Voor en tegen De Gaulle Tijdbom tijdig ontdekt öp Eiffeltoren Gangstertjes in Terneuzen Gruwzaam massagraf in Algerijnse bossen Nog zeven dagen koop a.u.b. géén voor 1 oktober Kwestie China niet op agenda 1,1 Miljoen voor sport Zullen Russen Schots eiland kopen Sportieve feiten vragen aandacht Eerste Kamer akkoord met jeugdspaarwet Beiroet vlagde voor Sjehab DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderwijsbegroting slechts weinig gestegen Vrij zacht Spijkerbroeken Duitser vice-stafchef bij SHAPE Opbrengsten radio en televisie Prinses Liliane bij Kongoleesjes MODESHOW Chantage.... Een brief.... En schoten. Kroestjev hekelt Bonn-Parijs i Jeugdspaarwet tien percent Dagblad De Stem Breda 98e JAARGANG No. 22368 Uitgave N. V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr dr. A. J J. M Mes mr H M L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 24 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat Beelden van de reis, die generaal De Gaulle door Frankrijk maakte ter voorbereiding van het referen dum over de nieuwe grondwet op 28 september a.s. Links zien we De Gaulle temidden van een groepje mijnwerkers in Rijssel, waar de handen al bij voor baat omhoog gaan, ten teken, dat het „ja" zal zijn. Rechts laten demonstranten bij het stadhuis te Straatsburg zien, dat zij heft helemaal niet met de generaal eens zijn. De borden met ,,neen" spreken duidelijke taal. (Van onze parlementaire medewerker) De onderwijsbegroting is dit jaar minder gestegen dan in de afgelopen jaren het geval was. Minister Cals zegt in zijn toelichting, dat de drin gende noodzaak tot beperking van de overheidsuitgaven „zeer tot zijn leed wezen" ook op de onderwijsuitgaven invloed heeft gehad. De begroting is dit jaar gestegen van 1.184 miljoen tot 1.257 miljoen. EISENHOWER is gisteren, na 25 da gen te Newport met vakantie te zijn geweest, naar Washington terugge keerd. EEN POKKENEPIDEMIE heeft op het eiland Boetoeng, ten zuiden van Celebes, 500 doden geëist. EEN HOGE officier van het Oosten rijkse leger is, tijdens een treinreis door zijn land, een aktentas kwijtge raakt, waarin zich een verzegelde en veloppe bevond met „hoogst geheime documenten." MOSHE DAYMAN, voormalig stafchef van het Israëlische leger, heeft ont slag genomen uit de dienst en zal in de politiek gaan. PER 1 OKTOBER a.s. wordt de pre mieregeling voor het schieten van houtduiven beëindigd. DE UTRECHTSE journalist J. van Opstende. die door een militaire auto ii aangereden, is gisteren in het zie kenhuis aan de opgelopen verwondin gen bezweken. HET PROCES in Londen tegen de be kende financier Arthur Whitehead, die beschuldigd werd van ongeoor loofde manipulaties, is gisteren met zijn vrijlating geëindigd. DE SCHRIJVER Jan Gresshof, die op 15 december 70 jaar wordt, zal grootscheeps gehuldigd worden. Een comité wil hem van zijn tegenwoordi ge woonplaats Kaapstad naar Neder land laten komen. l Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Vrij zacht maar zwaar bewolkt weer, met af en toe regen of mot- regen en tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en zuid- west. I Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Vrij krach- tige tot krachtige wind uit zuid- J west, met gevaar voor storm over de Noordzee. De hemel zal l vanuit het westen betrekken. Be- trokken en regenachtig, afgewis- seld met opklaringen en neerslag- vlagen. Temperatuur zonder gro- te verandering. Vandaag: zon onder 18.36 uur. Maan op 16.59 uiir. Morgen: zon op 6-29 uur. Maan t onder 3.54. De Algerijnse verzetslieden zeilen hun terreur in Frank rijk onverminderd voorl. Op de vierde verdieping van de Eiffeltoren is een tijdbom gevonden met twee kilo dy namiet. De hom werd in een toilet door een toeriste ont dekt. Zij sloeg direct alarm. Twee functionarissen droegen de helse machine daarop naar de hoogste verdieping, waar geen toeristen wa ren. Inmiddels was de politie gealar meerd, die het gevaarlijke apparaat door experts liet weghalen. Volgens sommige berichten had de bom in de ochtend moeten ontploffen, doch ken nelijk heeft het ontstekingsapparaat niet gewerkt. De politie vermoedt, dat de aanslag gericht was op de televisie toren boven in de Eiffeltoren. Men heeft dan ook besloten met onmiddel lijke ingang geen bezoekers meer toe te laten tot de bovenste verdiepingen. Op het ogenblik dat de bom werd ge vonden, bevonden zich 300 mensen op de toren. Bommen-bedrijf Na enkele dagen van knap speur- derswerk heeft de Parijs politie een bedrijf ontdekt, waarin de Algerijnse verzetslieden bommen vervaardig den. Het metaalbedrijf, in het westen van de hoofdstad, bevatte materialen, die voldoende waren voor enkele hon derden bommen en granaten. De ei genaar, die een Marokkaans paspoort Volgens de „Sachsische Zeitung" is de textielhandelaar Joachim Muench- meier in Dresden gearresteerd, omdat hij spijkerbroeken heeft verkocht.... en ook pistolen en anti-communistisch propagandamateriaal. Opnieuw is be wezen, dat spijkerbroeken de uitingen zijn van een ideologie welke Westerse decadentie aanmoedigt", schreef het blad. (Advertentie) had, is met twee van zijn medewer kers in arrest gesteld. In het noorden van Parijs werden drie verzetslieden in een vuurgevecht met de politie gedood. In een voorstad van Marseille is een opslagplaats van het leger aangevallen met drie hand granaten en machinepistoolvuur. De aanvallers werden verdreven. Niemand werd getroffen. In Parijs worden regeringsgebouwen en politiebureaus voorzien van beton nen platen om ze tegen aanslagen te beschermen. Twee feiten op sportgebied vorde ren vandaag zeer bijzondere aandacht op. Het zijn: le de Fransman Roger Rivière verbeterde gisterenavond op de Vigo- rellibaan in Milaan het wielerwereld- uurrecord, dat met 46 kilometer en 923 meter reeds op zijn naam stond met 423 meter, en bracht dit op 47 km en 346 meter 2e Het Belgische nationale voetbal elftal, dat aanstaande zondag tegen de Oranje XI uitkomt (in Antwerpen) kreeg niet minder dan zeven „nieuwe gezichten", vergeleken bij het team, dat op 13 april van dit jaar (eveneens te Antwerpen) met 7-2 werd versla gen. Meer bijzonderheden zijn te lezen op de sportpagina. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft de aanbeveling van haar agendaoommissie om de kwestie van China's vertegen woordiging in de volkerenorga nisatie in deze zitting niet te be spreken, met veertig tegen 29 stemmen, bij 12 onthoudingen, aanvaard. (Van onze parlementaire medewerker) De subsidies van het ministerie van O., K. en W. aan de verschillende sportbonden ondergaan in 1959 geen invloed meer van de beperking der overheidsuitgaven. Het onderdeel li chamelijke vorming en sport op de nieuwe begroting vergt in totaal een bedrag van ruim 1,1 miljoen. Overi gens wijst de bewindsman erop, dat de overheid langs andere weg ook nog belangrijke bijdragen aan de sport verleent. Alleen al voor gym nastieklokalen wordt ieder jaar circa tien miljoen gulden op de begroting gebracht. Mag men de „Daily Mirror" ge loven, dan hebben de Russen be langstelling voor het eilandje Stro- ma, dat voor de Schotse baai Scapa Flow ligt en bij mooi weer prachtig uitzicht geeft op deze voorname Engelse vlootbasis. Stroma zou eerst door een Ame rikaanse tv-maatschappij worden gekocht, als prijs voor een tv-quiz. Dit plan schijnt alweer vergeten te zijn. De eigenaar van het ongeveer 3 km lange eilandje, dat een vrij wel verlaten oord is waar de wind vrij spel heeft, wil er desondanks af. De Russische ambassade zou de makelaar die Stroma te koop heeft aangeboden, hebben opgebeld. „Ik heb geen contact meer met ze op genomen. Maar als ze een goed bod doen mogen ze het, wat mij betreft, heus hebben", zei de man, volgens de „Daily Mirror". Als dit verhaal waar (is, zal er waarschijnlijk evenveel verzet tegen komen als indertijd toen de Ameri kaanse tv Stroma wilde kopen. En waarschijnlijk zal het dan ook niet doorgaan Gen. Norstad, opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft bekendgemaakt, dat tot vice- stafchef voor plannen en politiek bij S.H.A.P E. met ingang van januari 1959 benoemd wordt gen. maj. Fried- rich Albert Foertsch van het West- duitse leger. Foertsch zal bevorderd worden tot de rang van luitenant-ge neraal. Hij volgt luchtmaarschalk sir Hugh Constantine op. Te Algiers zijn gisteren nadere bijzonderheden bekend gewor den over dè ontdekking van een massagraf in het afgelegen bos van Afkadoe, dat nabij de rivier de Soeman, in de bergen van Kabylie, ten oosten van Algiers, is aangetroffen. Het blijkt thans, dat de Fransen werden gewaarschuwd door een voor malige secretaris van de rebellen- kolonel" Mohammed Amiroesj, die vreesde dat het zijn beurt was om door de doders van Amiroesj te wor den afgeslacht. Hij meldde zich bij officieren van de Franse post te Tizioezoe, ongeveer tachtig kilometer ten oosten van Al giers, en zei: ,,Ik roep uw hulp in tegen de doders van Amiroesj. Ze verdenken mij nu ook en ik wil niet, zoals de anderen, worden afgeslacht." De gevluchte secretaris deelde de Franse officieren mede, dat Amiroesj in juni j.l. een „zuivering" onder zijn ondergeschikten had gelast, die tot nu toe aan ruim zevenhonderd van zijn mannen het leven had gekost. ,,Ik was er bij, die nacht, dat een „krijgsraad", onder voorzitterschap van Amiroesj, meer dan tachtig strij ders liet doden," aldus de gevluchte secretaris. Hierop trokken vierduizend man Franse troepen het door de vluchte ling aangewezen gebied binnen. Na enige schermutselingen met de op standelingen werd de ontdekking ge daan, die de gruwzame bevestiging vormde van dc mededelingen van de gevluchte secretaris: een waar kne kelhuis, dat zich over bijna een kilo meter uitstrekte en de resten bevat te van vierhonderd deerlijk vermink te en verbrande lijken. Een soldaat verklaarde later: „Het was een gruwelijk gezicht. De lijken waren slechts gedeeltelijk begraven geweest en zij waren 's nachts door jakhalzen weer opgedolven. De dode lichamen waren verminkt. Van de meesten was de keel doorge- (Van onze parlementaire medewerker) De opbrengst van dc luisterbijdra gen is ook in 1959 niet voldoende om de kosten van de radio te dekken. Het tekort zal moeten worden gedekt uit de reserve, waar overigens sinds 1957 niet meer is bijgekomen. Minister Cals zegt dit in de toe lichting op zijn begroting. Men is nu begonnen aan een onderzoek of de inningskosten van de luis terbijdrage kunnen worden ver minderd, zodat er meer voor het eigenlijke doel overblijft. Gedacht wordt o.a. aan een verplichte vooruitbetaling voor een jaar te gelijk, maar het zal nog wel even duren voor de beste oplossing is gevonden en op het nieuwe systeem kan worden overgescha keld. Met de opbrengst van de televisie kijkgelden staat het beter. Deze wordt geraamd op 15 miljoen gulden. De Televisie Stichting kan nu beginnen met de aflossing van de ruim 17 mil joen gulden aan voorschotten, die van het rijk werden ontvangen. Er is ge rekend op een eerste aflossing van 800.000 gulden. Minister Cals kan nog geen nade re mededelingen doen over de even tuele invoering van commerciële te levisie. Een aanvullend advies van de Radioraad wordt nog bestudeerd. De televisiesteunzender in Roer mond zal volgens Minister Cals waar schijnlijk deze maand in bedrijf kun nen komen. (Advertentie) 30 sept. 2.45 en 8.15 uur in Huize Joosen, Baronielaan 102 BREDA (Van onze correspondent) Vijf Terneuzense kwajongens, een van veertien, twee van vijf tien en twee van zeventienyjaar, hebben maandagavond in Ter- neuzen voor sensatie gezorgd. Een gangsterachtige poging tot chantage liep uit op een wilde vlucht, waarbij de Terneuzense politie enkele waarschuwings schoten loste. Dit speelde zich af in de buurt van de watertoren nabij de Oostkolk, waar het druk was met schippers, die stonden te wachten op het schutten van hun schepen. De vijf jongelui, die inmiddels door de politie zijn achterhaal^ hadden in de tijd van de Vrije-Veren-Actie een nachtelijke verfploeg gevormd. Nu het kermis was in Terneuzen wilden ze weer eens graag samen op stap, maar het geld ontbrak. In overdaad van fantasie hebben ze toen het plan opgevat om chantage te gaan ple gen op een inwoner van de stad. Ze stuurden hem een briefje, waarin hem beleefd en dringend werd ver- zocht op kermiszaterdag onder een bepaalde steen bij de watertoren hon derdvijfentwintig gulden te depone ren. Zo niet, dan zouden foto's wor den aangeplakt, die bijzonder ge schikt waren om een goede naam te vernietigen. De bedreigde Terneuzenaar wilde korte metten maken. Hij legde een briefje onder de steen waarin hij om nadere kennismaking verzocht, met de bedoeling om de briefschrijvers dan meteen een degelijk pak slaag te geven. Maar op het kritieke moment bleek, dat de jongelui vluggere benen hadden dan de bejaarde Terneuze naar Een nieuwe dreigbrief volgde en toen deed de Terneuzenaar iets ver standigs. Hij nam de politie in de arm. Drie agenten, voofzien van een draagbare radio voor contact met het bureau, waar hulptroepen wachtten, stelden zich lang van tevoren verdekt op en maandagavond rond half negen werd een briefje onder de steen ge legd. Om kwart voor negen kwam het vijftal afgezet, om meteen te horen, dat ze er gloeiend bij waren. In alle richtingen stoven ze uiteen. Aan een waarschuwing werd geen gehoor ge geven, waarop de politiemannen en kele schoten in de lucht losten. Spoe dig waren twee van de vijf jongeman nen geknipt. De derde man deed zichzelf de das om. Hij had zijn fiets in de buurt van de watertoren verstopt en toen hij die kwam ophalen, zat er een politie man op hem te wachten. Ontkomen was niet meer mogelijk en toen num mer drie eenmaal gepakt was, wist de politie wel in welke richting ze naar de resterende twee moest zoe ken. Spoedig waren deze van huis opgehaald. De hele nacht hebben ze op het politiebureau doorgebracht. Toen er gisterenmiddag een bekentenis was, werden ze op vrije voeten gesteld. Een kwade noot is, dat het vijftal met messen gewapend was. In Tervueren heeft prinses Liliane van België een bezoek gebracht aan het centrum, waar de Kongolese fa milies, die naar België kwamen voor medewerking aan de Expo, een on derdak hebben gevonden. Deze foto laat zien hoe de prinses de hand drukte van de Kongolese die de lei ding h.ee)t van de kinderbewaar plaats, terwijl de donkere kleuters rustig hun spel voortzetten. De Sovjet-premier, Nikita Kroestjev heeft in een vraaggesprek met het on afhankelijke Hamburgse weekblad „Die Zeit" het jongste onderhoud tus sen premier De Gaulle en bondskanse lier Adenauer to Colombey-Les-Deux- Egiises een ondersteuning van de „reactionaire krachten" in Frankrijk genoemd. Hij waarschuwt tegen de vorming van een „as Bonn-Parijs", want „soortgelijke anti-communistische pacten" (zoals de samenwerking tussen Hitier en Mussolini) „hebben Europa in de tweede wereldoorlog gestort". Kroestjev beschuldigt de Bondsrepu bliek van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van andere sta ten, o.m. aanmoediging van de Franse „reactie". sneden, doch er waren er ook, die met kogels waren doorzeefd.* Sommi gen waren verbrand." Van Franse militaire zijde is me degedeeld, dat de omgeving van het hoofdkwartier van Amiroesj, dat hier was gevestigd, was bezaaid met mar telwerktuigen. In de ruggen van een aantal slacht offers was met een mes het kruis van Lotharingen, het zinnebeeld van De Gaulles „vrije Fransen" in de twee de wereldoorlog, gegrift. (Van onze parlementaire medewerker) Ook de Eerste Kamer heeft de jeugdspaarwet zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Op verzoek van de senaat heeft secretaris drs. Schmelzer, die een be langrijk aandeel in de totstandkoming van de wet heeft gehad, opnieuw met de spaarbanken overleg gepleegd of de minimum-inlage niet kan worden, verlaagd. Om administratieve romp slomp te vermijden, was het minimum voorlopig vastgesteld op vijf gulden per keer, maar de Kamer wilde dit bedrag lager stellen. Vooral de heer van Lieshout (K.V.P.) drong krachtig op een nieuw overleg aan. De heer Regout (K.V.P.) wees op de belang rijke taak die het bedrijfsleven op het gebied van de bezitsvorming krijgt te vervuilen. Hij betreurde het, dat men met belastingvrijmaken van spaarpre- mies nog niet verder is gekomen dan een enkel voorontwerp. Het aantal personen, dat van bedrijfsspaarrege- lingen profiteert, schatte de heer Re gout op enkele honderdduizenden. De Limburgse mijnen liggen hierbij met zestigduizend aangeslotenen aan de kop. In de nieuwe jeugdspaarwet zullen de jonge spaarders hun spaarzaamheid beloond zien met een rijkspremie, die is vastge steld op 10 percent van het ge spaarde bedrag. Voorwaarde daarvoor is, dat gedurende ne gen jadr wordt gespaard met een jaarlijkse inleg van maxi maal tweehonderd gulden en een minimum van dertig gul den. De regeling gaat per 1 ok tober in. Op die dag zal de eer ste jeugdspaarderdie zich heeft laten inschrijven, 's avonds voor de televisie verschijnen, zo kondigde drs. Schmelzer aan. President Sjamoen van Liba non, wiens ambtstermijn was verstreken, heeft gisteren zijn bevoegdheden aan zijn opvolger, generaal Foead Sjehab, overge dragen. In een korte rede zei Sjehab te zul len werken voor de eenheid van de natie en te zullen pogen spoedige terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon tot stand te bren gen. De beëdiging geschiedde in de ver gaderzaal van de kamer van afgevaar digden. Op vele plaatsen in Beiroet vuurden aanhangers van Sjehab scho ten af in de lucht om aan hun vreugde uiting te geven. Er werden 21 kanon schoten afgevuurd en groepjes men sen, die ondanks het uitgaansverbod op straat waren verschenen, juichten bij elk schot. In de stad kwam het niet tot incidenten. g Wilt U nog meedoen metjg onze zomer-fotowedstrijd ?g g Haast U dan! Haast U, want 11 g|de inzendingstermijn looptg gaf. Als woensdag, 1 oktober B g de laatste post binnen is, danB g is die termijn onherroepelijks H gesloten. Pak nu meteen uw beste M g foto's, schrijf naam en adres B g op de achterzijde (en ver-H ggeet de „titel" van de fotoB g niet)Links bovenaan op de g g enveloppe vermelden: „Zo-g g mer-f o to wedstrijd". Adres-B g seren aan: H Doe het nu H i

de Stem | 1958 | | pagina 1