ORANJE ZONDER Besprekingen te Warschau vastgelopen Amsterdam juichte Elf Migs Weer gevechten in Beiroet ABE EN KUYS Voor meer dan een ton METHYL-MOORDENAARS NU ACHTER SLOT EN GRENDEL Luchtslag bij Formosa Nog zes dagen neer Smokkelauto te Aardenburg in brand Sp oorwegramp in Eifel eist zeven doden Hoornvlies van hond op mens .Polaris' mislukt ONVERHULDE LIEFDE Liefde...smokkeL.en een mijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Spanning zeer toegenomen Herfstweer Gomulka handhaaft „facultatief katholicisme'* Zwarte bruidegom uit Little Rock Voor repatriëring 34 miljoen meer Oplichting en flessentrekkerij van Bosschenaar Apotheker leverde het vergif Na referendum maatregelen tegen Franse communisten Irak stuurt Britse militairen naar huis I Dagblad De Stem I I Breda S. N. 98e JAARGANG No. 22869 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A, J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bü contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. UHWIDbMW W wwn OiKEbKltlui Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 ^JOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men gisteren verklaard, dat de Anierikaans-Chinese besprekin gen in Warschau zijn vastgelopen. De communisten eisen als prijs voor toeslemming in een slaken van het vuren niet slechts ontruiming van Quemoy door de nationalisti sche troepen, doch ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diploma tiek wonder nodig om de twee partijen nader tot elkaar te brengen. De Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam, die de besprekin gen in Warschau voert, heeft opdracht om als voorwaarde voor elke regeling een bestand te eisen, doch hij heeft geen opdracht om de communisten mee te delen dat het alternatief vergeldings- aanvallen vanuit de lucht op het communistische vasteland zal zijn. (Van onze correspondent) Nabij Middelburg in België heeft zich wederom een smokkeldrama af gespeeld, dat gelukkig nog goed is afgelopen. Een Nederlandse perso nenauto, een Chrysler, die als smok kelauto negenhonderd kg boter tussen Eede en Aardenburg over de grens wilde vervoeren, werd op Belgisch gebied verrast door een patrouille van de Belgische douane. De chauf feur trachtte in volle vaart achteruit rijdend weer Nederlands gebied te bereiken, doch toen hij terug over de grens was. botste hij met kracht te gen een langs de weg staande boom. Daarbij vloog de auto in brand. De chauffeur nam de benen en wist te ontkomen. De auto brandde geheel uit en de boter verspreidde zich als een vloeibare massa over de weg. De Aardenburgse brandweer, die ge waarschuwd was, kon alleen voor na blussing en opruiming van de vieze massa zorgdragen. Een spoorwegongeluk bij Urft in de Eifel op het traject Keu- len-Trier heeft gisteren zeven doden geëist, nl. vier passagiers en drie leden van het spoorweg personeel. Er is één gewonde. Een personenauto reed in op een locomotief. De eerste twee wagons van de trein schoven in elkaar. Het onge luk is veroorzaakt, doordat de machi nist van de alleen rijdende locomotief door een stopsignaal is gereden. De machinist is een van de drie spoor wegmannen, die zijn omgekomen. HET LANDBOUWSCHAP zal van middag met minister Vondeling het vraagstuk van de omvang der melk- produktie bespreken. GROTEWOHL, de Oostduitse premier, heeft zijn aanbod aan Bonn herhaald om te onderhandelen over de samen stelling van een commissie van ver tegenwoordigers der beide Duitslan- den, die de „Grote Vier" bij de uit werking van een vredesverdrag voor Duitsland zou moeten bijstaan. BELGIë HEEFT 45 Fouga „Magister" lesvliegtuigen met straalaandrijving besteld, welke toestellen worden ge bruikt voor de opleiding van Belgische en Nederlandse bemanningen. FOLSOM, gouverneur van Alabama, ligt met een lichte maagstoornis in het ziekenhuis. Hij verklaarde „te zijner tijd" te zullen onderzoeken of de zaak van de ter dood veroordeelde neger Jimmy Wilson gratie toelaat. VERSCHENEN is een beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk inzake subsidieregeling voor maat schappelijke opbouw. Deze regeling vervangt de „algemene richtlijnen voor subsidiëring van sociaal groeps werk" van 1956. SCHNEIDER, die ervan wordt be schuldigd zich ten onrechte als arts te hebben uitgegeven, is op de vijfde dag van zijn proces te Bonn teruggekomen op zijn bekentenissen, afgelegd in het vooronderzoek. MACMILLAN zal op 8 en 9 oktober een bezoek aan Bonn brengen. H.M. de Koning in en prins Bernhard zijn gisteren begonnen met een vierdaags officieel bezoek aan de hoofdstad, waar zij zich uitvoerig hebben laten voorlichten over de problemen van Amsterdam en waarbij tekenend voor ons vor stenhuis de fijne menselijke trek jes telkens het protocol doorbra ken. De foto toont de inspectie van de erewacht, die op de Dam was opgesteld, waarbij -het koninklijk paar begeleid wordt door de com mandant, luitenant ter zee le klasse jhr. A. W. van Holthe. Niet minder fel dan aan het di plomatieke front woedt de strijd bij Formosa zelf. Gisteren is het daar tot een hevig luchtgevecht gekomen. Het nationalistisch Chinese ministe rie van defensie heeft in een officiële verklaring bekendgemaakt, dat bij een luchtgevecht boven de Straat van Formosa elf communistische straal jagers van het type Migr-17 zijn neer geschoten, terwijl zes andere bescha digd werden. In totaal hebben een honderdtal communistische vliegtuigen aan de luchtslag deelgenomen. Het gevecht speelde zich in een kwartier tijds af, ook boven het Chi nese vasteland, en begon om even over half drie in de ochtend- Aan na- In Beiroet is gisterenavond weer een totaal uitgaansverbod van kracht geworden, nadat zich een reeks gevechten had voor gedaan, waarbij minstens tien personen werden gedood. Veertig tot vijftig personen hebben verwondingen opgelopen. Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Harde wind tot storm tussen zuidwest en west. J Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Vrij krachtige tot matige wind uit het westen. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele neer- slagvlagen. Lichte daling van de t temperatuur. S Vandaag: zon onder 18.33 uur. i Maan op 17.24 uur. J J Morgen: zon op 6.31 uur. Maan onder 4.59 uur. wor- steun De spanning ontstond opnieuw, nadat de partij van de Christelij ke Falangisten had opgeroepen tot staking uit protest tegen de ontvoering van een Falangisti- sche journalist, zes dagen gele den. Falangistische jongelieden hebben gisteren in hun wijken barricaden opgericht en pa trouilleerden gewapend door de straten. Het leger werd in paraat heid gebracht en stelde tanks en pantserauto's op in straten tus sen de Christelijki en Mohamme daanse stadswijken. Verscheidene auto's werden in brand gestoken. Een taxichauffeur schoot een Falangist neer. De autoriteiten maakten onmiddel lijk bekend, dat niemand meer wa pens bij zich mag hebben in Beiroet en de voorsteden. De veiligheidspoli tie heeft opdracht gekregen zonder waarschuwing te schieten op ieder, die zich met een wapen op straat be geeft. Voorts zal met zware wapens geschoten worden op elk huis, van waaruit geschoten wordt. De Amerikaanse troepen hebben bijzondere voorzorgsmaatregelen ge troffen. Karami premier De nieuwe president van Libanon, Sjehab, heeft by decreet een nieuwe regering bekendgemaakt, die onder leiding staat van de 3"7-jarige Mo hammedaanse rebellenleider Rasjid Karami, die tevens minister van de- De Poolse communistische partij leider, Gomulka, heeft de katholieke kerk van Polen ervan beschuldigd zo wel openlijk als in het geheim tegen de regering te ageren. Maar in zijn toespraak tot onder wijsdeskundigen van de partij voegde Gomulka eraan toe, dat de regering niet van plan is haar overeenkomst van eind 1956 met de kerk op te zeg gen. De facultatieve catechisatielessen op school zullen gehandhaafd blyven. Destijds had een groot deel van de bevolking tegen de instelling van de ze facultatieve lessen geprotesteerd, aldus Gomulka. fensie en binnenlandse zaken zal zijn. Hij was in 1959 enige maanden eer- ste-minister. Hoewel hij niet met een of andere partij verbonden is, was hij vorig jaar de enige Libanese politicus, die te Moskou de viering van de veertig ste verjaardag der Russische revolu tie heeft bijgewoond. Dierenartsen van het Franse leger zijn er in geslaagd het hoornvlies van een hond over te planten op een mens. Men is tot deze proeven geko men toen gebleken was. dat hoorn vlies van honden bij lage temperatu ren maanden kan worden bewaard, terwijl hoornvlies van mensen binnen 24 uur moet zijn gebruikt, zo heeft dr. Francois Henaff in Parijs bekend gemaakt. Met de nieuwe methode zijn in Frankrijk drie geslaagde proe ven genomen. tionalistische zijde werden „Sabre"- straaljagers in de strijd geworpen. De ,Migs" waren afkomstig van zes kortgeleden bemande vliegvelden aan de kust van het vasteland. Nationalistische Sabres" 32 in getal waren door communistische vliegtuigen in de richting van het vasteland gelokt. Toen zij dichtbij de kust waren, werden zij van drie kan ten door Migs aangevallen dieper het land in was de enige vluchtweg. De vliegers keerden om en vochten- zich een weg door de ongeveer hon derd Migs, die hen aanvielen. Alle nationalistische vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd, deelde een woordvoerder te Taipeh mede. Een soldaat van de Amerikaanse luchtmacht, die gisteren in de En gelse plaats Newmarket met een Engels meisje is getrouwd, moest zijn vrouw, toen zij het stadhuis nauwelijks verlaten hadden, vertel len dat hij niet naar zijn geboorte plaats in Amerika teruggaat. Hij komt uit Little Rock, in Ar kansas. Hij is bovendien een neger. ,,Ik durf er niet heengaan, omdat ik vrees dat ze een huwelijk als het onze daar niet kunnen verdragen. We gaan wel in het noordoosten wo nen, waar het er niet zoveel op aan komt welke huidskleur je hebt", zei de man Op de lanceerbasis te Cape Cana veral, in de Amerikaanse staat Flori da. is een ,,Polaris"-raket afgevuurd. De raket is echter na het afschieten in de lucht gekanteld en tot ontplof fing gekomen. Brokstukken van de raket zijn in de Indiaanse rivier, die in dit gebied stroomt en over een uitgestrekt ge bied buiten de rivier, terechtgeko men. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De Polaris heeft een reikwijdte van 2.500 km en is ontworpen om te wor den gelanceerd door onder water va rende duikboten. Op deze proef na zijn de proeven met deze raket goed verlopen. Men hoopt het wapen in 1960 voor gebruik gereed te hebben. Officieel is later meegedeeld, dat de raket met opzet tot ontploffing is gebracht, toen bleek, dat zij niet de. juiste richting nam- Maatschappelijk Werk (Van onze parlementaire medewerker) De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, heeft bij de Tweede Kamer een aanvullende begroting ingediend voor een totaal bedrag van 34 miljoen gulden. Dit be drag was nodig om de onkosten te dekken van de versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië, na de anti-Nederlandse maatregelen, die op het eind van het vorig jaar begon nen. In totaal zijn tussen 1 december 1957 en 1 juni 1958 rond 33.000 Neder landers uit Indonesië gerepatrieerd. Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België, die zondag a.s. te Antwerpen wordt gespeeld, is door bondscoach Elek Schwarz als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS); Achter: Wiersma (PSV) en Kraay (DOS); Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassen (VVV); Voor: Van der Kuil (Ajax), Van Wissen (PSV), Kruiver (PSV), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Feijenoord), Rijvers (Feijenoord) en Kuys (NAC). Abe Lenstra was wegens een dijbeenblessure, opgelopen in de zondag j.l. gespeelde wedstrijd Spel. Enschede-ADO, niet beschikbaar. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de sportpagina. De recherche te 's-Hertogen- bosch heeft de hand gelegd op de textielhandelaar K. uit 's-Her- togenbosch, die ervan wordt verdacht textielfabrikanten in Gent en andere Belgische plaat sen te hebben opgelicht voor een waarde van vele tienduizenden. De man heeft vorig jaar in augus tus bij een firma in Gent voor een som van 16.000.- aan textiel gekocht en betaalde contant. Het vertrouwen in hem werd nog versterkt, toen hij kon aantonen, dat hij in 's-Hertogen- bosch een banksaldo had van enkele duizenden. Bij de Gentse firma volgde even la ter een tweede bestelling voor onge veer 22.000.-. Dit bedrag is evenwel nooit betaald. Daarna zocht de Bos sche handelaar zijn slachtoffers on- n U De bende der Belgische methyl- moordenaars is opgerold. De politie heeft de belangrijkste figuren in het afschuwelijke komplot, dat de dood van acht mensen veroorzaakt heeft, gearresteerd. Zowei de misdadigers die de dodelijke alcohol in de handel brachten, als de apotheker die het ver gif leverde, zitten achter slot en gren del. De politie vreest echter, dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. Honderden flessen likeur namelijk, die uit de methyl-alcohol zijn gedistil leerd, blijken nog niet achterhaald te zijn. Zondagavono werd in de Kronen burgstraat te Antwerpen een zekere G. Corthout uil Mortsel aangehouden, die met zijn vrouw en veertienjarig zoontje een bezoek had gebracht .aan zijn vriend, Armand Albertdienst. Corthout was destijds een gevierd autocrosser. Later werd hij distilla teur en hij ontdekte blijkbaar, dat met dit beroep ook clandestien geld ver diend kon worden. In Westmalle had hij een likeurstokerij, waar de politie enkele dagen geleden enorme hoeveel heden gedenatureerde alcohol aan trof. Corthout „zuiverde" de alcohol en stelde hem dan ter beschikking aan Albertdienst uit Antwerpen en Frans Jacobs en Alfons Verpoorten uit Lier, die de alcohol op hun beurt doorver kochten aan likeurhandelaren in Ant werpen en omgeving. Waar haalde Corthout die grote hoe veelheden alcohol vandaan? Dat was de vraag waarop de gerechtsdiensten in de voorbije dagen getracht hebben het antwoord te geven en niet zonder succes. Want de ontleding van de in beslaggenomen alcohol moet uitgewe zen hebben dat het niet om gewone methyl-alcohol ging, die gebruikt wordt voor verwarming en verbran ding. Het bleek dat het hier ging öm zgn. zuivere gedenatureerde alcohol, die door de douane zelf gedenatureerd was door toevoeging van 5% ether en 3% methyl. Alcohol die uitstekend ge schikt is voor uitwendig gebruik. Het is dus dit goedje dat Corthout met duizenden liters betrok van een apo theker. wiens aanhouding eveneens gemeld werd, maar waarvan de iden titeit vooralsnog niet vrijgegeven werd. Op die zgn. zuivere maar gede natureerde alcohol, zoals hij in de apo theken gebruikt wordt, is vrijwel geen controle en hij kon dan ook in grote hoeveelheden afgezet worden aan de clandestiene stoker Corthout die hem zou zuiveren. Nu kan men bij een tweede stooksei van die alcohol wel bereiken dat de ether er uit verdwijnt, maar juist die ether is niet dodelijk. Wel is het de 3% methyl die men er praktisch nooit kan uitstoken. De kapitein van de Noorse tanker „O.B. Sorensen" is inmiddels ook over leden. Verder wordt in een ziekenhuis te Antwerpen een caféhouder uit Lier verpleegd, die tengevolge van het drin ken van de alcohol volslagen blind is geworden. Dit is de 25-jarige Schotse artiest William Crozier bij het abstracte schilderij, dat hij heeft gemaakt van prinses Margaret van Engeland. Crozier heeft in zijn schilderij „de onverhulde liefde" van de prinses willen uitdrukken. Op het doek zijn o.m. ook stukken papier in de natte verf geplakt en later weer overge schilderd. Het kunstwerk", dat wordt tentoongesteld in de Brian- Gallery te Londen, is verkocht voor 63 pond sterling, dat is drie pond meer dan de schilder aanvankelijk vroeg. der andere 'firma's in Gent, Ou- denaerde en Ronssi. Alles bijeen be trok hij textielwaren van de verschil lende firma's voor meer dan een ton. Zijn manipulaties hadden bijna alle plaats het vorige jaar in augustus, maar Wegens omstandigheden kop men niet direct tot arrestatie over gaan. Intussen ondervonden de bona fide handelaren op de verschillende markten de terugslag in hun omzet ten, omdat de textielgoederen her en der beneden inkoopprijs verkocht werden. Dezer dagen is de Bossche recherche in samenwerking met de gerechtelijke politie in België tot ar restatie van de Bossche koopman overgegaan. Hij zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. De Franse minister van voorlich ting, Jacques Soustelle, heeft ver klaard, dat de Fransen onmiddellijk na de volksstemming van zondag moeten optreden tegen de communis ten, als zij willen voorkomen dat de vijfde republiek hetzelfde lot als de vierde ondergaat. De communistische partij mag de nieuwe instellingen niet vergiftigen zoals zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Onderhandelingen Van gewoonlijk welingelichte zijde te Tunis is vernomen, dat de Alge rijnse opstandelingenregering te Cai ro zal overwegen onderhandelingen met Frankrijk voor te stellen om een einde te maken aan de strijd in Al gerije. De Iraakse regering heeft het con tract met een groep van vijftig Brit se militairen, die als adviseur bij de Iraakse strijdkrachten werken, opge zegd. De betrokkenen hebben een maand gekregen om hun vertrek voor te bereiden. Brits-Iraakse besprekingen over de toekomst van de achthonderd Britse militairen op de luchtbasis Habbanija duren nog voort. g Wilt U nog meedoen met| g onze zomer-fotowedstrij d g Haast U dan! Haast U, want| g de inzendingstermijn loopt Haf. Als woensdag, 1 oktober H de laatste post binnen is, dan| g is die termijn onherroepelijk! g gesloten. g Pak nu meteen uw beste g foto's, schrijf naam en adres gop de achterzijde (en ver-| ggeet de „titel" van de foto| gniet). Links bovenaan op de| g enveloppe vermelden: „Zo-| g mer-f otowedstrij d". Adres-1 gseren aan: §j Doe het nu I Het Oostenrijkse blad Ex press" heeft gisteren de dood gemeld van een hond, die etens waren over de Oostenrijks-Hon gaarse grens smokkelde. Deze hond, eigendom van een Hongaar, placht voortdurend de grens te overschrijden, omdat hij zeer gesteld was op het ge zelschap van een aan de Oos tenrijkse zijde van de grens wo nend hondje. Een Oostenrijks caféhouder kwam op het idee een brief voor de Hongaarse eigenaar van het dier aan de halsband te bevestigen. Deze zond met de hond worst terug en verzocht om thee en choco lade. Dit smokkelverkeer duur de enige tijd, totdat de Hon gaarse hond op weg naar Oos tenrijk op een landmijn trapte die ontplofte. Eén van zijn po ten werd afgerukt. Hij strom pelde door, maar moest in Oostenrijk worden afgemaakt.

de Stem | 1958 | | pagina 1