de kostprijsberekening betrekking op melk van 3,7 procent vetgehalte. De wijze, waarop het dagelijks be- Het heeft de heer Mertens be vreemd, dat de besturen van deze or ganisaties, nog voordat het overleg in de S.E.R. geopend is, gemeend hebben openlijk een standpunt ten aanzien van de ter discussie gestelde problemen in te moeten nemen. Het komt hem voor dat dit weinig bevor-, derlijk geacht moet worden voor een goed overleg. Voorts heeft het com mentaar van het dagelijks bestuur van de K.A.B. aanleiding kunnen ge ven tot ernstige misverstanden over het landbouwprijsbeleid, misverstan den, die reeds nu recht gezet dienen te worden, aldus de verklaring. Terecht heeft de regering, volgens de heer Mertens. aan de S.E.R. geen advies gevraagd over het probleem van de gelden, die uit de schatkist betaald moeten worden aan de vee houders. Zou de S.E.R. zich met dit. onder werp inlaten, dan zou het heni onmo gelijk zijn binnen enige maanden het door de regering gevraagde advies uit te brengen, omdat deze materie te gecompliceerd is. Bijzonder onaangenaam doen aan, aldus de verklaring, de uitlatingen van het dagelijks bestuur van de K.A.B. over het melkvraagstuk, dat naar het oordeel van dit bestuur pri mair bij de producent dient te wor den aangepakt. Het heeft er veel van weg, meent de heer Mertens, dat de K.A.B. de moeilijkheden, waarvoor zij staat, poogt op te lossen door deze op andere groepen, in casu de land bouw, af te schuiven. De landbouw wordt verweten, dat de kostprijs van de melk sinds 1951 met 70 procent is gestegen. Daarte genover moge gesteld worden dat de belangrijkste oorzaak van de kost prijsstijging gelegen, is in de aanpas sing van de landbouwlonen aan het voortdurend gestegen algemeen loon niveau. Voorts is de kostprijs geste gen door een herziening van de uit stuur van de K.A.B. het melkvraag stuk heeft benaderd, is misleidend en werpt daarenboven een onverdiende blaam op de Nederlandse landbouw. Een dergelijke benadering geeft te vens, zo meent hij, voedsel aan de gedachte, dat een aanmerkelijke ver mindering van overheidsgelden ten behoeve van de landbouw mogelijk'en verantwoord zou zijn. Zo'n verlaging zou echter in feite niets anders bete kenen dan dat geheel of goeddeels weer ongedaan zou worden gemaakt hetgeen de regering en de volksver tegenwoordiging vorig jaar hebben aanvaard als gerechtvaardigde eisen van de boeren en van de landarbei ders, onder wie ook Katholieke land arbeiders, georganiseerd in de K.A.B. Immers toen zijn de grondslagen van de kostprijsberekening en het garan- tiebeleid bewust herzien. Men kan daarop toch moeilijk thans terugko men nu door de ongunst der tijden dit garantiebeleid daadwerkelijke be tekenis gaat krijgen, besluit de heer Mertens zijn verklaring. Na 105 minuten bijeen te zijn geweest, hebben de ambassa deurs van de Verenigde Staten en communistisch China te War schau verklaard, dat zij de vol gende week dinsdag opnieuw zullen bijeenkomen. Evenals vroeger weigerden zij iets te zeggen over het verloop van hun gesprek. Uit diplomatieke bron wordt ver nomen, dat achter de schermen po gingen worden gedaan om de in een impasse verkerende Chinees-Ameri kaanse besprekingen te verleggen naar 'n kleine topconferentie" in de Verenigde Staten of in Europa. Naar verluidt verleent Engeland goede diensten" in de stappen achter de schermen om het conflict over het Verre Oosten via onderhandelingen te regelen, aldus bericht U.P.I. Selwyn Lloyd Ook in Algerije wordt de campagne in verband met de volksstemming over de Franse grondwet met grote intensiteit gevoerd. De foto toont een van de aanplak biljetten die men o.m. op de muren van de stad Oran kan vinden. Na tuurlijk staat op het biljet, zowel in het Frans als in het Arabisch, de opwekking „ja" te stemmen en ver der kan men zien, wat dat „ja" al lemaal voor voordelen zal brengen. Dat zijn o.m. het bouwen van dor pen met stadhuizen en scholen, on derwijs in lezen en schrijven en goede verzorging en opvoeding voor alle gezinnen. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, heeft in New York aan zijn Russische collega Gro- miko met klem verzocht zijn invloed De Britse regering blijft bij haar voornemen om op een oktober te be ginnen met de uitvoering van haar plan voor Cyprus. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Londen bekend gemaakt. Zoals bekend, hebben de Griekse regering en aartsbisschop Makarios het plan afgewezen, terwijl Turkije daarentegen zijn medewerking bij de teuuitvoerkggiAg beeft toegezegd. Voor het Internationale Ge rechtshof te 's-Gravenhage is gisteren het proces begonnen, dat de Nederlandse regering aanhangig heeft gemaakt te gen de regering van Zweden inzake de voogdij over de 13- jarige Elizabeth Boll. Dit meisje, dochter van de Neder landse zeekapitein J. Boll en zijn in middels overleden Zweedse echtgeno te, is door de Zweedse rechter ont trokken aan het gezag van de vader en onder voogdij gesteld van haar Zweedse grootouders. Het meisje werd aanvankelijk met toestemming van haar vader door de grootouders opgevoed. Maar toen de vader merk te, dat men het kind van hem ver vreemdde, wilde hijzelf de opvoeding weer ter hand nemen. Op grond van een klacht over wangedrag van de Zweedse rechter uit de ouderlijke macht ontzet en toen hij het kind wil de ophalen, werd de heer Boll zelfs gearresteerd en voor het gerecht ge bracht. De tegen hem ingebrachte be schuldigingen bleken echter niet waar en hij ontving een schadeloosstelling wegens ongemotiveerde gevangen schap. De Zweedse grootouders be hielden echter de voogdij. Op grond van een in 1902 met Zwe den gesloten tractaat, waarbij wordt bepaald, dat de voogdij over een min derjarige wordt geregeld door de overheid van het land, welks nationa liteit de betrokkene heeft, pleitte prof. mr. I. Kisch, hoogleraar te Am sterdam, namens de Nederlandse re gering voor overdracht van het meis je aan een Nederlandse voogd. De rechtbank te Dordrecht heeft inmid dels de echtgenote van een notaris te Dordrecht met de voogdij belast. Het verweer daartegen van Zweedse zijde dat wordt gevoerd door de h«er BoJJ werd hij daarna door de hoogleraar prof. Rolin uit Brussel, betoogt, dat het meisje in Zweden „niet onder voogdij, maar onder be scherming staat." De zitting van gisteren in het Vre despaleis werd bijgewoond door de heer Bol] en de vrouw, waarmee hij vorig jaar in het huwelijk trad. De heer Boll, die te Norrkoping in Zwe den op slechts enkele minuten afstand woont van het huis, waar zijn dochter nu wordt opgevoed, heeft verklaard, dat hij en zijn vróuw te Norrkoping zullen blijven als het kind bij hem terug zal komen. Zowel de Nederlandse als de Zweedse regering hebben verklaard, dat zij zich zullen neerleggen bij de uitspraak van het Internationals Gerechtshof. te gebruiken om Peking tot andere gedachten te brengen. En in de assemblée van de V.N. heeft Selwyn Lloyd een lans gebroken voor een onmiddellijk staken van het vuren in de Straat van Formosa. Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, gaf in de algemene vergadering eveneens te kennen, dat de militaire schermut selingen in het Verre Oosten spoedig tot het verleden zouden behoren. Quemoy Bij Quemoy zelf duidt nog niets op een vermindering van de spanning. Volgens de nationalistisch Chinese in lichtingendienst vinden „opzienbaren de concentraties" plaats van com munistische strijdkrachten aan de kust tegenover de eilanden. Hoge zee en harde wind hebben de bevoorra ding van Quemoy de laatste dagen ernstig bemoeilijkt. Vliegtuigen ne men gedeeltelijk de taak van de sche pen over. De Amerikaanse minister van justitie, William Rogers, heeft desgevraagd het districtsge rechtshof van Little Rock laten weten, dat de schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zÜn gebouwen aan particulieren kan verhuren om dezen daarin uitsluitend onderwijs aan blan ken te kunnen laten geven. Koortsachtig graven brandweerlie den in de puinhopen van een in aanbouw zijnd nieuw gebouw in de buitenwijken van Rome, op znek naar drie werklieden, die bedolven werden toen het gebouw plotseling in elkaar stortte. Zes andere arbei ders werden ernstig gewond door vallend puin. Volgens de politie zijn er aanwijzingendat bij de bouu) slechte cement is gebruikt. Een der gebouwen van da fruitveiling te Geldermalsen is gisteren in vlammen opgegaan. De schade bedraagt circa een miljoen gulden; zij wordt door verzekering gedekt. Doordat de harde westenwind het vuur aanwakkerde, heeft ook het spoorwegstation gevaar gelopen. Zes tigduizend kisten elitefruit, gereed om in de koelhuizen te worden opgesla gen, veertigduizend kisten die klaar stonden om geveild te worden en 120.000 lege kisten verbrandden. Bo vendien gingen vijf sorteermachines en een grote hoeveelheid verpakkings materiaal verloren. De brandweer van Geldermalsen, Tiel, Deil en Meteren deden het blus- singswerk. Getracht zal worden, in een der neerzetruimten de handel en da verwerking voort te zetten. Wilt U nog meedoen mets gonze zomer-fotowedstrijd ?g g Haast U dan! Haast U, wantB g de inzendingstermijn loopt Ij S af- Als woensdag, 1 oktober M g de laatste post binnen is, danS gis die termijn onherroepelijks g gesloten. g g Pak nu meteen uw bestek g foto's, schrijf naam en adres gop de achterzijde (en ver-S ggeet de „titel" van de fotoB jgniet). Links bovenaan op del g enveloppe vermelden: „Zo-B gmer-fotowedstrijd". Adres-B gseren aan: S gDoe het nu S Indien de gemeente-secreta ris van Pretoria in Zuid-Afrika zijn zin krijgt, za.l de apartheid ook tot in de stomerijen en was serijen worden doorgevoerd. Hij heeft namelijk aan de ge meentelijke vereniging van Transvaal voorgesteld, dat het stomerijen en wasserijen ver boden zal worden, dat de kleren van Europeanen en niet-Euro- peanen in dezelfde machines worden gereinigd. Het voorstel zal later deze maand worden besproken waarna aan de gouverneur van Transvaal een aanbeveling zal worden gedaan. De commissie van openbare gezondheid van Witwatersrand en Pretoria heeft gerapporteerd, dat „een dergelijke scheiding van kleren niet gerechtvaardigd is op grond van gezondheidsre denen

de Stem | 1958 | | pagina 1