Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Het Venus- kruid Middelburgs uitbreidingsplan in december ter bespreking klaar Bedrag voor Deltawerken hoog maar onvermijdelijk Dagblad De Slem mnnn Muziekkapel van rijkspolitie bezocht Hulst Gemeentebegroting 1959 in tweede helft oktober gereed Wielrijder te Kruiningen verongelukt Nog frambozen in Kapelle DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 MIDDELBURG Brei-sliow van de R.-K. Vrouwenbeweging VLÏSSINGEN Gemeente Lokeren was te gast Woensdagavond 1 1 uur sluiting. HULST De lekkende buis OOSTBURG TERNEUZEN Kennis geëindigd Aan onze kwartaalabonnees Het ongeluk met de baby te Sas van Gent Hoogwaterstanden Toelichting op Verkeer en Waterstaat GOES Van Bever biedt pracht program Eerste steen voor parochiehuis KOSTUUMS Faillissementen AGENDA Vandaag Morgen (Advertentie) De plaatselijke afdeling van de kath. Vrouwenbeweging opende haar winterseizoen met een brei-show in de zaal Eendracht. De geanimeerde show werd ver zorgd door een handwerk- en mode huis uit Amstelveen. De verschillende kledingstukken en modellen werden door enige leden met vaardigheid naar voren gebracht en getoond. In het kader van de sportuitwisse- ling tussen de gemeenten Vlissingen en Lokeren uit België, was een groep ambtenaren van deze Belgische stad de gast van het Vlissingse gemeente bestuur. In de morgenuren werd een tocht rond Walcheren gemaakt, tijdens wel. ke in Vrouwenpolder de werkzaam heden van het Drie-Eilanden-plan werden bekeken. In Domburg werd de koffietafel gebruikt en werden de Bel gen officieel verwelkomd door wet houder W. Poppe van Vlissingen. 's Middags speelden de Belgen een voetbalwedstrijd tegen het elftal van het Vlissingse gemeentepersoneel. Voor de rust namen de gasten een 0-2 voorsprong, doch na de hervatting bracht P. van Hoorn met twee tref fers de partijen op gelijke voet. In de slotfase scoorden de Belgen het be slissende doelpunt, zodat zij met 2-3 wonnen. De dag werd besloten met een diner in Britannia. Hier sprak wethouder M. A. van Popering, waarna schepen De Marechal dankte voor de genoten gastvrijheid. benoeming van leden commissies en besturen B. en w. hebben de leden van de raad een aantal voorstellen tot be noeming van leden in commissies en besturen doen toekomen. Voor de benoeming van een voor zitter, twee vice-voorzitters, twee .e- den en twee plaatsvervangende leden in de huurcommissie worden aanbe volen de heren: 1. W.M. van Aller, voorzitter; 2. A.P. Bil, lid-verhuur der; 3. J. Hekhuis, lid-huurder; 4. B. J. Schreuder, le vice-voorzitter; 5. ir. N. Luning Prak, 2e vice-voorzit ter; 6, P. Meerman, plaatsvervan gend lid-verhuurder en 7. C.J.H.M. van Erck, plaatsvervangend lid-huur der. Voor benoeming tot leden in de ad viescommissie woonruimtewet 1947 worden aanbevolen: in kamer A: de heren P. Meerman, huiseigenaar en drs. J. Smit, hypotheekhouder en me juffrouw M.M. de Priester, deskun dige sociale aangelegenheden, en de heren J. Marijs, sociaal deskundige op woninggebied en D. Romijn, tech nisch deskundige op woninggebied; in kamer B: de heren J.L.R. Maes, huis eigenaar en J. van Dongen, hypo theekhouder en mevrouw A. Verha- ren-Kooijman, deskundige sociale aangelegenheden en de heren F. Schets, sociaal deskundige op woning gebied en J.T. Visser, technisch des kundige op woninggebied. Voorgesteld wordt om aan de heer J. Post eerval ontslag te verlenen als bestuurder van de stichting Medisch Centrum en om een bestuurder in deze stichting te benoemen uit de voordracht: 1. de heer Ch. J. Gillis sen Verschage en 2. de heer F.G. Smit. ontslag en benoemingen bij het onderwijs B. en w. stellen de raad voor om aan de heer N.J. Boon op diens ver zoek per 1 september eervol ontslag te verlenen als tijdelijk leraar aan de avondschool voor nijverheidsonder wijs. Voorgesteld wordt voorts om met ingang van 1 augustus jl. tot lerares sen in vaste dienst aan de gemeen telijke industrie- en huishoudschool te benoemen de thans tijdelijke lerares sen mejuffrouw L.F.M. de Dreu, al hier, mevrouw W.F. Heijboer-de Rid der te Middelburg, mevrouw J.M. Polderman-Vijverberg te Middelburg en mevrouw M. Rosman-Ragut te Souburg. diverse raadsvoorstellen Ten behoeve van de beplanting en het aanleggen van een groenstrook in plan west vragen b. en w. de raad een krediet van 21.000.beschik baar te stellen. Medewerking wil het college verlenen voor het stichten van een bijzondere kleuterschool van de vereniging voor christelijk kleu- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN Karhof Redacteur uoor Walcheren: J Mtas Rayunbeheerder: J Fait Prijs vooi losse advertenties oestemd voor de editie vooi Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonuen Mededelin gen" t 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie ..Kleinties i regels ot minder f 090, elke regel meer t 0 15 Bij plaatsing ook in de B.abantse oplage resp r 1.50 j 10 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teg«n nah geld teronderwijs, aan de Meindert Hobbe- malaan. De goedkeuring van de raad wordt gevraagd voor het aangaan van een geldlening van 72.000.met de N. V. Bank voor Nederlandse gemeen ten ter definitieve financiering van voltooide of nog in uitvoering zijn de kapitaalswerken. Voorgesteld wordt om aan de ver eniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme met ingang van 1 januari a.s. tot wederopzegging een jaarlijkse subsidie te verlenen van 500.—. Tenslotte is er een voorstel om een gedeelte van de Singel tussen de Ko- ningweg en de Van Dishoeckstraat ter lengte van 255 meter aan het openbare verkeer te onttrekken en dit te verkopen aan de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde". B€URS VOOR MODE EN HUISHOUDING Een grandioze beurs een evenement voor de vrouw Morgen uitreiking van extra geschenken. Geopend van 1 0-1 7 en 1 9-23 u 1 AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 24 SEPT. gemeente hulst De burgemeester van Hulst maakt bekend dat de wethouder* van sociale zaken, de heer P. J. Brand, voor het publiek te spreken zal zijn iedere donderdagmiddag van 5 tot 6 uur, zulks in het stadhuis. Hulst, 18 september 1958. De burgemeester van Hulst, A.L.S. Lockefeer. 707-0 Op ons bericht van vrijdag l.i. in zake de lekkende gasbuis, waardoor een inwoner van de stad bewusteloos raakte, verstrekte het Gemeentelijk Gasbedrijf ons een toelichting welke een ander licht op de zaak werpt. De buis werd nl. beschadigd tijdens werkzaamheden, die de PZEM in de stad uitvoert. Het ontstane lek is dus niet te wijten aan een fout van men sen van het gasbedrijf. Men streeft er bij dit bedrijf reeds geruime tijd naar het gasverlies zoveel mogelijk te beperken en men heeft daarbij succes want het gasverlies ligt 5 pet. lager dan het gemiddeld gasverlies door buizenlekkage in Nederland. Omdat in ons vorig bericht ten on rechte de indruk werd gewekt dat het lek aan het personeel van het gasbe drijf te wijten was, geven wij hierbij gaarne eerherstel. weer aanrijding in de nieuwstraat Voor de tweede maal in korte tijd vond op de oversteekplaats voor wiel rijders in de Nieuwstraat, nabij de Tol, een aanrijding plaats. Nu werd de heer P. Saey uit Oostburg met zijn rijwiel aangereden door een Ita liaanse personenwagen. Gelui kig waren ook nu de gevol gen niet ernstig. Na geneeskundig on derzoek van dokter de Bruijckere, kon de heer S. huiswaarts keren, uiter aard met een gehavende fiets. contributie-wijziging wit gele kruis Door voorzitter J. Commandeur werd in het Wit Gele Kruisgebouw, voor een bevredigende opkomst, de algemene ledenvergadering van het Wit Gele Kruis geopend. De beide periodiek aftredende be stuursleden, de heren Mangnus (se cretaris) en de Wandel (bestuurslid) werden bij acclamatie herkozen Het voornaamste besluit van de vergade ring was wel de wijziging van de contributie. Besloten werd met ingang van dit jaar de contributie in 5 klas sen in te delen, met een minimum van 5,- per jaar en een maximum van 12,50. Hierdoor hoopt men een hoger bedrag aan contributies binnen te krijgen hetgeen noodzakelijk is, omdat het salaris van de wijkzuster wordt gelijkgesteld met dat van een lekezuster. Dit laatste is weer no dig om in aanmerking te komen voor de rijks- en gemeentelijke subsidies, zonder welke men nu eenmaal niet kan werken. Bij de rondvi aag bracht de voorzit ter van de K.A.B., de heer P. Scher- beijn, nog de kinderuitzendingen ter sprake. Besloten werd, -dat het Wit Gele Kruis per geval een bijdrage zal verlenen van 25, Philippine bevrijdingsconcert Ter gelegenheid van de bevrijdings dag, nu 14 jaar geleden, gaf onze fanfare, ónder leiding van de heer Cornells een concert. Van de zijde van het publiek was hiervoor nogal flinke belangstelling. Sluiskil wegverbetering Een der oudste straten van Sluiskil de Pi ersenpolderstraat, is nu ook van een modern wegdek voorzien. De weg is nu geheel geasfalteerd. Dit is ge beurd met de z.g. koude methode, wat het grote voordeel heeft dat ze di- reet weer bereden kan worden. ontwikkelingsfilm Voor de oudere jeugd zullen deze winter vele avonden gevuld worden door culturele- en ontwikkelingsfilms, welke gratis zullen worden vertoond op de wekelijkse bijeenkomsten. Deze films, welke gratis ter beschik king worden gesteld door de ambas sades en grote bedrijven zullen onge twijfeld voor de jeugd een goede_ ma nier zijn om de algemene ontwikke ling op een hoger peil te brengen, en het is daarom te hopen, dat men deze kans niet voorbij laat gaan en zich over dit experiment enthousiast zal tonen. Deze filmavonden worden verzorgd door de paters Vicarius en Theodulus Over het algemeen is de kermis niet zo heel druk geweest. Zelfs op DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 1958 WORDEN BEGIN OKTOBER A.S UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moei worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van f 7.— te stor ten ot over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóói 1 oktober a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 8.20. Administratie Dagblad De Stem de beide topdagen (woensdag en zaterdag) was het minder druk dan andere jaren, hoewel het vooral za terdagavond bijzonder gezellig was. De café's hebben deze laatste avond wel goede zaken gemaakt en ook wel de meeste établisssementen op de markt. Tegen twaalf uur begon de grote uittocht. In de straten begon de reinigingsdienst de rommel op te ruimen. De politie heeft het gelukkig bij zonder rustig gehad. Bij de zweefmo len heeft zich een klein ongelukje voorgedaan, dat een 21-jarige jonge man wat ontvellingen bezorgde. Modeshow Slager-Walvis De eerste wintermodeshow werd gisternamiddag en -avond in het Con certgebouw gegeven door de N.V. da mesconfectiebedrijven J. Slager-Wal- vis te Breda. De beide shows waren vooral gespecialiseerd op mantelkos tuums, geklede en sportjassen, ter wijl aan het slot ook Italiaanse twin- sets vesten en truitjes werden ge toond. Er viel een buitengewone gro te sortering mantelkostuums in aller- Jel te bewonderen, in mooie kwaliteiten tweed, bouclé en mohair. Vele met bontkragen of persianer. Ook in de geklede en sportjassen was er een overvloed van keuze in dezelfde stoffen als de mantelkos tuums en in leder-velours. Bijzonder vlotte driekwart jasjes, gevoerd met teddy f imitatie-mol werden even eens getoond. Zowel voor het jonge meisje als voor de oudere dames, voor alle maten en figuren, was er keuze te over en wel zeer opmerkelijk waren de kwaliteiten der stoffen en de zorg die aan de afwerking is be steed- De Italiaanse twinsets, vesten en truitjes waren zeer modieus en van uitstekende kwaliteit. burgerlijke stand Geboren: Eric zv C. Audenaerd- Casteels. Hanny dv C. Dieleman-Op- penneer. Mark zv J. Steel-Bastelaar. Lucia dv J. Scheele-Faas. Bernadette dv A. Verschuuren-de Vos. Catharina dv L. Berwald-Maas. Aarnout zv E. Kaijser-Hamelink. Bernadette dv O. Hemelsoet-van der- Heijden. Huwelijksaangiften: Hermanus Wie mes 24 j. te Axel en Dina Oostdijk 20 j. Salomon Andriessen 27 j. en Adriana de Ridder 21 j. Pieter Oost- dijk 41 j. en Willemina Touw 24 j. te Rotterdam. Gehuwd: Hubrecht Beulens 22 j. te Hoedekenskerke en Thérèse Jurriëns 20 j. Wouter de Bruijne 27 j. en Annie Boerbooms 33 j. Maarten Schuitvlot 33 j te Axel en Pieternella Visser 20 j. Overleden: Marie Dierick 82 j. echtg. van P. Willems. Anton van Swaal 4 j. zv L. van Swaal-Weststrate. Cornelis van Langevelde 78 j. wedn. van M. Ruijtenburg, te Hoek. Adriaan Witte 4 j. zv P. Witte-Riemens.te Axef. Pie ter de Jonge 51 j. echtg. van M. de Koeijer, te Zaamslag. IJzendijke overgeplaatst Met ingang van 1 november werd opperwachtmeester der rijkspolitie G. Vennix overgeplaatst naar de post Hulst. k.r.o.-revue In het parochiehuis komt de K.R.O.- revue „Anders dan anders" op maan dag 13 oktober voor de plaatsen IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Philippine. Zaterdag bracht de rijkspolitiekapel een bezoek aan Hulst. Om kwart voor elf kwam het uit 85 man bestaande gezelschap op de Stationsweg aan, vanwaar uit onmiddellijk een rond wandeling door de stad werd ge maakt. Om half twaalf speelde de kapel o.l.v. de adjudant H.Ch. Hoo- gerwerfs staande voor de pui van het stadhuis eerst het Zeeuwse en daar na het Zeeuwschvlaamse volkslied Op het bordes stonden verschillende autoriteiten, o.m. burgemeester A.L. S. Lockefeer majoor L. Stoorvogel b.d., majoor A.J. van Thiel uit Mid delburg ,De rijkspolitiekapel was ver tegenwoordigd door kol. de Gast, ma joor Offermans en adj. Hoogerwerfs. Later voegden zich nog de burge ten (Sint Jansteen, Graauw en Hon- tenisse) met hun wethouders en ge- meesters van de omliggende gemeen- meente-secretarissen bij dit gezel schap. De politiemensen werden ontvan gen in de Burgerzaal van het stad huis. Namens de rijkspolitiekapel dank- te majoor Offermans de burgemees ter voor de ontvangst. Hierna werd genodigden en muzi kanten een verversing aangeboden. Ook de heer Hoogerwerfs bracht zijn dank aan Hulst. De Middelburgse gemeentebegroting voor 1959 kunnen de leden van de raad in de tweede helft van oktober aanstaande tegemoet zien. In november zal het stuk in het openbaar door de raad worden behandeld. Dit deelde de voorzitter van de raad, burgemeester mr. Joh. de VVidt, maandagmiddag tijdens de rondvraag mee in antwoord op 'n desbetref fende vraag van de heer W. P. J. Baars. De vergadering begon met de beëdiging van de heer M. de Bruijne als nieuw raadslid voor de A.R.P. Ter voorziening in een vakature in het bestuur van de godshuizen werd met negen tegen zes stemmen ir. B. C. Roeters van Lennep be noemd. De andere stemmen gingen naar mr. J. F. Hornstra. Zoals reeds eerder bericht, had het college van b. en w. de aanbeveling van het be stuur gewijzigd door op de tweede plaats de naam van ir. H. de Lussa- net de la Sablonière te vervangen door die van mr. Homstra, omdat het van meening was, dat er in het bestuur meer behoefte bestond aan een econoom dan aan een technicus. In ons nummer van vrijdag 19 sep tember waar wij melding maakten van het overlijden van het dertien maanden oude dochtertje van de fa milie T., staat abusievelijk vermeld, dat het kindje door de vader op de grond werd gevonden, toen hij des avonds van zijn werk thuis kwam. Dit is achteraf niet juist gebleken. Het kindje is 's middags, toen de moeder zich in de tuin bevond uit het bedje gevallen. Toen de vader, die werk zaam is bij de posterijen, die middag thuis kwam en, naar gewoonte even bij de kleine ging kijken, vond hij het kindje dood. Morgen, woensdag 24 september, gelden voor de provincie Zeeland de volgend? hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.22 en 12.46 uur, te Ter- neuzen om 12.22 er te Vlissingen om 11.53 uur. De heer C. A. Kammeraad van de V.V.D. oordeelde deze handeling wei nig elegant en verzocht b. en w de wijziging terug te nemen. De heer M. A. L. Hubregtse van de P.v.d.A. steun, de namens zijn fraktie de kandidatuur van de heer Hornstra en de voorzitter merkte op zijn beurt op, dat het col lege het recht heeft om van het ad vies van 't bestuur van de godshui- zijn af te wijken en dat het tenslotte aan de raad was om uit te maken, wie men wilde benoemen De keus viel tenslotte dus op ir. Roeters van Lennep, zodat zowel het bestuur van de godshuizen als b. en w. blijkens de volgorde van de aanbeveling hun zin kregen en de socialistische fraktie achter het net viste. Over de opheffing van de v.g.l.o.- sehool en de onderbrenging van de klassen bij school C. is nog wel het een en ander gezegd, maar men stond voor een samenspel van feiten, waardoor er geen enkele kans over bleef. Wethouder J. W. Kögeler ant woordde op een vraag van de heer P. H. Geers, dat de zaak tot op het allerhoogste niveau besproken is, maar dat men ook daar geen andere oplossing heeft kunnen vinden. De raad verenigde zich dan ook noodge dwongen met het voorstel van b. en w., dat al even noodgedwongen in de vergadering gebracht was. Dwangpositie MET FILTER Er was overigens nog een punt, waarbij de noodgedwongenheid de hoofdrol speelde, zij het dan in de allernauwste samenwerking met de N.V. Nederlandse Spoorwegen, welke onderneming daarbij zeker niet de onverdeelde waardering van de Mid delburgse raad genoot. Het ging over het aangaan van een nieuw contract met de N.S. voor de huur van spoor naar het industrieterrein. Wijziging van het huurbedrag was contractueel niet mogelijk, dus dat zat voor de gemeente wel goed. De N.S. wilden echter wel een paar guldens meer hebben en drongen aan op vernieu wing van het contract. B, en W.-voelden daarvoor uiter aard niet veel, maar toen werd van N.S.-zijde gewezen op een clausule. waarbij de N.S. het recht gegeven is om met een termijn van een half jaar de overeenkomst op te zeggen, waaruit eventueel sluiting van de verbinding en opbreking daarvan zou kunnen resulteren. Zodoende was het dus de beurt van Middel burgs b. en w. om in navolging van een eveneens in de provinciale hoofdstad zetelend hoger college in een zaak, die ook reeds met ver voer en verbindingen te maken had met de rug tegen de muur te gaan staan. Veel woorden zijn er in de raad niet over vuil gemaakt. Het college kreeg noodgedwongen machtiging om noodgedwongen de nieuwe over eenkomst te sluiten. De voorzitter nam de gelegenheid te baat om het „niet elegant", dat eerder tijdens de zitting reeds aan het adres van het gemeentebestuur was gezonden, soe peitjes door te schuiven naar de N.V. Nederlandse Spoorwegen. De voorgestelde verordening tot re geling van de vergoeding voor het geven van godsdienstonderwijs op de gemeentelijke openbare scholen voor gewoon- en voor uitgebreid lager onderwijs werd na enige discussie aangenomen met die wijziging, dat niet alleen de Hervormde kerkelijke gemeente te Middelburg, maar „de kerkelijke gemeenten" te Middelburg voor een eventuele subsidie in aan- Maandagmorgen is op de kruising ZanddijkKopsedijk onder Kruinin- gen de 76-jarige wielrijder J. Danker uit Yerseke. die waarschijnlijk de voorrangsregel niet in acht nam, ge grepen door een auto, welke werd bestuurd door de heer B. uit Breda. Met zware verwondingen is de heer D. naar „St. Joanna" te Goes ver voerd, waar hij na enkele uren is overleden. (Van onze parlementaire medewerker) Voor de Deltawerken is in 1959, zoals bekend, een bedrag van 84,25 miljoen uitgetrokken. In zijn memorie van toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat zegt minister Algera van oordeel te zijn, dat dit be drag zeer hoog is, maar hij noemt het onvermijdelijk omdat Baarland serenade voor senior Alhier vierde de heer s. de Leeuw, oudste inwoner der gemeente, in goede gezondheid zijn negentigste ver jaardag. Het heeft de heer de Leeuw niet aan belangstelling ontbroken, 's Avonds bracht de muziekvereniging „Prinses Juliana" haar mede-oprich ter een serenade. Circus van Bever kan zijn tent op slaan te Goes waar het dit zo wil: zijn trouwe bewonderaars op de Be- velanden het zijn er honderden weten het te vinden. Ook maandag was de eerste voorstelling van het gerenommeerde circus weer druk be zocht en als vanouds werd een pro gram geboden, dat prima was en de toeschouwers drie uur lang boeide en amuseerde. Het paardenmateriaal werd vak kundig voorgebracht zodat de kwali teiten ervan ten volle tot hun recht kwamen: veel succes oogstte voor al de charmante hogeschoolrijdster Ilonka Karoly. Het "dierenrijk" is voorts vertegenwoordigd door twee massale olifanten; door honden en apen in een revue van komische kracht en door Dogrin, de rekenende viervoeter. De drie muzikale Italiaanse clows bleken heet wat vrolijke noten op hun zang te hebben en evenveel lachers wist Eugène een geestige clown op zijn handje te krijgen. Het zeer vermetele duo Dominicy speelt hoog in de circusnok een even- wichtsspel met de dood; de Orsini's bleken handacrobaten van klasse; de Joselly's weten van wanten en de Trampoline springers vormen een juiste inleiding op de grote Hassam- troupe, samengesteld uit Marokkaan se veerkrachtige buitelaars, die voor niets staan. Dan zijn er nog de drie Edisons, aangediend als de vrolijke cascadeurs en een spectaculaire wildwest-show. De grote van Bevers finale sloot een fraai geheel op prachtige wijze af. Heinkenszand loco-burgemeester Op de jongste door b en w. gehou den vergadering werd de wethouder C. Dellebeke gekozen tot waarne mend burgemeester. Rilland-Bath Morgen, woensdagmiddag, zal te Rilland de eerstesteenlegging plaats hebben van het nieuwe parochiehuis dat bij de kerk der paters kapucijnen zal verrijzen in plaats van het oude, dat door de watersnood onbruikbaar werd. De steen zal na de wijding door pater Gardiaan, ingemetseld worden door de heer W. van Berkel, adviseur van het Rampenfonds, dat een ruime bijdrage verleende voor de bouw. elke vertraging in de uitvoering van deze werken de risico's zou vergroten. Voor uitvoering van het rijk zelf of door derden uit te voeren werken ter verhoging van de primaire en als zodanig te handhaven waterkerin gen is een bedrag van ruim 8,7 mil joen uitgetrokken. Weliswaar is dit bedrag als jaargemiddelde onvoldoen de om het door deze werken gevorm de onderdeel van het Deltaplan gelijk tijdig met de afsluitingsdammen ge reed te hebben, maar de minister hoopt, dat de achterstand de volgen de jaren zal kunnen worden inge haald. Naar de minister meedeelt, wordt ook in het komende jaar het werk voortgezet voor opruiming van wrak ken in de mond van de Westerschel- de. Er is een bedrag van 200.000 gulden geraamd voor het herstel van werken behorende bij het kanaal door Wal cheren. Op de begroting is een bedrag van een miljoen beschikbaar gesteld voor te verlenen bijdragen aan de provin cie Noord-Brabant in de kosten van uit te voeren werken ter verbetering van de Roosendaalse vliet, de ver binding van dit water met de Din- tel en de bouw van een nieuwe sluis bij Dintelsas. De verbetering van de oevervoor zieningen van de Zuid-Willemsvaart, die reeds lang dringend noodzakelijk wordt geacht, zal in 1959 f 400.000 vra gen. Verder wordt gewerkt aan de voltooiing van de verbetering van de rijksweg Sluiskil-Axel en de. ver nieuwing van de steenglooiing langs de zijhaven te Hansweert. alsmede aan de boordvoorzieningen van het Kanaal door Zuid-Beveland. Een be drag van f 200.000 zal nodig zijn voor verbetering van het gedeelte Sas van Gent-Driekwart van de weg tussen Terneuzen en de Belgische grens. Verder is geld uitgetrokken voor het wijzigen van de rijbaan van weg no. 16 gedeelte Moerdijk-Princenhage. Voor het eerst is dit jaar een be drag uitgetrokken voor het uitvoeren van onderhoudswerken aan de nieu we veerhaven te Breskens. Voor dit doel is f 90.000 geraamd.' Zo mogelijk zal in 1959 de uitvoe ring ter hand worden genomen van werken tot verbetering van het Wil- helminakanadl bij Oosterhout en van het Markkanaal te Oosterhout en Ter- heijden, welke wegen deel uitmaken van de plannen tot verbetering der waterwegen in westelijk Brabant. Nu in beginsel overeenstemming met België is bereikt tot verbetering van het Nederlandse deel van het kanaal Gent-Terneuzen, noemt minis ter Algera het van belang dat ook in Nederland hieraan zo spoedig mo gelijk wordt begonnen. België is hier mee reeds bezig. Als eerste post is in 1959 een bedrag van een miljoen gulden uitgetrokken. Brabantse tvegen De belangrijkste verbeteringen van de wegen in Noord-Brabant zijn: de aanleg van vrijliggende rijwielpaden langs weg no. 16, gedeelte Princen- hage-Zundert; de vedbreding van de hoofdrijbaan tussen Roosendaal en Princenhage, de verdubbeling van de rijbaan der wegen Den Bosch-Eindho. ven en Den Bosch-Tilburg en van de omlegging van deze wegen om Vught. Voorts ligt het in de bedoeling te beginnen met de aanleg van de aar- denbaan en de bouw van kunstwer ken in weg 17, Moerdijk-Roosendaal Deltawerken In een aansluitend verslag over de stand van zaken van de Deltawerken zegt minister Algera. dat de bouwput, die reeds gereed gekomen is voor de bouw van de afwateringssluizen in het Haringvliet, waarschijnlijk in novem ber van dit jaar droog zal zijn Daar na moet noe 750 000 m3 zand wor den verwerkt Volgens de minister zal de dam in het Veersegat in 1961 worden geslo ten. Begin 1962 zal dan het verkeer over de weg op de binnenberm van de dam kunnen worden toegelaten De Zandkreekdam zal dan al gesloten zijn Over deze dam zal het verkeer in 1961 kunnen worden toegelaten. merking komen. Het antwoord op de vraag, of die subsidies ook werkelijk zullen worden uitbetaald, is volkomen afhankelijk van de financiële toe stand der gemeente, omdat G.S. bij voorbaat hebben bepaald, dat alleen dan betaling kan geschieden, indien de gemeentelijke begroting sluitend is. Dit werd nadrukkelijk gesteld ten einde te voorkomen, dat verwachtin gen worden gewekt, die in de toe komst niet tb honoreren zullen zijn. Het nieuwe uitbreidingsplan voor de gemeente zal onvoorziene om standigheden voorbehouden in de cember de raad bereiken. Dit ant woordde de voorzitter op een vraag van drs. Th. J. Westerhout (arb.), die daarmee dan eindelijk werd gerust gesteld over een aangelegenheid, die hij reeds sinds geruime tijd tijdens vrijwel elke raadsvergadering onder de aandacht had gebracht. Het frambozenseizoen 1958 is reeds bijna twee maanden achter de rug. Gisteren (maandag) werden er ech ter op de veiling in Kapelle-Biezelin- ge nog frambozen aangeboden en wel drie kratten met in totaal 24 doosjes zgn. septemberframbozen. Deze wa ren afkomstig van het fruitbedrijf van de gebr. Lindenbergh te Wemel- dinge, op welk bedrijf ook steeds nieuwe appel-, pere- en pruimeras sen worden beproefd en aangeplant. De heer Lindenbergh heeft deze late framboos in ons land ingevoerd en op zijn bedrijf uitgezet. Op het ogenblik komen hiervan de rijpe vruchten. Of er mogelijkheden in zitten voor het kleinfruitbedrijf zal uiteraard de toe komst nog moeten leren. Zeker is in elk geval dat het een mooie fram- boös is en dat er geen andere ras sen zijn welke omstreeks deze tijd nog rijpe vruchten hebben Er werd maandag in Kapelle voor deze fram boos 1 per doos van 250 gram be taald. (Advertentie) breda Karrestraat 17 Uitgesproken is het faillissement over: N.V. Radiohandel en verkoop kantoor Tuerlings, Noordstraat 79a, Tilburg. R.c. mr. J. V. M. van Koot. Cur. mr. E. L. J. Claassen, Nieuw- landstraat 32, Tilburg; W. A'. H A. Luykx, aannemer isolatiewerken, Lichttorenhoofd 2, Etten-Leur. R.c. mr. J. V. M. Koot. Cur. mr. TL J. M. Geradts, Nieuwe Ginnekenstraat 6, Breda; J. P. H. Schuermans; koop man in textiel, Missionarisstraat 2, Tilburg. R.c. mr. J. V. M. Koot. Cur. mr- B. F. F. J. M. Pessers, Spoor- laan 3, Tilburg; A. A. v. d. Meyden, betonfabrikant, Jacques Oppenheim- straat 4, Tilburg. R.c. mr. J. V. M. van Koot. Cur. mr. H. J. A. Kuypers, Nieuwlandstraat 32, Tilburg; Cath. de Winter Dorpsstraat A 90, Heinkens zand. R.c. mr. C. E. Oester. Cur. mr. H. Bruin, Middelburg. Vernietigd is het faillissement van L. A. A. van den Broek h.o.. cafetaria 't Wit Huis en Leon van den Broek, Emmastraat 21, Breda, na gedaan verzet. Opgeheven is het faillissement van C. van Schijndel, koopman in oude materialen. Beeksedijk 98, Tilburg, wegens gebrek aan actief. Geëindigd is het faillissement van J. B. A. M. Kesner, drankslijter, thans Nijmegen, door het verbindend worden der enige uitdelingslijst; aan conc. cred. kon geen uitkering wor den gedaan; Th A. Benning, aanne mer, Vondellaan 31, Bergen op Zoom. Door homologatie van het aangebo den akkoord; aan conc. kred. werd 20 pet. van hun vorderingen toege zegd. GOES Grand: De avonturen van Ar- sène Lupin. Wilhelminastraat: Circus van Bever MIDDELBURG Electro: De zevende zonde, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De verlaten stad. Luxor: Liefde sterft nooit, 14 j. Scheldekwartier 8 uur: Feestavond „Schelde". SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Drei Madels vom Rhein. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Canaris, de man die alles wist, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Liane het meisje uit het oerwoud, 18 jaar met enig voorbeh. Stadhuis: Tentoon stelling: Wie was Vincent van Gogh? GOES Grand: De avonturen van Ar- sène Lupin. Wilhelminastraat: Circus van Bever. MIDDELBURG Electro: De zevende zonde, 18 j. VLISSINGEN AMiambra: De verlaten stad. Luxor: Liefde sterft nooit, 14 j. Ariënsgebouw 8 uur: Vergadering KAB. HULST Stadhuis: Tentoonstelling: Wie was Vincent van Gogh? SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge zworen kameraden', 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Canaris, de man die alles wist, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zwijgend heldendom, 14 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2