JUDO Parijse Hallen gezuiverd STEM-FEUILLETON Eindelijkeindelijk Politieke spanningen in Antwerpen Hoe „neemt" men het verkeersplein tialSzware Weer nieuwe maatregelen Kath. Leergangen brachten tal van nieuwe cursussen Hongaarse verkiezingen in november Er komen nieuwe markten Seéébtafle Sefflcfape. Op Let JUC «Jumbo TV'RAD I Ö'TV'RAD IO*TV* DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Ook moeilijkheden voor de C.V.P. Indonesië Dreigende staking bij G.M. en Chrysler Economische terreur beheerste „Buik van Parijs Valse romantiek Nederlander op Corsica verdronken Apoo r van door Douglas Grey Nu in België de gemeenteraadsver kiezingen op til zijn. blijkt men zich in Antwerpen zorgen te maken over het toekomstige stadsbestuur van wege de aan de dag tredende tegen stellingen tussen en binnen de poli tieke partijen. Op het ogenblik bestuurt een socia- listisch-katholieke coalitie de Bel gische havenstad, terwijl de gekozen burgemeester, de heer L. Craey- beckx, socialist is. De socialisten hopen intussen bij de aanstaande ver kiezingen een flinke meerderheid te behalen om dan het gehele dage lijks bestuur van burgemeester en schepenen naar hun kleur te doen samenstellen. De oppositie of concurrentie van de liberalen behoeven zij daarbij niet te vrezen, omdat er in de liberale partij te Antwerpen een scheuring is ontstaan, zodat er twee liberale lijsten met elkaar gaan wedijveren. Ernstige rivalen voor de socialis ten zouden echter wel de katholieken van de C.V.P. kunnen zijn, maar ook bij deze groepering zijn ernstige wrij vingen ontstaan. Daargelaten, dat de Vlaamse Volksunie met een aparte lijst optreedt, maakt dit de kans van een katholieke meerderheid in het nieuwe Antwerpse bestuurscollege, waarop men overigens meende te kunnen mikken, wel hachelijk. Bij de zgn. poll of wat men in Ne derland de gr.oslijststemming zou noemen, werden nl. 7 van de 10 meest verkiesbare plaatsen op de C.V.P.-lijst aan vertegenwoordigers van de christelijke arbeidssyndicaten toegewezen. Daarbij werd ook de be kende oud-burgemeester van Ant werpen mr. L. Delwaide van de eerste naar de tweede plaats terug gedrongen. Een en ander heeft in Antwerpen, ook buiten C.V.P.- kringen, nog al beroering en onge rustheid verwekt. De uitslag van de poll is het gevolg van schriftelijke en mondelinge con signes, welke door de leiding van de christelijke werkliedenbond aan de arbeiders zijn verstrekt met het oog op de omstandigheid, dat 70 pet van de Antwerpse bevolking uit arbeiders bestaat. In de andere katholieke kringen is men door deze uitslag verrast en trouwens ook bij de arbeidersbonden zelf, in zoverre men niet bedoeld had de heer Delwaide als lijstaanvoerder te laten vallen. De nieuwe lijstaanvoerder, de heer Tijsmans, heeft mr. Delwaide dan ook aangeboden weer van nummer op de lijst te wisselen, maar de oud burgemeester heeft dit aanbod aan vankelijk niet aanvaard, maar ten slotte is hij er toch op ingegaan. Hoe men dat reglementair zal versieren, weten we niet. Het college van schepenen In rederskringen maakt men zich Intussen ook al ongerust over de be zetting van het college van schepe nen. Men merkt daar op, dat ten slotte de 70 pet. arbeiders afhanke lijk zijn van de gang van zaken in de havenbedrijven en er dus zeker ook van de syndicaten onafhankelijke havenexperts in het stadscollege zit ting moeten krijgen. Met het oog hierop werd juist grote waarde ge hecht aan de eventuele verkiezing van mr. Delwaide tot schepen vpor de havenbedrijven. Me^ dat al maken nu de C.V.P.- kringen in Antwerpen vlak voor de verkiezingen een ernstige crisis door, die de socialisten wellicht nog ge makkelijk in de kaart zou spelen, gezien ook de liberale verdeeldheid, ware het niet, dat de communisten, die eertijds verstek lieten gaan en daardoor praktisch de socialisten steunden, nu weer met een eigen lijst uitkomen. Dit zou er nog toe kun nen leiden, dat althans in de partij verhoudingen bij de Antwerpse ge meenteraad straks niet zoveel ver andering komt. Voor het welzijn van Antwerpen blijft intussen van het hoogste ge wicht, dat de havenbelangen aan een deskundige en krachtige leiding zul len worden toevertrouwd. Ook met het oog hierop zal men aan deze zijde van de grens in west-Brabant en Zeeland met belangstelling de uit slag der Antwerpse gemeenteraads verkiezingen en haar gevolgen tege- moetzien. Het Indonesische ministerie van handel heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de vergunning voor een 13-tal grote Nederlandse handelsonderne mingen, die als gevolg van de anti- Nederlandse campagne onder rege- ringstoezicht zijn gesteld, om export en interinsulaire handel te drijven, is ingetrokken. Alle zakelijke transac ties van de betrokken handelsfirma's hetzij in het locale, hetzij in het in- ter-insulaire handelsverkeer, alsmede op het gebied van de in- en uitvoer handel, moeten voortaan worden af gesloten in naam van de „Badan Uru- san Dadang" (BUD) de regerings instantie die belast is met het beheer over de overgenomen Nederlandse handelsinstellingen. De nieuwe maatregel treedt op oktober in werking. De vertegenwoor digers van de BUD, die aan de onder regeringstoezicht gestelde Nederland se bedrijven zijn toegevoegd, alsmede de inspecteurs voor de binnenlandse handel in de buitengewesten zijn thans gemachtigd alle voor het aangaan van zakelijke transacties door de betrok ken bedrijven benodigde documenten te ondertekenen. De „United Automobile Workers Union" de vakvereniging der werk nemers in de Amerikaanse automo bielbedrijven, heeft de directies van General Motors en Chrysler medege deeld. dat vanaf dertig september in haar fabrieken zal worden gestaakt, indien voordien geen overeenstem ming is bereikt over een nieuwe ge meenschappelijke arbeidsovereen komst, waarover thans wordt onder handeld. Een dergelijke overeenkomst is woensdag jl. met Ford de derde van de drie grote Amerikaanse auto's vervaardigende maatschappijen bereikt, enkele uren voordat gestaakt zou zijn, indien de onderhandelingen geen resultaat zouden hebben opge leverd. (Advertentie! ataiSc::.:i" Hoe dient een verkeersplein bere den te worden? Dit vraagstuk heeft twee kanten: Formeel Juridisch wordt de ring vormige rijbaan van een verkeers plein blijkens een beslissing van de Hoge Raad, beschouwd als één weg. Deze zienswijze houdt in dat men op deze ringbaan „rechtuit" heet te rijden cn dat men vanaf deze baan alleen naar rechts kan afslaan. De aftakkingen zijn dus „zijwegen naar rechts". Volgens deze opvatting dient men dus steeds zoveel mogelijk de rech terzijde van de weg te houden; naar links mag worden uitgeweken o-m bijvoorbeeld een voorligger te passe ren. Verkeerstechnisch strookt deze op vatting met het doel van een ver keersplein; deze is namelijk: een zo vlotte en zo veilig mogelijke afwik keling van het verkeer, zo meent de ANWB. Naar deze opvatting is het gewenst dat het snelverkeer (afhankelijk van de breedte van de rijbaan) met z'n tweeën of drieën naast elkaar rijdt, om de afbuigende manoeuvres die op een verkeersplein kunnen voorkomen ro geleidelijk mogelijk te doen ge- sohieden. De juridische en de verkeerstech nische zienswijze zijn hier dus niet FORMEEL Rechts pijden op een verkeersplein; Inhalen bij zijwegen toegestoan met elkaar in overeenstemming. De dagelijkse rijpraktijk laat echter ge lukkig zien dat men de werkelijke functie van het verkeersplein volle dig inziet. Wat het aangeven van richting be treft meent de ANWB dat dit alleen dien te geschieden wanneer men het plein gaat verlaten, dus niet bij het oprijden van het plein. In dit laatste geval kan men im mers slechts éénrichting volgen. Bij de opening van het nieuwe cursusjaar van de Kath. Leergangen te Tilburg heeft de aftredende rec tor, prof. dr. A. Weijnen, verslag uit gebracht over het afgelopen cursus jaar. Toen waren bij de Katholieke Leer gangen ingeschreven 3201 cursisten (vorig jaar 2928). De afdeling der algemene wetenschappen telde 2757 cursisten, die van de Academie voor beeldende en bouwende kunsten (an nex de cursussen voortgezet bouw kunst onderricht en hoger bouwkunst onderricht 255, die van de Academie voor lichamelijke opvoeding 189. Het aantal cursisten die voor een middel bare akte studeerden bedroeg 1537, d.i. ruim 13% meer dan het vorig jaar. Het aantal geslaagden voor een middelbare akte bedroeg in het ka lenderjaar 1957: 144, voor andere akten en diploma's: 240. Verscheidene van de cursussen van het afgelopen jaar vormden in Nederland een novum, met name die voor leerkrachten aan scholen en instituten voor gehoorgestoorde kinderen, voor leerkrachten aan scholen voor woonwagenkinderen, en voor revalidatie-assistenten. In het komend jaar zal de opleiding voor leerkrachten bij het buitenge woon onderwijs diepgaand her vormd worden. Men zal nl. een nieuw type cursus, de zgn. basis opleiding buitengewoon onderwijs instellen. Deze opleiding zullen de gegadigden in het vervolg vóór de gespecialiseerde opleidingen moeten volgen, zodat de op de ba sisopleiding gegeven stof in de ge specialiseerde cursussen kan ver vallen. Bij de vrije opleidingen van de Aca demie voor beeldende en bouwende kunsten werd met uitzondering voor binnenhuiskunst en binnenhuisarchi tectuur een gemeenschappelijk voor bereidend jaar voor alle afdelingen ingesteld. Zich bezinnend op de vraag hoe het katholiek karakter der Leergan gen verwerkelijkt diende te worden, heeft het curatorium besloten, ieder jaar voor alle cursisten lezingen te doen houden waarin he katholicisme in zijn verhouding tot bepaalde cul turele of maatschappelijke gebieden zou worden belicht of zuiver katho lieke kwesties zouden worden be sproken. Eveneens zullen in het ver volg voor de cursisten in gemeente administratie en gemeente-financiën voordrachten gegeven worden over principiële bestuurskunde. Te Boedapest is van welingelichte zijde vernomen, dat in november a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden, de eerste sinds de com munisten, in 1948, in Hongarije aan de macht kwamen. De verkiezingen zouden aanvan kelijk in mei 1957 zijn gehouden, doch zij werden uitgesteld na de oktober- opstand van 1956. De communistische „Hongaarse so cialistische arbeiderspartij" is de enige in Hongarije toegelaten poli tieke partij. Waarnemers te Boedapest achten het waarschijnlijk, dat de kiezers slechts op één lijst met kandidaten, wier kandidaatstelling door de rege ring is goedgekeurd, zullen kunnen stemmen. Zij menen ook, dat regering en parlement van Hongarije door de te houden algemene verkiezingen weinig of geen wijzigingen zullen ondergaan. (Van onze correspondent) Het besluit van de Franse regering om het 75 jaar oude mono polie van de Parijse Hallen te breken en nieuwe markten op te richten aan de randen van de stad is ingeslagen als een donder slag bij heldere hemel. Er zijn veel redenen aan te voeren, die het besluit rechtvaardigen: ongunstige ligging, gebrek aan hygiëne, verkeerde handelsgewoonte, maar de achtergrond is veel directer: het monopolie moest worden gebroken omdat de vaak krank zinnig rijke „mandataires" der Halles stelselmatig iedere goed- kooptepolitiek van de regering saboteren. „Mandataires" zijn een soort ma kelaars die vanaf vroeg in de nacht tot negen uur in de morgen de enor me partijen groenten, fruit, vlees, vis gevogelte, bloemen enz. aangevoerd door de producenten verkopen aan de winkeliers, restauranthouders, kloosters, andere gemeenschappen en particulieren. Ze berekenen daarvoor een bemiddeling van vaak acht per cent. De producent weet nooit waar zijn goederen zijn gebleven. Hij moet eenvoudig genoegen nemen met de prijs welke de mandataire als „ver koopprijs" noteert. Er is daarbij vaak geknoeid. Herhaaldelijk bleken er onderonsjes te zijn: een goede koopklant duwde de mandataire een vorstelijke fooi in de hand waardoor deze de betreffende goederen goed koop liet vallen. Het verouderde ver koopsysteem, waarbij weinig of niets te controleren valt, werkt het ge knoei in de hand. Roerend eens Onderlinge beconcurreren de man dataires eikaars niet of weinig. Ze zijn het er roerend over eens, dat ze werken om in de korst mogelijke tijd zo rijk mogelijk te worden. Overigens konden alleen heren met enorme fondsen een plaats kopen, want een goede standplaats verandert slechts van eigenaar voor vele tientallen miljoenen. Ook deze enorme aanvangskosten werkten corruptie in de hand. De ste vig georganiseerde makelaars wer den echter een nationaal gevaar van af het ogenblik, dat ze besloten om iedere prijsverlagende strekking te gen te werken. Ze gaven hun aan- voerklanten eenvoudigweg de raad voorlopig niet aan te voeren. De re gering heeft hier lange tijd mach teloos tegenover gestaan. Weliswaar keerden zich steeds meer inkopende tussenhandelaren van de Parijse Hallen af om elders hun produkten in te slaan, maar anderzijds waren er nog altijd vol doende klanten om de zaken aan de gang te houden en de prijzen kunstmatig op te hogen tot meer der heil van de bankrekening der makelaars. Verouderd De „buik van Parijs" zoals Zola de Hallen, gesticht onder Napoleon III eens noemde waren bovendien ook geografisch volkomen verouderd. De binnenstad van Parijs wordt meer en meer een zakencentrum met enor me winkels en kantoren. De woon steden liggen aan de rand van de hoofdstad. Alleen om deze reden al lag het voor de hand, dat er aan die rand markten moesten komen. Een onderzoek heeft nu uitgewezen, dat slechts één van de vijf Parijse winkeliers zich bevoorraadde op de Hallen. De vier anderen gaven als reden hunner afwezigheid op: ge- (Advertentie) knoei van de mandataires, gebrek aan hygiëne, te grote afstand, te moeilijk vervoer. Om deze laatste reden blijven ook vele producenten weg. De Hallen liggen namelijk in de enorme hoek, die gevormd wordt door de rue de Rivoli en de Boule vard de Sebastopol. Vanaf midder nacht tot negen uur 's morgens zit deze hele wijk verstopt: er is geen doorkomen meer aan. Straten en pleinen staan propvol vrachtwagens, die van heinde en verre hun waren aanvoeren en waar geen wagens staan liggen enorme stapels groen ten. Er zijn nog geen gegevens bekend over de in te richten nieuwe mark ten. Indien deze in handen vallen van de zelfde grossiers en mandataires dreigt de geschiedenis zich te her halen. „De romantiek gaat verloren" aldus zeggen de voorstanders van de Hallen. Laat ze dan verloren gaan. Er is teveel romantiek in Parijs, en te weinig hygiëne, te weinig concurren tie en te weinig goede wil. Zola, indien hij nog leefde, zou de eerste x\jn om deze romantiek uit te roeien. (Advertentie) Een Frans marinevaartuig heeft het stoffelijk overschot van de Ne derlander H. Vroom uit 's-Graven- hage geborgen voor de kust van Corsico. De heer Vroom was op diep- zeejacht gegaan. Gebleken is, dat hij is verdronken. De heer Vroom was directeur van een Nederlands bungalowpark te Cal- vi op Corsica. Voor 1001 plakwerkjes l v. kleefband kleefband 21) „Wat voor reden heb je te denken, dat die schaal hier in huis is ver volgde Flint. „Wel, Farrington is de enige die er enorm veel geld voor over heeft en de man die het ding gestolen heeft, is slim genoeg een koopje af te slui ten, zonder bang te zijn dat de politie hem te grazen zal nemen, terwijl hij het zaakje afhandelt." „Bedoel je daarmee dat de moge lijkheid bestaat K.K. hier aan te tref fen „Ja. Het zou me helemaal niet verwonderen. In elk geval was dit de enige weg, die naar mijn mening u op het spoor van die schaal kon bren gen." Flint was op een stoel dicht bij de reusachtige zeeman gaan zitten. En terwijl hij hem strak en doordringend aankeek, zei hij met weloverwogen nadruk: „Matthew Furer, het zal in je voor deel zijn, me alles te vertellen wat je van die bronzen schaal afweet; hoe het mogelijk was, dat je hem lang genoeg in handen hebt gehad om er die smaragd uit te breken en wat er daarna mee gebeurd is. Ik kan er ook zonder je hulp wel achter komen, maar ik wil je de gelegenheid geven ronduit de waarheid te vertellen. Nou, wat zeg je daarop 7" Shorty Furer sloot een ogenblik z'n ogen om beter te kunnen nadenken. Daarop sloeg hij met een van zijn zware knuisten op zijn handpalm en riep uit: „Nu vooruit dan maar!" „Teken even aan wat hij vertelt, Judson", zei Flint. „Je hebt immers je notitieboek wel bij je Shorty scheen daarmee niet veel op te hebben. Maar hij zette zich over zijn tegenzin heen, schraapte zijn keel en zei: „Ik heb die schaal uit Sjanghai in mijn bagage meege bracht. Het moest heel stiekem gaan, omdat de Chinese regering natuurlijk geen toestemming tot uitvoer gege ven zou hebben, als ze het geweten haddenToen ik hier aangekomen was heb ik het ding meegenomen naar het café van Joe Logan in West Street en het daar aan Lin Kitura laten zien*" „Lin Kitura?" herhaalde Judson onwillekeurig. Zijn chef beduidde ham, zich erbuiten te houden en |»nmMnaTiemvaantehedte fetterslof*T*" Shorty, ontstemd over die onderbre- schreven.^ kende kitura king vervolgde: ten vrij goed en daardoor vfefhetm'e „Ik gaf die schaal aan Kitura, zo- zo gemakkelijk die kast open te ma- als ik aan K.K. telefonisch beloofd ken zonder geweld. Ik vond de bron- «,o «„o - had. Hij zette het ding in zijn brand- zen schaal in de safe, haalde er de tura Jan, kast. Dat was de dag voor de diefstal, smaragd uit met een meegenomen Shortv onvaflenrt rnotv veiJolgde -Nou, en zoals ik al verteld heb, had beitel en zette de schaal zelf weer de vnnHptwfi i-o-tiv 26 K.K. me eens bedrogen hoe komt terug. Alles was in een paar minuten K K vevnrSaon hohu kenteken van er minder op aan en ik had me gebeurd. Daarna sloot ik de kast en Fn II u -1S voorgenomen, hem dat betaald te zet- nam de steen mee." afweL A'Ses wat 3e er van ten. Hij is een van de goedkoopste „Maar die schaal was er toch niet ja dat is alles K K heeft Kit»r= boeven die een winkel voor twee dol- meer in toen Mullins de kast open- vermoord en hif heeft' dfJ 1™, lar beroven en helemaal geen gevaar- brak", kwam Norton ertussen Hoe Ich^ fn hfnden w bronzen lijke kerel, want hij heeft in zijn hele verklaar je dat wil weït^t nfü' wr hij ermee doen leven nog geen revolver, of mes, in „Dat er later een afgezant van ik 'u wei vertelled no "h"8 ZU,?HeebZIjegdeahtadJudson?" vroeg Flint fehaafLam halln, ïlslt'n^leet- h™refdie at^'n'k^V" toonbanklade ge- s gewoon- ant- zijn schouder?' „Nee, dat geloof ik niet" woordde Flint. „Hoe dat zo?" Judson en Norton keken elkaar met verhoogde belangstelling aan. Als ze naar de schouder van Ki- bedaard. „Ik heb alles zwart op wit", was het antwoord. de, len. schaal, wat ik U zeg En u hebt de „Toen vertelde ik aan Mullins, dat er in de winkel van Kitura aardig wat te halen was zonder gevaar ge snapt te worden", vervolgde Furer. „Ik zei dat er een zak geld. zilver- waren en andere gemakkelijk ver koopbare dingen in de brandkast za ten en dat je de deur ervan wel open kon blazen. Mullins trapte erin en ik gaf hem wat rommel om het ding te laten springen. Hij had wel eens meer een brandkast gekraakt en wist met dat goedje om te gaan." „Schiet nou toch wat vlugger op, Shorty!" zei Judson van zijn schrij ven opkijkend. „Ik ben aan het vertellen op mijn manier", klonk het antwoord nors- „U moet me maar nemen, zoals ik ben. Is dat nie' zo. mijnheer Flint?" „Ja", beaamde Flint. „Kom, Jud son, onderbreek hem liever niet meer." „Nadat Mullins vroeg op de avond bij Kitura was geweest om eens poolshoogte in de winkel te nemen, en Kitura naar bed was gegaan, ging ik ar met sleutels die ik had naar steen." Hier hield Shorty even met zijn re laas op. Hij keek wat onrustig om zich heen en het was hem aan te zien, dat hij aarzelde verder te ver tellen. Hij scheen ergens bang voor. „Je hebt ons nu alles wat je van die schaal weet vertelt, Furer", zei Flint. „Nu komen we aan de moord op Kitura. Jij zegt, dat jij hem niet vermoord hebt." „Dat heb ik ook niet gedaan. Dat was het werk van K.K. en ik weet, hoe hij het gedaan heeft. Dat wil zeggen, ik weet, dat hij in andere ge vallen en slangvormige, holle dolk gebruikt heeft en ongetwijfeld heeft hij dat nu ook gedaan." „Juist", zei Flint. „Je weet wel, wat voor wapens hij gebruikte, maar hoe hij daarmee omging heb je ons niet verteld." „Omdat ik dat zelf niet weet. Hij kon dat ding zo ver gooien, als u maar met een revolver kunt schieten en hij mi»te nooit zijn doel". Shorty keek de detective recht aan en vroeg op ernstige toon: „Hebt u een van al- niets aan' Flint dacht enige ogenblikken zwij gend na. Tenslotte wendde hij zich tot Matsu en zei doodbedaard: „Kun je ons drie kamers vlak naast elkaar geven, Matsu? We zijn voor vannacht te logeren gevraagd en mijnheer Farrington heeft tegen me gezegd, dat je goed voor ons zou zorgen." Matsu glimlachte en antwoordde hoogst hoffelijk: „De kamers zijn al klaar, mijnheer Flint. Ze liggen op de derde verdie ping en ik hoop. dat u er alles zult vinden wat u maar nodig kunt heb ben. Voor mijnheer Furer heb ik een kamer op de vierde verdieping. Is dat zo in orde „Wel bedankt voor de goede zor gen" zei Flint- „Me dunkt, dat het niet beter kan. Als je er niets op te gen hebt, moesten we dan maar naar bed gaan. Ben je ook klaar, Shorty?" „Ja, ik denk, dat ik wel zal maf fen", antwoordde de reus grommerig. „Dus ik moet naar de vierde ver dieping klimmen?" Dat was echter niet nodig, want Matsu geleidde hen naar de lift en bracht Shorty op verzoek van Flint naar de vierde verdieping toe. En toen ze Shorty op zijn kamer hadden gebracht, keerden ze naar de derde verdieping terug, waar ze drie ineen- lopende kamers kregen, die ieder een deur naar de gang hadden en door Matsu voor hen in gereedheid waren gebracht. ■rdt vervolgd) ERRES Jumbo: de laatste mode in de huishouding 142.50 de stofzuiger in de vorm ligt zijn kracht 'li R.S. Stokvis produ< «rdigd door v»n dor Hoorn I Een groots moment, kunstmin nende vrienden. Eindelijk vinden wij in deze decadente periode met haar grenzeloze vervlakking, haar kleurverveling, haar ellendige een- tonerij, haar wanbegrip voor alles wat mooi en goed en edel is, ein delijk vinden wij een werk, dat het aanschouwen en het bespreken ten volle waard is. Wij staan hier te genover een witte raaf in de kunst, tegenover een Venus onder de vrou wen. Het werk is in een onbewaakt ogenblik vervaardigd door een jon ge, urtjioeï onbekende kunstenaar, die onbekend wenst te blijven. Dat is zijn goed recht. De man beweert echter, dat hij de gevoelig-genuan- ceerde ronde vlekken op de pente kening met de natte kurk van een flesje Oost-Indische inkt heeft aan gebracht. Het is duidelijk, dat de kunstenaar ons op een dwaalspoor wil brengen. Wij zullen hevrt dit leugentje om bestwil, dat van een cynische zelfkritiek getuigt, gaarne vergeven. Wij weten vanzelf wel beter. Zelden zagen wij in deze vlekken duidelijker de piëteitsvolle bewogenheid van het werkelijke ge nie doorstralen. Zelden ook werd de assimilatie met de enkele lijnen zo doorvoeld bewerkt als in deze weemoedige, melancholieke compo sitie. Treffend is bijvoorbeeld het dub bele paardekop-motief in de lin ker-benedenhoek van de tekening (mocht de opmaker zich vergissen en het cliché op zijn kop zetten, dan vindt u het paardekop-motief in de rechter-bovenhoek van de teke ning). De subtiele uitwerking wekt tragische gevoelens op, waaraan moeilijk te ontkomen valt. De ruimtelijke expressie van het geheel, die slechts met enkele rake vlakvullingen gesuggereerd wordt, houdt de aandacht gevangen alsof men in het stof der woestijn een fata morgana bonen hef trillende zand ziet oplichten. De jonge, vrijwel onbekende kun stenaar noemde zijn schepping „Su- bito". Hij zei dit gedaan te heb ben om aan twee zeer uiteenlopen de sympathieën gelijktijdig lucht te geven. De eerste sympathie geldt het Italiaanse land en volk, de tweede heeft betrekking op het Ne derlandse woord „subiet". De kun stenaar is van mening, dat het woord „subiet" ten onrechte in dis- crediet is geraakt. Toevalligerwijs betekent „subito" snel, plotseling, onmiddellijk. Het werk werd ook subito" gemaakt, in amper drie minuten. Wat een originele naamgeving. Wat een geniale gedachtengang. FIDELé DINSDAG, 23 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor genwijd. 9,55 Boekbespr. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 RVU: Spelers en de cors in historische romans, door mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus (2e lez.) 11,30 V.d. zieken 12,00 Lichte •rnuz. 12,20 Regerihgsuitz.Landb.rubr. Wij bezoeken de Maaskant 12,30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgel en trompet 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus.muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V.d. vrouw 15,05 Pianorec. 15,05 Vrouwen in Spanje, caus. 15,50 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 V.d. jeugd 18,00 Nws. 18,15 Piano spel 18,30 Amateursprogr. 18,55 Paris vous parle 19,00 Cabaret 19,15 Fluit en klavecimbel 19,45 Filmpraatje 20.00 Nws. 20,05 The Geisha, operette 21,20 Act. 21,35 Dansmuz. 22,05 Logboek München 1938 22,30 Bariton en piano 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 New York calling 23,21 Gram. 23,30-24,00 Metr.-ork. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7,15 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio 10,00 V.d. kind. 10,15 Lichtbaken, caus. 10,30 Franse muz. 11,00 V.d. vrouw 11,30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Gram. 13,30 Metropole ork. en sol. 14,00 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 V.d. vrouwen v.h. platteland 14,45 Amus.muz. 15,20 Prom. ork. en sol. 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksde len overzee: Najaarsmijmeringen van een Antilliaan, door Frank Martinus 18,00 Amus.muz. 18,30 RVU: Oultuureociogra- fische verkenningen, door prof. dr. H. D. de Vries Reilingh (le lez.) 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Gram. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Zang en piano 21,15 Het zeekadettenkorps, klankb. 21,25 Kamermuz. 22,05 E«rabants Ork. en sol. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,15 Pianorec. 12,30 Weerber. 12,34 Pianorec. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen. 16,02 Folkloristisch progr. 16,30 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Folkloristisch progr. (verv.) 17,45 Boekbespr. 18,00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereld tentoonst. 20.00 V.d. middenst. 20,10 Gram. 20,15 V.d. vrouw 21,15 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Israëlitische uitz. 22,40 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Grain. 12,35 Chansons 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Idem 14.45 Omr.ork. 15,30 Gram. 16.05 Idem 17,00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. 21,35 Gram. 22,00 Nws. 22,55 Idem. T elevisie DINSDAG, 23 SEPTEMBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,20 Canadees jongenskoor 20,30 Door glas gesproken, document, progr. 21,00-22,30 Film. FRANS BELG.: 17,30 Wereld tentoonst. 19,00 Visa pour l'avenir 19,30 Le Temps et les Oeuvres 20,00 Journ. 20,30 Enquête 21,00 Sport 22,20 Wereldtentoonst. 22,45 Sport 23,10 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 16,00-17,30 Rendez vous der Naties 19,00 De socialistische ge dachte en actie 19.30 Nws. 20,00 Film 21,30 Sport 22,20 Kron. v.d. Wereldtentoonst. 22,45 Sport 23,10 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 3