Walcheren Zuid-Beveland Bevelands ziekenfonds viert zesde lustrum Eer P CAVA SEUL Zeeuwsch-Vlaanderen Rapport van Stichting Zeeland over Noord-Beveland Het Venus- kruid Sobe Ir. C. Eind! Dagblad De Stem Chefarine ,4 Donderdag A pracht van 'n dag om de melkfles om te spoelen! en De kerken in - het Zeeuwse rampgebied Ruilverkaveling Eede officieel een feit Geen achtergebleven gebied Een zittend leven? 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 MIDDELBURG Overdracht voorzitterschap Raad van Arbeid VLISSINGEN Raadsvoorstellen Boulevardverzwaring Brand door kortsluiting „De Schelde" scheidt opslag plaatsen af D-DAY BOND ZONDER NAAM Kath. onderwijzers vergaderen te Goes GOES Uitbouw telefooncentrale OOSTBURG TERNEUZEN geeft U een goed figuur VROOM DREESMANN TENTOONSTELLING TE OOSTBURG „De meester en zijn leerlingen" Hoogwaterstanden BETER EN SNELLER Het begon in een huiskamer/cast ONDER DE STOOKOLIE AGENDA Vandaag Morgen Pas bene directei Op oktober a.s. zal het voorzitter schap van de Raad van Arbeid aan de nieuwe voorzitter worden over gedragen. De overdracht zal plaats hebben in de concert-gehoorzaal om 11 uur. gemeente vlissingen Sluiting bureau van de burgerlijke stand op zaterdag 27 september 1958 na 11 uur. Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken nis dat het bureau van de burgerlijke stand op zaterdag 27 september 1958 na 11 uur voor het publiek gesloten zal zijn. Vlissingen, 23 september 1958. B. en w. verzoeken de raad om hun college een krediet te verstrekken van 1100 gulden voor het treffen van enkele voorzieningen aan de voorma lige noodslachtplaats aan het Boter- plein. Dit bedrag zou nodig zijn om zodanige veranderingen aan te bren gen, dat een deel van het gebouwtje aan een particulier kan worden ver huurd en een ander deel meer ge schikt kan worden gemaakt voor de uitgifte van vlees van noodslachtin- gen. Voorgesteld wordt om aan de heer J. Post eervol ontslag te verlenen als lid van het bestuur der Zeeuwse Vis- serijschool en in zijn plaats te benoe men de heer Ch, J. Gillissen Ver- schage. Ter voorziening in de vacature Post in het bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land stelt het college voojaan te be velen: 1. de heer Ch. J. Gillissen Verschage en 2. de heer W. Poppe- Er dient ook een lid in het alge meen bestuur der stichting Internaat De Ruyterschool te worden benoemd. Op de voordracht staan: ir. A. de Vos, hoofdingenieur bij de K.M.S. en de heer C. ter Poorten, directeur Ne,- derlands Loodswezen. De aanbeveling voor de benoeming van een lid in het college van regen ten en regentessen over het gasthuis luidt tenslotte: 1. de heer E. de Pries ter en 2. de heer J. J. Kempe. Het eerste deel van de boulevard verzwaring te Vlissingen het leg gen van een 40 meter brede zware waterkerende dijk aan de voet der boulevardmuur is thans zover ge reed, dat binnen korte tijd de ople vering zal plaats vinden. Het asfalt- lichaam wordt thans nog voorzien van een "afsluitlaag". Inmiddels is men begonnen, nu de zware vracht auto's niet meer in dergelijke grote (Advertentie) aantallen als voorheen gebruikt moe ten worden voor dit werk, met het weer in orde brengen van de bestra ting en de tröttoirs, die door deze werkzaamheden bijzonder veel te ver duren kregen. In een woning aan de Spuistraat, bewoond door het gezin S. trad woens dagmorgen begin van brand op,'door dat in het snoer van de elektrische wasmachine kortsluiting ontstond. Door de hitte smolt een zich in de omgeving bevindend oud loden gas pijpje, waarna het uitstromend gas vlam vatte. De bewoners slaagden erin het vuur tijdig te doven zodat de schade beperkt kon blijven. Zij wordt door verzekering gedekt. De brandweer en de PZEM stellen een nader onderzoek in naar de oor zaak. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen is thans bezig haar op slagterreinen, die aan de openbare weg grenzen, aan het oog te onttrek ken door esthetisch verantwoorde af scheidingen. Aan de Koningsweg en Singel werd een betonnen afscheiding opgetrokken en thans is men bezig met het metselen van een muur, die het opslagterrein op 't Eiland, naast de afbouwloodsen aan het oog moet onttrekken. Het wordt een fraaie bak stenen muur, een honderdtal meters lang. (Advertentie) Zondag 28 september houdt de Bond Zonder Naam zijn jaarlijkse D-Day voor de promotoren en pro- motrices in het gehele land. In tegen stelling met andere jaren wordt dit maal de D-Day gevierd in negen za len in Nederland, die onderling door de PTT verbonden zijn. Pater W. Loop S. M. M. zal een nieuwe actie lanceren als voortzet ting op de actie "Het Onze Vader voor alle mensen." De bijeenkomsten worden opgeluisterd door bekende ar tiesten, die optreden (in de Revue Zonder Naam. D-D&y-plaatsen zijn o.a. de Prins i Z.1JH u.a, uc van Oranje in Goes en het Casino mm van in Den Bosch. De algemene ledenvergadering van de kath. onderwijzersbond wordt op 11 oktober te Goes gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer A. de Boo uit Kwadendam- me een lezing houden over de her vorming op Zuid-Beveland en later vertelt hij nog een en ander uit de ongeschreven geschiedenis van Z. Beveland. In de midlagbijeenkomst zal ir. G. Pieterse uit Vlissingen een kleuren- Moskou draaien. Na maandenlang werken is een groot karwei aan de telefooncentrale stevig gevorderd. Op de noordwestelijke vleugel is door de aannemer A. de Bruyne al hier een verdieping geplaatst met een grondoppervlak van 190 vierkante meter. Het merkwaardige bij deze verbouwing was, dat de oude kap constructie intact moest blijven. De aannemer slaagde erin om het dak heelhuids op de begane grond te plaatsen en nadat de nieuwe verdie ping gemetseld was, het gehele ge val daar weer bovenop te plaatsen. Een andere moeilijkheid was dat gemetseld moest worden met hetzelf de model gele steen, welke steen niet Leuke bal bij Qa-Va-Seul Een flinke doos wrijfwas met silicone voor een heerlijk glanzende woning plus een aardige bal vopr Uw kind! Tijdelijk samen 77 ct. rectificatie Abusievelijk werd in ons blad ge meld dat op 7*n 8 oktober een mode show zal worden gehouden in „De Eenhoorn" onder auspiciën van de winkeliersver. Oostburg. Deze show wordt echter georganiseerd door de fa. P.A. v.d. Plas. door tegenligger verblind Nabij de Oudelandseweg maakte de heer J.H. met zijn echtgenote des avonds een wandeling. Achterop kwam per bromfiets de heer C.l.H. met als duopassagiere zijn vrouw. De bestuurder van de bromfiets werd „DULCO" BUSTEHOUDER prachtige kwaliteit poplin met lange maagband, voorpand versterkt met baleintjes, voorsluiting, hoog opge knipte rug. Maten 36 t/m 46O»*» ZbÜLCÖ" KORSET zeer zware kwaliteit coutil, veter in de rug 3 royale elastieken inzetsels, zijsluiting. 1/145 Solide jarretelles Idem in wit broché 16.25 „DULCO" BUSTEHOUDER „Bertina". Kort jeugd model, geheel doorgestikte cup, elas tiek tussenzetsel, mooie zware kwaliteit satijn, verstel- bare schouderbandjes „DULCO" STEP-IN zware kwaliteit „dubbelreks" elastiek, bijzonder goede pas vorm 4 jarretelles. Uw figuur-verbeterende A*fC step-in*f I BREDA - BERGEN OP ZOOM Ongetwijfeld herinnert men zich, dat in dit voorjaar één van de jeug dige ingezetenen van Oostburg, Jac ques van Hee, leerling van de open bare lagere school, met een door hem ingezonden tekening, een grote zilve ren medaille verwierf in een compe titie, georganiseerd door de Japanse Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 Tel 102 RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes Westsingel 98, Tel 2236 RayonredacteurN Karhof Redacteur voor WalcherenJAInas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen" t 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15 By plaatsing ook in de Brabantse oplage resp f 1.50 en u.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewyzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. regering voor de jeugd over de gehele wereld, onder het motief „moeder". Wel een bijzondere prestatie van Sjaak, als men weet, dat er in geheel Nederland slechts vijf prijzen vielen! Sjaak heeft natuurlijk een bijzon dere aanleg, maar hij kon die ont plooien dank zij de leiding van zijn onderwijzer de heer Kooger, zelf een verdienstelijk tekenaar-schilder, die zijn kunnen en kennis op een buiten gewone wijze op zijn leerlingen weet over te dragen. Deze gebeurtenis is voor het be stuur van de Plaatselijke Gemeen schap Oostburg aanleiding geweest om te besluiten een tentoonstelling te organiseren van het werk van meester Kooger èn van zijn leerlin gen, onder het motto „De meester en zijn leerlingen", waar men dus zowel het schilder- en tekenwerk van de heer Kooger zelf kan zien, alsook van dat van „zijn" kinderen. De tentoonstelling zal gehouden worden in de burgerzaal van het ge meentehuis, en wel van 1 tot en met 11 oktober a.s. De opening geschiedt op 1 oktober a.s. om 16 uur, waar de bekende schilder Louis Heymans uit Middelburg, dan een inleiding over deze expositie zal houden. Morgen, vrijdag 26 september gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 2.09 en 14.18 uur, te Ter- neuzen om 1.34 en 13.47 uur en te Vlissingen om 1.08 en 13.17 uur. verblind door een tegenligger en kwam daardoor in botsing met de wandelaars. Zowel de berijders van de bromfiets als de wandelaars kwa men te vallen. Aan de heer C.L.H. en zijn echtgenote moest dokter P. Nijsten medische hulp verlenen. aanrijding met hond Toen P. met zijn bromfiets van de 'westelyke buitenhaven naar de ver bindingsweg tussen de brug van de middensluis en de brug van het wan- delhoofd reed, stak de jachthond van de heer P. plotseling de weg over. De bromfietser kon de hond niet meer ontwyken. Hij kwam te vallen en liep verwondngen op aan armen en benen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. auto in de sloot Een auto van de technische dienst der P.T.T. reed langs de Hoge dijk richting Baandijk en kwam, daar de 'chauffeur een beetje te veel naar links reed in de zachte berm terecht en kantelde in de sloot. De chauf feur en enkele werklieden konden door het vrü zijnde rechter portier de wagen verlaten. Met een kraan wagen van de garage Visser werd de wagen in de loop van de namiddag uit de sloot gevist. succes op hondenshow By de jaarlijkse „Hofstadshow" te Den Haag, een van de grootste hon dententoonstellingen van Nederland, waaraan meer dan 900 rashonden deelnamen, werd de rode teef Pep talk of Pelynt van de heer J. van Dixhoorn als le geplaatst waardoor zij de kampioenschapsprijs behaalde in de Cocker Spanielklasse. De zwar te teef Cockerdomo's Florida werd als zeer goed geklasseerd. Ook de zwarte reu van dhr M. Vroegop werd op deze tentoonstelling als zeer goed genoteerd. botsing tussen twee auto's Een bestelauto uit Sas van Gent, bestuurd door A.G.S., reed over de Oudelandseweg en sloeg aan St. An- napolder links af om in de richting Zaamslag te rijden. Doordat de be stuurder de bocht te ruim nam en door het zonlicht werd verblind, zo als hy verklaarde, kwam hij in bot sing met een tegenligger met aan hangwagen, bestuurd door F.J. de R. uit Vogelwaarde. Beide auto's wer den flink beschadigd. Waterlandkerkje polio-inenting Donderdag 2 oktober zullen de kin deren, geboren in 1950 en 1951, de eerste injectie krijgen van de inen ting tegen polio. Hiervoor komen 'n dertigtal kinderen in aanmerking. De inenting zal geschieden door de gemeente-arts, de heer A.E. Lievens, in de O.L. School alhier. Westdorpe nieuw pompstation Aan het parkeerterrein op het dorp heeft -men een nieuw pompstation geplaatst. Er zijn twee benzinepom pen geplaatst, terwijl de oude pomp welke op het trottoir stond, is ver dwenen. kermis A.s. zondag wordt weer de jaar lijkse kermis gehouden in de wqk Zwartehoek. In de verschillende cafés bestaat dan weer de gelegen heid tot kaarten, gaaibollen en der gelijke. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpl ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doel werkelijk wonderen) legen piinen en griep Geschikt voor de gevoeligste maog, •rent dte wordt bescherad door bet bestanddeel (JmIuoi. meer in omloop was en dus speciaal gebakken moest worden. Ook hierin is de aannemer geslaagd, zodat met het minste onderscheid is te bespeu ren. Thans is men binnen het gebouw bezig met de afwerking, welke tegen het eind van het jaar gereed komt. Daarna komt de technische dienst van de P. T. T in actie voor het plaatsen van de apparhtuui. Momen teel is deze apparatuur berekend op tweeduizend aansluitingen voor het rayon Goes, wat veel te weinig is. zodat er een hele wachtlijst is ont staan. Het ligt in de bedoeling om de apparatuur met vijftig procent uit te breiden, zodat men in de toekomst drieduizend aansluitingen tot zqn be schikking heeft. 's-H eer enhoek ADELBERTBIJEENKOMST AFGELAST Het had in de bedoeling van de St.-Adelbertusvereniging op de eilan den gelegen om hedenavond in de Jeugdhoeve alhier op een enigszins feestelijke wijze het winterseizoen te openen, o.m. met medewerking van "Kasporgo" uit Goes. Daar de animo echter niet voldoen de bleek is de bijeenkomst afgelast. Kruiningen FEDERATIE VOOR V.V.H. Alhier is een plaatselijke federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver. lening (V.V.H.l gevormd. In de fede ratie zyn de plaatselijke vrouwenver enigingen vertegenwoordigd. Het be stuur Destaat uit de volgende dames: C.A. Schipper-Noordhoek, presidente; J. Sonke-Klos, vice-presidente; J. Minnaard-Kole, secretaresse; J. As- selman-van Hove, penningmeesteres- se; A. Baarens-van Aalst, D.C. Blok- Wondergem, C. Koolstra-Steketee, A. Ligthart Schenk-van Zijtveld, F. v.d. Peijl-Grootjans, C. Vernimmen- Verstraeten, M. Vogelaar-de Zeeuw. De V.V.H. zal trachten te bereiken dat tal van objecten door de geza menlijke vrouwenverenigingen wor den verzorgd. Zo is er byvoorbeeld een taak op het gebied van de be jaardenzorg, medewerking aan nood zakelijk te houden belangrijke col lecten, aan de sociale dienst Bescher- rr ing Bevolking, hulp bij natuurram pen enz. Dit werk, dat kan geschieden op verzoek van de overheid, semi-over- heid of particulieren blyft altijd op vrijwillige basis met behoud uiter aard van de zelfstandigheid van de deelnemende verenigingen. Aan de federatie is verzocht de jaarlijkse Zeeuwse collecte van 29 september tot en met 5 oktober a.s. te verzorgen. De opbrengst dezer collecte is dit maal voornamelijk bestemd voor de zorg voor jonge polio-patiënten en spastische kinderen. Men wil in de eerste plaats voor de in inrichtingen verblijvende kin deren speelgoed en toestellen kopen, die voor hun genezing belangrijk kunnen zijn en die vaak zo duur zijn dat de inrichtingen er vaak niet aan toe komen ze aan te schaffen. Gaarne besloot de plaatselqke fe deratie aan de collecte volle mede werking te verlenen. Het is dertig jaar geleden, dat de doktoren Planteijdt, Looyen en Griep, de eerste besprekingen hielden te Goes over de oprichting van een ziekenfonds voor de beide Bevelanden, ten bate der kleine lieden en ter vervanging van de z.g. doktersfondsen, die om verschillende rede nen nooit populair zijn geweest. Er was behalve pioniersgeest, ook moed voor nodig om aan een der gelijke onderneming te beginnen, maar de initiatiefnemers deinsden daar niet voor terug en legden steen voor steen de basis, die, naar later bleek, hecht en sterk was. Uiterst sober is men begonnen. Men wist in de heer J. Meijers thans ad- ministrateui van het fonds iemand te vinden, die bereid was, ?ün vrije avonduren te besteden voor het fonds. Met ingang van 1 december 1928 werd hij aangeworven voor de kapitale ver goeding van 30 gulden per maand. Alle bescheiden en paperassen kon den toen nog geborgen worden in een bescheiden hoekje van een huiskamer- kast. Vyt jaai tang neeft hij deze avond lijke werkzaamheden verricht in zijn woning aan de Jacoba van Beieren- straat, daarna andermaal vijf jaar in zijn hun aan de Piccardtstraat Eind april 1938 betrok het fonds een eigen kantoor (tevens woonhuis van de heer Meijers aan de Vosmaerstraat 2, d.w.z. één kamer daarvan werd als kantoor ingericht en er kwam toen overdag een administratieve hulp in de persoon van de heer J. Zuidijk, terwijl de heer Meijers overdag nog andere werkzaamheden verrichtte. Het was eertijds in verband met de nog vpj geringe omvang van het fonds en de benarde tijdsomstandigheden nog niet mogelijk een volledige kracht aan te stellen en hem een vaste positie te verzekeren. Met premieverhoging moest men namehjk uiterst voorzichtig zijn. Men zag erg op tegen een verhoging der premie met een paar cent op het reeds lang gehandhaafde tarief van f 0,20 voor het platteland en f 0,25 voor Goes. Enorme groei na 1941 Door de invoering van de verplichte verzekering in 1941 nam het aantal verzekerden geweldig toe, Waardoor een tweede kamer in het huis van de heer Meijers in beslag genomen moest worden. Na de bevrijding, half 1945, wist het for.ds beslag te leggen op een oud pand aan de Singelstraat te Goes, eigendom van het Burgerlijk Armbestuur, waar in het, tot voor enkele maanden, ver bleef. Door uitbreiding der verstrekkingen, vooral na 1947 toen de rechten der vrywillig verzekerden gelijk werden gesteld met die der verplicht verze kerden, onderging de administratie een sterkuitbreiding en moesten en kele nieuwe personeelsleden worden aangesteld. Hierdoor werd aldra op nieuw behoefte gevoeld aan een gro tere en betere ruimte, maar deze was niet zo maar te krijgen. Bij de viering van hpt 25-jarig bestaan op 23 januari 1954 werd bereids gewag gemaakt van bouwplannen. Op 2 juli 1954 besloot het bestuur een drietal bekende Zeeuwse architec ten uit te nodigen tot het maken van een schets-ontwerp. Een half jaar la ter, op 20 januari 1955, werd over de ingediende schets-ontwerpen advies uitgebracht door ir. Schelling uit Utrecht, die de inzending van ir. 't Hooft als de meest geschikte kwalifi ceerde. Hierop werd aan ir. 't Hooft opdracht gegeven het schets-ontwerp verder uit te werken. Toen het definitief plan met bestek en begroting in september 1955 ter tafel kwam, dorst het bestuur dit zo alleszins aantrekkelijk project toch niet te doen uitvoeren vanwege de hieraan verbonden kosten. Alstoen werd aan de heer 't Hooft opdracht gegeven een goedkoper plan te conci piëren. Dit grondig gewijzigd en sterk ver eenvoudigd schetsplan werd twee maanden later ingezonden en door het bestuur in principe goedgekeurd. Toen in januari 1956 dit tweede plan geheel was uitgewerkt en akkoord be vonden, was helaas inmiddels de be ruchte bouwstop afgekomen en konden de stukken als het ware voor onbe paalde tijd en dat is doorgaans lang in de „yskast" worden opge borgen. Toch kor. de voorzitter, mr. Wolf, op de algemene vergadering van 15 januari 1957 een optimistisch geluid doen horen doo; een voortreffelijk sa menspel van architect en enkele per sonen of instanties en hierbij denk ik inzonderheid aan de directeur van wederopbouw en volksnüverheid, de heer Clerum, doch ook aan het ge meentebestuur van Goes en het Bur gerlijk Armbestuur de ongedachte kans op verwezenlijking groot leek. Eindelijk nieuw gebouw Op 8 juli 1957 kon eindelyk de aan besteding plaats vinden en in novem ber heeft dokter Griep, de enig over levende der oprichters, de eerste steen gelegd van het gebouw aan de Bea- trixlaan dat onlangs betrokken is. Hoe het fonds groeide, is met enkele cijfers te illustreren. Het eerste jaar had men maar 2483 verzekerden, die uit de oude doktersfondsen waren overgekomen er. thans heeft men er circa 47.001^ of 70 procent der bevol king op de Bevelanden en de omzet kwam op bijkans twee en een half miljoen gulden. Begonnen met een hulpkracht in de avonduren, heeft het fonds thans, be halve de directeur, tien man kantoor personeel ën dertien boden. Restauratie en nieuwbouw Het rampenfonds is zo goed als met zijn taak in de getroffen gebie den gereed gekomen. Alleen de com missie voor de restauratie en her bouw van kerken en kerkeiyke ge bouwen is nog actief. Zo staan in Zeeland nog op stapel de restauraties van de hervormde kerk in Sirjansland op Schouwen; van de gereformeerde en hervormde kerk in Zierikzee en van de her vormde kerken in Noordgouwe en Ouwerkerk. De gereformeerde kerk in Geersdijk wordt nieuw gebouwd; een aanbouw heeft plaats aan de hervormde kerk in Noordwelle en bovendien wordt de kerktoren in Ouwerkerk hersteld. Voorts is tot voor kort besloten om de uit de 14e eeuw daterende kerk te Dreischor te restaureren, wat maar eventjes ruim één miljoen gaat kosten. Het rqk betaalt daar 90 pro cent van en de rest 122.000 gulden komt uit het Rampenfonds. Het bestuur van de gereformeerde kerk te Geersdijk heeft het orgel ge kocht van het protestantse paviljoen op de Expo. „Omdat het in de kerk echter r.og niet geplaatst kan worden, zal men het in bruikleen afstaan aan de kerk te Moerdijk. (Advertentie) (Advertentie) Dhr. G. P. Philipsen te Amsterdam schrijft ons: Kort geleden verspeelde ik tijdens een vlucht elf jonge duiven, waar van er na enkele dagen twee terug kwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was :k zeer gesteld en door mij werd alle mogelijke moeite gedaan om de stooko'.ie te verwijderen. Een bad van petroleum en een bad van spiri tus had alleen tot gevolg, dat ik de gehele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voor val kwam ik in gesprek met een Duitse duivenliefhebber aan wie ik o.a. mijn ervaring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde mij, dat hij in een sportblad gelezen had, dat stookolie gemakke- üjk te verwyderen was met .Pril", een synthetisch afwasmidde] van de Persilfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwasmiddel heb ik een sopje ge maakt van warm water, dat zo warm was, dat ik mijn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met mijn hand door het sop geslagen. Het resultaat was werkelyk ver bluffend. In het sop bleef een dikke brij achter; de duif heb ik met lauw warm water afgespoeld en thans vliegt hij wger volkomen n,ormaal. Ik neem aan, dat ook andere dui- venüefhebbers duiven in het hok krqgen met stookolie en, net zoals ik, niet weten wat zij moeten doen. Ongetwijfeld zal mijn ervaring hun van nut kunnen zijn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Neerlands Postduiven Orgaan. Ja, dat is Pril ten voeten uit. „Pril ontspant het water" kwam bij de ervaring van de Heer Philipsen wel duidelijk naar voren. Dat doet Pril ook in Uw afwaswater. Hoe vet Uw afwas ook mag zijn het vliegt eraf als U Pril gebruikt en alles wordt weer blinkend schoon. - Dir. P.) Op het gemeentehuis te- Aarden burg vond ten overstaan van de aan gewezen notaris het passeren der Ruilverkavelingsakte' plaats van de Ruilverkaveling Eede. Hierdoor is de ruilverkaveling Eede officieel een feit geworden en geldt deze akte als be wijs van eigendom voor de in het blok gelegen percelen. Bij het verlijden der akte waren o.m. aanwezig de rechter-commissa- ris der ruilverkaveling Eede mr. P. van Empel, president der arrondis sementsrechtbank te Middelburg, de landmeter-deskundige der ruilverka veling A.H. van der Most uit Mid delburg, de betreffende ingenieur van de cultuurtechnische dienst ir. G. Frieling uit Goes alsmede de vol tallige plaatselijke commissie, het college van b. en w. van Aardenburg en de gemeentesecretaris. Op deze bijeenkomst voerde mr. P. van Em pel het woord. Hij dankte speciaal de plaatselijke commissie voor het werk dat zij heeft volbracht, soms onder moeilijke omstandigheden en ook de overige medewerkers. Hij vond het verheugend dat het geheel zodanig kon worden geregeld, dat slechts in een paar gevallen de uit spraak van de rechter-commissaris In hoogste instantie nodig was. UI Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóór» erbij! Zal de uitvoering van het Drie- eilandenplan een geheel nieuwe toe komst openen voor Noord-Beveland? Een pas verschenen rapport van de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk over de hui dige sociale en economische struc tuur van het eiland, bedoeld als over zicht voor hen, die bemoeiingen heb ben met het maatschappelijke leven ter plaatse, laat op deze vraag als van zelf licht schijnen. Uit het rapport blijkt, dat het feit, dat Noord-Beveland een typisch agra risch gebied is, bovendien geschikt voor toepassing van moderne land- bouw-methoden, óók voor de toekom stige ontwikkeling de belangrijkste maatschappelijke factor is. En niet de opheffing van het geografisch iso lement. De bevolking voelt zich de in sociaal-cultureel opzicht geens zins geisoleerd. Spreek over Noord- Beveland niet als over een "achter gebleven gebied" want het zou als een belediging opgevat worden en het is dan ook een pertinente onjuistheid. Neen, hier liggen de problemen niet; zij worden in de eerste plaats ver oorzaakt door de eenzijdige agra rische beroepsstructuur. Het hoofd probleem wordt gevërmd door het wegtrekken van jongeren tussen 15 en 19 en vooral die tussen 20 en 29 jaar, waardoor de bevolking rela tief veroudert (met alle economische bezwaren daaraan verbonden) en het verenigingsleven geschaad wordt. In de landbouw is voor landarbeiders steeds minder plaats.Hierom en om dat het beroep van landarbeider door dezen laag aangeslagen wordt, zet ten de ouders hun kinderen er toe aan een ander (hoewel liefst geen indu strieel) beroep te kiezen, welk dan meestal niet op het eiland uitge voerd kan worden. Ook op andere mi gratie-motieven gaat het rapport in geloof s-motie ven, culturele motie ven, "zelfstandigheidsdrang", "te weinig vertier", "vrijheidsdrang", de stille wens bij vele meisjes elders eventueel een niet-Bevelander te zul len huwen enz.). Actief verenigingsleven Het is nu de vraag of de verbre king van het geografische isolement de tendens tot weg-trekken niet eer der zal versterken: de scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren en Zuid-Beveland worden beter bereik baar en dit werkt een niet-agrarische beroepskeuze verder in de hand; het pendelverkeer zal worden gestimu leerd en daarmee het op de duur gaan wonen in de plaats waar men werk gevonden heeft, enz. Industrie vestiging als gevolg van de land verbindingen wordt niet zonder meer verwacht. De toekomstige recreatie functie van het eiland zal ook niet aan zovelen werk kunnen verschaffen Overigens blijkt duidelyk uit het rapport, dat het sociale leven op Noord-Beveland zeker niet totaal ver schraald of dood is. Anders dan veel al wordt aangenomen is op het ei land sprake van een uitgebreid en actief verenigingsleven.Wellicht wordt dit mede in de hand gewerkt door dat grote sociale, godsdienstige en politieke spanningen op 't eiland ont breken en veelal ook ontbroken heb ben. De toekomst van het eiland is in geen enkel opzicht beslist somber te noemen, zeker niet bij de aanwe zigheid van een zoals in het rap port genoemd wordt vooruitstre vende boerenstand. Ook de midden stand betoont zich zo actief mogelijk. Samen met de landarbeidersbevol king is er sprake van een goed sa menhangend geheel. Het rapport, dat zeer uitvoerig is, werd samengesteld door de heer Q. Munters. Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen: slappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes» aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een/eigen heilzame werking en herstek de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. GOES Grand: De drie musketiers. MIDDELBURG Electro: Rose Ben\d, 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: Tramlijn be geerte. Luxor: Liefde sterft nooit, 14 j. Scheldekwartier 8 uur: Feestavond Schelde. HULST Stadhuis Tentoonstelling: Wie was Vincent van Gogh? GENT (België) Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De koopman van Venetië. HULST Stadhuis: Tentoonstelling: Wie was Vincent van Gogh? VLISSINGEN Gemeentehuis 2 uur: Raadsvergadering. 3.15 uur: gelegenheid tot afscheid njynen van gemeentesecre taris A. de Beyl. St. Vincentiusgebouw 8 uur: Ledenvergadering r.-k. vrou wengilde. Na afloop film over Rusland. TEPUG OP 5ATEI LIET tUNAÜ „Me posuit 24-9-'58" ston het hardstem hoeksteen die de ingang var chiehuis, bij c kapucijnen te „Me posuit' plaats't en de heer v. Be van het Ran: troffel gehan het zware ge Pater-gardiaan Rilland had i waaronder de pt lius uit Den Bosi se, architect C. mers verwelkom „Wie had", ze maanden geleder we nu reeds bij t zouden staan va Spreker schreef dewerking, inzor Berkel, die alle op geniale wijze dingen presteerc waren. Pater-gar gens burgemeesti man van initiatie honderd procent Veel lof zwaa aan de architect, doelmatig en sti wierp, om tenslr heid te betuigen architect, de hee de heren Mollet, werken tot zulke gen kwamen. Met grote verv de afbouw tegen nieuwe gebouw voor de parochie kunnen komen. Gu onmisbaar en om te brengen, ging de zegening van Nadat de heer (Advt In Eindhoven is een hartaanva van 37 jaar ov Lely, tot voor directeur van ken te Breda.i 1 oktober wa tot directeur werken in Ei hij mede-direci van ir. A. W. die op 1 septt dienst met per laten. Ir. Lely zou maant officieel afscheid Beijerd. Niemant vermoeden, dat deze uiterst bekwj naar eerder en c moeten geschiede maar een paar i "ij nam enige tij« nieuwe woning t vorens de volg; functie te aanva, gen voelde hij zi wat onwel, zodan; werd ontboden, voorschreef. Na Ier overleed ir. I Ir. Lely, gehuwd stamde uit een f Xaam- Hij waf 19 Zutphen gebo.

de Stem | 1958 | | pagina 2