Hulst hoopt voor zondag op meer bezoek Jongenspyjama's Minister wijst Zeeland als probleemgebied aan w*MARK Peek&Cloppenburg Definitieve huurverhoging te 's-Gravenpolder Dr. J. Gielen zestig jaar Boek over Margaret en Townsend verschenen Elke woensdag Ongeluk in Spaans bedrijf G.S. denken aan vijf ontwikkelingskernen Druk bezette agenda Y.N. Verval van zeden Probleem gebieden Sherman Adams treedt af Voetballende elkaar in dames vlogen de haren Enthousiaste Reinaertmensen wacht nog veel werk R.A.H. Gaspar te Helmond overleden Min. Algera over de goedkope vlaggen Winterdienst der Automij Zeeland KVCO doet beroep op gemeenten De ware feiten.... BeNe-luchtmacht dagblad extern LAATSTE NIEUWS DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 De Reinaertstoet van Hulst had beter lot verdiend. Niet dat de stoet een mislukking geworden is: geenszins. Maar er zouden, ware het beter weer geweest, ongetwijfeld vele duizenden toeschouwers méér geweest zijn dan zondag het geval was. Degenen die toch naar Hulst kwamen, hebben wer kelijk de regen moeten trotseren, zoals bijvoorbeeld die meneer uit Antwer pen, die de stoet absoluut niet wilde missen en die er, evenals trouwens vele anderen, een nat pak voor over had. Weliswaar hield de regen op toen de stoet juist even op pad was, doch toen was het voor vele anderen te laat om nog op reis te gaan. Jammer, jammer, zucht nu heel Hulst, en het hoopt dat het a.s. zondag heel wat beter weer zal zijn. Het kan immers nog best, eind september. uitbuiten. De op band opgenomen teksten kunnen wat duidelijker zijn en misschien is er, in de toekomst, geld genoeg om ook de tractors, die sommige wagens trekken, een aange past uiterlijk te geven. Al dit werk zal Hulst zeker met ple zier verrichten. Er moet nog voor zoveel andere dingen gezorgd wor den. Het onderkomen voor de wagens bijvoorbeeld: er zou een flinke ruim te gevonden moeten worden waar heel de stoet in ondergebracht kan worden. Misschien is er ruimte in de vroegere gasfabriek, misschien is ook de longeertent een geschikte plaats. De medewerking van het gemeente bestuur is daarbij uiteraard onmis baar. Zal de stoet voortaan ieder jaar uittrekken, of wordt het een van die bijzondere festijnen welke men de toeschouwers slechts hoogstens om Het avondfeest is ondanks de herfst achtige koelte, toch nog een succes geworden, al kan natuurlijk niemand in de portemonnee der organisatoren kijken. Het Oberbayern-orkest dat de heer J. v. d. Heyden geëngageerd had, blies er de stemming wel in en de lange rijen tafels hebben dus ge lukkig beter dienst gedaan dan het zich 's middags liet aanzien, toen on vermoeibare gedienstigen telkens de stoelen droog wreven om er daarna weer een nieuwe bui op te zien klet teren. De regen heeft echter gelukkig het werk van vele duizenden vrije uren (de wagens, de kleding) onaangetast gel-aten. Gelukkig, want ze moeten, naar men in Hulst vurig hoopt, nog vele malen dienst doen. Wat nog niet is vermeld, en wat hierbij dus in dachtig het principe ,,ei*e wien ere toekomt'' alsnog wordt aangestipt is dat de schoenfabriek Zamco eveneens een belangrijke bijdrage tot de stoet heeft geleverd, door de nodige, ge heel bij de kostuums passende schoe nen te vervaardigen De dank die de heren J. H- Stolte en W. P. A. Colsen tijdens de ont vangst ten stadhuize de medewerkers overmaakten, was alleszins verdiend. De laatste maakte, evenals wij deden in de Reinaertpagina van zaterdag, een uitzondering door de naam van mevrouw Gijsel-v. d. Walle te noe men, die zoveel werk- heeft verzet voor de .stoet. Er ging een spontaan applaus voor op. Bergplaats nodig Is de gekozen datum waarop de stoet uitging, niet te laat in het sei- .zoen Dat vragen velen zich nu al, en dat is begrijpelijk. Het kan, eind september Iraai weer zijn, maar de kans erop is toch aanzienlijk gerin ger dan bijvoorbeeld in juni, in of rond welke maand de pinksterdagen vallen, dagen die voor een Reinaert- feest, en wellicht in de toekomst ook voor de Reinaertstoet, meer geschikt zijn. Waarschijnlijk zal men zich daarover nog wel beraden. Hulst meent geenszins het volmaak te bereikt te hebben. De stoet is bij zonder goed, dat is waar, dat beaam den ongevraagd en spontaan talrijke vreemdelingen die hun ogen vol ver bazing opentrokken. Maar er valt ook hier en daar ook nog wel aan te ver beteren. Er zou bijvoorbeeld bepaald meer muziek in moeten worden ge bracht. Sterk acterende groepen, zo als de jacht op Bruun. het kippen- ballet, de muizen enz., doen het uit stekend en waar dus actie kan wor den ingebracht, moet men die kans (Advertentie) Op 65-jarige leeftijd is te Helmond overleden de heer René A. H. Gas par, drs. in de Ned. taal en lette ren, docent aan het St. Carolus Bor- romeus College te Helmond. In 1919 kwam de heer Gaspar als leraar aan het Norbertus en Gertru- dislyceum te Roosendaal. *Hij bleef daar tot 1944. Bovendien is hij ver bonden geweest als docent aan het r.-k. lyceum te s-Hertogenbosch, aan het lyceum te Oostburg en aan de r.-k. zuivelschool te 's-Hertogen bosch. Minister Algera legt in de toelich ting op zijn begroting nogmaals de nadruk op het grote gevaar van de z.g. goedkope vlaggen voor de West- europes-ï landen, die een belangrijke rol spelen in het zeescheepvaartver- keer. De teruggang in de conjunc tuur heeft dit opnieuw duidelijk ge maakt. Ook de K.L.M. heeft de invloed on dergaan van de teruggang in de eco nomische conjunctuur. Minister Alge ra verwacht, dat in 1959 een beschei den verbetering zal intreden. De minister betreurt, dat de Britse regering nog niet bereid is toestem ming te geven aan de K.L.M- om de voormalige diensten naar Djakarta thans te laten eindigen in Singapore. Vlot, royaal model, zeer sterke en warme kwaliteit keperflanel, leuke uitvoering in twee (wasechte) kleuren... pantalon met elastische band; d&t Jongensmarktkoopje kunt U niet voorbij laten gaan! Een pyjama van klasse voor slechts Leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat de twee jaar kan aanbieden Het moet allemaal nog uitgedokterd wor den. Kortom, er is voor allen die er mee te maken hebben, nog een mach tige hoop werk. Beiaardconcert De sfeer van de afgelopen zondag was, hoe de regen ook zijn best deed de wereld er droef te laten uitzien, puik. Daaraan werkte de versierde Markt mee, de verlichting van 's a- vonds, vooral ook het carillonconcert dat Gustaaf Drossens uit Lokeren 's middags gaf en dat ineens deed gevoelen wat de uurwijsjes van de beiaard in de nieuwe toren zo verve lend maakt: ze hebben geen tempo. Dat had de beiaardmuziek van de heer Drossens wel, en deze gastbei- aardier liet horen hoe uitermate ge schikt het carillon wel is voor mo derne muziek: hij speelde er enkele populaire werkjes op, waaronder wat chansons. Zondag gaat Reinaert opnieuw door Hulst. Moge hij het beter treffen dan nu. Hij is een schelm, maar hij ver dient toch beter (Advertentie) Prof. dr. Jos Gielen viert vrij dag zijn zestigste verjaardag. Het is een goede gelegenheid om zijn persoon en zijn werk in het licht van de schijn werper te plaatsen. De gebo ren Westbrabander, die ook een belangrijk stuk van zijn loopbaan in Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft liggen, verdient zeker in een krant als de on ze wel even de bijzondere aandacht. In Rucphen zag hij het levenslicht op 26 september 1898. Trap voor trap is hij de onderwijs! adder opge stegen: eerst onderwijzer in St. Willebrord, dan de hoofdakte, stu die M.O. Nederlands aan de r.-k. Leergangen te Tilburg, leraar en later directeur aan de r.-k. Handels school te Hulst; inmiddels studie aan de Universiteit te Gent en pro motie in 1931 summa cum laude op een proefschrift: ,.De wandelende Jood in volkskunde en letterkunde"; in 1938 de benoeming tot inspecteur van het Lager Onderwijs in Roo sendaal. Tijdens de oprlog weigert hij iedere promotie, doch terstond na de bevrijding wordt hij hoofd inspecteur. Dat is hij maar één jaar geweest, want in juli 1946 zocht dr. Beel hem aan voor de functie van Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn Kabinet. Twee jaar heeft hij de leiding van het Departement en die tijd getuigt van een intense en vruchtbare werkzaamheid. Door 'n gril van een politiek spel werd hij in 1948 niet herbenoemd, doch toen wachtte hem een nieuwe eervolle taak. hoogleraar te Nijmegen in de faculteit der letteren en wijsbe geerte. Met dit alles is nog maar een deel van prof. Gielens activiteit ge schetst. Buiten zijn ambten bewoog hij zich op velerlei terrein. Hij zat in examencommissies en redigeer de tijdschriften. Hij schreef vele artikelen en hield tal van rede voeringen. De Katholieke Volks partij diende hij met hart en ziel als een zeer gewaardeerd hoofdbe stuurslid. haar afgevaardigde zit hij nu ook in de Eerste Kamer. Bij alles treft zijn principiële in stelling en zijn brede visie. Zijn ge sproken en geschreven woord ver zorgt hij keurig, zonder aan de le vendigheid schade te doen. Op deze zestigste verjaardag zullen tallozen hem zeker willen geluk wensen en de hoop uitspreken, dat hij nog vele jaren in onverminder de activiteit Land en Volk en Kerk zal dienen. Wij sluiten ons daarbij gaarne aan. je hebt er met één de smaak van te pakken! In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot hun recht In de gehouden raadsvergadering te 's-Gravenpolder werd op voorstel van de heer Joh. op 't Hof in tegen stelling met het voorstel van b. en w. besloten een medaille beschikbaar te stellen voor de op 21 en 22 novem- berg te Kloetinge te houden konijnen en pluimveetentoonstelling, aangezien bleek dat ook in deze gemeente de ze tak van sport werd beoefend. De pensioengrondslag van de ge meente-ontvanger werd vastgesteld, terwijl ook de woninghuren definitief werden verhoogd. Daarbij werd mee gedeeld, dat de bewoningstermijn van de noodwoningen afloopt, zodra de nieuw te bouwen woningwetwonin gen klaar zijn. De leden van de woonruimtecom missie werden voor een jaar herbe noemd. Een krediet werd beschikbaar ge steld voor het plaatsen van een voor- richtingsbord door de A.N.W.B. aan de Dorpsstraat. De grond, benodigd voor de bouw van de prot. christ. kleuterschool aan de Ambachtsstraat werd aan de ver eniging tot oprichting en instandhou ding van die school om niet overge dragen. Voorts werd besloten tot aankoop van grond van het burgerlijk armbe stuur, gelegen in het 3e gedeelte van het uitbreidingsplan, over te gaan te gen de prijs van 0.80 per m2. Besloten werd de reiskosten van de tijdelijke onderwijzeres aan de o.l. school te vergoeden. Het Duiten de bebouwde kom gele gen gedeelte van de Langeweg werd voor een bedrag van 19.325.over gedragen aan de Provincie Zeeland. De in de bebouwde kom gelegen Dorpsstraat, Raadhuisstraat en een gedeelte van de provincialeweg werd in beheer en onderhoud overgenomen van deze provincie tegen vergoeding van een bedrag van 39.222. Een krediet werd beschikbaar ge steld voor de plaatsing van een straatlantaarn op de hoek Ambachts straat - Boomgaardstraat. Nagegaan zal worden of nog meer lantaarns dienen geplaatst te worden. Aan de agenda werd toegevoegd de benoeming van mej. W.S. Taal te Middelburg, die voor haar hoofdakte is geslaagd, tot onderwijzeres aan de o.l. school. Bij de rondvraag vroeg de heer op 't Hof in het vervolg zo spoedig mo gelijk na een vergadering van de woonruimtecommissie een beslissing te nemen opdat daartussen niet te veel tijd verloopt. Vim de Automij Zeeland te Goes ontvingen wij de winterdienstrege- ling, welke zondag a.s. begint. Veel wijzigingen zijn er niet in gekomen. De dienst Rilland-Goes is met één rit in de morgen v.v. uitgebreid, zo dat men nu zowel om 7^als om 8 uur uit Rilland naar Goes kwam en om 7.55 en 8.55 uit Goes naar Rilland. Ook is er van a.s. zondag af een verbinding van Kats op N. Beveland naar Goes, speciaal voor ziekenhuis bezoek. i Tengevolge van het ontploffen van een stoomketel in een Spaanse tex- tielververij te Rubi, in de provincie Barcelona, zijn negen arbeiders om het leven gekomen en vele gewond. Als gevolg van de explosie stortte een belendend pand van vier verdie pingen in- Ook daar werden onge veer tien mensen gewond. (Van onze verslaggever) De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, heeft, in aansluiting op zijn industriali satie-nota's. thans ook onze pro vincie aangewezen als zoge naamd probleemgebied. Is die onderscheiding in wezen niet zo heel aangenaam voor de streek welke haar krygt: nu er eenmaal in Zeeland heel wat problemen op te lossen zijn eer de geremde ontwik keling en welvaart weer op gang zijn, kan men niet anders dan ver heugd zijn dat de regering tot maat regelen wil komen om daarin te voorzien. Het uiroepen tot probleem gebied schept de kansen daartoe. De volgende stap is nu het aan wijzen door'de minister van een aan tal ontwikkelingskernen in de ver schillende probleemgebieden. Voor Zeeland met zijn bijzondere geografische gesteldheid is een of zijn twee kerner niet voldoende en daarom streeft het provinciaal be stuur ernaar om tot een vijftal ker nen te geraken, nl. drie op de ei landen en twee in Zeeuwsch-Vlaan- deren. In de jongste zitting van het col lege van gedeputeerde staten is een en ander grondig besproken en bijna onmiddellijk daarna is er heel wat over uitgelekt. In grote lijnen komt de zaak hier op neer, dat naar het inzicht van gedeputeerde staten voor Zuid-Beve land Goes als ontwikkelingskern in aanmerking dient te komen en dat niet alleen om de stad zelf maar ook voor de omgeving waarvan de Gan- zestad het natuurlijk centrum is. Dit zal o.i. mede van belang zijn voor Yerseke, dat bij afsluiting van de Oosterschelde voor heel wat moei lijkheden komt te staan. Voor Schou- wen-Duiveland lijkt Zierikzee de meest aangewezen plaats; voor Tho- len de gemeente St. Maartensdijk en voor Zeeuwsch-Vlaanderen respectie velijk Breskens, dat onlangs een le lijke duw kreeg door verplaatsing van de veerhaven en Hulst; Terneu- De katholieke vereniging voor cul tuur en ontspanning in west- Zeeuwsch-Vlaanderen hield in hotel ,,du Commercevan de heer Mabe- sone te Oostburg in het bijzijn van rector Verdurmen, zijn algemene le denvergadering. Uit het financieel overzicht over het afgelopen jaar bleek de rekening een verliespost op te leveren van 280,82 Voor een groot gedeelte bleek deze verliespost afkomstig van de door de vereniging georganiseerde culturele avonden. In verband hiermee deed de voor zitter een beroep op de gemeente besturen om dit jeugdwerk te sub sidiëren. Hij wees daarbij op het voorbeeld, dat door de gemeente Sluis en IJzendijke is gegeventer wijl men thans ook van de gemeen te Aardenburg een toezegging mocht ontvangen. Als voorzitter werd gekozen de heer G. J Mornout -uit Oostburg, zulks in de plaats van de aftredende voor zitter de heer A. Cornelis, die even wel zitting blijft houden in het be stuur. Voorts werd in de plaats van de heer A. van Poucke in het be stuur gekozen de heer A- Vermeire uit Aardenburg. terwijl door de ver kiezing van mej. R. Rootsaert het bestuur tot 10 personen werd uitge breid. Door de heer G.J. Mornout werden woorden van danjp gesproken aan het scheidende bestuurslid de heer A. v. Poucke voor 't vele werk dat hij zo wel als voorzitter en als bestuurslid voor de vereniging had verricht. Hierna -werd het programma voor het komende jaar opgesteld. Ge pland zijn zes dansavonden, negen culturele avonden en drie ontspan ningsavonden. Enkele van deze avonden zullen sa men met ..Elmare" uit IJzendijke worden georganiseerd terwijl ook sa menwerking wordt gezocht met de R.K.J.B. en andere organisaties. Het seizoen wordt zondag a.s. ge opend met een bal te IJzendijke waarop de muziek verzorgd zal wor den door de bekende Brugse band ,,The Roly Maldo's". zen dat midden in de industrie-zone ligt, heeft mirder behoefte aan direc te en bijzondere voorzieningen. Dit laatste geldt in nog sterke mate voor Walcheren, dat bij uitvoering van de Sloe-plannen kansen om industrie len overnemen, maar 't provinciaal Het verklaren tot probleemgebied houdt in, dat de regering diverse faciliteiten gaat verlenen aan on dernemingen welke zich binnen dit gebied gaan vestigen en meer in het bijzonder zou die steun ten goe de komen aan de ontwikkelingsker nen. Provincie paraat Het is momenteel nog niet zeker dat minister Zijlstra terstond al de genoemde kernen in Zeeland zal wil- aan te trekken genoeg krijgt. Om die reden en tot zolang er redelijke kan sen zijn op realisering van bedoelde plannen, wordt voor dit eiland een ontwikkelingskern overbodig geacht. bestuur wil er met alle kracht naar streven en heeft, indien wij wel in gelicht zijn, de eerste stappen daar toe al gedaan. Laten wij hopen dat die succes hebben. Gisteren is in Engeland „The Peter Townsend Story," uitgeko men; een boek waarin de En gelse journalist Norman Barry- maine „de ware feiten" zegt te vertellen over de romance tus sen prinses Margaret en lucht macht-kolonel Peter Townsend. De waarheid is, volgens het boek, dat de prinses de kolonel in oktober 1955 verzekerd heeft, dat zij nooit met een ander zal trouwen, en dat zij ook nu nog steeds bereid is te wachten en hoopt, dat het huwelijk eens door kan gaan. Verder zouden zij afgesproken hebben elkaar te ont moeten, als zij dat willen. Ofschoon Peter Townsend bezwaar gemaakt heeft tegen het verschijnen van het boek. heeft hij het toch gele zen, aldus de schrijver, en geen com mentaar gegeven op de inhoud. Volgens veel Engelse society-ver- slaggevers is het grootste deel van de-inhoud van het boek, dat uitkomt in Amerika en reeds in verkorte vorm verscheen in de .Ladies Home Journal" oud nieuws, maar worden wel enkele minder bekende elemen ten meer in het licht geplaatst. Zo als bijvoorbeeld het feit, dat koning George VI zeer waarschijnlijk reeds lang voor zijn dood in 1952 op de hoogte was wan de romance. Barry- maine vertelt, dat de koning het paar op zekere avond verraste, toen Townsend de prinses, op haar „be vel" naar boven droeg. Halverwege de trap liet de prinses een schoen vallen, waarop de koning boven aan de trap verscheen. Op de vraag waarom de koning dan toestond dat de twee zoveel met elkaar omgingen antwoordt Barrymaine, dat hij zeer ziek was, en niemand om zich heen kon hebben behalve zijn echtgenote, prinses Margaret en Townsend. Koningin Elizabeth heeft, volgens het boek, eerst in april 1953 van de trouwplannen van haar zuster verno men, en toen op uitstel aangedron gen in verband met de aanstaande kroning en vervolgens tot geduld ge maand, omdat het wel een voorbij gaande verliefdheid zou kunnen zijn. Kort na de kroning kwam de ro mance in de kranten. Bij het kro ningsfeest waren de twee namelijk gezien in een hossende menigte bij het standbeeld van koningin Victoria. De heer Gilson, de Belgische minister van landsverdediging, heeft gisteren zijn Nederlandse collega, de heer C. Staf, bezocht. De beide ministers zijn over eengekomen over te gaan tot de integratie van de luchtmachtop leidingen. Daarbij zal in eerste instantie wor den begonnen met de opleiding van piloten. Deze integratie zal inhouden, dat het eerste gedeelte der vlieger opleiding door de Belgische lucht macht zal worden verzorgd, en het tweede gedeelte onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht. De eerste fase van de opleiding zal worden gegeven in Kongo op de basis Kmina, waar de daar gevestigde vliegschool zal worden bestemd voor deze Bene-opleiding. Het tweede ge deelte, in Nederland, zal geschieden op eerlang nog aan te wijzen vlieg- bases. Barrymaine heeft Townsend eerst begin 1956 leren kennen, toen de ko lonel hem om advies vroeg voor het schrijven van een boek over zijn reis rond de wereld. Hij zegt zich echter in staat geacht te hebben dit boek te schrijven omdat hij journalist is en een vriend van de Townsends. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren 72 pun ten van de door de agendacommissie sie voorgestelde agenda voor de ko mende drie maanden goedgekeurd. Doch de meest omstreden kwestie, die van de vertegenwoordiging van China in de volkerenorganisatie, is nog niet beslist. De agendacommissie had op Ame rikaans voorstel besloten de kwestie van vervanging van de Chinese na tionalisten door de communisten dit jaar, evenals voorgaande jaren, te la ten rusten. India, Birma, de Ver. Arabische Republiek, Indonesië, Ne pal, Ceylon en Afghanistan dienden gisteren echter een gemeenschappe lijk amendement op de ontwerp-agen- da in. Zij willen de kwestie wel be sproken hebben. De meeste agendapunten werden zonder debat of stemming aangeno men. Het betreft hier kwesties als Korea, Algerije, Cyprus, de ontwape ning en economische ontwikkeling van minderontwikkelde landen. Er ontstond een scherp debat over opneming van een bespreking van de Hongaarse kwestie op de agenda, dat eindigde met een stemming, waarbij 61 stemmen voor en tien tegen dit agendapunt werden uitgebracht. Tien landen onthielden zich van stemming. T~)E Nederlandse regering windt er geen doekjes meer om bij het geven van een oordeel omtrent de houding van Indonesië. In de troon rede stond een passage, die een on verbloemde aanklacht inhield. Iri de toelichting op zijn begroting zegt minister Luns niet minder scherp: „De onderbeheerstelling van de Nederlandse bedrijven is niet alleen een misbruik van macht, doch betekent tevens een onrecht matige incriminatie... De Indonesische regering heeft niets gedaan om het onrecht te herstellen: zelfs van een aanbod van schadeloos stelling of compensatie in enigerlei Vorm is tot nu toe geen sprake. Hoe zeer een en ander in strijd is niet alleen met het internationaal recht maar ooiki met de internationale prak tijk blijkt wel uit het feit, dat zelfs de communistische landen in Oost- Europa in principe steeds het recht op schadeloosstelling voor genationa liseerde bezittingen hebben erkend, hetgeen in vele gevallen tot een schadeloosstellingsakkoord met de be trokken crediteurstaat heeft geleid. Het is een teleurstelling, dat grote mogendheden tevens onze bondge noten aan- zo veel onrecht niet de minste aandacht schijnen te schen ken en de regering te Djakarta blij ven beschermen als een bonafide regering, welke door de U.S. zelfs met wapenleveringen wordt ver blijd. Misschien dat men in Wash ington eindelijk eens kwaad zal gaan worden, nu de nationalistische Chinezen wier regering op For mosa nu door dik en dun gesteund wordt ook aan allerlei discrimi natoire maatregelen worden onder worpen. Als tegen dit gedoe geen algemeen protest opstaat, zal het verval van de internationale zeden steeds verder voortschrijden. jy[INISTER Zijlstra heeft heel Z-ee- land als probleemgebied aan gewezen. Dit in het kader van de nieuwe industrialisatiepolitiek. Zeeland is dan ook een gewest, dat zeker als expulsiegebied moet worden aangemerkt. Anders gezegd: er trekken meer mensen weg dan er binnenkomen. Die aanwijzing tot probleemgebied betekent, dat er nu ontwikkelingskernen zullen worden aangewezen, welke in aanmerking komen voor de bekende faciliteiten bij de industrievestiging zoals die vroeger voor de ontwikkelingsge bieden golden. De idee, dat een ge west als Zeeland het best kon die nen als leverancier van werkkrach ten voor de Randstad Holland is nu wel losgelaten. Het zal bevreemding wekken, dat west-Brabapt ook niet als pro bleemgebied is a'angewezen. De mi nister zegt er van, dat westelijk Brabant ongetwijfeld als geheel een belangrijke industriële ontwikkeling tegemoet gaat, maar dat zal toch allemaal zeker niet vanzelf gaan. Nu is de minister wel van plan ter zake van het rayon Etten met een bijzonder hoog werkloosheidscijfer in overleg te treden met het pro vinciaal bestuur. Hier zou dan in cidenteel een ontwikkelingskern kunnen worden aangewezen. De minister schrikt echter terug voor het aanwijzen van nog meer van die kernen in west-Brabant en daarom wil hij dit gebied in zijn geheel niet als probleemgebied aan merken. Dat stelt ons toch wel teleur. Er zijn in dit gewest bepaald nog wel punten aan te wijzen, maar de aanzet tot industriële vestiging bijzondere aanmoediging verdient en nodig heeft. Het laatste woord is over een en ander zeker nog niet gezegd. Sherman Adams heeft me- gedeeld, dat hij is afgetreden als naaste medewerker van president Eisenhower. Tweeëntwintig krijtende, schop pende en krabbende vrouws personen in... voetbaltenue vlo gen op elkaar in. Het was een spectaculaire, maar verschrik kelijke veldslag, die nog ver schrikkelijker werd toen de 350 - meest mannelijke toeschou wers over het hekje rond het veld sprongen om zich met on heilspellende geestdrift in het krijgsgewoel te storten. Het onontwarbare kluwen bewoog zich een tiental minuten over het veld, terwijl de graspollen door de lucht vlogen en links en rechts de striemen van vurige nagels en de blauwe plekken van uitschie tende. vuisten en ellebogen op de gezichten, de armen en de benen van de strijdenden verschenen. De oorzaak van deze gemengde veldslag? Het stond 1-0 voor de charmante „Darlaston Ladies" in een „liefdadigheidswedstrijd" te gen de lieftallige „Handy Angles". Maar Pamela Aston, de onweer staanbare aanvalsleidster van de Angles met haar dodelijke kner pende schot, was doorgebroken. Met de bal aan haar schoen (maat 44) kwam zij in het strafschop- gebied van de Ladies. Voor zij echter aan de laatste machtige zwaai van haar linkerbeen toe was, kwam Betty Smith, gevreesd om haar tackle, op haar af en een tel later lag Pamela ter aarde. Knock out. De scheidsrechter kwam aange rend, fluitend en met gestrekte wijsvinger in de richting van de elf-meter-stip. Het zal tot in de eeuwigheid de vraag blijven wat de Darlaston Ladies hem in het oor hebben ge fluisterd toen zij de arbiter in haar midden namen. Alleen het resultaat van het onderhoud was duidelijk: de strafschop voor de Handy Angles werd gewijzigd in een vrije schop voor de verdedi ging van Darlaston Ladies. Even bleef het vreemd stil in de gelederen van de Angles, toen, als was een sirene gaan loeien, brak de hel los en begon een van de wildste tonelen ooit op een Engels voetbalveld gezien, zich te ontwikkelen. „Wij spelen nooit meer tegen Darlaston", zeiden de moegestre den Angles na afloop. ,,De Angles zullen eerst excuus moeten aanbieden," vonden de blauw geknepen Darlaston Ladies.

de Stem | 1958 | | pagina 5