Eerste steen gelegd voor parochiehuis Rilland n ZLM-bestuur kwesties over actuele prijsbeleid en Sober maar doelmatig en stijlvol gebouw "0 „Adelborst" V-s/ no-iron shirts Ir. C. F. Lely (37) te Eindhoven overleden Steun voor vlasteelt Herenmode Tip Peek&Cloppenburg De drie zenders voor het Deltagebied zijn gereed jpagfcïad ÜejSlféni Controle Zonder meer op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor het jaar 1959 is evenals het vorig jaar twee mil joen uitgetrokken voor een bijdrage aan de provincie Zeeland in de ex ploitatiekosten van de veerdiensten op de Westerschelde. Enige toelich ting of verklaring ontbreekt daarbij geheel. Zowel in Eerste als in Tweede Kamer heeft minister Al- gera bij de vrije-veren-debatten toegezegd, dat het nodig zou zijn goedkeuring te vragen voor addi tionele uitgaven, omdat er wat bij geschaafd is aan de oorspronkelijk vastgestelde tarieven. Er ligt een duidelijke motie van de Tweede Kamer, welke nog verder gaande verbeteringen beslist wenselijk noemde. Zonder meer loopt minis ter Algera aan dit alles voorbij. Hij vindt het niet eens nodig, uit te leggen wat het stellen van deze post zo zonder meer betekent. We zijn van oordeel, dat de Tweede Kamer dit er toch zo niet bij mag laten zitten. Op zijn minst mag deze toch tekst en uitleg verlangen. Banditisme 8 Geen appel-verkeer Nederland-België Pas benoemd tot I directeur o.w. Aardappeloogst in volle gang De ploegwedstrijd en de r.-k. organisaties Moskou waarschuwt Engeland PRISMA i heel goed horloge! Prijs brouwgerst gegarandeerd Far Oer blijft bij twaalf mijl DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 „Me posuit W. v. Berkel a.d. 24-9-'58" stond er gebeiteld in het hardstenen blok, dat als hoeksteen dienst moet doen bij de ingang van het nieuwe paro chiehuis, bij de kerk der paters kapucijnen te Rilland. „Me posuit" mij heeft ge- plaats't en inderdaad schoof de heer v. Berkel, de adviseur van het Rampenfonds, na de troffel gehanteerd te hebben, het zware geval op zijn plaats. Pater-gardiaan Gaudentius van Rilland had eerst de aanwezigen, waaronder de pater-provinciaal Auxi- lius uit Den Bosch, burgemeester Job- se, architect C. Evers en de aanne mers verwelkomd. „Wie had", zei de gardiaan, „acht maanden geleden kunnen denken, dat we nu reeds bij de eerste steenlegging zouden staan van ons parochiehuis". Spreker schreef dit toe aan aller me dewerking, inzonder van de heer v. Berkel, die alle moeilijkheden vaak op geniale wijze wist op te lossen en dingen presteerde die buitengewoon waren. Pater-gardiaan dankte vervol gens burgemeester Jobse, die hij een man van initiatieven noemde en voor honderd procent de plannen steunde. Veel lof zwaaide z.eerw. ook toe aan de architect, die een sober, maar doelmatig en stijlvol gebouw ont wierp, om tenslotte zijn erkentelijk heid te betuigen aan de gemeente architect, de heer de Jonge en aan de heren Mollet, die na één maand werken tot zulke zichtbare vorderin gen kwamen. Met grote verwachtingen ziet men de afbouw tegemoet, want door dit nieuwe gebouw zal het werk in en voor de parochie beter tot ontplooiing kunnen komen. Gods hulp is daarvoor onmisbaar en om dit tot uitdrukking te brengen, ging de gardiaan over tot de zegening van de steen. Nadat de heer v. Berkel zijn „zwa- (Advertentie) re taak" had verricht, complimenteer de hij de eerwaarde paters namens het Rampenfonds, met het feit van de dag. Even stond hij stil bij de bezwa ren welke te overwinnen waren, eer het Rampenfonds, de benodigde gel den ter beschikking kon stellen. Al duurde het lang, het plan kreeg ge stalte en niet het minst door de taaie vasthoudendheid van pater-gardiaan. Feitelijk had hij, zei spr., de eerste steen moeten leggen. Spr. hoopte op een voorspoedige afbouw en succes volle afwerking. Burgemeester Jobse zei zich te ver heugen met de paters over defce bouw. In de eerste plaats omdat .het ge wenst is, dat iedere gezindte haar ver zamel- en trefpunt heeft en in de tweede plaats omdat het nieuwe ge bouw het aspect van de gemeente ver betert. Het oude gebouw, vlak aan de rijksweg staande, was allerminst een sieraad. Namens het gemeente- Sedert 15 september is de export van de Nederlandse appelen nhar België verboden, echter met uitzon dering van het ras CoX's Orange Pippin. Op 25 september gaat de Belgische grens echter helemaal dicht voor Nederlandse appelen. Dan mogen ook geen Cox's Orange Pip pin meer worden uitgevoerd. De laatste dagen was de uitvoer van dit ras toch reeds teruggelopen, om dat bij export naar België een hef fing betaald moest worden welke regelmatig lag tussen 10 en '11 cent per kg. Het totale quantum appelen dat vorige week naar België werd geëxporteerd vanuit ons land be droeg maar ruim zestig ton, tegen bijna zevenhonderd ton in de week daarvoor, toen alle rassen nog mochten worden uitgevoerd. In verband met de prijsontwikke ling voor Cox's op de Nederlandse markt, mogen met ingang van 27 september ook geen appels van het ras Cox's Orange Pippin meer uit België in ons land worden ingevoerd. Voor de andere rassen is onze grens ook reeds gesloten. Een van de beste overhemden fa brieken maakte dit shirt exclusief voor P&C. Fijne kwaliteit poplin (krimpvrij),modern boordmodel, diverse mouwlengten. Zó gewassen, zó droog, altijd korrekt. 't Is wéér P C die 'n merk-shirt heeft voor een extra verlaagde populaire prijs! In Eindhoven is als gevolg van een hartaanval in de leeftijd van 37 jaar overleden ir. C. F. Lely, tot voor kort adjunct directeur van openbare wer ken te Breda. Met ingang van 1 oktober was hij benoemd tot directeur van openbare werken in Eindhoven, waar hij mede-directeur zou worden van ir. A. W. A. van Velzen, die op 1 september 1960 de dienst met pensioen gaat ver laten. Ir. Lely zou maandag a.s. in Breda officieel afscheid nemen in De Beijerd. Niemand heeft kunnen vermoeden, dat het afscheid van deze uiterst bekwame hoofdambte naar eerder en onherroepelijk zou moeten geschieden. Ir. Lely is maar een paar uur ziek geweest. Hij nam enige tijd vakantie in zijn nieuwe woning te Eindhoven, al vorens de volgende week zijn functie te aanvaarden. Gistermor gen voelde hij zich na het ontbijt wat onwel, zodanig dat een dokter werd ontboden, die medicijnen voorschreef. Na enkele uren ech ter overleed ir. Lely. Wereldnaam Ir. Lely, gehuwd en drie kinderen, stamde uit een geslacht met we reldfaam. Hij was op 17 april 1921 t» Zutphen geboren. Zfjn groot vader maakte plannen voor het droogmalen van de Zuiderzee en was bovendien een voortreffelijk staatsman, De vader van de thans overledene had een groot aandeel in de aanleg van de Twente kanalen en hij was eveneens be last met de voorbereidingen van de Maaskanalisatie. Ir. C. Lely be haalde, gehinderd door de oorlogs jaren. zijn titel in 1946. Vanaf 1 januari 1947 was hij, met onder breking voor zijn diensttijd, bij rijkswaterstaat werkzaam.'- In mei 1953 benoemde Breda hem tot adjunct-directeur van openbare werken, welke functie hij volgende week dus voor die van directeur te Eindhoven zou gaan verwisse len. bestuur bracht spr. tenslotte zijn ge lukwensen over. Hierna kregen allen gelegenheid het gebouw, voor zover het gereed is, te bezichtigen. Deinrichting De gebroeders Mollet uit Hans- weert, die de bouw moeten uitvoeren, zullen met voortvarendheid het werk tot zijn einde gaan brengen. Volgens het door architect C. Evers uit Ros malen ontworpen plan, krijgt het ge bouw een lengte van 24 en een breed te van 13,5 meter. Behalve een zaal tje met toneel en kleedkamers, komt er een speelzaal voor de jongens en ruimte voor de bibliotheek. In de eta ge, die niet over het hele gebouw loopt, zal de missie-naaiclub en het jeugdwerk voor meisjes onderdak vinden, terwijl in het souterrain ook nog een clublokaal wordt ingericht. Vermoedelijk zal het werk in janu ari van het volgend jaar kunnen wor den opgeleverd. Het is druk in het Zeeuwse land. Overal ziet men in deze dagen bij een tocht door Zeeland de mensen bezig op het land en meestal is dat op het ogenblik met het rooien van aardappelen. Honderden handen vinden werk met het aardappelen rapen, een kar wei dat prettig is en goed gaat als het droog en zonnig weer is maar dat minder aangenaam is als het re gent en koud is. Er worden nog veel aardappelen met de hand geraapt in Zeeland. Vooral op de kleinere bedrijven geeft men nog de voorkeur aan deze ma nier van oogsten. Op de grote be drijven, en met name is dat het geval op Noord-Beveland, komen steeds meer zakkenrooiers in actie om de aardappeloogst binnen te halen. Hier zijn geen handen meer nodig om de aardappelen in de zak te krij gen. Als het droog weer is, kunnen hiermede beste reslutaten worden bereikt. Het was dit jaar gedurende een lange periode van de aardappel oogst droog weer en daarom is men over het algemeen zeer goed tevre den over de zakkenrooiers. In voor gaande jaren kon het wel voorkomen dat de op deze manier gerooide aard appelen dik onder de grond zaten. Nu is hiervan geen sprake. Het valt wel op dat er over het algemeen op Noord-Beveland meer wordt gewerkt met de zakkenrooier dan op Zuid-Beveland. Overal in de provincie is er echter 'n toenemend "gebruik te constateren van dit hulp middel bij de oogst. De opbrengst der aardappelen is wat kilo's betreft over het algemeen in Zeeland dit jaar goed te noemen. Het aantal knollen dat door de phytophthora-zwam is aangetast is gering. De aardappelen komen bijna overal zeer goed in de hoop en het verschil met 1957 is wel bijzonder groot, want toen was het voortdurend een misère zowel wat betreft de op brengst als de kwaliteit van de aard appelen die in de hoop kwamen. Op verschillende bedrijven worden de aardappelen direct na het rooien behandeld met 'n conserveringsmid del om hierdoor het voortijdig kiemen in het voorjaar tegen te gaan. De handel in aardappelen heeft op het ogenblik nog niet veel om het lijf. Er worden weliswaar reeds bint jes voor export verkocht voor prijzen welke liggen tussen 9 en 10 cent per kg., maar van een grote omvang van de aardappelhandel is nog geen spra ke. Overigens is dat een verschijn sel dat zich altijd omstreeks deze tijd voordoet. Wel worden er soms be hoorlijke quantums aardappelen zgn. op "speculatie" verkocht. Het duurt meestal wel tot november-december voor de aardappelhandel goed op gang komt. Naar aanleiding van 't bericht over de provinciale ploegwedstrijd in de Wilhelminapolder, waarin ook werd meegedeeld, dat de kath. Jonge boe- ren-organisatie en de kath. Landar- beidersbond niet meedoen, verzocht men ons het volgende mee te delen: Het zich afzijdig houden van deze wedstrijd spruit voort uit de omstan digheid, dat de regelingscommissie gezwicht is voor de aandrang van bepaalde zijde om ook ongeorgani seerde werknemers aan deze wed strijd te laten deelnemen. De katho lieke organisaties hebben daar direct bezwaar tegen gemaakt, doch zonder succes. Het is ook niet zo dat hun leden teleurgesteld zijn over het door beide besturen genoemde besluit. Ze staan daar allen achter. De Sovjet-Unie heeft Engeland ge waarschuwd, dat het steunen van een Amerikaanse aanval op China impli ceert, dat tegen Engeland dezelfde vergeldingsmaatregelen zullen wor den genomen als tegen de Verenigde Staten. (Advertentie) BBSSK (Advertentie) Toen ik ^jjladshmC King Size Virginia sigaretten voor het eerst probeerde, werd ik spoedig overtuigd van hun uitmuntende (sublieme) kwaliteit, en bovendien hun zacht, voldoening schenkend, heerlijk aroma. Echt, ze zijn onvergelijkelijk. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt. Op de vergadering van het dage lijks bestuur der Z. L. M. werd een en ander gezegd over de steun, wel ke afgekondigd is voor de vlasver- werkende industrie, ter bevordering van de werkgelegenheid. De teler krijgt bonnen per ha, die hij aan de koper moet afgeven. De gemid delde opbrengst is geschat op 8000 ha. Deze bonnen verliezen hun waar de bij de export van het vlas. Voor opgesteld werd dat de getroffen re geling uitblinkt door eenvoud en praktisch geen extra kosten met zich meebrengt. Het wordt echter niet juist geacht dat de transacties, die tot stand zijn gekomen voordat deze regeling bekend werd gemaakt, onder deze regeling vallen, waardoor voor al Belgische kopers, die per ha heb ben gekocht, de dupe zijn wanneer de opbrengst van het gekochte per ceel meer dan 8.000 per ha bedraagt. Op dit punt is meer dan eens ge wezen, maar het Departement is niet bereid de regeling te veranderen, voornamelijk om der wille van de eenvoud van de regeling. De vooruit zichten voor de afzet van de vlas oogst 1958 zijn iets gunstiger gewor den. De prijs van het lijnzaad is ge stegen. Van de Franse vlasoogst is een flink gedeelte verloren gegaan. In dit verband is ook van belang dat de Belgische regering naast maat regelen om de teler te steunen (2000 B. frs. per ha) thans ook een steun maatregel voor de vlasindustrie in het leven heeft geroepen (10.600 B. frs. per arbeider). Brouwgerst Er is reeds een aantal weken ge leden een bespreking geweest tussen vertegenwoordigers van de landbouw, de coöperaties en de brouwerijen, over de aankoop en de prijs van de in het binnenland geteelde brouw gerst. Zulks mede in verband met het feit dat de brouwers verleden jaar van de Overheid gedaan hebben gekregen dat brouwgerst tegen een sterk verlaagde monopolieheffing kon worden ingevoerd. Het op deze be spreking gedane aanbod van de kant van de landbouw en de coöperaties is toen niet geaccepteerd.Inmiddels liep de prijs van de Europese brouwgerst op. Onder leiding van de directeur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft inmid dels een nieuwe bespreking plaats ge vonden. Hier is na moeizaam onder handelen uit de bus gekomen dat de prijs, waarvoor de binnenlandse brouwgerst zal worden afgenomen, 30 zou bedragen eri 1,50 premies. Tevens is overeengekomen, dat ook over de afname van de oogst van het volgend jaar onderhandeld zal worden. Tenslotte is men akkoord ge gaan met een eventuele verminde ring van de exportrestituties,wanneer de prijs dat nodig maakt. Het be stuur acht deze regeling vooral ook met het oog op de toekomst van groot belang, daar immers de teler van brouwgerst thans in ieder ge val een redelijke prijs voor zijn pro- dukt kan maken, terwijl toch een quantum voor de export beschikbaar blijft zodat dus de opgebouwde po sitie op de buitenlandse markt be houden kon blijven. Minimumprijs voor aardappelen De minister heeft opnieuw een mi nimumprijsregeling voor consumptie aardappelen ingesteld Hoewel het Landbouwschap verzocht had de prijs vast te stellen op 3/4 van de kost prijs heeft de Minister dit op 2/3 gedaan. Inmiddels is de termijnmarkt voor exportmogelijkheden te komen, waar bij vooral aan Engeland gedacht wordt. In West-Europa zijn bepaald min der aardappelen dan verleden jaar, maar men dient steeds te bedenken, dat er altijd een behoorlijke bumper- voorraad aanwezig is. De instelling van de termijnmarkt lijkt voorlopig een goed iets geweest te zijn. Verschillen van kostprijsberekening De minister heeft in zijn Memorie van toelichting medegedeeld, dat hij van plan is de prijzen voor oogst 1959 voor 15 oktober bekend te zul len maken. Er zijn nog besprekingen tussen de georganiseerde landbouw en de bewindsman gaande. Verschil van mening heerst er over enkele uitgangspunten voor de kostprijsbe rekening. Een eerste belangrijk ver schilpunt zit in de renteberekening van het eigen kapitaal, dat de boer in zijn bedrijf heeft. De minister wil het rentepercentage naar het oordeel van de georganiseerde landbouw te laag vaststellen. Een tweede verschil punt is te vinden in het voorstel van de minister om de kostprijzen te be rekenen naar de uitkomsten van ge specialiseerde bedrijven. Voor een dergelijk voorstel voelt de georgani seerde landbouw niets, daar een juist beeld van de werkelijke kosten dan zeker niet verkregen kan worden. De voorcalculaties van de kostprijzen voor de suikerbieten vertonen op- opnieuw grote verschillen in kostprijs welke lopen van 44,80 voor het zuidwestelijk zeekleigebied tot f 66.70 voor het Oldambt. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap wil derhalve opnieuw de vraag on der 't oog zien of 'n prijsdifferentia tie voor oogst 1959 nodig is. Gezien echter de totale uitkomsten van de bedrijven in het zuidwesten, welke aanzienlijk lager liggen dan elders, zal, volgens de mening van het be stuur, iedere poging tot het weder invoeren van een twee-prijzenstelsel fel bestreden dienen te worden. Besloten wordt dit moeilijke vraag stuk ter sprake te brengen in een vergadering met de andere in Zee land werkende organisaties. Hier toe zullen vertegenwoordigers van de Kringen der Z. L. M. in Zeeuwsch-Vlaanderen deze besprekin gen bijwonen. (Van onze speciale verslaggever) De zendstations van Rilland- B^th, Sluis en Schipluiden, die een belangrijke rol gaan spelen bij uitvoering van het Delta plan, zijn gereed gekomen en worden op dit ogenblik „getest". Enkele honderden meters buiten het dorp Rilland kreeg het hoofd zendstation van de rijkswaterstaat een plaats. In Sluis en Schipluiden verre zen de bijstations. Welke rol gaan deze stations bij de uitvoering van het Deltaplan spelen? Wanneer straks door de technici van rijkswaterstaat stroomsnelheden wor den gemeten op de Oosterschelde en precies de positie moet worden be paald van het bootje, dat de tech nicus aan boord heeft, is het inscha kelen van enkele knoppen voldoende om deze positie nauwkeurig te kun nen bepalen. Het station van Rilland-Bath (de master-zender) zendt gedurende de gehele dag een signaal uit, dat in een bepaalde sterkte het bewuste bootje op de Westerschelde bereikt. Even eens wordt de gehele dag een signaal uitgezonden door de zender van Sluis (slavezender), dat op het bootje eveneens in een bepaalde sterkte toe komt. Doordat de sterkte van het ge luid kan worden afgelezen van aan boord aanwezige „klokken" kan hoogst nauwkeurig de afstand worden bepaald, waarop de technicus van de respectievelijke zenders verwijderd zit. De positie van het bootje kan dus nauwkeurig worden geregistreerd met behulp van speciale kaarten. „Ik geloof, dat hiermee, uit het technische jargon vertaald, de bedoe ling van deze zenders voldoende is weergegeven", vertelde de heer S. Breure. de bediener van de zeer in gewikkelde apparatuur in Rilland- Bath. De heer S. Breure gaf slechts een enkel facet weer van de mogelijkhe den. Als in de toekomst de bootjes van rijkswaterstaat met ontvangers zijn uitgerust (men is daarmee druk aan de gang) zal men op de zee-ar- men eft in de rivieren varende, steeds het voorjaar opgelopen. Er schijnen zijn positie kunnen bepalen. Vooral is dit ook belangrijk in de mistige pe rioden. Om het gehele Deltagebied te künnen bestrijken dienden er 3 zen ders te worden gebouwd, die in „stervorm" een plaats kregen in de genoemde gemeenten. Een controle systeem (de slaves-zenders van Sluis en Schipluiden stemmen zich altijd af op de master-zender van Rilland- Bath) waarborgt, dat het bepalen van de positie steeds juist zal zijn. ^HERMAN Adams, de naaste me dewerker van president Eisen hower, heeft zijn ontslag genomen. Hij was in opspraak gekomen, om dat hij geschenken had aangenomen van een rijke fabrikant en hem ook wederkerig diensten zou hebben bewezen. Kilb, tot voor kort de_ naaste medewerker van Adenauer, nu hoge functionaris bij de Eura tom, zit in de gevangenis. Beschul diging: hij heeft zich door een auto- fabriek en door andere industriëlen laten omkopen. In al die beschuldigingen zit zeker ook een sterk politiek ele ment. De democraten in de V.S. hebben het geval-Adams aange grepen en ongetwijfeld ook aange dikt, om er profijt van te trekken voor hun partij. De tegenstanders van de CDU in West-Duitsland hebben Kilb met beschuldigingen achtervolgd, omdat ze daarmee hun oppositie konden dienen. Dit alles neemt niet weg, dat de zorgvuldigheid in het politieke leven hier en daar slijtages gaat vertonen. Er zijn landen, ver weg, waar cor ruptie als een normale zaak wordt beschouwd. In de Westerse demo cratieën heeft men in dit opzicht de morele standaard altijd hoog willen houden. Nu echter de be moeienissen van de overheid met het particuliere bedrijfsleven steeds intenser zijn geworden, stijgen ook de kansen om politici en ambtena ren zakelijk te beïnvloeden. De ver leidingen voor degenen, die de pu blieke zaak dienen, worden sterker. Daartegenover moet staan de sterk te van karakter, welke hieraan weerstand biedt en de verleiders beschaamt. De publieke controle is hierbij ook van de hoogste betekenis. Die kan helaas ook vervalst worden door politiek winstbejag. Doch als men dat er aftrekt, blijft er iets zeer waardevols over, dat in een gezonde democratie niet gemist kan worden. J7R heeft zich te Caïro een „vrije" Algerijnse regering gevormd. Die regering vraagt erkenning als wettig bewind bij alle andere lan den. Maar tegelijkertijd neemt die „regering" de verantwoordelijkheid op zich voor een reeks van gemene moorden en sabotagedaden. Men senlevens tellen niet voor haar. Niet-aanhangers onder de Algerij nen worden met een gruwelijke dood bedreigd, als ze toch niet mee doen aan dit moorden en vernielen. Toch neemt president Nasser dit stel onder zijn hoede en bescher ming. Toch zijn er al verscheidene landen, die hun erkenning hebben gegeven. Men kan lang en breed redeneren over het recht van de Algerijnen op hun onafhankelijk heid. Men kan er ook glad vóór zijn, dat ze die nu moeten krijgen. Maar een gezelschap, dat bandi tisme van de ergste soort organi seert, mag men dan toch niet als exponent van een gezond nationa lisme beschouwen. De bediener van de zendapparatuur behoeft eigenlijk niets anders te doen dan het aflezen van een reeks getallen op de respectievelijke klok ken. Gebeurt dit nauwkeurig dan kan er niets fout lopen in het zen dersysteem. De heer S. Breure, tot voor kort een kleine landbouwer in RiUand-Bath, bedient het station. „Het is heel eenvoudig", zei hij. De politieke partijen van de Faroer hebben verklaard, dat zij een Brits compromisvoorstel van zes mijl voor de visserijgrens van de Faroer niet kunnen aanvaarden.

de Stem | 1958 | | pagina 3