K.A.B. S.E.R. Adviesaanvrage is fantasieloos en perspectiefloos van regering aan Volgt nader beraad op concrete maatregelen Nu Chinese bedrijven gesoekar niseer cl WEER SPANNING IN BEIROET en van zendstation Per ongeluk beschieting van dorp op Malta Londense school voor tot „echte dame" opleiding Nog acht dagen Faubus blijft weerspannig Bestuurbare kunstmaan Geldroof in Parijs Drie jaar voor musicus uit Tilburg Italiaans schip moest stoppen „Geef Quemoy op. Wereldreisje ging niet door DAGBLAD VOOR ZEELAND Standpunt C.N.V. Scherpe kritiek op troonrede Ook opklaringen Robot op Firato Uitstel verkiezingen Miljonair had idee Duizenden liters methyl-alcohol Negen arrestaties in Antwerpen en Lier De spionage-affaire Dagblad De Stem Breda 98e JAARGANG No. 22867 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 23 SEPT. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no 35). Het dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B. meent, dat zowel de troonrede als de advies aanvrage van de regering aan de Sociaal Eco nomische Raad moeten worden gekenschetst als perspectiefloos en tegelijk fantasieloos. Zonder perspectief, omdat de in de troonrede en de adviesaanvrage vervatte suggesties naar de op vatting van het dagelijks bestuur van de K.A.B. praktisch geen ruimte laten voor een verdere verhoging van het reële inkomen van de Neder landse werknemers, zulks niet alleen voor het De vraag, welke maatregelen er in concreto moeten worden genomen om ▼oor de werknemers de mogelijkheid open te houden van een verdere stijging van het reële inkomen, zal in de op maandag 29 september te houden speciale vergadering van het volledige verbondsbestuur van de K.A.B. nader worden besproken. De K.A.B. zal dan tevens een voorlopig standpunt hebben bepaald ten aanzien van enkele zeer concrete punten, onder meer ten opzichte van de vermindering van de consumentensubsidies op melk, ten aanzien van een eventuele nieuwe huurverhoging en ook met betrekking tot de prioriteit inzake enkele algemene maatregelen, met name ook t.a.v. de weduwen- en wezenverzekering en de arbeidstijdverkorting. De K.A.B. blijft bereid, zo deelde men ons mee, tot nader overleg en studie, zowel met andere or ganisaties als in S.E.R.-verband, om voor de hangende problemen een oplossing te vinden. In zijn vergadering van gisteren is het dagelijks verbondsbestuur tot de conclusie gekomen, dat de regering ten onrechte haar sociale politiek bouwt op de gedachte, dat praktisch onaantastbaar zouden zijn: de wijze van verwezenlijking van een aantal sociale en andere verlangens, zoals deze in de loop van de laatste jaren naar voren zijn gebracht, alsmede de berekeningen van het centraal plan bureau inzake de gemiddelde toene ming van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking ten gevolge van de te verwachten algemene pro- duktiviteitsstijging (de zogenaamde makro-economische produktiviteits- stijging). Het oonsequent volgen van dit uit gangspunt zou in verband met de uit gebreidheid van de huidige lijst van sociale en andere verlangens (het to- jaar 1959, maar indien men van plan zou zijn op deze wijze door te gaan, ook voor de daarop volgende jaren. Tot deze conclusie is het dagelijks bestuur van de K.A.B. gekomen, toen het zich gisteren te Utrecht beraadde over de inhoud van de jongste troonrede en adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. inzake huurpolitiek, land bouwsubsidies, loonstabilisatie, kinderbijslag, weduwen- en wezenverzekering, enz. taal komt neer op circa 30 a 35 pro cent van de loonsom) en de beperkt heid van de normale produktiviteits- stijging (hoogstens 3 procent per jaar) ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat de Nederlandse werknemers nog enige jaren zouden moeten whchten voordat afgezien van de zoge naamde autonome verbeteringen verlangens zouden kunnen worden gerealiseerd, die een reële verhoging van het werknemersinkomen beogen. Daarom gewaagt de K.A.B. dus van .perspectiefloos", zoals in de aanhef vermeld. Vicieuze cirkel Fantasieloos zijn deze stukken naai de mening van het dagelijks K A.B.- bestuur omdat men er op regerings niveau- blijkbaar niet in is geslaagd de vicieuze cirkel van te veel wen sen in verhouding tot de beperkte produktiviteitsstijging te doorbreken. ACHT JAAR na de aanvrage heeft de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming de koninklijke goedkeu ring verkregen op de statuten. DE REGERING-MacMillan kan ver wachten, dat haar beleid op het jaar congres van de Britse conservatieve partij, dat volgende maand te Black pool wordt gehouden, met grote meer derheid wordt goedgekeurd. OP 2 OKTOBER zal de conferentie gehouden worden tussen de minister van economische zaken en het bedrijfs. leven over de prijsstabilisatie in ons land. DE ONTSNAPTE gevangene J. van R., die de vorige week uit het gebouw van de rechtbank in Den Haag wist te ontsnappen, heeft zich gisteren bij de politie in die stad gemeld. DE RECHERCHE heeft te Ede een accountantsassistent gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van f 18.000,- in de afgelopen vijf jaar ten nadele van een vereniging van han delaren in bouwmaterialen te Arn hem. PAUL ROBESON, de Amerikaanse negerbas en niet minder bekend om zijn linkse sympathieën, heeft beslo ten in Engeland te gaan wonen. SKATE", de Amerikaanse atoom duikboot, is 31 dagen achtereen onder water gebleven en heeft aldus 8.000 mijl afgelegd, een nieuw record. VOORTIJDIGE ontploffing van een lading dynamiet bij de bouw van een waterkrachtcentrale te Sondrio in Italië heeft aan vier arbeiders het leven gekost. 5 Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Enkele regen- of onweersbuien, vooral in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend ma- tige wind tussen west en zuid- west. Weinig verandering in tem- peratuur. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut J Matige en soms vry krachtige J wind tussen zuidwest en west. Zwaarbewolkte hemel, afgewis- seld met opklaringen. Plaatselijk onweersachtige neerslagvlagen. Z .Vandaag: zon onder 18.38 uur. Maan op 16.32 uur. Morgen: zon op 6.28 uur. Maan onde» 2.48 uur. Met betrekking tot de passage in de adviesaanvrage aan de S.E.R. in zake het vraagstuk van de huren wijst de K-A.B. er op, dat de wijze waarop de regering deze zaak thans stelt, er een is van zonder meer aan lopen achter feiten, die zij zelf niet in de hand gehouden heeft. Melkprobleem Over het melkprobleem, ten aan zien waarvan de regering overweegt de consumentensubsidies op melk af te schaffen, zegt het dagelijks be stuur van de K.A.B., dat de regering dit doet op grond van het motief dat de prijssubsidies tot zeer grote hoog te zijn gestegen. Dit laatste acht het bestuur van de K.A.B. juist, maar ook hier ontbreekt wederom een ana lyse van de oorzaak. Wil men de subsidielast voor de overheid in betekenende mate ver minderen, dan zal het melkvraagstuk primair bij de producent dienen te worden aangepakt, aldus de K.A.B., die voorts meent, dat dit niet wil zeg gen, dat de consumenten ook niet iets zouden moeten doen. W erktijdverkorting Wat de mogelijke vergroting van de middelenkant (produktiviteitsstij ging) betreft, meent de K.A.B., dat het beste kan worden aangeknoopt bij het S.E.R.-advies inzake de werktijd verkorting. Bij de behandeling van dit probleem kwam de S.E.R. tot de 1 conclusie, dat de te verwgchten pro duktiviteitsstijging geen uitzicht biedt om binnen afzienbare tijd de vijf daagse werkweek op algemene basis te realiseren. Bijzondere nadruk legt 55J De plaatselijk militair com mandant van Djakarta, luite nant-kolonel Endang Dachjar, heeft verklaard, dat de maat regelen der Indonesische rege ring tegen een aantal bedrijven die eigendom zijn van zogenaam de „Kwomintang"-Chinezen, ge lijk zullen zijn aan die, welke tijdens de campagne voor de be vrijding van West-Irian tegen de Nederlandse bedrijven werden genomen. Hij zei, dat de 52 Chinese bedrij ven, restaurants en vermaakcentra. welke de vorige week werden ver boden, in elk geval door de regering zullen worden overgenomen. Overste Dachjar voegde hier aan toe, dat bewezen is, dat deze Kwo- mintang-organisaties de opstandelin gen op Noord-Celebes en Sumatra hebben gesteund, de Indonesische economie hebben bemoeilijkt en heb ben gepoogd gelden naar het buiten land over te maken. De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat de Indonesische regering de bewoordin gen van de jongste Nederlandse nota, waarin om opheldering wordt ge vraagd over het lot der door de In donesische regering overgenomen bedrijven, thans bestudeert. Na zorg vuldige bestudering van deze nota zal de Indonesische regering haar standpunt bepalen. De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, te hebben besloten om de algemene verkiezingen welke vol gend jaar september voor de tweede maal zouden worden gehouden, uit te stellen. Premier Djoeanda deelde aan het parlement mede, dat „ordeverstorin gen in uitgestrekte gebieden" en „onvoldoende communicatie- en transportmiddelen" aanleiding waren tot dit uitstel, dat „op zijn hoogst een jaar" zal duren. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een ernstige slag voor de communistische partij P.K.I., die over 39 van de in totaal 254 zetels in het parlement be schikt en bij de regionale verkiezin gen, die verleden jaar op Java wer den gehouden, grote winsten boekte. Verwacht werd, dat deze partij bij de algemene verkiezingen van vol gend jaar nog grotere winsten zou behalen. het bestuur van de K.A.B. op een advies van de S.E.R- in dit verband, om nl. latente produktiviteitsreserves te activeren, m.a.w., dat voor de rea lisering van de arbeidstijdverkorting een extra produktiviteitsstijging wordt verkregen. Dat kan het best op het vlak van de onderneming nader be studeerd worden, niet bedrijfs- taksgewijze of op nationaal ni veau, zo benadrukt thans de K.A.B. Dit perspectief heeft de regering verwaarloosd, aldus het verwijt van de KAB. En het dagelijks verbondsbestuur besluit: „De regering schermt wel met de mogelijkheden van een nieu we, opgaande lijn, van nieuwe wel vaartsmogelijkheden, maar verzuimt nieuwe wegen aan te geven, waar langs die welvaartsvergroting in con creto kan worden gerealiseerd en hoe zij ook de werknemers ten goede zou kunnen komen. Daardoor is de troon rede geworden tot een fantasieloos staatsstuk, dat elke visie op de naas te toekomst mist en dat bovendien geen enkele aanduiding geeft van de richting, waarin een verdere verho ging van het reële inkomen van de werknemeré moet worden gezocht." De buitengewone verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft als zijn mening uitgesproken, dat de regering terecht aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over de door haar te voeren sociaal-economische politiek. Wel is de verbondsraad van oordeel, dat de regering aan de late kant is met he+ vragen van dit advies. De ver bondsraad van het C.N.V. behoudt zich de volledige vrijheid voor, bij het komende overleg de gehele sociaal- economische politiek der regering, waaronder in het bijzonder het beleid inzake het loonpeil aan de orde te stellen. Daaruit volgt, dat de christe lijke vakbeweging niet zonder stand punt in het overleg treedt. Met name is de verbondsraad van oordeel, dat de hoogste prioriteit ge geven dient te worden aan het behoud van de werkgelegenheid. Bijzondere aandacht acht zij vereist voor de ge bieden, waar de werkloosheid nog steeds een onaanvaardbare omvang heeft. Voorts is de verbondsraad van mening, dat de weduwen- en wezen pensioenverzekering alsmede de inva liditeitsverzekering op zeer korte ter mijn ingevoerd dienen te worden. Er heerst, na de ontvoering van de journalist Foead Haddad, die de denkbeelden der (chris telijke) Falangisten verdedigde, onrust en spanning in Beiroet. De rechtsgezinde Falganisten zeggen, dat Haddad mogelijk door de opstandelingen is ver moord. Voor het eerst worden thans ook in de wijken van de christelijke Falangisten versper ringen opgeworpen en zijn wachtposten uitgezet. In midden-Beiroet is, voor het eerst sinds drie weken, bom ontploft Er werd enige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. In een voorstad werd een garage in brand gestoken. De Falangisten hadden voor gis teren een algemene staking in ver band met het ontvoeren van Haddad afgekondigd, waarop de regering een uitgaansverbod instelde. Gisteren avond trokken patrouilles door de bijna verlaten straten van de Liba nese hoofdstad. Militairen zijn begonnen met de afzetting van het gebied rondom het parlementsgebouw, waar de opperbevelhebber van het leger en stafchef, generaal Foead Sje- hab, vandaag als president in zijn ambt zal worden bevestigd. Vele christelijke Libanezen gevoe- Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft gisteren verklaard de middelbare scholen van Little Rock volgende week maandag te zullen openen volgens een plan, dat mogelijk een rechter lijk optreden van de regering zal uitlokken. In antwoord op vragen van verslag gevers zei hij, dat het van de uitslag van de volksstemming zal afhangen of de scholen op particuliere of openbare basis zullen worden geopend. Deze stemming geschiedt zaterdag. De Sovjet-Unie heeft de technische problemen betreffende de constructie van een bestuurbare ..Spoetnik", die zich met een snelheid van elf km per seconde verplaatst en op de aarde kan terugkeren, opgelost. Dit heeft volgens radio-Moskou de Russische geleerde Dobronravov bekendge maakt. len zich door de gang van zaken ver raden. Dit bleek ook uit betogingen, die ontstemde inwoners van enkele bergdorpen in de omgeving van Bei roet gisteren hielden. Sommige Falangisten verklaarden, dat zij zouden pogen te beletten, dat Sjehab vandaag Beiroet binnenkomt, om als president te worden ge ïnstalleerd. Het onwettig opererende radio station van de Falangisten, de „Stem van Libanon" heeft onder voorbe houd gemeld, dat gestreefd wordt naar de vestiging van een „vrije Libanese regering, die voor gerech tigheid kan zorgen en het land van verraders zal bevrijden." Gisteren is men begonnen met het slopen van het zendstation Huizen. Destijds is het hele zenderpark aan een firma voor de sloop verkocht. Foto: Een zendmast wordt omge trokken om even daarna over de gehele lengte met de aarde in con tact te komen. Donderdag hebben straalvlieg tuigen, afkomstig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Forrestal" dat deel uitmaakt van de Ame rikaanse Zesde Vloot in de Mid dellandse Zee, bij vergissing een klein vissersdorp op noordelijk Malta met machinegeweervuur aangevallen. Achtmaal kwamen de straaljagers laagvliegend op het dorpje af, mitraillerend, terwijl de angstige bevolking dekking zocht. Kort na de aanval landde een Engelse helikopter met ziekenver plegers en draagbaren, maar er bleken geen slachtoffers te zijn. Gisteren heeft de Amerikaanse marine een verklaring uitgegeven, waarin zij hmar verontschuldigin gen aanbiedt. Het was de bedoe ling geweest gebruik te maken van een schietterrein op een dichtbij gelegen eilandje. Men vergiste zich echter. Verklaard wordt, dat een artillerie-officier bovendien toe- Op de Boulevard Rochechouart te Parijs dichtbij Montmartre is giste ren een auto van de nationale han dels- en industriebank (BNCI) door vier gemaskerde mannen, die met hun auto de bankwagen naar het trot toir dwongen, leeggeplunderd. De vier gemaskerde overvallers dwongen, toen zij de bankauto tot stoppen hadden gebracht, de chauf feur en een bewaker uit te stappen. De chauffeur sloegen zij bewusteloos. Terwijl enkelen hunner de voorbij gangers met machinepistolen onder schot hielden, roofden de overigen acht zakken, met in totaal 13,9 mil joen francs. Daarna sprongen de vier mannen in hun auto en reden weg. Tienduizend mensen kwamen gis teren, op de openingsdag van de negende Firato" naar het RAl- gebouw te Amsterdam. Zij zagen daar o.m. deze elektronische, spre kende Zwitserse robot. 5?' Voor meisjes die een ,,dame" willen worden is in Londen, in het hart van een van de deftigste wij ken, een school opgericht door de Canadese miljonair Sidney Levene. Geïnspireerd door de Amerikaan se musical ..My fair lady", een vrije muzikale bewerking van Shaws beroemde toneelstuk „Pyg malion", dat op zijn beurt geïnspi reerd is op een verhaal uit de Griekse mythologie, investeerde de Canadese miljonair 280.000 gulden in de „John Douglas School", waar elk „Cockney"-meisje zich voor een guinea (ruim elf gulden) per week kan laten omvormen tot een echte dame. Elk werkend meisje, dat dit bedrag van haar salaris ervoor over heeft, kan er haar plat accent kwijt raken, klassieke muziek leren waar deren en nog van alles meer, van persoonlijke hygiëne tot het schoon maken en bereiden van vis voor een deftig diner- Geïllustreerde folders maken het publiek erop attent wat de schooi reeds heeft gedaan, bij wijze van experiment, door een meisje uit de Londense sloppen tot een redelijke kopie van een grote dame om te vormen. De folder belooft meisjes haar dromen en wensen waar te maken: betere baantjes, een succesvolle carrière, een gelukkig huwelijk, ge luk, zelfvertrouwen en maatschap pelijk succes. Daarvoor geschikte meisjes kunnen geïntroduceerd wor- dei. bij film- en tv-producenten. Aan het einde van de cursus geeft het „John-Douglas-diploma" toegang tot de poort van het succes Miljonair Levene, de man die zijn geld en hersens achter de onderne ming heeft gesteld, schijnt boven dien het voorbeeld van professor Higgins uit Shaws „Pygmalion" te willen volgen, toen hij tegen ver slaggevers zei: „Waarom ik dit allemaal doe Zal ik jullie vertellen. Ik zoek naar een vrouw". stemming had moeten vragen en radiografisch contact had moeten opnemen met een nabij gelegen radiostation van de Engelse ma rine. Men heeft dit nagelaten en desondanks is de oefening uitge voerd - op het verkeerde doel.... De recherche te Antwerpen heeft, in verband met de vergif tiging door methylalcohol, die aan verscheidene personen het leven heeft gekost, een uitge breid onderzoek ingesteld en liefst zeven arrestaties te Ant werpen verricht en twee te Lier. Het onderzoek werd aanvankelijk bemoeilijkt door kasteleins, die niet wilden zeggen van wie zij hun ondeug delijke waren hadden betrokken. Het spoor leidde tenslotte naar een Ant werpse likeurstoker, de 38-jarige A. A., die echter op zijn beurt de kop stukken van de bende weigerde te noemen. Dat er inderdaad van een bende gesproken mag worden, blijkt uit het feit, dat de politie enkele dui zenden liters methylalcohol in beslag heeft genomen, die onder schoonklin kende namen, in flessen met dure eti ketten, op de markt werden gebracht. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren in hoger beroep de musicus S. D. van E. uit Tilburg wegens spionage veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank te Breda had hem veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Wilt U nog meedoen met onze zomer-f o to wedstrijd Haast U dan! Haast U, want de inzendingstermijn loopt af. Als woensdag, 1 oktober de laatste post binnen is, dan is die termijn onherroepelijk gesloten. Pak nu meteen uw beste foto's, schrijf naam en adres op de achterzijde (en ver geet de „titel" van de foto niet). Links bovenaan op de enveloppe vermelden: „Zo- mer-fotowedstrijd". Adres seren aan: DAGBLAD DE STEM BREDA Doe het nu Een Engelse mijnenlegger heeft zondag, in de territoriale wateren van Cyprus, het 5173 ton metende Italiaanse passagiersschip „Enor- tria" aangehouden. Dit gebeurde door enkele schoten voor de boeg van de „Enortria", de gebruikelijke manier, omdat het schip op de eerste waar schuwing van de mijnenveger „Appie- ton" niet had gereageerd. De „Enor tria" bevond zich op nauwelijks an derhalve mijl uit de kust van Cyprus, ver binnen de territoriale wateren dus. Aldus een officiële verklaring, die gisteren door de Engelse admira liteit is uitgegeven. Sedert enkele dagen onderzocht de Engelse marine het scheepsverkeer dichtbij Cyprus. Uit diplomatieke bron te Washing ton verneemt U.P.I-, dat bij de be sprekingen te Washington door com- munistisch-China geëist is, dat natio- nalistisch-China de voor de kust lig gende eilanden van de Quemoy-archi- pel opgeeft, in ruil voor een tijdelijke belofte van Peking in het gehele ge bied van Formosa geen oorlog te voe ren. Dit voorstel, dat vorige week gedaan werd, is door de Amerikanen afgewezen. In Londen hebben gisteren veertien mensen vergeefs ge wacht op een autobus, waar mee zij naar India en Austra lië zouden reizen. Zij hadden met elkaar een 40.000 gulden vooruit betaald op grond van advertenties in landelijke bla den en tijdschriften, doch noch de organisator, noch de autobus, kwam gisteren op dagen. Op het adres, dat in de advertenties was opgegeven, bleek de man gewoond te heb ben, doch hij is de vorige week vertrokken.... I

de Stem | 1958 | | pagina 1